neus DE HERFST HEEFT ZIJN EIGEN nieuwe leidsche courant DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 Prachtige kleuren, niet alleen in de bossen, maar ook in de stad Honderden herfstdraden, die door de lucht zweven De herfst heeft niet alleen aantrekkelijkheden voor de vogelaar, die kan genieten van de grote scharen voorbijtrekkende vogels op weg naar Zui delijker streken, er zijn nog meer onderwerpen die in het najaar onze aandacht vragen. De natuur bereidt zich voor op de winter. Bomen en struiken zijn rijk beladen met prachtig gekleurde vruchten. De vogels maken hier op hun reis een dankbaar gebruik van. Insecten zoeken be schutting op vorstvrije plaatsen om met succes de winter door te kunnen brengen. Hommel- en wespenvolken sterven uit terwijl de jonge wijfjes overblijven om het volgende voorjaar een nieuw volk op te bouwen. Ver schillende soorten zoogdieren hamsteren om een voorraad voor de winter te maken. Ook de Vlaamse gaaien zien we druk af en aan vliegen met eikels, die zij op verschillende plaatsen verstoppen, maar irteestal in tijd van voedselschaarste niet meer terug kunnen vinden. Muizen maken daar weer een dankbaar gebruik van. Dé ttfd is nu aangebroken dat kunnen genieten van de prachtige herfst, kleuren in de bossen, maar ook in de stad waar overal de kastanjebladeren de klimop tegen muren van huizen prachtige roodbruine, rode, oranje, bruine en groene kleuren tonen. Zaden van planten, heesters en bomen worden kwistig uitgestrooid door de wind, vogels en zoogdieren. De nie knoppen van de els zyn tussen de vele elzenproppen (de zaden van dit jaar) te ontdekken. Het koperrood, zwavelgeel eri reebruin geven het landschap een sfeer van najaar. Hoe ontstaan nu deze herfstkleuren? Dat is een vraag waar velen geen antwoord op weten. Alle organismen, dus ook de planten, bestaan ®it cellen. We onderscheiden Ml. de eigenlijke kleurstofdragers en vochtruimten. De eerste, de kleurstof dragers, die bij geen enkele plant ont breken, kunnen we weer onderscheiden ln bladgroencellen, welke uit het licht van de zon, het water en het koolzuur gas zetmeel bereiden, en de „chromo- plasten, andere kleurstofcellen, die oranje, rode en gele kleurstofkorrels bevatten. In de celvochtruimten komen weer andere kleurstoffen voor zoals paarse, rode en vooral blauwe. Wanneer in de nazomer en in het be gin van het najaar de temperatuur bui ten gaat dalen en bomen, heesters en planten daardoor geen water of niet genoeg water meer kunnen opnemen, komt de groei stil te staan. Dan gaan de bladgroenkorrels te gronde en de overwegend groene kleur gaat verloren. De kleurstofcellen, de „ehromoplasten" en het anthoeyaan, dat by de celvocht- Foto: H. Schot. ruimten aanwezig is, blijven over en deze geven het langzaam verdorrende blad de prachtige herfsttinten die wij elk jaar weer nieuw en mooi vinden. Bij planten die in de winter overblijven worden alle voedingsstoffen die door middel van de bladgroenkorrels ver zameld werden afgevoerd naar het wor telstelsel en naar die delen, die in tact blijven; hierdoor blijven de afvalstoffen over. Voor het afstoten van het blad ontstaat tussen het blad en de plant zelf Familieberichten uit andere bladen Verloofd: R Hardonk en R Schol- ten. Laren N.-H.; E Elias en A van der Goot, Den Haag-New York, Getrouwd: ir H van der Spek ei. en J M Prins, Rotterdam; J Spaan derman en E Duyvis, Amsterdam; B Damme tandarts en L N Kerstholt, Rot terdam. Bevallen: mevr. Schulte Nord- holt-Rittersma, d. Zwolle; mevr. Del- ters-Alofs, d, Laren, N.-H.; mevr, Mes sing-Van Duren, d, Baarn; mevr. Fi- «cher-Kummersteiner, z, Djakarta; mevr Besnard-Beckman, d, Southesa Hants, Engeland. Overreden: E Romeyn-Ten Ham, v, 74 jr, Bameveld; J Henning-Roose. v, 83 jr, Koudekerk; L van den Akker, m 49 jr. De Lier; J de Vries v, 95 jr, Heemstede; H Fein, m, 91 j, Rotterdam; J L C Wortman, m, 83 jr. Heemstede; J de Kok-Van der Burg. v, Johannes burg; H van Wijk, m, 17 jr, Rotterdam; I C J van Nieuwenburg, m. Roterdam; P G H Enderstein. m, 28 jr. Stockholm; E C Beuker, v, 79 jr, Baarn; P J Kop- i pen. m. 72 jr. Overveen; L J ter Mors- I huizen-Statenburg, v, 75 jr, Zutphen- een huidwondje. Daardoor kan de sten gel afbreken en het blad terugkeren naar de aarde. De bladeren vormen weer een humuslaag die tot voedsel dient, evenals de afgevallen takken. We zien dus duidelijk hier de cyclus in de natuur. Dan komen we ook de vele in kleur en vorm sterk uiteenlopende paddestoelen tegen. De rood met wit gespikkelde ver giftige vliegenzwammen, de russula's, de teer gevormde porceleinzwammen of de wonderlijke koraalzwammen, judas oren en vele andere. En laten we de smakelijke hanekammen, ook wel can tharellen genoemd, de eetbare boleten, ridderzwammen en inkt- en parasol- zwammen en het eekhoorntjesbrood niet vergeten. In de weiden vonden we al een paar maanden terug de smakelijke wei- de-champignons die wij onder geen voor waarde mogen verwisselen met de ver giftige knolamenieten. Kleur en sfeer brengt het najaar in het bos wanneer het gulden zonnelicht laag door de half ontbladerde bomen Vergadering Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Leiden van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde kwam gisteravond in het Vlies bijeen. De voorzitter der af- oeling, de heer Joh. Jonker.' was door ziekte verhinderd de vergadering te pre sideren. Zijn taak werd overgenomen door de plaatsvervangend voorzitter, dc heer J. H. Smit. Verschillende agenda punten werden vlot afgehandeld. De heer Smit bracht de groeten van de heer Jonker aan de vergadering over. De ge zondheidstoestand van de voorzitter gaat gestadig vooruit. Spr. kondigde de her denking van het 75-jarig bestaan der af deling in 1952 aan. Besluiten ten zien van de viering zijn nog niet ge- Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering werden aangewezen de he ren Smit en H. Veendorp. Voor de pro- paganda-commissie, die tot taak heeft het ledental te vergroten, zullen wordei aangezocht mevrouw M. Gans—Povel ei de heren H. Wagemans en Ballego, allen te Leiden, en de heren P. van den Bosch ie Rijnsburg en J. van Egmond te Voor schoten. Na de pauze werd door de heer Smit een interessante causerie over d-, cultuur van chrysanten in de pot ge houden. Collecte voor oorlogs slachtoffers Zeven verenigingen, die alle de be hartiging van de belangen van diverse categorieën van oorlogsslachtoffers doel hebben, houden a.s. Zaterdag eendrachtige samenwerking een open bare collecte. Het zijn het Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten be trekkingen, de Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens „Stamil", de Vera „Ere schuld en Dankbaarheid", het Karei Doorman-fonds, de Prins Bernhard-Stich- ting, het Van Weerden Poelman-fonds en het Contact comité der Korea-vrij- willigers. De nadruk zij er op gelegd, dat deze collecte slechts'éénmaal per jaar wordt gehouden, terwijl de behoeften zich da gelijks doen gevoelen. Deze overweging, gevoegd bij de we tenschap, dat vroeger de zeven fondsen elk afzonderlijk een beroep op de Ne derlandse burgerzin deden, moge velen ertoe brengen minstens het dubbele te geven van hetgeen zij oorspronkelijk van plan waren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petronella, dr van S. P. Burgerhout en A. Stavleu; Christina C., dr van J. Burgers en M. H. Tieleman; Christina C. G., dr van F. J. M. L. de Tollenaere en A. G. Blonk; Wilhelmina S., dr van B. Borreman en W. C. Jurgens. OVERLEDEN: W. v. d. Vlugt, huisvr. van Kortekaas, 65 jr. GETROUWD: J. Nieuwenburg en J. M. Cornelissen, S. H. C. de Zeeuw en E. Arnold. A. Koelemij en A. M. Lamboo, A. B. Pleij en C. J. H. den Hollander, J. L. Vrij en L. Warmond, H. F. C. Grondel en M. J. E. Lolkes de Beer, J. Slngeling en S. C. Tiemeyer. C. Matheijsen en N. van Westervoort. Ds Van den Berg bedankt voor beroep Naar wy vernemen, heeft ds J. van den Berg, predikant van de Geref. Ge meente te Utrecht, voor het beroep van de Geref. Gemeente van Leiden, uitge bracht in de vafcature van ds L. Rijksen. bedankt. valt. Het tovert een warm licht op de verkleurde, afgevallen bladeren op de vochtige bodem. Dan trekken ook de vele honderden herfstdraden, die door de lucht zweven, de aandacht. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat wanneer weiden en hei den, duinen en tuinen op een herfstdag glinsteren van de duizenden zilveren draden de spinnen hiervan de oorzaak zijn. Er zijn nl. ook spinnen (lie geen prachtige webben maken, zoals de wiel- spinnen, maar draden spinnen om zich hiermee te kunnen verplaatsen. Het zijn in de herfst speciaal de wolfspinnen, die hier gebruik van maken. Zy krijgen een zekere drift om zich los te maken van hun plaatselijke gebondenheid. De jacht terreinen worden schaars terwjjl in de voorafgaande maanden een sterke ver meerdering der spinnen heeft plaats gehad. Uitbreiding van levensruimte en tegelijk het tijdig vinden van een ge schikte overwinteringsplaats zijn nodig. Om hun doel te bereiken klimmen zij op een zo hoog mogelijk te bereiken punt: een paaltje, een schutting of boom. Dan komen de spintepels in actie en produceren de ragfijne spindraden die, als zij met de lucht in contact ko men, hard worden. Zij gebruiken dus niet hun spinsel om hiermee hun in genieuze vangwebben te bouwen of voor cocon- of schuilplaatsfabricage, maar louter en alleen om zich te verplaatsen. Wanneer de luchtstroom op de draad vat krijgt, wordt deze, soms wel meter lang, meegevoerd doordat de a; hechtingsplaats wordt afgebeten. Zijn slechts uiterst zwakke luchtstromingen dan kan de reis van de onfortuinlijke reiziger na enkele meters weer eindigen. Een nieuwe poging wordt ondernomen, zodat soms honderden meters kunnen worden afgelegd. Om de reis te bekorten kunnen zij de draad inhalen door naar boven te klimmen en deze tot een kluw te maken, zodat een soort parachute ontstaat en de dieren weer langzaam neerkomen op de aarde. Maar ook de met dauwdroppels versierde webben vinden wy bij honderden in het najaar. En dan valt het pas op hoeveel spinnen er wel op een klein oppervlak voorko- Jaap Taapken V Rook met Ure... Zie de neus krullen van de Kings Cross-roker. Aan de edele geur van de tabak en het aroma van de rook berkent men de gulden Virginia van standing. Rokers met een fijne neus weten het: King's Cross; „Het neusje van de zalm!" 80 cent per 20 stuks 'still making friends" Zo langs de neus weg: zij is meer waard dan ze kost. R. L. en 0. hield een zangersavond te Oude Wetering Men kan het altijd diligente bestuur van de „Ring Leiden en omstreken" Chr. zangverenigingen dankbaar zyn voor het initiatief, regelmatig in ver schillende plaatsen „zangersavonden" te organiseren. De koren krijgen daardoor een unieke gelegenheid, eikaars presta ties te vergelijken en het eigen bereikte peil vast te stellen. Dat prikkelt de stu- dielust en bevordert een werkelijk heil zame concurrentie. Dat zo'n concours, zonder uitslag en prijzen, ook buiten de kring der naast-geïnteresseerden in toe nemende mate op prys wordt gesteld, be wees wel de overweldigende opkomst. Het ruime kerkgebouw bleek eigenlijk nog te klein. Na het korte openingswoord van de voorzitter, de heer G. Goedhart, werd een begin gemaakt met de afwikkeling var het lange programma. Naar onze me ning had het aantal medewerkende ko ren (negen) niet meer dan vyf a ze; moeten bedragen. Enfin, aan de vlotte opeenvolging mankeerde niets, dank zy ook de voortvarendheid van de zitter. Vooraf willen we enkele opmerkingen van algemene aard maken, waarbij her halingen van wat we reeds meermalen schreven onvermijdelijk zijn. De eerste betreft de hoedanigheid de uitgevoerde werken. Ongetwijfeld Is er hier en daar verbetering te constate ren. De namen van Bach, Hendrik Al- tink, Diamant en (zelfs!) Verdi waar borgen kwaliteit. Ook een paar onbe kende componisten waren met iets goeds vertegenwoordigd. Maar overigens laten verschillende dirigenten zich nog maar al te veel met „prullebak-muziek" in. Dat is heel jammer. En met de nodige goede wil tot critische schifting kan die ongewenste toestand toch heel goed ver anderen. Wy mogen bij onze dirigenten toch el een behoorlijke mate aan muzikaal onderscheidingsvermogen veronderstel len! Een opvolging bv. van Bach en Teljeur (Psalm 116) is voor de eerste een belediging. We weten wel, dat vele koren zich tot het eenvoudige genre moeten be palen. Maar heeft men wel eens aan Valerius' Gedenckclanck, het Geuzenlied boek en de Hervormde bundel gedacht? En aan eenvoudige operakoren? „Looft den Heer" (De Kaag) kwam tenminste met het „Slavenkoor" uit Verdi's „Na- bucco" voor de dag. Dat was werkelyk een weldaad. Ons compliment, ook voor het ernstige streven naar een stijlvolle uitvoering! Verder bleek het ons, dat diverse ko ren niet altijd voldoende beseffen, wat zij zingen. Hier ligt de taak van de diri genten, hun mensen muzikaal (ook sti listisch) letterwijs te maken. Dan kan er zeker veel meer worden bereikt met de voordracht. Die zal dan vanzelf meer levend en intelligenter worden. Ten slotte Is er de kwestie van de een heid van klank. Die eenheid is een heel voornaam ding. Zy kan alleen tot stand komen door een Ijverig en trouw repe teren en een onafgebroken aandacht voor de aanwijzingen van de dirigent. Een al te vrij en op eigen gelegenheid zingen belemmert de eenwording. Een voorbeeldige hoogte heeft, wat dat betreft, het Alphense „Jubilate Deo" bereikt. Het feit, dat de zang van dit voortreffelijke ensemble haast vanzelf en ongeforceerd verliep, wjjst op een zeer ontwikkelde techniek en een volkomen op elkaar ingesteld zyn. De heer D. van Vliet toonde zich ook nu weer een pittige, alles horende diri gent. Zijn andere koren („De Lofstem", Woubrugge, „Excelsior", Leimuiden) doen voorlopig voor „Jubilate Deo" nog wel een stuk onder, maar we hebben het vertrouwen, dat ze onder zijn leiding voortdurend zullen vooruitgaan. Een opmerkelijke leider was ook de heer S. P. Visser, die „Advendo" uit Burgerveen en „Excelsior" van Nieuw- Vennep dirigeerde. De zang viel op door zuiver muzikaal gevoel. Dat maakte veel goed van wat er aan techniek ontbrak. Ook de heer F. Jasperse („Lof zy de Heer", Alphen) leidde zeer serieus maakte tevens veel werk van de uitbeel ding. Het Kaagse koor „Looft den Heer" o.l.v. de heer C. van der Keur noemden we reeds. De klank van „Halleluja" (Oude-Wetering) was niet slecht, maai niet voldoende beweeglijk en wat onbe wogen. De heer Joh. Sillevis zal aan de soepelheid van het geluid, de expressie en de uitspraak zijn bilzondere aandacht moeten besteden. „De Rynsanghers" van Oegstgeest waren niet erg gelukkig. Met hard werken komen ze er echter wel. Ze hadden hier en daar ook goede mo menten. Tot slot zongen alle koren gemeen- Kruidenierswinkel was op Zondag steeds open Op een Zondag zag een agent een jongen een kruidenierswinkel te Leiden binnengaan. Gedachtig de vele processen- verbaal, die reeds tegen de winkelierster waren opgemaakt voor overtredingen van de Zondagsluiting, spoedde de agent- er zich heen. Er stonden nog drie klanten voor de toonbank. Verd. had in het voor onderzoek de overtreding toegegeven, maar zij meende niet strafbaar te zyn, omdat de agent de namen van de klanten niet had genoteerd. Wellicht was dit de reden ook, dat zij niet was verschenen op de zitting van de Haagse economische politierechter. De agent was er wel en zei, dat de winkel op Zondag regelmatig open wis. Hyzelf had al tweemaal een proces-verbaal opgemaakt. Rechter en officier trokken allebei een ernstig ge zicht, maar de straf viel nog mee. Con form de eis werd de winkelierster tot f 25 boete subs. 10 dagen veroordeeld. Onderscheiding voor twee regimenten Wegens acties bij vliegveld Val kenburg en bij Rotterdam Aan het vaandel van het garderegiment Prinses Irene (dat de traditie voortzet het voormalige 4e R.I.) zal bij K.B. het opschrift „Valkenburg 1940" worden toegevoegd en aan het vaandel van he: lo reg. genietroepen (pioniers) het op schrift „Rotterdam 1940". Zulks in ver band met de beslissende acties die deze regimenten in de Meidagen 1940 resp. bij het vliegveld Valkenburg en bij de ver dediging van Rotterdam hebben gevoerd. Zo is de wereld Jeugdconcert van de Maatschappij voor Toonkunst Trio Feitkamp Stotijn Ketting Voor een stampvolle Gehoorzaal gaf Jaap Stot-ijn gistermiddag een leerzame uiteenzetting van de muzikale uitdruk kingsmogelijkheden, welke fluit en hobo bieden. Hij deed dit, door een beschrijving te geven van de eigen sfeer, die elk in strument weet te scheppen, zoals bv. de dromerige aanhef van Debussy's „Pré lude de l'après-midi d'une faune", w na Johan Feitkamp een en ander de monstreerde. Voorts bracht hij onder de aandacht de verschillende mani< waarop beide instrumenten tot klinken worden gebracht, waarbij hij aantoonde, dat de hobo door middel van het riet een veel geringer ademtoevoer nodig heeft. Hij liet dit uitkomen, door de volle om vang van zijn eigen instrument chroma tisch heen en terug te blazen, het jeug dig gehoor in de waan brengend, dat zijn ademreserv-oir onuitputtelijk was. Dit lokte kreten van onverholen be wondering uit! Tevens demonstreerde hij het karakter van de hobo ln pastorale en melancholieke effecten. Vervolgens gaven beide grootmeesters met hun „derde man", Piet Ketting, een sublieme vertolking van Telemanns „So nate voor Fluit, Hobo en Piano". Vooraf gegaan door een verklaring van de be doelingen der componisten volgden de zeer melodieuze sonate voor hobo en piano van Saint Saëns en „Le Parnasse ou l'Apothéose de Corelli" van Francois Couperin. Dit laatste stuk verschafte Stotijn tevens de gelegenheid het program matische karakter, dat aan sommige stuk ken ten grondslag ligt, aan te tonen. Een zeer karakteristiek voorbeeld hiervan was wel Roussels „Joueurs de Flüte". Het was een mooie en leerzame middag, waarbij men zeer genoten heeft van het meesterschap, waarmee Feitkamp en Stotijn hun instrumenten beheersen. Wat betreft de duur van het gebodene werd ondanks de vlotte wijze, waarop Jaap Don-Kozakkenkoor weer naar Nederland Het beroemde Don-Kozakkenkoor o.l.v Serge Jaroff zal weer naar Nederland ko men. Op 14 November treedt het koor in K. en W. op. Het komt met twaalf solis ten en zal het programrpa illustreren met Russische volksdansen. Van Gogh voor 10.500 Op een in A'dam gehouden kunstvei ling is een schilderij uit de Brabantse tiji 1 van Vincent van Gogh, een aardappel rooister voorstellend, voor f 10.500 aange kocht door een buitenlandse kunsthan deL Een landschapje van Corot ging voor f 7000 een molen van Jongkina voor f 2500 en een klein aquarel vao Bauer voor f 540. Stotijn zijn gehoor immer weet te inte resseren de „toekomst van Nederland' op een Iets te zware proef gesteld. Het laatste stuk van Loeillet werd kennelijk minder geconcentreerd beluisterd. Henri Welbooren Première van Hen1' Alsems film Mosterd na maaltijd, toch actueel (Van een onzer verslaggevers». Na veel wederwaardigheden is dezer dagen in het Frans Haltstheater te Haar lem de eerste gala-vertoning van Henk Alsems kroningsfilm „Het gouden Kro ningsfestijn" gegeven. Enigszins en wie, die de film gezien heeft, kan zich daar aan die indruk onttrekken al« mosterd na de maaltijd. Maar de actuali teit moge er dan af zijn, wij mogen allen tot de ontdekking zyn gekomen, dat we sinds 1948 een stuk ouder werden kijkt U, als U de film ziet maar eens naar de prinsesjes dat neemt allemaal niet weg. dat als documentaire van het grootste er schoonste wat we na de oorlog beleefden, deze film grote kwaliteiten heeft. Na al de copieën, die we ervan reeds zagen. dit dan nu de officiële film. Zij is zeer goed van kleur en toon. al is het water wat te blauw en zijn ons aller gezichten te gebruind, wat op een teveel aan rood duidt. Het oranje kreeg daardoor echter een dieper teint en daèr gaat hei Om Oranje en om de wijze, waarop Nederland een Oranjefeest beleeft. In het buitenland, waar men deze film ook ien, kan men zich de ogen uitwrij- Om die eenheid, en dat feestelijk geweld om een koningsstoet. En het bin nenland moge deze film zien als een openbaring van zichzelf. Zo waren wij. zo zijn wij en zó moeten wij zijn: de Koningin hóóg uitheffend boven alle presidentiële gedachten, die wij ooit mochten koesteren en de eenheid bewa rend als op Wilhelmina's laatste Ko- ginnedag, een zeer verscheiden volk schragend één kroon. Achteraf geloven w$, dat we blij mogen zjjn, dat Alsem al die moeilijkheden te verdragen kreeg. Zijn werk werd rijper en de vrucht ervan een kleinood, dat n nimmer moe wordt te bekijken' Chaja Goldstein terug naar Amerika Chaja Goldstein, die van Mei J.L al een tournee door Europa heeft gemaakt, zal Zaterdag met de Westerdam Amerika terugkeren. Gisteravond trad 'oor het laatst in Amsterdam op. Agenda voor Leiden Donderdag Stadhuis, half 8: Leids jeugdparlement. Vrijdag Kleine Stadszaal, 8 uur: Centrale A.R.- kiesvereniging, prof. dr L. W. G. Scholten Turk, 8 uur: Smalfilmliga. Dick Laan te Heemstede. Prediker, 8 uur: Jeruel, J. A. Bruyn uit Wassenaar, „Ik ben het brood des levens". Oud-Hortuszicht, half 8: Feestavond Chr. handelsreizigers. Zaterdag Stadhuis, 1112 uur: R. Heering be speelt het carillon. Burcht, 2 uur: opening cursus vakbe kwaamheid smedenbedrijf. Morssingel, half 4: Leidse Singelloop, 5 Vi km Stadsgehoorzaal, half 8: contactavond oudervereniging L.B.S. Burgerzaal stadhuis, 8 uur: begroeting gerepatrieerde militairen. Schouwburg, half 8: Han Zirkzee, „Giocoso". Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807. en apotheek Tot hulp der Mensch- heid. Hooigracht 48. tel. 21060 De landbouwhuishoudschool te Alphen aan den Rijn, uitgaande van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, krijgt nog dit jaar de beschikking over dit fraaie schoolgebouw. De vergunning kwam nog af vóórdat de geldnood in al zijn hevigheid openbaar werd gelukkig, want de school heeft reeds jarenlang met onvoldoende behuizing getobd. Het gebouw staat in het complex „Nabij" achteraan de Jongkindt Coninckstraat, in een geheel vrije omgeving. (Foto Laros) De bekende wagenvoerder eerste klasse van de N.Z.H., de heer H. P. van der Kraan, werd niet alleen Koninklijk onderscheiden. Ook kreeg hij de medaille van de Ned. maat schappij van nijverheid en handel. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, speldde hem deze onderscheiding op de borst Foto Meijer Bakfiets maakte een snoepritje" Remmen zijn er om te gebruiken. Dat ïeeft vanmorgen een jongen geleerd en hij zal het wel nooit meer vergeten. Hij had zijn bakfiets op het Utrechtse Veer .neergezet voor een pand. waar hij wat moest afgeven. Toen hij even later weer naar buiten kwam. was de bakfiets een ritje voor zichzelf begonnen, omdat de rem er toch niet was opgezet. Het was maar een kort ritje, want na vijf meter schoot de bakfiets in het nat. Mét 12 kartonnen dozen, elk 14 blikjee fruit bevattende, voorts met een kistje krenten en een kist wijn. De krenten en de wijn waren weer gauw op het droge, maar van de blikjes bleven er nog wat id de modderige bodem van de Nieuwe Rijn achter. Voor f 27,80 ging verloren. Ook twee Surinamers in Korea gesneuveld In aansluiting op een bericht van gisteren, maakt de regering nog be kend, dat tot haar leedwezen tijdens de gevechten in Korea ook zijn gesneuveld: A. In de periode van 9 tot 15 October, de gehuwde 33-jarige soldaat N. G. See- dorf, afkomstig uit Paramaribo. B. Op 10 October J.L de ongehuwde 25-jarige soldaat eerste klasse J. W. Ban- dison, eveneens afkomstig uit Parama ribo. Beide militairen waren afkomstig van het voormalige K.N.I.L. Akte wiskunde l.o. Te Den Haag is geslaagd voor de akte wiskunde l.o. mej.W. P. Bouwman alhier. Visserijgoltjes De vla blijft duur De vraag naar rond- en platvis, die gis teren weer toenam, joeg de prijzen op tot fantastische hoogte en f75 voo grote schelvis, f40 voor de kleine, f35 de kleine schol en f75 voor de grote, n normaal. Haring was er voldoende, zodat er weer heel wat naar de vismeel- fabrieken ging en de allerbeste kwaliteit f 1310 opbracht In de rU Vandaag losten de Postboy en de Her- an hun gezamenlijke 6000 kisten haring i voor de tweede losbeurt zouden nog in aanmerking komen de wachtende sche pen Bergen, Assan Reis, Abraham, Alk- en Tubantia, die samen 10.000 kisten haring hadden. Inmiddels is de markt voor de haring eer dalende en de Limburgla, die derweg was naar de thuishaven, wendde op het laatste moment de steven Vlaardingen, om daar af te slaan. In uit Gisteren kwamen de KW 61 en WK 264 binnen. Naar zee gingen: KW 61, KW 67 en KW 7. Misschien verse Engelse walharing De vangsten onder de Engelse wal blij ven zeer behoorlijk, maar er is geen verse haring van deze geliefde soort in IJmuiden te krijgen. Voorlopig kan de vangst in de tonnen verwerken. Moge- „Gezinszorg" hield huisviouwenmiddag Opvoeden is niet dresseren, maar begrijpen en leiding geven In het kader van de Gezinsweek, die deze week wordt gehouden, belegde de commissie voor de bijzondere kerkelijke Gezinszorg van de Hervormde Gemeente een huisvrouwenmiddag in „Rehoboth". Voor deze middag bestond grote belang stelling. Mevr. Steenwinkel, zenuwarts alhier, hield een causerie over moeilijkheden bij de opvoeding van de kinderen. Zij vestigde speciaal de aandacht op de jaloersheid, die in het kinderleven veelvuldig voorkomt. Ouders zijn verantwoordelijk vooi ontwikkeling van hun kinderen, aldus 6pr. Opvoeden is niet dresseren, maai grijpen en leidiing geven. Als voorbeeld noemde mevrouw Steenwinkel, dat niet opgemerkte of niet begrepen jaloezie lijk zal de eerste verse walharing Zater dag te koop «zijn, want dan zullen scheidene loggers, die ruim hebben ge vangen, het laatste schot wellicht houden. Het verdere verloop van de wal- visserij hangt uiteraard af van de v dering. die de handel voor de haring zal koesteren. van een kind een van de wortels ven een latere aanpassingsstoomis kan zijo. Bij een goed begrijpen en een verant woorde leiding kan zich daaruit juist de onzelfzuchtige liefde ontwikkelen. Ter illustratie van deze lezing werd een paedagogische film vertoond, be schikbaar gesteld door de Nationale Stichting voor geestelijke volksgezond heid. Deze film toonde, hoe een moeder alle aandacht besteedt aan haar man en haar jongste zoon en een ouder dochtertje veronachtzaamt. Er ontwikkeR zich bij het meisje een grote jaloezie, die gevol gen heeft voor haar latere leven. Dr O. Norel sloot de middag met een kort woord, waarin hij wees op de nood zakelijkheid, dat de ouders de kinderen opvoeden in wat de Bijbel ons leert. Leipziger Messe verliest de glorie De Oostduitse autoriteiten hebben uit gemaakt, dat er slechts éénmaal per jaar een Leipziger Mesae nodig ia en daarom hebben zij besloten, de voorjaarsbeurs ai te schaffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3