De regering geeft nog op geen enkel punt toe „Ook ik streef naar oplossing vluchtelingen-vraagstuk" Vogelvrij DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 Financiële verhouding Rijk-Gemeenten Er is geen sprake van verdelen maar van bedelen (Van onze Parlementsredacteur) TOT NU TOE heeft de regering niets toegegeven met betrekking tot de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten. Uit de Tweede Kamer werd ook gistermiddag vrijwel niets dan critiek geleverd. Er moesten twee ministers aan te pas komen, nl. prof. Lieftinck en mr Van Maarseveen om het regeringsstandpunt te verdedigen. En vóór zij dit konden doen moest de vergadering ongeveer een uur worden geschorst, om de bewindslieden gelegenheid te geven hun gedachten te ordenen. Evenals eergisteravond1 was ook gister middag de critiek niet mals. Bijzonder op dreef was mr Oud (VVD), die als voor zitter van de commissie, die het gehele vraagstuk van de financiële verhouding moet bestuderen en die ook de grond slagen heeft gelegd voor de noodregeling, welke nu voor twee jaar (met vrij ingrij pende wijzigingen) staaf te worden ver lengd. op dit terrein toch wel uiterst des kundig mag helen. Hij beschuldigde de regering er van, het tegendeel te doen van het bevorderen van de (financiële) zelfstandigheid van de gemeenten. Het is geen kwestie van verdelen maar van bedelen geworden. Hij berekende dat, gelet op de verhoogde be lastingopbrengst voor militaire doelein den. waarvan de gemeenten geen aandeel behoeven te hebben en tevens op het wegvallen, zowel van de collectieve als van de individuele opbrengst van de on dernemingsbelasting, uit de daarvoor in aanmerking komende rijksbelasting bijna 14 pot in het gemeentefonds moet worden gestort wanneer men uitgaat van de 8 pot, die in 1948 werd vastgesteld. Minister Lieftinck was het hiermee in genen dele eens. Hij vond, dat het uitgangspunt van die 8 pet verkeerd was. Bij de vaststelling van het percentage dient enerzijds gerekend te worden met de te verwachten belastingopbrengst, andérzijds met de behoeften der ge meenten. Tegen de reservering op zich zelf had de heer Oud geen bezwaar. Wel echter tegen de terugwerkende kracht. Evenals de heer Algera (AR) reeds had betoogd, wees hij er op, dat de minister f280 millioen heeft gebruikt, een bedrag dat eigenlijk aan de gemeenten toebe hoort en dat feitelijk dus renteloos door het rijk is geleend. Ook meende hij, dat een uitkering van 135, vergeleken met 100 in 1939 voor de gemeenten te laag is om hun begrotingen sluitend te ma ken. Soortgelijke geluiden werden gehoord van de zijde van de heer Hofstra (Arb.) en de heer Van Dis (SGP). Minister Lieftinck wees er op, dat de door de Kamer gestelde eisen de schat kist op f 570 millioen zouden komen te staan. Zelfs een tiende deel van dit bedrag zou al moeilijkheden scheppen. Uitdrukkelijk verdedigde hij de reserve ring over de jeren 19481950. Inderdaad heeft het rijk f 280 millioen van de ge meenten onder zich, maar daartegenover staat, dat het rijk een nog veel groter bedrag beschikbaar heeft gesteld ter dekking van de gemeentelijke kapitaals behoeften, met name voor de woning bouw- Wij tekenen hierbij aan, dat ons deze opmerking niet juist voorkomt. De doeleinden, waarvoor door het rijk kapi taal aan de gemeenten is verschaft, lig gen toch feitelijk niet op eng-gemeen- telijk terrein, maar zijn wel terdege deel van de zorg van de centrale overheid- Uitdrukkelijk verklaarde de bewinds man, dat het gereserveerde bedrag ten bate van de gemeenten zal komen. De minister meende voorts, dat de ge meenten met een uitkering van 135 pet hun begrotingen over 1951 sluitend kun nen maken, te meer. omdat nog op een na-uitkering kan worden gerekend- Bij een voedingspercentage van 10,3 pet uit de daarvoor in aanmerking komende be lastingen kan over 1951 en 1952 nog vol doende worden gereserveerd, terwijl voor 1952 vermoedelijk gerekend kan worden op een totaaluitkering (inclusief na-uit- keringen) van ongeveer 150 pet. De bewindsman gaf toe, dat het ge- meentefohds als reserveringsfonds een ander karakter krijgt. Hij en zijn ambt genoot, minister Van Maarseveen, van oordeel, dat over de status en heersvorm het advies van de Oud moet worden afgewacht. Minister Van Maarseveen beperkte zich tot de staatsrechtelijke zijde van het ge val. Hij bestreed de mening, dat de ge meente geen onderdeel van de staat is Zij is wel zelfstandig, doch niet onafhan kelijk. Wat de reservering betreft meen de hij, dat men dit niet zo zwaar moest opvatten. Hoofdzaak is, dèt er wordt ge reserveerd. Vanmiddag ging de Kamer verder. Er zijn verschillende amendementen inge diend. waarin men een weerspiegeling Advertentiei Klacht van Kamerleden Op uitkering van J 7.50 één gld. kosten Bij de afdeling op het ministerie van Sociale Zaken die belast is met de uit voering van de Zuiderzèesteunwet wor den bijna ƒ100.000 aan onkosten ge maakt om een bedrag van ƒ750.000 uit te keren. Bij deze tak van dienst zijn 11 personen aan het werk. Heeft dit per soneel een volledige dagtaak en is het totale onkostencijfer niet zeer hoog, zo vragen zeer veel Tweede-Kamerleden in het voorlopig verslag over de begroting van het Zuiderzeefonds. Veel andere leden klagen over onvol doende voorlichting ten opzichte van de Zuiderzeewerken. Zij vragen wat de re den van deze geheimzinnigheid is. PBO REGE JUICHT Chr. militaire tehuizen in het Zuiden zijn gered Toekomst ziet er rooskleuriger uit dan vorig jaar DE (Van een onzer verslaggevers) E ZES BEDREIGDE Chr. militaire tehuizen in het Zuiden zullen niet gesloten behoeven te worden. Met deze verheugende mededeling werd gisteren de algemene vergadering van de Ned. Militaire Bond Pro Rege te Utrecht geopend en vanzelfsprekend droeg dit veel bij tot de opgewekte stemming, die deze bijeenkomst kenmerkte. Bovendien werd de Rijkssub sidie voor de bond over 1951 met f7000 verhoogd en op de begroting van Oorlog voor 1952 is f20.000 meer uitgetrokken, zodat men dus f80.000 zal ontvangen, De toekomst ziet er voor Pro Rege dus heel wat rooskleuriger uit dan op de vorige jaarvergadering. Het benodigde bedrag van ƒ60.000 is de hoop dat het grote bedrag er nog komen zal. Met nadruk wees de voorzitter, kolo nel b.d. G. Wielinga, er op, dat alleen het hoofdbestuur in overleg met de le ger- en vlootpredikanten kan beoorde len, waar een tehuis geopend of beterd kan worden. De acties, die in plaatsen met een klein garnizoen den gevoerd voor een eigen tehuis, zijn sociaal en economisch niet verantwoord. Ook derde slachtoller overleden Drie jongelieden op weg naar examen bij autobotsing gedood Mist veroorzaakte in Gelders plaatsje drie ongelukken Bij de autobotsing te Deil bij Zalt- Pijnenburg, die de auto bestuurde, bommel, waarover we gisteren nog in wilde met een snelheid van 70 kilometer een deel der editie berichtten, zijn thans enige auto's passeren, maar kwam daar- drie doden te betreuren. Behalve de 23- bij in botsing met een tegenligger, die jarige Karei Pijnenburg en Co van Don- hij vanwege de mist niet had zien aan- gen, beiden uit Den Bosch, is ook het komen. derde slachtoffer, de 22-jarige B. v. d.in het anders zo stille plaatsje gebeur- ZUU den dezelfde dag en vrijwel op dezelfde plaats tengevolge van de mist, die soms slech'.s 20 meter zicht liet, nog twee andere auto-ongelukken. Een personenauto uit Streefkerk botste De vierde jongem.n'werd slechls licht J»»™ een "estelwegen en vloog daarna gewond teSen een_naderende vrachtwagen met Linden uit St Michielsgestel, verwondingen bezweken. In de auto zaten vier jongelui, die in een Morris op weg waren naar Utrecht, waar ze voor de derde en laatste dag zouden afleggen Naar 100.000 leden De president ondersteunt van ganser harte de overtuiging" van Koningin Ju- In de vacatures, ontstaan door het af-juana, dat integratie en assimilatie de treden van jhr D. \V. Sickinge en drs( beste kansen bieden voor de grote meer- J. W. Janssen werden in het bestuur ge- derheid der vluchtelingen. Hij gelooft kozen de heer W. A. Miebies te Den evenwel, dat de integratie en assimilatie Haag en mr P. Achterhof te Utrecht. t van deza meerderheid zich moeten vol- Besloten werd, een propaganda-appa-trekken binnen elk land van verblijf raat in het leven te roepen, dat lande- afZOnderUjk. Het vraagstuk moet vol- lijk, provinciaal en plaatselijk werken i gens Truman in de verschillende landen zal. Met kracht zal gestreefd worden om op verschillende wijzen worden aangevat, het ledental dat thans met de begun-1 overeenstemming met de daar heer- stigers 19.568 bedraagt op 10.000 *e|gende omstandigheden, brengen. in Duitsland bijvoorbeeld, zo gaat de Verder werd definitief afgerekend met i brief verder, vormen de vluchtelingen de naam „huisouders"; voortaan zal ook|zulk een groot deel van de bevolking, in de statuten slechts van „clubleiders" dat hun noden in de grond niet ver- of „tehuisleiders" gesproken worden. schillend zijn van die der bevolking als Deze leiders zullen alleen door het'geheel. Constructief werk te hunnen hoofdbestuur benoemd, geschorst en ont-behoeve moet niet losgemaakt worden slagen kunnen worden. j van de pogingen om de gehele welvaart Aan het eind van de ochtendzitting sprak luit.-kolonel Manten Truman antwoordt Koningin: Eenheid van het gezin bewarenwaardigheid van de mens staat op het spel PRESIDENT TRUMAN van de Verenigde Staten prijst het Nederlandse volk om zijn edelmoedige gastvrijheid jegens vluchtelingen in een brief, waarin hij antwoordt op het schrijven van Koningin Juliana van 11 September over het onopgeloste vraagstuk der vluchtelingen. „Met grote voldoening merk ik op", aldus Truman, „dat uit Uw brief zowel het mee levende hart van een Moeder spreekt, als de diepe belangstelling die U toont als een Koninklijk Staatshoofd, dat verantwoordelijk is voor het wel en wee van een belangrijke natie". afzienbare tyd daar geen werkge legenheid te vinden is. Deze bescheiden plannen moeten aan de practijk getoetst worden voor toepas sing op grotere schaal. Truman ver trouwt dat de landen die hun aapdeel Duitsland te verbeteren. Het herstel kortvan het economisch evenwicht in Duits woord als vertegenwoordiger van de land is sinds het einde van de oorlog minister van Oorlog. Dr W. G. Harren-steedsi het doel van de regering stein sprak als voorzitter strenge Met een gepantserde auto uit het land van Gottwald ontsnapt Tien Tsjechen vier mannen, twee vrouwen en vier kinderen hebben zich gisteren al schietend een weg gebaand door de Tsjechische grensbewaking en zijn veilig in West-Duitsland gearriveerd. De vier mannen, handwerkslieden uit Asch, hadden de vlucht reeds geruime tijd voorbereid. Zij ..pantserden" een vrachtauto met metalen platen en met hun vrouwen en kinderen reden zij naar de grens. Ongeveer 180 meter voor de grenslijn moesten zij hun auto verlaten voor een wegversperring. Te voet ging het verder tot de Tsjechische grensbe wakers het vuur op hen openden. Ogenblikkelijk beantwoordden de vluchtelingen dit met schoten uit auto matische geweren en pistolen, die zij voor dit doel reeds tevoren van de Tsjechische militie hadden gestolen. Tijdens het vuurgevecht verloren zij vrijwel al hun bagage, maar ongedeerd bereikten zij het Beierse gebied, waar zij door de Duitse politie werden ontwapend en ter beschikking van de Amerikaanse autoriteiten zijn gesteld. Minder speotaculair is dr Jirl Fisl, de Ned. schip op eerste reis al aan de grond Het Groningse schip Niagara (600 ton), dat op 2 October in Hoogezand van stapel liep en enkele dagen later zee koos. is op zijn eerste reis reeds aan de grond ge lopen en ernstig beschadigd. Het schip liep gistermiddag tussen de Westfinse havens Kaskö en Vaasa vast. De Niagara bevond zich in een kwetsbare positie, maar de bemanning (acht kop pen) hoopte het schip door pompen drij vende te houden. Het weer was betrek kei) ik, goed. DOOR DE EEUWEN HEEN WIST MEN dat verstopping der Ingewanden de oor zaak van veel klachten en kwalen was. Gelukkig beschikt de moderne pharma- ceutlsche wetenschap over betere en minder drastische middelen dan vroeger om verstopping te bestrijden. De samen stelling van Laxeer-Akkertjes waarborgt het snel en volledig afvoeren der giftige stoffen die ln het lichaam achterblijven en die de oorzaak kunnen zijn van niet steeds onschuldige kwalen. Neem daar om eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes. Ook In chronische gevallen bet aangewezen middel: geen kramp. !geen gewenning. togh, werd ernstig gewond ziekenhuis overgebracht, evenals de be stuurder van de bestelwagen en twee passagiers. Even verderop ramde een vrachtauto met stenen beladen, een autobus, waarin .,.20 arbeiders werden vervoerd. Hoewel de chef van deTsj^hoslovaaksemih- bus aan de en€ kant werd opengereten> te Berlijn, er vandoor ge- bJ ve_ d arbeiders ongedeerd gaan. Hij heeft nl. ontslag genomen en de Dieven ae arpeiaers ongeoeera. Amerikaanse Hoge Commissaris verzocht1 in West-Duitsland te mogen blijven, het- De 22-j. R. G. uit Almelo, die uit geen hem toegestaan, de Alkmaarse gevangenis kon ont- Dr Fisl was enkele jaren Tsechisch vluchten door de bewaker talkpoeder in consul-generaal te Frankfort, totdat de het gezicht te strooien, werd door de Amerikanen het consulaat in November Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot 1% 1950 sloten. jaar (eis 4 jaar). bevindt zich op het ogenblik niek Fischerdorf bij Uelzen i Duitsland. Zij zouden weigeren derland te gaan uit vrees voo straffen wegens collaboratie. Deze lieden, die het Nederlandse burgerschap verloren hebben op het ogenblik dat zij bij de SS 1 J den, zijn in Juni j.L oplegger. De bestuurder, de heer Har- gekeerd Verenigde Staten geweest. Het Duitse volk kan alleen waardigheid en vrijheid herwinnen en een aandeel leveren in de verdediging van de vrije democratische wereld, wanneer het weer zichzelf kan zijn en een behoorlijke levensstandaard herkrijgt. Emigratie President Truman deelt voorts Imede dat het Amerikaanse Congres 1 maatregelen overweegt om voor straf vluchtelingen de mogelijkheden in de voormalige stand te houden tot emigratie en om de Waiffen-SS het vertrek uit Europa te bevorde- - het Prot. ïntërker'keïijk Thuisfront. 's Middags voerde de heer Ad. Kuiper nog het woord, waarna ds A. C. J. van der Poel voor de slujting zorgde. Ex-Nederlandse SS'ers in Duitse kliniek Uit Rusland gekomen en bang PROMOTIE TE LEIDEN. romoveerd tot doctor in de faculteit ls- en natuurkunde op proefschrift symplistische transforn Springer te Den Haag. de hee DELFT. 17 Oct. Gepromoveerd: tot doctor i de technische wetenschap de heer W P toelofs op een proefschrift, getiteld A Crltl- al and Economical Study in Social Credit. bijdragen door vluchtelingen en land verhuizers te ontvangen, in toenemende mate aandacht zullen besteden aan de primaire noodzaak de eenheid in het gezin te bewaren. Steeds moet men bovendien op nieuwe maatregelen be dacht zyn. „Ik geloof", zo besluit Truman, „dat de vrije democratische wereld het ver trouwen en de wil heeft om de vraag stukken op te lossen, die U met zoveel begrip en sympathie hebt aangevoeld, omdat wij er ons allen van bewust zijn dat de waardigheid van individuen op het spel staat. Daarom ben ik er van overtuigd dat ons gezamenlijk 6treven verwezenlijkt zal worden". Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk t Bedankt: voor Renesse-Noordwelle cand. A. J. Hendriks te Maarn. Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Charlois (vac.-A. G. Luiks) C. P. T. Rijper Kamper synode Het reformatorisch begins,el De Kamper synode heeft gisteren niet voldaan aan het verzoek van generale deputaten der Chr. Geref. Kerken tot Meppel; te^EIburg B^er_te OU.- i drenst tra- ■t Rusland terug- o__i werden wegens hun slechte gezondheidstoestand in de kliniek opge- De meesten hadden nog ouders iin Ne derland, wier namen en adiressen men niet wilde meedelen. Plan-Schuman en controle crediet- wezen voorlopig niet aan de orde (Van onze Parlementsredacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gistermiddag meegedeeld, dat het overleg over de toeslag op de Indonesische pensioenen nog wel even zal duren. Voorts moet ook nog nader overleg worden ge pleegd over het wetsontwerp herziening uitvoering sociale verzekering. Deze pun ten werden dan ook van de agenda afge voerd. Bovendien is meegedeeld, dat er Vrijdag geen vergadering zal zijn, even min de gehele volgende week en in de week daarop alleen op Dinsdag 30 en Woensdag 31 October. Een en ander betekent, dat zowel de goedkeuring van het plan-Schuman als de behandeling van de wet contróle crediet- wezen voorlopig nog niet aan de orde zijn. ren van personen voor wie binnen ningen. markt; te Kommerzijl T. P. Potma te Suawoude (2e maal). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Mussel J. vam Dijk te Gees. Bedankt: voor Haulerwijk Joh. de Wal te Rijnsburg; voor Zutphen C. van Venetië te Wormerveer. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Enschede (vac.-J. Tamminga) A. Hilbers te Oud-Beijerland. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Leiden J. v. d. Berg te Utrecht. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt: voor Schiedam dr J. C. Hooykaas, voorheen Ned. Herv. predi kant te Arnemuiden, wonende te Scheve- Het lied der aetheraolven 19 OCTOBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Lichte muziek 8.45 Gram 9 00 Voor de zieken 9.35 Gram 10.30 Morgendienst 11.00 Gram 11.15 Fluit en piano 11.46 Gram 12.00 Amuse mentsmuziek 12.33 Lichte muziek 12.59 Klok gelui 100 Nieuws 116 Amusementsmuziek 1.45 Gram 2.00 ..Het planten en snoeien van rozen", causerie 2.15 Metropole orkest en so liste 2 50 Gram 3.00 Marinierskapel 3.40 Voor dracht 4 00 Alt, altviool n piano 4.15 Strijk orkest 4 30 Voordracht 4 50 Gram 5 00 Voor de Jeugd 5 30 H.M.'s vliegkampschip Karei Doorman", causerie 5 40 Gram 5 45 Fries progr 6.00 Nieuws 6 15 Lichte muziek 6 45 Een goed woord voor en goede zaak 6.50 Gram 7 46 Regeringsultzendlng: „Verklaring en toe lichting" 7 35 Gram 7.40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8.10 „Vijf minuten" 8.15 „Jeanne d'Arc au Bücher", oratorium 9.36 „Rheuma- thiekbestrijding in Nederland", causerie 9 50 Pianorecital 10 30 „Zwerftocht door het Verre Oosten" 10.30 Orgelconcert 10 45 Avondover- denking 11.00 Nieuws 11.15—12 00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- 10) De wilddief had besloten nu maanden naar huis te gaan er midwinter voorbij was. Er bevond zich bijna geen enkele lansknecht op de dorpen. De troe pen hadden hun winterkwartieren in de sted" Groningen, Coevorden en Steenwijk betrokken hielden hier rust in het barre jaargetijde. Fran- kes zou zijn man waarschijnlijk in één dezer steden kunnen vinden, maar hem daar neer te schieten zou gelijk staan met zijn eigen dood vonnis. En bij alles wat hij deed, wilde hij in de eerste plaats aan zijn dochter denken. Als straks het voorjaar weer in aantocht was, dan gingen de huurlingenbenden zich over het land verspreiden Frankes besloot zijn verhaal met de bedreiging, dat, indien hij zijn man niet zou kunnen vinden, anderen als zoenoffer zouden vallen. Hanna begreep, dat de gemoedsstemming van haar vader nog niets was veranderd. Zijn ver bittering tegen de Gelderse huurlingen na uit; „Vader, zoudt ge niet eens naar een paar jagen? Het leven op de hoeve is te wachten tot tend eentonig." En Frankes had de volgende dag inderdaad jneer geluk. Toen hij in de namiddag uit het veld terugkeerde, kon hij aan zijn huisgenoten De vader keek zijn dochter enigszins verwon- een beste reebok tonen. derd aan. „Maar Hanna, de steden om het stropen te laten?" heeft t gevraagd Eind December begon het te sneeuwen en het „et anv w». duurde een maand voor de sneeuw weer was Ge hebt gelijk,"vaderMaar ik zie, dat ge verdwenen en de stroper de jacht weer kon voort- .i- ii__:; -I,...;;-» nzrn -rotton Alc iatrpr van ras hiplri hier op de boerderij verkwijnt. Maar graag ik hebben, dat ge Uw tochten niet te ver uit strekt, doch meer in de buurt blijft." niet Verhaal De stroper dacht een ogenblik na. Toen zei hij: „Vooruit, Hanna, maak me een paar stuk- nog ken brood klaar. Ik wil trachten, dat we Zondag steeds dezeffde. Het meisje wist, dat iedere po- reebout kunnen eten." Frankes nam zijn g hagel bijeen. Snel had zijn aanstalten gezien Willem Frankes ging zijn boerderij inspecte- sprong vrolijk blaffend rond de baas. Een kwar- ren. Hij vond alles in de beste orde en kon dan tier later reed Frankes de menning af, in gezel- ook met nalaten om aan Hendriks en zijn vrouw schap zijn volle tevredenheid te betuigen. plan De dagen gingen nu op de hoeve hun eentonige gang. De korte winterdagen dwongen de bewo ners om lange avonden bij een armoedig lichtje bijeen te zitten. Frankes zat dan meest zwijgend de vlammen '^j TT~ zetten. Als jager van ras hield hij wild op spoorsneeuw te besluipen. Midden Februari trok er een kleine legertroep door het dorp. Het waren ditmaal geen Gelderse huurlingen, doch zogenaamde bevriende krijgers, namelijk Bourgondische. Ze werden echter door de dorpelingen met dezelfde achterdocht be schouwd als de benden, die zich voorheen lie ten zien en waarvan ze zoveel overlast hadden gehad. ,-,De winter loopt ten einde en het roofgedierte komt weer uit zijn schuilhoeken," zei Frankes schamper. „Spoedig komt nu mijn tijd weer," dacht hij er bij. Zo nu en dan ging hij nog een dag jagen. Toen kij een dezer dagen naar huis terugkeerde, ver- Frankes nam zijn geweer en zocht kruit en telde een der dorpsbewoners bem, dat een jon- - -ge Gelderse krijgsman die middag een bezoek aan zijn dochter had gebracht. Frankes had de ze mededeling schijnbaar onverschillig met een beantwoord, doch in zijn binnenste was het Norg i de uitgelaten Snel. Hij had niet het speciaal veel wild te schieten, doch zijn doel gaan stormen. i hert neer te leggen. Hij bracht zijn paard in de stal en begaf zich Toen hij tegen de avond thuis kwam, konden als toen direct naar het woonvertrek. Zijn dochter imes «dl UCLU inresi ijgtuu V, i de haard te staren. Hanna zei bij. „Ik heb daarom maar paar hazen uit. Toen vroeg hij ernstig: „Wie is er vandaag 1 drietal herten op het spoor en Op een'stralende wlntermorg'enT't'oerT Frankes morgen wü ik myn geluk opnieuw gaan beproe- weer verveeld in het woonvertrek zat, viel Han- ven." kunnen dan toch wild eten. Ik bij je op bezoek geweest, Hanna?' Het meisje zag hem verschrikt aan. Ze zocht ogenblik naar woorden. (Wordt vervolgd) tiek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 818 Gram Voor de hulsvrouw 9 00 Gram VPRO: „Kinderen en Mensen", causerie 10 05 Mor genwijding VARA: 10 50 Viool en piano Voordracht 11-35 Orgel en zang AVRO: 12.00 Dansmuziek 12.33 Sport 1 00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Orkestconcert 2.00 Kook- praatje 2.20 Gram (3.15 Voordracht) VARA: 4 00 Dansmuziek 4 30 Voor de Jeugd 5.00 Koorzang 5.20 Muzikale causerie 6.00 Nieuws 6 15 Felicitaties 6 45 „Denk om de bocht" 7 00 Pianospel 7.10 Voor emigranten VPRO 7 30 „De Nieuwe Kerkorde", causerie 7 50 Berichten 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.15 Orkestmuziek 8 30 „Benelux" 8.40 „Een sterk volk", causerie VARA; 9 00 Cabaret 9 30 „De Ducdalf" 9.50 Buitenlands week overzicht 10.05 Moderne lichte muziek 10.30 Gram VPRO: 10 40 „Vandaag", causerie 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieuws 11.15 „In Huwelijk en Gezin" causerie 11.3012 00 Kamerorkest. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Dansmuziek 12 30 Voor de arbeiders l 00 Nieuws 1.10 Gram 2.00 Schoolradio 2.40 Engelse les 3 00 Critieken 3 45 Orkestconcerl 1 30 Gram 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuwt 6 15 Sport 6 20 Lichte muziek 7 00 Amuse mentsmuziek 7.30 Reportage van de El Ala- meln Reünie 8 15 Schots orkest 9 00 Nieuws 9.15 Amerikaanse nieuwsbrief 9.30 Hoorspe 10 00 Recital 10 45 Parlementsoverzicht U.0O- 11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek 12.46 Orkestconcert 1 Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw 3. Bariton en viool 3.30 Voor de soldaten 3. Orkestconcert 4.15 Mrs Dale's Dagboek 4 Orgelspel 5 00 Harmonie-orkest 5 30 G« muziek 6 15 Voor de jeugd 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7.30 Gev. progr. 8.00 Licht progr. 845 Gev progr. 9 15 „Rommel" 10.00 Nieuws 10.10 Causerie over verkiezingen 10.45 Theaterorgel 11.00 Voordracht 11.15 Lichte muziek 11.56—12.00 Nieuw». BRUSSEL. 324 m. 11 45 Gram 12 34 Cabaretmuzlek 1 00 Nieuws 1.15 Orgelrecital 2 00 Schoolradio 3.30 Gram 3.45 Zang 4.45 Gram 5 00 Nieuws 5 10 Muzi kale causerie 6 10 Voordracht 6.20 Gram 6.30 j"j~pü Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Fllmrevue de Haa 7 50 Radlofeullleton 8 00 Filmmuziek 8 15 Orkestconcert 9 30 Kunstkaletdoscoop 9 45 Gram 10 00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10 45 Balletmuziek 10.55 Nieuws 11.00—12.00 Opera- BRUSSEL. 484 m. teneinde sam tegen Rome. De synode sprak uit dat de versterking en verdediging van het reformatorisch beginsel geen arbeid is die slechts of allereerst tegenover de R.K. Kerk nodig is, maar geboden is tegenover velerlei streven dat onder de naam „reformato- torisch" de eenvoudige gehoorzaamheid aan het Woord van God verzaakt Sa menwerking met andere kerken van ge reformeerd belijden in verband met de eerste opdracht achtte de synode een ge vaarlijke verhindering voor de trouwe beleving van de gemeenschap der heili gen en als zodanig in strijd met de refor matorische belijdenis. De synode wekt de Chr. Geref. Kerken op voor haar deel te bevorderen dat allen in den lande die in de Drie Formulieren van Enigheid hun geloof uitspreken, ook in de strijd naar buiten elkander broederlijke liefde, niet slechts met woorden maar ook met de daad, bewijzen. De synode behandelde gisteren voorts o.m. enkele zendingszaken. Zij besloot dc regeling van de hulDdiensten over te laten aan de zendende kerken. Luthersen bespraken hun zendingstaak (Van onze A'damse correspondent). De taak van de Kerk in de zending as het thema, dat gisteren in Amster dam besproken werd op de algemene ver gadering van het Nederlands Luthers Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, dat volgend jaar een eeuw be staat. Prof. dr P Boendermaker, de voor zitter, zei dat de Lutherse kerken, die lange tijd haar levensroeping niet heb ben verstaan, thans achter het werk van het genootschaD staan. God zal Zijn kerk behoeden, en daarom kunnen wij onze zendingstaak vervullen in een wereld, waarin de afval al scherpere vormen aan neemt. Pfarrer Göring uit Wenen bracht de groeten over van de Lutherse kerk in Oostenrijk. In de morgenvergadering werd voorts de Amerikaanse film over de tweede zendingsreis van Paulus ver toond, met een toelichting van ds C. Ch. G. Visser, uit Utrecht. 's Middags snrak ds Th. B. W. G. Gramberg, Luthers zendeling op Bali, over de vraag: Welke zendingstaak heeft de Kerk in deze nieuwe tijd? Niet overal in Indonesië is de poort dichtgevallen, meende hij. Een enorme achterstand is er nog op lectuurgebied. Ds Gramberg pleitte voor nieuw zen dingswerk op Formosa. Ceylon, in Zuid- Afrika en de Belgische Congo, gebieden waar geen Nederlands koloniaal verleden de zending hindert. i 100 I 2.30. Gram 4.30 Kamermuziek 4 50 Gram 6.30 Film muziek 7.00 en 7.40 Gram 7.45 Nieuws 8 00 Orkestconcert 9.15 Chansons 9.30 Voor de jeugd 10.00 Nieuws 10.10 Orkestmuziek 10.50 Gram 10 55 lleuws 11.00 Gram 11.50 Nieuws Televlsle-Lopik Vrijdag. AVRO, 20.15-21.45. 1. Weer- overzicht; 2. Televizier; 3. Documentaire film. Pauze, 4. Telefoongesprekken. Koel GRONINGEN. 18 Oct. Geslaagd: doet. ge neeskunde A H Nannlnga, Hoogezand, Doornbos, Blija (Fr P F van Goor, Voor burg, G D Schroor, Beetsterzwaag, B de Beei EXAMENS WISKUNDE M. O. DEN HAAG. 17 Oct. Geslaagd: (akte K W J de Jongh te Haarlem; |K 1) C A J Deursen te Zundert. r W. Blok te Den aag. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 17 Oct. Gesl.: jet. ex. rechten P J J Seebregts, Naarden C G P de Kort, A'dam; doet. economie: r en J de Haan. A'dam. AMSTERDAM. (Gem. Univ.). 17 Oct. Be- orderd tot arts mej W. G. Rljsdijk en de eren J Landing. L Donker. AAM Wld- ershoven. Amsterdam en C Slooten. Graft; eslaagd: artsex. Ie ged. mej. M Arnoldus n de heren K H M v d Velden. W F de Vos. H C Sno. Amsterdam en A

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2