Jlicuiuc £ciitsrljf (iTouranl wtrm 30.000 Luchtfoto's van ons land Amerika en Frankrijk zullen Engeland in Egypte volkomen steunen Britse parachutisten-brigade is bij Suez geland Vliegtuig uit Joegoslavië werd in de lucht overmeesterd Russen met Amerikanen tot „praten" bereid Wist U TELEVISIE Schoolradio DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang 9256 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Slaalvasttck Is gfjeftfeocn tnga bert ia tcgfceaspoct" Ismailia een militair kamp AMERIKA zal Engeland steunen bij de handhaving van zijn positie in de Suez Kanaalzone. Het beschouwt de opzegging van het ver drag door Egypte als ongeldig. Aldus een officiële verklaring van Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken. Hij hoopte, dat Egypte zijn weigering om deel te nemen aan het defensiecommando voor het Midden Oosten, zou herzien. Acheson liet er zich niet over uit, welke maatregelen ter ondersteuning van de Britse positie de Ver. Staten dachten te nemen. Inmiddels is de 16de onafhankelijke Engelse para chutistenbrigade uit Cyprus in de Suezzone aangekomen. In totaal zijn 3500 man overgebracht. Te Ismailia staan voor het hoofdkwartier der Suez Kanaalmaatschappij Engelse infanteristen op wacht met de bajonet op het geweer. De Britse kruiser Liverpool ligt in de haven van Valetta op Cyprus gereed om naar Egypte te vertrekken. Egypte verklaart op alle mogelijkheden te zijn voorbereid. Engeland zegt de orde te zullen handhaven tot de Egyptische politie voldoende versterkt is. worden gevestigd. Behalve Amerika staat ook Frankrijk volkomen achter Engeland. De Britse min. van Defensie heeft ver zekerd, dat Engeland zijn troepen ir. Egypte zal houden, totdat de Egyptische regering tot onderhandelen bereid is. De uitspraak van de Egyptische premier Nahas Pasja, geeft weinig hoop op een bevredigend accoord. In het parlement reide hij dat er geen samenwerking meer ral zijn met „welke bezetters, onderdruk kers of vijanden van ons land ook. Wij hebben onze weg gekozen en zullen vol houden ondanks zware offers. De tijd praten is voorbij." Aldus Nahas Egypte heeft Engeland ook verant woordelijk gesteld voor de zeven doden veertig gewonden, die de onluster, hebben geëist, terwijl de Britten er van beschuldigd worden zonder noodzaak Ismailia en Port Said te hebben bezet Buiten landse luchtvaartmaatschappij en gewaarschuwd, dat haar vliegtuigen in de Suezzone mogen landen. Het icheepvaartverkeer door het Suez Kanaa! schijnt echter normaal voortgang te. vin den. In Ismailia zijn bijna alle winkels en {ebouwen gesloten en de stad gelijkt op militair kamp. Zowel in Port Said n Ismailia hebben de Britse troepen Ie belangrijkste sleutelpunten bezet, o.a het waterleidingsbedrijf, teneinde afsnij- /an'de watertoevoer te voorkomen. De Egyptenaren hielden een vijftigtal Britse militairen, die met hun gezinnen vacantie uit Cyprus terug kwamen, boord van een korvet „gevangen", imdat zij eerst, ofschoon voorzien van ire papieren, paspoorten met bijbe- lorende visa moesten kunnen tonen, /rouwen van Engelse militairen, wier ichtgenoten in het Midden Oosten ver teren. werden gewaarschuwd Engeland liet te verlaten. De Engelse kinderen, 11e school gaan in Cairo, zijn terugge- ■oepen binnen de grote draadversperring, lie de enorme basis van Fayid omzoomt. Australië. Nieuw Zeeland en Zuid Ifrika zijn bereid, toe te treden tot het ommando voor het Midden Oosten, waar- verluidde, dat het op Cyprus zal dat zU geen ogenblik rust meer zullen trekken. hebben. Ja, het onafhankelijke blad Al Ahram citeert Shaw op de frontpagina: „De Britten begaan de meest onmense lijke misdaden, uit naam van hun prin cipes"! Hoe kan Acheson in deze omstan digheden hopen, dat Egypte zijn houding zal herzien? Volgens een later Reuterbericht, thans aan de 53 Britse militairen en 1 gezinnen, die eerst het schip te Port Said niet mochten verlaten, toegestaan wal te gaan. Engeland heeft Egypte gedeeld, dat de Britse troepen in Suezgebied de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor handhaving der orde, omdat de Egyptische autori teiten hierin hebben gefaald. MacArthur: praten met Roden doelloos Te Pan Moen Dj on kwamen de verbin dingsofficieren der Roden en Verbonde nen weer bijeen. Het geharrewar ovéi een „beperkte neutrale zone" duurt nog voort. McArthur heeft in een rede be toogd, dat het geen nut heeft met de communisten te onderhandelen en het verstandiger is krachtdadiger op Korea in te grijpen. Aan het Centrale front werden de Chinezen gedwongen 5 km ten Zuiden van Koemsong terug te Bidault omhelst de Emir Wr af/ x "M W- i i Terwyl op vele plaatsen in de wereld het Westen door het Oosters nationalisme wordt verdrongen, schijnt de staatssecretaris van Oorlog van Saoedi Arabië, de Emir Mechaal, het nogal goed met Frankrijk te kunnen vinden. Bij zijn bezoek aan Parijs althans werd de Emir door de Franse regering benoemd tot com mandeur in het Legioen van Eer. Nu de Twee leden van de bemanning van een 'oegoslavisch vliegtuig hebben gisteren ijdens een vlucht van Ljubljana naar lelgrado de rest van de bemanning en le 22 passagiers weten te overrompelen het toestel naar een Zwitsers vlieg veld gevlogen. Toen het toestel Zagreb naderde, kon- ligden de twee opstandige piloten hun «men aan om na3r Zwitserland te :n. De marconist, die tegenstrib- lelde. werd met touwen in zijn stoel vast gebonden en twee andere leden der be- Een oranje-expositie gaat 't land door Gebruiksvoorwerpen uit het koninklijk archief In het Paleis Soestdijk zal Koningin Juliana op 31 October een tentoonstel ling van voorwerpen uit het konink lijk archief openen. Deze tentoonstel ling zal het land doorreizen en is in zekere zin een gevolg van de succes volle rondreis van de gouden koets in 1949. De opbrengst komt ten goede aan het Koningin Julianafonds dat gelden inzamelt voor instellingen voor maat schappelijk werk. De tentoonstelling, die vooral op het platteland wordt gehouden, zal o.m. gebruiksvoorwerpen van de voorma lige Oranjevorsten bevatten. Er waren in 1949 technische bezwaren om de gouden koets nog langer door het land te laten reizen, hetgeen in vele plaat sen grote teleurstelling wekte. Thans echter zal, door speciale medewerking van de Koningin, een veel interessan ter tentoonstelling worden opgebouwd die ongetwijfeld nog r lmg zal trekken. Het idee hiervoor i de Ned. Vereniging i pelijk werk. r belangstel- Belgische staking vier dagen opgeschort Het Belgische vakverbond heeft vol- aan aan het verzoek van de minister an Arbeid. Aan de sectoren van de netaalnijverheld, de kolenmijnen, de ion ferro metalen en de chemie werd neegedeeld, dat de gevolgen der sta- lingsaanzegging tot Zaterdag a.s. zullen vorden opgeschort. In werkgeverskrin- !en meent men. dat de termijn met vier, iagen verlengd is. manning, die wilden protesteren, werd te kennen gegeven dat geen verzet zou wor den geduld. Toen het vliegtuig op de Zwitserse luohthaven te Kloten landde, stapten de pasagiers rustig uit, maar de bemanning bleef geruime tijd druk ruziemakend gesticulerend in het vliegtuig. De twee vliegers, die hun vrouwen en kinderen aan boord hadden, hebben de Zwitserse autoriteiten voor zich en him gezinnen asyl gevraagd. Inmiddels is een tweede Joegoslavisch toestel op Kloten geland om de andere passagiers cn bemanningsleden op te ha len. Vanmorgen zijn de toestellen weer naar Joegoslavië teruggevlogen. Kobalt wordt eerst in Amsterdam gemeten Achthonderd maal zo goedkoop als radium De hoeveelheid radio-actief kobalt, die dezer dagen met de Westerdam in ons land werd aangevoerd, vooral ten behoe ve van de kankerbestrijding, komt over een met een kwantum van ca 30 gram radium, de totnutoe op het gebied van kankerbestrijding gebruikte stralings bron. Dertig gram radium kosten f 2.400.000, doch de prijs van het thans u-t Oakridge (in Tennessee, Ver. Staten) in ons land aangekomen kunstmatig in een zgn. uraniumzuil radio-actief gemaakt kobalt is slechts f 3000, dit is dus onge veer 800 maal zo goedkoop. De waardevolle stof in kleine dunne naaldjes en cvlindertjes was verpakt in een loden container: een 600 kg zware cylinder, ca 60 cm hoog en ca 45 cm doorsnee. De toch nog door het lood- pantser dringende stralen kunnen op en kele meters afstand nog worden gemeten, doch zijn ongevaarlijk. In het Amsterdams laboratiorium zal de inhoud deskundig omzichtig met lange loden tangen uit de container worden genomen, worden gekalibreerd (gemeten) en in nieuwe geëigende ver pakking worden gezonden naar, zoals we reeds meldden, het nieuwe kankercen trum en de radio-therapeutische kliniek van het Academisch Ziekenhuis te Lei- Gezinsverbruik bleef op hetzelfde peil Het totaal-indexcijfer voor het gezins- verbruik onderging van 15 Augustus tot 15 September geen verandering. Het bleef gehandhaafd op 121, hetzelfde cijfer als op 15 Juni jl. (Cijfers C.B.S.) Emir, noch Bidault1, die hem hier volgens de regelen der kunst omhelst, niet veel reden, om elkaar in de haren te vlie gen. De Arabieren hebben voorlopig handen vol werk, om de gemoederen van de staat van Bab el Mandeb tot aan Jaffa te be heersen en de Fransen zitten met hun eigen zorgen in Indo-China. Bi dault grijpt dan ook graag de gelegenheid aan, om de relaties met zo'n Oosters heerser te ver sterken. Voorlopig kunnen we ons echter nog niet een dergelijke foto van Attlee met koning Faroek voorstellen! 't Incident-Schacht voor de Ver. Naties De Indonesische regering heeft het in cident tussen dr Keenleyside en dr Schacht thans officieel ter kennis ge bracht van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie. Naar men weet heeft dr Keenleyside, hoogwaar digheidsbekleder van de V.N., op een re ceptie te Djakarta geweigerd, dr Schacht de hand te drukken. K.L.M. op 4 December naar Tokio Drie dagen later naar Sydney De openingsvlucht van de nieuwe K.L.M.-luchtlijn AmsterdamTokio is op 4 December gesteld. De nieuwe luchtlijn AmsterdamSydney zal voor het eerst worden gevlogen op 7 December. Zoals men weet zullen deze nieuwe lijnen tot Bangkok parallel lopen. Nieuw soort televisiekabel In Duitsland is een nieuw soort electri- sche kabel geconstrueerd voor gelijk tijdige overbrenging van televisie-uitzen dingen, aldus heeft het ministerie van Posterijen van de Westduitee bondsrepu bliek medegedeeld. Via deze nieuwe kaïbel kunnen honderd verschillende uit zendingen tegelijk worden overgebracht. De uitvinder is dr Geong Globau. Al weer ernstige botsingen in Egypte Egypte heeft de gouverneurs ln Alexandrië en in de provincies opdracht gegeven, alle Britse militairen, die zich buiten het Suezgebied bevinden, te arresteren. Egyptische troepen hebben zonder waarschuwing het vuur geopend op Britse infanterie, die bezig was de brug bij El Firdan over het Suez Kanaal te bezetten. Onmiddellijk beantwoordden de Brit ten het vuur. waardoor vijf Egyptische soldaten werden gedood, vijf anderen ge wond en 36 Egyptische militairen ge vangen werden genomen. Dit is de eerste nieuwe botsing tussen Britse en Egyp tische militairen. De regering te Cairo heeft verklaard ernstig bezorgd te zijn over dit gevaar lijke incident. Zulks omdat de Britse troepen deze brug nu volledig beheersen, welke de enige verbinding vormt met het Egyptische garnizoen, dat in de Pales tijnse kuststrook van Gaza is gelegen. In het gebied van Gaza is onmiddellijk de alarmtoestand afgekondigd. De brug van El Firdan verbindt de twee gedeelten van het plaatsje Kantara. aan weers zijden van het Suez Kanaal gelegen. Meer dan 10.000 studenten betoogden te Cairo én eisten van de Egyptische re gering de verklaring, dat Egypte zich met Engeland in staat van oorlog bevindt. Zij organiseren een „nationale garde", ter sterkte van 16.000 man. Voorts eisen zij dat het Egyptische volk het recht krijgt wapens te dragen en de strijd tegen de Britten bij de wet niet meer strafbaar wordt gesteld. Brits bankkapitaal moet verbeurd worden verklaard etc. Vermiste Britten kunnen geen geheimen hebben De Engelse veiligheidsdienst is een uiitigebreid onderzoek begonnen naar de verblijfplaats van de Engelsen O'Connor en Campbell, employé's van het nationaal instituut voor medisch onderzoek, die, zoals gisteren werd gemeld, met hun ge zinnen uit Engeland zijn verdwenen. Beiden waren werkzaam bij het onder zoek van radio-isotopen. De „Daily Mail" heeft gemeld, dat de veiligheidsdienst er nu bijna zeker van is, dat zij „achter het ijzeren gordijn zijn verdwenen". De moeder van Campbell, die de schoonmoeder is van O'Connor, heeft aan de directeur van het instituut meegedeeld, dat zij zich naar het buiten land hebben begeven en niet terugkeren. Volgens de directeur, die meedeelde, dat de gevluchten tot het lagere personeel behoorden, beschikken zij niet over ge heime gegevens. Groningen hoopvol In enkele dagen reeds f 174 mille voor lening Een groot belang het al dan niet slagen van de plannen- tot woningbouw staat er op het spel nu er overal lenin gen onder de burgerij worden uitgeschre- In Groningen zijn de verwachtingen hoog gespannen. Dezer dagen werd kort na de uitgave van de desbetreffende cir culaire reeds voor f 174.000 ingeschreven. Vorige week Dinsdag is men begonnen met een huis-aan-huis verspreiding van deze circulaires. Men hoopt op die manier vier millioen gulden bij elkaar te krijgen om te voorzien in de 'ergste woningnood. Leeuwarden 1 ton De bevolking van Leeuwarden heeft er v«oor gezorgd, dat nu reeds 1/3 is vol- tekend van de door het gemeentebestuur uitgeschreven obligatielening van 300.000 gulden ten behoeve van de woningbouw. Macchiavelli had van Stalin kunnen leien Want, aldus een cynische nota, slechter kunnen de betrekkingen toch niet worden OP 5 OCTOBER vond een onderhoud plaats tussen de Amerikaanse am bassadeur Kirk en de Russische min. van Buitenl. Zaken, Wisjinsky. Bij die gelegenheid legde Kirk, namens de Ver. Staten, een belangrijke verklaring af. De Koreaanse kwestie was momenteel „zeer acuut en ge vaarlijk" en diende onmiddellijk tot een oplossing te komen. Een ander punt betrof het brengen van verbetering in de gespannen internationale betrekkingen. Zulks moest onder de persoonlijke aandacht van Stalin worden gebracht. Op 15 October heeft Wisjinsky nu aan de waarnemende ambassadeur, Cumming te Moskou een antwoord-nota overhandigd. Of schoon alle Amerikaanse beschuldigingen op sarcastische wijze worden ontkend, is het „Kremlin" tot praten bereid. De nota legt er de nadruk op, dat de mogelijkheid van verbetering der be trekkingen tussen Amerika en Rusland moeilijk ernstig genomen kan worden. Maar niettemin, haar „vredespolitiek" volgend, wil de Russische regering met de Amerikaanse aan één tafel gaan zit ten, teneinde de hangende problemen te bespreken. In de lange nota wordt op gemerkt, dat Amerika blijkbaar bezorgd is over de afloop van het „militaire gokje", dat het op Korea heeft gewaagd. Maar, Amerika zelf heeft (je moet maar durven; Red.) alle vredelievende rege lingen verworpen en dat het op Kaesong niet vlot, is de schuld van Washington. Overigens, aldus de nota, Rusland is daarbij niet eens partij. De Ver. Staten moeten generaal Ridg- way tot de orde roepen, Gisteravond zijn op Schiphol uit Djakarta gearriveerd dr J. Kiers (links,) en mr L. Tielenius Kruythoff, die destijds, als adviseurs van Sultan Hamid tegelijkertijd met de Sultan door de Indonesische politie werden gearresteerd en 8 maanden in de gevangenissen te Djakarta en Djokja hebben gezeten. Zij hebben de procureur-generaal op erewoord beloofd te zullen terugkeren, zodra zij een oproep ontvangen. De beide gelukkige echtgenoten waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. DAT de Franse min. Pfimlin gisteren met de ambassadeur Ga mier A'dam heeft bezocht. DAT in Zuidwolde de clandestiene zender De Rimboe, die verzoekprogram ma's verzorgde, is opgespoord en proces verbaal is opgemaakt tegen de 16-jarige scholier J. v. d. W. en de 50-jarige S- v. d. B., beiden uit Zuidwolde. DAT weth- Hogeweg Vrijdag aan de Aardnoudstraat in R'dam-Z. de kinder kliniek Beatrix-Irene (met plaats voor 55 debiele kinderen beneden 10 jaar) zal openen. DAT gisteren in Winterswijk een coöp- kaasfabriek is geopend, uitgaande van de coöp. zuivelfabrieken in Winterswijk, Beltrum en Lichtenvoorde. DAT de Ned. Spoorwegen gisteren in Dusseldorp hun vertegenwoordiging in W.-Duitsland hebben geopend als voort zetting van het vooroorlogse Keulse agentschap. DAT het verkeer ZwolleApeldoorn eind 1952 niet meer door de 3 m brede Hattemer Poort hoeft, maar omgelegd zal worden. DAT op 27 Oct. in de aula van de Econ. Hogeschool te R'dam voor artsen een .algemene kankerdag" wordt ge houden door het Ned. Kankerinstituut- DAT het Rode-Kruis-ziekenhuis in Beverwijk f 1,2 min zal lenen tb.v. een uitbreiding. DAT op verzoek m-i.v. 1 Nov. eervol ontslag uit de mil. dienst is verleend aan de kol. P. Forbes Weis, van de gen. staf. DAT de laatste hoeveelheid van de in totaal verwerkte 50 000 m3 beton voor het R'damse Groothandelsgebouw (het grootste pand voor de groothandel in W-Europa) gisteren met enige plechtig heid werd gestort. DAT de 44-j. F. D. C. R. uit Paramari bo wegens valsheid in geschrifte ten na dele van de zuidvruchtenimportmaat- schappU Solbandera door de R'damse rechtbank tot 400 boete is veroordeeld (eis 6 mnd.). DAT de Australische ambassadeur aan de burg. van Grootengast heeft gevraagd waar in het dorp Lutjegast, geboorte plaats van Abel Tasman, die in 1642 Australië ontdekte, namens de premier van Tasmanië een plaquette kan worden aangebracht. DAT er in de Kempische mijnen in België ruim 1000 Ned. grensgangers werken. DAT thans ook op Noord-Beveland en Schouwen mond- en klauwzeer is gecon stateerd bü koeien die ln Rotterdam ge kocht zijn. DAT de 32-j. timmerman J. H. te R'dam die in een voetbalpool-affaire een meineed pleegde door de R'damse recht bank overeenkomstig de eis tot 6 maan den is veroordeeld. DAT met het bestuur van De Hoge Veluwe besprekingen worden gevoerd over verlenging van de startbanen van het vliegveld Deelen. DAT te Haaksbergen, 63 jaar oud, is overleden J. G. H. Jordaan, oudste di recteur van J. Jordaan en Zonen, textiel fabrieken aldaar. (niet de Chinezen dus; Red.) de inciden ten schept te Kaesong. Juist de Sowjet Unie wil vrede, aldus gaat de nota voort, en zij heeft zulks getoond ten aanzien van Duitsland en Japan, ontwapening, verbod van atoomwapens etc. Indien Amerika verbetering der betrekkingen voorstaat, waarom heeft het zulks dan niet getoond op de mislukte conferentie der „plaatsvervangers" te Parijs? (nota- bene, juist de Russen voerden daar hun vertragingspolitlek uit en remden iedere mogelijkheid voor een accoord; Red.) En waarom, als Amerika vrede wil, heeft het dan de handelsovereenkomsten met Rusland opgezegd? Als Amerika, aldus nog steeds de Russische nota, wijst op de „ongewenste gevolgen", als het overleg te Korea geen resultaat oplevert, heren, mogen wij Russen met permissie dan vragen „wat daarmee bedoeld wordt?" Immers, aldus de slotopmerking, slech ter kunnen die betrekkingen toch nooit wordén, nadat Truman verklaarde, dat overeenkomsten met Ruslandhet pa pier niet waard zijn. Als eerste omroep K.R.O. binnenkort in eigen televisiehuis De K.R.O. is als eerste omroepvereni ging overgegaan tot het stichten van een •igen televisiehuis. waartoe het perceel Wernerlaan 16 in Hilversum, dicht bij de radio-studio gelegen, is aangekocht. DaaT komen o.a. de kantoren van de televisie staf en een zaal voor besprekingen er voor de eerste repetities. Voor de uit zendingen zelf blijft studio Irene in Bus- sum in gebruik. Over vijf weken hoopt de K.R.O. haar televisiehuis in gebruik te nemen. Week* een Nederlander vermoord Naar vernomen wordt, is de heer Cha- vonnes Vrugt, employé van de B.P.M- te Sangatta (Borneo), overleden tenge volge van een hem door een Indonesiër toegebrachte messteek. Men neemt aan, dat het hier een persoonlijke wraakne ming betreft. Max Huber, erevoorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruia, heeft zijn ontslag ingediend als lid van het permanente bof van arbitrage. Door uitbreiding van onze technische dienst en service-materiaal zijn wij in de gelegenheid TELEVISIE bij U aan huis te demonstreren. Reeds velen profiteerden hiervan. Vraagt vrijblijvend Inlichtingen bij de de firma P. v. BERCE HENEGOUWEN Aalmarkt 12 - Tel. 21782. NAJ Bij Castricum zijn, in verband met de iegeroefeningen in Noord- Holland, 54 Belgische parachutisten geland tussen de zwartbonte koeien. Deze keken toch wel e vreemd op van die rare ordever stoorders. die zomaar uit de lucht kwamen vallen r\E N.C-R.V. is onlangs weer gestart met haar programma voor de nieuwe schoolcursus en dit feit mag wel eens de publieke belangstelling trekken De weg van de schoolradio is niet over rozen gegaan. Het is een tasten en zoe ken geweest naar de juiste manier, waar op de radio in dienst van het onderwijs kon worden gesteld. Aanvankelijk dat was verscheidene jaren voor de oorlog vergenoegde men zich er mee, een spreker een vertelling doen houden voor de hoogste klas der schooL Het was een experiment, dat door velen met geestdrift werd 'begroet Maar al spoedig daalde de belangstelling en kwamen de bezwaren. De spreker had geen contact met de luisteraars; hij kon hun reacties niet zien; en hij zweefde met zijn vertelling vaak vèr boven het bevattingsvermogen zijner hoorders. Velen vonden het ook een bezwaar, dat de klasseonderwijzer als overbodig ge heel aan de kant werd gezet. de oorlog is de zaak dadelijk weer ter hand genomen, aanvankelijk met niet veel succes. Toch hield men vol met het zoeken naar de juiste weg. En het instituut begint nu aan te slaan en er valt een behoorlijke groei waar te Dit is zeer verblijdend want de zaak van de schoolradio is van groot belang, ook voor de jeugd die de Chr. scholen bevolkt Bij de schoolradio, zoals die thans door de N.CR.V. wordt gegeven, is de klasse-onderwijzer terdege inge schakeld. Hij dient de lessen voor te bereiden; hij moet een nabetrachting houden; ook zendt hij een klein rapport de les in, waarbij hij gelegenheid heeft critiek uit te brengen en advies te geven. Voor de leerlingen wordt driemaal per jaar een prachtig geïllustreerde toelich ting gegeven, waarbij een vragenboekje behoort, waarin over elke les een vijf tiental vragen wordt gedaan. Voor de leerkracht wordt een instructieboekje verstrekt. De prijs van dit alles is uit zonderlijk laag. En de rijk geïllustreerde toelichtingen voor de jeugd (drie maal per jaar een boek van 128 blz.) vormen schat voor hun leven, r R schuilt hier een didactisch belang- Er worden onderwerpen behandeld, waarover bij het dagelijks onderwijs zelden wordt gesproken. Maar er is meer. Door middel van de schoolradio leren de kinderen, hoe men naar de radio moet luisteren. Dat toch is een kunst, die vele mensen niet verstaan. En het is goed, dat onze kinderen dit op school leren. Daarbij komt. dat ook de KJR.O., de A V.R.O. en de VA.R.A. hun schoolradio hebben. Daarom mag de N.C.R.V. niet achterblijven- Zal het goed zijn, dan moeten we ook in dit opzicht aan de spits staan. Er staan hier grote belan gen op het speL Ook voor onze schoolbesturen en voor onze ouders, ligt hier een taak. ZiJ moe ten de onderwijzers niet alleen laten staan, maar hen helpen het mogelijk te maken, dat ook dit mooie middel niet ongebruikt aan onze scholen voorbijgaat. De schoolradio wil ons helpen bij onze schooltaak. Daarom willen wij de school radio helpen. P, DE ZEEUW J-Gzn. WEERBERICHT: Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk enkele opklaringen met weinig wind en plaatselijk mist. Later half tot cwaar be- wolkt met tegen de avond T7 kans op enige regen. Ovesr- M wegend matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst; morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1