Jlieuiue £cilisrl)c dTmtrant Ook zonder Egypte met spoed Britse troepen blijven nu Suez Kanaalzone wordt deiensiepact doorgezet in de te Help uzelf Eerste belangrijke hoeveelheid kobalt is voor Leiden Wist IJ DINSDAG 18 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel. 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9254 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticlj (s gfiebleoen mgn fatrl ia Ugljeospatt" Treek U niet aen...' Zie pag. 3 De verdediging van het Midden Oosten Twee L.S.K.-vliegtuigen neergestort Vanmorgen zyn vliegtuigen van de L.S.K. bij Oosterhout (N.B.) veronge lukt. De toestellen zijn in Groenendyk, een buitenwijk van de gemeente Ooster hout. terecht gekomen. Nadere bijzon derheden over de toedracht van dit on geluk en het aantal slachtoffers ontbre ken nog. Minstens een van de toestellen is een -persoons lesvliegtuig. EGYPTE heeft inderdaad de voorstellen der vier mogendheden voor de defensie van het Midden Oosten van de hand gewezen en ook het Britse plan voor de Soedan. Maar ondanks deze houding van Egypte ial dit defensiecommando er toch komen. Men denkt zelfs te Washington. Londen en Parijs aan andere candidaten, bijvoorbeeld Irak en Israël. Officieus heeft de Britse regering verklaard, dat Engeland desnoods met1 geweld zijn troepen in de Suez Kanaalzone zal handhaven. Hoogstwaar- Harvar<^ ichijnlijk kan Engeland daarbij rekenen op de steun van Amerika. Vol gens Reuter, heeft Morrison, de Britse minister van Buit. Zaken, alle FdillisSGmeilt CJGVrCICICJci noodzakelijke stappen genomen, om de veiligheid van het Engelse gar nizoen in de Suez Kanaalzone te verzekeren. In geen geval wordt de eenzijdige opzegging der verdragen erkend. Het parlement te Cairo heeft het opzeggen der verdragen met Engeland van 1936 en van 1899 een- itemmig goedgekeurd. Er speelden zich wilde taferelen af. Het ziet er dus naar uit, dat Engeland desnoods krachtdadig de veiligheid van sjn troepen in de Suez-zone zal verzeke ren. Australië heeft bij monde van pre mier Menzies. steun toegezegd aan een eventuele actie. Volgens het te Johan nesburg verschijnende blad Die Vader- is het niet uitgesloten, dat Zuid- Afrika zijn luchtescadrille, dat zich mo menteel in Korea bevindt, zou willen overplaatsen naar het Suez-kanaal. Dit bericht, tekenend voor de situatie, werd door Londen niet bevestigd. Aangezien Egypte weigert tot het de fensiecommando voor het Midden-Oosten toe te treden, zullen andere landen wor den gepolst. In dit verband wijzen wij er op. dat de voorzitters der commissie stafchefs, van Amerika, Engeland Frankrijk, zijnde Bradley, Slim en Lechères, per vliegtuig uit Ankara te zijn teruggekeerd. Thans is de tekst gepubliceerd van het protocol bij het Noord-Atlantisch Pact, dat de toe lating van Griekenland en Turkije mo- jelyk maakt. „Elke aanval op enig deel Turküe zal als een aanval op de landen van het Noord-Atlantisch Pact worden beschouwd". Wij tekenen hierbij dat het grootste deel van het Turk te grondgebied in Azië en niet in Euro pa ligt. Eerst moet nu de ratificatie vol len door de parlementen, dus ook door Nederland. In de Ver. Staten beschouwt men de weigering van Egypte om toe te treden tot het defensiecommando voor het Mid den-Oosten als een „ernstige, ofschoon liet fatale tegenslag". Misschien dat feypte zijn houding straks wijzigt, als et concessies kan afdwingen. Het Egyptische parlement heeft zich das stevig achter de regering geplaatst. De verdragen zyn opgezegd. Tevens aan- mrdde het parlement in beginsel een Na de grote brand Mannen bij De Baronie houden hun loon Hoewel de gevolgen van de brand by de chocoladefabriek De Baronie te Schie dam nog niet volledig overzien kunnen worden, heeft de directie besloten alle nannelyke werknemers van 24 jaar en luder tot 1 October 1953 een volledig oon uit te keren. De mannen zullen echter onmiddellijk aan elke oproep om mn diensten in het bedrijf te verlenen, [evolg moeten geven. Tijdens de periode tan twee jaar zal men trachten de fa briek weer bedrijfsklaar te maken en in middels hep bedrijf op beperkte schaal irgens anders voortzetten. Het jongere en vrouwelijke personeel il in onderling overleg worden ont- llagen, voorzover dit althans noodzake- Ük is. A'dam-R'dam tweemaal daags via Breukelen Treinbestuurders gaan oefenen op onbekend baanvak Met ingang van Mei 1952 wordt het treinverkeer tussen Amsterdam en Rot terdam v.v. twee maal per dag omge- ia Breukelen, Woerden en Gouda. Het doel van deze omlegging is de trein bestuurders te oefenen op het baanvak dat gebruikt zal moeten worden bü stag- tatie op de gebruikelijke route. Bij het treinongeluk te Sloterdyk is namelijk lebleken dat veel bestuurders de Weg via een ander baanvak niet konden berijden. Berichten dat een kwartierdienst Am sterdamRotterdam ook in de toekomst biet mogelijk zal zijn in verband met «en eventuele overbelasting van de ipoorwegovergangen te D e 1 f t en Heem- itede-Aerdenhout worden door de Spoor wegen tegengesproken. nieuwe constitutie voor de Soedan. Aan Faroek zal de titel „Koning van Egypte an de Soedan" worden verleend. De Engelse voorstellen voor de Soedan kon den niet in overweging worden geno- zolang de Britse bezettingstroepen daar gestationneerd blyven. Zoals reeds gezegd, wat de atmosfeer in het Egypti sche parlement uiterst opgewonden. Hon derden Egyptenaren drongen de gangen binnen van het parlementsgebouw. Britse troepen in actie Reuter meldt uit Cairo: In Ismalia zijn Britse troepen in actie gekomen om de orde te herstellen, nadat legercantine in brand was gestoken, eerste bataljon van de Lancashire Fuseliers was bij deze actie betrokken, aldus een militaire woordvoerder te van Expogé Wie moet zomerkamp in Hilversum betalen? Mr B. J. M. Haase te Amsterdam heeft het faillissement aangevraagd van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de beiettingstyd. Het hoofdbestuur verklaart dat twee heren in Hilversum een vordering heb ben op de toenmalige afdeling Hilver sum wegens een door die afdeling buiten verantwoordelijkheid van het hoofdbe stuur, in 1947 te Hilversum ingericht zomerkamp. De afdeling Hilversum is uit Expogé getreden en vormt een afzonder lijke organisatie, die geen rechtspersoon lijkheid bezit De leveranciers merken op dat de af deling H'sum ten tijde van het bedoelde zomerfeest aangesloten was by de lande lijke vereniging en dat die voor schulden aansprakelijk is. De Haagse rechtbank zal Donderdag as. over de faillissementsaanvrage be- IJzeren gordijn vlak bij huis jylE SPRAK daar van een Verenigd Europa? Wie koestert er idealen over federaties,- internatio nale samenwerking en een „slechten van de tolmuren?" Zeker niet zij, die in dezg. dagen ten kijkje neme» Vaals, waar tussen Nederland Duitsland een metershoog JJzeren Gordijn" is opgericht, om de leven dige smokkelhandel tegen te gaan er een einde te maken aan de vele ille gale grensoverschrijdingen. We weten wel, dat vooralsnog zo'n ijzeren gor dijn noodzakelijk is, maar het óóg wil toch ook wat en een toestand als in Vaals herinnert te sterk aa maatregelen der communistische lan den. Al gaat het in Limburg minder om politiek dan om materieel verlies, dit „ijzeren gordijn" demonstreert toch wel heel pijnlijk, dat de Euro pese volken nog lang niet toe zijn aan wat zovelen beogen: een gelijk geschakelde levensstandaard, die noodzakelijk is voor een vlottende samenwerking en die bovendien de smokkelaars geen kans meer zal De lange wandeling naar: vrede Het troebele oliegeschil Perzen en Britten geen stap nader tot elkaar Mossadeq ontzegt Veiligheidsraad het recht enigerlei aanbeveling te doen IN DE VEILIGHEIDSRAAD hebben de Britse afgevaardigde, Sir Glad- wyn Jebb, en de Perzische premier, dr Mossadeq, het woord gevoerd. Mossadeq, die uiterlijk een rustige indruk maakte, werd de achteringang binnengeloodst. Achterover leunende in zijn stoel, luisterde hij naar Sir Gladwyn, die de, overigens reeds door Perzië verworpen, Engelse resolutie had ingediend. Met klem verklaarde de Perzische premier, dat hij de Vei ligheidsraad niet bevoegd achtte zich met de oliekwestie in te laten. Onder geen voorwaarde wil Perzië met Engeland onderhandelen, behalve dan over schadevergoeding en olieverkoop. Vóór de behandeling in de Veiligheids raad plaats vond, had de Perzische vice- premier Hoessein Fatemi op een pers conferentie te New York zijn standpunt uiteengezet. Dit komt hierop neer, dat Perzië practisch de deur voor verdere besprekingen met Engeland gesloten heeft. Sir Gladwyn Jebb heeft er de nadruk op gelegd, dat Engeland zeer zeker de onderhandelingen met Perzië wenst te heropenen, maar dat toch de Veiligheids raad een of andere uitspraak dient te doen. Zulks om aan te tonen, dat het geschil niet uitsluitend een zaak was van de Perzische regering en in overeenstem, ming met het internationale recht diende te worden opgelost. Sir Gladwyn overigens op de drastisch gewijzigde situatie, sinds de Britten uit Abadan waren verdreven. Mossadeq zei o.a., dat de tweede wereldoorlog de kaart van de wereld ge- Het Academisch ziekenhuis krijgt een kobaltbom Gisteren is met het stoomschip Wester- dam te Rotterdam de eerste belangrijke hoeveelheid kobalt uit Amerika aange komen. die overeenkomt met 20 gram radium. De firma Muller en Co. zorgde gratis transport. Deze uiterst be langryke zending is bestemd voor hst nieuwe kankercentrum en de radio therapeutische kliniek van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, die onder leiding staan van prof. dr D. J. Steen huis. By de uitbreiding van deze afde ling is rekening gehouden met deze nieuwe vorm van therapie en is voor In Den Haag Een nieuwe Britse ambassadeur SIR PHILIP NICHOLS. Sir Nevile Montague Butler, thans Rio de Janeiro, is benoemd tot Britse ambassadeur in Nederland als opvolger van Sir Philip Nichols, die op eigen zoek de dienst verlaten zal. H.M. de Ko ningin heeft reeds bewilliging verleend voor deze benoeming. Sir Nevile is 57 jaar oud. In 1920 be gon hij zijn loopbaan in de diplomatieke dienst. In 1935 werd hij waarnemend ambassaderaad in Teheran, in 1939 raad in Bern en in December 1939 te Washington. In December 1940 volgde zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister aldaar. Augustus 1941 werd hij overgeplaatst naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen, en bevorderd tot sistent under-secretary of state in 1944. In 1947 werd Sir Nevile benoemd tot ambassadeur te Rio de Janeiro, welke post h\j tot nu toe bekleedt. Sir Philip Nichols was sinds 4 Maart gisteren 1948 ambassadeur in ons land. De func- opend e tiewisseling zal over ongeveer tweeBoesman dit doel een apart kamertje gebouwd, het hoofd van het district Leiden de Rijksgebouwendienst, de heer P. C. Maas te Leiden. Het kobalt zal ge bruikt worden in de vorm van een „kobaltbom". Prof. Steenhuis kon over deze aangelegenheid geen nadere inlich tingen verstrekken. Prins Bernhard kwam in Washington aan Gisteravond is Prins Bomhard voor een bezoek van twee weken aan de Ver. Staten per vliegtuig in Washington aan gekomen. De Prins droeg het uniform van vice-admiraal van de Koninklijke Marine. In Washington verblijft de Prins op de Nederlandse ambassade. Geen koffiebussen meer bij verkiezingen De koffiebusmodellen van de stembus sen zullen op den duur by de verkiezin gen verdwijnen. Ze worden na een voor geschreven overgangstijd vervangen door cylindervormige metalen bussen van 90 cm hoogte en 45 cm in doorsnee. Verder zal het aantal stemhokjes per stemlokaal teruggebracht worden tot 1 per 250 kie zers. Dit blijkt uit het kiesbesluit, dat vandaag in het Staatsblad is opgenomen en de uitvoeringsvoorschriften voor de onlangs reeds afgekondigde nieuwe kies wet bevat. Het kiesbesluit treedt tegelyk met de nieuwe kieswet in werking. Ver moedelijk is dit binnen enkele weken. wijzigd had. „In de buurt van mijn land hebben honderden millioenen Aziaten, na ren van koloniale exploitatie, hun onafhankelijkheid en vrij he jd terug gewonnen". Hij verwachtte, dat de Veiligheidsraad zich zou onthouden van enigerlei aanbeveling. Volgens Austin, de Amerikaan, was de toon vrij gematigd. Vermelden wij nog, dat Perzië bij Engeland heeft geprotes teerd tegen de Britse economische maat regelen, het in beslag nemen van, voor Perzië bestemde goederen. Geallieerde en communistische verbindingsofficieren, die in Pan- moenjon contact met elkaar heb ben, besloten, tijdens de bespre kingen over de nieuwe plaats, waar over een Koreaanse wapen stilstand onderhandeld zal worden, om eens een kijkje op het voor gestelde terrein te nemen. Over de wit-besneeuwde weg naar de brug van Panmoenjon wandelden dan ook de rede officieren (links) en die der verbonden troepen broe derlijk naast elkaar. Maar er werd niet veel gesproken, behalve dan door de persfotografen, die opge wonden waren over dit zeldzame tafereeltje Oud-Kamerlid. Hermans uit de C.P.N. De heer J. H. Hermans uit Vaals, die tot voor kort communistisch Tweede Kamerlid was, heeft bedankt als lid van de communistische party. Zoals men weet, legde hij zyn functie van Kamerlid neer nadat hij in December door de Maastrichtse rechtbank wegens hulp by desertie tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens een verhoor zei de heer Hermans indertijd reeds dat de C.P.N. zich niet achter de desertieprac- t ij ken stelde. Het voormalige Kamerlid drijft thans :n handel in lompen en oud ijzer. Hij wil geheel buiten de politiek blyven en heeft ook bedankt als lid van de Prov. Staten van Limburg en van de gemeen teraad. Tussen Rotterdam en Den Haag laat de K.L.M. sinds enige weken kleine bus sen rijden. De passagiers uit de Maasstad kunnen op de Haagse Kalvermarkt overstappen in de grotere K.L.M.-bussen, die hen naar Schiphol brengen. Moet Eva Peion worden geopereerd De toestand van Eva Peron bly'ft vooruitgaan. De behandelende artsen houden er echter rekening mede, dat in de loop van de volgende week een ope ratie nodig zal blijken. maanden plaats hebben. DAT 110 leden van de Studiekring moderne kantoortechniek gisteren per K.L.M. naar Parijs gingen waar zij een tentoonstelling voor bedrijfsefficiency bezichtigden. DAT de Ierse setter Hurdle Ford's Percy van H. J. J. de Vries uit Utrecht op de internat, rashondententoonst. in Brussel de hoogste onderscheiding ver wierf, tevens het Belgisch nat. en inter nat kampioenschap, beste der Setter- variëteiten en beste niet-continentale DAT de woningbouwver. St Eusebius 370 woningen in Arnhem mag gaan bou wen voor bijna f BVs miUioen en volgens B. en W. het geld er wel zal komen. DAT bij de roofoverval op de inmid dels overleden Pieter Laan en zijn twee bejaarde zusters in de Purmer ook nog een portefeuille met f3500 moet zijn ontvreemd, eigendom van Pieter. van de zusters niets af wisten. DAT de coöp. aardappelmeelfabriek Musselkanaal e-o. in Ter Apelkanaal meer dan 100 arbeiders ontslag heeft aangezegd t.g.v. de brand die er onlangs heeft gewoed. DAT i.v.m. de vandaag in Zuidlaren gehouden feestelijke paardenjaarmarkt »n landbouwbeurs werd ge morgen het Haagse echtpaar C- de Vos Klootwijk in Zuid laren zullen opstijgen in hun ballon. DAT het Ned. ss Radja (8330 ton) in I DAT het Tweede Kamerlid Stokvis het Britse Kanaal tegen een Brits tank- (Comm.) aan minister Mulderije heeft schip is gevaren en voor anker is gegaan. I verzocht de ouders die bij de verv< kwestie op Schouwen de leerplichtwet DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot goedkeuring het Beneluxverdrag in zake het in ternationaal privaatrecht. DAT de 24-j. R'dammer S. die bij de Amersfoortse politie om nachtverblijf vroeg en beweerde dat hij van Groningen kwam fietsen, is gearresteerd, daar <le politie argwaan kreeg toen de man een buskaartje GroningenAssen bleek te bezitten, en de fiets in Ruinen was ge stolen. DAT dr J. I. C. Wortman, die tot 1927 geneesheer-directeur van het Tesselscha- de-ziekenhuis te A'dam is geweest en bekend werd door het schrijven van enkele boeken, op 83-j. leeftijd in Heem stede is overleden. DAT in Vlaardingen, de snelst groeien de gemeente van ons land, deze maand de 50.000ste inwoner wordt verwacht, terwijl het aantal inwoners 12 jaar ge leden slechts 30.000 bedroeg. DAT bij de oliebollenactie voor de her bouw van de Grote Kerk te Arnhem 340.000 oliebollen tegen een prijs van 3 voor een kwartje zijn verkocht. DAT in een huis aan de Watergeus straat te R'dam een ware ravage werd aangericht toen 's nachts een fles door de ruiten naar binnen werd gewor pen door een man die wraak wilde men op een vrouw, doch zich in het adres vergiste. hebben overtreden, niet te vervolgen- DAT de Nederlander dr A. van Santen n politieke redenen van zijn functie als lector in de Ned. taal- en letterkunde de universiteit van Olomouc is ontheven Tsjecho-Slowakije heeft moeten DAT de secretarie-ambtenaar A. A. te Rolde wegens verduistering van f40.000 ten nadele van de gemeente tot 3 Jaar veroordeeld (eis: 4 jaar). DAT tot hoofddocenten in vaste dienst bij het Kon. Instituut voor de Marine be noemd zyn prof. dr G. C. Dibbetz, prof. V. Esbach en dr J. M. Sanders. DAT op een familiefeest in de Om- moordsestraat te R'dam de gastvrouw be wusteloos werd geslagen en de 35 gasten de benen namen met medeneming een tas met nylons, handschoenen e.< DAT de A'damse caféhouder B. J. S. door de politierechter tot f60 boete is veroordeeld omdat hij zijn klanten liet „een-en-twintigen" om geld. DAT de circusdirecteur J. K. H. M. tot f 100 boete is veroordeeld wegens bele diging van de voorzitter van de Club van Circusvrienden, H. J. Leijsen, die had ge schreven over een slechte behandeling van de panters in circus Mullens. DAT dr J. Winsemius benoemd is tot planoloog le klasse in vaste dienst by Rijksdienst voor het Nationale Plan. Licht- en radiobaken voor Pan Moen Djon Van Fleet verwacht massaal winteroffensief Generaal Ridgway heeft verklaard, dat <ie Verbondenen overwegen om in Pan Moen Djon een licht- en een radio baken te bouwen, teneinde in de komst schendingen der neutraliteit te voorkomen. Zoals men weet, werd Pan Moen Djon voorgesteld als onderhande lingsoord. Generaal Van Fleet heeft ge zegd, dat het leger der V.N. er momen teel zeer gunstig voor staat. Weliswaar zijn de communisten in staat, om voor een winteroffensief een strijdmacht van 700 000 man op te bouwen, maar, aldus Van Fleet, ,.ik heb genoeg soldaten om ze tegen te houden". De Roden wachten met hun offensief tot de rivieren bevro ren zyn. Dan zullen zy ook van meer tanks en vliegtuigen gebruik maken. Inmiddels heeft de V.N. het voorstel der Noordelijken voor een beperkt, cirkel vormig gebied van 3 kilometer, rondom het Geallieerde hoofdkwartier te Moen- san, van de hand gewezen. De atmosfeer voor hervatting van het overleg nog niet gezuiverd. uzelf en de regering zal doen ze kan om u bij te staan, zo heeft minister Van Maarseveen tot de te Utrecht verzamelde gemeentebestuurders van Nederland gezegd. Het klinkt nogal hoopvol, maar hoe wordt de praktijk? |Want deze gemeentebestuurders waren juist bijeen, omdat de woningbouw on herroepelijk dreigt vast te lopen, van- ;wege het feit, dat de regering juist niet deed wat ze kon en naar de wettelijke normen doen moést. Help uzelf!-De gemeenten helpen zich zelf al sedert 1 Juli 1948, toen de rege ring haar verplichting ingevolge art. 56 ivan de Woningwet niet meer nakwam, maar tot de gemeenten zei: Zoek zelf het I benodigde kapitaal voor de woningbouw maar. De gemeenten hebben toch zichzelf geholpen. In het tweede halfjaar van 1950 leenden ze samen voor niet minder dan 263 millioen aan langlopende leningen, j Maar toen was er tegen de door minister Lieftinck voorgeschreven rentevoet geen geld meer te krijgen. Het bedrag aan 'langlopende leningen slonk in het eerste halfjaar van 1951 dan ook tot 48 millioen gulden. Maar de woningbouw moest gefinan cierd worden. Kasgeldleningen, rekening- courantcredieten en leningen met een looptijd van minder dan tien jaar wer den daarom schering en inslag. Ze maak- in het afgelopen halfjaar ruim 45 pet het totaal uit tegen goed twee pro- in het laatste kwartaal van 1950. Sommige gemeenten sloten „zwarte" leningen of plaatsten leningen bij de bur gerij. In een aantal gemeenten slaagde dit, maar het bezwaar is, dat men dit slechts éénmaal kan doen. Het laatste middel om zichzelf te helpen scheen het te hulp roepen van de goklust. Amster dam besloot een premielening uit te geven. Help uzelf! Maar de bronnen waar men het geld kon krijgen, werden door de regering verstopt. Pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen leenden niet de gemeenten, omdat ze moes ten deelnemen in een lening, die de mi nister van Financiën op touw zette. Op touw zette voor de woningbouw. Maar de verkregen 350 millioen wordt slechts 120 millioen voor de woningbouw 1952 uitgetrokken. De gemeenten verkeren dus in finan ciële nood en dat is het grootste struikel blok voor het bestrijden van de woning- Den Haag uit bevoogd te worden. Maar zeggen met Churchill: „Give us the tools and we will do the job". „Geef ons de middelen, de gereedschappen, en. we zullen het doen". En die gereedschappen 'jn in hoofdzaak de financiën. De gemeenten drijven n.L op de Jaar lijkse uitkeringen uit het gemeentefonds. Dit fonds wordt gevoed, doordat daarin jaarlijks acht procent van een aantal be lastingen wordt gestort. Dat is ons geld. zeggen de gemeenten; dat moet onder ons allen verdeeld wor den. Maar minister Lieftinck denkt daar anders over. Doordat de belastingop brengst aanmerkelijk hoger was dan de raming, stroomde er in het gemeente fonds meer dan gedacht was. Dat meer dere gaan we reserveren voor de kwade dag. zei de minister. Maar voor vele gemeenten is die kwade dag er reeds en dus vragen ze om hun eigen geld. Ze moeten bouwen, want er een schreeuwend gebrek aan woningen ze kunnen niet. omdat er geen geld krijgen is. Geef ons dan" ons eigen geld, zeggen ze. En ze kunnen dat met te meer klem vragen, omdat de kaspositie van het rijk op 1 Juli van dit jaar met 1261 millioen verbeterd was en die van de gemeenten op dezelfde datum ƒ457 mil lioen slechter was geworden. De totale kasgeld- en rekeningcourantschuld van de gemeenten bedraagt op het ogenblik reeds 900 millioen. doorgaan. Hier moet geholpen wor den. Het ryk dat ruim ƒ275 millioen gemeentegeld in reserve heeft kan hier helpen. Als het dat geld alvast ter be schikking stelde voor de bouw van wo ningwetwoningen, dan kwam er weer wat schot in de woningbouw. Minister In 't Veld. die wonderlijk genoeg niet op het congres aanwezig was, heeft 120 mil lioen gulden toegezegd, maar dat is slechts een stap. een veel te kleine stap i de goede richting. Het rijk moet de gemeenten helpen in het geld, dat hen toekomt, en dat geld niet gebruiken voor een onvolledige compensatie van de vroegere onderne mingsbelasting, die de gemeenten nu moeten missen. Het rijk moet verder zijn verplichtin gen ingevolge de Woningwet weer gaan naleven en de kapitalen voor woning bouw ter beschikking stellen. Als de re gering helpt, dan blijft er voor de ge meenten en voor de burgerij, zoals we nader zien zullen, nog genoeg te doen. Het „help uzelf' blijft van kracht. Doet de regering de gevraagde stap niet, dan kan men straks de bouwvakarbeiders naar de D.U.W. sturen, dan wordt de woningnood in ons volksleven een steeds schrijnender wond, waaraan het volk kapot gaat. Het Nederlandse volk kan en mag dat niet nemen. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nanacht en ochtend op 6lechts enkele plaatsen mist. Overigens vrij wel onbewolkt en droog met weinig wind. Plaatselijk zware nachtvorst Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera-1 tuur. l Opgemaakt te 10 uur.) Vermist worden een Amerikaans transportvliegtuig met 13 personen aan boord en een Zuidafrikaans passagiers toestel met 12 inzittenden. Krijgen we een strenge winter? Ganzen wijzen er op... Krijgen wij een strenge wnter, een matige of een Jcwakkelwinter"? Dat is, wat ons allen interesseert. Wij moeten rekening houden -met onze beurs en de beperkte kolenpesitie. Wisten wij maar wan tevoren of het een „witte Kerstzal worden en of het in de nacht van Oud op Nieuw een aardig koekje zal bakken? Wij weten het niet en klampen ons vast aan tekenen, voorboden of de Enk- huizer Almanak. De boeren hebben er doorgaans wel kijk op. De Belgische boeren hebben hele troepen trilde ganzen zo laag over de Ardennen zien vliegen dat zij schier de daken raak ten van het dorpje Francor champs. Zulks wordt als een veeg teken be schouwd, namelijk dat de winter in aantocht is en de koude zelfs zeer vinnig zal zijn. Laten we hopen dat die ganzen een tikje in de war zijn. ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.06 tot 17.44 uur; maan 16.06 tot 1(U9 uur. Op 22 October LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1