Jliettmc f£eil itctft(STourant cs Winterpaleis voor Faroek maar Britten zenden Hoofdkwartier van het commando Midden Oosten in Egypte te Khartoem, bataljon Abadan, Soedan en Bevan drie ongelukken bij elkaar Om hogere waarden m Piet Bruin (net jarig) Amsterdam terug Wist I ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9352 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5lantt»asticfi Is gljt&leoen tnyn hert In levenspeil" P.T.T. MAAKTE 30 MILLIOEN GULDEN WINST ZIE PAG. 2 Wie wordt heerser over de Soedan HET HOOFDKWARTIER van het commando voor het Midden-Oosten zal in Egypte worden ingericht. Het zal tevens bevoegdheden bezit ten voor de defensie van de Suez Kanaalzone. Deze belangrijke voor stellen, waaraan Egypte op voet van gelijkheid kan deelnemen, worden nog vandaag door Engeland, Frankrijk, Amerika en Turkije aan Cairo overhandigd. Door deze offerte aan Egypte zou dus het Brits-Egyptische verdrag van 1936 vervangen kunnen worden. Overigens schreeuwt men in Cairo moord en brand, omdat er met spoed een Brits bataljon naar Khartoem gezonden wordt. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, beschouwt zulks als een rechtstreekse bedreiging voor de Soedan. De uitnodiging aan de Egyptische re gering. voor de toekomst genoegen te willen nemen met een, full speed in elkaar gezet, defensiecommando voor het De N.C.R.V. via Lopik in de huiskamer Gisteravond was het de beurt van de N.C.R.V.: Voorzitter mr A. B. Roosjen opende het eerste televisie programma, dat door de Christelijke omroep werd verzorgd. Een pro gramma overigens, waar de heren in Bussum best mee voor de dag kon den komen. Want zó was Johan Bodegraven druk in de weer om aan Ger Voorsteegh vit Den Haag allerlei aardige ge schenken voor de Haak-in-actle te laten zien. En op die manier konden alle kijkers in den lande nu ook eens enkele van die voorwerpen zien viaarover zij op de Donderdagavon den zoveel hadden gehoordEn y ....verder liet Roland Wagter, de sneltekenaar, zich door toeschouwers opbellen en produceerde „verzoek platen". Doch Roland had nog méér op zijn repertoire. Hij nodigde ge woon enkele mensen uit, die buiten de studio stonden te kijken en.... ...W* i l> o Midden Oosten, arriveert ongeveer tege lijkertijd met de opheffing Brits-Egyptische verdrag door het par lement. Te oordelen naar de telegram- Reuter en Ass. Press zijn de nationalistische gevoelens geenszins temperd. Na de opzegging van het drag, zal Egypte burgers, die sam< ken met de Britse strijdkrachten Suez Kanaalzone „hoogverraad" ten laste leggen. Bezwaar tegen reis van Urker vissers Met 150 passagiers in kleine schepen naar Argentinië In de Belgische havenplaats Oostende liggen nog steeds vijf kotters en twee trawlers klaar voor het vervoer van de 150 Urker vissers (met inbegrip van vrouwen en kinderen) die naar Argen tinië gaan. Tijdens de reis van zeven weken moeten de passagiers in de rui men worden ondergebracht. De Belgi sche autoriteiten hebben dit transport goedgekeurd, maar van Nederlandse zijde schijnt er bezwaar tegen te zijn gemaakt. Om het vertrek te bespoedi gen, is de burgemeester van Urk nu on danks het feit dat hij rust moet houden er op uit getrokken. Wanneer de zaak Maandag nog niet- voor elkaar is, zui len de Urkers weer op of bij Urk aan het werk gaan. Finse gezant biedt geloofs brieven aan Naar de N i Reeds heeft de Egyptische regering za.\ Wuorimaa, besloten te Khartoem, de hoofdstad de Soedan, een winterpaleis voor Koning Faroek te bouwen. Maar Engeland is bezig met spoed troepen naar de Soedan te zenden. Toch zeker niet, om dat win terpaleis tegen de rebellerende Soeda- nezen te beschermen! Het ervaren eerste bataljon van het Engelse South Lancas ter regiment kreeg opdracht, zich gereed te houden, om reeds op 25 October scheep te gaan naar Khartoem. Generaal Winterton. die het bataljon inspecteerde, wees er op, dat de man nen zich daar voor een zeer delicate situatie geplaatst zullen zien. Volgens Reuter, heeft dit regiment vier jaar dienst gedaan in de Brits-Amerikaanse ine van Triest. In Arabische kringen ..ordt dit bericht uitgelegd als een Britse poging, om door middel van pres sie de verworven posities te handhaven. Uitvoer van tomaten naar Engeland weer vrij Naar de N verneemt kunnen tomaten m.i.v. 16 Oct. Engeland worden ingevoerd. Öp 5 September j.l. was deze invoer stop gezet. Er zijn in ons land nog hoofdzake lijk stooktomaten die Leids Crt. Woensdag zijn geloofsbrieven aan HM. de Koningin aanbieden. Churchill zegt iets Nee, dit is géén televisiescherm. Het is een blik in de derde-klas- coupé, waarmee Piet Bruin, de jongeman, die met 113.000 van de Amsterdame gemeente de plaat poetste, in de hoofdstad arriveer de. Ook deze „acteur" had niet te klagen over gebrek aan kijkers.. Duits invoerrecht op druiven verlaagd Het Duitse invoerrecht op druiven Het Italiaanse vredesverdrag Voorwaarden der Russen afgewezen De Ver. Staten hebben verklaard, dat de Russische voorwaarden voor een her ziening van het Italiaanse vredesverdrag niet kunnen worden aanvaard. Rusland, aldus het State Department, gebruikt ..schoon schijnende en valse argumenten". De voorwaarden van de Sowjet-Unie be- met terugwerkende kracht tot 1 Octo-i tekenen slechts een poging om de nood- ber j.l. belangrijk verlaagd, aldus ver-1 zakelijke verdediging van Italië te schei- neemt de N' •*- rt.jden de vrije wereld. Wij tarief bedraagt maximaal 7'," Het komt voor, dat de grotere wagens van de journalisten, die het convooi vol gen, het tempo van de politie niet kunnen OndanJis storing in de zender Televisie-uitzendingen van de N.C.R.V. goed begonnen „Wij zullen de moeilijkheden stellig over winnen". zei mr Roosjen TWAALF TELEVISIETOESTELLEN stonden gisteravond opgesteld in hotel De Rozenboom te Bussum waar genodigden uit het hele land bijeen waren gekomen om de eerste televisie-uitzending van de N.C.R.V. bij te wonen. De voorzitter, mr A. B. Roosjen, hield een toespraak waarin hij de bijzondere moeilijkheden van de N.C.R.V. tekende. Van verscheidene leden had hij waar- een opname van zijn begrafenis op het schuwende stemmen vernomen. Mr Roosjen wees op het gevaar van mis bruik van de televisie voor de jeugd, zoals in Amerika gebeurt. „Daar waren in een week vele moorden, overvallen, diefstallen en brandstichtingen op het schermbeeld gekomen, die zich afspeel den in kroegen met dronken^ mannen vrouwen. Doch dit mag v reden zijn het instrument geen I de tel&- te schouwen. De N.C.R.V. gebruikt de televisie om het Evangelie te verkon digen en om geestelijke en culturele win sten te boeken. deze woorden viel de zender Lopik uit en het duurde enige minuten eer de N.C.R.V.-voorzitter op het scherm beeld terugkwam. „Het blijft experimen- aldus vervolgde mr Roosjen, „en dit geldt voor alle omroepverenigingen. De NC.R.V. heeft speciale moeilijkhe den, doch deze zullen wij stellig over winnen." Interessante kroniek Er volgde een actuele rubriek, onder de titel „30.000". Dit was een kroniek interessante zaken. Hierin speelde de bekende Haak-In-man Johan Bo- degraven ^een hiiip^ herdacht door ....vervaardigde in een minimum van tijd van hen een caricatuur. „Zien ze dat nou overal?" vroeg een der „modellen" en hij ging grin nikend uit het beeld weg, toen zijn hoofd levensgroot op het witte papier stond. En na dit alles ....de dagsluiting. Ds Joh. Lang straat sprak zeer boeiend en had onmiddellijk contact met de kijkers. Een waardig slot van een goed de buut/ Perzië wijst Britse resolutie af Engeland publiceerde de resolutie aan de Veiligheidsraad. Hierin werd verzocht aan te dringen op hervatting der onder handelingen tussen Engeland en Perzië het oliegeschil. Gerefereerd werd de uitspraak van het Int. Hof, elke actie te vermijden die zou leiden tot ver ergering van de toestand. Pal daarop heeft Perzië deze Britse uiterst mild ge stelde resolutie verworpen. Het hand haaft zijn standpunt, dat door aanv— ding dezer resolutie de Ver. Naties worden toegestaan, zich te mengen ii binnenlandse aangelegenheden van zië. De resolutie wordt nu toch bij de Veiligheidsraad ingediend en dan zal de Veiligheidsraad daarover stemmen. Niet zonder enige ironie is het oordeel var Hoessein Fatemi, de Perzische vice-pre mier: „Geen enkel soort resolutie van dc Veiligheidsraad is voor Perzië aanvaard baar. Deze organisatie steunt te veel de zaak der grote mogendheden." Zowel het State Department als Trygve Lie trach ten premier Mossadeq tot andere gedach ten te brengen. opname schermbeeld. Origineel was de demonstratie van df sneltekenaar en caricaturist Rolang Wag ter. Hij liet de toestelbezitters in ons land de Bussumse radio opbellen, waar de luisteraars zelf een onderwerp mochten opgeven. Voor het eerst wend- men zich ook tot de „man-in-the- street". Voor de studio op straat een ontvangtoestel opgesteld, waar voor vele Bussummers stonden te kijken. Roland Wagter verzocht twee Bussum- binnen te komen, waarna hij een caricatuur van hen maakte. Na de pauze kwamen Lya Ziverts, Koosje Guilleron en Harry van Oss met volksliedjes uit verscheidene landen, de vleugel begeleid door Marinus Voor berg. De samenstelling en arrangementen aren van Felix de Nobel. Ds J. Langstraat te Vorden. sprak tot ot een geestelijk woord met muzikale omlijsting van Kees Deenik, bariton, Phia Berghout, harp. De commentaren op deze eerste uit zending waren goed. Zo schreef De m legraaf: „Het eerste televisieprogramma de NCRV, gisteravond, heeft een goede indruk gemaakt: onderhoudend, schaafd, soms geestig, vlot afgewerkt, goed verzorgd en niet te lang. Kortom: debuut van standing." „Het wagentje van Attlee volgt de politieauto als een terrier een konijn" GOKKERS IN LONDEN ZEGGEN, dat de kans op een conservatieve nederlaag bij de verkiezingen in Engeland reeds 1 op 4 is. Een aan hanger van Labour kan dus met een inzet van één gulden er drie winnen,™ai^ terwijl zij die op de Conservatieven wedden, vier gulden moeten inzetten, om er één te winnen, aldus Ass. Press. De verkiezingscampagne is in volle gang; Attlee maakt een reis van 1600 km door Engeland in zijn eigen auto, die door mevrouw Attlee wordt bestuurd. Het programma is zo overladen, dat mevrouw Attlee met een gemiddelde snelheid van 90 km per uur, d.w.z. ruim 115 km per uur op de rechte stukken moet rijden om op tijd te komen voor de bijéénkomsten. volhouden. Doch het wagentje van de premier, aldus Reuter, volgt de politie wagen als een terrier een konijn. Churchill, de leider der Conservatieven geeft hem, op 76-jarige leeftijd, ook van katoen. In het graafschap Essex zeide hij: Engeland had zes jaar lang een so cialistische regering. Het resultaat is de grootste val in aanzien en plaats in de wereld die Engeland sinds het verliesserse school voor het vervaardigen van i man heeft de motor van het taxiënde oon iaa nUw£a muziekinstrumenten, die in hetzelfde ge- j toestel waarschijnlijk niet kunnen horen -1 MWP op ha*. TN de deze week verschenen regerings- A nota die een inzicht wil bieden in de stand van zaken met betrekking tot de productiviteit, komen enkele opmerkingen ivoor die ver reiken buiten het materiële gebied dat in deze nota toch vooral aan de orde is. Die opmerkingen staan met name daar, waar de nota spreekt over ploegenstelsel en Zondagsarbeid. Inder daad blijkt ook hier dat industrialisatie niet maar een kwestie is van materie, dat de mens er als mens en dus volop mee te maken heeft. Dat in deze tijd verhoging van de pro ductie een belangrijke zaak is het mag na al hetgeen daarover in de pers verschenen is bekend geacht worden. Ook dat op velerlei wijze getracht wordt die verhoging van de productiviteit nog te doen toenemen. Over de noodzaak daarvan zal minder verschil van mening bestaan dan over de methoden welke daarbij dienen te worden gevolgd. Over die methoden spreekt nu ook deze regeringsnota. En wat reeds geruime verwacht kon worden, is in dit stuk feit geworden: De regering roert de betekenis aan. die het op ruimer schaal invoeren van ploegenstelsels en ook het invoeren van Zondagsarbeid zou kunnen hebben op de verhoging van de productie. natuurlijk i de regering beide in haar nota wel tegelijk. Daar is ook enige reden voor aanwezig. Want tegen beide kunnen be denkingen worden aangevoerd, hoewel die niet alle op hetzelfde vlak liggen. Dat ook tegen het ploegenstelsel ernstige bezwaren rijzen, is duidelijk. Hiervan toch wordt spoedig het gezin de dupe. De kostwinners komen op de meest on geregelde en zonderlingste tijden thuis en moeten ook weer op de zonderlingste tijden aan het werk. Ze slapen vaak over dag, wat in het huisgezin weer zijn eigen moeilijkheden heeft. Het aantal gemeen schappelijke maaltijden die in een goed gezinsleven toch evenzovele belangrijke zijn, wordt Jbedenkelijk inge krompen en ook de gemeenschappelijke avonden worden schaars. Vandaar ook, dat bijvoorbeeld reeds :n kleine twee jaar geleden de ker- keraad der Ned. Hervormde gemeente Almelo, een stad in een industrie streek, nadrukkelijk op de vele donkere kaAten van dit stelsel de aandacht heeft gevestigd. herinneren er aan, dat Rusland gisteren minimaal 6 mark per l00~kg!»n een nota had uiteengezet, wel bereid v voordien 20 pet met een minimum van zljn aan ,een herziening van het c Ti-Italiaanse vredesverdrag mee te werken, 6 mark). De export van duiven ujtmits Italië uit het Atlantisch Pact treedt ons land naar Duitsland bedroeg en n buitenlandse troepen op zijn ge- laatste tijd ongeveer 200 ton per week. bied zal toeiaten. Voorts eisen zij wijzi- j H regeling geldt tot 31 Oct- gingen in de vredesverdragen met Bul- i December zal garije, Hongarije, Roemenië en Finland. Van 1 November het tarief maximaal 7 mark maal 5 mark bedragen. Uit het Amerikaanse antwoord blijkt, dat het streven Italië toe te laten tot de Ver. Naties, zal worden voortgezet Vlieger door draaiende «ebcuw van de vermaarde Schroef gedood school voor houtsnijkunst te Brienz <Zw.) J dezer dagen overgedragen aan de auto- Op het vliegveld Gilze-Rijen (N.-B.) is riteiten van het kanton Bern. De feeste- 1 gisteren de sergeant-vlieger-instructeur lijkheid van deze ceremonie werd ver- B. tegen de draaiende schroef van een hoogd door muziek, die werd uitgevoerd Haward-lestoestel van de Rijksluchtvaart- afkomstig van de Zwit- school gelopen en op slag gedood. De Abadan, Soedan en Bevan zijn drie gelukken" bij elkaar! Tenslotte: In de 515 van de 625 kies-j districten, waar geen liberale candidaat is, zal de helft der liberalen zich van stemming onthouden en het merendeel van de andere helft op de Conservatie ven stemmen. Eva Peron schenkt peniciline Indonesische douane vraagt duizend roepiah Eva Peron, de echtgenote van de Ar gentijnse president, heeft volgens Ass. Press verleden week 6 millioen eenheden peniciline geschonken aan een zieke Ne derlandse dame te Djakarta, de 70-jarige mevr. Van BredaDe Haan. Deze kan echter de medicijnen niet in on-tvangst nemen, omdat ze de hoge invoerrechten, van 1000 roepiah, niet kan betalen. Het Nieuwsblad doet nu moeite, het bedrag bijeen te krijgen. Drie bataljons oefenen in Zuid-Holland Op 22, 23 en 24 October a.s. zullen drie bataljons, bestemd voor de territoriale verdediging, oefeningen houden gebied tussen Hoek van Holland, Dor drecht en Gouda. Evenals dit reeds der in het Westen van Nederland ge schiedde, sluiten deze bataljons daar mee hun veertiendaagse herhalingsoefe ning af met een driedaags verblijf te velde. Ook andere onderdelen van het leger en eenheden van de luchtmacht aan de oefening deel. Hinderlijke nieuwsgierigheid Verduisterd bedrag van 113.000. grotendeels verloren? PIET BRUIN, de jongeman die in April f113.000 van de gemeente Am sterdam verduisterde en op 26 Augustus door de Amsterdamse in specteur van politie Posthuma bij de Franse jeugdherberg La Ciotat aan de Middellandse Zee slapend werd aangetroffen, is gistermiddag per trein uit Frankrijk in Amsterdam teruggekeerd. Het was juist zijn 22ste ver jaardag. een coupé derde klasse. Tijdens as hij ongeboeid. Op zachte toon voerde hij een gesprek met de twee man nen van de rijkspolitie, die hem bewaak ten. Hoewel Piet volkomen aan zijn sig nalement beantwoordde, compleet met lichtblonde, hoogopgaande kuif en grote oren. is er onder zijn medereizigers vrij wel niemand geweest die hem herkende. Honderden nieuwsgierigen Bruin vertelde dat hij Donderdag uit Marseille was vertrokken en 's avonds door de Franse politie aan de Belgische gendarmen overgedragen. In één ruk ging het toen door naar Esschen, waar men hem per auto naar Roosendaal bracht. „Het was mooi aan de Cóte d'Azur. Ik heb erg genoten en had geen moment angst. Ik wist toch, dat de re cherche achter me aanzat". De gevangenis in Marseille beviel Piet niet erg. Daarom was hij tot op zekere hoogte toch wel blij nu weer in Nederland terug te zijn. Met een gevangenisauto ging hij' van Roosendaal naar Breda, waar hij met politiemannen in de trein naar Amsterdam stapte. De jongeman zat, gekleed in trekkers- costuum met kampbroekje en met ge bruinde benen, op een plaatsje bij het nhet DAT de afneming van stroom Prov. Electriciteitsbedrijf Noord-Holland te Bloemendaal vorig jaar. voornamelijk dank zij de industrie, met 25.5 pet is ge stegen en sinds 1939 meer dan verdub beld is. DAT zes Indonesische journalisten gisteren te A'dam het motorschip Oranje en de havens bezichtigden. DAT 50 kippen van de pluimveehan delaar O. te Uithoorn (N.-H.) en de hele pluimveestapel van A. de Muynck te Borssele (Zeeland) wegens pseudo- vogelpest zijn vernietigd. DAT de Ned. vrachtboot Bernhard V (270 ton) die een week geleden bij Dun- garvan (Ierland) op een modderbank vastliep, thans op eigen kracht is vlot- gekomen. DAT de Ned. landbouwattaché te Pa rijs. ir C. v. Meel, per 6 Januari be noemd zal worden tot rijkslandbouw- consulent in Noord-Brabant. DAT Prinses Elizabeth de gezagvoer ders van het Ned. weerschip Cirrus en het Engelse weerschip Weather Obser- heeft bedankt voor hun waakzaam heid toen zij met Prins Philip naar Ca nada vloog. DAT een wagen van de blauwe tram ZandvoortA'dam gisteren te Haarlem werd opgetild en bijna omvergeworpen door een trailer met lompen die onder het tramstel schoot, waardoor het ver keer werd gestagneerd. DAT de informatie- en incasso-orga nisatie Creditreform die o.a. in Den Haag en het buitenland kantoren heeft Maandag 60 jaar bestaat. DAT de „uitvinder" van straatcollec ten, het Genootschap Zorg en Bijstand (vroeger Liefdadigheid naar Vermogen) te A'dam weldra zijn 80-j. jubileum DAT de directeur van de verkoop maatschappij der Blue Band-fabrieken te R'dam, die door een slagzinwedstrijd de loterüwet zou hebben overtreden, thane door de R'damse rechtbank evenals door de kantonrechter is vrijgesproken. DAT de boerderij van T. Mulder te Baflo (Gr.) is uitgebrand, vermoedelijk door hooibroei, en de schade gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. DAT Eindhovense vrouwen een tapijt jor de trouwzaal van het nieuwe stad huis gaan knopen, waarvoor elke vrouw Eindhoven een dubbeltje zal bijdra- DAT in Delfzijl een vereniging van huurders is opgericht en besloten werd in een brief aan minister In 't Veld te protesteren tegen de stijging van de huren. DAT prof. dr J. Westerveld te Adam door de UNO benoemd is tot hoogleraar in de natuurkundige aardrijkskunde te Ankara (Turkije) en de voormalig advi seur voor de schoen- en lederindustrie in Nederland F. H. Hoek, thans als danig in India is benoemd. Op het Centraal Station wisten echter in een minimum van tijd honderden i dat hij gearriveerd was. Om <J{ restant aan de publieke belangstelling te onttrekken, brachten de parketwachten hem uit de coupé naar een bagagewagen. Toen alle reizigers uitgestapt wai reeds de trein terug naar de spoordijk hoogte van de Vismarkt, waar nog geen kijkers stonden, en daar werd Bruin in een arrestantenwagen overgebracht. Onmiddellijk voerde men de jongeman naar het parket van de officier van Justi tie in de Vondelstraat. Bij het verhoor moet hij verklaard hebben dat hij de som die nog van de f 113.000 was overgebleven, heeft verloren. Tegen een journalist, die kans zag om hem te vragen, of hij van die f113.000 over had, zei hij: „Laten we liever over wat anders praten". De rechtercommissaris zal ongetwijfeld zijn gevangenneming voor zes dagen ge lasten. Na die tijd komt de zaak by de rechtbank, die telkens een bevel tot be waring voor dertig dagen kan geven, tot de zaak in een openbare zitting zal wor den behandeld. nog wat dieper grijpen dan deze 2 ernstige bedenkingen, kan duidelijk zijn. De regering zegt de beinvaren tegen uit breiding van het ploegenstelsel en in voering van Zondagsarbeid wel te erken nen. Daarom wil zij het slechts op be perkte schaal doen, namelijk alleen voor bepaalde sectoren en na overleg met kerkelijke autoriteiten. Indien dan blijkt dat van Zondagsarbeid moet worden af gezien en dat dus zekere economische offers moeten worden gebracht, dan schijnt zij daarmede wel vrede te hebben, mits men zich ook behoorlijk realisere li welke offers het hier gaat. Wat de regering hier over de Zondags arbeid schrijft, is vaag en weinig duide lijk. Te duidelijke): is het, dat wat zij hier oppert een proefballonnetje is. Zij stelt het probleem en wil nu de reacties af- •achten. Iets dergelijks hebben we on langs op ander gebied gehad, toen de regering een nota over het onderwijs in stuurde om te zien hoe men daarop reageren. Zo ook met deze nota over de productiviteit. Welnu, naar onze overtuiging dient hier zonder omwegen te worden gesteld, dat wering van Zondagsarbeid ons volk be langrijke economische offers waard moet zijn. Men mag best weten dat de Zon dagsrust iets betekent en men mag daar voor ook zeker het een en ander over hebben. In zekere zin geldt dat ook de uitbreiding der ploegenstelsels. Ook hier dient het economisch motief niet het een het al te zijn. Het kon op een gegeven ogenblik wel :ns zó zijn, dat ons volk militair en economisch paraat is en opgewassen tegen allerlei gevaren welke dreigen, maar dat intussen het oog voor hogere waarden, zoals ook de Zondagsrust er een is, is verduisterd en het gezinsleven is uit gehold. TEN hoort in deze dagen nog wel eens de waarschuwing dat gestreefd moet worden naar een evenwicht tussen het militair noodzakelijke en het economisch mogelijke. Daarmede wil men zeggen, militair sterk volk op hetzelfde ogenblik economisch zo uitgemergeld kan zijn, dat door een achterdeur naar binnen komt wat men van de voordeur wil weren. Iets dergelijks geldt voor de problemen, welke thans bij de industrialisatie aan de orde zijn. Ons volk kan zich zó toeleggen op verbetering van de economische mo gelijkheden dat het gevaren miskent, zo als deze nu met name bij ploegenstelsel Zondagsarbeid zich aankondigen. Ook hier bedenke men, dat het een volk niet bijster veel baat wanneer het wint op economisch gebied en intussen schade lijdt aan wat ook voor een volk van uitzonderlijke waarde is. Het is wellicht goed dat de regering de kwesties welke hier rijzen zo vragen- der- en veronderstellenderwijze te berde heeft gebracht. Het worde haar duidelijk dat wanneer het gaat om economische offers en ook om offers van nog andere aard. de keus in beginsel waarlijk niet moeilijk is. Waarbij intussen zeer beslist de plicht blijft bestaan voor ieder van ons om met inachtneming van deze hogere waarden ter bevordering van hetgeen economisch noodzakelijk is te doen wat onze hand slechts vindt om te (Advertentie) Zuiver wollen WILTON-LOPERS WEERBERICHT 50 DAT het verlies op de herbouw de Ned. koopvaardijvloot blijkens een begrotingswijziging in de jaren 1946 t/m 1949 de raming met £15 mi1 D_a. li oen heeft overtroffen. ^Bulthuis Botermarkt 23 m. breed 17.50 m. breed 23.50 A IE UWE DESSINS Plaatselijk wolkenvelden Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke tot matige Zuid oostelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Voor de Zuidwestelijke helft van het land overwegend droog weer en overdrijven de wolkenvelden, voorname lijk in de hogere niveau's. Elders droog weer met wei nig bewolking. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 7.01—17.51; maan onder 6.18. op 17.18. Maandag: zon 7.03—17.48: maan onder 7.39, op 17.31. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1