Een gesprek van twee uur met de jarige ADMIRAAL C. E. L. HELERICH De Brit kreunt onder de Oosterse koorts Men moet de geesteszieke opnieuw opvoeden Bontshow met verrassing van Alb. de Vries kieuwe leidsche courant VRIJDAG 12 OCTOBER lRH Advertentiei Over Russische duikboten, Duitsland, de Jap, Franco en de a.s. verkiezingen (Van §-redacteur) Cisteren is de oud-opperbevelhebber van de Nederlandse marine, luit.- idmiraal b.d„C. E. L. Helfrich, 65 jaar geworden. „Ship a day Helfrich", toals de Amerikanen hem tijdens de eerste weken van de oorlog met Japan noemden, vierde deze dag op een der meest ingetogen pleinen van de Re tentie: het Louis Couperusplein. De bloemen staan er in de najaarszon er speelt een draaiorgel „Ik hou van Holland, landje aan de Zuider- iee.een wijsje, dat zo maar binnen gedarteld, in geen enkel verband staat tot iets. Behalve dan, dat het wat zegt van het leven van de admiraal die, vanaf z'n eerste stap in het instituut te Willemsoord tot op deze dag, :ich door die woorden ,Jk hou van Holland" heeft laten leiden. een terugkeer tot de Christelijke normen en de Christelijke deugden: eerlijkheid, objectiviteit, onbaatzuchtigheid en een wars-zjjn van alles wat naar haat en af- Is men weet werd admiraal Helfrich ige jaren geleden gepensionneerd. Toen hij de admiraalsstaf neerlegde, vat- hij de pen op. En zó kunt u hem thuis lintreffen: z'n brochure „Koninkrijk en uemacht" onder zijn bereik; geschreven rellen van een nieuw manuscript op zijn en in de kast de banden van twee delen „Mémoires". Ook die zijn ce oorlog verschenen. Zij hebben, ev zijn andere werken deze tendenz: .Laten wij onze eeuwenoude ervaring op -ereldzeeën niet verloren laten gaan En laten wij iedere verdere poging om van die zeeën af te dringen, krachtig beslist afwijzen. Dat is een eerste voorwa arde voor het behoud van Neder- 1 het Koninkrijk, zou zo zeggen: een man met de trvaring van admiraal Helfrich moet de voorbereiding, die het herstel v leger en vloot vooraf dient te gaan, e belangrijke plaats innemen. Maar dat vergissing. De defensie-commi die onlangs gevormd werd en die als curatorium over alle lichamen, welke tezaipen de defensie vormen, behoort t£ waken, telt hèm, onze oudste bevelheb ber met vredes- èn met oorlogservaring, niet onder haar leden. De jarige constateert dit zonder bitter heid. Zijn taak ligt blijkbaar op eer ander gebied- En hij ziet dat vandaag scherp omlijnd voor zich: de geest, welke ïsen in Inddë en in Nederland be reide tijdens de korte strijd tegen de overweldiger en alle trieste jaren daarna moet. alle teleurstelling ten spijt, levend gehouden worden. Ten bate van het roortbestaan van het Koninkrijk. Zeeverbindingen onder houden Daarvoor zijn, naar het oordeel van admiraal Helfrich, twee dingen nodig, nl. in staat blijven onze zeeverbindin gen te beheersen èn dat we op de bres staan voor onze zelfstandigheid, ook bin- a het kader van een Europese federa- .,Wij hebben nog altijd een zeer belang rijke koopvaardij en we hebben onze in vloedssferen in Nieuw Guinea, de Neder landse Antillen en Suriname. Die moeten behouden. Dat is een absolute nood- raak. Zowel terwille van onze overbevol- ting als voor onze afzet zijn we op die gebieden aangewezen. Nog afgezien van de noodzaak, dat wij, als stemhebbend de volkerengemeenschap iets in de hand moeten hebben om onze stem omlijning te kunnen geven." Een vloot tot een sterkte van een „task force" (een vliegdekschip, 2 kruisers en acht jagers) acht de admiraal ter uitvoe- in die taak beslist nodig. Zoals de situatie nu is, moeten wij er nog een vliegdekschip bij hebben en zo mogelijk :n kruiser. Het aantal jagers is momenteel voldoende. Maar na uitbrei ding met dat grote materiaal zijn wij steeds in staat een operationele eenheid. hierboven geschetst, in de vaart te louden. Vroeger spraken wij over „halve mini- aldus de admiraal. „Dit is echter, als wij het krijgen, een derde minimum at er eigenlijk nodig is. Voor de Benelux hebben wij destijds in de oorlog vlootplan ontworpen, dat uit drie smaldelen van de genoemde sterkte zou bestaan. Ons onderzeebootwapen moeten wij zeker handhaven en uitbrei den. In tegenstelling met anderen is admi raal Helfrich van mening, dat de onder- «eboot wèl geschikt is voor he: bestrij- n duikboten. „Daarmee zullen de Westerse naties in een eventuele oorlog stellen krijgen. Volgens de be schikbare gegevens", aldus de admiraal, .beschikken de Russen op dit ogenblik 10 duikboten. Hun doel is er dui- n de vaart te brengen. Wat ze waard zijn is niet bekend, maar ze zulier, waarschijnlijk minder zijn, dan de Ne derlandse onderzeeboten en haar beman ningen altijd waren". Dit alles, materiaal-voorziening èn uit breiding van leger en vloot zijn aange legenheden, die de Atlantische opperbe velhebber. generaal Eisenhower, betref- ir admiraal Helfrich's mening heeft de generaal nog te weinig bevoegdheden. Hy moet, op elk moment, dat hem ge wenst voorkomt, de Nederlandse fabrie ken en voorraden, evengoed als die van alle andere b(j het Atlantisch pact aan gesloten landen, kunnen inspecteren, wil ijjn missie enig resultaat hebben. Tóchniet militair alleen Tóch, hoe militair de admiraal ook denkt, hij ziet vele andere noodzakelijk heden, als het er om gaat. Europa één te maken. „Die noodzaak is ons opgedron- o zegt hij, door een verschrikke lijk gevaar. Daarbij moeten wij. gelijk opgemerkt, oppassen, dat onze souverei- niteit niet in rook vervliegt De kansen daarvoor zijn groter, als wij terugge bracht worden tot het continentale landje, dat Nederland op zichzelf is. Ik ben zo bang, dat wij, voortgaande op de weg, die insloegen. Nederland als zodanig liquideren. De opkomst van Duitsland en Japan als nieuwe militaire mogendheden (zonder welke de verdediging van het Westen volkomen in de lucht hangt) komt daar nog als een extra bedreiging oor ons bij. Wij zijn bij het verkeerde eind begon nen, aldus de adimiraal. Wat wij nodig hebben, is in de eerste plaats een geeste lijke concentratie op het Ghristendom en onze Christelijke beginselen. De eenheid Europa moet een geestelijke tendenz krijgen. De rest volgt dan vanzelf. De verschillende geestelijke concentraties, die er in Europa zijn, moeten deze één wording ten doel hebben". Daarbij denkt de admiraal in de allereerste plaats aan d» concentratie van goede mensen en Admiraal Helfrich op zijspoor gerangeerd. onjuist bleken en voor die geestelijke concentratie nadelig zijn, werkt hier uiteraard zeer belemmerend. In plaats daarvan moet men eerlijk zijn fouten wil len erkennen. Maar het is nu eenmaal een menselijke trek. dat men nooit fou ten erkent. Daarom gaat de concentratie in Europa ook zo traag". Duitsland onmisbaar In dit gesprek is het woord Duitsland gevallen. De admiraal grijpt er nog even op terug. ,.Ik zie geen andere mogelijk heid", zegt hij, „dan dat we er allemaal aan mee werken, dat dit land zo spoedig mogelijk herbewapend wordt. Het is spij tig, maar het is niet anders. Zonder een sterk West-Duitsland is Europa niet te verdedigen." Het is één van admiraal Helfrich's grie ven. dat men, bij de toetreding tot he: Atlantisch Pact, niet ffezegd heeft: ..Wij moeten éérst waarborgen hebben, of Duitsland meedoet. Anders kunnen we gunst zweemt. „Het vasthouden v en andere dogma's, zo goed niet beginnen.". Niemand mag zich daarnaast verzetten tegen het meedoen van landen als Griekenland, Spanje en Turkije aan het Pact. Hoeveel bezwaren wij ook b.v. tegen het Franco regiem hebben. En dat, zonder de mede werking van Zweden, Noorwegen als eer met zijn poten spartelende tijger in de lucht hangt is, voor wie de kaart bekijkt, zonder meer duidelijk. Het is nodig, dat het Westen Moskou omvatten gaat. Daar- is het politiek strategisch heel logisch, dat Japan weer op de been geholpen wordt. Maar landen als Indië, India Midden-Oosten mogen dan geen onzekere factoren zijn. Wat Indië betreft, weet u al te goed hoe het daar gegaan is. Wij hebben er niets nagelaten om de on zekerheid over de houding van de Indo ors wat ik een naar en fout woord vind bij een eventueel conflict zo mogelijk te maken. Er heerst daar volkomen vacuum, dat In geen jaren ge vuld wordt. In die keten zijn wij als er- ren zeelieden in de Oost, niet te mis- i. Vandaar het belang van Nieuw- Guinea, dat men in de eerste plaats po litiek en daarna economisch moet z' Blijft arbeidsvrede gehandhaafd Er is nóg een zorg, die hoofd en hart van de admiraal vervult. Zullen de linkse groepen bij rechtse verkiezingsoverwin ningen gelijk in Engeland en wellicht ook ook in Nederland voor de deur staa arbeidsvrede helpen handhaven? andere woorden: zullen zij democratisch blijven en zich neerleggen bij de geval len beslissingen? Het is een moeilijk te beantwoorden vraag. „De sociale wetten en maatrege len, die wij hebben, zijn absoluut onmisbaar geworden. Maar de prik kel om hard te werken en het werk goed te doen, moet weer meer gaan overheersen. En daarbij moeten de mensen staan op de plaats waar zi, horen: geen stuurman op de stook plaat en geen stoker op de brug. Maar we moeten met verstand ren en als het getij verloopt de ba kens verzetten. Anders lopen we onherroepelijk vast". Het zijn enkele gedachten die de jarige is heden toevertrouwde. „Ik praat altijd te veel", zegt h\j, als blijkt dat hij twee aan één stuk heeft zitten spreken het land, dat hij zo lang met liefde diende. Hij heeft op deze verjaardag nog veel meer wensen: Hij zou de marii hun taak overzee weer willen laten vullen ook in Korea en daardoor de scheiding tussen de taken van leger vloot in het Nederlandse bestel willen accentueren. En hij zou het probleem van Ambon deze spiegel van onze trouwe loosheid willen oplossen. En de Ame rikanen willen aansporen om hun Mar shalldollars te besteden voor de openstel- van gebieden als Nieuw Guinea en Suriname ten behoeve van Nederland. Dat zou een-goerle belegging zijn. Als men 65 is kan men deze dingen :ggen en men kan ze schrijven. Uitvoeren? Onze oudste bevelhebber met oorlogs- i vredeservaring wacht maar af. De tijd werkt voor de wijzen. Ook voor hen die. wóarom dan ook, op een zijspoor zijn gerangeerd! Als een Engelsman candidaat voor het Lagerhuis wordt Riskeer 1500 gulden en het komt (oi niet) in orde (Van onze Londense correspondent) ftIJNA 1700 CANDID ATEN betwistten elkaar bij de jongste algemene verkiezingen in Engeland (begin 1950) de 625 Lagerhuiszetels, het lid maatschap dus van de Engelse Tweede Kamer". Hoe werden deze can- didaten uit de meer dan vijftig millioen zielen tellende bevolking des lands aangewezen? Hoe wordt men, ook voor de op 25 October a.s. plaatsvinden de verkiezingen, Lagerhuiscandidaat? De Britse volksvertegenwoordigers in spe worden op andere wijze aangewezen in Nederland het geval is. Iedere Britse onderdaan (ook een burger uit de koloniën) kan zich verkiesbaar stellen het Parlement, al zijn er enige be palingen gemaakt om te voorkomen, dat die mogelijkheid misbruik zou wor- semaakt. Zo moet iedere candidaat f 1500.storten als hij als candidaat wordt aangewezen en deze waarborgsom vervalt aan de staat, als de candidaat minder dan 'n achtste van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen haalt. Deze rege ling is gemaakt met instemming van alle politieke partijen en dient om te voor komen. dat zich candidaten aanmelden, die geen politieke lijn of kans op verkie zing hebben. De belastingbetaler betaalt groot deel der kosten van een verkie- en daarom wil men de belasting betalers beschermen tegen een stortvloed candidaten. Maar vrijwel iedere man rouw, die ouder is dan 21 jaar en die bereid is f 1500,te riskeren, kan zich candidaat stellen. Het is volstrekt niet nodig, dat een candidaat lid ener politieke partij is. Ja, zijn tal van verdienstelijke en gezag hebbende leden van het Lagerhuis ge weest. die'als „Onafhankeliiken", als niet- rtiileden zitting hadden Als regel even wel treedt een candidaat in de arena als candidaat van een der drie belangriikste partijen: Conservatieven. Labour (Partij ui de Arbeid) of de Liberalen. In dit geval is het nodig, dat de candi daat de instemming heeft zijner partij Die wordt als volgt verworven. Als de plaatselijke afdeling der partij een can didaat zoekt, gaat ze na. wie van de le- geschikt kunnen worden geacht. Iemand kan als gemeenteraadslid blijk hebben gegeven van inzicht en kennis, dan wel hij heeft zich als zakenman of geleerde onderscheiden, en wordt aan gezocht om als candidaat in aanmerking ïllen komen. Ook kan men zichzelf aanmelden en de steun voor eigen can- didatuur vragen aan de partijafdeling. Vervolgens komen de plaatselijke partij leiders samen om de voor een candida- tuur genoemde mannen en vrouwen te bespreken. Zij stellen een lijstje samen drie of vier namen. Deze uitverko- n krijgen dan de gelegenheid om in of twee besloten bijeenkomsten in korte speeches hun inzichten en be kwaamheden aan de leden der partij te tonen. Dit gebeurt om tevoren zeker te zijn, dat de candidaten geaccepteerd wor den door de kiezers en dat ze voldoende populair zijn, want een Parlementslid is een invloedrijke figuur in de „plaatse lijke" politiek. De candidaat. die op zo'n besloten bijeenkomst wordt gekozen, treedt dan later op in het openbaar als candidaat bij de verkiezingen. Kiezersgunst Is iemand als candidaat aangewezen, dan zal hij, als hij verstandig is, vele maanden gebruiken om de gunst der kiezers in zijn district te verwerven. ..Nursing" van het kiesdistrict, zeggen de Engelsen. Tal van geslaagde politici zijn zelfs van mening, dat een langdurige en goed gebruikte periode van .(nursing" veel meer stemmen oplevert dan de actief ste campagne in de verkiezingsdagen. Een partij-candidaat wordt als regel ge steund door een „politiek agent", een door de Partij aangestelde en betaalde functionaris. Zijn taak is het, te zorgen, dat de kiezers alles weten over de candi daat en zijn inzichten. Daarom laat hij de candidaat zoveel mogelijk in het publiek optreden en legt hij veel contacten voor De selectie der candidaten, die een be paald district moeten vertegenwoordigen, ligt dus geheel in handen van de kiezers 't Verklaard uitzicht de eens onaantastbare positie van Enge land. De Britse penetratie-politiek nan geen einde bij Transvaal. Twee wereld oorlogen brachten enorme wijzigingen in bestaande verhoudingen, in de koers- stelsels. Een wederzijdse herwaardering tussen het Westen en Oosten vond plaats. Het nationalisme, vaak op sleeptouw genomen door com- unistische tendenzen, deed zich tn tal m Oosterse landen gelden. Merkwaar dig genoeg, kon dit nationalisme, dit liet Westen" zijn kracht ont plooien, nadat deze Oosterse gebieden, juist dank zij dit zelfde Westen, tech nisch waren geoutilleerd. De Ameri kaanse en Britse export van „freedom", democratie, zelfregering in het Oosten bl\jkt tot een deficit te leiden op de balans. Het ziet er naar uit, dat heel het Oosten zich wil vrijmaken, los, de nationalisten en extremisten het Westelijk juk noemen. China, Indo- Perzië, Egypte, Indië, Marokko, Algiersom slechts enkele voorbeel den te noemen van, tot in het absurde, opgevoerde vrijheidsdrang. Dat hier grote gevaren aan verbonden zijn, ge zien de antithese WashingtonMoskou, valt niet te ontkennen. De ogen der wereld zijn vast gericht op het Miden-Oosten, waar na Perzië, ook Egypte de Britse regering voor fait accompli stelt. Egypte duldt geen Engelse troepen op zijn terri- i en annuleert het wettelijke ver drag van 1936. Per- zette de Engelse oliedeskundigen de deur uit. In Teheran eerkinken anti-Britse, anti-Westerse leuzen. In Alexandrië en Cairo wordt Oosters „minderwaardigheidsgevoel" gezet in betogingen tegen de Weste lijke consulaten. Morrison heeft verklaard, dat Groot- Brittannië in geen geval de eenzijdige opzegging van het Brits-Egyptische ver drag erkent, welke verklaring werd af gelegd na ruggespraak met de Britse stafchefs en de opperbevelhebber in het Midden-Oosten. Men houdt dus wel de gelijk rekening met moeilijkheden- als Egypte niet inbindt. Als Egypte echter trachten met geweld de Britse troe pen te „verdrijven", of hen het leven in de Suezzone onmogelijk te maken, is het niet Londen, die tot daadwer kelijke aggressie overgaat. Ofschoon Amerika de jongste daad van Egypte in scherpe bewoordingen heeft afgekeurd, prijst het toch, evenals in het Perzische olieconflict, als remedie „be middelen" aan. Het voorstel voor een defensiecommando betreffende het Mid den-Oosten, waarbij Egypte kan worden ingeschakeld, gaat direct in zee. Egypte eist echter de inwilliging van zijn na tionale aspiraties, een Britten-vrije Suez- en Soedan dus, wil het bijten in militaire alliantie voor het Midden- en. Mocht Engeland, aldus de Balti- e Sun, aan de Egyptische eisen toe geven, dan zou de sleutelpositie voor het "Vsten verloren gaan. Generaal Eisenhower heeft zojuist nog gewaarschuwd tegen de dreiging van een sterke en parate Russische legermacht, rbij vergeleken de Pactorganisatie toch nog slechts een defensiemacht in wording is. Voor het Westen is I Suezkanaal een levensbelang en i moet verdedigd kunen worden. Egyptische troepen alleen zijn geenszi in staat, het Suezkanaal bij aggressie beschermen en vandaar, dat Amerika een defensiepact voor het Midden-Oosten heeft voorgesteld. Maar de Egyptische minister van Buitenl. Zaken heeft zijn wrevel geuit over een Amerikaanse democratie, die neerkomt op steun aan Israel en Engelse troepen op Egyptisch territorium. Laakbaar is de houding der Egyptische regering zeer zeker, evenals d'c van Perzië. In het ene geval wordt een wettelijk geregeld verdrag met de Britse regering, in het andere geval het contract met een enorme maatschappij, de Anglo Iranian, op korte termijn geannuleerd. Wat heeft men aan liefelijke verzeke ringen, dat Egypte toch de innige ban den met het Westen niet wil verbreken! Het komt hierop neer, dat men een „ge liefde" buiten de deur zet, met de vage belofte, dat eens per week een bezoek nog wel mogelijk is. Dit alles moet En- Mand zich laten welgevallen, omdat een ■ereldexplosie vermeden moet worden. Egypte zit breeduit op zijn claims, en deze niet worden ingewilligd, dan zal tot beperkte aggressie worden over gegaan. Zo zal eventueel aan de onwet tige bezetting der Britten een einde worden gemaakt door de bevoorrading der troepen in de Suezzone af te snijden, hetgeen „uithongering" bete'kent. Zulks heeft een woordvoerder van de Egyp tische Wafdistische partij aangekondigd. Engeland zou dan kunnen overgaan tot vormen van een luchtbrug, teneinde 10.000 Britse officieren en manschap pen te provianderen. Evenals in Perzië, worden in Egypte Eritten onder druk gezet. De Engels an kreunt onder deze (Midden)-Oos terse koorts en wordt genoodzaakt, met half open oog, te blijven vertrouwen op de knappe Amerikaanse professor, wiens taminetabletten slechts op lange ter mijn werken! uit dat district. De kiezers krijgen hun .eigen" Parlementslid, al kan het hoofd bestuur der partij een candidaat weige- iets, dat practisch nauwelijks voor komt. De wijze, waarop de candidaten aangewezen worden, is er op gericht, een sterk mogelijke persoonlijke band tus- kiezers en gekozenen, tussen volk en volksvertegenwoordiging te garanderen. Apen zwerven door de Veluwse bossen bij Hoenderlo TfEN inwoner Vsrt Hoenderlo, die appels wilde plukken, kreeg, toen hij op het punt stond de ladder te bestijgen, een appel naar het hoofd. Hij dacht eerst dat kwajongens hem dit leverden, maar toen vlak daarna een tweede appel feilloos zijn hoofd trof, ontdekte de man tussen de takken boven zijn hoofd een grote, zwarte aap, voorzien van een zware ring- Ook in de Krim, de bosrijke streek tussen Hoenderlo en Ugchelen. werden op verschillende plaatsen apen gesigna leerd: een bakker zag er een voor zijn bestelauto dwars de weg oversteken i Het betreft hier waarschijnlijk vier baardapen, eigendom van een hotelhou der in de omgeving van Apeldoorn, die dezer dagen naar de bossen zijn ont vlucht. De pogingen die zijn aangewend om de dieren op te vangen, hebben ge deeltelijk succes gehad, maar minstens één aap is tot nu toe de dans ontsprongen. De vreemde verschijning is in het stille Veluwedorp het onderwerp van de dag. Provinciale voorlichtingsdag in Endegeest H°_ zullen later geen steun behoeven te trek ken. Zuster Meyboom vertoonde een film een inrichting en daarna waren de patiënten zelf aan de beurt. Een zang koor was uit Delft gekomen en kinderen Voorgeest demonstreerden, wat zij alzo hadden geleerd. Ten slotte sprak dr W. Beyerman uit Delft enige woorden deze geslaagde dag onze burge meester was tot het einde toe aanwezig sluiten. Ereprijzen Alle mens hebben vt prestaties i m, die gisteren in de van Endegeest wai rsteld gestaan over de patiënten. Daar i OOFDSCHOTEL gisterochtend op de provinciale voorlichtingsdag in Endegeest wij in ons blad van gisteren reeds schreven was de rede van prof. dr W. M. van der Scheer, vroeger hoogleraar in de psychiatrie te Groningen. Het is niet verwonderlijk, vond prof. Van der Scheer, dat ontwikkelde leken een verkeerde voorstelling van zaken hebben. In de ogen van het publiek is iedere krankzinnige gevaarlijk. Maar men kan een psychiatrische inrichting veranderen in een kleine maatschappij, waar van gevaar geen sprake is, waar orde en rust heersen. Daartoe moeten eerst de misstanden verdwijnen. Er zijn al inrichtingen in ons land, waar men volgens nieuwe methodes werkt. Wij staan echter pas aan het begin van een lange, moeilijke weg. Dr Simon uit Westfalen heeft, enige tientallen jaren geleden, aangetoond, d; dwangmaatregelen wanordelijkheden niet tegengaan. Door opvoeding en ervaring past de normale mens zich aan in dï maatschappij. Veel daarvan gaat bij gees teszieken verloren. Ervaring met actie therapie heeft geleerd, dat de pa tiënten zeer goed weer kunnen leren. Zij kunnen weer gevoel voor verantwoorde lijkheid krijgen. Simon brak met de op-: 'atting. dat de geesteszieke niet verant woordelijk was voor zijn daden. Men moet hem opnieuw opvoeden, zorgen zellige, prettige verblijven, mooi zonder hoge heiningen. De patiënten moeten goed gekleed gaan, nette manie ren leren aan tafel, de vrouwen haar kap sel verzorgen. Daardoor stimuleert het zelfrespect. De ernstigste patiënt wordt hierdoor gunstig beïnvloed. Men mag in de gemeenschap geen sociale patiënt toelaten. Hij moet ver dwijnen uit zijn omgeving. Zo leert hij weer verantwoordelijkheid te dragen vooi zijn daden. Geen enkele patiënt is zc afgetakeld, dat hij niet aan de heropvoe ding kan meedoen. Door alle maatregelen, die het psychische contact kunnen her stellen, voedt men de patiënt weer op. In de eerste plaats komt arbeid, daarna lichamelijke opvoeding. Vooral het spel werkt bevrijdend. Men moet steeds blijven zoeken het werk, dat voor de patiënt het schiktst is. Toekenning van een beloning is een krachtig hulpmiddel. Nodig zijn goede werkplaatsen en ervaren personeel. In de middaguren sprak de leidster van de voorlichtingsdienst, zuster F. Mey boom, vooral over het probleem van personeel. Zij gaf een uiteenzetting het werk van haar dienst, en sprak daar- de taak van de verpleegster. Het tekort aan verpleegsters is erger dan mer denkt. Artsen kunnen de nodige opdrach ten niet geven, patiënten krijgen niet wat hun toekomt. Tegenwoordig is het werk niet meei afschrikwekkend, vertelde zuster Mey boom. Er zijn moeilijkheden, dat ontkent niemand, maar als de jonge vrouwen van thans die niet tegemoet durven treden, aar blijven dan onze nationale trots en nze volkskracht? In vele inrichtingen acht men het leven zo gezellig en huise lijk mogelijk te maken. Aan de opleiding de verpleegsters besteedt men groter zorgen dan voorheen. Het ruwe werk is aanzienlijk verminderd, er zijn zelfs in richtingen, waar verpleegsters het in 't geheel niet behoeven te verrichten. Natuurlijk is er wel huishoudelijk werk Franse ambassadeur reikte onderscheidingen uit De Franse ambassadeur, de heer J P. Garnier, heeft gistermiddag in zijn ambtswoning onderscheidingen uitgereikt mr dr K. F. O. James, burgemeester Gouda, en mr J. E. van der Meulen, raadsheer in de Hoge Raad. die officn het Legioen van Eer werden. Ridder in het Legioen van Eer werden dr R. Mengelberg, directeur van Concertgebouw, mr S. A. M. Bottenheim. secretaris van het Concertgebouw. C. J. Rijneke. dir. Ned. Bureau ..Veritas" te Rotterdam, dh K. J. Riemens, oud-leraar Amsterdam, dr mr W. Hugenholtz. voorzitter Wereldliga bescherming var dieren te Leiden, ir W. J. Vethake t< Amsterdam. J. M. van Hardevéld, archi- te Amsterdam, mr H. de la Fontaine Verwey, bibliothecaris van de Universi teitsbibliotheek te Amsterdam, en ds R. Blommaert, Waals predikant te Rot terdam. Niet al te duur, degelijk en elegant (Van c verslaggeefster) Het is altijd opnieuw verheugend, als de middenstanders, die het in deze tijd nu niet bepaald makkelijk hebben, toch initiatief tonen en daarmee bewijzen, dat z\j ruggegraat genoeg bezitten om de toekomst aan te durven. Dat geeft de burger moed. Zo'n „injectie" ontving Leiden gisterenmiddag weer van de bontmakerij en pelterijhandel van de heer A. de Vries, die tn de bovenzaal van het Gulden Vlies organiseerde, niet daverend van de nieuwigheden die zoeke men in Parijs maar uitmun tend door degelijkheid en goede smaa\. De firma De Vries kwam op deze show uit met eigen werk, dat gebaseerd was op het principe „niet te duur, maar toch van kwaliteit enelegant". Men had de Franse lijn, vooral wat de schoude' betreft, zéér gematigd toegepast,maar de bontsoorten, ook de goedkopere, maakten allen een royaal effect door de ruime afwerking in de rug, de en de hoog opstaande kragen. Een enke le mantel had een Amerikaanse stolp plooi in de rug, of was getailleerd, maat over het algemeen deden zowel finger tips als lange jassen zeer klassiek aan. Een pikante bijzonderheid was. dat bij sommige mantels op eigen atelier hoed jes waren vervaardigd, bonthoedjes, geer. bontmutsen of baretten. Het waren bij na alle attractieve gevalletjes, die een zéér fijne hand verrieden. Wij denker aan de fingertips van Toscaans lam. waarbij een hoedje gedragen werd met een rand van hetzelfde bont, versierd met een teerrose roos. Bij een breil- schwanz-pat jas, zwart, werd een wit hermelijnen minuscuul baretje met zwarte voile gedragen en een witte her melijnen mof. Hartveroverend, evenals de biberette jas met het bijpassend ge streept zijden dopje, versierd met bibe rette pompoentjes. Jammer vonden wij alleen, dat de heer De Vries sommige van zijn sierlijke kor te bontjasjes met leren riem liet dragen. Dat bedierf veel van het effect. Geluk kig, dat deze riemendracht facultatief voeringen van de duurdere jassen weer zoals voorheen geborduurd. De begeleiding van de sierlijke passen der drie mannequins was in handen van de pianist Gé Hofenk. De heer A. de Vries verzorgde voor de microfoon zelf de explicatie. De firma Van Velzen had aanvullend voor moderne hoedjes gezorgd. De belangstelling was groot. R.K. werkgevers in Den Haag bijeen Op de algemene ledenvergadering van de Algemene Katholieke Werkgevers- bond te 's-Gravenhage heeft de voorzit ter. de heer L. A. J M. van Heijst. dr A. F. Philips herdacht. Prof. Posthuma merkte in zijn rede. waarvan we gisteren reeds melding maakten, op. dat er een toestand is te verwachten, waarin de overheid geldscheppend zal optreden. Prof. Groeneveld wees er op. dat de han del zich hoe langer hoe meer in vrijheid kan ontwikkelen. terwijl de overheid meer gaat ingrijpen in het monetaire keer. Men kan volgens spr. in één gezin niet de jongens vrijlaten en de meisjes volkomen aan banden leggen. Spr. er op, dat wij 9.7 pet van het nationale inkomen aan verdediging uitgeven tegen België, dat minder van de oorlog leed. slechts 4.6 pet. Spr. drong aan op opne ming van de militaire investeringen in het industrialisatieprogram, en op bevorde ring van uitvoer van wapens. Prof. Smeets wees op de inflatoire tendenz van de gro tere belastingopbrengst. De heer J. ty. G. Lanschot betoogde, dat ons volk op eén te hoog niveau leeft en moet versoberen. De heer Nijdam verklaarde t.a.v. het mone taire beleid: Zou een bedrijfsleider tevre den zijn als hij niet voor een reserve ge zorgd heeft? Rijk gaat sneller betalen Vanwege de Regering zal aan rijks diensten en -bedrijven een circulaire worden gezonden, waarin er op wordt aangedrongen bijzondere aandacht te besteden aan een snelle afwikkeling van vorderingen van particulieren Dit werd medegedeeld op een desbetreffend ver zoek van de Amsterdamse K. v. K. zangkoor onder leiding de koordirigent J. W. van der Waart. Wat deze musicus met zijn zangeres sen en zangers heeft Iaten horen, stemt tot grote dankbaarheid. Men kon zien, dat de mensen zelf plezier in hun werk hadden. Even getroffen waren daarna de aanwezigen door het werk, dat mejuffrouw M. de Wekker met de kinderen heeft gedaan. Ach ter al deze verrichtingen moest een dosis geduld en opoffering verborgen gaan, die alleen maar de ingewijden zullen kennen. Zo zal het vaak gaan bij de verpleging van de geesteszieke medemensen. Alle mensen, die hier aan hun krachten gegeven hebben, verdienen hun en vooral: haar Meer de portemonnaie dan medegevoel Plaatsing herstelde t.b.c.-patiënten stuit op moeilijkheden „De kracht van de portemonnaie is vaak groter dan de kracht van het mede gevoel." zo moest dr J. E. Zweers consta teren op de in Pulchri in Den Haag ge houden jaarvergadering van de Prov. Zuidhollandse Ver. tot bestrijding der De directeur van het districts- consultatiebureau te Leiden noemde de moeilijkheden voor plaatsing van her stelde t.b.c.-patiënten groot en de mede werking van werkgevers gering. Men it liever niet het risico, dat de patiënt weer zal instorten en dat men zelf op financieel gebied een strop haalt. Bevredigende resultaten waren hier aangaande echter in Leiden bereikt, waar het Gew. Arbeidsbureau, de geweste lijke instanties en het consultatiebureau iuw samenwerken. Dr Zweers hoopte, dat dit contact in de toekomst tot nog betere resultaten zal leiden en tot voorbeeld zou mogen dienen andere gemeenten. Temeer daar de nazorg noch landelijk, noch provinciaal geregeld is. Uit de jaarverslagen kon worden ge constateerd. dat de t.b.c.-bestrydmg voor de plattelandsbevolking een steeds ver trouwder begrip gaat worden, al wil b.v. Ouddorp de gehele bevolking wegens religieuze bezwaren niet gevaccineerd worden. In de districten Leiden en Delft ordt de opkomst voor t.b.c.-onderzoek bevredigend genoemd. Werd mug olifant op de „Maurits"? Organisatorisch onbehagen opgeblazen tot rel Een artikel in het orgaan „De Mijn werker", van de Ned. R.K. Mijnwerkers- bond, getiteld „Alarmtoestand in de Staatsmijn Maurits" heeft, zoals men weet, tot verschillende reacties geleid. K.VP.-Kamerlid Maenen stelde minister Van den Brink vragen, die de bewindsman noopten tot het antwoord, dat de Mijnindustrieraad moet ingescha keld worden bij het onderzoek naar de klachten. zou. aldus het R.K. orgaan, sterke ontevredenheid onder „de" mijnwerkers bestaan over het optreden van „de" op zichters. De toestanden werden zelfs ver geleken met die. welke in Hitiers con centratiekampen heersten. De heer A. F. Spanbroek, voorzitter in de Ned. Vakcentrale, waarbij 8000 leden van de Alg. Bond van werkers in het mijnbedrijf zijn aangesloten, heeft gisteren medegedeeld. dat. onder :eer vele leden van die organisatie, die in de Staatsmijn Maurits werken, niets bekend is over misstanden. 8ls door de R.K. Bond gesignaleerd. Bij zijn organi satie is niet één enkele klacht over „alarmtoestanden" ingekomen. De vergelijking met concentratiekam pen is daarom zo merkwaardig, omdat een der opzichters, waartegen zich de actie van de R.K. Bond richt, vier jaar lang in een Duits concentratiekamp ge- De heer Spanbroek meende dan ook, dat hier organisatorische motieven een rol spelen. Het feit, dat de betrokken beambten niet bij de R.K. Bond zijn aangesloten, maar wel bij een organisatie, die in de Ned. Vakcentrale haar over koepelend lichaam ziet. is, naar de mening van de N.V.C. oorzaak, dat in de .Maurits" van een mug een olifant is gemaakt. Taxichauffeur overvallen Officier eiste 2Vz jaar m.a. tegen ontvluchte jongens Twee jaar en zes maanden gevangenis straf m.n. eiste de Officier van Justitie b(j de Haagse rechtbank tegen verkoper A. J. T. M. R. uit Leiden en de chauffeur J. C. van H. uit Sluis. Beiden waren al diverse malen veroor deeld. Zij ontsnapten in Januari j.L uit gesticht te Heilo. In Haarlem hielden >en taxi aan en lieten ze zich naar Den Haag rijden. Onderweg overvielen zij de taxichauf feur. Deze wist de taxi tot stilstand te brengen en zich los te rukken. De jongen» kozen in het duister het hazenpad. Uitspraak 25 October a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7