Jlieutuc geiiactfe (fltmnuxl imerika laakt herhaalt de Egyptische daad en Westelijk aanbod Eerst Britten uit Suez en de Soedan, eist Cairo Wfst U Volksvijand No 1 PERDAG 11 OCTOBER 1951 j BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en tentie-afdeling: Tel. 22710 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. i De per week. I ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twae en dertigste jaargang No 935G Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantuasticlj Is gfjebleoea myn bert la tegfjenspaet" Meer Zondagsarbeid meent de Regering Defensie-commando in Midden Oosten gebruik zal maken van een luchtbrug de 10.000 Britse officieren en manschap pen in de Suez Kanaalzone te provian deren. De demonstraties, waarvan wij gisteren melding maakten, zijn niet slechts tegen de Britten gericht, maar tegen de buitenlanders in het algemeen. Het spuwen op, in auto's gezeten, buiten landers is een onelegante, onwelriekende MERIKA heeft bij monde van Dean Acheson het besluit van Cairo om het Brits-Egyptische verdrag op te zeggen, in scherpe bewoor- gen afgekeurd. Dit soort eenzijdige opzeggingen getuigt niet van bied voor internatinoale verplichtingen. Dean Acheson is van oordeel, de nieuwe Westelijke voorstellen voor de defensie van het Midden sten en die deze week aan de Egyptische regering worden aan- >oden, een degelijke grondslag bieden voor bijlegging van 't ge^hil r_ het Suezkanaal en de Soedan. Amerika probeert dus te sussen met uwe voorstellen, ofschoon de Egyptische ambassadeur in de Ver.' rten verklaarde, dat vervulling van de Egyptische „nationale aspira- ten opzichte van de Soedan en Suez een essentiële voorwaarde is or het deelnemen aan een militaire alliantie in het Midden Oosten, ypte zou echter geen bezwaren hebben tegen de aanwezigheid van tenlandse troepen in de Suezzone, nadat een overeenkomst met he ldring tot het Midden Oosten bereikt was. [aast deze verklaring van de Egypti- e ambassadeur, Abdoel Rahim Bey, it het dreigement van de Egyptische van Buit. Zaken, Saleh El Din Pasja. zeide voor de radio, dat zijn rege- volkomen in haar recht zou zijn om ntueel de Britten door uithongering de Suezzone te verdrijven. Eerst troe- j terug uit de Suez Kanaalzone en de (dan, daarna eventueel deelneming aan verdrag voor het Midden Oosten. Hij i het standpunt in, dat verder praten Engeland slechts een langere Britse etting betekent en dus „nutteloos" toorts legde deze Egyptische woord- rder er de nadruk op. dat de Ameri- steun aan Israël en de Britse be- van Egypte geen aanleiding gaf merika te beschouwen als een liter der democratische rechten, zoveel wordt gesproken. Wij zijn niet •r bezorgd over de veronderstelde ssische dreiging als wel ove ande bezetting van ons gre jr Engeland en de onmiddellijke drei- ig van Israël". Men ziet, dit is een heel der Egyptisch geluid. [Vij herinneren eraan, dat de nieuwe arstellen der „Grote Drie" beogen een ensiecommando voor het Midden Oos- in te stellen, waarbij Egypte mede zou irden uitgenodigd tot het lidmaatschap n dit Pact toe te treden, op voet van lijkheid met Amerika, Engeland, Frank- Turkije. Griekenland en andere sta- De Britse basis in de Suez Kanaal- zou dan een internationale basis rden. let dreigement van de Egyptische min. Buit. Zaken Saleh El Din Pasja, geen ddel onbeproefd te zullen laten, om een ide te maken aan de onwettige bezet- ig der Britten, „uithongering" der En ken daarbij ingesloten, dient men niet loos alarm te beschouwen. Reeds zijn berichten, dat Engeland In dat geval Wat Attlee meemaakte Toen de Engelse premier Attlee te Grantham juist een verkiezingsrede had beëindigd, weerklonk uit een verborgen luidspreker, in een auto, het volgende applaus: „JJ hebt ge luisterd naar de minister-president, de man, die Abadan verliet en ook wel uit Egypte zal vluchten. Dit is de stem van het liberalisme". Veront waardigd drong een menigte van enige honderden personen samen om ae auto, waarin zich een man bevond met een blauwe rozet, de kleuren der Conservatieve partij. Onder tegen- applaus verlieten de heer en mevr. Attlee het podium. Prins Bernhard jaagt in Zweden Prins Bernhard is gisteren met zijn eigen vliegtuig in Stockholm aangeko men. Hij verklaarde drie dagen in Zweden te zullen blijven en te hopen dat hij op het jachtdomein van Koning Gustaaf op zijn minst enkele elanden zou kunnen schieten. De Prins verlangde bezoek aan enkele goede vergiftigd nationalisme! Zweedse vrienden, meldt A.P. Seen atoomwapens in Korea, zegt Bradley Generaal Omar Bradley, heeft, na een ;zoek dat hij onlangs aan Tokio en orea gebracht heeft, geadviseerd geen oombommen op Korea te gebruiken, nu vooruitzichten op een wapenstilstand .er verbeterd zijn. In berichten uit ashington wordt gezegd, aldus Reuter, it ernstig het gebruik van atoomwapens Korea in overweging was geweest, 'at de besprekingen te Pan Moen Djon etreft het volgende: Verbondenen en oordelijken zijn er nog niet in geslaagd, ens te worden over het hervatten de wapenstilstands-besprekingen, zij komen vandaag weer bijeen. Sibajak (halt verbouwd) Zaterdag naar Indonesië Zaterdag vertrekt de Sibajak van de kon. Rott. Lloyd, na de voltooiing jet eerste gedeelte van een omvangrijke ferbouwing en restauratie, uit Rotterdam laar Indonesië. De inscheping vindt plaats fan 's morgens 9 tot 's middags 1 V" Onder de passagiers zullen zich o.a. finden drs D. Bakker, ds S. Roosjen Je arts P. Rot. die door de Geref. zending yorden uitgezonden. Ook Ottawa liep uit voor Elizabeth en Philip ÏMet stralend weer zijn Prinses Eliza- i Prins Philip gisteren in Ottawa ingekomen. Ook in deze stad was een iweldige mensenmassa op de been om het paar te verwelkomen. Op het plein, bij het nationale gedenkteken, waren n minste 50.000 mensen bijeen. Hier Verhield de prinses zich met veertien iorlogsinvaliden. Het Britse kroonprinselijk paar zal, baar nader wordt gemeld, op 1 Maart 1952 fn Australië aankomen voor zijn bezoek lan dit Britse dominion. Koning George, pie langzaam herstelt van zijn long- pperatie, heeft zijn jongere broer. d« [hertog van Gloucester, verzocht enkele van zijn koninklijke plichten voor dt polgende maand over te nemen. flood profest tegen geluids band in R'damse raad Het communistische raadslid Gortzak protesteerde gisteravond ii» de Amster damse raadsvergadering tegen het ge bruik dat een der raadsleden 's middags heeft gemaakt van een geluidsband (een zgn. wire-recorder), geheel privé en zon der daarvan de raad vooraf in kennis te stellen. Hij stelde zelfs voor de opname ter beschikking van de voorzitter te doen stellen ter vernietiging. Burgemeester d'Ailly antwoordde dat het bedoelde lid alleen zijn eigen rede bij wijze van proef had opgenomen en dat dit lid de voorzitter daarvan op de hoogte had gesteld. De heer Gortzak bleef er bij dat het nemen van zulk een proef van de raad dient uit te gaan. „Weg met Engeland" schreeuwden grote groepen demonstranten in de straten van Cairo, toen zij hoorden van de plannen, om het vriendschaps verdrag met hef Britse rijk te eindigen. Het werd zélfs de Egyptische politie te bar, zodat zij met gummiknuppels de menigte tot de orde moest roepen. (Telefoto) Eisenhowergeen alternatief Generaal Eisenhower heeft tegenover de 12 leden der Pactcommissie voor de coördinatie der bewapening een waar schuwing geuit. De internationale be wapening mag niet verslappen, want de Sowjet Unie heeft4 millioen man onder de wapens. Gespecificeerd: 175 waarvan 75 gepantserd of ge mechaniseerd. Van de vier millioen diende een half millioen bij de lucht macht, een half millioen bij de marine half millioen bij de politie. Er is geen alternatief, aldus Eisenhower. Het 'oortbestaan der Westerse cultuur hangt geheel af van de inspanning der Pact- landen. De generaal, geassisteerd door zijn stafchef, generaal Gruenther, ge bruikte bij zijn exposé een grote kaart in West-Europa. Inmiddels zijn generaal Bradley, met maarschalk Slim en generaal Lechères, respectievelijk Amerikaans, Brits en Frans stafchef, te Athene aangekomen. Zij werden ontvangen door de chef van de Griekse generale staf. Bradley ver klaarde aan de pers, dat het doel van zijn bezoek was de behoeften van het Griekse leger te leren kennen. Maar schalk Slim legde er de nadruk op, dat de- defensie voor het Midden-Oosten door de gebeurtenissen in Egypte een ander had gekregen. Te Athene en Ankara zou de kwestie besproken wor- Dr Van Mook een dag in Nederland Met het K.L.M.-vl-iegtuig' uit Kopen hagen arriveerde gisteravond op Schip hol dr Van Mook, de voormalige luile- nant-igouverneur-generaal in Indonesië. Zoals men weet, is hij thans bij de Ver. Naties directeur voor onontwikkelde ge bieden. Dr Van Mook zou vandaag door reizen naar Brussel. Raket veranderde nog juist van richting Een proefraket, die gisteren per ver gissing op de terreinen van „White Sands ,n de V.S. was afgeschoten, is niet ver van Las Gruces neergekomen. De ooi verdovende knal, waarmee de ontploffing gepaard ging, heeft in het plaatsje een paniek veroorzaakt. De antwoordelijkae militaire autoriteiten hebben verklaard, dat zij nog juist heb ben weten te voorkomen, dat de raket op de stad neerkwam, dank zij geheime controlemaatregelen. die het mogelijk maakten de richting van het projectiel te veranderen. Mus bekocht inwoning met de dood Een zwaluwenechtpaar in Monni kendam had dit voorjaar tegen gevel, vlak onder de daklijst, nestje gebouwd en daarin eitjes gebroed. Terwijl het gezin op een keer was uitgevlogen, werd op het zwalu wenhuis brutaalweg door enige mus sen beslag gelegd. De zwaluwen na men dit niet. Toen een mus zat te broeden, metselden zij deze vogel iv door de rand van het nest tot aan de daklijst op te bouwen. De mus, die ei niet meer uit kon, stierf de honger- Enige tijd later kwamen de zwa luwen terug. Zij braken de opgemet selde rand open, gooiden de dode mui en de mussenhuisraad de woning uit en gingen tot het tweede broedsel over. Weer vloog de familie zwaluw uit. Maar om verdere clandestiene in woning te voorkomen, werd het nes eerst van een opgemetselde rand voor- Dr RitterWeg met die officiële persdiensten Gevaar voor democratie en zeer kostbaar Op de officiële voorlichtingsdiensten kunnen vele millioenen guldens bezui nigd worden. Dit zei dr P. H. Ritter Jr gisteren te Amsterdam op de bijeenkomst waar het vijfjarig bestaan van het Co mité Burgerrecht werd herdacht. Het werk van de regeringsvoorlich tingsdienst in Batavia tijdens de periode na de bevrijding noemde dr Ritter miserabele voorlichtingscomedie". Wij zien democratieën zich omwenden tot totalitaire staten, zei spr. In de ont wikkeling van deze democratisch-tota- litaire staat lijdt dë persvoorlichting aar de grootst mogelijke eenzijdigheid. Reac. tionnair en progressief zijn magische formules in onze dagen. De botte ont vankelijkheid van de massa is bezig de democratie te vernietigen. Alles in de moderne samenleving steunt deze ont menselijking. Da sterke ontwikkeling van het visuele maakt de mensen on machtig zich te verdiepen. Als richtlij nen voor de regeringsvoorlichtingsdienst noemde dr Ritte:: Propaganda moet zich meer alleei. tot de pers beperken, Industriële prop*; jJnda moet als achter grond dienen. *De regeringspersdienst moet gezuiverd en gecentraliseerd wor den. West-Duitsland wijst Grotewohls antwoord af De rede van de Oostduitse premier Grotewohl, waarin deze antwoordt op Westduitse tegenvoorstellen tot het hou den van vrije verkiezingen, en zoals het in een Oostduitse rede gebruikelijk en passant een serie beschuldigingen richt aan het adres van Adenauer, is in West-Duitsland afwijzend ontvangen. De Westelijke hoge commissarissen en Ade nauer hebben na hun bijeenkomst Woensdag een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat een nieuwe serie verdragen zal worden ontworpen, waarin de betrekkingen tussen West- Duitsland en de geallieerden nog wer zullen worden aangehaald. Nederlandse hoffelijkheid Britse Prinselijk Paar vóór Mossadeq T.ANK ZIJ de hoffelijkheid van dc gezagvoerder van het KLM-toestel dat de Perzische premier Mossadeq naar New York bracht, kon op het vliegveld Gander op New Foundland het eerst de Stratocruiser landen waarmee het Britse kroonprinselijke paar de reis naar Canada maakte. Bij het naderen van de kust van New Foundland had de Stratocruiser het Nederlandse toestel ingehaald, dat reeds van het vliegveld order had gekregen het eerst te landen. Later kreeg de gezagvoerder van het Britse vliegtuig echter de mededeling dat de landingsvolgorde was gewijzigd. Op het vliegveld zei de KLM-piloot dat naar zijn mening het toestel van het Britse kroonprinselijke paar voor rang moest hebben. Auto's vol bloemstukken reden gisteren mee in de stoet, die het stoffelijk overschot van dr A. F. Philips naar zijn laatste rustplaats begeleidde. Tienduizenden Eind- hovenaren stonden langs de route, om deze grote Nederlander een laatste groet te brengen. Militaire orders blijven uit Bat'a legt werkplaatsen tijdelijk stil Wegens het uitblijven van verwachte militaire orders zullen met ingang van Maandag a.s. enige werkplaatsen van de Bat'a-schoenfabrieken in Best tijdelijk worden stilgelegd. Dit deelt de directie van de Bat'a- fabrieken ons mede. De betrokken werknemers, ongeveer 300 in getal, worden op wachtgeld ge steld. In totaal werkten tot dusver circa 2500 personen bij deze Nederlandse in dustrie. Een half jaar voor vader die zoon doodde Tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek is gisteren in Middelburg veroor- deeld de 43-jarige J. C. de M. uit St Jan blijven geldig tot Steen, die in de nacht van 6 op 7 Juni zijn 17-jarige zoon Johannes Jacobus om het leven zou hebben gebracht. De offi- voor zes weken. De volgende bon wordt Cje/ van justitie had 8 maanden geëist op 22 November aangewezen. en gezegd niet in de opzet te geloven. Jongen bij stoeipartij verdronken Meisje van hek gevallen en overleden Bij een stoeipartij tussen twee jongens is het 6-jarige zoontje van het echtpaar te Harlingen in de Zuiderhaven terechtgekomen en verdronken. Zijn vriendje durfde pas anderhalf uur later vertellen wat er gebeurd was. Het stof felijk overschot werd spoedig geborgen. Het elfjarige dochtertje van de land bouwer Tienderveen uit Hollandseveld (gem. Hoogeveen, Df.) viel bij het huis haar ouders van een hek en bezeer de haar been. Hoewel onmiddellijk een dokter werd gewaarschuwd is het meisje overleden, vermoedelijk ten gevolge Een wielrijdster die Dinsdag bij de Muiderpoort te Amsterdam door een ko- lenauto werd aangereden, is gisteren overleden. KOFFIE: 508 en 516 Bon 508 Algemeen (A- en B-kaarten) a 516 Algemeen (D. kaart) zijn aange- •ezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen van Vrijdag af worden gebruikt met 27 October. Het rantsoen dient Mossadeq weer monfer Een verzoeningsgezinde Britse resolutie overhandigd Maandag zal daar in de Veiligheidsraad over gestemd worden MAANDAG 15 OCTOBER zal de Veiligheidsraad bijeenkomen voor een exposé van de Perzische premier Mossadeq over het oliegeschil. Sinds Mossadeq in een New Yorks ziekenhuis resideert, kikkert hij op, en hij was zelfs in staat een veertig bladzijden tellende rede in het Frans op te stellen, die door een van zijn medewerkers in de Veiligheidsraad zal worden voorgelezen. Alle leden van de Raad, met uitzondering van Rusland, wach ten nu instructies af van hun regeringen met betrekking tot het ontwerp der gewijzigde Britse resolutie, die Maandag in behandeling komt. De strekking dezer resolutie is milder Londen heeft voorts een memorandum en verzoeningsgezinder dan tot dusver. - Het ontwerp werd gisteren aan de leden van de Raad overhandigd, behalve aan de Sowjet Unie, omdat de Russische woordvoerder had verklaard, „dat de Raad niet bevoegd was." De bedoeling is dus de weg te openen voor een her vatting der besprekingen tussen Enge land en Perzië. Men verwacht dat de nieuwe Britse resolutie de vereiste meerderheid van zeven stemmen zal verkrijgen, behoudens het feit, dat de Sowjet Unie haar veto kan uitspreken. Het zal voor Engeland moeilijk zijn als basis voor nieuwe besprekingen de laat ste informele Perzische voorstellen te aanvaarden, die door de Manchester Guardian werden gepubliceerd. Enge land zou daardoor erkennen, zich mis rekend te hebben. Morrison heeft ove rigens part noch deel gehad aan dit deel der Perzische kwestie, omdat hij zich toen midden op de Atlantische Oceaan bevond aan het Hof te Den Haag doen toeko men, waarin de uitvoering der wet tot nationalisatie van de Perzische olie in strijd wordt verklaard met het interna tionale recht. Perzië is verplicht tot rechtsherstel en schadevergoeding. DAT men gisteren nog de gehele dag met vijf 6tralen bezig is geweest de brand in de chocoladefabriek De Baro nie in Schiedam na te blussen en de voorraad ruwe cacao behouden bleef, daar die elders is opgeslagen. DAT de 40-j. Schiedamse bankdirec teur A. W. U. in R'dam is verooroeeld tot 6 mnd. voorw., daar hij in 1948 zijn vordering aan de curator in een faillis sement f 1300 te -hoog opgaf. DAT de matroos die Maandag in hel Merwedekanaal te A'dam een hengelaar in de wang heeft geschoten, op de dob ber gemikt had, maar het kogeltje op het wateroppervlak moet zijn afgeketst. DAT een man, die gisteren uit een op slagplaats van lingerie enz. aan de Nieu we Keizersgracht te A'dam wilde weg lopen met een pak pyjama's, door de eigenaar werd gegrepen en aan de poli tie overgeleverd. DAT de eerlijke vinder van een porte feuille met f6000 in Maastricht (een kleine ambtenaar) bij wijze van beloning een haas beloofd kreeg, zodra de eige naar van de portefeuille er hebben geschoten. DAT burg. J. F. J. Maenen van Elsloo in gelijke functie is benoemd te Vaals. DAT de Rotti van de Mij Nederland een| flinke scheur in de bodem opliep toen het schip bij Banka op een obstakel, vermoe-1 deljjk een vulkanisch eilandje, stootte en de boot te Soerabaja voorlopig wordt! ianta"~(13<r hersteld. DAT het Zuiderzeemuseum te Enkhui- :n het 21ste schip heeft ontvangen, nl. :n Fries potschip. DAT het Finse schroefmotorschip At- lang), gisteren by Vuyk en t laatste beroep op i DAT Veld om de bekende noodwoning Ameide niet behoeven af te breken, ver geefs is geweest en de betrokkenen nu in hoger beroep zijn gegaan. DAT burgem. J. Langebeeke van Ar- nemuiden op 59-j. leeftijd in Utrecht 's overleden. DAT 110 personen uit het Ned. be drijfsleven (van de Studiekring voor mo derne kantoortechniek) Maandag Parijs bezoeken op uitnodiging van een jong Ned. bedrijf. DAT de ver. van radioluisteraars niet staat of valt met de uitslag van de lo pende procedure over de uitgifte van een programmablad en er nu ook een afd. Utrecht is opgericht. DAT de beurs voor mode en huishou ding Femina in de R'damse Ahoyhal meer dan 100.000 bezoekers heeft getrok ken (vorig jaar 86.000). DAT B. en W. van A'dam in t f 3',i millioen extra crediet vragen het bouwen van een brug over de Am- stel in de nieuwe rijksweg A'dam- Utrecht Zn te Capelle a. d. LJssel te water In -t laten. DAT de Ned. landbouwgemeenschap op 9 en 10 Nov. in Oosterbeek congres- seert over de gemeente-classificatie. DAT t.g.v. het in Duisburg te hou den jubileumcongres van de Ned. Bond in Duitsland aan deze stad 10.000 Ned. bloembollen zyn aangeboden. DAT minister Mulderije blijkens zijn antwoord aan het Eerste Kamerlid Mo lenaar (V.VD.) nog geen beslissing heeft genomen over de motie-Molenaar in za ke ontvijanding van Ned. vrouwen in het buitenland die vóór de oorlog met Duitsers getrouwd zijn. DAT bij boer W. te Groesbeek hond zich heeft aangediend als pleeg moeder van een biggetje en dit diertje wel bij vaart DAT in een sloot langs een landweg in Roswinkel een gevaarlijke fosfor- rubberbom is gevonden, die er sinds de oorlogsjaren moet hebben gelegen. DAT de 38-j. invlieger H. V. B. var Fokker in Haarlem tot een week voorw is veroordeeld, daar hij boven het Zand- voortse strand te laag had gevlogen. De Egyptische premier, Nahas Pasha, die zich lijnrecht tegenover Enge land heeft gesteld, schijnt nogal zeker te zijn van zijn zaak! WEERBERICHT Morgen iets meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer weinig bewolking. Plaatse- lijk lichte nachtvorst, mor- gen overdag ongeveer de- zelfde temeratuur als van-| daag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 6.58 tot 17.55 uur; maan 16.56 tot 3.35 uur. Op 15 October V.M. binnenlandse probleem van de komende tien jaren. Slagen we er niet in daarvoor een oplossing te vinden, dan gaat ons volk daaraan ten gronde, zo betoogde een lid van de Tweede Kamer 1946. We zijn nu vyf jaar verder, maar tn kan dit woord in al zijn zwaarte vandaag helaas herhalen. De oplossing van de woningnood is er nog allerminst; men vraagt zich soms zelfs af of we er wel dichterbij gekomen zijn. Trekt men de 30.000 woningen, die jaarlijks nodig zijn in verband met de bevolkingstoeneming, van het totaal aan gebouwde woningen af. dan blijkt dat 1949 slechts 12.000 en in 1950 slechts 17.000 woningen op het grote te kort inliep. Nog steeds bedraagt dat te kort ruim een kwart millioen woningen. En daarmee blijft de woningnood bestaan kwaad dat de gezondheid, het welzijn en het geluk van ons volk be dreigt. Alle beloften, redevoeringen, schema's bouwsystemen ten spijt grijnst het spook van de woningnood ons nog in al zijn felheid aan, zijn we zelfs zover dat het bouwcontingent met 10.000 woningen verlaagd. Dat is erg, veel erger nog dan de massa bevroedt, want het bewijst dat de woningbouwpolitiek van de rege ring schipbreuk heeft geleden, dat ze tegen volksvijander no. 1 niet is opge- Nog erger is echter dat het Nederlandse volk door een dergelijk besluit onvol doende beroerd wordt. Het schijnt wel, alsof het velen niet interesseert dat dui zenden jongelui niet tot een trouwdag kunnen komen, dat duizenden jonge ge zinnen nog gehuisvest zijn in een paar kamers of in zolderruimten, waar van behoorlijk gezinsleven geen sprake kan zijn. Het laat velen schijnbaar koud, dat jongelui, die in alle eer en deugd willen trouwen, jaar in jaar uit op een woning moeten wachten en dat bij ge dwongen huwelijken wel woonruimte be schikbaar wordt gesteld. We laten veelal de jongelui in de kou staan en trekken ons van hun noden weinig of niets aan. Daarmee stoten we verbitteren ze. Dat is een van de morele gevaren van de woningnood. Hulde daarom aan Puttershoek. dat, toen woningen gereed kwamen, ook verloofde jongelui, die trouwen wilden, hiervan liet profiteren. Maar dat zijn helaas de uitzonderingen. Zo blyft de woningnood ons volk be dreigen. Daarom wordt het tijd da: ons volk gaat beseffen dat er iets gedaan moet worden om aan deze nood zo spoe dig mogelijk een einde te maken. VT ons volk beseffen gaat dat het zelf de handen uit de mouwen moet ste ken is te meer nodig, omdat de regering onmachtig gebleken is hier een afdoende oplossing te brengen. We verliezen daar bij niet uit het oog dat de moeilijkheden aanvankelijk vele waren. Er was gebrek materialen en aan arbeidskrachten. Maar ook toen deze euvelen verholpen waren, bleef de woningbouw stagneren. Er werd gebouwd, maar niet voldoende. De-straffe centralisatie van Den Haag de oorzaak dat de woningen niet steeds déar kwamen, waar ze het hardste nodig waren. De voortvarendste gemeen- kregen de meeste toewijzingen logisch maar daarmee was het nut centrale distributie ook meteen verdwenen. De verwachting van de mi nister dat de bouwkosten zouden dalen, ging niet in vervulling. Integendeel, de bouwkosten stegen en het aantal wonin gen dreigt te verminderen. Maar het grote struikelblok voor ae woningbouw was alras de financiering. geen geld. De financieringsrege- lingen maakten het bouwen van huizen bij wijze van geldbelegging allerminst aantrekkelijk, zodat een groot deel van de woningen door de gemeenten moest worden gebouwd. Op de narigheden die daaruit ontstonden, komen we nader terug. Genoeg is het hier te vermelden dat de goedkoop-geld-politiek van minis ter Lieftinck het de gemeenten onmoge lijk maakte de gelden voor het bouwen van woningen te verkrijgen. Thans komt men met allerlei ideeën, om de woning bouw behoorlijk op gang te brengen dan wel op gang te houden, maar dat alles bewijst, dat de zaak is vastgelopen en dat men in Den Haag geen kans ziet er op een normale wijze uit te komen. Het is natuurlijk erg eenvoudig om te zeggen: „Als ik zoveel millioen meer heb kan ik zoveel woningen meer bouwen, dus laten we bijv. 150 millioen minder uitgeven aan roken en drinken." Nu wil len we niet beweren, dat ons volk op roken en op het gebruiken van sterke drank niet zou kunnen bezuinigen, maar men dient er wel rekening mee te houden dat indien er 150 millioen minder aan rookartikelen en aan drank wordt uit gegeven, minister Lieftinck zon 75 mil lioen minder aan accijns ontvangt. De besparing is dan dus maar de helft. en aantal mogelijkheden ernstig te vegen. Daaraan doet geen goed de steeds wisselende zienswijze van de minister. Wanneer hij zelf in de Kamer betoogt, dat men proberen zal het volgend jaar 40.000 woningen te bouwen en hij verklaart dan eergisteren te Almelo, dat het nog wel meevalt met de woningbouw, dat het er niet ongunstig uitziet, dan weet ons volk niet meer waar het zich aan te houden heeft. Het moge dan waar zijn. dat 1951 nog mee zal vallen voor het volgend jaar rekent men getuige ook wat de direc teur-generaal van de Wederopbouw deze week zeide op dergelijke meevallers niet. Dan gaat men proberen om 40 000 woningen te bouwen, d.w.z. men gaat proberen om op de achterstand van 250.000 woningen er 10.000 in te lopen De minister wil meer kapitaal vormen door nog grotere besparingen toe te pas sen. Er zal wel niet aan te ontkomen zijn. maar daarnaast zal men ook rr.eer vrijheid moeten laten ten aanzien van het bouwen en van de financiering daar van. Ons volk zal in zijn geheel moeten meewerken ook daarop komen we terug want het oplossen van de wo ningnood is wel allereerst maar niet een kwestie van bouwen. Daar komt ook de woonruimteverdeling inwoning en samenwoning bij te pas. Als we maar inzien dat de huidige situatie onhoudbaar is, dan zullen we er eerder toe overgaan, gezamenlijk alle krachten in te spannen om daarin ver betering te brengen. De wol daalt verder Hedenmorgen bij de opening van de wolveilingen te Napier daalden de wol- rijzen verder, het meest dc betore soorten van middelmatige tot goede 1 waliteit Korte vlieswol was 5 i 10 pc: 1 en alle andere soorten vlicswol 15 t. 20'pet

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1