Perzië heeft geen bezwaar het overleg te hervatten ABDIJSIROOP Vogelvrij 2 WOENSDAG 10 OCTOBER 193] Uitstel zitting Veiligheidsraad? Engeland sloeg Amerikaans advies in de wind en Abadan werd een blunder PERZIË IS BEREID de oliebesprekingen met Engeland te hervatten. Het is niet nodig, dat de Ver. Naties „goede diensten" bewijzen. Als de Britten nu maar eens goodwill betoonden, dan kwam de zaak wel weer in orde! Aldus een ontboezeming op Amerikaans gebied, namelijk in New York, van de plaatsvervangende premier van Perzië, Hoessein Fatemi. Het klinkt moedgevend, maar intussen heeft Mossadeq zelf om uitstel van de behandeling van het oliegeschil in de Veiligheidsraad verzocht, omdat hij in het New Yorkse ziekenhuis „zeer ziek zijnde" zelf behandeld wordt. De kans is dus groot, dat uitstel van het debat zal plaats vinden. De voorzit ter van de Veiligheidsraad heeft zulks Hoe is de stand, Winnie? nE BRITSE kiezers slapen tot 25 Oc tober geen nacht meer. Dan is voor Engeland de dag der dagen aangebro ken. De drie grote partijen, die in de arena treden zijn: Labour, Conservatie ven en Liberalen. Het schouwspel wordt per televisie uitgezonden en rode en an ders gekleurde zweetdroppeltjes zullen zichtbaar zijn. Zowel Attlee als Churchill namen deel aan de traditionele kerk dienst, welke aan de verkiezingen in Engeland vooraf placht te gaan. De aartsbisschop van Canterbury spoorde aan tot rechtvaardigheid en verdraag zaamheid" tijdens en na de verkiezingen. Nadat de, gelukkig, herstellende Koning de acte van ontbinding van het parle ment getekend had, kwam het voor het laatst bijeen. Thans is dus de verkie zingsstrijd in volle hevigheid ontbrand: geen „heilige huisjes" zullen gespaard blijven. Onherroepelijk staan de Britse verkiezingen in het teken der buiten landse politiek. Primair is voor alle democratische landen de buitenlandse politiek; secundair het program der binnenlandse huishouding. De spanning in Oost-West (Korea) drukt haar stempel op de verhouding tot het buitenland, knaagt aan de financiën, tempert de maatschappelijke en sociale koers. Voor Engeland komt daar dan de „zwarte dag" bij in de Britse roemrijke historie: de nederlaag in Perzië. Voor Oost doet het 'f Verklaard uitzicht erkend. Overheersend is voor het mo ment de stemming van pais en vree Maar morgen vriest het en overmorgen kan het weer dooien! Reuter meldt, dat Engeland onder druk van sommige leden uit de Veiligheidsraad, w.o. Amerika, neigt naar een „meer verzoeningsgezinde houding" jegens Perzië. Reeds eerder wezen wij erop, dat het niet zeker is of een Britse resolutie, al dan niet gewij zigd, het vereiste minimum van zeven stemmen zou verwerven. De, hierboven genoemde, heer Fatemi. staat op het standpunt, dat het jongste Perzische aanbod aan Londen de basis blijft voor verdere onderhandelingen. Wi] herhalen, dat in dit aanbod Perzië zich bereid verklaarde in te stemmen met de benoeming van een buitenlandse deskun dige tot opperchef van de raffinaderij der Perzische Nationale Oliemaatschap pij. (Er is dus geen sprake meer van de Anglo Iranian. Red.) Gisteren maakten wij melding van de onthulling der „Manchester Guardian" Dit blad noemt nu als bron het Amerik tijdschrift News Week. Hieruit zou blij ken, dat Engeland het jongste Perzische voorstel verwierp, omdat Londen dacht, dat Mossadeq als premier ten val worden gebracht. Zulks blijkt een komen misrekening der Britse diploma ten en politici te zyn geweest. Amerika heeft de Engelse zienswijze niet gesteund. Hierop volgde dan het bevel, dat de Britse technici Abadan moesten verlaten. Geldkist met f 10.000 door militairen gestolen Mr Zaayer: Heelt psychiatrisch rapport waarde? Niemand moet mij suggereren, aldus de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair gerechtshof, mr Zaayer, dat deze geval len uit psychiatrisch oogpunt belangrijk zijn. Ik acht dit systeem trouwens moor dend voor het verantwoordelijkheids besef van verdachten. Eens en voor al moet men weten, dat men zich als be hoorlijk mens dient te gedragen. Doet men dit niet, dan krijgt men de reke ning thuis." De verdachten waren in dit geval de 22-jarige soldaat C. B. uit Laren en de 22-jarige sergeant-majoor L. v. P. uit Blaricum, tegen wie mr Zaayer resp. 2 en 2Vz jaar eiste met aftrek ter zake van diefstal van een geldkist met 10.000 en medeplichtigheid hieraan. Het feit was in het begin van dit jaar in Dja karta gepleegd. Beide pleiters, mr Pas uit Amsterdam en kap. Bakker uit Hil versum, vroegen de verdachten nog een kans te geven door hen zo spoedig mo gelijk op vrije voeten te stellen. Voorts diende gistermiddag voor dat Gerechtshof de zaak tegen G. C. uit Helmond, die als vrijwilliger in Indone sië op twee soldaten zou hebben gescho ten. Dit was gebeurd, nadat men veel had gedronken. „Dat het bij een poging tot doodslag is gebleven, is niet ver- dachtes verdienste", aldus mr Zaayer. die 4 jaar m.a. eiste. De verdediger wees op de omstandigheden waaronder de ge beurtenis had plaatsgevonden en be pleitte clementie. Uitspraak in beide za ken 30 October. Nieuw idee om woning bouw ie betalen De Kamer van Koophandel voor Nij megen e.o. heeft 3500 grote en kleine bedrijven in de Karelstad gevraagd de geldelijke moeilijkheden bij de woning bouw op te lossen door aan de bouwer het bedrag dat hij per huis tekort komt, te schenken. Als tegenprestatie zou de schenker dan ten eigen behoeve of voor zijn werknemers vergunning krijgen om zoveel woningen te huren als door zijn financiering mogelijk gemaakt werd te bouwen. VHAKMliiCHTPUPtN Vatbaar voor vocht en tocht? j Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver zachtende, slijmoplossende, AKKER'S Man wilde vrouw van het leven beroven De Leerdammer G. V. die er van ver dacht wordt tot tweemaal toe gepoogd te hebben zijn vrouw te wurgen, is dooi de politie gearresteerd. Het echtpaar leefde al geruime tijd in onmin. Na de laatste ruzie heeft V. een brandende krant geworpen onder het bed, waarop de vrouw zich ter ruste had begeven. Zij slaagde er in het vuur te doven en verliet het huis. De man is toen inge rekend. Prijzen van Slijkhuis nog onder douaneverband Vaas, paraplu en schemerlamp niet vrij' van belasting De Nederlandse athleet Slijkhuis bracht op 10 September uit Helsinki de volgende prijzen mee: een bronzen beeid dat een hardloper voorstelde, een glazen vaas met figuur van een hardloper, kristallen vaas, een paraplu en een sche merlamp. De dienstdoende ambtenaar stelde de eerste twee voorwerpen vrij van invoerrechten en deelde mee voor de overige goederen ongeveer f 150 moest worden betaald. De athleet heeft de goederen niet ten invoer aangegeven. Ze zijn thans nog onder douaneverband, heeft minister Lieftinck op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Post humus (P.v.d.A.) geantwoord. Er wordt geen belasting geheven van goederen die slechts een subjectieve, ideële waarde hebben, omdat zij in hoofdzaak bewijzen zijn van in wedstrijden behaalde triom fen. Een normale kristallen vaas, eer paraplu en een schemerlamp vallen ech ter niet onder dit soort. Ook V AR A-televisie gisteren uitstekend gestart K.R.O. begint Dinsdag met eenvoudig programma weinig toe Engeland de lakens uitdeelt en vandaar dat Radio Moskou zowel Churchill als Attlee kwalificeert als „oorlogshitsers". Baarlijke nonsens, wan: evenmin als Attlee zou Churchill er in slagen, het fiat van Washington te verkrijgen voor een militair optreden tegen Perzië. Attlee heeft eerder alles gedaan om „ten koste van alles" een oor log te vermijden. Labour gaat het niet naar den vleze: In Abadan op de terugtocht; het Britse sterlingblok vertoont een deficit op de betalingsbalans van niet minder dan één Zesde van de totale voorraad aan goud en deviezen: de reserves van de „Bank of England" gaan hmk-stap-sprong achter uit Door de gemeenschappelijke druk, voelbaar voor alle partijen, en veroor zaakt door de internationale toestand, ge raken de partijprogramma's wat in de knel. Er wordt, vergeleken met de oor spronkelijke principes, enigszins gegoo cheld met de beginselen. Leurde Labour vroeger met de „nationalisatie", in een baisse-periode kan men beter daarover zwijgen. Labour krabbelt op dit punt aardig terug: Nationalisatie alleen dèn als het belang van geheel Engeland daar door bevorderd wordt". Men schermt veel minder met noodzakelijke sociale hervor mingen. Trouwens, met een financiële afgrond voor ogen is het denken gericht op pogingen, hoe aan dit gevaar te ont snappen. Teneinde de linkervleugel van Bevan te paaien, wordt in het Labour- manifest voorzichtig gezegd, dat men maatregelen zal nemen om te grote ka pitaalswinsten te voorkomen. Het „Britannia rules the waves" is reeds prae-historisch. De wankele economie noodzaakt binnenslands „olie" op de te heftige, rode golven te doen. Zulks neemt niet weg, dat de linkervleugel van La- boiu-, die van Bevan. op het partijcon gres te Scarborough uiterlijk een groot succes heeft geoogst. Attlee en Bevan hebben het echter taetischer gevonden in de arena de strijdbijl niet tegen elkaar op te heffen, maar die tijdelijk eendrach tig tegen de Conservatieven te hanteren. Een verkiezings-amalgama. ondanks de felle critiek van Bevan on het bewape- ningsprogram. Minister Shinwell werd door Bevan. de rebel, uit het hoofdbe stuur van Labour gewipt. De rebellen hebben niet minder dan vier der zeven, te kiezen, zetels in het dagelijks bestuur der Labourpartij veroverd. Een stoot naar „links" in de Labourgelederen kan dus bij de uitslag der verkiezingen een rol spelen. Al zijn bij Labour tijdelijk de geschillen tussen rechter- en linkervleu gel overpleisterd, de conflicten zullen weer uitbreken als de 25ste October tot het verleden behoort. Ook in het verkiezingsmanifest der Conservatieven doseert men de politiek uiterst voorzichtig. Ja, men zal bezuini gen. pogen de kosten van het levenson derhoud minder zwaar te doen wegen, de nationalisatie der staalindustrie onge daan te maken, de landbouw beschermen en een belasting invoeren op overwinsten, voortvloeiende u:f het programma voor de bewapening. Wat dit laatste betreft, hoe moet zulks geschieden? Overigens een handige zet. waartegen Labour moet zien op te bieden! De Liberalen zullen aan de verkiezingen deelnemen als een volkomen, zelfstandige organisatie. Er zijn geen overeenkomsten gesloten met enige andere partij, dus ook geen allian-, tie met de Conservatieven. Hun speciale medicijn is: het slechten der internatio nale scheidsmuren, de Raad van Europa en maar dat zeggen alle partijen ter wereld „krachtdadige bevordering der productie". Natuurlijk zal het Perzische olie-geschil bij de verkiezingen een enorme rol spe len. Zulks is reeds gebleken uit de rede voeringen van Churchill en Eden en de criitiek van bladen als de Times en de Daily Mail. Dit is het refrein: De politiek van Labour heeft jammerlijk gefaald. Wij voegen hieraan toe, evenals de Neder landse 'filiaalafdeling ten aarizien van Indonesië. Verkiezingen blijven altijd betrekkelijk een „gok", maar Churchill is nog steeds favoriet. Hij heeft een goede kans als overwinnaar uit de stembusstrijd tevoor schijn te treden. Tot over veertien dagen. Hoe is de stand. Wimwe? Toen gisteren in Veisen de 50.000ste inwoner was geboren, Johannes Jacobus Bakker, zoon van een elftalcommissielid van de voetbalvereniging de Storm vogels, kwam onze nationale doelverdediger Piet Kraak aan de kleine toe komstige Stormvogel een voetbal aanbieden De kleine Johannes snapte er vooralsnog om het voor een keer maar eens letterlijk te zeggen geen bal van.... „Een diet in de nacht" Troepen moeten paraat gehouden worden Minister Staf: Volk drage last met blijdschap Onze troepen moeten paraat gehou den worden. De vijand komt als een dief in de nacht, zonder enige zichtbare voor bereiding. Het leger is in de huidige omstandigheden een technisch apparaat dat geregeld moet worden aangepast en vernieuwd. Daarom moeten de herha lingsoefeningen worden uitgebreid. Dit zei minister Staf gisteravond in Bols- ward voor honderden Ohristelijke-his- torische jongeren. De last die de militaire verdediging op de schouders van het Nederlandse volk legt, noemde minister Staf het maximum wat gevraagd kan worden. „Het volk drage die last met blijdschap. Wanneer men voor de keuze zou worden gesteld de volgende week te worden gedepor teerd naar Siberië of iedere week een gulden meer te moeten offeren, zou de keus niet moeilijk vallen". Nergens is de levensstandaard zo hoog als in Nederland, aldus de minister. In Amerika en Canada bijvoorbeeld vriezen iedere nacht tientallen iets gebeurt hier in e zelfs niet. (Advertentie) Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Rijksarbeidsbureau gaat bezuinigen Provinciaal werk in handen van 1 functionaris De reorganisatie van het Rijksarbeids bureau zal op 1 Januari 1952 worden in gevoerd. Het doel is de personeelsuitga ven te verlagen. Daarom zal het werk dat niet van plaatselijke aard is, zoals de administratie, boekhouding en statis tiek. per provincie worden samenge voegd onder één functionaris. Deze zal tevens contact met andere instellingen onderhouden en de organen van het Rijksarbeidsbureau in de provincie in specteren. Overleg is nog gaande, zo heeft staatssecretaris Van Rhijn op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Andriessen (K.V.P.) geantwoord. De vrouwen organisaties in Fijnaart. die onlangs de gemeenteraad wisten te rug te brengen van een besluit over de dood. Zo-1 voorbereiding der gasvoorziening, heb- strenge winter ben thans in een adres aangedrongen op I subsidie voor een massale doorlichting. Na de herdenking van dr Philips door de Televisie Stichting begon de V.A.R.A. gisteravond met haar eerste televisie uitzending, die geopend werd met het filmstrookje „De kraaiende haan op de V A R.A.-toren" van Peter Zwart. Aan de hand van een foto-album haalde Willem van Cappelen oude herinneringen op en de voorziter van de V.A.R.A.. mr J. A. W. Burger, hield een openingstoespraak. Nadat een filmpje over het V.A.R.A.- familiefeest in het Hilversumse sport park was vertoond, sprak dr Garmt Stuiveling over Henriëtte Roland Holst, uit wier treurspel „Thomas More" de deelamatrice Nel Oosthout een gedeelte voordroeg. Bert Brugmans poppenthea ter gaf een opvoering van een poppen- spel over de voorbereidingen in de tele visiestudio. geschreven door Willy var Op verzoek van de regisseur Eric de Vries onderwierp minister V. d. Brink zich voor het uitspreken van zijn rede aan een korte schoonheidsbehandeling, die beperkt bleef tot het bruin poederen van het gelaat en het donker maken van de wenkbrauwen. De herdenkingsrede van de minister was geheel geïmprovi seerd. De minister zei dat hij het spre ken voor de televisie veel prettiger vond dan voor de radio. Tijdens de voordracht van Nel Oosthout ging in een var Nederland accoord Hogere Rijnvaartpremies gehandhaafd Bescherming van Antwerpen tegen Ned. concurrentie (Van een onzer verslaggevers) De herziening van de Rijnvaartpremies die België onlangs heeft doorgevoerd i het aandeel van de Belgische havens het Rijnverkeer te handhaven, moet delijk worden geacht. Tot deze slotsom kwamen de ministers Stikker. Wemmers et; Van den Brink gistermiddag in Den Haag tijdens een bespreking met hun Belgische collega's Meurice en Segers. Door het uitkeren van- premies op de Rijnvaart wil de Belgisotoe regering Ant werpen in staat stellen te concurr tegen Rotterdam. De betreffende departementen zullen voortaan om de drie maanden overleg piegen. Het vraagstuk van de premie regeling als zodanig wordt nader onder de ogen gezien bij de besprekingen ovei de kwestie van de waterwegen. Als on derhandelaars zullen daarbij van Neder landse zijde de heer Steenberghe en van Belgische zijde de heer Van Cauwelaert optreden. Geen vereveningsheffing bij herhalingsoefeningen Met ingang van 1 October j.l. wordt geen vereveningsheffing meer gevorderd over de aanvullingen die wërkgevers verstrekken op de soldij van militairen tijdens herhalingsoefeningen. Dit heeft minister Lieftinck meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van hei Eerste-Kamerlid Molenaar (V.V D.). Bejaarde visser getroffen door geweerkogel De bejaarde heer L. Huisman uit de Javastraat te Amsterdam kreeg dezer dagen, toen hij rustig zat te vissen in een schuitje op de Boezem (tussen IJ e<t Merwedekanaal) een kogel in zijn wang. door een schot van uit een marine-op leidingsboot die hem voorbij voer. Vry ernstig bloedend wist de visser de Oran jesluizen te bereiken, waar hij werd verbonden. De rivierpolitie heeft de zaak in on derzoek. beide camera's plotseling een lamp stuk. De regisseur volbracht echter het kunst stuk met één camera toch een steeds wis selend beeld uit te zenden, terwijl het euvel geruisloos werd verholpen. Het televisieprogramma waar K.R.O. Dinsdagavond zal starten, bestaat uit een openingswoord van de K.R.O. voorziter prof. dr J. B. Kors, een actuele rubriek onder de titel „Voor oog een demonstratie door een pottenbakker en een film over het doofstommeninsti- tuut te St Michielsgestel. Politie was toch soepel In Amsterdam is de politie gisteravond niet opgetreden tegen winkeliers die in hun etalages televisie-ontvangers lie ten werken. Sommige handelaren bezit ten reeds een vergunning. Over het alge meen zal de politie slechts ingrijpen wanneer door de belangstelling voor de etalages het verkeer wordt gehinderd. Hetgeen nogal sympathiek is. Metallic won kort ge ding tegen Philips De president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren in een kort ge ding bevolen het beslag op de bezittin gen van de N.V. Metallic te Hilversum op te heffen. Dit beslag was ongeveer zes weken geleden gelegd op verzoek van de N.V. Philips, in afwachting van een schadeproces van 1.5 millioen. Door de uitspraak van de president is het de Metallic thans mogelijk geworden de bouw van een groot fabriekspand op de grens van Hilversum en Loosdrecht vérder te verwezenlijken. Twee agenten 6 weken de cel in Namen in diensttijd een borreltje in Schiedam Twee Schiedamse agenten, die ii diensttijd een borreltje aannamen, d- 38-j. J. van S. en de 30-j. G. van N., zijn deswege vandaag in Rotterdam tot weken gevangenisstraf veroordeeld een derde tot tien dagen voorwaardelijk. Drie andere politiemannen, tegen eveneens 10 dagen was geëist, werden vrijgesproken, evenals (conform de eis) nog vier collega's. De stoker, de 38-j. J. P. C. van D., die de mannen de drank verstrekte", kreeg tien dagen met aftrek. Manus Oly in hoger beroep gegaan De beruchte in- en uitbreker Manys Oly heeft tegen het vonnis van de Zut- phense rechtbank thans hoger beroep aangetekend. Zoals men weet, was veroordeeld tot vier jaar met aftrek voorarrest en de bepaling dat hij na ondergaan van de gevangenisstraf ter beschikking van de regering zal worden gesteld. (Advertentie. ZWITSALETTEN DE ANTI-PIJN TABLETTENs De Modjokerto keert Zondag uit Indonesië in R'dam terug met aan drie scheepjes van de Kon. Marine, soort kleine mijnenvegers met een taal gewicht van 150.000 kg. In de tweede helft van Oct. zal de landelijke actie voor inzameling vai valstoffen weer volop beginnen en thans komt van het verbruik van nieuw papier 40 pet aan oud papier terug. ben altijd angstig, dat U bij de jacht iets over- Nu waren ook de Gelderse lansknechten ver- komt, of dat ze U om het stropen oppakken." trokken en Friesland had weer eer nieuwe heer „Och, malle meid, ze zijn allen bang voor de gekregen. Bourgondische troepen hadden nu het grote Willem met zijn wilde baard," lachte haar land in hun macht. Of de toestand thans beter vader. zou worden? Willem Frankes had hierin nog wei- „En geluk gehad, vader?" vroeg net meisje, nig-vertrouwen, maar hij en de andere boeren „Gaat best. Kijk eens hier." En da stroper ploegden plichtmatig als vanouds hun akkers, zewees vol trots op de dode ever, die hij van het molken hun vee en bereidden hun boter en kaas paard tilde. gelijk zij en hun vaders dit altijd hadden ge daan. De Gelderse benden waren nu wel uit Fries land vertrokken, maar Karei van Egmond was nog heerser in Drente en zijn troepen vielen nu en dan nog in de Friese grensgebieden binnen om deze te brandschatten. Een kwartier had Willem Frankes daar met Snel naast zich onder de eiken gezeten als iemand, die een bedevaart deed. Toen besteeg JJ -- zijn woning. hij weer zijn paard en reed Het was een boerderij van middelbare groot- vlees ook eten. te, welke Frankes zijn eigendom mocht noemen. mmm Ze lag een paar honderd metei van de weg in een kring van oude eiken. Sinds honderd en meer jaren had zijn familie hier gewoond. Het eigen dom was steeds gegaan van vader op zoon. Frankes bewoonde met zijn twintigjarige zoon Franke en zijn achttienjarige dochter Hanna de hoeve Alleen in de drukste oogsttijd was er een extra hulp. De vrouw van Frankes was gestor- - ze rusttQ op de hoge dodenakker daarna om zijn hongerige maag tevreden te stel len. HOOFDSTUK II. De huurlingen Al vroeg in de morgen van de volgende dag was Willem Frankes, geholpen door zijn zoon, in de weer om het jachtwild op de wagen te la den en verdere toebereidingen te maken voor de reis. Hii hoopte in „de stad" een gouden prijs voor het wild te maken. Met „de stad" werd Groningen bedoeld. Assen bestond in die dagen uit nog niets anders dan een nonnenklooster en enige onaanzienlijke huisjes. De stroper bespande de wagen alleen met de bruine ruin. Het jonge zwarte paard liet hij op de boerderij. De vracht was niet zwaar, zodat de ruin geen moeite zou hebben met het trekken vreselijk dier. Kun je dat van de kar. Rijden in een draf was op vele plaatsen van de hobbelige en uitgestoven zand- ..Natuurlijk. Maar ik breng het meeste naar de wegen ook niet mogelijk. De afstand naar de stad. Daar vindt men er meer liefhebbers voor." stad was een kleine veertig kilometer en Fran- ,Nog meer geschoten?" ke$> was dan ook van plan in Groningen te over- Verhaal Strijd en Liefde H. v. Norg „O vader, wat i „Ja, nog een zak vol met klein goed. Ik heb nachten. ndaag de kost wel verdiend." „Nu, kom dan maar gauw binnen. Ik 'heb het :ten klaar en zal het opdissen." Meteen verdween het meisje weer naar bin- De wilddief had zich dik in de kleren gesto ken. Zoals hij daar zat op de wagenkist met zijn weelderige rossige baard was hij een impo sante verschijning. Zoon en dochter wuifden hun vader toe zolang hij nog in zicht was. Beiden hingen hem erg aan, want hoewel hij naar buiten .--e,-„v. De jager bracht zijn buit naar het achterhuis. kerk, waar ook twee kinderen, een jongen eri Daar hing reeds een hele collectie wild van al- vaak de indruk gaf ruw en hard te zijn, was hij een meisje naast haar sliepen. lerlei schakering De kroon spande een zware 'n werkelijkheid een zorgzaam en liefhebbend Toen de wilddief het erf opreed, kwam direct reebok, die de vorige dag door hem was neer- vader, zijn dochter naar buiten. Het was een slank, geschoten. De dag ging op de boerderij kalm en rustig aanvallig blond meisje met een vriendelijk ge- Toen de nieuwe buit ook een plaatsje had ge- voorbij. En niets wees er op. dat spoedig de zicht. kregen, beschouwde Frankes een ogenblik met storm over deze hoeve zou losbarsten. ,Ik ben blij, dat U er weer bent, vader. Ik welgevallen de collectie en verwijderde zich (Wordt vervolgd) Van het eri van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Gulpen Jac. van Ves- sem, voorheen predikant in de Prot. kerk van Indonesië, wonende te Rotterdam; te Wagenborgen cand. J. Dijkstra te Warffum. Aangenomen: naar Hoofdplaat J. Eygendaal, voorheen predikant te Nieuw- Guinea, wonende te Leiden. Bedankt: voor Brielle (vac.-C. J. Schweitzer) A. Makkenze te Tienhoven. Geref. Kerken Tweetal: te Rotterdam-Kralingen (vac.-A. G. Luiks) C. P. T. Rijper te Meppel en E. de Vries te Dwingeloo. Beroepen: te Nieuwdorp (Z.) G N. Lammens te Heinkenszand. Benoemd: tot legerpredikant (voor één jaar) W. v. d. Meulcn te Sleeuwijk. Gcref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Ermelo A. H. Algra te Waardhuizen. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Ederveen en voor Passaic (V.S.) F. Mallan te Bruinisse. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Leiden H. J. A. Baan te Purmerend. Vrye Evang. Gemeenten Bedankt: voor Meppel Q. v d. Vrie, hulpprediker te Nieuwvliet. Kamper synode Samenwerking met de zendende kerken Commissie 2 stelde gisteren op de Kamper synode voor geen uitspraak te doen betreffende de samenwerking van kerken of kerkelijke ressorten met de zendende kerken en de mededelingen der kerkijke vergaderingen over samen werking ter kennis van de kerken in haar geheel te brengen. De P.S. van Groningen oordeelde dat het zendingswerk op Oost-Soemba moet worden voortgezet, maar de P.S. van Friesland vroeg om een uitspraak dat deze arbeid vanwege de zendingsdienst r.ioet worden beëindigd terwijl geadvi seerd diende te worden ter uitvoering de zendingsopdrachten voorlopig n te werken met de kerk van Drachten en de mogelijkheid te over wegen meer zendingsposten op West- Borneo te vestigen. De kerk van Zwolle wilde bepaalde ressorten doen adviseren de P S. van Friesland samen te wer den voor de arbeid op West-Borneo en alle andere kerken samen te laten wer ken met Zwolle. De commissie meende dat de kerken zelf hier vrijheid hebben om beslissingen te nemen. Zonder enige uitspraak van de synode mag worden verwacht dat er contact zal komen om de samenwerking effectief te doen worden. Verscheidene leden wensten in de dis cussie geen voet te geven aan de ge dachte dat een regeling als zodaijig de vrijheid der kerken belemmert, doch an deren pleitten voor het commissievoor stel. De synode zou vandaag na een zit ting in comité-generaal de bespreking voortzetten. Dit jaar nog 200.000 nodig voor Nieuwe Kerkorde De invoering van de Nieuwe Kerkorde heeft de Ned. Hervormde Kerk allerlei nieuwe arbeid geplaatst. Om du werk te kunnen voortzetten, zal nog dit jaar een extra bedrag van f200.000 nodig zijn. De praeses van de generale synodi heeft de gemeenteleden opgewekt dit bedrag door extra bijdragen bijeen te brengen. De praeses. ds J. R. Wolfensberger, vraagt deze bijdrage in een schrijven dat een folder begeleidt, die thans wege de synode op grote schaal verspreid onder de titel „De Hervormde Kerk leeft". In deze folder wordt meegedeeld de kerk de laatste jaren ter hand heeft genomen op het gebied van pastorale zorg en kerkelijk onderwijs, diaconaal en sociaal werk, jeugdwerk, publiciteit en lectuurvoorziening. „Dit werk is in vertrouwen op God aangevat en voortgezet. Uit de extra bij drage moge blijken dat de Kerk leeft uit het geloof, dat zij elke dag het no dige zal ontvangen", ze schrijft ds Wol fensberger. Kerk en Wereld nam 18 en 219 candidaten aan Het nieuwe studiejaar van de Ned. Herv. academie Kerk en Wereld te Driebergen is begonnen met 25 ma lijke en 22 vrouwelijke studenten, wie er 18 voor de eerste maal zijn inge schreven, welke laatsten zijn gekozen uit 219 candidaten. Wereldconferentie Chr. jeugd in India Naar Aneta uit Djakarta meldt, zal eind volgend jaar een Christen-jeugdconferen- tie worden gehouden in Travancere ir India, met vertegenwoordigers van alk delen van de wereld. Een van de be langrijkste agendapunten zal zijn op wel ke wijze leiding kan worden gegeven de jong- i-1 volmaal dienst. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Benoemd: tot hoofd aan de Emmaschool te Hilversum K. Kruithof, aldaar; aan Chr school te Opheusden J. H. Groot Enserrnk te Den Helder; tot onderwijzer (es) aan Chr school te Hengelo (O) J. Maatjes te Kam pen; aan Chr. school (4) te Hengelo (O) A H Rietveld te Leiden; aan Juliana-school (ULO) te Rotterdam-Zuid M. Groenendijk te Rotterdam: aan Chr. Instituut voor d< stomen Effatha te Voorburg mej. W. J. EXAMENS STAATHUISHOUDKUNDE EN Ned. Geref. Kerk in Z.-Afrika niet in de Wereldraad De Algemene Synodale Commissie dei Ned. Geref. Kerk in de Vrijstaat (Zuid Afrika) heeft een voorstel om niet te de Wereldraad van Kerken toe te tredet aangenomen. Ook het voorstel om geei waarnemers te zenden werd aanvaard De verwachting is, dat de Generale node dezer Kerken zich in dezelfde gees als de Algemene Synodale Commissie uitspreken. Met emeritaat De nestor van de predikanten de Geref. Kerk van Nykerk, ds S. vai Dijken, heeft wegens gezondheidsredenei met ingang van 1 November eervol eme ritaat aangevraagd. Ds Van Dijken 56 jaar oud en heeft sedert Mei 1919 ds kerken te Zweeloo, Nieuweroord en N(j kerk gediend. Ds F. H. Pasma, Doopsgezind predl kant te Grouw, is voornemens binnen kort met emeritaat te gaan. Hij heef vele jaren vooraanstaande functies in di Broederschap bekleed, evenals op schappelijk terrein. Op één na 10.000 bij he V.H. en M.O. geslaagd Dit jaar slaagde 86 procent va aantal leerlingen in de hoogste klassei van de V.H. of M.O.-scholen voor eindexamen, namelijk 9999 van de 11. leerlingen. Vorig jaar slaagden 9824 c didaten. Het gymnasiumdiploma verkregen 222 leerlingen (1177 alpha en 1044 beta), he HBS-diploma 6413 leerlingen (168 3-j. cursus, 2239 HBS-A en 4006 HBS B»; diploma MMS kregen 1053 meisje en diploma handelsdagschool 312 leer lingen. PROMOTIES. UTRECHT, 9 Oct. Op het proefschrift De paradoxale Apnoe. een experimentele over de invloed van koolzuur en n; promoveerde tot doctor in de genees J. H. Buschkens. geboren te Kedlri. (Adverten tie) pepermuht uitmuntend! -GRAVENHAGE, 9 Oct. Staat ïdkunde M.O.: P. J. van de Kapelle, Bilt- ren: Th. S A. Hendriksen, Nijmegen; J. L H. de Jong, Nijmegen; Staatsinrichting M.O.: P F. van Eijkeren, Tilburg; A. J M. Hoeve- Eibergen; J M. C. Graus. Geleen; H. G. Hogenkamp. Haarlem; G Jonker. Fer- DEN BOSCH. 9 Oct. Examens K XI. Gesl. ej. M J H van der Veen. s-Gravenhage. H F A Lohman. Boxtel. P A Trimpe. Meppel ïej D de I Ned. Des, Rijswijk cn de heer Zwijndrecht; cand. wis- tuurkunde (E) A van Roggen, Lelden, Idem (F) de dames J E Wolff van Wülfing, Leiden. G J Wessel, Leiden, idem (L) de heer A J M Keyzer. Leiden, mevr. M H Key- zer-Hugenholtz. Rdam. idem (K) de heer A Fucks. Leiden; doet. ex. plant- en dierkun de. H L Booy. Scheveningen; doet. ex. na tuurkunde de heren Z. DokouplI, Leiden. J J M Beenakker, R'dam. Het lied dei aetherqolven DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram 7.45 Morgen gebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor dt huisvrouw 9.35 Gram 9.40 Schoolradio NCRVi 10.00 Gewijde muziek 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram 125! Zonnewijzer 100 Nieuws 1.20 Orgelspel 1.3! Zang en piano NCRV: 2.00 Promenade-orkesij en solist 2.45 Voor de vrouw 3.15 Gram 3.2! Pianotrio 4.00 Bijbellezing 4.30 Banjomuziek 5 00 Voor de jeugd 5.30 „Tussen Dollard et Schelde" 5.50 Regeringsuitzending: H. Ml Laupman: „Vissers in het Papualand" 6.0t| Nieuws 6.15 Gemengd koor 6 40 .,Op de stel- ling", causerie 6.50 Gram 7.05 Levensvraget van allerlei aard en een pastoraal antwoori 7.20 Vocaal ensemble 7.40 Radiokrant 8.0t- Nieuws 8 10 Gevarieerd programma 10.15 E tenlands overzicht 10.35 Gram 10 45 Avo overdenking 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gram HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym t ek 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVROlj .00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Morgenwijding 915 Gram 9.25 De groenteman 9.30 Gra 10.30 De Antwoordman 10.45 Gram 10.50 Voc de kleuters 11.00 Populaire muziek 1-1.45 Eetj lekenpraatie over muziek 12 00 Dansork 12 33 Gram 12.50 Financieel weekoverzi 1.00 Nieuws 1.15 Mdedelingen 1.20 Ork« concert 2.00 Voor de vrouw 2.45 Gram 3 00 Voor de zieken 4.00 Van vier tot vijf 5 01 Voor de Jeugd 5 30 Viool en piano 6.00 Nieuwi 6 15 Sport 6.20 Sport 6.30 Amusementsmuziek! 6.55 Voor de kinderen 7.00 Gesproken bri« uit Londen 7.05 Avro-allerlei 7.10 Amus mentsmuziek 7.40 „Helicon" 8.00 Nieuws 8 Actualiteiten 8.15 Concertgebouw-orkest solist 9.20 „Wat er aan vast zit", discus! 9.50 Suriaamse volksmuziek 10.05 „Dit is ml lievelingsmelodie." enquête 1035 Gram 10 Gram 10 45 Voordracht 11.00 Nieuws tl Sport 11.30—12.00 Metropole-orkest. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m 12 00 Lichte muziek 12.20 Voor de boerei 12.30 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1 10 Me dedelingen 1 20 Filmprogramma 2.00 Voor dl scholen 3.10 Hoorspel 3.40 Orkestconcert 4.1! Causerie 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuwi 6.15 Sport 6.20 Lichte rr boeren 7.00 Hoorspel 7.3i Balladen en volkslieden Klankbeeld 10.00 Lichte i schappelijk overzicht 10.' 6.45 1 Strijkkwartet f 9.00 Nieuws iuziek 10.30 Wet< i Gram Il.OO-U.OI ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muziek 12 45 Orkestconcerl 1.45 Voor de kinderen 2 00 Voor de vrouw 3.00 Lichte muziek 3.30 Voor de soldaten 3.41 Instrumentaal kwartet 4.15 Mrs Dale* Dag boek 4 30 Causerie 4.45 Orkestconcert 5.1 „Echoes from the past" 5 30 Militair orkes 6.15 Voor de Jeugd 6 45 Hoorspel 7.00 Nleuwi 7.25 Sport 7.30 Verzoekprogramma 8.00 Gev progr. 9.00 Vragenbeantwoording 9.30 Hoor spel met muziek 10.00 Nieuws 10.15 Llchti muziek 11,00 Voordracht 11.16 Orgelspel 11.5) —12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. Balletmuziek 12 50 Koersen 1255 Balletmuziek 11.45 Gram 12 34 Voor de landbouwer 100 Nieuws 1.15 Gram 2 00 Gram 3.00 Engels* les 3.15 Dansmuziek 3 40 Franse les 4.00 te muziek 4 30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 Voor de kinderen 6.16 Gram 6 30 Vo< de soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Koorconcert 7 Vrije politieke tribune 8.00 Verzoekprogr 9.W „Roer-roer-romme-de-pot" 9 30 Gram Actualiteiten 10.00 Nieuws 10.15 Zan piano 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest en solist 1.00 Nieuws 10, 2.15. 3 00 en 4.00 Gram 4 30 Zang en piano 4 50 Gram 5.00 Nieuws 5 10 Lichte mu-| 6 30 Gram 7.00 Koorconcert 7 45 Nieuws! 8 00 Hoorspel 10 00 Nieuws 10.10 Verzoek-: •amma 10.55 Nieuws 11.00 Gram 11.50| Nieuws. Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLET TEN SF 0.71

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2