lïieutue jTriJisrlje (fiiwraitt gypte verscheurt de verdragen inzake Suez Kanaalzone en Soedan Een Australische Zondag ieuwe „zwarte dag" voor het eens machtige Britse imperium Een vraagt zich af: waar de kapper gebleven? k ossadeq filosofeert in een New Yorks ziekenhuis: Churchill droomt niet van een coalitie-regering Duizenden Canadezen verwelkomden Prinses Elizabeth en Prins Philip Wist U Elastieke Kousen VAN MUI JEN ISDAG 9 OCTOBER 1951 lURtAUX. Sleenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN- ƒ5.15 per kwartaal: 1.72 per maand; ƒ0.40 oer week ADVERTENTI EN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEU1R-NATIONAAL DAGBLAI Voor Leiden en Omstreken »usticli is sljfbltoea i hert ia tegfjensport" Twee en dertigste jaargang No 9348 ZIE PAGINA S Faioeks haan kiaait Koning JYPTE heeft het parlement voorgesteld, accoord te gaan met de opzegging van het Brits-Egyptische verdrag van 1936. Bij dit verdrag het Engeland toegestaan, troepen in het gebied van het Suezkanaal ationneren. Een tweede voorstel betreft de beëindiging van het ge- nschappelijke Brits-Egyptische bestuur over de Soedan. Koning iek moet worden uitgeroepen tot „Koning van Egypte en de Soedan", was de Egyptische premier, Nahas Pasja, die deze voorstellen deed een juichend parlement. Prompt heeft Engeland gereageerd. Het gert de eenzijdige annulering der verdragen te erkennen. Als een k achter de deur" werden de verloven der Britse troepen in de Suez- ingetrokken. De troepen te Port Said, Ismailia en Suez kregen in die naar hun kwartieren terug te keren. Vermoedelijk zal de Britse Bring met tegenvoorstellen komen tot wijziging der verdragen. De ele Engelse pers staat op haar achterste poten. in verband met Marokko en Indo China, de situatie met bezorgdheid gade. Perzië, had men niet zo sopedig de Egyptische premier zijn voor deed in het parlement, verwekte enorme geestdrift. Zijn verklarin- werden herhaaldelijk met luide toe- ingen onderbroken. Hij zeide, dat BritsEgyptische verdrag van 1936, reik Engeland toestaat troepen in de Kanaalzone te legeren, onder de eiging van Egypte's onafhankelijk- door de „As"-mogendheden gete- is. Maar die bedreiging is thans [enomen. niet slechts door de neder- van Duitsland en Italië, maar ook het feit dat de „Ver. Naties" be halve het verslag van 1936 over de moet thans ook het gemeen- ppelijk bestuur over de Soedan be- igd worden. De Soedanezen zullen en grondwetgevende vergadering Er moet een grondwet komen, r voorziet in een democratisch be- met een eigen parlement en rege- Voorts deelde Nahas Pasja mede, de Britse troepen in Egypte, na de rgging van het verdrag, niet meer de iige rechten en faciliteiten zullen ge- Er wordt een „groenboek" gepu- eerd, teneinde de wereld met de ils der kwestie vertrouwd te doen boodschap van Nahas Pasja volgde, e uren, nadat de Britse, Amerikaan- Franse en Turkse ambassadeurs te het probleem besproken hadden, situatie wordt als „uiterst onzeker, zo explosief gekenschetst. In verband een eventuele aansluiting van Egypte iet voorgestelde defensiecommando het Midden-Oosten, was de Britse elhebber, Sir Brian Robertson naai den gevlogen. Churchill sprak van are en beledigende slag" vooi conservatieve Yorkshire Post wfjsl ip. dat de Britse troepen in de Kanaal moeilijk vervangen kunnen worden het Egyptische leger, dat zo'n mise- el figuur sloeg tegen de Israëlische idkrachten. Engeland moet zijn rechten het Midden-Oosten handhaven. Ver- :ht is, dat Cairo wist, dat Londen nog week tegenvoorstellen zou doen in- het BritsEgyptische verdrag. Betogingen in Egypte de belangrijkste steden van Egypte ;n vandaag betogingen op touw ge- ten gunste van de opheffing Brits-Egyptische verdrag. In Port id hield de politie een grote menigte het oog, die in optocht naar het itse consulaat en de club voor Britse litairen trok met anti-Britse leuzen. De Egyptische oppositiepartijen steu- de regering volledig in haar voor- en het Brits-Egyptische verdrag van 36 te annleren en Koning Faroek als ining van de Soedan uit te roepen. |anse diplomatieke kringen slaan, mede reactie in andere delen van het Midden Oosten verwacht. Washington ziet de stap van Egypte als een slag Britse internationale prestige. Overigens wacht Washington een nader rapport af an de Amerik. ambassadeur in Cairo. Wijzen wij nog op het feit, dat volgens Reuter, de laatste weken het aantal sche pen met lading voor Haifa, die het Suez Kanaal passeerden, juist weer was toege- Zulks ondanks handhaving der beperkingen door Egypte op de scheep vaart via het Suez Kanaal. Egypte had aangekondigd, zich niet te zullen storen de betreffende resolutie van de Vei ligheidsraad. (Men zie voorts het Ver klaarde Uitzicht op pagina 2). Grote brand bij Brocades in Meppel Explosie in gummiballenfabriek Simson in Zaandam Een felle brand en een ontploffing hebben gistermiddag in de pharmaceu- tische fabriek van Brocades en Stheeman Meppel voor honderdduizenden gul dens schade aangericht. De brand ont stond doordat een vat aether, waaruit employé iets wilde tappen, plotseling vlam vatte. Deze employé, de heer B.. kreeg vrij ernstige brandwonden aan ge zicht en handen. Doordat het bluswater, waarop bran dende paraffine en chemicaliën dreven, in de riolen onder de fabriek terecht kwam. ontstond groot gevaar voor uit breiding. Grote hoeveelheden scherp zand moesten aangevoerd worden oir vuur in de riolen te verstikken. Een tal brandweerlieden werd tijdelijk blind door natrium dat hun in de ogen woei. Drie kwartier na het uitbreken va brand deed zich een grote ontploffing voor. Alle ruiten in het laboratorium werden vernield en onder de instrumen ten en flessen ontstond een grote ravage. Een schuur is uitgebrand en een aan grenzend gebouwtje moest gesloopt worden. Ook in de gummiballenfabriek Simson aan de Gedempte Gracht te Zaandam heeft zich gisteren een explosie, gevolgd door een brand, voorgedaan. Arbeiders waren bezig een vloer te reinigen met „tinner", een stof die indertijd de brand bij de verffabriek P. Schoen veroorzaakte. Een arbeider werd licht gewond. De brand werd grotendeels door het per soneel geblust. Handen in het (weinige) haar Donderdag worden zijn meubelen verkocht IS N HET DRENTSE DORP EEN vraagt men zich af waar de kapper is ge bleven die dit gehuoht een wereldnaam heeft gegeven. Trouwens, Een is niet de enige plaats waar men deze man mist. Ook elders, zoals in Maas tricht, zitten mensen met de handen in het (weinige) haar. De kapper, die beweerde haar te kunnen toveren op hoofden die zo kaal waren als biljartbal, laat zich al weken lang niet meer op de „spreekuren" zien. In Maastricht placht hij elke week in bij de behandeling het café-restaurant In 't Paradijs te schijnen, maar op zekere keer vertelde de kastelein de op-haar-uitzijnde cliën- tele, dat kapper Van R. ziek was. Ver volgens heette het, dat hij met vacantie daarna kwam een assistente en ten slotte niemand meer. Verschillende klan ten hebben bij de Maastrichtse politie geklaagd over dit optreden van de „kap per van Een". Buitenland? Zowel in Een en in Assen als in Maas tricht verluidt overigens, dat Van R. naai het buitenland is vertrokken, vermoede lijk naar België (of naar Zwitserland, zegt men in Maastricht). In Mei j.l. is de kapper failliet verklaard, een maand later werd dit faillissement vernietigd, maar in Augustus j.l. verklaarde de recht bank te Assen hem opnieuw failliet. Bij mr R. Staal te Assen kunnen tot midden volgende maand de schuldvorderingen worden ingediend. Op 29 Januari 1952 volgt de verificatievergadering en dan zal blijken hoe de zaken van de beroemde kapper er voor staan. Vermoed wordt dat er klanten zijn ge weest die geen baat hebben gevonden Vóór de zitting van de Veiligheidsraad „Is het Amerikaanse volk eeuwen geleden ook niet uit zijn kluisters bevrijd?" "IE PERZISCHE PREMIER MOSSADEQ arriveerde te New York, ter bijwoning van de zitting der Veiligheidsraad over het olieconflict, ti een New Yorks ziekenhuis, dat streng bewaakt wordt, heeft hij een uité betrokken. Donderdag zal Mossadeq voor de Veiligheidsraad ver- chijnen. De premier heeft allerlei aangename dingen gezegd aan het adres er Amerikanen. De afgevaardigde Gross, heeft hem in het ziekenhuis een lezoek gebracht. Gross, afgevaardigde der V.N. voor Amerika, wilde de louding van Mossadeq peilen, vóór de zitting in de Raad aanvangt. Over Amerika sprak de Perzische pre- gewezen. Het liberale Engelse blad be nier als volgt: „Er bestaat een enorme schuldigt Labour nu van „oneerlijkheid", ivereenkomst tussen de offers van het aangezien de Perzen in bedoelde nota 'erzische volk en die, welke Uw voor- wel concessies deden: een buitenlandse 'aderen zich eeuwen geleden moesten jetroosten om hun vaderland uit de po- itieke en economische kluisters te be lijden". De Manchester Guardian heeft thans le tekst gepubliceerd van de laatste Perzische voorstellen van 20 September 11. Engeland heeft die toen van de hand Promotor van Prins Bernhard A. J. Kluyver, de promotor van Prins Hernha<rd. Gelijk weet, is aan 2- K. H. de graad loc tor in de tech nische wetenschap honoris causa ver leend. De erepro motie heeft plaats in de Technische Hogeschool in Delft tp 16 Nov. a.s. De verkiezingstrompet in Engeland „Daar heb je onze nieuwe premier", aldus werd de Labourrebel Bevan begroet P.B.O. in het geding Minister zal zo nodig bij de Maurits ingrijpen Aangewezen bedrijfsorganen moeten thans tonen wat zij waard zijn MINISTER VAN DEN BRINK is bereid op het tijdstip dat hem daartoe het meest geschikt voorkomt zijn invloed aan te wenden om de tegen stellingen over de toestanden in de staatsmijn Maurits uit de weg te ruimen. Hij meent echter alleen te mogen ingrijpen wanneer de hiervoor aange wezen organen niet in staat blijken dit belangrijke onderdeel van him taak te vervullen. betrokken, te wijzen op hun zware verantwoordelijkheid. De ontwikke ling van de bedrijfsorganisatie in ons land als geheel, waartegenover velen nog aarzelend staan, wordt on getwijfeld beïnvloed door de vraag of de bestaande publiekrechtelijke bedrijfsorganen in staat blijken hun taak naar behoren te vervullen. Bovendien is de handhaving van de erhoudingen onmisbaar voor de voort gang van de productie. De minister vertrouwt dat een bevre digende oplossing op de aangegeven wijze gevonden zal kunnen worden. Emigrantenzoon uit Dordt terecht Leo Prins bij zijn oom in Heemstede Leo Prins, de vijftienjarige jongen uit Dordrecht die een week geleden onder dook omdat hij niet met zijn familie naar Canada wilde emigreren, is terecht Hij Het komt hem voor dat een juiste be handeling zou worden verkregen wan neer de Mijnindustrieraad de betrokken lagere organen zou verzoeken een on derzoek in te stellen naar de concrete feiten en rapport uit te brengen. Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Maenen (K.V.P.) over een artikel in De Mijnwerker, het orgaan van de R.K. Mijnwerkersbond. Zoals men weet, werd daarin geklaagd over een „jaagsysteem" en eigenmachtig optreden van de bedrijfsleiding. De bewindsman meent niet te mo gen nalaten allen die bij de oplossing van de gerezen moeilijkheden zijn is geen kans op een coalitie-rege ring in Engeland, tenzij bij „dodelijk gevaar". Aldus de Britse conservatieve oppositieleider Churchill in een radio rede. Het is kort dag, want 25 October worden de verkiezingen gehouden. Maar Churchill legde cr ook de nadruk op, dat de partijstrijd in Engeland moet ein digen, omdat het bestaan van Groot Brittannië op het spel staat. Uiteraard, waar het hier een verkie zingsrede gold, wees Churchill Uitvoerig op de vernederende positie, waarin de Labourregering Engeland gebracht heeft. deswege eer deelte der door elk hunner betaalde ƒ200 hebben teruggeëist. Vermoed wordt ook dat de kapper aan die aanvragen niet heeft voldaan of kunnen voldoen. Donderdag zullen 's kappers meu belen executoir worden verkocht. zijn ook vele schilderijen bij, maar in tegenstelling tot de geruch ten hebben die generlei of maar zeer geringe waarde. In ons land blijft de stationscontróle Belgische plannen worden in geen geval gevolgd De Belgische spoorwegen gaan, no ar men weet, op een bepaald baanvak een proef nemen met het afschaffen van de plaatskaartencontröle bij het betreden en verlaten der stations, zodat dus alleen i de treinen wordt gecontroleerd. Naar aanleiding hiervan hebben wt tot de Nederlandse spoorwegen gewend met de vraag of ons hier ook iets der gelijks te wachten staat. Men deelde ons echter mede, dat de Nederlandse spoorwegen er niet aan den ken de Belgische plannen te volgen. De lasser in de pijp Bakker heeft Amsterdam eenmaal een prach- tig boek geschre- f. „Jeugd in de pijp". Als hij nu de Amstel stond zou hij mis- :chten cok zijn ü- schien ook zijn literaire talenten kunnen geven aan verhandeling generatie, in een heel andere pijp: de lasers, die aan de grote gasbuizen werken. Zij kun- als zij zich beetje buigen, helemaal in de rondte van zo'n zinker werkzaam ■ijn Nimmer was de bestaansbasis zo onze ker voor de 50 millioen Engelsen op hun eiland als thans. De internationale toe stand is dreigend, maar de conservatieve leider hoopte, een oorlog te kunnen voorkomen en dat was de voornaamste reden, waarom hij nog in het openbare leven actief gebleven was. Ook Attlee' heeft de verkiezingstrom pet geblazen, maar in Essex kreeg hy het te kwaad met zijn eigen partijgeno ten, die hem hekelden over de Perzische oliekwestie en de prijzenpolitiek. De Labourrebel, Bevan, had in Man chester een gunstiger onthaaL De nigte riep: „Daar heb je onze nieuwe minister-president"! Dit zal zijn rechtse Labourkameraad Attlee, al is dan menteel de strijdbijl begraven, wel erg prettig gevonden hebben De benzine f 3,74 p. tien liter in onze buuit Prijs 0,4 ct per liter omhoog De prijs van de benzine wordt in het grootste deel van Zuid-Holland met gang van morgen verhoogd'van ƒ3.70 per 10 liter tot 3.74. De voortdurende stijging van de reldtankerprijzen is er oorzaak van dat de samenwerkende verkoopmaatschap pijen hiertoe hebben besloten. De ben zine wordt 0.4 cent per liter duurder in alle vijf zones. (Hoe verder de benzine van de aanvoerhavens Rotterdam en Amsterdam af wordt verkocht, hoe ho ger de prijzen vanwege de transport kosten worden). De nieuwe prijzen zijn als volgt per tien liter: in zone 1 3.73, zone 2 3.74, zone 3 3.75, zone 4 3.76 en zone 5 3.77. Rotterdam en Amsterdam met hun onmiddellijke omgeving vallen in prijs- zone ij. Bijna geheel Zuid-Holland ligt in zone 2, met uitzondering dus van Rot terdam (zone 1) en van enige eilanden (hogere zone). Ook de prijzen voor zware stookolie zullen stijgen. Ze zullen variëren van '.65 tot 7 per 1000 liter, exclusief de vastgestelde omzetbelasting. bevindt zich met goedvinden van de Dordtse kinderrechter bij zijn oo' Heemstede, de heer Prins. Wat cr verder met hem gaat gebeuren, is nog niet zeker. De jongen heeft zich enkele dagen ge leden bij zijn oom aangemeld. Waar hij voordien is geweest, wil hij niet vertel len. Zoals men weet, is zijn moeder met zijn zes broertjes en zusjes aan boord de Volendam vertrokken naar het nie land, waar de stiefvader op het gezin wacht Leo. die in het dagelijks leven Daan wordt genoemd, hoopt dat hij bij zijn oom in Heemstede mag blijven. Adj.-directeur Leeuwarder gevangenis geschorst De adjunct-directeur van de afdeling Arbeid in de Leeuwarder strafgevangenis. 0-jarige V., is geschorst in afwach ting van het resultaat van het onderzoek naar de malversaties in deze gevangenis. De werkmeester M. S. en de opzichter E. v. K. zijn nog steeds in arrest De knoeierijen met materialen en de tijden en diensten der gevangenen lopen in de duizenden. Schijn en wezen Aan het toezicht op het crediet- wezen wil minister Lieftinck dus thans wel een tijdelijk karakter verlenen. Dit is een concessie welke hij bereid is te doen. Destijds heeft prof. Romme reeds doen uitkomen dat de zaak er voor hem aantrekkelijker zou uitzien, wanneer de regeling er een zou zijn van tijdelijke aard. Betekent dat dus, dat prof. Romme zijn zin heeft gekregen? Met deze conclusie moet men uiterst voorzichtig zijn. Want in de eerste plaats is het zo dat minister Lieftinck tot de concessie van de tijdelijkheid bereid is omdat hij inzake de controle op het credietwezen te weinigervaring heeft. Wat er dus op wijst dat het thans aan hangige wetsontwerp, eenmaal wet ge worden, wel tijdelijk zal zijn, maar alleen om door een definitieve wet te worden vervangen. Waarin dan tevens des mi nisters ervaringen belichaamd kunnen worden. Maar nog afgezien daarvan: men zij met dit soort tijdelijke wetten zeer voor zichtig. Ook in de wetgeving geldt dat er weinig dingen zo blijvend zijn als de tijdelijke. De na-oorlogse wetgeving heeft daarvan verscheidene voorbeelden te zien gegeven. Men denke aan de noodwet ouderdomsvoorziening. De definitieve wet blijft achterwege en de noodwet wordt steeds weer besten digd. Een ganse reeks van wetten is na de oorlog telkens weer voor een jaar of »n paar jaar verlengd. Daarom is de concessie van minister Lieftinck meer schijn dan wezen. Zij is wellicht mede gedaan opdat de heer Romme en de zijnen wat gemakkelijker de brug kunnen komen. Heeft .de heer Romme zich immers niet reeds in e zin uitgelaten? Minister Lieftinck speelt het spel weer knap. Naar de schijn is hij degene die de brug komt. Maar of de schijn hem zal helpen? Vol deelnemer De Nederlandse regering heeft dan besloten dat ons land als lid en niet langer alleen als waarnemer aanwezig zal bij de conferentie, die beraadslaagt de vorming van een Europees leger. Over deze conferentie hebben wij nog lang geleden op deze plaats uit voeriger geschreven. wel vreemd dat Nederland tot dusver op die conferentie alleen een had. Het nam daarmee wel uitzonderlijke plaats in. Vreemd was het, omdat deze conferentie van zo ingrij pende aard was, ingrijpend straks ook met betrekking tot Nederland zelf. De Nederlander ter conferentie zat daar dus wat te luisteren, maar aan de conferentie deelnemen deed hij niet en dus kon hy ook geen invloed uitoefenen. Dat wordt nu anders. De motivering welke voor dit gewijzigde standpunt wordt gegeven, is niet overduidelyk. Die motivering rept van de ontwikkeling van •ereldtoestand. Wat bedoelt de rege ring hiermee? Is sinds het begin van de conferentie de wereldtoestand plotseling zo veranderd dat de waarneming in deelneming moest worden omgezet? Hoe het zy, de waarnemende regering wordt nu een deelnemende. Maar dat houdt in dat de regering in de belang rijke aangelegenheid welke hier aan de orde is een bepaald standpunt is gaan innemen, dat op de conferentie dient te worden voorgedragen. Welk standpunt is dat? apparaten een (ver blindend) vuurtje stoken. Dat deed de „jeugd in de pijp" ook, maar aan de Amstel gaat het serieuzer. Daar worden gietijzeren monsterpijpen in eikaars verlengde gelegd en aan elkaar gesmol- om straks in het water neergelaten worden. Over een poosje zal geen levend wezen zelfs geen Amsterdamse lasser meer kunnen vertoeven in deze buis, omdat dan hierdoor het gas de suizende comfoortjes, geysers kachels stroomt, ongestoord onder de stroom van het Amstelwater heen. Communisten wilden aankomst in de war sturen Verwelkomd door duizenden Canadezen, zetten Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, gisteren, zoals reeds gedeeltelijk gemeld, voor de tweede maal voet op Canadese bodem. De stratocruiser Canopus, geëscorteerd door vliegtuigen van de R.A.F. en de Canadese luchtmacht, arriveerde 19 mi nuten eerder dan berekend was op het vliegveld van Montreal, Dorval. Gouver- technicus zou worden benoemd tot di recteur te Abadan en Engeland mocht de helft behouden van de prijs voor de olie, die zij zou kopen. De Britten zou den hierdoor geleidelijk compensatie ontvangen. De Perzische ambassade te Londen verklaarde, dat de onthulling van de Manchester Guardian juist is. Inmiddels heeft de Anglo Iranian rege lingen getroffen, ter dekking van al haar verplichtingen tot eind 1951. Brand op de Bontekoe van de K.P.M. Sedert gistermorgen woedt een hard nekkige brand op het 4500 ton metende K.P.M.-sohlp Bontekoe, dat voor repa ratie in Tandjong Priok ligt, aldus meldt Aneta. Het schip heeft 300 ton olie aan boord. Tegen zonsondergang maakte de Bontekoe 30 graden slagzij en het vuur was nog niet geblust. Tot waarnemend gezaghebber Curacao is benoemd de heer G. C. SprockeL DAT de bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-adm. A. de Booy, morgen ochtend in de Marineverbindingsschool te A'dam een gedenkplaat onthult voor de gevallenen van de Verbindingsdienst. DAT het plan bestaat om in R'dam :n groot „bodecentrum" te vestigen v alle R'damse bode- en lyndiensten, parkeerplaats voor 300 tot 1000 au per dag. DAT bü Bronswerk in Amersfoort nieuw type sisal-drooginstallatie (ge wicht 60 ton, waarde f 250.000) voor een Ned. cultuurmaatschappij voor Brits O. Afrika is gereedgekomen. DAT de Limburgse rattenvanger J. Olischlager een uitnodiging overweegt om in Nieuw-Guinea dit ongedierte te komen bestrijden. DAT de Zeeuwse garnalenvissers gis teren weer zyn uitgevaren. DAT de herdenking van dr A. F. Phi lips voor de televisie niet, zoals we gisteren gedeeltelijk meldden, van avond om 715 uur in het VARA-pro- gramma plaats heeft, doch op dezelfde tijd in een apart programma vai] Ned. Televisiestichting. DAT de A.N.W.B. weer een 20 km lange herfstwandeling over De Hooge Veluwe organiseert, waaraan men op Zaterdag of Zondag a.s. kan deelnemen. DAT dr ir J. B. v. d. Meulen, een be kende figuur in landbouwkringen en in de Friese beweging, op 42-j. leeftijd in Leèuwarden is overleden. DAT de noodwoning te Ameide, waar ver onlangs een strafzaak is gevoerd, in tegenstelling met hetgeen eerder werd gemeld, niet alleen symbolisch, maar ook „gewoon" moet worden afgebroken. DAT in de Nieuwe Maas te R'dam het stoffelyk overschot is gevonden van 19-jarige Zweedse lichtmatroos Kurt J. Persson, opvarende van het Zweedse schio Svealand. die sinds 30 September werd vermist. DAT het motorschip Maas (363 ton) gistermiddag op de Waal by Druten ten gevolge van een aanvaring met de tank boot Dordrecht V is gezonken en de 4 oovarenden zich in veiligheid konden DAT een 65-j. bediende in het Vic- toriahotel te A'dam van de trap is ge vallen en aan de gevolgen is overleden. DAT twee musici en een kellner, die gistermiddag in de Leidsestraat te sterdam in een baldadige stemming twee passerende broers ernstig .handelden, zyn gearresteerd. DAT ieder die een blsamrat waar neemt volgens een Kon. Besluit ver plicht is daarvan ommiddellyk kennis te geven aan de directeur van de Plan- tenziektenkundige Dienst. DAT de beschermingslampen om vo gels te waarschuwen tegen vuurtorens thans by na overal in het land zyn her steld. DAT het kantoor Waalwyk van de A'damsche BankIncasso Bank per 15 October wordt verplaatst naar de ban kiersfirma W. Timmermans en Zn al daar, die door het concern is overge- DAT mevr. V. d- Biest-Eman, eige nares van de onteigende Arubaanse electriciteitsmaatschappy Electra, naar Nederland ls vertrokken om een audiën tie by de Koningin te vragen. DAT de benoeming is te verwachten van jhr L. M. de Brauw, voorheen tyd- zaakgelastigde te Madrid tot gezant in Wellington (Nieuw-Zeeland). DAT op 24 October te Utrecht door de Nat. Woningraad en het Instituut Volkshuisvesting en Stedebouw een monstratief congres over de vooruitzich ten van de woningbouw wordt gehouden, waar dr ir F. Bakker Schut uit Den Haag, prof. dr F. de Roos en ir H. B. J. Witte zullen spreken. generaal Viscount Alexander premier St. Laurent verwelkomden de hoge vorstelyke bezoekers. Er werden 21 saluutschoten gelost en het Britse volkslied gespeeld. Toen het paar in een open auto over het vliegveld rondreed. erd met een der schildwachten een praatje gemaakt. Op uitbundige wijze werden Prinses Elizabeth en haar ge maal door een enorme menigte toege juicht. Een communistisch plannetje om voet zoekers te werpen op de weg die de vor stelyke personen, na aankomst in Mon treal zouden volgen, werd verijdeld. De politie had uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen. Zoals men weet, zal na Canada een bezoek volgen aan de Ver. Staten. Het Prinselyk Paar zal Pre sident Truman twee antieke kandelaars en spiegel voor de beroemde blauwe zaal van het Witte Huis schenken. Moeder verdronk haar dochtertje In een vlaag van waanzin heeft de vrouw van de arbeider J. B. te Hoog land (bü Amersfoort) zich vergrepen aan haar negenjarig dochtertje, mis handelde het en bracht het daarna door verdrinking om het leven. De die als zonderling bekend stond, is over gebracht naar de Inrichting voor zenuw en geesteszieken Zonneschild te A'foort. De heer Austin R. Preston is de heer Ch. F. Knox opgevolgd als consul generaal van de Verenigde Staten op Curasao. Niet mogelijk? In een nabeschouwing over de legeroefeningen Tegenstoot en Jupiter heeft kolonel Van Griethuysen gisteren als zyn mening weergegeven, dat het bij zulke oefeningen niet mo gelijk is de Nederlandse opvattingen omtrent de Zondagsrust te handhaven. Deze mededeling vraagt toch zeker el om enige nadere toelichting. Het interessseert ons nameiyk wel te weten van Nederlandse zyde is onder- om die „Nederlandse" opvattin gen dan toch zo goed mogelijk tot gel ding te brengen. Daarvan blijkt uit de mededeling van de kolonel niets. Intussen willen wij aannemen dat po gingen in deze richting zijn onderno- Daartoe was ook aanleiding om dat in Engeland heersende opvattingen omtrent de Zondagsrust de opvattingen elke van Nederlandse zyde naar vo- ?n zouden zijn gebracht stellig zouden hebben ondersteund. Wij vertrouwen dat enkele uit de Staten-Generaal tot de minister gerichte vragen over dit onderwerp de minis ter niet onwelkom zullen zyn. Zy zul len hem immers de gelegenheid geven de inlichingen te verstrekken, waar naar onder ons volk velen uitzien. Vanmorgen alweer een treinbotsing Thans op Amsterdam-C.S. Vanmorgen om zeven voor half tien i« trein van 8.55 uit Uitgeest bij binnen komst op het Centraal Station te Am sterdam in aanrijding gekomen met een lege trein. Beide treinen werden bescha digd. Er zijn geen slachtoffers onder de reizigers en onder het spoorwegpersoneel. (Advertentie) met of zonder Nijlon Hooigracht 54 - Tel. 20251 WEERBERICHT Aanhoudend haai herfstweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met weinig be wolking en een zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Koude nacht me* plaatselyk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). Woensdag: zon 6.5418.00 maan oa 16 30, ondex 0.41. 15 Oct. Vü k ■M

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1