ïiicutwc £riltsclj« (Courant ,en Zakenman van groot formaat vermoeide Mossadeq in winterjas, was twee uur op Schiphol In Amerika zal hij gast zijn van president Truman Willen Roden buiten Kaesong besprekingen hervatten Dr A. F. Philips gisterochtend (77 jaar oud) overleden Man en vrouw te Naarden door personenauto gedood B1 Wist U StalinPiek en Grotewohl zijn 't roerend eens! IJANDAG 8 OCTOBER 1951 BUKt-AUX Steenstraai 3'/ Directie. Abonnementen- en Advei terne-afdeling Tel 22710 eD Tel 23375 Redactie Tel 20408 Postrekening 5893b ABONNEMENTEN ƒ5 15 per kwartaal. ƒ172 per maand; f 0.40 oer week ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9347 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,StanttwsUctj It ghtMma myn bert In legbeaspwt* Op weg naai de Veiligheidsraad CERGEZELD door zijn delegatie van zestien leden, is gisteravond de Perzische premier Mossadeq, op doorreis naar Amerika, met het LM.-toestel D.C. 6 een paar uur op Schiphol geweest. De „zieke man" is uit Teheran vertrokken, om in Amerika de zitting van de Veiligheids- ad bij te wonen over het eliegeschil. Een half uur na aankomst op hiphol, verscheen Mossadeq onverwacht in de deuropening van zijn (estel, staande in de felle zoeklichten der filmoperateurs. Hij sloeg zijn auwe winterjas angstvallig dicht en was zo welwillend even te oseren voor het legertje van persfotografen. Slechts met moeite kon hij de been blijven en ondanks alle voorzorgsmaatregelen slaagde een rslaggeefster er in, mee naar binnen te glippen. Zij wist mede te delen, it Mossadeq weer naar bed gegaan was. Inmiddels is het K.L.M.- lestel met de premier reeds in Shannon (Eire) aangekomen. Jvenals op Schiphol waren daar stren- veiligheidsmaatregelen genomen. Zelfs koffie en gebakjes, die aan boord van toestel te Shannon werden gebracht, iren eerst terdege onderzocht. In de zal Mossadeq de gast zijn van presi- Truman. Uit de vele verhalen over de reis van ssadeq valt op te maken, dat de Per- iche premier een schitterende vlucht «ft gehad. Gedurende de gehele reis. al- zeker tot Schiphol, heeft Mossadeq n bed gerust. Een Nederlandse re- trcheur. de heer Wiersma, maakt de acht mee Te oordelen naar uitlatingen van dr Fatemi, de wnd. premier en dr avegan van de „oliecommissie" is jiadeq van plan in de Veiligheidsraad llf het woord te voeren. De Perzische legatie blijft het standpunt innemen, de Veiligheidsraad niet bevoegd is, oordeel te vellen over het olieconflict. Mossadeq had ongeveer duizend solli citaties bij zich voor functies bij de ge nationaliseerde Perzische olie-industrie; hiervan waren afkomstig van Duit en de rest voor het merendeel Amerikanen, hoewel ook enige Britten hadden gesolliciteerd. De Sowjet Unie Senaatsverkiezingen in Bremer. Verschuiving naar „rechts nationaal" In Bremen zijn gisteren verkiezingen jiouden voor de Senaat, waarbij meer 400.000 kiezers hun stem hebben uit bracht. Ofschoon wij nog slechts be- thikken over voorlopige eindresultaten, wij hier het volgende beeld weer, etgeen dus voor wijzigingen vatbaar is. )e cijfers „tussen haakjes" geven het lantal zetel van 1947 weer. Sociaal Democraten 43 (46), Duitse irtij 16 (3), Vrije Duitse partij 12 (17), Christelijk Democratische Unie 9 (24), iocialistische Rijkspartij 8 Commu- istische partij 6 (10), partijlozen 4 luchtelingenpartij 2 Hieruit blijkt us een verschuiving naar rechtse na- ionale partijen, terwijl de C.D.U. en ge- eeltelijk ook de soc. dem. (S.P.D.) ver- iezen boekt. Maar, als reeds gezegd, de itslag is „voorlopig". Het vorige kabinet stond onder leiding de sociaal-demqcraat Kaysen. Het be- d uit 5 leden van de Soc. Democraten vier Democraten. Er is kans op iwe formatie, een coalitie-regering. De Christelij-k Democratische Unie wat tot lusver in Bremen in de oppositie. had zich (nog niet) in het olieconflict ge mengd. Verwacht werd, dat de raffinaderij van Abadan binnen twee k drie maanden weer in werking zou zijn. Het ligt in de bedoeling, dat de Perzische delegatie twee a drie weken in de Ver. Staten zal blij- Voorts koesterde men geen enkele vrees, dat uit het olie-conflict oorlog voortvloeien. „Engeland deed verstandig zijn soldaten thuis te houden". Trouwens, zij willen petroleum en geen oorlog, aldus deze Perzische woordvoerders. Men zal verstandig doen al deze Perzische uitla tingen met een korreltje zout te nemea Althans heeft een ander lid der delega tie, de afgevaardigde van Khoezzistan, Movagnar, te Shannon verteld, dat Rus land wel aangeboden heeft Perzzië te helpen, welke hulp niet werd aanvaard, omdat Perzië zich tot het Westerse blok rekent. Het is echter niet uitgesloten, dat gebruik zal moeten worden gemaakt aanbiedingen van bepaalde landen achter het „IJzeren Gordijn". Zoals de zaken thans staan, zal de re solutie in de Veiligheidsraad stellig wor den herzien, omdat de vereiste meerder heid van zeven stemmen toch niet kan worden behaald. De Sjah gaat thans ge heel accoord met de nationalisatie. Brits Prinselijk Paar in Canada aangekomen Prinses Elizabeth en Prins Philip zijn vanochtend vroeg uit Londen vertrok- voor hun bezoek van vijf weken aan Canada en de Ver. Staten, dat door de ziekte van de Britse Koning, zoals men weet, moest worden uitfesteld. Gister avond heeft het kroonprinselijk paar afscheid genomen van Koning George en Koningin Elizabeth in het Buckingham Paleis. De Britse luchtmacht heeft bekend ge maakt, dat de Stratocruiser Canopus, waarmede Prinses Elizabeth en Prins1 Philip naar Canada reisden, werd begeleid door vliegtuigen van de R.A.F. Tot op een punt in het midden van de! Atlantische Oceaan, op ongeveer 2000 km van Engeland, hebben Britse vliegtuigen met grote aetieradüum de Stratocruiser begeleid, waarna Canadese vliegtuigen het escorte overnamen. De Stratocruiser heeft voortdurend contact onderhouden Mossadeq op Schiphol Engelse Prinses nam Ned. aardbeien mee Prinses Elizabeth van Engeland, die vandaa.g naar Canada is vertrokken, heeft op deze rets tachtig speciaal verpakte doosjes met in totaal 12 kg verse Nederlandse kas-aardbeien meegenomen. De aardbeien waren besteld bij de exporteur P. de Jong Czn in Roelof ar endsveen (bij Leiden) Op de veiling te Roelofarendsveen worden dagelijks nog ongeveer 10.000 doosjes tweede oogst kas-aardbeien aangevoerd. Bijna 80 pet daarvan gaat naar Engeland en België. Het Britse Koningshuis heeft al verscheidene malen bijzondere opdrachten gegeven. Zo waren b.v. de eerste aardbeien die na de bevrijding naar Engeland wer den uigtevoerd, afkomstig van de vei ling in Roelofarendsveen en bestemd voor Koning George. die met de weerschepen, Atlantische Oceaan zijn gestationneerd. Het bezoek aan Canada zal 31 dagen duren. Hierna zal een bezoek van drie dagen aan Washington worden gebracht, het prinselijke paar de gast zal zijn president en mevr. Truman. terugreis wordt op 12 November vaard, dit keer perschip, de Empress of Scotland. Prinses Elizabeth en de Hertog Edinburgh zijn te 10.50 (Nederlandse tijd) op het vliegveld Gander (New Foundland) aangekomen. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. WATERINK Professor dr J. Waterink te Amster dam, die vandaag Pr jaar hoogleraar is de Vrije Universiteit, werd door H.M. de Koningin benoemd tot deur in de Huisorde van Oranje. De inmiddels beroemd geworden Perzische oliepremieY Mossadeq arriveerde gisteravond, op doorreis naar de Verenigde Staten, waar hij de behandeling van het oliegeschil in de Veiligheidsraad zal bijwonen, op Schiphol. Het was een bedrukte man, die, ondersteund door zijn volgelingen, de trap van het vliegtuig afdaalde, om in de koffiekamer van onze luchthaven enige uren zijn reis te onderbreken. Nu impasse 45 dagen duuit... Generaal Van Fleet wijst op grote successen van het herfstoffensief T^OLGENS RADIO PJONGJANG, hebbén de communisten het reeds eer- der genoemde Pan Moen Djom voorgesteld als nieuwe vergaderplaats bij de bestandsbesprekingen. Dit punt ligt 3 km dichter bij Kaesong dan Songjonni, het conferentie-oord, dat Ridgway op het oog had. De Noor delijken herhalen hun standpunt, dat ér overigens geen aanleiding was een nieuwe plaats voor de conferentie vast te stellen, maar zij willen de im passe, die reeds 45 dagen duurt, toch maar liever verbreken. Vliegtuigen der Verbondenen bombardeerden het vliegveld van Pjongjang, de Noord- Koreaanse hoofdstad. Generaal Van Fleet verklaarde, dat de vijand bij het herfstoffensief reeds een grote nederlaag was'toegebracht. Generaal Van Fleet legde deze ver- Waring af bij een bezoek aan de eerste Amerikaanse divisie cavalerie, die, aanvallen met handgranaten "en de bajo- nieuwe bres in de hinese linies wist te slaan. Vanmorgen, de zesde dag reeds van het herfstoffensief, hebben de Chinezen heftige tegenaanvallen uitge voerd. De Verbondenen hebben op en kele punten gebied moeten prijsgeven. In de boodschap aan Ridgway hebben «e Noordelijken voorgesteld de „neutrale ron" zodanig uit te breiden, dat zowel Moensan als Kaesong er in liggen. Moen- is het vooruitgeschoven hoofdkwar- »er van de Verbondenen voor de be- «tandbesprekingen. Beide partijen zouden verantwoordelijk moeten zijn voor de ge noemde Pan Moen Djom niet veel i dan een gehucht is van een dozijn mod derige leemhutten. Hier zullen dus de verbindingsofficieren bijeen moeten ko- Haak-In actie eindigt in Utrecht 'e curiosa die hebben gediend voor oe verpakking of begeleiding van geld- schenkingen ten bate van de Haak-In Actie zijn op een reizende tentoonstel Ned. tandarts (vrijwillig) naar Korea Voor het Nederlandse detachement in Korea heeft zich thans vrijwillig tandarts aangemeld. Het ministerie Oorlog had vijf andere tandartsen die als reserve-officier in dienst zijn, ver zocht zich vrijwillig beschikbaar te stel len, zodat uit hen een keus zou kunnen worden gedaan. Zij weigerden echter allen. De regering overwoog toen één hen verplicht uit te zenden. Dit is echter niet meer nodig omdat door de uitzending van de vrijwilliger in de be hoefte kan worden Winst voor Plévens coalitie Bij Franse departementale verkiezingen In Frankrijk, Algerië en de Franse gebieden overzee zijn gisteren verkiezin gen gehouden voor de verdeling van de helft van de zetels in de departementale raden, hetgeen om de 3 jaar dient te ge schieden. De candidaat, die de absolute meerderheid behaalt, krijgt de zetel. Meer dan 200 afgevaardigden uit de Nationale Vergaderign, o.w. premier Pléven, heb ben zich candidaat gesteld. Deze laatste in het departement Cotes du Nord reeds zijn herekozen. Meer dan de helft van de resultaten ls thans bekend. Tot nu toe hebben gematig- en conservatieven de meeste winst behaald, namelijk tezamen 47 zetels. In /an 930 kantons wonnen gematigden of conservatieven. De communisten verwierven tot nu to( slechts 28 zetels en verloren er negen tien. Zij liggen verre ten achter bij de andere partijen. De Gaullisten wonnen tot dusverre 44 zetels. Ongeveer de helft van de stemgerech tigden is niet opgekomen. Hoewel de zetels, waar het om gaat, zuiver plaatse lijke betekenis hebben, zagen alle par tijen in deze verkiezingen een soort var referendum over de politiek van d« Franse regering. Nader wordt gemeld, dat in 687 var de 1650 kantoren een tweede stemming zal worden gehouden, omdat geen der candidaten de vereiste meerderheid be- Sanders (13 j. dwangarbeid) krankzinnig geworden Arrestant: „Zoek het maar uit, ik weet het niet" In de cel van het politiebureau i Zaandam bevindt zich een man die er i'an verdacht wordt verduistering te ^en repleegd. Hij gaf aanvankelijk 1 imburger te zijn, maar bij onder- - el' bleken de gegevens niet te kloppen. Zijn bed was al gespreid... Philips: de vlag hallstok Ben Goerion vormde nieuwe regering Hoofddoel: vrede met Arabische staten Na een crisis van 8 maanden, die ver oorzaakt werd door een geschil over het Godsdienstonderwijs, is premier David Ben Goerion ,van Israël er ln geslaagd, een nieuwe regering te vormen. Deze verschilt overigens weinig van de vo rige. Acht ministers uit het oude kabinet bleven aan. In het nieuwe hebben negen ministers van de arbeiderspartij en 4 van religieuze groeperingen zitting. De pro gressieve partij is dus uit de regering verdwenen. In zijn regeringsverklaring voor het parlement zei Ben Goerion, dat de nieuwe regering zal trachten vrede te sluiten met de Arabische staten en wat de binnenlandse politiek betreft, de inflatie en de zwarte markt zal bestrijden. Britse straaljager in Brabant neergestort Piloot in brandend toestel om het leven gekomen Een Britse straaljager is Zaterdagmid dag op de vliegbasis Gilze-Rijen neer gestort en vrijwel geheel uitgebrand. De piloot kwam om het leven. Het toestel behoorde tot een onderdeel van de Royal Air Force dat gestationneerd was op de vliegbasis Gilze-Rijen. Omstreeks kwart voor drie waren drie paar Vampires ach ter elkaar opgestegen. Een der toestellen het laatst startende paar verloor de grond te zijn losgekomen, snel hoogte en raakte met een vleugelhelft een stenen gebouwtje op het vliegveld. De machine kwam ongeveer dertig meter buiten het veld in een knollenland te recht. Een steekvlam werd zichtbaar er. voorwerp, vermoedelijk een brand stoftank, schoot de lucht in om 200 meter verder neer te komen. De piloot bevond zich in het brandende rompgedeelte van de Vampire. Hy werd naar het zieken huis overgebracht en bleek bij aankomst te zijn overleden. De heer E. J. Broos wordt lid van de Staten der Ned. Antillen in plaats van dr W. J. Goslmga. Schepper van wereldbediiji „Sociaal voelend man met een groot hart en een ruime blik" DR A. F. PHILIPS, een der beide grondleggers van de N.V. Philips, i> Zondagochtend omstreeks twee uur op 77-jarige leeftijd te Eindhoven overleden. Hij was voorzitter van de raad van commissarissen en gedele geerd commissaris van het wereldbedrijf. Zaterdag werd reeds gemeld dat zijn gezondheidstoestand reden tot ernstige bezorgdheid gaf. Het stoffelijk overschot zal Woensdagmiddag om twaalf uur ter aarde worden besteld op de algemene begraafplaats „De oude toren" in Woensel (N.-B.). In een groot deel van de wereld heeft I bronzen standbeeld aan de Parallelweg, het heengaan van dr Philips diepe indruk dat in Mei by de huldiging van dr A. gemaakt. Van bijna overal stroomden gis-|F. Philips t.g.v. het 60-jarig bedrijfsjubi- teren telegrammen met betuigingen van leum werd onthuld. deelneming binnen. i In het P.S.V.-stadion, waar de voetbal- De reactie in Eindhoven zelf was er.ploeg van Philips tegen V.V.V. uitkwam, een van oprechte droefenis over het ver-!zweeg ditmaal de muziek. Er werd niet lies van een figuur die de stad groot gevlagd en voor de aanvang van de wed- maakte en één bleef met de bevolking. I strijd verhieven de duizenden toeschou- De vlaggen gingen halfstok. Treffend was wers zich een minuut lang zwijgend Weer zes slachtollers van het verkeer Prot. Vzoklage uit Nijmegen omgekomen bij zit op een biomtiets IJ HET OVERSTEKEN van de rijksweg Amsterdam—het Gooi werden Zaterdagnacht omstreeks 12 uur te Naarden twee inwoners van Bus- sum, de 49-jarige rijwielbewaarder C. de Jong en zijn 39-jarige huisgenote mej. G. W. A. Schreurs, door een personenauto gegrepen. De man werd vrijwel op slag gedood. Mej. Schreurs werd 20 meter verder op de berm van de weg geslingerd en is aan de gevolgen overleden. op Zoom naar Steenbergen is Zaterdag de 76-jarige A. IJzerman uit de Eepel- Om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn, was er op Schiphol een bed voor Mossadeq klaar gezet. Maar de Perzische premier schijnt in de nuchtere Nederlandse sfeer geen be hoefte aan een bed gehad te hebben, ofschoon hij verklaarde, zeer ver moeid te zijn. Daarom bleef het ijzeren ledikant ongebruikt achter de K.L.M.-bali staan. Overigens wél :een bewijs, dat „service" bij onze nationale luchtvaartmaatschappij een wijd begrip is! De nieuwe cantlne van het garnizoen Soesterberg wordt morgen door de gar nizoenscommandant, luit.-kol.-vl leger A. P. M. v. Rooij, officieel geopend. Tevens wordt de première gegeven van de film „38e Breedtegraad" (over Korea). Vermoedelijk hebben de beide wande laars zich bij het oversteken van de weg vergist in de snelheid van de na derende auto. Volgens de politie treft de bestuurder, de Hilversummer J. S., geen schuld. Prof. dr B. A. G. Vroklage, buitenge woon hoogleraar in de volkenkunde aan de R.K. universiteit te Nijmegen, werd gistermiddag op de Kwakkenberg in Nij megen ernstig gewond toen hij met zijn bromfiets tegen een personenauto botste. Hij is in het ziekenhuis overleden. Prof. Vroklage was 54 jaar oud. Door zyn publicaties en lezingen geuoof hij grote bekendheid. Zo was hij thans bezig met een standaardwerk, getiteld „De gods dienst der primitieven", waarvan reeds een deel is verschenen. Drie grijsaards Op de grote verkeersweg van Bergen De lijfarts van Mossadeq was giste ren ook op Schiphol. Hij is de zoon van de Perzische staatsman, die evenals de dochter van Mossadeq (rechts) met de premier meereizen naar de Verenigde Staten. Een „electrisch oog" is volgens het Amerik. tijdschrift „Science" vervaardigd. Het is op een microscoop gemonteerd, werkt met ultra-violette stralen, en men kan er kankercellen mee opsporen. DAT de arbeidersgemeenschap der Woodbrookers dit weekeinde het 20-j. bestaan van het werk in Bentveld DAT in Veldwezelt (B.) de Neder lander H. W. uit Heerlen is aangehou den wegens diefstallen bij Belgische werkgevers. DAT de kolonels J. H. Coury van de gen. staf en K. F. Puffius, gouverneur van de K.M.A., in Frankfort zijn aan gekomen als waarnemers bij de Amerik. herfstmanoeuvres. Edgar Sanders, de 44-jarige Britse onderdaan, die in April 1950 te Boeda pest tot 13 jaar dwangarbeid w oordeeld „wegens spionnage", is volgens de Weense correspondent van de „Sunday Dispatch" krankzinnig geworden. Hij overgebracht naar een gevangenissana torium in de bergen, zo hadden vluch- DAT de ver. van officieren van de telingen verklaard. Kon. Landmacht op 19 Oct. in Harder- Dit zou de „vreemde Hongaarse wijk vergadert houding" kunnen vereklaren De Ameri-j DAT de hele pluimveestapel van A kaanse medebeschuldigde, Robert Voge- Fokke te Goes wegens pseudo-vogelpest ~npi; h?t maar uit. ik Ier. werd namelijk tot 15 jaar gevange- is afgemaakt en in de gemeente Voorlopig wordt hij vast- nisstraf veroordeeld, maar in April in hokgebod van 3 weken voor honden, J vrijheid gesteld. katten en pluimvee is afgekondigd. DAT op de jaarverg. in Utrecht Za terdag i-p.v. F. Schuurman als voorz. voor kadaster en landmeet kunde is gekozen E. Prinsen te Leeu warden, voordien penningmeester. DAT de ver. Vrienden van het Goois natuurreservaat de strijd zal aanbinden tegen de vliegdennen die de Gooise heide dreigen te overwoekeren. DAT de wed. H. J. Wisselink-Jolink te Silvolde, meer bekend als Opoe Tuenter. op 1 Nov. temidden van haar dochter, acht klein- en 14 achterklein kinderen haar 100 ste verjaardag vi> DAT een Prot.-Chr. organisatie banketbakkers is opgericht (voorz. Fennema te Amersfoort en secretaris A. M. Looije, Kerkstraat 45a, H'sum) die zal optreden als vakafdeling van de Bond van Chr. Bakkerspatroons. DAT een baanvakwachter in Stroe Zaterdagavond de sneltrein, die Amersfoort naar Enschede te Bergen op Zoom aangereden gedood. 80-jarige H. Albers te Weer- dinge (Dr.) werd Zaterdagavond toen hij met zyn zoon liep te wandelen door personenauto uit Emmerschans aan gereden, diezelfde dag is hij overleden. Zijn zoon kreeg een beenbreuk. In Amsterdam is gisteren een oude an tijdens een wandeling op de Hob- bemakade plotseling voorover gevallen blijven liggen. In het gasthuis bleek dat hij was overleden. Het vierjarig jongetje D. J. Stolk Rotterdam werd Zaterdagmiddag bij het oversteken van de Hudsonstraat aldaar door een auto gegrepen en gedood. De burgemeester van Valkenswaard (N.-B.), de heer A. van Hellenburg, is op het kruispunt van de wegen Hasselt Maastricht en TongerenMaaseyk in botsing gekomen met een Belgische wa- Sociaal voelend man ,Een merkwaardige figuur in het zakenleven en een sociaal voelend man met een groot hart en een rui- blik is van ons heengegaan", zei prof. dr ir N. A. Halbertsma gister middag voor de radio in een herden kingsrede. De toespraak werd in de loop van de dag via de Wereldom roep naar alle werelddelen uitge zonden. Prof. Halbertsma schetste o.a. enkele hoogtepunten uit het leven van dr Phi lips. Deze hoogtepunten waren de vruch- van dr Philips' zeldzame combinatie visie en doorzettingsvermogen. Zijn vooruitziende blik is ook weer gebleken bij de televisie, die hij reeds lang gele den stimuleerde, aldus prof. Halbertsma. (Voor levensbeschrijving zie men pag. 2) Textielfabriek wil al het personeel ontslaan Omdat B. en W. van Almelo een woning vorderden De directie van de tricotagefabriek Stellema te Almelo heeft bij het Gewes telijk Arbeidsbureau vergunning ge vraagd om alle zestig personeelsleden te ontslaan, als gevolg van een conflict over de vordering van woonruimte, ontstaan tussen deze firma en het gemeentebe- E deel van een bedrijfspand dat de firma in gebruik heeft, kwam onlangs vrij. De gemeente vroeg de directie een personeelslid aan te wijzen voor bewo ning van het pand. De directie weigerde, omdat men de woonruimte voor de op slag van goederen wilde bestemmen. Daarop heeft de gemeente de woning lofficeel gevorderd. Vanwege deze hou- Er moei Duitse eenheid komen Maar Bondskanselier Adenauer houdt vast aan zijn veertien voorwaarden De West-Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, heeft te Berlyn een rede ge houden. Hij verklaarde, dat Oost-Duits- land slechts zijn programma van veer tien punten, voor verkiezingen in geheel Duitsland, had te aanvaarden. Deze ver kiezingen moeten gehouden worden on der contróle van een neutrale commissie der V.N. Tegelijkertijd heeft Wilhelm Pieck, de Oost-Duitse president zijn steun gegeven aan de eis tot besprekin gen over de Duitse hereniging. Als lok aas voor het vertrouwen in de Oost- Duitse „goodwill" wordt aan 20.000 Duit se gevangenen amnestie verleend. De vraag is echter of zulks ook geldt voor politieke gevangenen. Raketten deden een regen van rode propaganda op de menigte neerdalen. Adenauer sprak op een massa-bijeen komst op het tentoonstellingsterrein te Berlyn, waar hij vroeger op de dag een industriële jaarbeurs had geopend. Hij legde er de nadruk op, dat West-Duits- land niets voelt voor eindeloze bespre kingen, die de onderhandelingen met de Westelijke Geallieerden zouden belem meren. De huidige toestand in Oost- Duitsland laat, aldus de Bondskanselier, geen „vrye en geheime" verkiezingen toe. vertrokken, liet stoppen omdat er rook uit een der remmen kwam, en de reis I ïn het midden van Europa kan echter ca 10 min. werd voortgezet. 1 ook geen politiek vacuum blijven. Pieck, de Oost-Duitse president, heeft geen feitelijke voorwaarden gesteld. Eis- ler, leider van de Oost-Duitse voorlich tingsdienst deelde mee, dat Woensdag nieuwe, bruikbare voorstellen zullen worden gedaan. Verworpen werd de eis van Adenauer eerst een „vooronderzoek" in geheel Duitsland te houden. Weste lijke waarnemers verwachten toch con cessies van de Oost-Duitse regering, en wel op hoog advies van het Kremlin. Zulks blijkt ook uit de r WEERBERICHT Koude nacht at morgenavond verwacht Bilt; Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur ala vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON ÏN MAAN Dinsdag: son 6 52—18 02; maan op J 1&12. eodtt Woeoeó&g (UI 14 Oct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1