Jlicutuc géiJtórfje Gfounmt Stampvolle forensentrein op de grens van Ë'dam uit de baan gevlogen Najaarsoffensief in Korea tegen roden ingezet Weer atoombom-explosies in 't vreedzame Rusland Wist U PONDERDAG 4 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 3? Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9344 Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfj is ghebleoen tngn hert (n tegfjenspoct" Glimlachende burge meester liet de straat afzetten Véél schade, één gewonde Kwaliteit van ons spoorwegmateriaal deed een ramp voorkomen SLECHTS één reizigster werd licht gewond bij een spoorwegongeluk, dat gistermiddag om vijf uur bij Sloterdijk een overvolle forensen trein overkwam en dat een van de ernstigste materiële ongelukken in de laatste jaren wordt genoemd. De 200 meter lange electrische trein, die om zes voor vijf uit het Centraal Station van Amsterdam naar Haar lem vertrok, reed even buiten de hoofdstad met een 75-kilometer-vaart uit de rails. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem in beide richtingen werd lamgelegd en zou vermoedelijk niet voor hedenavond hervat kunnen worden. een zware electriciteitsmast was neergesmakt op het dak van een van deze beide wagons, werd geen enkele koppeling tussen de tien wagens ver broken. Aan deze hechtheid van het materieel is het te danken dat er niet Trein 1079, die om 16.54 van het C.S. was vertrokken, raasde om 17.01 anderhalve kilometer voorbij de Sloterdijker-overweg onder kra kend geweld van splinterende biels en kapotgescheurde stukken staal en bouten, uit de rails om in een reusachtige wolk van opstuivend zand en wegspattend kiezel en grint tot stilstand te komen naast en in de smalle spoordijk. Het was een vrij scherpe bocht, waar het ongeluk gebeurde. De eerste en tweede wagen hielden spoor. De derde ontspoorde doordat de band van een der wielen liep, en trok de verdere trein (vijf dubbele wagenstellen) van de rails. De bovenleiding brak op vele plaatsen, de spoordijk werd over een grote lengte opengereten, tientallen betonnen paal tjes sneuvelden, een electriciteitsmast viel in stukken neer en twee andere werden ontzet, en kronkelden zich om de wagons heen, zware contragewichten vielen op de railsmaar de trein bleef heel! Terwijl de conducteurs de wild door- eengesmeten honderden passagiers tot kalmte maanden van een paniek was geen sprake klommen vele reizigers op alle mogelijke manieren uit de hel lende wagens, daarbij er niet op lettend of van de andere kant soms ook een trein naderde. Nieuwe ramp voorkomen De wagenvoerder J. B. H. Driessen (57 jaar) rende met anderen al struikelend de richting Haarlem uit, omdat daar elke minuut een trein vandaan kon ko men (op de plek van de ramp passeren dagelijks 200 treinen). Die trein kwam inderdaad, met topsnelheid, enkele mi nuten nadat de Amsterdamse ontspoord was. Door armzwaaien wist men de aandacht van de Haarlemse wagenvoer der te trekken. Vijftig meter van de verongelukte trein stond de tegenligger stil. De mensen liepen toen nog de rails. Een nieuwe ramp was komen. Een alarmerend bericht van de radio nieuwsdienst van zes uur bracht enige duizenden nieuwsgierige Amsterdam mers naar Sloterdijk. Auto's die radio aan boord hadden, Jtopten om liftende treinreizigers mee tWiemen. Ziekenauto's, brandweer en gereed- ichapswagens vlogen naar de plek des onheils, maar behoefden geen dienst te doen. Om acht uur waren de 300 400 reizigers al op weg naar huis, ook de enige lichtgewonde, een 28-jarige dame Uit Heemstede. Trein bleet heel De ravage was enorm. Maar de trein bleef, zoals gezegd, heel. Er is bijna geen ruit gesprongen. En hoe wel de derde en vierde wagon geheel de spoordijk waren af geslingerd Koningin reikt vaandels uit in Amersfoort 0 zullen de Koningin ei Prins in Amersfoort drie bataljons specteren van het R.I. Johan Willem Priso, de Limburgse Jagers en het R.I. Oranje Gelderland. Daarna zal H.M. de nieuwe vaandels uitreiken, welke voor «eze regimenten zijn bestemd. Dat zal im drie uur op '"ét paradeterrein van de to'ïnteriekazerne geschieden. y.e de uitreiking van de vaandels zul ten de bataljons voor Koningin en Prins Sèfileren De Commandant Strijdkrach ten :e Velde, onder wiens bevel de deel nemende troepen staan, zal als parade- commandant optreden. meer persoonlijke ongelukken ge beurden. Wagenbestuurder Driessen kreeg de schrik later te pakken dan zijn passa giers. Hij hoorde achter zich een vreemd geluid, trok de beugels naar beneden en remde snel. Een noodrem ging over. Een hevige schok.... een fontein van stof en splinters. Toen hij uit de trein stapte, zag hij pas wat er gebeurd was en prompt liep hij de trein uit Haarlem tegemoet. Bü het stukbranden van de der door de treinontsporing beschadigde bovenleiding is gisteravond tegen tien uur een spoorwegarbeider onder vallen de brokstukken ernstig aan het hoofd gewond. Het treinverkeer Het treinverkeer AmsterdamHaar lem zou waarschijnlijk niet voor heden avond hervat kunnen worden. Eerst moet het baanvak weer met dubbelspoor kunnen worden bereden. Gisteravond werden op het spitsuur in allerijl tientallen autobussen ingescha keld door de N.S., Amsterdamse touring carondernemingen en de N-Z-H.V.M. Reizigers uit Lelden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam naar de hoofd stad en omgekeerd moesten vandaag nog gebruik maken van de extra treinen RotterdamAmsterdam via Breukelen Harmeien, die 12 minuten over ieder uur uit Amsterdam en 22 minuten over ieder uur uit Rotterdam DP vertrokken. Overigens bleven vandaag tussen Am sterdam en Haarlem bussen .rijden. Tot driemaal toe op de politie ingereden Twee jongelieden uit Ossenzijl (Ov.), die met een auto tot drie maal toe op controlerende ambtenaren van de politie waren ingereden, zijn thans gearresteerd. Het tweetal, de 18-jarige Mi P. en de 17- jarige C.W.V., reed zonder rijbewijs en wel zo stuntelig, dat de politie het nodig oordeelde de auto aan te houden. Zowel in Steenwijk als in Kuinre gaven de jongelieden dan echter vol gas en sto ven in de richting van de agenten, die ternauwernood konden ontkomen. - 4v>' y Een duidelijk beeld van de gewel- I dige ravage na de treinontsporing I tussen Amsterdam, en Haarlem. k.J Prins met Amerik. vliegtuig naar Washington Prins Bernhard zal zijn onofficiële reis naar de Verenigde Staten op 15 October beginnen door in een Amerikaans mili tair toestel naar Washington te vliegen. Na afloop van zijn (eveneens onofficieel) bezoek aan Amerikaanse marine-instel lingen zal de Prins nog een dag bij zijn broeder Prins Aschwin in New York doorbrengen. De Prins zal worden vergezeld, door zijn chef staf der Kon. Marine, kapitein ter zee G. N. H. Baron van Til, en zijn adjudant, luit. ter zee eerste klasse A. F. Eibers. R'damse firma in U.S.A. verboden Machine aan communistisch Hongarije geleverd De N.V. Van Uden's Transportbureau te Rotterdam en de in Zürich (Zwitser land) gevestigde ex- en import-onderne ming Satis A. G. zijn in de Verenigde Staten officieel verboden, omdat zij een Amerika gemaakte en voor de oor logvoering belangrijke boor- en draai- installatie hebben doorgeleverd aan het communistische Hongarije, hetgeen in strijd is met de Amerikaanse export beschikkingen. De machine was bestemd voor e,en Italiaanse textielfabriek. De straf tegen beide vennootschappen geldt voor de duur van de Amerikaanse con trolemaatregelen op de uitvoer. De N.V. Van Uden zou haar rechten echter na een jaar kunnen verkrijgen als haar directeur, de heer L. Kolisch en de andere employé's die de voorschriften hebben overtreden, zou ontslaan. De heer Kolisch zal van de in Amerika genomen beslissing in appèl gaan. Vol gens deze directeur heeft zijn firma zich stipt aan de Nederlandse wetten gehou den en zou het Nederlandse ministerie van Handel en Nijverheid in het bezit zijn van de bewijzen van onschuld. De zaak is reeds sinds begin 1950 lopende. Burgemeestersbenoeming „misgreep" genoemd Hengelo is teleurgesteld Bij de installatie van mr R. J. J. Lam- booy, voorheen burgemeester van het Brabantse Waalwijk, als burgervader van het Overijsselse Hengelo, drukte wethou der G. H. Bulters er zijn spijt over uit, dat de gemeenteraad zelf geen invloed kon oefenen op de burgemeestersbenoe- Voorzitters van enige raadsfracties merkten op, dat door de benoeming van een R.K. burgemeester in een stad, die in meerderheid niet-Rooms-Katholiek is, teleurstellingen zijn gewekt. Een der sprekers noemde het een mis greep van de regering bij de benoeming van burgemeesters de grootste raads fractie als uitgangspunt te nemen. Bonn beschuldigt Schumacher van documenten-diefstal Hèt onderwerp van gesprek vormt in West-Duitsland op het ogenblik de be schuldiging van de regering, dat de sociaal-democratische partij, de oppo sitiepartij dus, zich onrechtmatig gehei me staatsstukken zou hebben toege- eigend. De politie heeft drie drie leden dezer partij, alsmede een bediende van Adenauers kanselarij, gearresteerd, ter- naar men verwacht, nog meer arres taties zullen volgen. De kanselarij bedien de heeft bekend een half jaar lang een paar extra afdrukken te hebben ge maakt van vertrouwelijke stukken en deze in handen te hebben gespeeld van functionarissen der soc.-democratische partij, die er op hun beurt voor zorgden, dat de documenten bij Schumacher te recht kwamen, en verder ook bij de Franse inlichtingendienst. Het openbaar ministerie heeft dr Schumacher persoon lijk in deze zaak willen horen, maar de oppositieleider beroept zich op zijn im muniteit als afgevaardigde. Intussen heeft hij de beschuldiging van de rege ring „ongehoord" genoemd. Deze zou op verkeerde gronden berusten. De docu menten waren volgens hem niet werke lijk geheim. De regering zou de beschul diging geuit hebben om de aandacht van corruptiegevallen in eigen gelederen af te leiden. Koning George blijft vooruitgaan Koning George „blijft gestadig vorde ringen maken", aldus het officiële bulle tin, dat Donderdag in Buckingham Palace werd uitgegeven. Bradley naar Turkije Onderhandelingen over defensie-commando Een militaire missie van de Westelijke „Grote Drie", onder leiding van gene raal Omar Bradley, die voorzitter is var de Amerikaanse stafchefs, zal over tien dagen naar Turkije reizen. Hij zal a gezeld worden door hoge Britse Franse officieren. Het gaat om bespre kingen over de oprichting van een com mando voor het Midden Oosten, verbon den aan het Atlantisch Papt. Zoals wij reeds eerder in een beschouwing hebben uiteengezet, poogt men ook Egypte daar bij in te schakelen. Egypte eist daarvoor in ruil, terugtrekken der Engelse troe pen uit de Suezzone. Ridgway's vooistel afgewezen Communisten wensen alleen te onderhandelen in Kaesong DE VERBONDENEN zijn, volgens de New York Times, een najaars offensief begonnen. Het werd ingezet met tanks en vlammenwerpers over een front van 65 km in West en Centraal Korea. De berichten over de, opnieuw opgelaaide, strijd worden sterk gecensureerd. Maar in som mige sectoren zouden de Noordelijken zijn teruggedreven bij zware ge vechten van man tegen man. Te oordelen naar A.P. openden honderden kanonnen in de buurt van de 38ste parallel, een moorddadig vuur op de stellingen der Roden. Vermoedelijk ligt het centrum der gevechtsactiviteit in de buurt van Korangpori, 20 km ten Oosten van Kaesong. Radio Peking heeft een boodschap om geroepen van de Noord Koreaanse com mandant Kim II Soeng, gericht tot de Chinese bevelhebber in Korea, generaal Peng Teh Hoeai. Daarin dringt hij er op aan, de Amerikaanse aggressors uit Ko rea te verdrijven. De communisten blij ven versterkingen aanvoeren en vliegers der Verbondenen hebben op de aanvoer- wegen naar het front circa 4000 voer tuigen geconstateerd. Bradley heeft vóór zijn vertrek uit Tokio, aan verslaggevers verklaard, dat de Verbondenen stellig in staat zijn elk nieuw communistisch offensief tot staan te brengen. De Noordelijken hebben thans In een boodschap geantwoord op het, onlangs door generaal Ridgway gedane voorstel, de bestands-besprekingen te hervatten op een plaats, halverwege tussen de 11- Onthulling van het Witte Huis: Maar Amerika kan binnen tien jaar beschikken over een kleine „atoomluchtmacht" IN DE SOWJET UNIE is weer een atoombom tot explosie gebracht. Aldus de bekendmaking van het Witte Huis te Washington. Zulks geschiedde bij monde van Truman's perschef, Joseph Short, die overigens weigerde aan de verslaggevers bijzonderheden te verstrekken. De verklaring volgde op niet-officiële berichten, dat Rusland onlangs twee nieuwe proeven met atoom-explosies had ondernomen, doch slechts een daarvan zou „succes vol" zijn geweest. Opvallend was, dat het Witte Huis thans sprak van een atoombom, terwijl Truman in 1949 verklaarde, dat er een atoom-explosie had plaats gevonden. Diverse berichten doen vermoeden, dat de tweede atoomproef goed was geslaagd doch dat de eerste mislukt is. Echter schijnt ook de eerste test niet geheel ge faald te hebben, maar heeft deze zich beperkt tot een „atoombrand", zonder dat het tot een explosie kwam, aldus Reuter. Het was op 23 September 1949. dat Amerika, Canada en Engeland voor het eerst verklaarden, dat Rusland ook de atoombom in zijn bezit had. De perschef legde er de nadruk op, dat de Sowjet-Unie een bom tot ont ploffing had gebracht, ondanks de Rus sische verzekering, dat het Russische atoomprogram uitsluitend gewijd is aan vreedzame doeleinden. De jongste ge beurtenis bevestigde, dat de Sowjet- Unie atoomwapens blijft produceren. Het is dus noodzakelijk nogmaals te wijzen op de vereiste internationale controle op de atoomenergie. Meer details, aldus de heer Short, konden niet gegeven wor den, zonder de nationale veiligheid van Amerika aan te tasten. Volgens Reuter valt er uit de om schrijving „een nieuwe atoombom" te constateren, dat de vorige atoomexplosie eveneens een bom heeft gegolden. Waar schijnlijk zijn de jongste proeven in het laatst van Juli in Siberië genomen. Men neemt aan, dat een bom tot ontploffing is gebracht bij een laboratorium voor atomische wapenen in Siberië. Intussen heeft de voorzitter van de Amerik. „com- i missie voor de atoomenergie", Gordon Dean, verklaard, dat atoomwapens thans kunnen worden gebruikt voor de tacti sche oorlogvoering en dat gebieden, die door atoombommen verwoest zijn, nu Aardappelmeelfabriek in vlammen opgegaan Het hoofdgebouw van de aardappel meelfabriek „Musselkanaal en omstre ken" te Terapelkanaal is gisteravond door onbekende oorzaak een prooi van de vlammen geworden. Een dagproduc tie van 1250 baal aardappelmeel ging verloren. Het werk in deze fabriek, waar 220 personen arbeiden, zal voorlopig nog wel stil liggen. Het gebouw was verze kerd. De schade beloopt naar schatting f 1 millioen. Alle fabrieksgebouwen en ma chines zijn voor in totaal f 7 millioen verzekerd. Daar vernamen zy, dat de Noordelijken het voorstel van Ridgway voor een an dere confcrentieplaats van de hand heb ben gewezen. Zy kwalificeerden het als „onredelyk" en houden vast aan Kaesong. Levenslang geëist tegen spion Huschka „Verradersbloed in de aderen èn een zieke geest" Levenslange gevangenisstraf is giste ren in Zutphen geëist tegen de spion C. L. Huschka die zich als medewerker van de Marine-Abwehrstelle te Wil- helmshafen in de Nederlandse illegaliteit wist te dringen en verantwoordelijk is voor de dood van een aantal verzetsstrij- Volgens de Zutphense officier van Justitie zit net verradersbloed Huschka in de aderen. „Hij heeft hart noch wil en schijnt een samenraapsel van dierlijke instincten te zijn. Hij is derhalve een onverbeterlijk misdadiger waarin een zieke geest heerst." Vandaar dat de offi cier levenslang eiste, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis. Op 17 October volgt de uitspraak. In pyama zomaar over straat Het is gebeurd in Frankrijk. Daar kreeg een Zebra er genoeg van om in het circus te werken. Hij gluur de eens hier en gluurde eens daar of de kust veilig was en rende toen opeens de deur uit, zomaar in het snelverkeer. Er keken een paar paarden wat on wennig naar die vreemde „snoes haan", die in pya- wandelde. Auto's remden, motoren moesten uithalen, schooljongens kre gen het gevoel, dat er iets gebeuren ging. Want de Zebra liep maar stug door op het 1 kompas van zijn instinct. Hij stoorde zich niet aan de af scheiding tussen trottoir en asphalt, trok zich niets aan van witte wandelaarsstre- pen, hinnikte tegen alle stoplichten en maakte uiteindelijk voor een agent, die met wijdopengesperde armen klaar stond DAT de 26-j. ongehuwde arbeider A. Loosman uit Urk werd gedood toen in Vollenhove een heistelling van de fa Blok uit Rotterdam in elkaar zakte. DAT het Tweede-Kamerlid Gortzak (Comm.) aan minister In 't Veld heeft gevraagd waarom bij nieuwbouw de huren vaak 60 pet boven de vooroorlogse liggen terwijl slechts 45 pet is toegestaan. DAT vandaag, morgen en Zaterdag 80 bestuurders en ambtenaren van rijk, pro vincies en gemeenten in Ellecom bijeen zijn. om het vraagstuk van de ruimtelijke ordening te bespreken. DAT na de omlegging om Noordhorn in de drukke weg Groningen-Leeuw den nu ook de omlegging om Zuidhorn gereed is gekomen. DAT het in Duitsland begraven stoffe lijk overschot van de verzetsstrijder Jan Dercks gisteren in Bergen op Zoom is herbegraven in aanwezigheid van vele oud-illegalen. DAT in A'dam is opgericht een Lions Club, een afd. van een internat, organi satie van invloedrijke personen, die eer betere verstandhouding tussen de mensen ■willen stimuleren.- DAT de Belgische minister Van Grons- veld (Wederopbouw) gisteren in Den Haag met minister Lieftinck sprak over het Ned.-Belgisoh accoord inzake de oorlogsschaderegelingen. DAT de Canadese ambassadeur Pierre Dupuy in Almelo een 6 meter hoog be- ïjdingsmonument, ontworpen door de Almelose stedebouwkundige J. G. Baljet, heeft onthuld en de Canadees Green speciaal was overgekomen om een vlag aan te bieden. DAT de 70-j. populaire Ned. consul in Essen, de heer Schmid, op 31 Oct. met pensioen gaat en wordt opgevolgd door L. Kruytbosch. DAT de bloembollenexport uit de oogst 1951 reeds thans de 100 millioen heeft overschreden. (Vorig jaar pas te gen Kerstmis). DAT de veehouder W. v. W. te Schalk wijk door de Utrechtse politierechter wegens afschuwelijke mishandeling een hond tot 6 weken gevangenisstraf is veroordeeld. DAT van 10 t/m 15 Maait 1952 ii Ahoyhal te R'dam evenals in April j.l. de R'damse kruideniersbeurs Roka wordt gehouden waarvoor reeds fabrikanten van merkartikelen uit binnen- en buiten land (o.a. Washington) hebben inge- schreven. DAT de 7-j. Arend S. te Wezep door een bus van de Veluwse Autobusdienst is overreden en op slag gedood. DAT de 6-j. D. v. W. uit Veenendaal een schedelbasisfractuur opliep toen hij met zijn autoped door een motorrijder werd gegrepen. DAT een felle brand de stallen en schuur op de boerderij van de wed. B. v. d. Pol te Lankes bij Uden (N.-B.J heeft verwoest (schade ƒ15.000). DAT in de serie collectieve arbeids overeenkomsten van Philips gisteren de vierde C.A.O. is getekend bij de N.V. Johan de Witt te Dordrecht en o.a. voor het Haagse bedrijf (N.S.F.) nog overeen komsten voorbereid worden. DAT in Utrecht onder auspiciën van de St Adalbert-vereniging een Kath. Ver. van Hoger Bedri-fspersoneel is opgericht en in het voorlopig bestuur o.a. S. P. Lamers van de Kon. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft zitting heeft. DAT het 3-j. dochtertje van de mole naar Kessels te Cuyk (L.) door eer molenwiek is getroffen en aan de ge volgen overleden. DAT de voorzitter van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, J. A. Koops te Venlo, benoemd is tot voorzitter van de on langs opgerichte Europese Kath. Mid denstandsbond, hem op te vangen, rechtsomkeerd. Intussen hadden de mensen van het cir- lucht van gekregen, dat er een Zebra was gevlucht. Zij gingen er on- middelijk achteraan met lokkende roe een hand vol voer, maar een zebra is geen kat, die zich met een scho teltje melk laat verleiden, van haar dwa ling terug te keren. Integendeel, het dier rende om lantaarnpalen en zette zelfs zijn poten op het glanzende lakwerk van e slee, die daar stond. Verschil lende vrouwen slaakten kreetjes van diep verborgen angst. Stel je voor, dat het beest deze kant zou uitkomen. De in overalls waren overal, maar steeds te laat op de plaats, waar de Zebra was. Hij verkoos de dierbare vrij heid verre boven het opzitten en pootjes geven in de piste. En om dit doel te be reiken, wilde hij graag enige caféstoelen laten sneuvelen of het snelverkeer stremmen. Doch uiteindelijk dat weet je als Zebra óók wel moet je het toch afleggen. Is het vandaag niet dan mor gen, maar de mensen vinden je zeker terug. Het is een troostrijk idee, dat je dan toch even hebt laten voelen, hoe je denkt. Al zeggen de oppassers natuurlijk, dat ik dol geworden ben en het geen wonder is, dat er een streepje door me loopt. Britse betalingsbalans zeer bedenkelijk De Britse betalingsbalans geeft voor de eerste helft van het lopende jaar een deficit aan van 122 millioen pond ster ling. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers welke voorkomen in een heden gepubli ceerd witboek. binnen redelijk korte tijd door troepen kunnen worden bezet. :ze verklaring, die eerst geheim was, werd gisteren openbaar gemaakt. Hy voorspelde, dat Amerika binnen tien jaar zon kunnen beschikken over het be rin van een „atoomlnchtmacht". De voor- ;itter van de gemengde Congrescommis- ie voor atoomenergie, MacMahon, heeft met klem betoogd, dat Amerika zijn grote voorsprong op Rusland inzake atoomwapens nog sterker moet vergro ten. Mossadeq Zondag naar New York Laatste Britten uit Abadan vertrokken De Britse kruiser Mauritius is gisteren met de overgebleven 300 man Brits per soneel van de raffinaderij te Abadan ver trokken. Vijf Britse sleepboten maakten de reis naar Basra mee. De Engelsen, die op het dek van het schip stonden, juich ten, toen zij de muren en steigers van de raffinaderij langs kwamen. Het olie- personeel heeft in Basra overnacht, in afwachting van nadere orders. De Britten zijn toch met Perzische havenschepen naar de kruiser Mauritius vervoerd, waartegen aanvankelijk bezwaren waren gerezen. De Perzische douane gedroeg zich zeer soepel. Voorts verluidt, dat het zeker is, dat premier Mossadeq Zondag naar New York vliegt om de Perzische zaak in de Veiligheidsraad te bepleiten. Met het oog op zijn „slechte gezondheid" zal Mossadeq, die door zijn zoon, een medicus, vergezeld wordt, in een zieken huis te New York zijn intrek nemen. De Perzische gezant in Den Haag, Hoessein Navab, vliegt eveneens naar New York, omdat hij de zittingen van het Int. Hof inzake het olieconflict heeft bijgewoond en derhalve Mossadeq te New York van advies kan dienen. Middenstand vraagt: Beperkt vrijwillig het stroomverbruik De commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen (waarin sa menwerken de Chr., de Kon. Ned. en de Ned. Kath. Middenstandsbond) heeft een beroep gedaan op het middenstands bedrijfsleven in Noord- en Zuid-Holland om in de kritieke uren reeds tbans zo veel mogelijk het stroomverbruik in winkel en étalage vrijwillig te beperken en zodoende het goede voorbeeld te De piekurenregeling met zijn beperken de bepalingen zal eerst op 12 November ingaan, gelijk men weet. Notaris Quaedvlieg uit ambt ontheven De met het mysterieuze jacht Presi dent Robert verdwenen Maastrichtse no taris J. M. H. O. Quaedvlieg werd heden bij vonnis van de rechtbank te Maastricht overeenkomstig de eis van de officier van Justitie uit zijn ambt ontheven. De uitspraak geschiedde in raadkamer. Virulyliever (tijdelijk) de lucht in De K.L.M.-gezagvoerder Viruly zal in de komende maanden het schrijfbureau verwisselen voor de stuurknuppeL Tij dens de drukke zomerperiode is tot zijn spijt van vliegen weinig gekomen om dat de administratieve werkzaamheden, verbonden aan zijn functies van algemeen chef-vlieger en hoofd dienst bemannin gen, hem vrijwel volledig opeisten. Van deze laatste functie is hij thans op eigen verzoek met ingang van 1 October voor maanden ontheven, zodat hij vaker het luchtruim zal kunnen kiezen. Om dezelfde reden is gezagvoerdre F. K. Peetoom ontheven van zijn verplichtin gen als plaatsvervangend hoofd dienst bemanningen. Als waarnemend hoofd van deze dienst zag gezagvoerder J. Abspoel optreden. (Advertentie) HET BEKENDE SNIPPERTJE IS ER WEER PER LITERFLES 7.6® W. A. ELSHOF ZN. Haarlemmerstr. 139 Tel. 21023. WEERBERICHT Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht 1 f» De Bilt: In de nacht eu ochtend op vele plaatsen 4. nevel of mist, overigens -->[ droog weer met morgen overdag meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Morgen overdag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag; Zon 6.46 tot 18.11 uur; maan 12.53 to; 19.38 uur. Op 8 October EJS,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1