Baron Van Kattendijke schonk Katwijk de boot, maar ook het botenhuis Ondergedoken emigrantenzoon nog niet gevonden Muilwijk en Donner aan de kop nieuwe leidsche court ant DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 Gevolg van jeugdherinnering In 126 jaar redde station Katwijk 147 mensenlevens DE SCHENKER van de motor-strandreddingboot van Katwijk aan Zee, M. J. E. Huyssen baron van Kattendijke, heeft do Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding-Maatschappij laten weten, dat hij ook de bouwkosten van het nieuwe botenhuis voor zijn rekening zal nemen. Deze verheugende mededeling kon de voorzitter van de K;N.Z.H.R.M., jhr C. F. J. Quarles van Ufford, Dinsdag doen tijdens de officiële ingebruikneming van het botenhuis en zijn kostbare inhoud. Burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop zei, dat de baron, die in Ziirich woont, door middel van een fotoserie op de hoogte zal worden gesteld van de gebeurtenissen rond de boot. Jhr Quarles van_ Ufford gaf zicht van de geschiedenis van het red dingstation Katwijk, dat in 1825 werd op gericht. Men had toen een roeiredding- baot. In 1864 kwam er een vuurpijltoe stel bij, in 1866 werd een nieuwer type boot in gebruik genomen en in 1871 werd het stenen botenhuis bij de Oude Kerk gebouwd. De kosten bedroegen toen i 1480. Het oude botenhuis werd ver kocht voorf 95. Van de datum van oprichting af tot heden werden 23 reddingen verricht, waarbij het leven werd gered van 147 personen. Gedurende al deze tijd ging slechts één mensenleven verloreen, nl. slechts één mesenleven verloren, n.l. Ook herinnerde jhr Quarles van Uf ford aan de naijver, die er vroeger tus sen de reddingsploegen van Noordwijk en Katwijk bestond. Wie het eerst bij het schip kwam, mocht de lading heb- daarom kwam het nog wel eens dat er op het strand een „stoei partij" plaatsvond, waarbij de roeirie- -""esprakenDit otranding van het Nederlandse 'schip „Reval". De laatste Vijf millioen Europea nen willen emigreren Conferentie van 27 landen te Napels begonnen In Napels is gisteren een conferentie van 27, w.o. Nederland^ Europese lan den begonnen om de emigiratiemogelijk- heden voor meer dan 5 millioen Euro peanen te bespreken. Men zal trachten internationaal orgaan in het leven te roepen voor het overbrengen van 1.700.000 dezer personen naar andere landen in de loop van de komende vijf jaar. De vraag, hoeveel geld de V.S. voor de oplossing van ihet emigratie-probleem beschikbaar zal stellen, zal, naar men verwacht, een kardinaal punt vormen. De Amerikaanse Senaat heeft reeds een door het Huis van Afgevaardigde gevo teerd bedrag van 20 millioen dollar gehalveerd. Indien het benodigde geld er komt, ligt het in de bedoeling het le jaar 200.000 man te emigreren, het 2e jaar 300.000 en de drie daaropvolgende jaren telkens 400.000 personen. Verder verwaoht men, dat nog 2 mdllioen mar op de tot dusver gebruikelijke wijze zul len emigreren, hetzij krachtens bilate rale overeenkomsten of op eigen gele genheid. De conferentie te Napels zal 2 weken duren. Ooi: Zwitsers emigreren Ook Zwitserland heeft met overbe volking te kampen. Ongeveer 20.000 Zwitserse gezinnen zullen naar Braz: lië emigreren^ waar zij in de landbouw worden tewerkgesteld. Vijfhonderd ge zinnen zijn reeds daar aangekomen. Wenk aan Duitse oud-strijders De Westduitse regering heeft de nieu we organisatie van oudstrijders, de bond van Duitse soldaten, gewaarschuwd zich niet met politiek bezig te houden. In een mededeling van de regering wordt gezegd, dat enige woordvoerders van de bond1 onlangs verklaringen heb ben afgelegd-, die niet in overeensteming zijn mat hun vroegere verklaringen, dat zij zi-óh buiten de politiek zouden houden. redding gebeurde in 1935, toen de Poolse logger GDY 132 vastliep. Veertien men senlevens werden toen gered. Spr. zei voorts, dat Katwijk steeds blijk heeft gegeven van grote paraatheid, wat te danken is aan het goede oefenen. Ook tijdens deze werkzaamheden deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Slechts moest de toenmalige schipper H. van der Plas, die 24 jaar het bevel op de roeireddingboot voerde eens bewusteloos aan wal worden gebracht. Jhr. Quarles van Ufford overhandigde tenslotte de sleutels van het botenhuis aan de voorzitter van de Katwijkse com missie van de K. N. Z. H. R. M., burge meester Woldringh droeg het commando c Kattendijke" over aar ker, die sinds 1910 ir reddingmaatschappij e der Hoop, /er de „Baron van schipper C. Jon- dienst is van de 1928 opvolger 'Voor- Uf ford tot de heren J. Harteveld, K. Taat, C. van der Plas, J. Parlevliet en A. Jon ker, die dienst deden op de roeiboot, maar voor wie op de motorboot geen emplooi meer is. De burgemeester betuigde zijn dank voor de overdracht en herinnerde aan de kracht, waarmee een jeugdherinnering kan doorwerken. Baron Van Kattendijke zag eens in zijn jeugd de roeiers van de reddingboot zwoegen en besloot later Katwijk een motorboot te schenken. Ook de burgemeester sprak zijn vertrouwen uit in de bemanning van de nieuwe boot. De bemanning is samengesteld uit C. Jonker, schipper; H. Messemaker, waar nemend schipper; G. Messemaker en C. Kruyt, matrozen; A. Jonker en C. Kuyt, motordrijvers. Voorts voerden nog het woord de heren D. C. O. Boekhoven, voorzitter van de Katwijkse Reddingbrigade, D. Meerburg als voorzitter van „Vuurbaak", G. Reus, directeur van gemeentewerken, en schip per Jonker. De voorzitter van de K.N.Z.H.R.M., jhr C. F. J. Quarles van Ufford, kon Katwijk blij maken met de officiële ingebruikneming van de nieuwe reddingboot, „Baron Van Kattendijke" en het botenhuis. Naast hem burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop. Foto D. Kruyt Pracht en praal in Londens City Eerst dood gewaand, nu burgemeester De City of Londen, het financiële hart van het Britse gemenebest, heeft met middeleeuwse pracht en praal een nieuwe lord-mayor gekozen. De 25 wethouders en drosten be noemden de 55-jarige Sir Leslie Boyce tot opvolger van Sir Denys Lowson. Boyce, een advocaat, was van 1929 tot 1945 conservatief afgevaardigde in het Lagerhuis. Hij is de eerste lord-mayor wiens wieg in Australië gestaan heeft. In de eerste wereldoorlog streed Boyce met Australische troepen aan het Westelijke front. Eens, toen men dacht dat hij gesneuveld was, werd hij in afwachting van zijn begrafenis met een aantal lijken bij een hut neerge legd. De soldaten, die de gevallenen moesten begraven hoorden hem kreu nen, gaven hem een kop thee en brachten hem naar een ziekenhuis. In 1919 kwam hij op een schoen en een slof naar Engeland, waar hij er in slaagde fortuin te maken. Belgisch geweer met grote vuurkracht Er zijn geheime proeven genomen met de nieuwste Amerikaanse, Britse en Bel gische geweren. Zulks in verband met het besluit om een standaardgeweer, voor de legers der Pactlanden te zoeken. De Belgen beweren, dat hun model zelfs nog beter is dan het Amerikaanse en het Britse geweer. Het Belgische geweer heeft hetzelfde kaliber als het Britse, maar heeft de gebruikelijke houten kolf. Bij in België genomen proeven is geble ken, dat de kogels van dit geweer Britse helmen op een afstand van meer dan 900 meter kunnen doorboren. Duurtepremie voor Belgische órbeiders geëist Het Belgisch vakverbond (A.B.V.V.) heeft in een manifest de eisen bekend gemaakt, die het de Belgische regering stelt, met betrekking tot de gestegen kosten van levensonderhoud. Het bond verlangt in het bijzonder, dat de regering een bedrag van 2 milliard fr ter beschikking stelt, waarvan aan arbèiders een „duurtepremie" variërend van 300 fr tot 500 fr zou moeten worden uitbetaald. Voor eist de socialistische vakbond een minimumpensioen 26.000 fr per jaar tegenover de 3.000 fr thans. Carmen Franco, de dochter va Spaanse dictator, is met haar echtgenoot op doorreis naar Stockholm uit Parijs naar Brussel vertrokken. In Stockholm zal haar echtgenoot, de Markies de Villa- verde, die arts is, medische centra zoeken. Koning Faroek van Egypte heeft op het eiland Capri een villa vai ifi kamers gekocht, die heeft toebehoord aan de oudste dochter van Mussolini, Ed-da Ciano. Reeds 4 van de 6 Amerik. divisies in Europa Uitbreiding van de Atlantische luchtstrijdkrachten? Van de zes Amerikaanse divisies, die Amerika in het kader van het Noordat- lantisch Pact in Europa stationneert, be vinden zich er thans vier in West-Duits- land: de roemruchte vierde Amerikaanse infanterie-divisie, die deelgenomen heeft aan de landingen in Normandië, de le infanterie-divisie, de tweede Amerikaan se pantserdivisie en een eenheid van de United States Constatulary ter sterkte van een divisie. Deze bestaat uit politie- troepen. De 43e infanterie-divisie van de National Guard zal dezer dagen naar Europa scheep gaan, om gevolgd te wor den door de 28e divisie van hetzelfde wapen. Van welingelichte zijde verneemt AFP, dat de sterkte van de ter beschikking van generaal Eisenhower staande Atlantische luchtstrijdkrachten, in de komende tien maanden zal worden verdriedubbeld. Er zullen minstens vier groepen Amerikaan se jagers, elk ter sterkte van 75 vliegtui gen, naar Europa worden gezonden e: mogelijk nog meer. Ook komen er vijftig lichte bommenwerpers. Mogelijk zullen de V.S. nog een divisie infanterie naar Europa sturen. Volendam 4 uur te laat vertrokken Advertentie) Reis naar de Dominions Australië stelt Koning George wijziging voor Prinses Elizabeth en Prins Philip Maandag naar Canada De regeringen van Nieuw-Zeeland en Australië hebben aan de Britse Koning voorgesteld zijn voorgenomen bezoek aan deze dominions uit te stellen, het pro gramma te wijzigen of Prinses Elizabeth, de Hertog van Edinburgh en Prinses Margaret te sturen. Prinses Elizabeth en de Hertog Edinburgh zullen Maandag a.s. om half één per vliegtuig van Londen vertrekken voor hun bezoek aan Canada en Ame rika. De tooht, welke i.v.m. de ziekte van Koning George werd uitgesteld, zal worden gemaakt in een Stratocruiser van de BOAC. Prinses Elizabeth en de Hertog Edinburgh zullen behalve Canada, ook de V.S. bezoeken. Op 31 October zullen zij van Montreal in Canada naar Washington vliegen, waar president er mevrouw Truman hen "zullen verwel komen. Grote zwavellagen ontdekt In Amerika zijn enorme zwavellagen ontdekt en men verwacht, dat dit het1 staat", gevaar van een wereldtekort zal afwen- den. Het zijn de grootste lagen, die de laatste 20 jaren ter wereld gevonden zijn en men verwacht in 1953 een pro ductie van 500-000 ton. Zij liggen 160 km ten Oosten van New Orleans. Vóór de verkiezingen: Alle Argentijnen worden broeders Peron laat zijn politieke gevangenen vrij Om het houden van „vrije" verkiezin gen in Argentinië op 11 November mo gelijk te maken, aldus A.F.P., hebben de politie-autoriteiten opdracht gekregen, alle politieke gevangenen, gearresteerd naar aanleiding ven de opstand, vrij te laten. De Argentijnse min. Binnenl. Zaken, Berlanghi, verklaarde tevens, dat de min. voor Luchtvaart vrij willig was afgetreden, omdat verschei dene leden der luchtmacht mede aan de samenzwering hadden deelgenomen. Het ontslag van de minister van Marine, Garcia, was geëist, omdat de vlootbasis Punta Indion bü de opstand een belang rijke rol speelde. De groep Argentijnse militairen, die naar Uruguay vluchtte, ontkende, door een vreemde mogendheid geholpen te zijn, evenmin waren zij van plan Peron en zijn echtgenote om het leven te brengen. Het ging slechts om een nieuwe „vrije, rechtvaardige en souvereine Ernstig begrotingstekort in de V.S. Over het eerste kwartaal van hel lopende belastingjaar heeft Amerika eet begrotingstekort van ongeveer 2 'A mil liard dollar, groter, dan ooit voorheen in vredestijd. In de Senaat Is meegedeeld, dat de luchtmacht in de komende drie jaar zeer sterk zal worden uitgebreid. Deense couranten kunnen papier niet betalen Drie Deense bladen zullen in verband met de gestegen kosten van rotatiepapier niet langer verschijnen. Sinds 1 Juli j.l. zijn in totaal 15 Deense deze reden verdwenen. Bedienaar der guillotine overleden Deze week is te zijnen huize te Parijs op 74-jarige leeftijd overleden, de heer Jules Desfourneaux, voormalig bedienaar van de guillotine. O* Tweede jeugdige vluchteling kon tijdig opgespoord worden ,M VIJF MINUTEN over zes is de Volendam van de Hölland-Amerika- lijn Dinsdagavond uit Rotterdam naar Quebec in Canada vertrokken. Er waren ruim 1500 emigranten aan boord, maar wie niet aanwezig was: de 15-jarige Leonard Daniël Prins uit Zwijndrecht die sinds Maandagavond spoorloos is verdwenen. Vier uur lang heeft het schip tevergeefs op hem gewacht. Zijn moeder is met zijn zes broertjes en zusjes toch meegegaan hoop dat Leonard spoedig terecht zal komen en op 24 October met de volgende boot kan vertrekken. De moeder is voor de tweede maal ge trouwd. Haar tweede man, de heer Lem- bevindt zich reeds in Canada. Drie de kinderen zijn uit haar eerste huwelijk. De eerste vader van de jon- s in 1942 op Java in de strijd tegen de Japanners gesneuveld. Ongeluk uitgesloten De heer Ten Hove, die voor 't vertrek )g even aan boord van de Volendam verscheen, achtte een ongeluk uitgeslo- „De jongen heeft in Indonesië in kampen gezeten. Dergelijke kinderen zijn vaak te wijs voor hun ontwikkeling en dan kunnen ze vreemde dingen doen", i hij. Mevr. Lemmers wilde niets ver tellen omtrent de reden die Leonard tot zijn besluit zou kunnen hebben gebracht. „Het is niet de eerste maal dat hij is weggelopen", was alles wat zij nog wilde zeggen. Er gingen geruchten, dat grootmoeder Prins te Haarlem dezer dagen tegen haar kleinzoon had gezegd: „Als je geen zir hebt om mee naar Canada te gaan, moet aar bij mij komen". De jongen is bi, haar echter niet gevonden en ook bij an dere familieleden was hij niet onderge- Tweede onderduiker gevonden Een emigrant tegen wil en dank is de 17-jarige Chr. Jongerhuis uit Rotterdam. De jongen was vorige week zonder iets zeggen per bromfiets vertrokken niet meer teruggekeerd. De politie spoorde hem echter op te Hoensbroek, met Uw.. Richt Uw ogen op de goudgele tabak, de fijne lange snit en de geurig-blauwe rook van King's Cross, de zuivere Virginia van standing. Ge ziet het in één oogopslag: dit is kwaliteit Met zovelen zult ge dan ook zeggen „Ik heb een oogje op King's Cross" KING'S b M - Onder vier ogen zij is meer waard dan ze kost. - "still making friends" aar de jongeman een kennisje had onen. Dinsdagavond werd hij aan boord in de Volendam gebracht. De boot wordt op 11 October te Que bec verwacht. Hotel Clingendael geopend Vlak bij de sportterreinen en Clingen- daal is een aardig buitenhotel verrezen, waardoor- de logeeraccomodatie in onze omgeving weer met 12 tot 14 bedden is vergroot. Dinsdag werd nl. onder grote belangstelling o.m. van de VVV Was senaar het hotel Clingendaal aa Waalsdorperlaan geopend. De directeur en.-.mevrouw V. d. Zalm moesten vele' goede wensen een schat van bloe men in ontvangst nemen, zodat het witte hotelletje een buitengewoon fleurige in druk maakte. Er is een garage voor 7 auto's en gelegenheid tot het stallen var rijpaarden. Te Bennekom is plotseling overle den de gep. kapitein-luitenant ter zet J. J. van Konijnenburg, oud-directeur der N.V. Observator te Rotterdam en ridder in de orde O.N. Wegens verkoop zonder punten heeft het A'damse Hof gisteren in een oude zaak een A'dams kledingmagazijn veroor deeld tot 25,000 boete subs. 6 mnd (von nis bijz. politierechter ƒ41.000 boete). De landmeter le klasse J. G. Fer- werda te Haarlem is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Generaal Bradley is gisteren uit Tokio, waar hij besprekingen heeft ge voerd met generaal Ridgway, naar de V.S. teruggevlogen. Realistische oefening: Vandaag vallen de Rus sen in Duitsland aan Ruim 160.000 Geallieerde soldaten in de stellingen Vandaag begonnen onder de naam „Combine" in de Noordelijke helft van de Amerikaanse bezettingszone in West- Duitsland de grootste geallieerde oefe ningen van na de oorlog. Er wordt aan deelgenomen door 160.000 man Ameri kaanse, Britse en Franse troepen, vlie gers en opvarenden van Franse Rijn- patrouillevaartuigen. De oefening zal acht dagen duren. Er wordt uitgegaan van een aanval op zeer grote schaal uit het Oosten, die moet worden opgevan gen, totdat tijd is gevonden een verde digingslinie langs de Rijn te organiseren. Generaal Thomas T. Handy, de opper bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, zal de oefening persoonlijk vanuit zijn hoofdkwartier te Frankfort leiden. Ook de Russen In Oost-Duitsland treffen zes Russische veldlegers voorbereidingen voor oefe ningen op grote schaal die, naar ver wachting, later in October zullen worden gehouden. Deze Russische troepen zijn in de gehele afgelopen zomer te velde geoefend; zij zouden over twee drie weken hun winterkwartieren moeten betrekken. Atlantische vlag: groen en goud Werd ten dele door Eisen hower ontworpen Boven het Atlantische hoofdkwartier in de nabijheid van Parijs zal Vrijdag voor het eerst een nieuwe vlag worden gehesen, die is goedgekeurd en ten dele ontworpen door generaal Eisenhower zelf. een groene banier, waarop tn goud de woorden: „Vigilantia Pretium Libertatis" (Waakzaamheid is de prijs der vrijheid). Het groen-en-gouderi embleem in het midden van de vlag met de.latijnst wapenspreuk zal ook in de vorm var insignes en schouderbedekkingen wor- /aardigd, maar personeel van het hoofdkwartier moet een certificaat overleggen, waaruit blijkt dat het wer kelijk bij het hoofdkwartier is gedeta cheerd alvorens deze te kunnen kopen. De insignes en schouderbedekkingen vertonen tegen een groene achtergrond twee getrokken zwaarden van goud met gouden olijftakken als symbolen van de defensieve en toch vreedzame bedoelin gen van het Atlantische Pact. Daaronder ziet men 12 zilveren bladeren die de twaalf pactlanden aanduiden. De zwaarden zijn een idee van gene raal Eisenhower. De wapenspreuk is eer gezegde, dat wordt toegéschreven aar een Iers politiek leider uit het begin var de 19e eeuw, aldus A.P. I.v.m. diefstal van geheime docu menten zijn verschillende Westduitse ambtenaren gearresteerd. De Haagse jubileum-vijtkamp Wederom een tijdnood-diama Voorhouter Van Rijn Door Den Haag trok een merk waardige stoet. Met slome tred wandelden enige ezels door de straten. Zij waren behangen met „Ik ben een ezel, ik ben tegen de Benelux". Dit was een propagan- dastuntje van het Benelux-comite in verband met de grote verga dering van morgen. (Von onze schaakmedewerker). Hoewel de grootste trekpleister van de Haagse vijf kamp, dr Euwe, Dinsdag niet aanwezig was omdat hij in. dc tweede ronde vrij was hebben de tal rijke bezoekers opnieuw een rijke variatie van mogelijkheden te aanchou- gekregen. In de partij Van Donk— Donner wederzijds scherp, combinatierijk spel, waarin Donner tenslotte de sterksïe bleek; in de partij Muhring—Muilwijk tijdnooddrama, waarvan de witspeler het slachtoffer was. Merkwaardigerwijze Muilwijk thans reeds tweemaal bij een tijdnoodpartij betrokken geweest, doch evenzovele malen was hij degene, die aan het langste eind trok. De belangrijkste partij, die tussen Van Donk en Donner, wij wegens ruimtegebrek deze keer helaas geen analyse kunnen geven, verliep als volgt: Wit: Ir H. J. van Donk. Zwart: J. H. Donne r. I. e4 e6, 2. d4 d5, 3. Pc3 Pf6. 4. Lg5 Le7. Lxf6 Lxf6, 6. e5 Le7, 7 Dg4 0—0. 8. h4 f5, 9. Df4 c5. 10. dxc5 Lxcj, II. Pf3 Ld7, 12. Ld3 Db6, 13. Pdl Pc6. 14. c3 d4, 15. b4 Le7, 16. b5 Pa5. 17. Pxd4 Tfd8, 18. g4 Lc5, 19. gxf5 exf5. Pe3 Lxb5, 21. Lxf5 Lxd4. 22. cxd4 Dcfi 23. f3 Dc3t, 24. Kf2 Txd4, 25. Le4 Dd2+ 26. Kg3 Tf8, 27. Lxh7t Kxh7. 28. Dxf8 Dxe3, 29. Tael Dd3. 30. e6 Dg6t, 31. Kh3 Ld3, 32. Te5 Pc6, 33. Tgl Lflt, 34. Txfl Pxe5. 35. e7 Dh5, 36. Tdl Txh4t en wit gaf het op. Muhring en Muilwijk speelden de vol gende partij: Wit: W. J. Muhring. Zwart: DrsJ. Muilwijk. I. d4 Pf6, 2. c4 g6. 3. Pc3 Lg7. 4. g3 d5. 5. cxd5 Pxd5. 6. Lg2 Pxc3, 7. bxc3 c5. 8. e3 0—0, 9. Pe2 Da5, 10. 0—0 Pcb. II. Db3 Lg4, 12. f3 Le6. 13. Da3 Lc4, 14. Dxa5 Pxa5. 15. Kf2 e5, 16. dxc5 Tfd8 17. Tel Lf8, 18. f4 Lxc5, 19. fxe5 Ld5, 20. Pd4 Lxg2. 21. Kxg2 Te8, 22. e4 Pc4, 23. Tbl Lb6, 24. e6 fxe6. 25. e5 Tac3. 26. Pb5 Ted8, 27. Lf4 Pa5, 28. h4 Td3. 29. h5 Tf8, 30. hxg6 hxg6, 31. Tbdl TfdH, 32. Txd3 Txd3. 33. Thl Ld8, 34. Th6 Kg7, 35. Thl g5. 36. Lel Pc4. 37. Pd4 Kg6. Pxe6 Le7. 39. Th8. Tijdens het doen deze zet overschreed wit de bedenk tijd. K.D.C.I—De Sleutels I: 124 (voorlopig) De Katwijkse damclub KDC speelde een competitiewedstrijd tegen De Sleu tels. Na een spannende match won KDC deze wedstrijd met de voorlopige cijfers 124. Twee partijen werden uitgesteld, Uitslagen: Fr Spierenburg (KDC)J Slingerland (Sleutels) 1—1; H Koelewijn W P Olivier uitg.; J Schoneveld—L Nachtegaler 0—2; Jac Freke—C J Koree 11; J LavenJ de Vink uitg.; G. Koe lewijnH Brouwer 2"—0; A A Vooijs—F Schild 2—0; P van Duijvenbode—Joh Tol 20; J HouwerI Pauw 20; Jac KoelewijnN Wassenaar 20. Maandag a.s. speelt KDC tegen HDC uit Alphen. Het tweede tiental speelt dan tegen LDV III uit Leiden. K.W.Z. I—D.C.L. II: 13—7 De Katwijkse damclub KWZ speelde met haar eerste tiental een competitie wedstrijd voor de L.D D B- tegen DCLII. De wedstrijd werd door KWZ I gewon- jnen met 137. Uitslagen: Jac. v. d- Plas (KWZ D— Rijsdam (DCL II) 2—0; Chr. Heemskerk—Feitsma 0—2; D. Meijvogel •Franke 11; A. HerbertVermeulen -1; IJ. de WiltMertens (res.) 02; G D. Buis (res.)De Wekker 20; G. PluimgraaffVan der Putten 20; L. Brouwer (res.)Schephout 20; A. van DuijvenbodeArnoldus 20. A.R.C. Zaterdag op nieuw terrein De Alphense Racing-Club zal Zaterdag één van haar nieuwe terreinen Nieuwe Sloot in gebruik nemen. Dit zal zonder enig uiterlijk vertoon gebeuren daar de officiële opening eerst in da zomer van 1952 zal plaats vinden. Dan pas kan namelijk het hoofdterrein den bespeeld. Voor de wedstrijd EngelandOosten rijk, te spelen Woensdag 28 November a.s. in het Wembley-stadion, zijn reeds meer dan 60.000 toegangskaarten kocht. won harddraverij Achttien kwieke boerenzonen op even veel sterke, maar niet altijd gewillige paarden, hebben de vroeg uit de veren gekropen Leidenaars een prettig uur be zorgd. Op het Levendaal kwamen de jonge kerels uit in de nationale korte- baandravery, die nu eens niet ging tus sen beroepsrijders. Ook geregistreerde en oud-geregistreerde paarden waren van deelneming uitgesloten. Snelle tijden werden er vanzelfspre kend op de met zand bestrooide en 225 meter lange baan niet gemaakt. De paar den, die in de strijd waren, doen in de regel andere karweitjes dan draven voor een duizend koppig publiek en de berij ders hadden geen van allen een oplei ding voor jockey gevolgd. Hoofdzaak was voor hen. dat ze hun paarden niet iri galop lieten overgaan. Gebeurde dat wel, dan werden ze onherroepelijk ge diskwalificeerd. Niettemin was het een aardig schouw spel. Een van de jockeys ging zo in de strijd op, dat hij dicht bij de finish schreeuwde: „Waar is 't end hier?" en reeds „ho!", vóór hij over de eindstreep een ander commandeerde tegen z'n paard was. Een geluk voor hem. dat hij nog tijdig werd gewaarschuwd. De erekrans en f 60 was voor de Voor houter H. van Rijn, die in de spannende finale Kees de Jong een lengte wist voor te blijven. Kees had ook al een goede dag, want hij kreeg f 50. Derde werd de jeugdige Leidenaar Adr. Peters, vierde J. Verstegen, vijfde P. v. d. Berg en zes de J. van Gooswilligen. Zij ontvingen s. f 40, f 30, f 20 en f 10. Gemeentewerken verdient lof voor het verzorgen van het zanddek en de olitie de afzetting van de baan. Ad vertenue) HOEST U's NACHTS? Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust .schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKER'S ABDIJSIROOP - 'f Werelds beste hoestsiroop - Ir Soekarno naar Ambon Het Indonesische blad Merdeka ver klaart, dat het bericht van het bezoek ir Soekarno aan Ambon in Novem- a.s. door alle lagen der bevolking vreugde ontvangen is. Burgermeester Rehatta en de militaire commandant Pieters hebben met alle vooraanstaande personen een bespreking van de voor- jereidingen gehouden. Bij de aankomst van de president zul len drie flambouwen worden aangesto ken en door lopers naar alle delen va» het eiland worden gebracht. Daarna zal de president een massabijeenkomst toe spreken op een plein, genoemd naar Rijadl die in de stijd tegen de Ambon- nezen gesneuveld is. De president zal voorts een tentoonstelling openen en Soëkarno-prijzen ter beschikking stellen. In Djakar'-a hebben zich de laatste weken 6 gevallen van kinderverlamming voorgedaan Wilhelm Pieck. president van Oost- Duitsland, is gisteren, na zijn vaeantie in de Sowjet-Unie in Berlijn terugge keerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 11