1 Drie October een dag ran goede boodschap De 56ste viering van Leidens ontzet ,Auberge frangaise" aan de Kloksteeg Een klant van 1891 in het middel punt der belangstelling Brouwers aardewerkfabriek vijftig jaar Bijna tweehonderd recruten togen naar Zuiderkerk Ir G. L. Driessen kon in Leiden zijn vleugels wijd uitslaan Zilveren Groene-Kruis-medaille voor zuster Evelein Hooggestemde wijdingsure van „Ex Animo" in de Pieterskerk Kooi leveide een waardevolle vocale bijdrage Ongeveer dertienhonderd mensen niet alleen Leidenaars! hebben zich gisteravond naar de Pieterskerk begeven om getuige te zijn van het wijdingsuur van de Chr. zangvereniging „Ex Animo". Ook over dit onder deel van het 3 October-programma ligt de sfeer van de traditie, maar deze 'dienst wil toch altijd weer meer zijn dan: Hij hoort er nu eenmaal bij. Hij js de eenvoudige en toch jubilerende inzet van een feest, dat wel degelijk ook geestelijke waarde bevat. Misschien is het dwaas-idealistisch, te den- leen. dat niet de koude gewoonte die velen bij elkaar heeft gebracht. Doch: l wie'zou de echtheid peilen van het bruisende en tegelijk verootmoedigende .Geloofd zij God met diepst ontzag" en het biddende „Heer, ontferm u over ons"? In ieder geval heeft ds J. van der'volle bewerkingen van Valerius' zangen gel Hervormd predikant, duidelijk door de dirigent uit het koor opklonken ijten' uitkomen, dat 3 October meer is in harmonisch afgewogen samenklank, it dan een gezellige feestdag. Heeft de vie-1 In het bijzonder trof ons de levendige vi ring voor deze tijd nog wel betekenis? canonische_ zetting van "O Nederlandt let Ziet er in een gemeenschappelijke her- denking nog wel enige zin? Is het niet zo, dat de gebeurtenissen van 1574 in het niet zinken bij de dingen, die wij nu be leven? Is ons feest niet een zinlóze tra- geworden? t is inderdaad mogelijk, dat de bij verschijnselen van 3 October de deze dag verduisteren. nieuwe leidsche courant dinsdag 2 october 1951 op de geschiedenis 2 Kon. 6 en 7, waarin de nood van d ^e stad Samaria wordt beschreven. Die hoofdstukken zouden een weergave kun- <1 nen zijn van de insluiting en ontsluiting van Leiden in 1574. In het bijzonder vestigde ds Van der Wiel de aandacht op de vier melaatse mannen, die in het verlaten kamp van de Syriërs de bevrijding mochten ont dekken. Zij waren blij, maar ze vergaten a| )n eerste instantie de ellende van de itad. Toen ging hun geweten spreken. Zij c beschuldigden zich van grove ondank baarheid. Wij doen niet recht, zeiden ze tot elkaar, want deze dag is een dag van goede boodschap. Drinkend en etend ver gaten ze, waar het toch om ging. Ook wü zouden schuldig zijn, als we zouden besluiten te zwijgen over de historie van ons land, met name over die van de stad Leiden. Wij zouden óók schuldig zijn, als we op deze dag al etende en drinkende Gods grote daden voor ons zouden vergeten. We moeten ze aan de be volking van onze stad verkondigen. De bevrijding van God dreigde voor de melaatse mannen uit te lopen op de vloek over hun zwijgen. Toen zij dit hadden ontdekt, besloten ze: Laat ons gaan naar het huis van de Daarom gaan we toch 3 October vie- _?n. Deze dag is immers een dag van goede boodschap. We zullen vertellen over de ellende, die de stad Leiden moest doormaken, over de strijd om vrij van godsdienst en van geweten, de itrijd om het recht God te dienen naar iCIde inspraak van het geweten, over de 'glippers en over burgemeester Van der JWerff, maar ook over dat wondere God delijke ingrijpen. We zullen een daad itellen door voedselbonnen te kopen voor hongerend India. „Hier hebt u iets van ize overvloed!" In het slot van zijn toespraak beklem toonde ds Van der Wiel, dat er een levende God is, Die redden kan. Hij ook op het offer van Jezus Chris tus, Die Zijn vlees en bloed te eten en te drinken heeft gegeven om de mens heid te redden van de ondergang. Onze muziekmedewerker, Henri Wel- iejbooren, schrijft nog: Het is toch wel een zinrijke traditie, dat het kerkkoor „Ex Animo" onder lei- ei ding van Herman de Wolff elk jaar, aan >n schone roeping getrouw, met zijn ge- iltiveerde zang de feestelijkheden in- effleidt. Dit werd ons duidelijk, toen de stijl- op u Saeck". Ook de negende Psalm Drie October-hymne vormden een waar devolle vocale bijdrage. En wat te zeggen van het grote koor der dertienhonderd aanwezigen, dat, hierin gesteund door het pittige orgel spel van Leo Mens, op een, naar zo'n groot aantal zangers en zangeressen Maar dé dag haast ongelooflijk schijnende wijze, rhythmisch en fris de koralen zong! Op dit gebied is de laatste jaren reeds op merkelijk veel bereikt. Dit zij dankbaar erkend. st een karakteristieke improvisatie oud-Nederlandse liederen en Choral, Menuet en Finale uit de Suite Gotique L. Boëllmann completeerde de orga nist zijn instrumentale bijdrage. Drie coupletten van Gezang 301 beslo ten op waarlijk indrukwekkende wijze deze hooggestemde bijeenkomst. Wensen en geheugensteuntjes Onze 65-jarige S-Octobervereniging gaat ons thans voor by de 56ste viering van Leidens ontzet. Morgen is het weer de grote dag. Mogen wy U allen mooi weer •eel plezier, een werkelijk goede dag toewensen? Die dag kan niet werkelyk goed zijn, als we vergeten ons te bezinnen op de diepere waarde van Leidens feest. Op velerlei wyze kan men dat vanavond en morgen nog doen. De derde October krijgt dan pas de betekenis, die die dag toekomt. GEMEENTE LEIDEN INZAMELING HUISVUIL Op Woensdag 3 October a.s. zal geen p huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers «an de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Woensdag Worden bediend, zal nu plaats vinden op Zaterdag 6 October e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITEITEN OP 3 OCTOBER 1951 De Burgemeester van Leiden brengt pi openbare kennis, dat door hem onthef- ling is verleend van het sluitingsuur vergunnings- en verlofslocaliteiten ii nacht van 3 op 4 October a.s., tot 1 's nachts. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van den brengen ter algemene kennis, dat de gemeentesecretarie en de overige bu reaux der gemeentelijke diensten en be- i drijven, behoudens het hierna vermelde, 5 op Woensdag 3 October a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal zal op die dag geopend zijn 1" 12 uur v.m. Het Bureau van de Burgerlijke Stand ■zal van 9 tot 9.30 uur v.m. geopend zijn voor het doen van aangiften i boorten en overlijden. Welke apotheek De avond-, nacht- en 3-Octoberdienst der apotheken te Leiden wordt Dinsdag 2 Oct., 18 uur, tot Zaterdag 5 Oct. 8 uur, waargenomen door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en Zuider-apotheek, Lammenschansweg tel. 23553. Programma voor morgen (dat iedereen al weet en dat iedereen toch nog graag leest) 7 Uur: reveille van het balcon van het stadhuis door het L.P.M.G. 7 tot 10 uur: uitreiking van de feest gave haring en wittebrood aan 7700 per- 8 uur: Koraalmuziek in het Van der Werffpark. Half 9 tot 10 uur: Nationale korte- baan-dravery op het Levendaal. 9 tot 10 uur: Militaire mars. 10 uur: Plechtige herdenking in de Pieterskerk, voorganger ds P. Kloek. 10 uur: herdenkingsdienst in de Chr. Geref. Kerk, voorganger ds Joh. Jansen. 10 en 5 uur: kerkdiensten van de Geref. Gemeente, voorganger ds L. Rijksen van Middelburg. 10 tot 12 uur: De Lakenhal geopend. 10 uur tot half 12: de fontein op de Vismarkt „springt". 11 tot 12 uur: bespeling van het caril lon door Reinout Heering. I tot 4 uur: Jubileum-optocht „LEID- SE HUTSPOT". 7 uur: Operette Das gibt's nur einmal" in de Schouwburg. Half 8 tot kwart over 10: Hutspot-pro gramma Chr. Oranjevereniging in de Burcht. 8 uur tot half 11: Haring- en witte brood-variété in de Stadsgehoorzaal. Half 8: Avondfeest Schuttersveld. II uur: Als steeds „luisterrijk vuur- 1 uur: Sluiting. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de onmisbare officiële feestwijzer. Aan enkele dingen mioge nog worden herinnerd. In de eerste plaats sta ieder een klein deel van het geld, dat hij of zij aan het feest wil besteden, af voor voedselbonnen voor de hongerende kin- i van India. En we vergeten de olie bollen van de padvindsters natuurlijk Stadsbeiaardier Reinout Heering zal morgenochtend van 11 tot 12 uur, na van avond van kwart voor 8 tot kwart voor 9, derde carillon bespelen. Het klokken spel zal bovendien voortaan elk kwartier m zijn bestaan kennis geven behalve nachts van 11 tot 7 uur. Het carillon is er dus weer en de „mo numentale lantaarn" op het stadhuisplein zal vanavond om kwart voor 8 worden ontstoken. Daarenboven heeft de fontein op de Vismarkt, die weer springen gaat, :n hek, dat een lust voor het oog is In 1938 bood de Leidse burgerij het toenmalige 6 RVA een stel pauken plus een paukenpaard aan. De bezetter roofde dat allesDe pauken zijn teruggevonden op een zolder van het Legermuseum. Het paard kwam natuur lijk nooit weerom. Maar een Wassenaarse ruiter heeft zichzelf en zijn paard ge oefend in het paukenrijden. Met zes trom petters, eveneens te paard, gaat hij mor- mee in de optocht, direct achter de gouden koets. Morgen te Leiden droog af en toe zon Het K.N.M.I. te De Bilt was zo vrien delijk ons op ons verzoek een speciale weersverwachting voor Leiden voor mor gen te verstrekken. Deze luidt: :t weer zal te Leiden op 3 October droog blyven. De bedekte hemel zal ver anderen in wolkenvelden en de zon zal zich af en toe laten zien. De oostenwind ,1 iets in kracht afnemen. De tempera tuur zal iets dalen, maar niet zoveel, dat het merkbaar zal zyn. Over de wind valt nog iets bijzonders te vertellen. Die komt morgen nl. uit het oosten, zodat er geen zeewater n het land wordt gestuwd. Zou in 1574 dergeiyke wind hebben gewaaid, dan geen sprake geweest hebben kunnen „a van Leidens ontzet. Het water dan niet de bondgenoot zyn geweest Watergeuzen Het succes van de niet-Nederlandse cafè'sdie vorig jaar rond de Pieterskerk tijdens de lustrumfeesten stonden opgesteld, is aanleiding geweest om het •oude Indische eethuis „Waroeng Djawa" in de Kloksteeg uit te breiden met een „Auberge frangaise". Deze uitbreiding werd gistermiddag in. gebruik ge nomen. De Luxemburgse gezant Collart en de chef van de generale staf van het Luxemburgse leger, kolonel Jacobi, gaven ook blijk van belangstelling voor dit kleine stukje Frankrijk, dat Madame la Patronne, een Luxemburgse van geboorte, in de Sleutelstad heeft gecreëerd. Tweede van links is kolonel Jacobi, naast hem de gezant, in het midden „madame", naast haar prof. dr T. H. Milo, verder mr K. Wiersma, secretaris van de curatoren, en mevr. Milo. Foto Meijer. Agenda voor Leiden Dinsdag Kaasmarkt, half 8 n.m.: vertrek van de taptoe-stoet. Stadhuistoren, kwart voor 8 tot kwart voor 9: carillonconcert door Reinout Heering. Stadhuisplein, kwart voor 8: ontsteking van de monumentale lantaarn. Woensdag Zie elders (en veel plezier!) Donderdag Napret thuis. Tentoonstellingen Boerhaavezaal, 25 en 79 uur: werk van leden Leids Kunst-Centrum Otm. 13 October). Lakenhal. 105 uur: Ars Aemula Na turae. (Verlengd t.m. 3 October.) Herman Krebbers en Marinus Flipse Op Maandag 8 October zal in Stadsgehoorzaal, onder auspiciën vai Leidsche Kunstkring „Voor Allen", concert gegeven worden door de certmeester van het Residentie-orkest, Hermah Krebbers, met aan de vleugel Marinus Flipse. Er zullen o.a. werken worden uitgevoerd van Handel, Bach- Beethoven en Ravel. MORGEN GEEN N.L.C. - WEL VLAGGEN! In verband met de herdenking van Leidens ontzet zal de N.L.C. morgen, 3 October, niet verschijnen. Mogen wy al onze lezers te Leiden nog eens opwekken, morgen de vlag uit te steken? De Faam recipieerde Als je op een receptie bij een jubileum wilt opvallen, dan moet je een titel voor je naam hebben of zeker een paar functies achter die naam kunnen zetten. De verslagen in de krant zijn er een bewijs van. Het is erg om mr of dr of prof. die en die te vergeten, maar de eenvoudigen worden zelfs al op de receptie min of meer over het hoofd gezien. Toch beginnen wij het ver slag van de receptie van De Faam met de naam van de „doodgewone" 80- jarige heer G. Blijleven, die ergens in Oegstgeest woont, al die „groten" Hij wist ons namelijk te vertellen, dat hij niet minder dan zestig jaar geleden als 20-jarige knaap bij de heer Gustav Schlatmann in de winkel aan de Vis markt een jas had gekocht, die hij nu nog draagt. We hebben het oude maar nog steeds niet rafelende kledingstuk zien hangen tussen een keur van modern goed. Personeel bood een gedenksteen aan Gisteren was het officieel 50 jaar geleden, dat de in kunstenaarskringen bekende en in 1933 overleden pottenbakker Willem C. Brouwer op Vrede- lust te Leiderdorp met één man „personeel" een aardewerkfabriek begon. Aan de herdenking waren geen ^rote feestelijkheden verbonden, o.m. in verband met de tegenwoordige voor menige onderneming zeer moeilijke tijdsomstandigheden. Toch had in de morgen een bijeen komst met het personeel plaats, udt welks de heer P. Fakkel aan de beide huidige firmanten, de heren N. W. C. en N. C. W. Brouwer, een gedenksteen en kantoorlamp aanbood. Er werd een foto genomen en men zat gezamenlijk „Leiderdorpse koffietafel" aan. Familieberichten uil andere bladen Verloofd: T. H. v. Toor en M. Aibra- hamse, RotterdaiViTerneuzen. Ondertrouwd: J W. Wesselink en Chr- C Martin. WinterswijkAalten. Getrouwd: L. Parlevliet en H. J- Ny- land. Katwijk a. Zee. Bevallen: mevr. BolCastendijk zn Utrecht; mevr. VisserWinderzn Ede; mevr. Grootvan Elswijk dr Delft; mevr. AntjesBoele zn Heemstede. Overleden: A. B Dros m 64 jr Lelden; dr A. W. M. Odé m conrector 64 jr Delft; H. van Dommelen m 79 jr Pur- merend; G. Hienschde Gooyer vr 34 jr Veenendaal; A. van Emmerik v jr Hilversum. Des middags recipieerden de beide heren Brouwer in kantoor en toonzaal, 1 een expositie was ingericht. Deze gaf op overzichtelijke wijze een beeld de historische ontwikkeling in aesthe- tisch en keramisch-technisch opzicht De lotgevallen van het bedrijf werden in een uitvoerige documentatie belicht. Brouwers aardewerkfabriek kreeg vooral bekendheid om zijn specialisatie bouw-aardewerk, architectonisch van aard en passend in het stijlbegrip van de jaren rond Berlage. In 1907 werd met de fabricage begonnen en vele bouwwerken binnen- en buitenland werden er mee verrijkt, o.a het Vredespaleis. De stichter van het bedrijf was behalve houtsnijder, beeldhouwer, pottenbakker en schilder bovendien een strijdbaar publicist. Zijn brochure „Keramiek en hare plaats in de bouwkunst" (1911) vond zowel felle mede- als tegenstanders. In 1902 en in 1934 heeft het bedrijf van brand te lijden gehad. In 1902 brandde het tot de grond toe af, in 1934 ging al leen de kap van het ovenhuds er aan. Onder de velen, die gistermiddag kwa men feliciteren, was ook burgemeester Smeets van Zoeterwoude, onder wie: ambtsgebied „Vredelust" eigenlijk valt. Doeltreffende voorlichting in velerlei opzicht Bykans tweehonderd jongelui van Gereformeerden huize, die dezer dagen \oor de eerste maal de wapenrok zullen aantrekken, waren gisteren in de Zuiderkerk by- een, waar zy door een drietal sprekers werden voorbereid op het militaire leven dat hen wacht. Het was de na de oorlog traditie geworden recrutendag voor de classes 's-Gravenhage, Leiden en Woerden, waar het woord werd gevoerd door de hoofd-vlootpredikant ds J. H. Sillevis Smitt, de arts dr J. van Loon en de ser geant-majoor J. v. d. Akker. dienst heet. Het heeft echter niets meer handen dan de gang naar de fabriek die overgang is heus zo verschrik kelijk niet. Eén ding vraag ik julle. aldus ds Sillevis Smit: dat diep in je hart blijkt de liefde voor je Heiland, dat je Hem belijdt voor jezelf en voor De samenkomst werd geopend door ds W. Tom van Oudshoorn, die de aan wezigen verwelkomde, in het bijzonder de Chr. Geref. gasten, die o.Lv. ds N- Brandsma van Rijnsburg mede tegen woordig waren. Spr. was hartelijk ver blijd over deze samenwerking. De eerste spreker, ds Sillevis Smitt. had merkwaardige woorden ontdekt in het militaire leven. Men spreekt van recruten, discipline, dienst, dienstplicht, allemaal woorden met een even merk waardige diepgang. Recruten betekent vrijwilligers, maar spr. was er van over tuigd, dat geen vierde deel zou gaan in dien het vrijwillig was. Toch zou spr. wel willen, dat het allemaal vrijwilli gers waren die hij voor zich zag, omdat wij willen zijn, aldus spr-, het schild der natie, ter bescherming van vele en dier bare goederen. Daarbij hoopte spr. dat diepe, van God bevolen gemeenschaps zin de recruten zou bezielen. Dienst is een woord dat de Nederlan der minder zint, maar dat een Christen meer lief moest hebben. Er is toch geen groter voorrecht in het leven van een mens dan te kunnen dienen. De mees ten staan echter met hun gezicht naar de rechten en met de rug naar het die nen. Spr. drong aan op recht Christelijk dienen. Discipline, iets waar een Nederlander een broertje aan dood heeft, komt van dicipel, ,.dat er iemand meester over ons zij". Maar als men de keus ziet, wil men meester zijn en bevelen. Wees echter blij, als je mag dienen, want discipline is één van de mooiste dingen. Spr. wees vervolgens op de gang naar de mannenmaatschappij, die militaire Oud-directeur van gemeentewerken wordt Zaterdag negentig jaar „Gezond van lijf en leden" zit de 89-jarige ir G. L. Driessen, oud-directeur van gemeentewerken te Leiden, voor ons. Ja, het is een groot voorrecht zo oud te worden, vooral als je dan nog niet hebt te klagen over* een lacune in je gezondheid. Klagen doet de heer Driessen toch al niet graag. Met blijdschap kan hij zijn vele jaren overzien. En het vele werk, dat hij in onze stad mocht verrichten. Van dat werk zijn verschillende tekenen opgericht. Dat kan niet iedereen zeggen. Ir Driessen nu hoopt Zaterdag 90 jaar te worden. De heer Driessen is in Leiden geboren, I In vele opzichten is Leiden verbeterd, in een huis aan de Herengracht. Zijn speciaal door het amoveren van te nauwe vader was directeur van de Leidse ka- gedeelten. Hij kan er nog heel wat noe- toenmaatschappy. Na de openbare lagere I men. Verschillende dempingen zijn Men zal begrijpen, dat de jubilerende heren Schlatmann over dit unieke geval niet uitgepraat raakten. De klap op de vuurpijl was de mededeling, dat die jas de heer Blijleven f 9 had gekost. Hij z< het ding niet willen missen. „Hij zit n nog altijd lekker en ik loop er vaak met Oegstgeest kent hem haast niet anders. Verder tipten o.a. aan een glas wijn de heren Lambermont en Pierrot namens de Leidse middenstandscentrale en de Ned. R. K. middenstandsbond afdeling Leiden, Menken namens het gemeente bestuur. Smeets, burgemeester van Zoe terwoude, Pieck, Hosman en van Cleef amens de Midza, mr Slagter, dijkgraaf an Rijnland, De Wilde en De Jong na- ens K. en O. en Knibbe namens de Ka- er van Koophandel. Zaterdagavond was er een intieme bij eenkomst met het personeel. Hierin deel de de heer G. Schlatmann mee, dat het gehele personeel een enveloppe met in houd zou krijgen. Mej. Laken sprak na- de damesafdeling. Zy bood aan de oudste directeur een geschenk aan. De directie was het personeel van hoog tot laag zeer dankbaar voor zijn stimuleren de werkkracht. G. R. Janse van Mantgem jubileerde bij Scheltema Veertig jaar was de heer G. R. Janse ran Mantgem gisteren als procuratie houder in dienst bij de N.V. fabriek van wollen dekens v/h J. Scheltema Jansz. De jubilaris, diie vergezeld was van zijn vrouw en dochter, ontving uit handen de burgemeester van Oegstgeest (zijn woonplaats), de heer H. L Boeuff, de gouden medaille verbonden de Orde van Oranje-Nassau. Ook de heer H. J. T. Wassenaar, de directeur de N.V., sprak zijn waardering uit bood de heer Janse van Mantgem portefeuille met inhoud aan, alsmede het diploma en de medaille van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid. Voorts voer den nog het woord de heer G. H. Janse van Mantgem jr. een zoon van de jubi laris. namens het kantoorpersoneel, de heer L. Kling, voorzitter van de jubi leumcommissie. namens de arbeiders, 's Middags werd in het Gulden Vlies een receptie gehouden. school aan de Aalmarkt bezocht hij de H.B.S. alhier, van 1874 tót 1879. Van 1879 tot 1884 studeerde hij aan de polytech nische school voor civiel ingenieur. Tot 1890 was de heer Driessen werkzaam bij de gemeente Amsterdam, onder meer voor de bouw van de Vecht-waterleiding. De volgende tien jaren vertoefde hij in Nederlands Indië, waar hij een functie had bij de Waterstaat, hoofdzakelijk voor de uitvoering van irrigatiewerken. In 1900 werd de heer Driessen in Lei den benoemd tot tijdelijk ingenieur voor de bouw van het openbare slachthuis en Rhijngeest. Een jaar later volgde zijn be noeming tot directeur van gemeente werken. Hij werd hierbij de opvolger van de latere prof. J. de Vries Broekman. Deze functie heeft hij tot 1927 bekleed. Toen verkreeg hij ook de erepenning van de gemeente Leiden en werd hij be noemd tot officier in de Orde.van Oranje- Nassau. Na zijn pensionnering wijdde ir Dries in zijn tijd aan de kennis van de topo- groot belang gebleken, zoals die Levendaal en het Gangetje. Naar aanleiding hiervan was de vraag logisch, hoe ir Driessen als ge boren en getogen Leldenaar, als lid van de vereniging Oud-Leiden en als beminnaar van alles wat schoon is, denkt over de demping van de Mares Hy staat in dit opzicht niet aan de kant van Oud-Leiden. „Ik geloof niet, dat de demping van de Mare een aanval op de schoonheid van Leiden betekent. Het verkeer is hier num mer één. De vruchtbaarheid van de arbeid van de heer Driessen binnen onze ve9te is zeker ook te.danken aan de omgeving, in hij hier altijd heeft gewerkt. Die zeer prettig. Vier burgemeesters heeft hij meegemaakt. t.w. Was, De Rid der, De Giiselaar en Van de Sande Bak- huyzen. „En de een was nog beter dan de ander". Een betere verklaring kon hij de Dr Van Loon, die de sexuele kant be lichtte, begon zijn speech met te wijzen op de spanningen in het leven van een de drift tot zelfhandhaving en de drift tot sexualiteit. Vooral dit laatste de eerste levensjaren nog onschul- ;n op zichzelf gericht. Op latere leeftijd richt het zich echter op anderen. Spr. wekte de jongelui op, respect en eerbied te hebben voor de vrouw, die geen speelbal is. Dit is moge contact houden met God. want zonder God kunnen we niets doen. Als laatste spreker was het woord n sergeant majoor Van den Akker, die de praktijk van het militaire leven be lichtte. Spr. wees op de, vooral sober te houden, inhoud van het mee te nemen koffertje, waarin de Bijbel in geen ge val mag ontbreken. Hij spoorde de jongemannen aan, om direct na aankomst de kazerne bij de maaltijden en bij naar bed gaan de huiselijke ge woonte van het gebed niet te verwaar lozen. Na de dagindeling uitvoerig te hebben behandeld, besprak spr. de gelegenheid gezamenlijk een dagsluiting te hou den met alle Protestantse militairen- stonde aan zich Christen toont, zal de gehele diensttijd niet beschaamd uitkomen, maar respect afdwingen. In het bijzonder wees majoor Van den Akker op de militaire tehuizen, de huiselijke sfeer terug keert. Hierna behandelde spr- uitvoerig groot aantal concrete zaken als soldij (f0-75 per dag), verlof, het ziek achterblijven van verlof, studiegelegen heden, kostwinnersvergoeding, avond permissie, indienen van verzoeken en zo Met een enkel woord stond spr. nog stil bij het centrum van de geestelijke verzorging „Beutóbergen", waar de mili tairen de gelegenheid krijgen, geduren de drie dagen met hun legerpredikant onderwerpen van verschillende aard te bespreken. Voorts werd nog het woord gevoerd door de generale depuaten ds W. E- Gerritsma van Zoetermeer en ds G. F- Hajer van Leiden, die er in het bijzonder steeds door het opgeven der adreswijzigingen, contact te houden met het bureau van deputaten en die voorts het" handboekje voor de Geref. mtlitair aanbevolen. sen kort slotwoord van ds Tom besloot ds Brandsma deze zeer geslaagde Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Willy d. v. J. J. Barendse en W. J. Landesbergen; Willemijntje d. v. J. Riethoven en W. Ravensbergen; Elisa beth M. d. v. J. A. Voskuil en G. M. van Veen; Marianne d. v. Th. P. Stikvoort en J. W. van Benten; Otto z. v. J. Kriens en E. S. de Bie; Helena d. v. C. Springer en C. van Tongeren; Lambertus A. J. z. v. L. A. Schrier en A. M. Zwetsloot; Johan- H. J. A. van Vianen en A. M. Planken; Elisabeth J. d. v. J. H. Bos en J. M. van den Berg; Cornelis Th. z. v. C. Rusman en J. C. Houthoff; Maria d. v. C. van der Wal en A. Vermeer; Petrus G. F. z. v. A. I. Nierop en B. M. J. van der Reep; Johan B. z. v. J. Cramer en N. Passchier; Gerard W. z. v. G. Jonge jan W. Anker; Aagje d. v. H. Rijnsburger A. Weij; Guurtje A. d. v. J. van Delft M. C. de Best; Dirk E. z. v. E. Ruiter A. Noordhoek; Hubrecht z. v. H. de Kooker en I. Faas; Jan D. J. z. v. J. Har- kes en A. Verbree; Hendrik J. L. z. v. W. van de Vlekkert en M. Vooijs; Evert z. v. M. A. Dekker en M. Luiken; Emme- rensje d. v. S. Vos en J. M. Muller; Klaske d. v. J. N. Pool en E. Harteveld. Overleden: W. E. M. Michielsen, wed. ivan: Verburg, 78 jr. Gehuwd:_P. Neuteboom en E. M. Haas iet De heer Driessen stelt er prijs op de tijd. die hem wordt gegeven, nuttig te gebruiken. Daarom kent het gemeent< archief hem als een trouwe vriend. Zyn werkzaamheden daar zyn maar dig, maar de archivaris is toch ning, dat ze gedaan moeten worden. „En daarom doe ik het". Het is de bedoeling van de heer Dries in Zaterdagmiddag van half 4 tot 5 uui in het Gulden Vlies receptie te houden. Wij geloven, dat het wel druk zal war-[beek, W. Doeven en C. M. van Beuke- den. De jubilaris gelooft het ten minste ring, Th. J. van Stockum en M. C. Rin- zelf ook. kei, V. Rosier en E. Boomsma. Een vriendin des huizes.. e en geschiedenis van Leiden. Hy ;ef een boekje over Leidse straat- in en ook versohenen er in het Leidse Jaarboekje verscheidene artike- van zijn hand. Hij bevorderde de belangen van de vereniging Oud-Leiden, onder meer door de catalogisering van het archief. Nog adviseert de heer Dries- het gemeentebestuur omtrent het ge- van- namen aan nieuwe straten. En het gemeente-archief ziet hem nog dage lijks. Om op d-ie tekenen van het werk de heer Driessen in onze stad terug te komen: zeer groot is het aantal werken, dat onder zijn leiding gedurende die 27 jaren is uitgevoerd. Zo werden veel scholen gebouwd. Ook de bruggenbouw werd krachtig ter hand genonjen, terwijl Endegeest met tal van gebouwen werd verrijkt. Verder had de heer Qriessen de leiding by de bouw van twee zwem inrichtingen, t.w. aan de Kanaalweg (in middels verdwenen) en aan de ZyL Ook noemen we de aanleg van het Kooipark en de werken, die in verband met de komst van de electrlsche tram onder handen moesten worden genomen. Zoals velen zich zullen herinneren, deed deze tram in 1907 in onze stad haar in trede, ter vervanging van de paarden tram. De komst van de paardentram, in 1879, heft de heer Driessen ook nog mee gemaakt. Dat was een heel evenement voor Leiden, vertelt hij. Als ir Driessen het Leiden van nu met dat van vroeger vergelijkt, dan valt hem i vooral de toeneming van het verheer op. Dat zuster E. Evelein in de loop der jaren in onze stad veel waardering heeft mogen oogsten, bleek gistermiddag wel op haar receptie, die in het Federatiehuis aan het Gerecht werd gehouden. Toen culmineerde die grote hoeveelheid brokjes waardering van patiënten, oud-patiënten, vrienden en kennissen hier en daar, omdat er nu de volle gelegenheid toe was, in een eenvoudige, hartelijke huldiging. Zuster Evelein zal er geen spijt van heb ben gehad, dat aan haar jubilé bekendheid werd gegeven. Dokter J. C. Meyboom, voorzitter van de afdeling Leiden van het Groene Kruis, zei: Als er iemand is. die na 25 jaar te hebben gewerkt, hulde verdient, dan is het zuster Evelein wel. Het klachtenboek is by de letter E leeg. Zuster Evelein houdt van haar werk, omdat zy naast haar patiënten gaat staan. Ook haar omgang met de andere zusters is prettig. Zij heeft de eigenschap om ondanks de moeiiyk- heden in de stemming te bUjven. De heer Meyboom hoopte, dat de jubilaresse nog veel voor het Groene Kruis zal mogen betekenen. De heer K. van Diepeningen uit Lei derdorp sprak namens het hoofdbestuur van de provinciale vereniging. Over jubileum by een vereniging als het Groene Kruis valt wel iets te zeggen, aldus deze spreker. Zy realiseert immers dagelyks een van die hoge beginselen: naastenliefde. Burgemeester Van Diepeningen o handigde zuster Evelein de zilveren daille, op welker rand te lezen staat: Zuster E. Evelein October 1926 October 1951 wykzuster Groene Kruis te Lel den. De aanwezigen stemden met deze uitreiking in met een spontaan applaus. Namens oud-patiënten, patiënten, vrien den en andere belangstellenden sprak mevrouw H. Reitsma Klein Wassink. Zij legde de nadruk op de trouw, waar- zuster Evelein, ondanks eigen be zwaren, haar werk heeft gedaan. Voor velen is zy een vriendin des huizes ge worden. Mevrouw Reitsma bood een en veloppe met inhoud aan. De receptie, die op deze huldiging volg de, werd zeer druk bezocht, de zaal kon t eens allen bevatten, zodat zich af toe In de gang een ry vormde. Het dankwoord van zuster Evelein was een woord van dankbaarheid. Expogé Leiden komt weer bijeen .Kinderen, die geen ouders hebben, die hen goede nacht zeggen", dat is het onderwerp, waarover mr C. F. H. Huis man, referendaris by het ministerie van Justitie, zal spreken voor het district Leiden der Ned. vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettlngs- tyd. De byeenkomst vindt plaats op 8 October, 's avonds om 8 uur, in het Gul den Vlies. De spreker zal het grote kinderleed behandelen en wel speciaal van kinde ren, die aan de ouderiyke macht zyn onttrokken. De naam van de spreker en zyn werkzaamheden op het terrein van de opvoeding van het kind waarborgen een leerrijke avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3