Jlieutuc £eiitsrl)<! (fiimranl Vandaag aanvang van het maskerspel in de Veiligheidsraad Perzische oppositie schaart zich achter Mossadeq man) Korea-vrijwilligers (405 in ons land terug Morgen start Bussum met de televisie Wist U Rustig doorgaan MAANDAG 1 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58Ó36. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9341 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontuastlcfi (s gfcbteoea tnyn bert ia tcgfjeospoct" LEGER VAN BOBBIES MOEST DOLLE BRITTEN KALMEREN ZIE PAG. 2 Amerika wast zijn handen inolie VANDAAG REEDS komt de Veiligheidsraad bijeen ter behandeling van het Perzische olieconflict. Op verzoek van Engeland dient een dusdanige uitspraak te worden gedaan, dat Perzië de Britse oliedeskun digen niet kan uitwijzen. Aldus de tendenz van een, door Engeland voorgestelde, resolutie. Sir Gladwyn Jebb leidt de Britse delegatie, maar gezien de mogelijkheid, dat hij niet op tijd te Flushing Meadows aan wezig kan zijn, bestaat de kans, dat de zitting tot Dinsdag verdaagd wordt. Vermoedelijk zal Mossadeq, de Perzische premier, de eerste bij eenkomst niet bijwonen. Hij wil eerst de Perzische kat uit de boom kijken, alvorens definitief te besluiten, of hij inderdaad zal vertrekken. Ter rechtvaardiging van deze houding dient 'n „medisch advies". Overigens is de positie van Mossadeq versterkt, aangezien de oppositie in het Perzische parlement zich geheel achter hem heeft geschaard. een bindende uitspraak door de Veilig heidsraad. Perzië oordeelt, dat de Raad niet het recht bezit, zich te mengen in een „bin nenlandse" aangelegenheid. Maar ook inzake het geschil over Indonesië, heeft de Veiligheidsraad een identiek Neder lands argument naast zich neerge- Bovendien is gewaarschuwd, dat als Engelse oorlogsschepen een blokkade leggen in de Perzische Golf, zulks een be- van vijandelijkheden betekent. Elf afgevaardigden van de oppositie in het Perzische parlement gaven een verkla ring uit, luidende: „Gezien de Britse klacht aan de Veiligheidsraad en het be- van Mossadeq de Perzische delega tie te willen leiden, zetten wij onze per soonlijke meningsverschillen opzij". ~~"t een betoog van Hoessein Makki, secretaris van de Perzische Olieraad, blijkt, dat de haatgevoelens tegen de Britse regering steeds meer worden ge mobiliseerd. Mocht de Engelse regering _ee tot interventie overgaan, dan zul len tegenmaatregelen genomen worden en sloepen uitgestuurd, om de tankers, die olie willen halen, te escorteren. Per zië blijft het standpunt innemen, dat de Veiligheidsraad geenszins bevoegd is, om uit te maken of de Britten in Abadan mogen blijven, want dit is een zuiver Perzische aangelegenheid. Dit komt dus hierop neer, dat Perzië zich niets van beslissing zou aantrekken, als deze ten gunste van Engeland uitvalt. Het was gisteren een woelige dag in Teheran. Duizenden demonstreerden te gen de Engelsen en voor premier Mossa deq. Jongelieden hielden bussen aan en gelastten de inzittenden zich bij de de monstranten te voegen. Een fanaticus. Kasjani, had deze dag tot een „feestdag" uitgeroepen. Bemiddelaar en geen rechter? t een beschouwing van Reuters me dewerker, Michael Fry, valt te conclu deren, dat de actie van de Veiligheids raad eerder zal uitlopen op nieuwe be middeling. Het ls de grote vraag of vele leden bereid zijn de Britse resolutie te steunen. Het vereiste minimum vóór de resolutie is zeven stemmen. Washington speciaal, gevoelt meer voor een minder drastische stap dan het uitlokken R.T.C. met de West op Maart bepaald Bij besprekingen tussen minister Peters en vertegenwoordigers uit de West is overeengekomen, dat men er naar zal streven de Ronde-Tafelconferentie in Maart a.s. te houden. De regeringen van Suriname en de Antillen zullen studie commissies benoemen, waarvan de leden deel zullen uit maken van de delegaties. Men zal trachten, een gemeenschappelijk werkplan vast te stellen. De heren mr dr M. F. da Costa Gomez en dr Ch. W. de la Tyre Ellis zullen morgen naar de An tillen vertrekken en via Suriname reizen. Blijkens een artikel in het blad Beurs en Nieuwsberichten te Willemstad zijn de regeringspartijen op de Antillen er helemaal niet voor, dat de Nederlandse deelnemers aan de Ronde-Tafelconferen tie eerst eens ter plaatse hun lichj komen opsteken. De oppositie daarentegen dit gaarne wensen. Moskou wijzen er op, dat Rusland zeker zal stemmen tegen alle voorstellen om de Ver. Naties volmacht te geven in het conflict tussen beide te komen. De Russen beschouwen mede de uitspraak van het Haagse Hof als „een schending der Perzische natio nale rechten". Hedenmorgen debarkeerde in Rotterdam het Nederlandse detachement V.N., dat op Korea heeft dienst gedaan. Prins Bernhard reikte daarbij aan de vrij willigers het Kruis voor Recht en Vrijheid uit. De tweede luitenante, zuster Koopman, ontvangt de onderscheiding. 52 Gesneuvelden bleven achter Prins Bernhard „Uw voorbeeld heeft ons volk met trots vervuld" HET OORSPRONKELIJKE Nederlandse detachement1 Korea-vrijwilli- gers is vanmorgen met het Amerikaanse troepenschip General Mac Rae in Rotterdam teruggekeerd. De eerste die hen in de grote loods op de Lloydkade een hartelijk welkom toeriep was Prins Bernhard. „Uw voor beeld heeft ons volk met trots vervuld en het aanzien van Nederland in de wereld doen stijgen", verklaarde de Prins. Op ongedwongen wijze voerde hij met verschillende van de mannen een gesprek. Van de 635 man diie in October 1950, klonk een luid gejuich dus een jaar geleden, als eerste Neder landse vrijwilligers nar Korea koers zet ten, zijn er vandaag 405 in Rotterdam teruggekomen. Onder hen waren 23 of ficieren. De mannen hebben de stoffelijke resten van 52 strijdmakkers in vreemde bodem moeten achterlaten. Voorts wer den 130 van hun vrienden gewond. Velen van deze gewonden zijn reeds terugge keerd. Elf vrijwilligers hebben voor een jaar bijgetekend en een klein aantal hoofdzakelijk militairen van de admini stratie, is achtergebleven om hot nood zakelijke werk af te maken. Ongeveer 160 a 170 man gaan in beroepsdienst over en 23 gaan emigreren. Oude bekenden Behalve de 405 Nederlanders had de General Mac Rae ook nog 422 Belgen, 30 Luxemburgers en 6 Fransen aan boord. Allen begaven zich naar de loods en stel den zich daar op in carré, terwijl de Kon. Militaire Kapel o.I.v. kapitein Rocus van Yperen het „Alle man van Neerlands stam" ten gehore bracht. De stemming was opperbest en telkens Onze tolk in Korea kreeg eervol verzoek Unesco heeft hem nodig voor de Japanse jeugd De docent in de Japanse en Koreaanse taal aan dc Rijksuniversiteit te Leiden, de heer F. Vos, die aan het Nederlands detachement vrijwilligers voor Korea als tolk was toegevoegd en vandaag met de Mac Rhea is teruggekeerd, ontving van de Unesco het eervolle verzoek zich be schikbaar te stellen voor het onderzoek naar de „attitude of Japanese youth", welk onderzoek zich hoofdzakelijk zal bepalen tot de geestelijke en politieke gesteldheid van de Japanse naoorlogse jeugd. De heer Vos heeft dit verzoek nog even in beraad gehouden, aangezien hij eerst hierover wil spreken mei curatoren van de Leidse universiteit (Zie ook pagina 2). bekenden werden ontdekt. Zo de eens doodgewaande kapitein Lïnzel uit Wassenaar met een aantal andere ge wonden die reeds hersteld Onder de autoriteitèn bevonden zich behalrve Prins Bernhard ook nog minister Staf, de chef van de generale staf, luit.- raal mr H. J. Kruis, de bevelhebber gen. Hasselman, diens voorganger, gene- de le militaire afdeling, luitenant-gene raal D. C. Buurman van Vreeden voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, resp. mr J. Jonkman en mr L. G. Kortenhorst, de Franse ambassadeur J. P. Garnier en mievr. Eekhout, de echtgenote van de commandant van het Nederlandse detaohement. Na Prins Bernhard, die gekleed w generaalsuniform, nam minister Staf het woord om de mannen te verwelkomen na- ens de regering. Hierna volgde de uitreiking van krui- ;n voor Recht en Vrijheid. Nadat de ad judant van de Prins, majoor F. C. Geert- het betreffende Koninklijke Besluit had voorgelezen, reikte Prins Bernhard •tekenen uit aan de officieren, die op hun beurt de onderscheidingen manschappen uitreiktén. De Belgische en Luxemburgse vrijwil ligers werden afzonderlijk verwelkomd de loods Java, waar o.a. de eerste mi nister, Pholien en de minister van Lands verdediging kolonel E. A. de Greef Op 10 October zullen ongeveer 65 nieuwe vrijwilligers per boot uit Rotter dam naar Korea vertrekken. Ook zuster C. M. Koopman, dde in Juli in ons land terugkwam, zal dan weer meegaan. Die zullen eveneens 120 man Belgische aflossingstroepen uit Rotterdam na; Korea koers zetten. Paraffine zengde gat in brandmuur In totaal 25 man bedwelmd in Rotterdam Van de vier brandweerlieden, die tijdens de reusachtige havenbrand te Rotterdam in het ziekenhuis moesten worden opgenomen in totaal werden 25 man bedwelmd kon er één worden ontslagen. De 48-jarige B. ring is er van de drie anderen nog het ergst aan toe. Tijdens de blussingswerk- zaamheden kreeg hij een grote hoeveel heid peper in de o|en. Driehonderd mar namen aan het blussingswerk deel. Een onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat het vuur tot de zolderverdieping kon doordringen, nadat een aantal stenen, die voeg waren gemetseld door de hitte verpulverd waren. De betonnen vloer van de zolder heeft de geweldige hitte doorstaan, doch in de brandmuur tussen de .afdelingen was ten gevolge oe hitte van de brandende paraf- gat gevallen. In de studio was er eigenlijk niemand, die tijd had voor iemand ORGEN BEGINT, zoals men weet, het grote televisie experiment met een eerste gezamenlijke uitzending van de in de Nederlandse Televisie Stichting samenwerkende vier omroepverenigingen. Dezer dagen hebben wij in de studio aan de Kerkstraat in Bussum alles en iedereen in de weg gelopen en er, in een wirwar van kabels, camera's, microfoongalgen en mensen de indruk gekregen dat, in tegenstelling tot de radio, televisie een rumoerige bezigheid is. M' Ir was eigenlijk niemand, die tijd had ir iemand. Er werd zeer veel gepraat aangewezen vooral en naar de drukte te oordelen, die iedereen maakte, zon der merkbaar op te schieten, staat kij kend Nederland morgen heel wat te wachten. De televisie studio is, zoals men weet, :n vroegere, kerk. Inwendig is er evenwel van het vroe gere bedehuis niets meer te bespeuren. Het schip werd de studio. Daaromheen van de kerkeraadskamers, de gale rijen en wat er vroeger geweest mag zijn allerlei andere vertrekken gemaakt in vele apparaten staan. Een projec tiekamer b.v., waarin complete bioscoop filmprojectors staan opgesteld, die hun beeld.niet op een doek, maar in de tele- camera brengen, via een vernuftig opgestelde spiegel. Dan zijn er de regiekamer, waar de ixer van het beeld keuze heeft uit drie verschillende beeldtypes: één op groter afstand, één van dichtbij en één uit een derde hoek. Er zijn n.l. steeds drie. camera's en al aar de behoefte van het ogenblik er an een close up of een totaal beeld no dig zijn geeft de mixer het beeld door naar de controlekamer. Daar wordt het op kwaliteit beoordeeld, vóór het naar de straalzender in de toren gaat, die het uitzendt naar de televisiemast in Lopik. Die zorgt voor uitzending naar overal in Nederland. Het gaat natuurlijk allemaal veel vlug ger, dan het hier verteld wordt. De cameramannen: Dick de Vilder, Timo de Wit en Frans Marks lieten zich op hun grote instrumenten op en neer vijzelen en richtten de lenzen van hun toestellen op de eerste slachtoffers. Hiertoe behoorde prof. Halbertsma, die in de eerste uitzending een lezing zal houden over televisie en mei enkele oude Instrumenten de ontwikke ling van deze vorm van techniek zal toe lichten. Eric de Vries, de algemeen re gisseur liet een koperen kruis op het pro jectiescherm verschijnen, dat langs dra den contact maakte met een aantal lampjes, die gingen branden. De eerste en meest primitieve vorm van verzien. Spreken voor de televisie, zo zeiden deze twee proefkonijnen is vooral een warme bezigheid. De gloed der lampen, die op de objecten zijn gericht, komt de warmte van de felle zomerzon zeer nabij. De heer Rengelink, die secretaris van de Televisiestichting is, zei dan ook dat het allemaal experimenteren blijft. Het is te hopen, dat de omroepverenigingen hun regiestaven spoedig hebben ge vormd, want ook zij werken met volko men ondeskundige handen. Alles draait erom, hoe het publiek op de televisie Morgen is het de grote dag voor de Nederlandse televisietoestelbe- zitters; de eerste uitzending van uit de studio's in Bussum. Daar wordt inmiddels de laatstehand gelegd aan de attributen, die voor de uitzending nodig zijn. Prinsesje bewonderde oude costuums Bij voorstelling van Joegoslaven Prinses Beatrix heeft Zaterdagmiddag met 2.000 andere scholieren in het Con certgebouw te Amsterdam genoten van een voorstelling van het Joegoslavisch Danstheater. De 56 dansers, zangeressen en muzikanten, gekleed in hun meer dan honderd jaar oude nationale costuums die styf stonden van het goudstiksel, brachten het jeugdige publiek tot stor men van enthousiasme. Begeleid door drums, tamboeryns, mandolines, bassen, violen en doedelzakken voerden zij Mon- tenegrljnse, Macedonische, Servische en andere volksdansen uit. De collectie cos tuums heeft naar schatting een waarde van f 200.000. Alleen de Montenegrijnse kosten reeds f 5 6.000 per stuk. Prinses Beatrix, in een eenvoudig donkergroen katoenen jurkje, bekeek ze na afloop van de voorstelling met grote belangstelling. Paard moest in vliegtuig: vijl uur nodig Zeven uur heeft men gisterochtend op Schiphol nodig gehad om zeven kostbare Franse renpaarden (f 20.000 per stuk) in vliegtuig te loodsen. Met een van de dieren is men niet minder dan vijf uur, lokkend met klontjes en bosjes gras, bezig geweest. Het was het grootste paardentransport dat de K.L.M. ooit heeft verricht. De rossen gaan via New York naar Sao Paulo (Brazilië). In de speciaal ge charterde Skymaster Zeeland die hen naar New York zou brengen, was voor elk dier een afzonderlijke box gebouwd. Erita Werkloosheid onder de civiel-ingenieurs Werkloosheid onder civiel-ingenieurs is oorzaak dat het aantal nieuwe inschrij vingen aan de afdeling der weg- en wa terbouwkunde van de Techn. Hogeschool te Delft sterk is afgenomen. Waren er voor het studiejaar 1949 1950 nog 143 nieuwe inschrijvingen, voor de volgende cursus kwamen er slechts 110 en voor het nieuwe studiejaar, dat thans is aangebroken, is het aantal nieu we inschrijvingen gedaald tot 30. Toen er onmiddellijk na de oorlog grote projecten werden opgezet zoals voor de Zuiderzeewerken kwam er een on evenredig grote toeloop tot de studie voor civiel-ingenieur. Daarvan ondervindt men thans de terugslag. Aldus vernam de Nieuwe Leidsche Crt. DAT in de machinefabriek v-h. Tho massen en Co in De Steeg (Geld.) een olietank van 1000 liter is uitgebrand en een arbeider ernstig aan zijn gezicht werd gewond doordat een blusapparaat uit elkaar sprong. DAT de directeur van het Rijkstele- graafkantoor te A'dam, W. Dirksen, Za terdag afscheid nam en wordt opgevolgd door J. v. Gessel. DAT de 5800 meter lange dijk van Paesens naar de z g. band (Noord-Fries land) gereed is gekomen, waardoor 340 ha nieuw land is gewonnen. DAT het nieuwe koelhuis van de vei lingvereniging Geldermalsen officieel ls geopend en 10 pet (1000 ton) van jaarlijkse aanvoer van hard fruit daar kan worden geborgen. DAT de Nat. Bond voor plaatselijke Keuze zich in 1952 tot de vakorganisa ties, de politieke organisaties en de ker ken zal wenden en in 1953 aan de rege ring een ontwerp zal voorleggen en de kiezers in elke gemeente het recht te geven zich uit te spreken over het aan tal drankverkoopgelegenheden. DAT de Ned. Ver. tot Rheumatiekbe- strijding op 27 October haar 25-j. bestaan zal vieren tijdens een congres in het Kon. Instituut voor de Tropen te A'dam. DAT mr Oud aan de burgemeester van Straatsburg een miniatuur van het R'damse Erasmus-standbeeld heeft aan geboden ter herinnering aan de Zaterdag gehouden Rijnscheepvaart bijeenkomst te Straatsburg. DAT de nieuwe papiermachine van de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht, der modernste op dit gebied, in ge bruik is genomen en de productie (per mt 260 meter op een breedte 3.20 meter) gelijk is aan die van de vier bestaande machines. DAT het gestrande Ned. schip Lacra (497 ton) uit R'dam naar Stockholm is gesleept en daar wegens de zware be schadiging in het dok moet worden ge repareerd. DAT burgemeester mr Hustlnx Nijmegen t.g.v. het bezoek der Engelse oud-strijders die vandaag op het paleis Soestdyk werden ontvangen, tot erelid van het British Legion is benoemd. DAT in Oostburg (Zeeland) vandaag de Prinses Maryke-kleuterschool opend waardoor de sinds 1944 gebruikte noodschool wordt vervangen. DAT er in het eerste half jaar van 1951 22.454 Nederlanders emigreerden, waarvan 11.187 naar Canada en 7797 naar Australië. DAT het aantal in ons land in loon dienst werkzame vreemdelingen op 3D Juni 38 302 (1 Jan. 1951: 39.336) bedroeg, van wie 12.267 vrouwen. feit dat ken dan r Dat is dezer dagen nog eens weer ge bleken. Elders in dit blad vindt de lezer een sober bericht over een politieke con ferentie, waaraan hebben deelgenomen vrouwen uit de A.R. Partij, de C.H.U. en de K.V.P. Het is een sober bericht en wij hebben zo'n beetje de indruk dat het in deze sobere bewoordingen is gehou den om de mannen nieuwsgierig te ma- Maar het voornaamste staat er in. En dat is, dat deze conferentie goed ge slaagd is en dat men de behoefte heeft gevoeld spoedig nieuwe besprekingen te hebben. Ja, het is wel wonderlijk gesteld op de wereld. Op het politieke erf doen mannen moeizame, doch vruchteloze po gingen elkaar te naderen. Er komt in elk geval bitter weinig van terecht Maar de vrouwen hebben ook hier blijkbaar haar vrouwelijke eigen schappen mee. Zij zijn practischer. Ze doen het gewoon. Er zijn nog veel won derlijker dingen. Wat bijvoorbeeld t9 denken van sommiger mening, dat toch vooral maar geen gebruik mag worden gemaakt van de vrijwillig aangeboden diensten van vrouwen op politiek ter rein? Er zijn er nog altijd die van oor deel zijn dat de krachten, welke hier liggen, dienen te worden verwaarloosd. Want daarop komt het toch neer. Maar intussen gaan.de vrouwen verder en zo terloops doen ze dingen, waarin de man nen niet blijken te kunnen slagen: ze houden gemeenschappelijke conferenties. 1YU GEVOELEN we er, eigenüjk ge- zegd, al zeer weinig voor om nog eens te gaan schrijven over het vreemde verloop met het rapport over het passief vrouwenkiesrecht binnen de A.R--partij. Hoelang is het nu al niet geleden, dat het gereedkomen van dit rapport werd gemeld? Van een minderheidsrapport werd niet gerept. Zodat moet worden aangenomen, dat dit er niet is. Het is dus een eenstemmig rapport van een commissie waarvan de samenstelling indertijd is vermeld en die toen alleszins veelzijdig bleek te zijn. Desalniettemin men hoort er niets meer van. Wij zwijgen daar thans over. Maar één ding willen we zeggen, en dat is dat de vrouwen blijkbaar doorgaan. Mis schien hadden sommige mannen gedacht dat de belangstelling wel zou verlopen. Dat zou een heel onverstandige gedachte zijn geweest, die trouwens niet wordt verwezenlijkt. Bovendien, het kon wel eens zo zijn dat deze veronachtzaming en tegenstand de activiteit der vrouwen prikkelde en haar verantwoordelijkheids besef nog deed toenemen. Dat de dames niet bij de pakken zijn gaan neerzitten deze conferentie op De Witte Heide heeft het wel duidelijk bewezen. Voetballers willen geen professionalisme De bondsvergadering van de KNVB te Utrecht heeft Zaterdag met 98 tegen 1 stem een motie aangenomen, dat aan de grondgedachte van de amateurbepalingen niet mag worden getornd en het hand haven van de Ideële waarden in het voetbalspel plicht was van het KNVB- bestuur. Men sprak zich dus uit tegen beroepsvoetbaL Voorts werd een motie aangenomen, waarbij voorlopig alleen aan clubs in de grensprovincies toestemming zal wor den gegeven, vriendschappelijke wedstrij den tegen Westduitse elftallen te spelen. Na de revolutie in Buenos Aires (zeer geschokt) kreeg twee bloedtransfusies Met de militaire verzetslieden zal korte metten worden gemaakt NA DE ONDERDRUKKING van de, vrijwel onbloedige, opstand tegen het regiem van de Argentijnse dictator Peron, heeft men bloed transfusie moeten toepassen op zijn echtgenote, mevrouw Evita Peron. Zelfs twee keer was deze bloedtransfusie nodig, waarna in een medisch bulletin werd verklaard, dat haar toestand stationnair is. Evita leidt aan bloedarmoede en een heel legertje van doktoren en secretarissen kwam er aan te pas, teneinde te kunnen verklaren, dat geen verdere mededelingen mogen worden verstrekt. DAT rouw-vólgauto's met terugwer kende kracht m.i.v. 1 Sept. worden onderworpen aam een belastingverhoging :t en niet van 90110 pet, zoals aanvankelijk was bepaald. DAT gieteravond im R'dam het 10.000ste schip van dit jaar binnenliep en dit vorig jaar pas op 14 October gebeurde. DAT P. Lettinga, die met pensioen is gegaan, als dir. van de nat. coöp. zuivel- verkoopcentrale te Amsterdam is opge volgd door drs A. D. Imhülsen uit Den Haag, tot dusver secr. van de bond coöp. zuivelverkoopverenigingen. DAT het mannenhuis van het Leger des Heils in de Schoonderlostraat te R'dam officieel is geopend, waarbij o.a. de territoriaal-commandant E. C. Thyk- jaer het woord voerde. DAT de werving van Limburgse mijn werkers voor Groenland op een grap be rust, daar op Groenland in het geheel geen kolenmijnen in exploitatie zijn. DAT het Contact-centrum voor huis houdelijke Voorlichting met de AVRO, VARA en KRO een overeenkomst heeft gesloten voor uitzendingen over groente en fruit DAT er eind Juni nog 858 gedemobi liseerde militairen als werkloos stonden ingeschreven. DAT de Prot.-Chr Pcclasseringsvereni- ging op 27 October in Groningen haar j aar vergadering houd t De berichten over de situatie, waarin Evita verkeerde toen de opstand uit brak, lopen sterk uiteen. Maar Zaterdag schreven wij reeds in het „Verklaarde Uitzicht", dat zy vanaf haar bed, met een door tranen verstikte, stem het ge liefde Argentijnse volk toesprak. In la tere telegrammen wordt er nu extra na druk opgelegd, dat zij door het nieuws over de opstand uitermate geschokt is. In het land is inmiddels de rust weer gekeerd, maar de nasleep van de opstand zal nog vele maanden in beslag nemen. Tol atmosfeer gezuiverd is Antwoordman thans uit de aether De radiorubriek „De Antwoordman" van de A.V.R.O. zal voorlopig uit de aether verdwijnen. Besloten is dit pro gramma zo lang op te schorten als nodig is om de atmosfeer die men ondanks alle tegenspraken rond de Antwoord man wil scheppen volledig te zuiveren, deelt de A.V R O. mee- Nadat de A.V.R.O. de rubriek had voortgezet in samenwer king met de Bruce Chapman-organisa- tie te Parijs is thans namelijk weer var bepaalde zijde in de pers de Indruk ge wekt dat voor de financiering van deze rubriek een andere Amerikaanse stantie zou zijn benaderd. Hoewel beide suggesties iedere grond van waarheid missen en het programma uitsluitend een zaak is tussen Bruce Chapman de A.V.R.p. aangezien de EC A. sedert 17 Augustus Iedere medewerking aan de uitzending onthield, hebben bedde in stellingen thans tot opschorting beslo ten, aldus de A.V-R-0. Zo is er prompt een „Hoge Raad i de Strijdkrachten" ingesteld, waar de schuldigen zich zullen moeten ver antwoorden. Vermoedelijk wordt het vonnis over de opstandelingen reeds he den geveld. Gisteren heerste in het Ar gentijnse min. van Oorlog een koorts achtige bedrijvigheid. Volgens een re geringsbesluit hunnen personen, die alar merende geruchten verspreiden, tot de zwaarste straffen worden veroordeeld. Peron heeft ook een bezoek gebracht aan het Campo de Mayo, waar de op stand het eerst was uitgebroken. In een toespraak tot de officieren prees hij een onderofficier, die tijdens de schermutse lingen sneuvelde. In totaal zyn bij de opstand slechts twee personen omgeko men en drie gewond. De leider van de revolte, generaal Menendez en dertien officieren zitten nog steeds opgesloten in de militaire school In de hoofdstad. De Argentijnse min van Marine, admiraal B. Garcia is afgetreden en onmiddellijk vervangen door kapitein Anibal Olivieri. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land. Matige tot vrij krachtige Oostelyke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 0.4018.18: maan 8-30-. 18-20. 8 October E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1