Peron, ga maar naar huis Steeds meer Joden gaan over tot het Christelijk geloof Van het erf van School en Kerk Drie Vlissingse Geuzen I ZATERDAG 29 SEPTEMBER lSJf; luchtdoelgeschut Luchtoefening Cirrus: urenlang als maar wachten Den Haag omringd met stukken zwaar (Van onze speciale verslaggever) PEN GROOT VERSCHIL is er toch tussen een oefening van landsoldaten en een van de mannen die het Westeuropese luchtruim schoon houden. Die hebben geen zwart gemaakte gezichten, kruipen niet weg in holen en gaten en hullen zich niet in dikke rookwolken. De Nederlandse jachtvliegers die op het vliegveld Gilze-Rijen zijn gestationneerd, hadden het van gis termiddag half 4 tot 7 uur wel héél saai. Al die tijd hebben ze bij hun Meteors gezeten en geen enkele keer zijn ze de lucht in geweest. Zo is de oorlog nu eenmaal. En daarom gaat het tijdens de geallieerde lucht machtoefening Cirrus niet anders. sport in. En de mannen achter de stuk ken licht luchtdoelgeschut (20 en 40 mm) die de vliegbasis tegen laagvliegende toe stellen moeten verdedigen, richtten, on er „in te blijven", maar op eigen toe stellen. De telefoon en de radio's kwekker- Advertentie Met lede ogen keken zij naar hun col lega's van het Noorse squadron Vampires, dat ook van Gilze uit opereert. Voor hen kwam er nog al eens een start. Binnen twee minuten zaten zij in de lucht, maar veel viel daar ook niet te beleven. Eén keer rapporteerde een vlieger, dat hij VRAAGT Ct ons 1 PROSPECTUS* jN Argentinië blijkt een scheur te be staan in de hechte muur rond het gezag van Peron. Het is niet de eerste maal, dat een militaire opstand is uit gebroken. Deze is spoedig onderdrukt geworden, maar in het gehele land werd de staat van beleg afgekondigd. Het stoute stuk werd op touw gezet door twee generaals, Benjamin Menendez en Arturo Rawson, die met enkele andere samenzweerders in tanks zijn ontkomen. Peron nam onmiddellijk drastische maat regelen, want een iegelijk die zich bij de opstand zou aansluiten, werd dood geschoten. Met pathos verklaarde deze handhaver van het fascistische regiem, dat een poging was ondernomen om hem om het leven te brengen. Over de directe oorzaken van deze sensationele opstand lopen de meningen uiteen. Peron zou Peron niet zijn, als hij de revolte niet weet aan de duistere krachten van het kapitalisme en imperialisme. Maar dr Alberto Gainza Paz, wiens blad La Prensa indertijd in beslag werd geno men, heeft er de nadruk op gelegd, dat deze burgeroorlog door ieder verwacht werd. Er waren reeds lang geruchten over een geënsceneerd verzet tegen het Peronistisch regiem, doch niemand wanneer de opstand ontketend zou 1 den. Volgens een andere bewering i opstand uitgebroken naar aanleiding het oorspronkelijke plan om Evita Peron candidaat te stellen voor het vice-pre- sidentschap. En vooral het leger hiertegen gekant. Mem zal zich herinneren, dat haar oandidatuur ingetrokken zou toch het huidige tijdstip het gunstigst geacht hebben voor een afstand. Op 11 November zouden in Argentinië alge- mene verkiezingen gehouden worden. 't Verklaarde uitzicht Het ligt de hand, dat door de jongste gebeurtenis sen, deze datum zal worden gewijzigd. Het is een feit, dat de onteigening van het blad La Prensa, dat echter nu weer onder een fascistische redactie verschijnt, bij de oppositie veel kwaad bloed heeft gezet. Er waren meer symptomen onrust en ontevredenheid bij de grote massa van het volk. Wij wijzen er slechts op. dat het spoorwegpersoneel en de zee lieden verleden jaar in staking gingen, omdat men met zijn loon niet uit kon komen. De spoorweglieden eisten toen zelfs het aftreden van hun vakbondleiders, omdat deze te veel sympathie voor Peron en zijn geliefde Eva aan de dag legden. Ook verloor Peron veel van zijn aan hangers bij de provinciale verkiezingen in Mendoza, waar de radicale oppositie een groot aantal stemmen in de wacht Sleepte. Wij noemen deze oorzaken, omdat hier uit zou kunnen blijken, dat het ontevre denheid met het regiem van Peron welke tot de opstand heeft geleid. Het kan echter ook zijn, dat het meer particuliere liefhebberij van de, in de contramine zijnde, generaals is geweest. Immers de intrekking van de candida- tuur van Eva Peron geschiedde door de druk der machtige militairen. Meerma len is er sprake geweest van militaire oompiotten. Ook van het beleid van Peron kan men zeggen, dat er was „something rotten in the state", verscheurdheid, en afbrokke ling. Men dient bij de beoordeling van de gang van zaken, rekening te houden met de beperktheid der bronnen, waar over men momenteel beschikt. Het is immers speciaal de Argentijnse radio, die de wereld het nieuws heeft onthuld. Van die bron kan men niet verwachten, dat de critiek op het beleid van Peron wordt uitgeoefend. In de wijze, waarop thans zegevierend wordt verklaard, dat de opstand onder drukt is, valt voor een goed deel een propagandistisch element te beluisteren. Immers vanaf het balcon van zijn paleis, heeft de fascistische leider verklaard, dat de band tussen volk en leger thans defi nitief bezegeld is en pathetischer kon het niet, toen daaraan werd toegevoegd: „Trouwe aanhangers gaat naar huis en kust uw kinderen in naam van de bevrijde republiek". Ook Eva heeft in een met door tranen verstikte stem het Argen tijnse volk voor zijn steun en toewijding bedankt. Zij sprak vanuit haar bed, om dat „de kraohten haar door het gebeurde hadden begeven". Het komt ons voor, dat het bij deze vierde poging om aan dit regiem een einde te maken, niet zal blijven. Het tijd stip zal aanbreken, dat de oppositie zegt: „Peron, ga naar huis!" Ook in Argentinië zal eens de democratie het pleit winnen en een gezonder staatssysteem ingang vinden. Reeds in October 1945 was de situatie zodanig, dat Peron tot aftreden werd gedwongen, maar hij slaagde er toen toch weer in, in het zadel te blijven. den echter onophoudelijk en daarmee was bewezen, waai- het tijdens de oefening voor een groot deel om gaat: om de verbindingen, het ze nuwgestel van een moderne strijd macht. De „opsroom" (observation-room, waal alle draden van de luchtstrijdkrachten, meldingen van aanvliegende vijandelijke toestellen enz. tezamen komen) is in Scheveningen gevestigd. Daarnaast heeft ook de luchtdoelartillerie zijn operatie kamer, van waaruit een verbinding wordt onderhouden met de leiding van een een heid luchtdoelgeschut te velde. Zo wordt de keten voortgezet langs enige centra, tot ten slotte de enkele jachtvlieger en de enkele man achter het geschut wordt bereikt. Als dit alles nu maar bliksem snel gaat, is de oefening al geslaagd. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de luchtdoelartillerie doen de da mes van het V.H.K, actief mee aan dc strijd, zij het dan niet achter vervaar lijke kanonnen of in vliegtuigen, maai in de operatiekamer. Zij verwerken de gegevens, die daar binnenkomen van ra darposten enz. en zetten deze uit op kaarten, zodat men zich een idee kan vormen van welke richting uit vijande lijke toestellen komen. Behalve „Cirrus" wordt te „Gilze" ook een oefening gehouden in de verdediging te land van de vliegbasis. De verdedi ging wordt gevormd door: de luchtdoel artillerie. een bataljon Limburgse Jagers, twee pelotons gevechtswagens J" Kon. Maréchaussée en de mai tot het vliegveldpersoneel behoren. Hun tegenpartij is het korps Commandotroe pen en dat wil zeggen, dat zij terdege op hun qui-vive moeten zijn. Generaals op bezoek Terwijl enkele Noorse Vampires met een angstaanjagend geloei de lucht in schoten, streek statig een vier-motorige Skymaster van de Amerikaanse lucht macht neer. Deze zilveren vogel ver voerde lt.-gen. Lauris Norstad, de opper bevelhebber der geallieerde luchtstrijd krachten in Midden-Europa; de Neder landse chef-luchtmachtstaf lt.-generaal I. A. Aler en de bevelhebbers van de Franse, Noorse, en Italiaanse luchtstrijd krachten. De „grote baas" kwam met de mindere goden eens kijken, hoe de zaken er voor stonden. Lt.-gen. Aler vertelde, datw^olgend jaar een nog grotere oefening zal worden gehouden. De Nederlandse squadrons staan „onder 'aanvoering van de kapiteins-vlieger J. Wansink cn F. Droste. Tijdens de oefe ning. die tot en met Zondag zal duren, zullen de squadrons van basis verwis selen. In een grote cirkel rond Den Haag. waarop een massale aanval wordt verwacht, staan stukken zwaar lucht doelgeschut van 90 cm opgesteld Op het vliegveld Twente bracht gene raal Norstad met o.a. generaal Aler bezoek. Hij ontmoette daar de Britse minister van Luchtvaart, Arthur Hen derson. Een Belgische Mosquito is gisteren tijdens de oefeningen bij Beauvechain (Belgisch Brabant) neergestort. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twee Am. vliegtuigen tegen berg gevlogen20 doden Tegen een bergwand in Zuid-Japan zijn gisteren twee Amerikaanse transport vliegtuigen, die naar dezelfde basis op weg waren, te pletter gevlogen. Min stens 20 personen kwamen om het leven. Niet meer dan 8 ge wonden bij oefening Mars Het is niet juist dat tijdens de oefening Mans, die in Augustus in ons land werd gehouden, vier militairen zijn gedood er twiniti-g anderen ernstig werden gewond. Bij deze oefening werd één militair ge dood en zijn acht militairen gewond, wan dirie door een verkeersongeval. Het verliescijfer wordt niet hoog geacht, heeft minister Staf op schriftelijke vragen van het Eers'.e-Kamerlid Schoo- nenberg (Comm.) geantwoord. Geen doodstraf meer voor Duitse militairen Op een onlangs te Hamburg gehouden vergadering van gewezen Duitse militai- heeft Otto Laun, president van dc hulpactie voor parachutisten, bevestigd dat geen enkele Duitse militair die nog n Nederland gevangen zit de dood straf zal krijgen. Het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters (PvdA) heeft thans schriftelijke aan minister Mulderije gevraagd of deze mededeling waar is. Jonge arbeider door brekende balk getroffen Een 25-jarige Amsterdamse arbeider 15 gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk bij een bouwwerk aan de Hem- weg. Hij stond tussen een vrachtauto en een asfaltmolen in. Tussen auto en mo len was een balk geplaatst, waarmee men de molen op de dijk wilde drukken. De balk brak doormidden en trof de ar beider dodelijk. Ds Cassuto werkte in New York Ook prof. dr S. U. Zuidema sprak op landdag Chr. Vrouwenbond in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Ds E. H. CASSUTO, een in 1941 tot het Christendom bekeerde Israëliet, sprak gisteren in Rotterdam waar hij maandenlang gevangen heeft gezeten om naar Auschwitz te worden getransporteerd (doch hij ont vluchtte) over zijn werk als missionnair dienaar des Woords van de Reformed Church of America onder de Joden in New York. Ds Cassuto die thans Ned. Hervormd predikant in Hurwenen is, hield zijn causerie op de gewestelijke landdag van de Ned. Christen Vrouwenbond. meer als de band aan Christus losser wordt. Wie verwereldlijkt is, houdt zich slechts bezig met de vragen van alle da--, die cirkelen om eten, drinken en kleden. Dit heidendom beheerst onze tijd. De Zondagsviering maakt Dlaats voor een ze-vendC werkdag. De mens wil zelf Voor zienigheid spelen. Bij alle zekerstellingen e.. zorgen voor een onbezorgde toekomst verliest de mens God. Als het rauwe vechten om het bestaan de boventoon voert in het dagelijks leven, is de i aan verwereldlijking toe. Het leven een Christen heeft een geheel andere instelling, en is vervuld van liefde tot God en de naaste. De geest van Christus bevrijdt ons uit het krachtenveld va verwereldlijking, wereldvlucht e wereldzucht; Sanatorium-verzekering Ruim 14,6 millioen aan verpleeggeld In de Joodse wijken van New York hebben ds en mevrouw Cassuto merk waardige dingen beleefd. De denkwijze Amerikaanse Joden verschilt oceaan- wijd van de onze. Daarom was het nood zakelijk de boodschap van Christus op voor hen begrijpelijke Joodse er te vertalen. Het zingen van eer Joods lied of gebed wekte belangstel ling. Dat bracht het eerste contact. In de gesprekken die volgden, kwamen altijd de Talmud en de Bijbel ter tafel. Men kon, dank zij deze methode, Bijbelklassen ïen en menig woord werd gespro- over hèt probleem voor iedere onbe keerde Jood. nL dat Jezus de Messias Ds Cassuto meende dat de Joden zic-h eer voor dit vraagstuk gaan interes sen en het verheugende verschijnsel doet zich voor dat het aantal overgangen tot het Christelijk geloof toeneemt. De „wereld" Prof. Zuidema sprak op deze landdag an de afdeling Zuid-Holland over „v wereldlijking", die er aldus spr. niet alleen is wanneer men in een b costuum naar de kerk gaat, maar veel Ned. schip gestrand bij Stockholm Een Nederlands schip, door het Zweed- persbureau TT „Lakra" genoemd (1200 >n> is gisteren bij het lichtschip Svart- klubben ten Noordwesten van Stockholm de grond gelopen en lek geslagen. Een Zweeds bergingsvaartuig trachtte de Lakra vlot te slepen. De bemanning be vond zich nog aan boord -van het ge strande schip. (Volgens de officiële roepnamenlijst is een Nederlands schip Lacra, groot 497 r.t., thuishaven Rotterdam. Red.). Venlo's burgemeester, rrur B. M. Ber- •r, is m.i.v. 1 Maart 1952, ontslag ver leend wegens Het bereiken van de pen- •oengereebtigde leeftijd. Het aantal personen dat door bemid deling van de Stichting Nederlandse Sanatoriumverzekering is verzekerd, steeg vorig jaar tot ruim zeven millioen. Aan de sanatoria en ziekenhuizen werd in het afgelopen jaar ten behoeve bijna 14.000 patiënten een bedrag ruim f 14.6 millioen aan verpleeggelden uitgekeerd. Deze som ligt f2.5 millioen hoger dan in 1949. Dit werd gisteren te Utrecht op de jaarvergadering van de Stichting meegedeeld. De directeur, mr G. J. M. Stulemeyer, wees op de noodzaak van nauwe samenwerking tussen de algemene ziekenfondsen en de Stichting. Eerste prijs „Haak-In": 9338 Gistermiddag is in Amsterdam ten overstaan van notaris mr dr K. L. Pic- cardt de trekking begonnen van de „Haak-In"-loterij. De eerste prijs een compleet huiskamerameublement gaat de bezitter van lot nr. 9336; de tweede prijs (slaapkamer) viel op nr 11096. Duitse Evang. kerk over de herbewapening Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Hoorn (als predikant voor bijzondere werkzaamheden) G. J. Bijlsma. voorganger van de Hervormde Evangelisatie aldaar; te Molenaarsgraaf M. Ottevanger te Leiden. Aangenomen: naar Berkenwoude cand. P. E. Chr. Blom te Hilversum, die bedankte voor Akkrum (toez); de be noeming tot hulpprediker te Terwolde J. v. d. Wal, hulpprediker te Westzaan. Bedankt: voor Giessendam-Neder- Hardinxveld R. W. Steur te Ouddorp. EXAMENS STAATSINRICHTING M. O. DEN BOSCH. 29 Sept. Geslaagd: D Kieft. Nij kerk. O Vos. Voorburg. J A G Knols, Val- kenburg-Houthem. Th J de Leeuw, Zwolle. N J Legemaat. 's-Gravenhage. H C M Teu- nissen, Gouda. SPORT EN WEDSTR11DEN Roozenburg behoudt zijn damtitel Keiler kan hem niet meer overtreffen De 17e partij van de tweekamp om h wereldkampioenschap dammen tussen Roozenburg en Keiler is na 57 zetten ir remise geëindigd. Door dit resultaat be houdt Roozenburg zijn titel. Roozenburg heeft thans 18 punten te gen Keiler 16. Er rest nog slechts één partij, de 18e, die vanavond in restau rant De Kroon te Amsterdam zal wor den gespeeld. Deze partij kan aan Keiler de titel niet meer brengen. Zelfs indien hij zou winnen en daarmede zijn punten- aantal eveneens op 18 brengen, dan nog blijft de titel van wereldkampioen aan Roozenburg, omdat bij een gelijk aantal punten de wereldkampioen zijn titel pro longeert. De 17e partij verliep als volgt: R. C. Keiler (wit) P. Roozenburg (zwart) 1. 32-28, 20-24. 2. 34-29, 14-20. 3. 40-34, 20-25. 4. 29x20, 25x14. 5. 45-40, 16-21. 6. 37-32, 21-26. 7. 41-37, 17-22. 8. 28x17, 11x22. 9. 33-29, 19-23. 10. 39-33, 14-19. 11. 44-3J, 10-14. 12. 47-41, 22-27. 13. 31x22, 18x27. 14. 29x18, 12x23. 15. 32x21, 26x17. 16. 35- 7-12. 17. 37-32, 14-20. 18. 30-25, 12-18. 19. 25x14, 19x10. 20. 41-37, 10-14. 21, 46-41, 6-11. 22. 33-29, 17-22. 23. 39-33, 22-27. 24. !1, 23-28. 25. 33x22, 18x16. 26. 38-32, 14-19. 27. 43-38, 5-10. 28. 49-43, 10-14. 29. 43-39, 19-24. 30. 29x20. 15x24. 31. 38-33, 32. 34-29, 14-20. 33. 32-28, 7-12. 34. 37-32, 11-17. 35. 42-38, 20-25. 36. 29x20, 25x14. 37. 41-37, 12-18. 38. 40-34, 8-12. 34-29, 3-8. 40. 50-44, 17-22. 41. 28x17, 12x21. 42. 33-28, 8-12. 43. 39-33, 12-17. 44. 44-39, 2-8. 45. 28-22, 18x27. 46. 37-31, 14-19. 47. 31x11, 16x7. 48. 32-28, 8-12. 49. 48-43, 13-18. 50. 29-23, 18x29. 51. 33x13, 9x13. 52. 39-33, 12-17. 53. 43-39, 18-22. 54. 7-12. 55. 43-39. 18-22. 56. 31-26, 12-11 34-40, 4-10. 55. 43-39, 18-22. 56. 31-26, 12-13. 57. 34-40, 4-10. Remise. Het 14e Hoogoventournooi in Januari a.s. Van 12 tot en met 19 Januari a.s. zal te Beverwijk het 14e Hoogoven-schaak- tour-nooi worden gehouden. Er zal ge speeld worden in tien-, acht- en zeskam pen, welke resp. van 12 t/m 19 Jar 14 t/m 19 Januari en 16 t/m 19 Jai plaatsvinden. Volgende week N.-Ierland Schotland Het Schotse elftal voor de wedstrijd tegen Noord-Ierland, Zaterdag 6 Octo ber te Belfast, is als volgt samengesteld: Doel: Cowan (Morton); achter: Young (Rangers) aanv. en Cox (Ran gers); midden: Evans (Celtic), Wood- burn (Rangers) en Redparh (Mother well); voor: Waddell (Rangers). John (Hibernian). Reilly (Hibernian), Steel (Dundee) en Liddell (Liverpool). Dit is dezelfde ploeg die in het vorig seizoen En-geland sloeg. Het Noordierse elftal bestaat uitslui tend uit Ieree spelers van Engelse en Schotse clubs. Het ziet er als volgt uit: Doel: Uprichard (Swindon); achter: Graham (Doncaster Rovers) en Mc Michael (Newcastle); midden: Dickson (Chelsea). Vernon (West Bromwich Al bion) aanv. en Ferris (Birmingham); Bingham (Sunderland), McILroy (Burnley), McMorran (Barnsley), Pea cock (Glasgow Celtic) en Tully (Glas- gouw Celtic). De synode van de Duitse Evangelische Kerk heeft de kerken in Duitsland ver zocht de leden te herinneren aan het officiële standpunt dat deze kerk ten aanzien van de herbewapening heeft ingenomen. Zoals men weet heeft de D. E- K. zich in 1948 uitgesproken tegen elke politiek die een nieuwe oorlog tot gevolg zou kunnen hebben. In 1950 heeft de synode zich tot alle Duitsers in Oost- en West- Duitsland gericht met het verzoek hun afkeuring te kennen te geven met be trekking tot een oorlog waarin beide delen van Duitsland tegenover elkaar zouden komen te staan. In hetzelfde schrijven heeft de synode destijds be scherming beloofd aan allen die uit ge wetensbezwaren militaire dienst zouden weigeren. (Advertentie) A FINE TRADITION (Advertentie) 65 De lucht was vervuld van het motorengebrom der geallieerde vliegtuigen en dag aan dag en nacht aan nacht werden de Duitse steden gebeukt, de transporten beschoten en de spoorlijnen on klaar gemaakt. Niets kon de triomfale opmars der legers van Eisenhower en Montgomery meer stuiten en de gehele mensheid herademde, nu de vrede einde lijk in 't zicht kwam. Reeds was een gedeelte van Zuid-Nederland bevrijd van de Duitse sprinkhanen, maar Vlis- singen, de sleutel tot de havens van Antwerpen, nog steeds in vijandelijke handen, zoals trouwens geheel Zeeland. Iedere avond volgden Keës en Bart nauwkeurig het verloop der krijgsverrichtingen, en met wel behagen omcirkelden zij met een rood potlood de plaatsen, die aan de vijand ontrukt waren. Meer dan eens gebeurde het, dat Bram een nachtje kwam overwippen en dan zaten ze gevie- over de grote kaart van West-Europa gebo gen, die Kees gekocht had na de invasie en waar op het rood meer en meer de overhand kreeg. En toen de Canadezen en Polen vanuit het Zuiden tot aan de Schelde waren doorgedrongen en Zeeuws-Vlaanderen hadden schoongeveegd, toen de stoottroepen de Brabantse grens passeer- en naar het Noorden oprukten, om via de Kreekrakdam Zeeland binnen te dringen, ja, toen kenden zij geen rust meer. Wanneer hun dienst het hun toeliet, luisterden zij naar iedere uitzending van de B.B.C. en opgewonden deden ze elkaar voorspelling over de bevrijding van Vlissingen. Al verschillende malen hadden de jongens moeite gedaan om naar het vasteland te komen en zo daadwerkelijk mee te helpen aan de bevrij ding van hun land en het liefst van hun stad. Maar zij konden nog niet gemist worden in Enge land en hunkerend keken ze uit naar de dag, dat zij naar de overkant zouden kunnen gaan. De wildste geruchten over Walcheren deden de ronde. Het eiland zou een onneembare vesting zijn. De boulevard was één geschut. De duinen waren ondergraven met kazematten en uit iedere hoek staken de lopen van kanon en mitrailleur en luchtdoelgeschut. Honderdduizend man zou het Rhijn eiland verdedigen en Hitler had bevolen, 'dat er van capituleren van dit eiland geen sprake mocht zijn. De jongens waren verstandig genoeg om te begrijpen, dat in al deze verhalen schromelijke overdrijving school, vaak. Maar toch waren ze zich wel bewust, dat Walcheren van onschatbare waarde was voor de Duitsers, evengoed als voor de geallieerden, en dat het opperbevel der Wenr macht alles op alles zou zetten om het te kunnen behouden. En dan bekroop grote vrees hun hart Vrees, over het lot van allen, die zij lief hadden en die als opeengedrongen schapen misschien wel heel spoedig midden tussen de krijgsverrich tingen zouden zitten Want ze begrepen ook wel, dat, als het niet anders kon, de geallieerden geen middei onbeproefd zouden laten om de vijand daar te verdrijven. Bezatén ze Vlissingen, dan was de haven van Antwerpen pas geheel vrij en dan zouden de transporten niet meer de grote omweg via Frankrijk behoeven te maken. Trans porten van munitie, troepen, levensmiddelen er alles wat nu eenmaal noodzakelijk is voor een oprukkend leger. Toen kwam het ontzettend be richt. De zeewering van Walcheren, bij Westkapelle, Veere en Vlissingen was door tientonsbommen op verscheidene plaatsen stuk gegooid en in woeste vaart stroomde het water, dat jarenlang vergeefs gebeukt had tegen de machtige dijk bij West- kappel, het eiland binnen. Kees, die de eerste berichten door de radio ver nam, storfnde krijtwit de cantine binnen, waar hij Bart in gesprek vond met Gwen. „Walcheren loopt onder water," stamelde hij, en viel half versuft op de eerste de beste stoel Gwen, die niet dadelijk begreep waar hij het over had, want hij had in deze ure van ellende onwillekeurig zijn moedertaal gesproken, schonk gauw voor hem een kop koffie in. Want ze be greep wel, dat er met Kees iets niet in orde was. Met bevende handen dronk hij zijn koffie. Toen vertelde hij. En Bart en Gwen luisterden adem loos. „Ze verdrinken allemaal, als het al niet ge beurd is," zei Kees hees, want er werd altijd gezegd, da*, als de Westkappelse zeedijk het zou begeven, het zeewater tot aan de wijzerplaten van de Lange Jan in Middelburg zou komen. Bart wist hem evenwel van deze dwaze ver onderstelling af te brengen. Wèl gaf ook hij on omwonden als zijn mening te kennen, dat er op het midden van het eiland groot gevaar van verdrinken was, maar dat de randgebieden, en de beide grootste steden Middelburg en Vlissin gen, niet zo vèr onder water zouden komen. Nee, het meest vreesde hij nog voor de verdere acties, indien de moffen er nog niet over zouden piekeren zich over te geven. (Worcit vervolgd) Ds G. J. Lindijer promoveert 1 Ds G. J. Lindijer, Evang.-Luthers mé dikant te Dordrecht, is voornemens 19 October a.s. aan de gemeente-univa siteit te Amsterdam te promoveren IA doctor in de theologie. Kerkelijke examens Kampen. (Geref. Kerken Art. i K.O.). Geslaagd: prop. ex. H, den Boei te Helpman (Gr.), M. Brandes te Axi C. Oly te Utrecht en H. J. Solliel Kampen. Amsterdam. (Evang. Luth. senl narie). Geslaagd: prop. ex. J. Happee! Amsterdam. PROMOTIES. AMSTERDAM. (Gem Univer.) 27 vorderd tot doctor ln de wis- en né de op proefschrift, getiteld: De 6tol ACADEMISCHE EXAMENS. GRONINGEN. 28 Sept. Geslaagd: cand. tandheelkunde: H Boers W G Eloff, J H Huisman, allen te GronliF!, gen, B Udding. Eext. E dé Boer. Hoogevetf^ L E Vlletstra, Franeker; arts-ex. 1 mej. C G R 1 ,HJI wordord tp arts: F Dam.'Nijbeets. NIJMEGEN, 28 Sept. Geslaagd: doet. rechten A M Smulders, Den Haag: cand. rechten Th W J Theunlssen, Bergh. J 1 Romme. Nijmegen. B L Feiertag. Maastrlc$Je en J A W Lemmen. St. Hubert. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd tot hoofd Noordeloos A T van dei lc n de te opnn 2e Chr Nat school te Vet* indaal-Zuid L. Noorduin te Leiden: tot orj^, Twijzer(es) aan Chr. ULO-sc M. A. de Geus te Maasland: a te Gouda mej. J. A. Brusse te Den Hajfea' (tijd) en mej. M. W. Meyer te Vb"-' aan CNS-school te Nijverdal A. Eiji te Vlaardingen: aan H tterdam-Zuld a CNS-school te Veenendaal (Conlfi n) Z. Nieuwboer te Kocker enen 2e CNS-school te V :j. L. van Aller te Amersf ULO-school te Velp, R Tuin! n den Rijn. ?.T, Op de vijfde Am idag (13 October in versiteit) zal prof. Univer Het lied der aethergolven ZONDAG 30 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8 00 Nieuws 8.15 Koorzang 8 40 Gram 9.02 Sport 9 05 Gram 9.45 ..Geestelijk leven", causerie 10.00 Gram 10.15 „Met en zonder omslag" 10.45 Instrumentaal trio 11.15 Cabaret AVRO: 12.00 Disco-causerie 12.40 Voor de jeugd 12.50 Orgelspel 1.00 Nieuw 1.05 Mededelingen 1 10 „New York calling' causerie 1.15 Theaterorkest 150 „Even al rekenen, heren" 2.00 Gram 2 05 Helicon 2.3 ig 4.00 Dansorkest en solis 4.30 Sport VARA: 5 00 Mannenkoor 5.20 Hoor spel voor de jeugd 5 40 Pianospel 5 55 Spoi 6.15 Nieuws VPRO: 6 30 Korte Ned. Hen kerkd. IKOR: 7.00 Voor de jeugd 7 35 „Het lezen van de Bijbel", causerie AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.20 Omroeporkest 9.00 „Paul Vlaanderen en het Vandijke- mysterie," hoorspel 9.40 Avro-allerlei 9.45 Promenade-orkest en solist 1030 Cabaret 11.00 Nieuws 11.15 Zang en plano 11.35—12.00 HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.25 Hoogmis NCRV: 930 Nieuws 9.45 Gram IKOR: 10.00 ,,De open deur", gesprek met commentaar 10.30 Kerkdienst NCRV: 12 00 Kerkkoor KRO- 12.35 Gram 12.40 Lichte muziek 12.55 „Baas boven baas" 100 Nieuws 1.10 Amusements muziek 1.45 „Uit het Boek der Boeken" 2.00 Nederlandse vocale muziek 2 30 Koor en orkestconcert 3 20 Kamermuziek 3.45 Bariton plat 4.10 4 15 Sport 4.30 Vespers NCRV: 5.00 Geref. kerkdienst 6 30 Gram 6 35 Gram 7.15 „Bezwa ren tegen de Bijbel", causerie 7.30 Nieuws KRO: 7 45 Actualiteiten 7.52 Boekbespreking 8 05 De gewone man 8.12 Gev. progr. 10 45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gram (Advertentie) WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei zine" 1.40 Gram 2.00 Tulnbouwpraatje 2 30 Hoorspel 4 00 Arbeidersorkesten 4 45 loekbespreking 5 00 Voor de kinderen 6.00 lieuws 6.15 Symphonle-orkest en koor 7 45 Harvest Festival" 8 25 Liefdadlgheidsoproep .30 Hoorspel 9.00 Nieuws 9.15 Causerie 9 20 Farewell to the Festival" 10 30 Voordracht 10.52 Epiloog 11.00—11 03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 217 m. 1130 Verzoekprogr 12 30 Twintig vragen 00 Lichte muziek 1.30 Variété orkest en olist 1.45 Gev progr 2 30 Gram 3 30 Hoor- pel met muziek 4 00 Voor de vrouw 4.30 !ev. progr 5.00 Vragenbeantwoording 5 30 ■ram 6.00 Gev progr 6 30 „Maurice Wlnnlck" 7 00 Nieuws 7.30 Pianomuziek 7.45 Gev progr 8 45 Community hymn-singing 9.15 Causerie 9 20 Amusementsmuziek 10 00 Nieuws 10.15 ecital 10.30 Muzikale causerie 10 45 Orgel- ïcl 11.15 Gram 11.56—12 r Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.15 Radiojournaal 12.32 Mu- ■tte-orkest 1 00 Nieuws 1.15 Gram 1.30 Voor soldaten 2 00 Operamuziek 3.30 Gram 4 00 Voetbalreportage 4.45 Gram 5 00 Caslnocon- 5.35 Vlaamse liedjes 5.45 Sport 5 50 Gram Pianorecital 6.30 Godsdienstig halfuur Nieuws 7.30 Gev, progr 9.30 Actualitei- 9.45 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Verzoek- ramma 1-1.00 Nieuws 11 05—12.00 Dans- BRUSSEL. 484 m. 12 08 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.15 Ver- lekprögr. 2.30 Lichte muziek 3 00 Orkest- meert 3.45 en 4.45 Gram 7 00 Godsdienstig halfuur 7.45 Nieuws 8.00 Omroeporkest 9 00 xettemuzlek 10.00 Nieuws 10 10 en 10.30 m 10.55 Nieuws 1100 Amusementsmuziek 3 Nieuws MAANDAG 1 OCTOBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde m 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuw Sport 8.20 Gram 9.00 Voor de zieker Gram 10 05 Orgelspel 10.30 Morgendienst 11 0^ Pianorecital 11.25 Gram 12.25 „Voor bo« tuinder" 12.33 Orgelconcert 12.59 Klokgelu| 1.00 Nieuws 1.15 Mandoline-ensem Gram 2 00 Schoolradio 2.35 Gram 2 3.15 C 1 3.30 l 4 00 Bijbellezing 4.30 Strijkkwartet 5 00 Voo de kleuters 5 15 Amusementsmuziek 5.45 Voo de mannen in grijs, groen en blauw' rle 6 30 Verzoekprogr. 7.00 ..Volk en Staat",jt causerie 7.15 Engelse les 7.30 Gram 7.40 Ra-aar diokrant 8.00 Nieuws 8.10 Vijf minuten 8.11ëm Concertgebouworkest en solist 8.55 „Sp(egeli" der ziel", hoorspel 9.45 Pianorecital 10 Mi „Wie mble HILVERSUM II. 8.40 Orgelspel 9.00 o 12.00 Gram II "Hle 1.00 Nlei 120 Promena- w 2.15 Gram 2 55fcf ïiddin r Indor 6.00 Nieuws 6.15 Het militair neuro-hospitaal] Austerlitz", vraaggesprek 6.25 Var 5.30 Dansmuziek 7.00 Parlementair o- Strijkkwartet 7.45 Pegeringsuitzendlng:! K. Bartels: „Verbetering van h« 8.00 I> rogr. 9.40 „HcM ,55 Radio Phll| harmonisch Orkesl en koor 11.00 Niet 11.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 1 Orgelspel 11.40—12 00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service. 330 n 12.00 Lichte muziek 12.25 Gev, progr. Nieuws 1.10 Lichte muziek 2.00 Voor de schoJ| le-i 3.30 Actuele vragenbeantwoording 4 Gram 4.30 Interviews 5 00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6 20 Causerie 6.30 Or-- kestconcert 7.15 Causerie 7.45 Gev. progr. 8 15 Twintig vragen 8.45 Nederlands com mentaar 9 00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10 45 Pianorecital 11.00—11.03 Nieuws ENGELAND, BBC Light Programme I 1500 en 247 m. N 12.00 Voordracht 12.15 Orgelconcert 1.45 Voor de kleuters 2 00 Voor de vrouw 3 001 Amusementsmuziek 3 30 Voor de soldaten 4 00 Lichte muziek 4 15 Mrs Dale's Dagboek 1 4 30 Hoorspel 5.45 Gram 6 00 Orkestconcert|l 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7 30L Wedstrijd tussen jongens- en meisjesscholen|, 8 00 Hoorspel 9 05 Gev. progr. 10 00 Niei 10.15 Actualiteiten 10.20 Rhythm ziek 11.00 Voordracht 11.15 Lichte li.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Klassiek concert 12.34 Voor de la bouwers 12.42 Filmmuziek 1.00 Nieuws Gram 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gram 4.00 4.30 Gram 4.45 Internationale Radio-unlv siteit 5.00 NI-ïuws 5.10 Lichte muziek i Franse les 6 20 Gram 6 25 Kroniek 6 30 V de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram Radiofeuilleton 8.00 Kamermuziek 9.00 tualitei-ten 9 15 Omroeporkest 10.00 Niet 10.15 Orgelconcert 10.35 Balletmuziek 1 Nieuws 11.05—12 00 Verzoekprogramma. BRUSSEL. 484 m. 11.45 en 12.05 Gram 1.00 Nieuws 1.10, 1 2 15. 3 00 en 4 00 Gram 4.30 Zang en pi: 4.50 Gram 5.00 Nieuws 5 10 en 5 45 Gram °!cische muziek 7 30 Gram 7.45 Nieuws Strijkkwartet 10.00 Nieuws 10.10 Cabs 10 30 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Gram 1 mische mu-|ln< hte muziek h)OV \spons er over 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2