Jltetswe jTciftsflje (üïmraiit Urenlang als maar wachten n Argentinië brak opstand uit tegen het regiem van Peron Twee generaals en vijftig officieren naar Uruguay gevlucht Havenbrand in Maasstad woedde 22 uur: millioenen schade Wist U Politicophobie ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 eo Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 93fl Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticl) Is efjrbleoeti «ngn hert ia tcgljcnspotr Fascistisch bolwerk veitoont scheuten 'N ARGENTINIË brak een opstand uit, die vrijwel direct kon worden i onderdrukt. Onmiddellijk werd in het gehele land de staat van beleg ifgekondigd. De samenzweerders, onder leiding van twee generaals, enjamin Menendez en Arturo Rawson, wisten in tanks te ontkomen, 'olgens Reuter, heeft de regering van Uruguay een vijftigtal Argentijnse fficieren, onder wie twee brigadegeneraals, die gisteravond in zeven lilitaire vliegtuigen te Montevieo zijn geland, geïnterneerd. Peron wist e opstand de kop in te drukken door de meest drastische maatregelen. Jfficieren en manschappen der strijdkrachten werden gewaarschuwd, at zij onmiddellijk zouden worden doodgeschoten, indien zij zich bij de pstandelingen zouden voegen. Spoedig kon president Peron, van het alcon van zijn paleis af, tot de menigte verklaren, dat de aanslag op ijn leven was mislukt en zijn gezag krachtiger dan ooit! Hoe begon het? Op de vliegvelden werd 11e luchtverkeer stopgezet en korte tijd iter vlogen vliegtuigen over de hoofd- werden pamfletten uitgeworpen, raarin tot revolutie werd aangespoord, tampt daarop volgde door de radio „de van beleg". Het Argentijnse vak- ld, geheel in de macht van de Sgeringspartij van Peron, proclameerde algemene staking. Duizenden bega- zioh naar het paleis om hun trouw Peron te betuigen. Aldus valt te lezen uit de telegrammen Reuter en A.P. Maar later op de dag was geen contact persbureaux, waaruit m kon opmaken, dat door de regering Peron gesteld. Vanaf dat ogenblik werd het slechts gegeven via de Argen- j tijnse radio. Als y centrum va -J opstand werd cavalerieschQol PERON van Campo de Mayo genoemd, r vijf tanks aan de opstand deel- en. Spoedig sloot zich hierbij ook de militaire luchtbasis El Palomar, ij Buenos Aires. Er volgde een bombar- ement, waarna de opstandelingen ge- wongen werden zich over te geven. Volgens de voorlopige berichten schijnt slechts weinig bloed vergoten te zijn. iet uitbreken van de opstand viel samen officiële plechtigheid in het ampo de Mayo, waarbij Peron, verge- i zijn echtgenote, een nieuw vaan- aanbieden. De thans voortvluch- ge generaal Rawson was ook de „hoofd- de opstand, die het leger ir Ook weerkaartjes voor de televisie In alle televisie-uitzendingen zal ook jen plaatsje voor het weeroverzicht worden ingeruimd. Twee medewerkers ran het K.N.M.I. zullen een weerkaartje pkenen en toelichten, zodat de kijkers jen duidelijk overzicht krijgen van de lepressies en stromingen die het weer jn ons land beïnvloeden. Op een vergadering van de Ned. toonkunstenaars Bond te Hil versum heeft men tarieven voormede werking aan de televisie vastgesteld. De N.T.B. is hiertoe zelf overgegaan omdat net overleg over deze kwestie totaal Beeft ontbroken. i De eerste televisie-uitzending wordt pinsdag door Philips gerelayeerd. Auto-ongeluk op Korea Christan en Eekhout werden gewond Toen het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Noordelijke richting perd verplaatst om deel te nemen aan militaire oefeningen, werd de jeep, ■Waarin zich de luitenant-kolonels Chris- Jan en Eekhout bevonden, aangereden Boor een Koreaanse vrachtauto. De luitenant-kolonel G. H. Christan Jiep een arm- en beenbreuk op en zal Ongeveer zes weken in een militair hos pitaal moeten verblijven alvorens het tommando over het detachement op zich K kunnen nemen. [Luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout kreeg slechts lichte verwondingen. Hij pal het detachement blijven commande ren totdat Christan het bevel ka-n over- Prinsesjes weer naar de Bourgondische pracht" De Prinsesjes Beatrix en Irene hebben Jisteren voor de tweede keer, ditmaal en van haar leraren en een aantal klasgenootjes, een bezoek gebracht aan ie tentoonstelling Bourgondische Pracht n het Rijksmuseum te Amsterdam. Trein raasde voorbij Onbewaakte overweg niet afgesloten Gisteravond reed de stoomtrein die om 7.00 uur het station Leeuwarden ver- aat, bij Jellum-Boxum door de bewaak- overweg. Door een verzuim waren de lomen echter niet neergelaten. De dienstdoende conducteur op de trein heeft geconstateerd dat de rechter ifsluitboom in dalende beweging was de trein passeerde. De linkerboom itond nog omhoog. Op het ogenblik van het passeren was gelukkig geen verkeer, zodat onge lukken uitbleven. De betrokken over- Wegwachter is geschorst en met andere Werkzaamheden belast. 1943 tegen de toenmalige president Castillo ontketende. In Buenos Aires schijnt de toestand weer betrekkelijk normaal te zijn, en men ontkomt niet aan de indruk hier toch met een soort van „operettevertoning" te maken te hebben. Op de gevangen leiders der opstande lingen zal onverbiddelijk, aldus Peron, de wet worden toegepast, hetgeen de doodstraf betekent. Het Argentijnse Con gres heeft met spoed een noodwet aan genomen, die Peron machtigt, alle strijd krachten binnen zes maanden te reorga- De Etna spuwt weet dood en verderf De vulkaan de Et-na op Sicilië, die onlangs nog dood en verderf heeft ge zaaid op dit Italiaanse eiland, is gister avond laat weer in werking getreden. Een dunne stroom gloeiende lava vloeit uit een kleine krater op een hoogte van ongeveer 2000 meter aan de Noordooste lijke zijde van de 3000 meter hoge vul kaan langs de hellingen omlaag. Grootste manoeuvres sinds burgeroorlog in Spanje In Spanje worden de volgende week de grootste Iegermanoeuvres sedert de burgeroorlog gehouden. Negen divisies in totaal 100.000 man zullen hieraan deelnemen. bevelhebbers te ontslaan ei nieuwe te benoemen. Vermelden wij nog, dat onder de ge arresteerden zich ook de bejaarde Argen tijnse socialistenleider Pa-lacios bevindt, die wel de „vader van het Argentij socialisme" wordt genoemd. Bij de v kiezingen in 1948 wekte hij de socialisten op, het regiem van Peron een halt toe te roepen, door de radicalen te steunen. (Men zie ook ,,'t Verklaarde Uitzicht" in Zit Rawson „tustig" in Buenos Aires Wij hebben reeds gewezen op de tegen strijdigheid in de berichtgeving inzake de gebeurtenissen in Argentinië. Volgens een later telegram van A.F.P. wordt tegengesproken, dat het generaal Rawson zou zijn, die in Montevideo is aa komen. Rawson, die als een der leiders van de opstand beschouwd wordt, zou zich in zijn woning te Buenos Aires be vinden en in een schrijven hebben ver klaard, niet aan de opstand te hebben deelgenomen. Maar ook dit bericht ver- nadere bevestiging. Voorts verluidt, dat ook kapitein Arrieta en luitenant Menendez, zoon van de andere leider der opstandige beweging, zijn gearresteerd. Engelse Koning zet reeds zijn handtekening Volgens het laatste bulletin, heeft Ko ning George wederom een foede nacht gehad en gaat hij gestadig vooruit wordt nu nog slechts één bulltin per dag uitgegeven. In de afgelopen nacht w; Koning zelfs in staat, zijn handtekening te plaatsen onder he tbesluit, dat de in stelling van een staatsraad behelst. Engelse dank voor de Koningin De 57-jarige secretaris-generaal van het British Legion, John Griffin, die gis teren op Schiphol aankwam, zal Maan dagochtend met een deputatie uit hon derd Britten, die vandaag in Hoek van Holland arriveerden, voor een pelgrims tocht naar de oorlogsgra-ven, door de Koningin op het paleis Soestdijk worden ontvangen. De heer Griffin zal H.M. de' dank van het Engelse volk voor de ver zorging der oorlogsgraven overbrengen. 65 Stialen en nog geen succes Brandweerlieden werden bedwelmd en raakten vast in gestolde stearine (Van een onzer verslaggevers) /~VM HALFTIEN VANMORGEN was de vrijwillige brandweer het vuur in het Keilepand van Thomson in Rotterdam, dat gistermorgen, zoals in een deel onzer edities vermeld werd, tegen twaalven uitbrak, meester. In de 22 uur dat de spuitgasten worstelden met deze havenbrand, de hevig ste sinds 1937 (het bombardement van 1940 niet meegerekend), is een schade aangericht van vele millioenen guldens. In de loop van de avond laaiden de vlammen zo hoog op, dat de brandweer met 65 stralen 32 V2 duizend liter water per minuut in de vuurpoel spoot, zonder dat het er op leek, dat die watermassa's iets hielpen. Door de rookontwikkeling raakten 14 brandweerlieden zodanig bedwelmd, dat ziekenhuizen moesten worden vervoerd. Vele anderen konden ter plaat- worden behandeld. De hele avond en nacht hebben de mannen van de G.G. en G.D. de handen vol gehad om bedwelde brandweerlieden zuurstof toe te dienen. Het pand zat vol met paraffine, stea- ne, salpeterzuur en lompen. Óp het grotendeel blank staande terrein plens den de brandweerlieden heen en weer, uitglijdend over de gesmolten en later gestolde paraffine. De slangen werden voordurend onder enorme massa's stea- bedolven. De spuitgasten waren vaak tot over hun enkels in de gestolde brij „ingevroren". En steeds maar nieu we voorraden vond het vuur. Vragen over koperslager Inspecteur schuld van wanhoopsdaad Over de wanhoopsdaad van de koper slager De W. in de Tollensstraat te Rot terdam, waarbij meubelen uit het raam werden geworpen omdat deze wegens be lastingschuld door een deurwaarder bij opbod verkocht zouden worden, heeft het Tweede-Kamerlid CorneLissen (VVD) thans aan minister Lieftinck schriftelijk enkele vragen gesteld. De heer Cornelissen informeert o.a. of de wanhoopsdaad een uiteindelijk gevolg van het weinig soepele optreden van belastinginspecteur. Een van die om standigheden waardoor de koperslager :aat was zijn schuld te betalen, faillissement van een debiteur zijn geweest. De heer Cornelissen ver zoekt de minister een onderzoek in te stellen en de gevolgen van een eventueel onjuist optreden van de inspecteur zoveel mogelijk te niet te doen. Zoals men weet, s de koperslager in een psychiatrische .nrichting opgenomen. Vliegverbod boven Abadan Perzië heeft afgekondigd, dat het vliegen boven de raffinaderij te Abadan ten strengste verboden is. Aan alle piloten, die zich in het betrokken gebied ophouden, werd hiervan aankondiging gedaan. Op bom van 5000 kilo gestoten Bij het ruimen van puin, zijn arbeiders te Neurenberg gestoten op een geallieer de bom van 5000 kilo uit de laatste oor log. Toen zij de bom aanraakten, begon het tijdapparaat te tikken. De poliibie heeft onmiddellijk alle ge zinnen binnen een straal van 500 meter geëvacueerd. Gedurende de avond en nacht wonden de huizen bewaakt door 100 politieagenten met politiehonden, om plunderen te voorkomen, aldus A.P. (Bij het persbureau D.P.A. wordt melding ge maakt van een bom van 750 kilo). Voor de R'damse rechtbank is te gen de 40-j. bankdirecteur A. W. U. uit Schiedam 4 mnd geëist wegens het op geven van een te hoge vordering aan de curator van het faillissement der sigarenfabriek Graaf Floris V. Willen de heren er rekening mee houden, dat ik zó niet altijd kan blijven liggen? Moderne Hugo de Groot kreeg het benauwd in de kist Goederenloods in Zaandam werd geplunderd De Zaandamse politie heeft drie per- men gearresteerd die er van verdacht •orden tot driemaal toe in de goederen loods van de N.S. te Zaandam te hebben ingebroken, en goederen ter waarde van f2500 te hebben gestolen. De wijze waar- e dieven te werk zijn gegaan doet denken aan de ontsnapping van Hugo de Groot. Enige personen leverden tegen half zes >n kist in, die verzonden moest worden aar Halfweg. Dat was 's avonds niet eer mogelijk, zodat de kist de nacht in de loods moést blijven staan; hetgeen ook de opzet was. Want in de kist zat een die er eerst uitkwam als het perso- Engeland doet beroep op Veiligheidsraad Voorlopig geen wapen geweld Engeland heeft de Veiligheidsraad ver zocht, met spoed een zitting te houden de Perzische oliecrisis. Aludus een officiële verklaring. De zitting zal ver moedelijk reeds op 1 of 2 October aan vangen. Als afgevaardigde voor de V.N. Engeland fungeert Sir Gladwyn Jebb. Hij zal aanvoeren, dat het Perzische uitwijzingsbevel tegen liet Britse olieper- soneel te Abadan een bedreiging voor de vrede kan vormen. Tevens zal hij de Veiligheidsraad ver zoeken, Perzië te gelasten zich te houden de uitspraak van het Int. Hof van Justitie te Den Haag. De uitwijzingsorder dus moet enworden ingetrokken. In de Engelse verklaring wordt voorts aan gekondigd, dat Groot Brittannië tegelij kertijd alle mogelijke stappen zal doen te beletten, dat Perzië olie aan „der den" verkoopt, daar de olie beschouwd wordt als het eigendom van de „Anglo Iranian Oil Cy". Thans is een toestand geschapen, waardoor het gebruik van ge weld ter bescherming van Britse rech- gereohtvaardigd zou zijn, maar de Engelse regering schroomt een dergelijke actie te ondernemen. Tot nu toe, aldus Reuter, zijn er geen aanduidingen dat En geland tot geweld zal overgaan, na de speciale boodschap van Truman aan pre- Attlee. Sir Gladwyn Jebb vliegt nog dit weekeinde naar New York. De .ve Amerik. ambassadeur, Loy Hen derson, zal een nieuwe nota van Truman de Sjah overhandigen, als hij van daag te Teheran zijn geloofsbrieven aan biedt. Tot gezant van Finland in Den Haag benoemd de heer A. A. Wuorimaa, die reeds van 1916 af in Finse diplomatieke dienst was en gezant is geweest in Pa- ïn Berlijn. neel van de Spoorwegen naar huis was gegaan. Hij vulde de kist met artikelen die van zijn gading waren en zodra hij genoeg had, verdween hij uit de loods. Ën het gestolen goed werd keurig in Halfweg bezorgd. Dezer dagen werd de kist weer in de loods gebracht, maar een chauffeur van de ATO moest naar Haarlem en nam de kist om zes uur nog even mee naar Half weg. Onderweg werd de man die er in zat, danig bang, omdait hij niet wist wat er met hem gebeurde. Hij kroop uit de kist en sneed het zeildoek van de auto weg. Toen de chauffeur in Haarlem de open kist ontdekte met het gescheurde zeil, kreeg hij argwaan. Een bezoek aan het opgegeven adres in Halfweg leidde tot de arrestatie van de mannen. Bij deze affaire waren twee medeplich tigen betrokken. Acht maanden geëisf Doodde vader zijn zoon zonder opzet? Tegen de 43-jarige landbouwer J. C. de M. uit St Janssteen (Zeeland), die van beschuldigd werd zijn 17-jarige z> van het leven te hebben beroofd, werd gisteren voor de rechtbank te Middel burg acht maanden voorwaardelijk eist. Op een naoht was de jongen, die de laatste tijd slecht oppaste, om vier uur thuisgekomen. De vader gaf hem een schrobbering en er ontstond een worste ling. De man pakte zijn zoon bij de keel, waarna de jongen plotseling op de grond bleef liggen. Toen de landbouwer de jongen in bed wilde leggen, viel het lichaam van de trap. Een dokter kon slechts de dood constateren. De officier van justitie geloofde niet dat er 9prake van opzet was geweest en hield er bij zijn eis rekening mee dat de landbouwer verminderd toerekeningsvatbaar is. Uitspraak op 10 October. Alarmkreet had succes Hele woonwijken gisteren bijna in 't donker gehuld Overbelasting bracht stroombedrijven op de rand van hun vermogen T~\E ALARMKREET van de leiding der Noord- en Zuidhollandse stroom- -L' bedrijven, die gisteravond om tien over half negen de uitzending van Mozarts Eine kleine Nachtmusik over Hilversum II verbrak, heeft tot ge volg gehad dat Holland op het nippertje aan duisternis ontkomen is. Het stroomverbruik daalde direct zo sterk, dat bijzondere maatregelen niet ge nomen behoefden te worden. vjjf procent niet voldoende zou zijn. Een technisch ambtenaar begaf zich Ijlings naar de centrale om op het kri tieke moment te kunnen ingrijpen als uitschakeling van woonwijken nodig mocht blijken. Om kwart over negen was de belasting van de netten alweer afgenomen, zodat toen ook de spanning bij de directies der electriciteitsbedrijven geweken was. De luisteraars in de beide Hollanden werden gisteravond aangespoord zoveel mogelijk lichtpunten en electrische kacheltjes niet te gebruiken, aangezien anders door overbelasting der netten hele woonwijken zouden moeten worden uitgeschakeld. Na negen uur zou weer enige verbetering intreden. Ir J. H. Bakker, hoofdingenieur van het Haagse electriciteitsbedrijf, zei er gisteren over: „De situatie is kritiek, en zeker niet op deze avond voor het eerst. Wij kampen nu al anderhalve week met overbelasting. Voorlopig proberen we die te ondervangen door iedere avond een geringere frequentie energie te leveren. Zo is vanavond de spanning met vijf pro cent verminderd om het verbruik te drukken. Wè staan op de rand van ons vermogen." Technicus stond al klaar De overbelasting is mede gevolg van het uitvallen van de stroomlevering door Duitsland. Gisteravond dreigde het ge vaar dat de spanningvermindering met DAT minister Staf en staatssecretaris Kranenburg in A'dam de tentoonstelling van militaire goederen hebben bezocht- DAT men op het reclamecongres te Utrecht 3 en 4 October) wil komen tot oprichting van een niet op winstbejag gebaseerde Advertentieraad in navolging van een Amerikaanse organisatie die b.v. door een advertentiecampagne het dodencijfer bij verkeersongelukken met 19 pet wist te verminderen. DAT de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond (N.V.V.) thans 50.000 leden telt (vóór de oorlog 43.000). DAT de 37-j. grondwerker M. B. te Utrecht wegens het toedienen van een bijlslag aan de echtgenoot van een vrouw die met hem samenwoonde door het A'damse gerechtshof tot 7 mnd is veroordeeld. (Rechtbankvonnis 10 mnd.). DAT gisteren te A'dam modeshows van breimodellen zijn gehouden die ruim 2.000 bezoeksters trokken. DAT Brouwer's aardewerkfabriek te Zoeterwoude Maandag haar 50-j. be staan zal vieren, o.a. met een tentoon stelling in het bedrijf. DAT staatssecretaris Van Rbijn te A'dam het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid heeft geopend en van de A'jJamse werkgevers bijna 82 pet tijdig de loonlijsten bij deze raad inlevert (landelijk gemiddelde bijna 60 pet). DAT als voorzitter van de Ned. Han delsreizigersvereniging in de vacature- Gerriitsen (A'dam) is gekozen M. J. Loonstein te A'dam. DAT de toeristenrelzen van de Nieuw Amsterdam gemaakt worden naar Nas sau (vertrek 8 Februari uit New York), Venezuela (18 Februari), Havanna (7 Maart) en Cuba (18 Maart) terwijl de Rijndam op 21 December naar Nassau vertrekt. DAT Zaandam plannen maakt voor een oudenliedentehuis met 70 pension gasten en twee complexen huisjes voor 84 bejaarden terwijl het oude zieken huis op den duur voor 100 bejaarden wordt bestemd. DAT heit maken van een viaduct over de spoorweg RoosendaalBergen op Zoom voor f 191.000 is gegund aan de N.V. Altbouw. DAT op 14 October te Leeuwen- Beneden (Gld> de gesneuvelden van het regiment Stoottroepen worden her- daoht DAT de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen uitgebreide proeven gaat nemen met de bestrijding van aardappel- moeheid door ohemisohe middelen i.p.v. door wisselbouw. DAT Emmen en omgeving binnen en kele maanden autotoatisohe telefoons zullen bezitten. DAT het Tweede-Kamerlid Biewenga (A.R.) aan minister Mansholt heeft gevraagd of cultuurtechnische werken bij uitvoering als boerenwerk duurder zijn dan bij uitvoering in DU.W-- verband. DAT het Tweede-Kamerlid Vermeer (Arb.) aan de ministers Staf, Van Maar- seveen en Rutten schriftelijk vragen heeft gesteld over de vordering van 7 openbare en 2 bijz. scholen in Velsen voor legeringsruimte. DAT over het faillissement van de N.V Steenfabrieken v.h. S- ten Cate en Co. te Lienden waardoor plm-150 man werkloos dreigen te worden aan min. V. d- Brink schriftelijk vragen zijn gesteld door het Tweede-Kamerlid Wagenaar (Comm.). DAT minister In 't Veld op 26 Oct- in de volkshogeschool Overcinge te Ha- velte (Dr.) spreekt over de regerings- politiek in zake de volkshuisvesting- Een peuleschilletje Duizend Kerstpakketten naar Korea Gisteravond is bij het Rode Kruis in Den Haag een begin gemaakt met het inpakken van ruim 1.000 Kerstpakketten voor de Nederlanders in Korea. Nijvere handen beijverden zich om blikjes siga retten, chocolade, toffees, Amsterdamse korstjes. Haagse hopjes en chocomel elkaar te passen. Verder verdwenen de cartonnen hulzen sigarettenaanstekers, zakagenda's, ballpoints met een reserve- stift, luchtpostpapier, toiletzakjes, nagel schaartjes, zeepdoosjes, zakdoeken een boekje van Thijs Booy, getiteld „Dit is de Nacht", een Kerstuitgave. Bij elk pakket is verder een heilwens van het Rode Kruis. Elf kisten met 250 pakketten zijn be stemd voor de Van Galen en 694 pakket ten worden in 29 kisten naar het Ned. detachement in Korea gestuurd. Daarbij komen driehonderd blikken van 50 siga retten en 150 blikken met chocolade repen en toffees voor de bij ons detache ment gelegerde Koreanen. Zieken en ge wonden in Japan ontvangen drie kister met Kerstpakketten en voorts 96 zieken- pakketten. Vergeleken bij de meer dar een millioen pakketten die het Ned. Rode Kruis sinds de oorlog heeft zonden, is deze zending een peule schilletje. Vier jaar geëist tegen knoeiende ambtenaar In Assen is gisteren vier jaar geëist tegen de 32-jarige ambtenaar ter s< tarie te Rolde, A. A., wonende te Nieu- wediep (gem. Gieten), die de gemeente Rolde door allerlei knoeierijen gedurende enkele jaren voor minstens f 23 mille hebben benadeeld. 'VULK een vreemd woord als hierboven staat zal men in ons blad (om van de verdere pers maar te zwijgen) niet vaak boven het hoofdartikel aantreffen. In onze dagen komt men het zelden of nooit meer tegen. Maar er is een tijd ge weest, waarin het vrij druk gebezigd werd. Toch openbaart het verschijnsel, waarop dit vreemde woord doelt, zich ook in onze dagen nog wel, zoals het zich eigenlijk in alle eeuwen, nu eens meer, dan weer minder, wel heeft voorgedaan. Wat is politicophobie? Het woord is samengesteld uit enkele Griekse woor- en betekent letterlijk: vrees voor de politiek. Wie wel eens de geschriften Groen van Prinsterer opslaat een bezigheid die al te velen tot eigen schade nalaten kan daarin dit woord herhaal de malen tegenkomen. Groen van Prin sterer had dan ook tegen het verschijnsel geducht te strijden. :t name had hij zich daarbij te keren tegen de mannen van de ethisch-ireni- sche richting. Wat wij dan zien gebeu- is, dat Groen van Prinsterer op de nen van deze riahting steeds weer hartstochtelijk beroep doet om hem toch te steunen en bij te staan in zijn zame worsteling op het politieke erf. Maar zij bleven zeer gereserveerd tegenover zijn pogen. Typerend was de Gtelling, welke een der aanhangers van deze richting eens in de vorige eeuw op een conferentie over de schoolkwestie verdedigde: „De Christen- belijder heeft in deze tijd toe te zien, dat hy zijn kracht niet zoeke in politieke maatregelen, maar in de betoning der kracht van zijn geloof, ook in de school". /"iNLANGS heeft F. Goudzwaard nog in een interessant artikel in het inmiddels weer opgeheven blad „Unie klanken" van deze politicophobie enkele voorbeelden aangehaald. Van de beide Jonkers, de één predikant, de ander professor, vertelde hij het volgende: Politiek stond voor prof. Jonker gelijk net konkelen, laveren en transigeren. Hij kon niet begrijpen, dat een predikant de kansel wilde ruilen voor de groene bankjes uit de Tweede Kamer. Graag sprak hij over de zuivere lucht van de Evangelieverkondiging tegenover de be dorven atmosfeer van de Kamergebou- Te Alkmaar moet een predikant est zijn, die naast deze werkkring ook nog de baan had van afslager op de plaatselijke vismarkt. Alles bij elkaar vond Jonker, dat deze beide beter te combineren waren dan de predikant en het Kamerlid. Zo iemand noemde hij „een klein manneke met een slim planneke". Ds Gerrit Jonker, overigens zeer be vriend met de predikant-minister Talma, verheugde zich zeer, toen Talma na zijn aftreden als minister weer predikant werd. Gerrit Jonker schreef toen: „Nu geldt voor Sijb. (Talma): over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik u zetten". Voor ds Jonker was het .weinige" het ministerschap; het „vele" daarentegen de dorpspastorie te Benne- "|\TEN mene nu niet, dat deze reserve, deze vrees voor de politiek alleen /as van de vorige eeuw. Zeker, toen kwam zij in sterke mate voor en naast andere factoren is zij dan stellig mede terifg te voeren op het individualisme die tijd, op de beduchtheid voor organiseren en bindingen, op afkeer ook machtsvertoon, waarbij het hart koud zou blijven en het geloof zou ver kommeren. Dat strookte niet met veler irenische inslag. Maar het verschijnsel zelf treft men, zij het vaak in gewijzigde vorm. ook in andere tijden aan. In de dagen der oude Grieken waren er reeds twee scholen, die der Stoïcijnen en die de Epicureërs, •ver het nut der politiek volkomen tegenstrijdig dachten. De Stoïcijnen be ijverden zioh gaarne met de staatszaken, de Epicureërs waren daartoe met geen mogelijkheid te bewegen. Zij gaven de voorkeur aan het leiden van een rustig, aangenaam en gelukkig leven, en de politiek was daar zeer beslist niet bij. In zijn onlangs verschenen mooie boek /er Paulus en de antieke cultuurwereld heeft dr G. J. D. Aalders nog herinnerd aan de manier, waarop die andere wijze uit de Oudheid, Seneca, het verschil tussen deze beide scholen eens heeft aangegeven. Een Epicureër. aldus Seneca, zal niet deelnemen aan het staatsleven, tenzij iets hem ertoe zal noodzaken; een Stoïcijn daarentegen zal de staatszaken deelnemen, tenzij iets hem dit zal belemmeren. TS HET NIET, alsof dit woord van Seneca in onze dagen geschreven is? Het kon trouwens een woord zijn uit vele eeuwen. Want bijna steeds zijn er en geweest, die op het terrein der politiek een grote activiteit hebben ont plooid. Maar daarnaast zijn er ook wel altijd mensen geweest, die, zo zij al aan deze activiteit van die anderen aandacht schonken, dit deden met enig schouder ophalen. Groen van Prinsterer heeft ook in dit opzicht een zware strijd te strijden ge- een strijd te zwaarder waar deze in toenemende eenzaamheid moest wor den gevoerd. Maar sterk stond hij, omdat de politiek zoals hij ze te voeren wenste, onlosmakelijk verbonden was en recht streeks voortvloeide uit zijn beginsel. En de vrucht op het moeizame streven an Groen van Prinsterer? Ook deze, dat hy het politiek besef deed ontwaken bij gans een generatie al was hij dan nog schier een eenzame in het uur van zijn dood. Maar het zaad was gestrooid. Zijn politieke strijd was voor een belangrijk deel geweest een strijd tegen de vrees de politiek, een strijd tegen de politicophobie. WEERBERICHT Fraai herfstweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Morgen later op de .jfTnm <±3? diroog en vrij zonnig weer niet een zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost Koude nacht, over dag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: zon 6.37—18.22; maan op 5.48. onder 17.56. Maandag: zon 6 3918.20; maan op 7.07, onder 18.07. 1 Oct N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1