an het Actieprogram Anti Rer. Partij der Ziekenfondsbesluit is tijdbom van de bezetters KOKT EN KLEIN, £cAfa£oiv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Drie Vlissingse Geuzen VRIJDAG 28 SEPTEMBER 19$ Eeiste ontweip H. Hieronder volgt het tweede deel (I Stond in ons blad van gisteren) va A.-R. ontwerp-program van Actie: 7. Radio-omroep. Regeling van radiobestel bij de wet. Voor deze rege ling gelde als richtsnoer: Ie. Erkenning van het reoht vrije radio-omroep (ook voor de „wereld omroep") en verwerping zowel -„staatsomroep" als van de „eenheids omroep"; 2e. Bevordering van de samenwerking tussen de erkende omroeporganisaties voor technische en andere algemeen "vaardbare doeleinden; 3e. Beschikbaarstelling van zendtijd aan de kerken voor de uitzending kerkdiensten. 8. Onderwijs. De vrijheid van onderwijs en de finan ciële gelijkstelling ten opzichte var publieke kassen van het bijzonder het openbaar onderwijs dienen, zowel bij de te treffen wettelijke maatregelen als bij het bestuursbeleid, wat het lager onderwijs betreft strikt gehandhaafd, wat het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, het nijverheidsonder wijs en het land- en tuinbouwonderwijs aangaat, krachtig bevorderd te worden. Door reorganisatie van het onderwijs mag aan de vrijheid en aan de financiële gelijkstelling geen afbreuk gedaan, noch ook de leeftijd, waarop het kind een be roep moet kiezen, verlaagd worden. Er kome een wet op het kleuteronder wijs tot stand, waarbij de vrijheid var het bijzonder onderwijs wordt ontzier en de financiële gelijkstelling met name ten opzichte van de gemeentekas wordt vastgelegd. Maatregelen dienen te worden getrof fen tegen achterstelling van de stichting yan bijzondere scholen bij die bouwen, voor het openbaar onderwijs be- Het buitengewoon lager onderwijs het lager- en middelbaar land- en tuin bouwonderwijs behoren bij de wet ge regeld te worden, waarbij volgens ob jectieve, in de wet vastgelegde normen en overeenkomstig het beginsel der financiële gelijkstelling de subsidierege ling wordt vastgesteld. Voor begaafde kinderen van onbemid delde ouders worde de gelegenheid ge opend voor hun verdere ontwikkeling. Er kome een wettelijke regeling van de schoolartsendienst, welke het aan de schoolbesturen financieel mogelijk maakt bij voldoen aan objectieve normen zelve in die dienst te voorzien. Subsidiëring van de Protestants-Chris telijke leeszalen. Overdracht van de zorg voor de so ciaal-labiele jeugd aan particuliere in stellingen. met eerbiediging van de ver schillende richtingen en steunverlening op gelijke voet. 9. Verhouding Staat en Maatschappij (Overheid en bedrijfsleven). Aanvaarding voor het Regeringsbeleid van de overtuiging, dat het onderscheid niet de tegenstelling tussen staat en maatschappij met kracht moet wor den gehandhaafd, teneinde: le. aan de opeenhoping van de eco nomische en de politieke macht in de Overheidshand, aan staatsalmacht en staatssocialisme een der gevaarlijkste bedreigingen in deze tijd te ontkomen; 2e. aan het persoonlijk en maatsohappe- Ujk initiatief, de persoonlijke verant woordelijkheid en vrijheid de vereiste ruimte te kunnen geven. De Overheid heeft: a. de algemene voorwaarden te helpen scheppen voor maatschappelijke ontwik keling en welvaart waartoe hoort: de stimulering van de opvoering der productie, van de industrialisatie, beperking van de invloeden van de op en neergaande economische conjunctuur. waaruit volgt, dat zij tevens paalde leiding aan het economisch leven dient te geven; b. de beslissende verantwoordelijk heid voor het monetaire beleid, dat ge richt moet zijn op herstel en handhaving van het monetaire evenwicht, ter borging van een zo groot mogelijke vast heid van de waarde van het geld (gezond geld) c. de particuliere eigendom te biedigen en te beschermen en deswege voorzieningen te treffen zowel tegen mis bruik van die eigendom als ter bevorde ring van het deelhebben daaraan van hel gehele volk; d. de ontwikkeling van de rechtsvorm der ondernemingen mede dienstbaar te maken enerzijds aan de bestrijding de ontwaarding van de mens, anderzijds aan de toekenning aan de factor arbeid van de hem toekomende plaats en antwoordelijkheid in onderneming bedrijf; e. bij wetgeving en bestuur recht te doen wedervaren aan de gedachte van decentralisatie, en aan de betekenis van overleg en samenwerking met de organi saties en organen van het bedrijfsleven; f. een buitenlandse economische en handelspolitiek te voeren ten bate van de welvaart van ons volk; g. in tijden van bijzondere schaarste diep in het maatschappelijke ei mische leven ingrijpende maatregelen tot stand te brengen, opdat een zo recht vaardig mogelijke distributie van de be schikbare goederen verzekerd zij. De bevordering van en de steunverle ning aan deze Overheidstaak dient ge paard te gaan zowel met de verwerping van de socialisatie als stelsel of ideaal als met de afwijzing van de opvatting, dat de Overheid het economische leven moet dirigeren door middel van een leide economie, welke een algemeen blijvend karakter draagt. 10. Publiekrechtelijke bedrüfsorganisa- 11. Sociale voorzieningen. Bevordering van bedrijfsgewijze rege lingen voor ouderdomspensioen. Herziening van de Invalidlteits- ei ouderdomswet, mede ter vervanging de noodwet-Drees. Regeling van ouderdomsvoorziening voor de daarvoor in aanmerking komende groepen de verzekeringsgedachte. Indien dit gelijk blijkt, worde uitvoering gegeven aan de grondlijnen van het plan, dat het C.N.V. in samenwerking met andere Vakcentrales te dezer zake heeft hangig gemaakt. Invoering van de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering, zo nodig gepaard gaande met wijziging of aanvulling v de daarop betrekking hebbende wet. Vereenvoudiging van de organisatie de uitvoering van de sociale verzeke ringswetgeving. Bevordering van de instandhouding oprichting van particuliere bureaux voor beroepskeuze door daarvoor genoegzame subsidieverlening. Steun worde geboden aan de particu liere arbeid, welke de geestelijke lichamelijke volksgezondheid dient. Het regeringsbeleid zij gericht op de uitbrei ding van de particuliere ziekenhuizen, het bijzonder op de toeneming van 1 aantal en van de capaciteit der Protes tants-Christelijke ziekenhuizen. In overweging worde genomen de vraag, of ten aanzien van de loonvor ming meer vrijheid dan er thans bestaat aanbeveling verdient. De Regering bevordere de emigratie op een verantwoorde wijze. Ztf betrekke in al haar arbeid terzake de nationale emigratie-verenigingen, en late die beid zoveel mogelijk aan deze verenigin gen over. 11a. Arbeidswetgeving. Volledige inwerkingtreding van de Arbeidswet, zodat zij ook van toepassing wordt ten aanzien van die groepen, "-aarvoor haar invoering is opgeschort. Totstandkoming van wettelijke voor schriften ter regeling van de arbeidsduur in de landbouw. Beperking van de vergunningen vooi continu-arbeid tot het strikt nood zakelijke. Wettelijke regeling van de jaarlijkse Advertentie tie. Uitvoering van de wet inzake de P.B.O. in zodanige zin, dat in de bedrijfs- en productschappen voor de zelfwerkzaam heid, het zelf doen, der maatschappelijke krachten ruim baan wordt gemaakt, zon der dat dit leidt tot schadelijke monopo listische machtsposities; dat deze orga nen niet een groter gebied bestrijken dan voor een juiste vervulling van hun taak noodzakelijk is, en dat zij dicht bij de bedrijfsgenoten komen te staan, opdat deze er in kunnen meeleven en meewer ken. Aan de instelling van bedrijfschap pen worde voorrang toegekend. (Advertentie) Wordt U gekweld door thèumatiek, spit, ischias, hoofd- zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het'middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart- en maag. Bij apoth. en drogist 0.83, 2.09 en 7.94. vacantie voor het personeel in dienst het particuliere bedrijfsleven. 12. Landbouw. Ook bij het landbouwbeleid worde uit gegaan van de eigen verantwoordelijk heid en taak van de ondernemer, en van de waarde welke een gezonde positie van de land- en tuinbouw heeft voor eer evenwichtige ontwikkeling van ons volksleven. Bedacht worde, dat de land- en tuin-j bouwproductie, vergeleken bij die van de industrie, in-elastisch is voor de kos ten van het levensonderhoud in het bin nenland een grote betekenis heeft belangrijke mate bijdraagt ten gunste van onze handels- en betalingsbalans. Indien van Regeringswege moet worden overgegaan tot vaststelling van prijzen voor land- en tuinbouwproducten, of tot het indirect invloed oefenen op het bin nenlands prijsverloop dezer producten, behoren deze maatregelen niet te berus ten op de gedachte dat aan iedere onder- nmer een bepaald inkomen moet worden toegekend, maar op een verantwoorde kostprijsberekening, welke een lonende bedrijfsuitkomst voor land- en tuinbouw mogelijk maakt, en tevens een loonpeil die bedrijfstakken, hetwelk gelijk is dat voor gelijkwaardige industrie- Versterking van de bestaanspositie van het kleine land- en tuinbouwbedrijf. Uitbreiding van de oppervlakte cultuur grond door bevordering en voortzetting ontginning, droogmaking, inpolde ring in het bijzonder in het gebied van de voormalige Zuiderzee en landaan winning. Verbetering van de voorwaarden voor economische grondexploitatie, door tech nische voorlichting, proefcultures, grond verbetering, ruilverkaveling, afwatering, goede verbindingswegen te water en te land enz. Maatregelen inzake de grond- en pacht prijzen dienen gericht te zijn zowel op ?n redelijk rendement voor de grond- genaar als op een redelijk lonende exploitatie voor de grondverbruiker. Het gebruik van goede cultuurgrond x>r andere dan landbouwdoeleinden diient. gelet op de schaarste aan cultuur grond, tot het noodzakelijke worden beperkt. Herziening van de Landarbeiderswet, opdat deze worde aangepast aan de ge stegen bouwkosten. Bevordering van de bosexploitatie er van de instandhouding van natuurmonu menten. 13. Middenstand. Erkend worde, dat de middenstand in het algemeen en de handeldrijvende industriële middenstand in het bijzonder van onmisbare waarde is voor een even wichtige ontwikkeling van maatschappij en staat. De Regering houde. zowel in wetgeving als in bestuur, op genoegzame wijze rekening met de rechtmatige be langen van die stand. Indien maatregelen op het gebied de prijzen of met betrekking tot de marges voor de tussen- en detailhandel noodzakelijk zijn. worden deze op zoda nige wijze getroffen, dat de middenstan der een redelijke beloning voor zijn diensten ontvangt. De Regering bevordere. wanneer dit nodig blijkt, de instandhouding van onderlinge regelingen, welke tot strek king hebben onrechtmatige concurrentie te beteugelen. Zij bestrijd® door een wettelijke regeling de euvelen, welke aan het cadeau- of 'kortingstelsel zijn ver bonden. Ten aanzien van de omzetbelasting worde overgegaan tot heffing bij de bron. De totstandkoming van de daar voor nodige wetswijziging worde ten spoedigste bevorderd. In verband met de huidige liquiditeits- moeilijkheden van de middenstand dienen enerzijds voorzieningen te worden getroffen ter bevordering van de verle ning van gerechtvaardigd crediet, ander zijds matiging en soepelheid te worden betracht bij de invordering van belas- 14. Woningbouw. De bouw van arbeiderswoningen be hoort. gelet op de schrijnende woning nood en de hoge waarde van een gezond gezinsleven, in het snelst mogelijke tempo te worden voortgezet. Door middel van bijzondere voorzieningen dient de finan ciering van deze bouw te worden ge waarborgd. De Regering stimulere de werkzaam heid van de Protestants-Christelijke woningbouwverenigingen. Verbetering van de voorwaarden de ontwikkeling van de particuliere woningbouw. Bevorderd worde, dat de met Rijks- steun gebouwde woningen langs de weg an afbetaling in eigendom kunnen aan aan de bewoners. 15. Materiële oorlogsschade. De afwikkeling van de schadevergoe dingen krachtens de wet inzake de teriële oorlogsschade vinde zo spoedig als doenliik is plaats. 16. 'sRiiks defensie. Voorzetting van de opbouw ener kwa litatief sterke en goed uitgeruste defen siemacht. in het kader van de Europese Noord-Atlantische militaire werking. Gezorgd worde voor een deskundig i moreel hoogstaand kader, mede ter verwezenlijking van een goede theoreti sche en Dractisehe militaire opleiding de dienstplichtigen en van de dis cipline. Bevordering van de vereiste geestelijki verzorging van het militaire personeel. De regeling daarvan vinde plaats in overleg met de kerken. De subsidiëring van de militaire tehui- >n worde verbeterd. De uitvoering en completering van d< voorzieningen met betrekking tot de bur gerlijke verdediging worde met kracht ter hand genomen. Alle niet strikt noodzakelijke uitgaven worden afgesneden. Provinciën en Gemeenten, gemeentelijke autonomie wordi hersteld. Een grotere plaats in ons staatsbestel worde toegekend aan de provinciën. Herziening vinde plaats _.ng van de bestuurstaak over oe a bestuursorganen (Raad, Burgemeester Wethouders, Burgemeester), in het bij zonder ten behoeve van de bevoegd heden van de Gemeenteraad. Regeling van het politiewezen in over eenstemming met de verantwoordelijk heid van het gemeentebestuur. Een nadere, meer definitieve, regeling an de financiële verhouding tussen Rijk, provincies en gemeenten worde tot stana gebracht, mede ter bevordering van de zelfstandigheid der genoemde lagere pu bliekrechtelijke lichamen. 18. Financiën. Als naaste doel voor het financiële be id van de Regering dient te worden aanvaard: de gezondmaking van het Rijksbudget, mede ter bevordering van het herstel van het monetaire evenwicht het sluitend maken van de be talingsbalans. Erkend worde, dat ter be reiking van dit doel daadwerkelijke ver sobering van de rijksdiensten en beper king van rijksuitgaven noodzakelijk is ander is tevens vereist totstandbrengen i de verde- „Praten over ziekte maakl mensen ziek" Voor honderden Nederlandse artsen nog toekomst in Indonesië oorzaak van veel zielëleed en veel geldverspilling. Het gevaar bestaat dat een patiënt die koorts heeft en geen penicilline of sulfapraeparaten krijgt, zich bekocht voelt. Bovendien maakt alle gepraat over ziek-zijn de mensen maar ziek. Als ik vandaag met de suggestiviteit van de moderne publiciteit problemen der jeuk zou gaan behandelen, zullen velen deze jeuk gaan voelen. De f 800.000 ziekengeld die dagelijks worden uitgegeven, behoeven echter geen uitbreiding. dr L. A. Hulst, die gisteren als voorzitter het woord voerde op het gres van de Kon. Nederlandse Maat schappij tot bevordering der genees kunst te Maastricht. In verband met de vrees dat er in de toekomst in ons land teveel artsen zullen zijn, merkte dr Hulst op dat in Indo nesië nog steeds ruim 300 Nederlandse artsen werken, terwijl het maximum vroeger 800 was. Bij een onlangs gehou den bespreking vroegen Indonesische autoriteiten reeds om nog 100 artsen, ke nieuwe uitgaven voor het Rijk mede brengen. Zo spoedig als dit mogelijk blijkt worde overgegaan tot verlichting van de druk der Delastingen en tot het aan brengen van correcties in het belasting stelsel, teneinde tot een meer juiste toe passing van het beginsel „belasting naar draagkracht" te kunnen geraken. 19. Verkeer. Bevordering van de deelneming van alle vervoerstakken aan het internatio nale vervoer; bevestiging en versterking de positie van Nederland als zee varende mogendheid. Het beleid ten aanzien van de Rijn vaart zij gericht op het behoud, en voor- zoveel nodig op het herstel, van de vrije vaart op de Rijn gelijkelijk voor alle daarbij betrokken landen. Handhaving en versteviging van de positie van het particuliere vervoer op zichzelf en in verhouding tot de semi- Overheidsvervoerbedrijven. Hierop wor de gelet vooral bij de concessieverlening Regeling van de afbakening van de grenzen tussen het particuliere en het mi-Overheidsvervoer. Aanpassing van de wegen aan de sen van het moderne verkeer. Verbetering van vaarwegen; redelijke regeling van de scheepvaartrechten. (Het eerste deel van dit programma voorzieningen, wel- publiceerden we in ons blad van gisteren.) met inbegrip van specialisten, en in de toekomst zouden er 1000 2000 nodig zijn. Ziekenfondsenbesluit: een tijdbom De oud-voorzitter, dr J. J. v. d. Horst, sprak o.a. over het ziekenfondswezen. Dit is naar zijn mening een obsessie ge worden. Hij vergeleek het ziekenfond senbesluit met een tijdbom die de Duit sers in onze wetgeving hebben neergec legd met de bedoeling de Hollanders nog jaren later tegen elkaar In het harnas te jagen. Bij de opleiding van specialisten zal volgens dr v. d. Horst spoedig een grens moeten worden getrokken tus sen wat wetenschappelijk wenselijk en economisch en sociaal mogelijk is. Met de vestiging van een gewone arts is op het ogenblik al f30.000 ge moeid. Waarom Suriname geen mariniers wenste Er gebeuren nog altijd gekh dingen in de wereld En de belastingbetalers kunnen er voor bloedei Men schrijft ons: Het bericht dat men in Suriname ernstige bezwaren opperde tegen het vervangJ van het detachement van de Kon. Landmacht door een detachement Mariniet heeft uiteraard nogal enige verbazing gewekt. Welke bezwaren kon men hebbe tegen een korps, dat allerwegen een goede naam bezat, dat door de verdedigiJ van Rotterdam door vriend en vüand was geroemd. Wat ter wereld konden Surinamers er tegen hebben, dat Mariniers in hun land kwamen? hun organisaties perfect op te bouwe misschien niet zo erg welkom. Ze had den ook ndet gevraagd, naar Surinan,1 te mogen gaan. Al is het dienen overz*1 ongetwijfeld een der voornaamste takJ van dit uitstekende korps. Maar als M; rinders bevolen worden, dan gaan i zonder morren en dus heeft men hs detachement voor Suriname gereed g; maakt. Maar wanneer de regering et flink besluit neemt, dan dient zij ook zorgen dat anderen dit besluit respect- Om de ontstemming te begrijpen, te beseffen, waarom men zo hoog var toren blies, dat men zelfs geen monument uit Nederland meer wilde hebben, moet men de situatie in Suriname kennen. Dan blijkt, dat de bezwaren tegen de marl niers eigenlijk maar gering zijn, maai dat men om allerlei redenen het deta- ehement van de Kon. Landmacht wil handhaven, ja dat dit detaohement zich zelf wil handhaven. Want bezwaren tegen de Mariniers heeft men eigenlijk niet. Inderdaad, men heeft hen beticht v ruw optreden. Maar dat is al weer kele jaren geleden. Enkele Mariniers w ren toen belast met de bewaking van e aantal uit Java naar Suriname overge brachte N.S.B.-ers. Deze Mariniers heb ben de hun gegeven instructies wat erg letterlijk opgevat en daarbij werden twee N.S.B.-ers doodgeschoten zonder dat hiertoe directe noodzaak aanwezig Dit feit is echter allerminst verduisterd, of ontkend, doch op nauwgezette wijze onderzocht. Maar hiermee houden de be zwaren tegen de Mariniers dan ook op. Waarom dan dat stemming maken tegen de Mariniers? In Suriname bevindt zich detaohement Landmacht. Een ietwat wonderlijk samengesteld detachement, als weet, dat op deze groep militairen een zeer onevenwichtig groot aantal officieren dienst doet. In feite is die allen geen emplooi. Velen var dit detachement zijn in Suriname geko- met de belofte, dat ze promotie zou den maken en sergeant zouden worden. Maar wat moet men beginnen met i legertje, dat straks geheel uit kader officieren bestaat? Op elke drie man en burgerhelper, in totaal dus 150 Een onbegrijpelijke toestand, duur, want deze 150 man moeten met hun gezinnen leven en dat gaat op kosten in de staat. Ruim drieduizend mensen ontvangen gratis d.w.z. op kosten van de staat geneeskundige hulp, dank zij dit deta ohement. Hoe dit alles kon voortduren, 'enmin te begrijpen, want al deze kosten drukten toch op de begroting var Overzeese Gebiedsdelen. De Kon. Land macht exploiteerde met overheidsgeld zelfs nog een limonadefabriek en een wasserij en bemoeide zich met huizen bouw. Prettig voor bepaalde groepen, aar desniettemin vreemd. Men voelt, dat velen met een zekere angst de komst van de Mariniers afwach ten. Want zullen deze die toestand laten bestaan? Men is er vrij zeker dit ndet zal gebeuren. En ziedaar bepaalde groepen in Suriname dde Mari niers maar liever in Nederland zien blij- i. Het gaat dus in feite niet zozeer tegen de Mariniers, maar voor het be houd van eigen .„privilegies". De zaak werd nog onverkwikkelijke: toen de commandant van de Kon. Land macht in Suriname zich er zelf mee ging bemoeien. Hij protesteerde n.l. ook tegen de vervanging van de Landmacht door Mariniers. De reden waarom is vrij dui delijk. Het is niet onmogelijk, dat toer de regering van deze Surinaamse toe standen hoorde, men onmiddellijk gezegd heeft: „dat moet uit zijn". men heeft toen direot de Mariniers gecommandeerd, naar Suriname te gaan, /as voor de Mariniers, die bezig zijn maar toch lezenswaardig Driehonderdduizend oliebollen zullen van 9 tot en met 13 October in Arnhem voor 10 ct per stuk verkocht worden ten bate van de herbouw van de Grote Kerk ■fr De 38-jarige werkman L. V. te Heeren veen die een valse geboorte-aangifte had gedaan om in het bezit van 55 aan kraamgeld te komen, is door de Leeuwar der rechtbank veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk. Er was 8 m den onvoorwaardelijk geëist, -fr Reeds 600 Ned. mijnwerkers hebben getekend voor werk in de Belgische kolenmijnen, waar de lonen 35 to: 40 pet hoger liggen dan bij pns, terwijl ook de sociale ver zekeringen en kinderbijslag de onze over treffen. -sV In Hengelo en Wiehmond zijn drie beroepssmokkelaars gearresteerd Doe als de textielfabrikant, die het i Kies de zekerheid van het overvette satijnzachte Echfalon-sop en houd Uw wol als nieuw. Een stenograaf schreef alles woordelijk op. Hun namen en adres- werden opgeschreven, evenals hun beroep en hun nationaliteit. En toen de kolonel hun zei, dat zij dappere onderdanen waren van Koningin Wilhelmina, ja, toen ging Bart onwillekeurig wat chterop staan en voelde Bram een brok in zijn keel. Ook Gwen kreeg haar aandeel in de harte lijke woorden en toen zei genoemd werd eer. ideaal meisje, omdat zij beschikte over charme en moed, kleurde Bram tot over zijn oren. Maar het meest onvergetelijke ogenblik was wel, toen zij het huis, waarin de commandopost was onder gebracht, verlieten en de schildwacht, die blijkbaar orders had ontvangen voor hen in de houding ging staan. De rest van de dag, die inmiddels aardig verstreken was, brachten ze door nadat ze in een lunchroom wat gebruikt hadden, in het vrije veld. Gwen had geen zin n naar de ruïne terug te keren. Ook niet, toen Kees beloofde de verborgen schat voor haar te zoeken. Ze had, zei ze, eigenlijk nu geen pret tige herinneringen aan het slot, want ze moest toch maar voortdurend denken aan die Duitsers. gevangen genomen waren. Waarop Bram haar het eerste standje van zijn leven schopte en haar verdacht van fascistische neigingen. Wat natuurlijk met beslistheid werd tegengesproken en haar deed opmerken, dat de Hollanders toch gevoelloze kerels waren. De dag verliep verder in ononderbroken gezelligheid. Ze zwier- door de bossen, plukten een geweldig groot boeket bloemen voor Gwen in een wei, lagen languit in het koele gras en verorberden de heer lijkheden, die Gwen als verrassing had meege bracht. Vaak keken de dorpelingen het viertal dat, hun autootje hadden ze zolang ergens gestald Hollandse liederen zingend onbekom merd door de velden dwaalde, alsof er geen oor log was. Gwen was er trots op, dat ze de eerste helft van het Wilhelmus helemaal alleen kon zin gen en „Waar de blanke top der duinen" kon mee- neuriën. Beleefdheidshalve, maar zeer zeker ook welgemeend, zette Bart op een gegeven ogenblik het „God save the King" in, wat door een stelle tje werklieden uit volle borst werd meegezongen In „The Kings Inn" zette Kees 's avonds de boel op stelten door, boven op een tafel staande, ten gehore van een hele schare boeren en hand werkslieden een stelletje Kamper uien te verlco- i Rhijn pen. Hij deed het zó goed en zijn onnavolgbare verteltrant viel zó in de smaak, dat een jonge arbeider, die over enkele weken in het huwelijks bootje hoopte te stappen, hem uitnodigde. m«:t Gwen en de beide anderen, het trouwfeest to komen opluisteren. Voor welke eer Kees lachend bedankte, omdat hij tot zijn spijt chauffeur was. in dienst der geallieerden. Het was laat in de avond, toen ze, luid zingend, in het kamp aankwamen, waar Bram zou over nachten. Van naar de krib gaan kwam voorlopig nog niet veel, want de jongens moesten natuurlijk in geuren en kleuren van hun wonderbare vangst vertellen. Aan welk verzoek met graagte en de nodige bescheidenheid werd voldaan. Drie maanden later ontvingen Gwen en de jon gens ieder een schrijven van het departement van oorlog, waarin hen, namens het vaderland dank werd gebracht voor hun moedig gec toond bij de gevangenneming van„four Germans, on the 15th of May". HOOFDSTUK XXIV HOLLANDVAARDERS En de oorlogskansen waren gekeerd. Rusland had zijn legers in dienst gesteld van de geallieerde zaak en Amerika, dat eerst zijn financiële en materiële steun had verleend, daadwerkelijk in de strijd getreden en vocht aan de zijde van Engeland en Rusland en de verbonden landen voor het verdrijven van de verschrikkelijke tirannie, die de wereld dreigde te overmeesteren. En Engeland, dat eerst in een hoek gedrongen met de moed der wanhoop gevochten had tegen de overmachtige vijand, Engeland, dat dreigde onder te gaan in een nacht, waar nooit meer een dag op zou volgen, Engeland, dat een donk* dal door gegaan was van bloed en zweet en tr nen... Engeland was uit zijn benarde positie be vrijd en voerde zijn legers van de ene triomf naar de andere, dank zij de bijstand der bondgenoten. Stalingrad was weer in Russische handen, Rom mel had zijn Waterloo bij El Alamein gevonden. Kaap Bon was gevallen, Sicilië en Sardinië waren bevrijd. En immer voorwaarts ging het. Het eind van deze verschikkelijkste aller oorlogen tege- moe^ ien handelspolitiek moet nemen dan zou De Russen hadden een wig gedreven in het Nederland ondanks de Benelux zijn be- Oostelijk front en zetten onweerstaanbaar koers I bokkingen m- c België wat de hoofd- naar het hart van Duitsland. Italië had gecapi-lzaken betreft, moeten herzien. Er be- tuleerd en een machtige invasievloot had haar st.aat een redeliJke kar»s. dat Nederlands manschappen en materiaal op de rotsige kusten LuUfoer naar West-Duitsland vlotter zal van Frankrijk ontscheept De brug bij Remagen ^er'open- ,fPr- 13 bezorgd over Neder- was verovei d en van Oost en West drongen de bïiin"! zonder dol verbonden legers op naar Berlijn. lc,rhulp en vreest dat Nederland d* die al lange tijd smokkelwaar naar Duits land vervoerden, -fa De Amsterdamse chitect A. H. is wegens overtreding de bouwvoorschriften bij verbouwingen aan een fabriek te Zaandam door het Amsterdamse gerechtshof tot 1500 boete veroordeeld. De eis was drie maanden geweest, -fr De Landelijke Kath. Bouw corporatie heeft gisteren in Utrecht de mogelijkheid besproken van een premie lening waarbij de premie zou bestaan kans op een flatwoning voor bejaarden of goedkoop kost en inwoning verzorgingspaviljoen. -fr De heer W. Schermer te Wormer stopte in het jaar een Bevelander van 7 ons in de grond. De oogst is nu binnen: 70 aard appelen van normaal formaat en 80 kriel aardappeltjes. De Ver. van Reinigings directeuren die in Rotterdam haar j: vergadering houdt, werd gisteren ont vangen door burgemeester Oud. De algemeen vertegenwoordiger der Ned. Spoorwegen voor België, Luxemburg en Frankrijk te Brussel, mr M. v. d. Bos, wordt m.i.v. 1 October chef handelszaken In Brussel wordt hij opgevolgd door mi J. D. Kok, referendaris bij het hoofd kantoor te Utrecht. -fr De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, heeft gistermiddag het nieuwe electrische gemaal Schelpenhoek aan de zuidelijke Zeedijk van Schouwen in gebruik gesteld. Nederland in de E.B.U. Geen acuut gevaar meer Herziening van de Benelux? In tegenstelling tot de toestand enkele maanden geleden is er geen acuut gevaar meer en men kan iets optimisti scher zijn dan zes weken geleden, aldus verklaart prof. dr F. A. G. Keesing, raad adviseur van het ministerie van Finan ciën, over Nederlands positie in d( Europese Betalingsunie. In de eerste plaats kwam dit door de verhoging het quotum met 25 millioen dollar, voorts door de gunstige gang van zaken in Augustus j.l. Men mag verwachten, dat Nederland 1951 zonder kleerscheu- doorkomt en dat in 1952 de rege ringsmaatregelen vrucht zullen dragen. Externe factoren zijn echter beslissend. Spr. noemde de afspraak van Anneville een stap terug. Als België buitengewone maatregelen ten aanzien van zijn geld handelspolitiek De Mariniers zijn in Suriname zekt op hun plaats. Ze zijn niet alleen lan: soldaten, ze zijn ook thuis op het wate En al het kader en de officieren die zie thans in Suriname bevinden, kunnen hl; te lande wel een plaats vinden bij c- Kon. Landmacht. Zijn we wel ingelich dan is daar nog lang geen overcompl« aan officieren en kader. (Vele weken geleden hebben wij h; Surinaamse Statenlid Pengel verzocht od van Surinaamse zijde de bezwaren tege de Mariniers toe te lichten De heer Pet gel heeft niet eens hierop geantwoort Urgent is de zaak dus blijkbaar niet. - Red.) Speciale commissie Klokhervormingsplan in studie Met het doel het klokhervormingspla. m prof. Van den Bergh 'te bestudere. zal op 9 October in het ministerie Binnenlandse Zaken een speciale com missie worden geïnstalleerd. De lede: zijn allen deskundigen op gebieden di- iets te maken hebben met de tijd. Zoal) reeds eerder uitvoerig meldden, wi prof. Van den Bergh het tijdvraagstui oplossen door de bevolking in de zomer maanden meer profijt te laten trekke: de uren dat er zonlicht is. Voor zitter van de commissie is prol dr TL Limperg jr, hoogleraar in de economii accountancy aan de gemeentelijk^ universiteit te Amsterdam. (Adverten tti [FA^J Het lied der aetherqolveri ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 ra. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuw 8 18 Gram 8.40 Orgelspel 9.00 Gram VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10.08 ïnwijding VARA: 10.20 Uitzending voo: rbeiders ln de continubedrijven 11 Viool en piano 12.00 Gram 12.33 Roemeen t 1.00 Nieuws 1.15 Lichte muziek l.S 2.00 Voor de jeugd 220 Harmonie orkest 2.50 Fries programma 3.15 Hawaiian^ :iek 3 45 ..Van de wieg tot het graf", eau- e 4.00 Gram 4.30 Sport 4.45 Radio Phil- nonisch orkest en solist 5 30 Voor di Jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Vara-Varia 6 20 Am«J ltsmuziek 640 Regerlngsuitzendinij ..Zoeklicht op de Westerse defensie" 7.05 leke staalkaart VPRO: 7 30 „Passeparj causerie 7.40 „Het Oude Testament it tijd", causerie 7.55 „Deze week", cauj VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Actualite 8.15 Gram 9.00 „Let op uw tellen" 9.15 W iziek 9 45 Socialistisch commentaar 1 Amusementsmuziek 10 40 „Onder de pann ipel 11.00 Nieuws 11.15 Reportage 11. 12.00 Albert de Booy 50 jaar artist. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7 15 Ochtendgymn. 7 oorzang 7.45 Morgengeb 8.00 Nws 8.15 9.00 Voor'de huisvrouw 9 35 Gram 10 Of kleuters 10.15 Gram 11.00 Voor de 11.45 Gram 1150 „Als de ziele luistert' 12 33 Pianoduo 12 55 Zonnewijze ws 1.20 Lichte muziek 2 00 „Theo Casio^ lisdaad en antiek", hoorspel 2 20 Gran 2 50 Harmonie-orkest 3 10 Kroniek van let- sren en kunsten 3 45 Kinderkoor 4.05 Grari 30 „De schoonheid van het Gregoriaans' 00 Voor de Jeugd 6 00 Filmmuziek 6.15 Werj ingspraatje Kon. Marine 6 25 Orgel .45 Gram 7 00 Nieuws 7 15 „Dit Is auserie 7.21 Actualiteiten 7 27 Gi ournalistiek weekoverzicht 8 00 Niei Pe gewone man 8 12 Gram 8 15 „Lichtbakei 8 40 „Steek eens op. Heren!" 9 00 Gev. pr tramma 9.53 Causerie over de naderem 'erkiezingsstrljd 10.00 Lichte muziek 10. .Wij luiden de Zondag in" 11.00 Nieui 1.15 Nieuws in Esperanto 11.25 Sport 11.30 12.00 Strijkorkest, en soliste. ENGELANr. BBC Home Service. 330 m, 12.00 Gram 12.25 Amusementsmuziek IJ ieuws 1.10 Gev progr. 2.10 Arbeidersoi 2.45 Orgelspel 3.15 Orkestconcert 4.25 H spel 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws Sport 630 Ouderwetse muziek 7.15 li :ws 7.45 Gev. muziek 8 40 Reportage euws 9 15 Causerie 9 30 Hoorspel 10 45 V» rs 11 00—11.03 Nieuws ENGELAND. BBC Light Prograr 1500 en 247 m. 15 Lichte muziek 12.55 :ert 2 00 Gev muziel 3.30 Sport 5 00 Orgelspel 51 12.00 Gran .15 Orkest! Lichte muzl Sport 6 00 «Jieuws 7 25 Sport 7 30 Verzoekprogr .These Radio Times" 9 00 Lichte muziek 108 Jieuws 10 15 Actualiteiten 10 20 Gi tl 00 Lichte muziek 11 56—12 00 r BRUSSEL. 324 m. 45 Gram 12.00 Salonorkest 12.34 Omroep st 100 Nieuws 1.15 Vlaamse liederen n 3.00 Accordeonmuziek 3.15 Gram n 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5 30 Orgelc 6.00 Een lied, een herinnering 6 20 Gi 6.30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Gi 50 Radiofeuilleton 8.00 Zang 9.00 Actual) T"-»n 9.15 Gram 10.00 Nieuws 10 15 Verzoel rogr. 11.00 Nieuws 11.05—12 00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest en solisten 1 00 Nieu I.10, 1.30 en 2.00 Verzoekprogr 3.00 Opei t 4.30 en 4 45 Gram 5 10 Relais 630, 6 7.40 Gram 7 45 Nieuws 8 00 Omroe en solisten 900 Lichte muziek 9 10.00 Nieuws 10.10 Gram 10.55 Nieu' II.00 Amusementsmuziek 11.50 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 8