Jlieuiue griltsrije GTflurant Honderd jaar zeepfabricage Dringend beroep van Truman op Perzië uitwijzingsbevel in te trekken Amerika is gekant tegen elk overhaast optreden Vannacht halve ton gestolen bij de Leidse belastingen Wist U 19} VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9340 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NRTIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantnasUeh fs gbeblfoen myn hert lo tcgfjeaspoet" Zie pag. 3 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Deur voor bemiddeling blijit open PRESIDENT TRUMAN heeft een dringend beroep op Perzië gedaan om het uitwijzingsbevel voor het Britse oliepersoneel te Abadan in te trekken. Tegelijkertijd heeft Amerika zowel de regering te Londen als die te Teheran doen weten, dat het alle mogelijke hulp zal bieden bij het zoeken naar een oplossing voor het olieconflict. Ook heeft president Truman op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij nog steeds hoopvol gestemd is, dat er een vreedzame oplossing voor het Brits- Perzische oliegeschil zal worden gevonden. Hij voegde er echter aan toe, dat zijn hoop niet altijd verwezenlijkt wordt. Overigens had hij geen plannen om zijn speciale afgevaardigde, Averell Harriman, in de naaste toekomst opnieuw naar Teheran te zenden. Er is geen verandering in de situatie, want de Engelse regering heeft, ofschoon de toestand zeer gespannen is, geen definitieve besluiten genomen. De raffinaderij te Abadan staat thans geheel onder Perzische controle. Het uitwijzingsbevel is aan alle 300 Britse employe's in Abadan thuis be zorgd. Perzische soldaten hebben alle toe gangen tot de fabrieksterreinen bezet en beletten de Britten om naar binnen te gaan. Slechts tien opzichters werden nog toegelaten, maar deze moeten vóór Zon dag alle bescheiden aan de Perzen over handigd hebben, aldus Reuter. Te oordelen naar Ass. Press, behelsde de boodschap van Truman het volgende: 1. Amerika heeft een beroep gedaan op Mossadeq het uitwijzing9bevel in te trek ken. 2. Amerika is tegen elk overhaast optreden, waardoor de deur voor een eventuele vriendschappelijke regeling wordt dicht geworpen. 3. Amerika is be reid, beide partijen te helpen, om de voorwaarden vast te stellen betreffende het toekomstige eigendomsrecht der olie industrie. De Britse regering heeft geen besluit genomen om Abadan te doen evacueren of het met geweld te houden, indien Mossadeq weigert zijn decreet in te trekken. Overwogen wordt om óf Britse troepen naar Perzië te zenden, einde het verblijf in Abadan der tech- L te waarborgen, óf de Engelsen te u Ook hebben Britse en Ameri kaanse functionarissen elkaar geraad pleegd over een compromis tussen deze twee uitersten. Resumerende, krjjgt men de Indruk, dat op instignatie van Amerika. Enge land „een laatste poging" wil doen om met Perzië tot een accoord te geraken. Blijkbaar wacht men eerst nadere in lichtingen af van de ambassadeur in „Schrik van Surhuizum" Tegen 80-jarige weer 2 jaar geëist i verlichting dn osidderen als hij wordt vrijgelaten". Deze woorden van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden golden de 80-jarige vee houder H. de H„ „de schrik van Surhui- zijn omgeving terroriseerde, werd beschuldigd van brandstichting in het huis dat hij be woonde en dat het eigendom van twee familieleden was. De rechtbank had hem tot twee jaar veroordeeld en thans werd k hoger beroep bevestiging van ddt von- geëist. Een dochter en een schoon- brachten bezwarend materiaal naar ;n, doch enkele zoons namen het voor de oude man op. Een van hen zei dat hij grote som geld had kunnen krijgen wanneer hij een verklaring tegen zijn vader onderstreepte. Toch t.b.c.-onderzoek in Doornspijk Het bevolkingsonderzoek op longtuber- culose in Doornspijk, waartegen een predikant zich met succes had verzet, zal 'toch doorgaan. Gezien het grote aan tal actieve t.b.c.-gevallen op de Noord- Veluwe is het volgens de districtsarts, dr Brouwer uit Apeldoorn, niet verantwoord het onderzoek achterwege te laten. Daar om heeft de Stichting Massa-Onderzoek uit Apeldoorn besloten begin November met de doorlichting te starten. Burge meester De Vries van Doornspijk ver leent zijn volledige medewerking. Bedrijf twee maal getroffen door hoenderpest Zestienhonderd kippen van de pluim veehouder K. de Vries te Den lip (N.- H.) zijn wegens pseudo-vogelpest ver nietigd. Dit is reeds de tweede maal dat het bedrijf door de ziekte is getroffen. In Friesland breidt de pseudo-vogel pest zich uit. Nadat vorige week in Zwaagwesteinde een geval was gecon stateerd, heeft men thans ook in Leeu warden en Makkum gevallen ontdekt. Ook op drie bedrijven te Putten (Gld) is pseudo-vogelpest uitgebroken. Bij de pluimveehouder E. Propitius zijn 320 kippen afgemaakt en bij G. v. du Steeg ruiim 200, terwijl het bedrijf van D. Jan sen eveneens besmet is. Een vierde be drijf wordt verdacht. In een deel van de gemeente is het verboden kippen, hon den en katten los te laten lopen. „Niet aanvallen" blijft Israels parool Israël heeft gisteren te Parijs op de bijeenkomst der verzoeningscommissie voor Palestina de ontwerpen van de ndet- aanvalsverdragen overhandigd, die het, zoals gemeld, met Egypte, Jordanië, Syrië en de Libanon wil sluiten. Hierin worden de Arabische staten voorgesteld alle geschillen op vreedzame wijze te re gelen en zich van vijandige handelingen te onthouden. (Deze ndet-aanvalsverdra- gen werden eerder door de Arabische staten een afleidingsmanoeuvre genoemd en zonder nieuwe gezichtspunten geacht Red.). Wegens moord op de bijna 80-jarige Hannes van Mol te Hank in de gemeente Dussen (N.-Br.) op 5 December van het vorig jaar, is de landbouwer W. v. d. S. uit Werkendam bij Heusden gisteren door de Bossche rechtbank veroordeeld tol een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de re gering. De O.v.J., die moord niet bewezen achtte, had wegens doodslag met bero ving tien jaar geëist. Teheran, Sir Francis Shepherd. Deze heeft een dringend beroep op de Sjah gedaan, premier Mossadeq te willen matigen. Na de bijeenkomst van het Britse kabinet, heeft Attlee een onderhoud ge had met de leider der oppositie Churchill en diens plaatsvervanger Eden. Volgens berichten uit Basra zullen van daag twee Britse torpedobootjagers van de „Battle-klasse", de Vigo en de Armada bij de monding van de, tussen Perzië en Irak stromende, Shatt El Arab aanko men. De kruiser Mauritius ligt voor an ker in het midden van de rivier, ter hoogte van de raffinaderij bij Adadan. De „Washington Post" oppert de mo gelijkheid, dat de Brits-Perzische span ning zou verminderen, indien de Anglo Iranian" vervangen wordt door de „Royal Dutch Shell", die meer een staat van zakelijk staatsmanschap bezit. De socialisische regering van Zweden zal Maandag a.s. aftreden, om daarna, zoals thans zeker is, een coalitie met de agrariërs aan te gaan. Premier Ta-ge Erlander zal de leiding in het nieuwe kabinet behouden. Waarnemers verwach ten geen wijziging in Zwedens buiten landse politiek, die naar men weet, ook in de huidige verhoudingen in de wereld op strikte neutraliteit is gericht. Een uit vloeisel hiervan is, zoals men zich zal herinneren, de weigering van Zweden om waarnemers respectievelijk troepen voor de V.N. ter beschikking te stellen. Churchill is, al maakt hij dan geen deel uit van de Engelse regering, nog steeds een der eerste staatslieden van de wereld. De belangstelling voor de grote politicus is eerder toegenomen dan verflauwd in de laatste jaren en Churchill zélf, die dit maar matig vindt op zijn tijd, kreeg dezer dagen daar van het bewijs, toen hij uit zijn auto stapte voor de woning van Attlee, waar de kritieke oliesituatie werd besproken. Fotografen en nieuwsgierigen dron gen om hem heen, zodat Mr Churchill met moeite de woning kon binnengaan. Kinderverlamming Slechts 500 bedden voor 8.000 patiënten Voor de 8 a 10.000 lijders aan kinder verlamming die ons land telt, zijn slechts drie internaten beschikbaar, namelijk Arnhem, Nijmegen en Rotterdam, met totaal niet meer dan 500 bedden. Er bestaan plannen voor de opening van nieuw internaat met school te Vo gelenzang en een revalidatie-centrum in Amsterdam, doch het nodige geld ont breekt nog. Daarom wordt Woensdag middag in het Amstelhotel te Amsterdam modeshow gegeven ten bate van de Ned. Stichting voor het gebrekkige Kind die zich met zorg voor slachtoffers kinderverlamming belast. In Juni en Augustus 1952 wordt een nationale lo terij gehouden. Opbrengst was twee ton 600 poppen van Stich ting worden verloot De uit 600 poppen bestaande tentoon stelling van de Stichting 19401945 die laatste twee jaar in zeventig plaat- is gehouden, heeft f 200.000 opge bracht. De poppen worden thans van de hand gedaan. Op de mode- en huishoud beurs Femina te Rotterdam kan men sinds vandaag de tentoonstelling voor het laatst bekijken en een lot kopen om in het bezit van een pop te komen. Men had de tentoonstelling liever blijvend ergens ingericht, doch de omstandighe den noodzaken de stichting tot opheffing over te gaan. Baron Van Lijnden adjudant van de Koningin Tot adjudant in gewone dienst van de Koningin is met ingang van 1 September benoemd de ritmeester (tijdelijk majoor) J. J. L. Baron van Lijnden, van de cavalerie. Geruchten over devaluatie Franse franc Er zijn echter aanzielijke reserves Tengevolge van geruchten over deva luatie van de Franse franc steeg de no tering van de Amerikaanse dollar op de vrije markt te Parijs tot 417 francs, de hoogste koers sinds 2 jaar, tegen ficiële koers van 350 francs. Van officiële zijde noemt men deze geruchten zelfs niet waard om tegengesproken te v den. Le Monde wijst er op, ddt deze ruchten telkens opduiken, wanneer zich het land in financiële moeilijkheden be vindt, doch de toestand is niet te ver gelijken met die in 1949, de betalings balans is niet verontrustend en er zijr aanzienlijke deviezenreserves. Het blad zou niet weten welk' nut een devaluatie zou kunnen hebben. Contra corruptie Truman Speel eens open kaait President Truman heeft het Congres verzocht een wetsontwerp in te dienen, volgens hetwelk de Congresleden en alle hoge regeringsfunctionarissen, alsmede rechters, hoofden en andere employé' politieke partijen, jaarlijks een open bare verklaring zouden moeten afleggen omtrent hun totale inkomen. Een der gelijke we zou ertoe bijdragen „verkeerd gedrag en ongegronde argwaan" tegen te gaan. Truman meent, dat dit het derzoek naar beschuldigingen over poli tieke invloed op regeringslemngen kan vergemakkelijken. Hij is ervan overtuigd, dat de meeste regeringsfunctionarissen .behoorlijk, eerlijk en recht-door-zee" zijn. Maar er doen zich nog gevallen voor dat deze mensen en leden van het wet gevende lichaam zich laten leiden door eigen belang. Thomas Dewey, de gouverneur va sitaat New York. heeft gisteren een derzoek gelast naar aanleiding van schuldigingen inzake geknoei, omkoperij :>rruptie op Staten, een deel va stad New York. Voor de ambtswoning ter Attlee in Downingstreet staan de laatste dagen geregeld drom men mensen te kijken naar het af- en aanrijden van de autoriteiten, die de gespannen toestand met Perzië bespreken.... Engelse staatsraad benoemd De Koning gaat goed vooruit Koning George van Engeland heeft een staatsraad benoemd, welke de meeste van zijn staatszaken voor hem, gedu rende zijn ziekte, zal mogen behartigen. Deze leden zijn Koningin Elizabeth, Prinses Elizabeth, Prinses Margaret, de Hertog van Gloucester en de Koninklijke Prinses Mary (de zuster van Koning George). Deze vijf leden mogen nai de Koning optreden bij de behandeling der dagelijks lopende zaken. In Londense kringeri wijst men e: dat de ondertekening van dit decreet geenszins betekent, dat de toestand van de Koning slechter zou zijn. geworden. De maatregel dient slechts om te voor komen, dat de lopende zaken- vertraging ondervinden. De staatsraad kan echter niet het parlement ontbinden, of een rang, titel of waardigheid toekennen, tenzij in uitdrukkelijke opdracht van de Koning. Thans wordt officieel meegedeeld, dat Prinses Elizabeth en de Hertog vai Edinburgh op 7 October per vliegtui; zullen vertrekken voor het voorgenomen bezoek aan Canada. Na de operatie blijft de toestand van de Koning „zeer bevre digend." De brief aan de Koning De beroemde chirurg. Clement Price Thomas, die Koning George VI ge opereerd heeft, had vijftien maanden geleden* een gedeelte van een der longen moeten wegnemen bij e achtjarig meisje Jill Stebbings, dat Fairlop woont. Zij is nu weer geheel hersteld en voelt zich vrolijk en zond als andere meisjes. Toen zij hoorde, dat nu ook haar Koning ge opereerd moest worden, ook aan long, ging zij direct aan tafel zitten en richtte tot Zijne Majesteit het vol gende aandoenlijke briefje: „Beste Koning. Wees maar bang. Kijk eens wat meneer Price Thomas voor mij heeft gedaan. Ik schrijf V, om U te vertellen, dal U maar niet bang moet zijn. Want ik heb net zo'n erge longoperatie gehad, die ook door hem is verricht. Heus, dokter Price Thomas is wat een aar dige en bekwame man. Hij weet reuzeveel. Beste groeten van Uw Jill Stebbings." Ontzetting geëist tegen Maastrichtse notaris De officier van Justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft gisteren in gesloten zitting tegen de Maastrichtse notaris Quaedvlieg ontzetting uit zijn ambt geëist. De notaris, die tot het ge zelschap aan boord van de geheimzin nige President Robert behoort, heeft zonder verlof van de kamer van zicht langer dan veertien dagen zijn standplaats verlaten. Uitspraak op 11 October. Brandkast met snijbrander geforceerd Naar wij vernemen, is vannacht in het kantoor van de ontvanger der directe belastingen te Leiden, Breestraat 18, in gebroken. De dieven zagen kans met een snijbrander de brandkast open te krijgen. Hierin bevond zich om. een bedrag van ruim f 50.000. Zij hebben dit meegenomen. Men kwam omstreeks tien over 8 tot de ontdekking. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die in een mini mum van tijd het gebouw had bezet. Ook op straat was het te merken, dat er iets aan de hand was. Het personeel van het kantoor werd aanvankelijk de toe gang tot het gebouw ontzegd, terwille Auto 250 meter door trein meegesleurd Bestuurder in ziekenhuis overleden Een vrachtauto met eieren is gister avond op een onbewaakte overweg bij Oss door een stoomtrein uit Nijmegen gegrepen en 250 meter meegesleurd. De 35-jarige eigenaar-bestuurder M. A. Jansen uit de Hoogheuvelstraat te Oss werd ernstig gewond en is in het zieken huis overleden. Hij was gehuwd en had vier jonge kinderen. De locomotief van de trein werd zo zwaar beschadigd, dat een andere locomotief het transport moest overnemen. Er ontstond 35 minuten ver traging en de trein in omgekeerde rich ting had op dit enkelspoorbaanvak 27 minuten oponthoud. m het onderzoek, dat in volle gang is. Hoe laat de inbraak is gepleegd, is nog niet bekend. Over het aantal per- a, dat bij de diefstal betrokken is geweest, tast men ook nog in het duister. Per bromfiets op pad Daders van overval te Bunnik gegrepen Een van hen zat in Delft bij zijn meisje Twee inbrekers die zich hebben schul dig gemaakt aan tientallen inbraken in Gelderland, Drente en Overijssel en aan roofoverval te Bunnik, zijn door de Apeldoornse politie gearresteerd. Een hen, de 26-jarige B.G.T. uit Apel doorn, werd in Delft opgepakt bij zijn meisje. De andere arrestant is de 25- jarige E. V. uit Loenen (Veluwe). Het tweetal trok er als regel op uit met gehuurde bromfietsen en had zich gespecialiseerd iin woningen van winke liers. In Vollenhove werd f2 000 buitge maakt en te Bunnik slechts f 12.50 omdat zij daar in hun werk gestoord werden. Toen zij in Bunnik betrapt werden, losten zij verscheidene schoten, maar gelukkig werd niemand getroffen. Generaal Eisenhower, die toch heus wel gewend is, om zo nu en dan een onderscheiding te krijgen, bekijkt met nauw verholen trots de Deense medaille „Hedgehog", die hem in Parijs werd opgespeld. In de me daille is de betekenis gegraveerd van de defensieve bedoelingen van het Atlantisch Pact. DAT tegen de 49-jarige A'dammer L. S. R. H. die in 1948 reeds wegens handel ie tot 3 mnd was veroordeeld, thans voor hetA'damse gerechtshof we gens handel in morphine bevestiging is geëist van het rechtbankvonnis (8mnd). DAT voor de A'damse rechtbank te gen de A'dammers G. W. T. V-, J. J. v. Z. en J. F. W. E„ die zijn opgetreden als bookmakers voor paardenrennen resp. f 500, f 1000 en f 100 boete is ge- eist en bovendien tegen elk 3 mnd voorwaardelijk. DAT de instorting van de toren te Jorwerd blijkens het onderzoek is ver oorzaakt door een verglijding van de fundamenten terwijl een deel van de kerkmuur thans omver is getrokken omdat een scheur steeds groter werd- DAT de torpedobootjager Banckert Dinsdag van Nieuw-Guinea in Den Hel der wordt verwacht en Woensdag om half tien toegankelijk is voor afhalers. DAT 13 documentatiedeskundigen van de E.C.A. gisteren Philips bezochten en vandaag de gasten waren van de Econ. Voorlichtingsdienst in Den Haag. DAT de suikirbietencampagne Limburg op 5 October zal beginnen en de opbrengst wordt geraamd op 80 mil- lioen kg (20 pet minder dan vorig jaar). DAT de Apeldoornse raad overeen komstig het voorstel van B en W. heeft besloten in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de Zutphense rechtbank (f 25.000 boete wegens bouw van een I school zonder rijksgoedkeuring). DAT in Apeldoorn een garage voor I bussen van de Veluwse Autodienst geopend en de moeilijkheden in zake de vestiging van een bureau van de V.A-D. aan het Sophiapark zijn opgelost zodat ook het nieuwe busstation spoe- Lg in gebruik kan worden genomen. DAT te Nederhemert (Geld.) het elec- trische gemaal De Baanbreker is over gedragen, waarmee de kroon is gezet op de verkaveling van 1700 ha in de Bom- melerwaard. DAT de keuken van de N.V. Electr. Smederij v.h. B- Bosman aan de Brielse- laan te R'dam is uitgebrand doordat een PTT-man een benzinebrander vulde bij DAT de raad van Hoogezand-Sapper- meer op advies van Ged. Staten het be sluit tot de bouw van een nieuw ge meentehuis heeft ingetrokken i-v-m. de investeringsmoeilijkheden. DAT de raad van Bussum l.vjn. de kapitaalsschaarste besloot geen Volks- credietbank op te richten, doch wel on der de burgerij een vrijwillige lening van f 500.000 voor de woningbouw. uit te schrijven. DAT luit.-kol. ir M. Brinkgreve van de artillerie is overgeplaatst naar de technische troepen terwijl eervol ont slag is verleend aan luit.-kol. A. v. d. Wiel (artillerie), luit-kol. N. W. L. Everts (infanterie) en luit.-kol. G J. W. Gelderman (Kon. marecha-tssee). DAT het conflict tussen Let bestuur van de groenteveiling te Apeldoorn de handelaren is bijgelegd doordat de schorsing van een Kleinhandelaar, dl'» weigerde minderwaardige perziken aanvaarden, is ingetrokken. DAT de artilleriesohool van de Kon. Marine Maandag in het voormalige fort Erfprins in Den Helder door de com mandant. luit. ter zee le klasse P. Cool, wordt geopend. DAT het lichtschip 11. voorzien van :n lamp van 4,2 millioen kw met een lichtsterkte van 1 millioen kaars, mor genochtend in Den Helder te water wordt gelaten. DAT de deelnemers aan de jaarver gadering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer door het ge meentebestuur van Utrecht zijn vangen. DAT de tentoonstelling „De Schakels tussen Tuin en Tafel" die de drie lan delijke bonden van kleinhandelaren in groente en fruit van 2 t/m 6 October te Utrecht zullen houden. Dinsdag door commissaris Reinalda wordt geopend. DAT afgevaardigden van het A'damse bedrijfsleven in principe hebben beslo ten een Kamer van Koophandel Neder- land-Australië op te richten. DAT in de staat Israël vorig jaar ruim 169.000 personen immigreerden. onder wie 241 Nederlanders, en het land eind 1950 ongeveer 1-350 000 in woners telde. DAT de 39-j. kermisexploitant W tt Purmerend, besohuldigd van hazardspel door middel van hijskraanautomaten, thans door het gerechtshof te Leeuwar den is vrijgesproken, evenals reeds der door de rechtbank (eis: f 100 boete-' DAT zekere Van L. te Afferden (L.) bij het ontploffen van een granaat die hij wilde demonteren, ernstig werd ge wond zodat hij een oog en een hand zal I moeten missen. Doorlichting Hier en daar leven bezwaren tegen doorlichting op tuberculose. Deze bezwaren komen veelal hierop neer, dat de mens niet moet trachten te ontvlieden wat God als een kwaad door de zonde der mensheid over hem brengt. Wel is men als regel het gevoelen toegedaan dat, wanneer iemand eenmaal ziek is, geneesmiddelen op hem mogen worden toegepast. „Wie gezond zijn, hebben de medicijnmeester niet van node, maar die ziek zijn" is de tekst die men daarbij wel pleegt te bezigen. Het moet ons van het hart, dat het ons niet duidelijk is hoe men hieraan een argument kan ontlenen tegen doorlichting. Deze immers is zelf nauwelijks of niet een voorbehoedmiddel. Wel kan zij aan tonen of iemand aan een bepaalde ziekte lijdt. Blijkt dat het geval te zijn, dan blijkt tevens de noodzaak van genees kundig ingrijpen. Doorlichting is te vergelijken met het aanleggen van de koortsmeter of met het voelen van de pols. Door doorlichting is nog nimmer iemand genezen. Wel wijst zij de aanwezigheid van bepaalde ziek ten aan. Daarom zijn de bezwaren tegen doorlichting ons waarom het te ont kennen? ook niet duidelijk. Met telefoon Het departement van Onderwijs heeft aan de scholen voor M. en V.H.O. modellen gezonden van leer- lingenkaarten, kaarten dus die men zou der scholen. Daar kan op zichzelf iets 's in zitten, al kunnen wij ons voor- kunnen gebruiken op de administratie stellen dat er hoofden zijn die de voor keur geven aan een kaart welke meer strookt met eigen ervaring. Dit laatste te eerder het geval nu de toegezonden modellen op bepaalde punten een zon derlinge indruk maken. Het nut om op de kaart gelegenheid te geven tot het opplakken van een pas foto kunnen wij we bekennen het slechts zeer ten dele inzien. Hetzelfde geldt voor de ruimte die de kaart biedt er op te plaatsen de handtekeningen ouders of voogden. Moeten nu straks de vaders en moeders naar de scholen hun handtekening op de kaart te gaan zetten? En waarom eigenlijk? We kunnen ons indenken, dat sommige leer lingen met de rapporten willen knoeien, met de handtekeningen daarop. Maar dat zullen gelukkig uitzonderingen blij— Trouwens zal dat door de hand tekeningen op de leerlingenkaart te voor komen zijn? Nog iets vreemder is het volgende. De kaart bevat betrekkelijk weinig gelegen heid tot het vermelden van bijzonder heden over de leerlingen. Eigenlijk gaat het blijkbaar alleen om naam en adres, vroegere school enz. Maar te opmerkelijker binnen deze sobere reeks, van gegevens staat daar plotseling het in te vullen telefoonnum mer van de leerling compleet met ken getal. Dat kon wel eens een intens tele foonverkeer tussen hoofd en ouders voor spellen. Maar hoe nu met de leerlingen, geen telefoon hebben? Waarborgfonds opgericht Kruideniers binden strijd aan tegen de pof-klanten Werkstudenten zullen hulp bieden om wanbetalers op te sporen T~\E DRIE SAMENWERKENDE kruideniersbonden hebben tezamen met de groothandelaren en fabrikanten in dit bedrijf een stichting Waar borgfonds voor het Kruideniersbedrijf in het leven geroepen, meldt de Volkskrant. De Middenstandsbank heeft zich bereid verklaard in betalings moeilijkheden verkerende kruideniersbedrij ven 'financieel te hulp te ko men tot een totaalbedrag, viermaal zo groot als de in het Waarborgfonds bijeengebrachte som. Tot dusver is in dit fbnds bijna f 250.000 gestort. De bijdrage van de Middenstandsbank is daardoor reeds gekomen op omtrent één millioen gulden. ™°t: kaar* staat een eigen nummer. Nie mand, die tersluiks telefonisch zou ling de betalingsmoeilijkheden goeder naam bekend staande kruide nierszaken te helpen verlichten. Daar naast zit de opzet voor bij te springen geval nieuwe bedrijven moeten wor den gesticht in pas gebouwde woonwij ken; wanneer bestaande bedrijven moe ten worden uitgebreid of indien moei lijk te dragen financiële lasten verbon den zijn aan het overnemen van geves tigde zaken. Niet iedereen die voor hulp uit het Waarborgfonds in aanmerking denkt te komen zal inderdaad worden geholpen. Een adviescommissie, gevestigd te Am sterdam, Sarphatikade 11. zal dc aan vragen geval voor geval bekijken. Het er goed mogelyk. dat als antwoord en aanvraag om geldelijke steun het advies voor een meer economische be drijfsvoering wordt gegeven. 13.000 Wanbetalers Een van de omstandigheden waar door veel winkeliers in financiële moei lijkheden geraken, is het grote aantal wanbetalers. In verband daarmee Is on langs te Amsterdam een bureau opge richt waar de Amsterdamse winkeliers inlichtingen over de credietwaardigheid van hun klanten kunnen krijgen. In nauwelijks twee weken zijn volgens De Telegraaf reeds de namen van bijna 13.000 wanbetalers binnengestroomd. Het bureau heeft thans contact op genomen met de middenstandsbonden. Binnenkort waarschijnlijk reeds Maandag zullen werkstudenten wor den ingeschakeld bij het verzamelen der gegevens. Zeist heeft reeds enige tijd zijn Wan betalers Informatie Bureau. Zes zetelend op Keizersgracht 512 m_. de heer F. Vink (32), ondervinden het dagelijks aan den lijve, dat de hoofd stad er ook een bezit. Amsterdamse winkeliers zorgen voor de lawine namen en adressen. Overal in de sta<i halen de lopers de namenlijsten op. En zonder rustpauze geeft telefoonnum mer 31528 de candidaten door. Eigen nummer Voor f 3 per jaar krijgt elke win- j keiier zijn lidmaatschapskaart van de organisatie. Op die lidmaatschaps- willen informeren naar de crediet waardigheid van een zekere meneer Pietersen, zal er in slagen gegevens te winnen, zonder zijn nummer op te geven. Behalve dat het bureau aan zijn leden informaties verstrekt, wil het zich in de toekomst ook bezighouden met een zekere vorm van incassowerk- Zoals reeds nu in de aanloopperiode te merken is. oefent het bureau ook een niet te onderschatten preventieve in vloed uit. Er zijn al winkeliers die mei- ding maken van betalingen van men- die toch maar liever niet op de zwarte lijst van het Wanbetalers Bu- willen voorkomen. Voor betere Nylon reparatie Telefoon 21954 WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond nog enkele ver spreide buien en in de na nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag flinke op klaringen en droog weer. Zwakke tot matige Zuidwes telijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt ta 10 uur). ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1