DEZE MAAND nog BOYD BACKMAN in AVIFAUNA Classis Leiden der Ned. Hervormde Kerk in najaarsvergadering bijeen „Het werk der verovering moet eigenlijk nog beginnen" Bollenkwekers waren in overtreding nieuwe leidsche courant DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 Gemeenteraad van Oegstgeest Ruim een ton batig saldo op de gemeenterekening 1950 DE GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST besloot gisteravond met de stemmen van de Prot. Chr. fractieleden tegen het sluitingsuur voor café's van 11 op 12 uur te brengen. Belangrijk voor de wachtende trampassagiers aan de Leldse Buurt- halte is de aangekondigde bouw van een beschutting, zoals er by het Leldse station zijn verrezen. Voor een centrale brandalarmeringsinstallatie werd een crediet van ƒ2700,— verleend. En ten slotte kreeg de raad van B. en W. de gemeenterekening 1950 aangeboden, die een batig saldo van ruim een ton aanwijst. Het uitbreidingsplan voor de omgeving van de Celebesstraat werd definitief vast gesteld. In de commissie woonruimtewet wer den herkozen de raadsleden Den Ouden (prot. chr.) en Blansjaar (prot. chr.) en de héren Van Beek, Van Nes en mevr. Bouma-Voetberg, nadat de heer Blomsma gepleit had voor verkiezing van de heer Van Mameren (p.v.d.a.). De burgemeester sprak een warm woord van dank voor de moeilijke arbeid tot deze commissie. Spr. had grote waardering voor het uitwerken van de talrijke problemen. De heer Den Ouden bedankte met een kort woord. Een der caféhouders van Oegstgeest hadverzocht het sluitingsuur van zijn bedrijf ce brengen 'van 11 op 12 uur, waarvan B. en W. een voorstel hadden gemaakt. De heer Van Nieuwkoop (prot. chr.) en Oosterom (prot. chr.) achtten deze verlenging niet nodig. „Het is een gevaar voor de opgroeiende jeugd en het gezinsleven, terwijl voorts de omwonen den van het rumoer vaak hinder onder vinden." De burgemeester was van oor deel dat, nu voor één der bedrijven van wege de talrijke vergaderingen de uit zondering vrijwel tot regel wordt, ge lijke monniken ook gelijke kappen moe ten hebben en dus alle café's een gelijk sluitingsuur. Het voorstel werd ten slotte aangenomen met als tegenstemmers de Prot. Chr. fractieleden, uitgezonderd wet houder De Neef. Ged. Staten bleken ernstige bezwaren te hebben tegen de in een vorige raads vergadering aan B. en W. verleende be voegdheid inzake ruimere afwijking bij de woningbouw omdat dit de gelegenheid biedt het karakter der bebouwing in be langrijke mate te wijzigen. G.S. gaven ten slotte in overweging het raadsbesluit in te trekken. Hoewel mr Valentgoed dit een uithollen van de bevoegdheid van de raad noemde, werd het voorstel ten slotte z.h.st. aargenomen. Inzake de nieuwe Leebrug over. het Oegstgeester kanaal werd o.m. besloten, dat het onderhoud van het nieuw ge maakte weggedeelte over 5 jaar bij de gemeente komt te berusten. Belangrijk voor de wachtende tram passagiers aan de Leidse Buurt is zeker de komst van een beschutting, zoals die ook op de vluchtheuvels bij net Leidse station zijn verrezen. De kosten van ƒ900 worden gezamenlijk door gemeente en N.Z.H.V.M. gedragen. Ingevolge de in een vorige vergadering gedane toezegging kwamen B. en W. thans met het voorstel ter tafel om een centrale brandalarmeringsinstallatie aan te schaffen. Twee offertes werden ver kregen, waarbij bleek, dat het wekker- schelsysteem van de P.T.T. de voorkeur verdiende. Op de vraag van mr -Valent goed, wanneer een en ander klaar zou zijn, deelde de burgemeester mede, dat de inspectie voor het brandweerwezen een urgentieverklaring af moet geven. Voorts werd nog opgemerkt, dat bij een eventuele stroomstoring met een hand generator eigen kracht kan worden op gewekt. Een crediet van ƒ2700,werd hierna door de raad verleend. Vervolgens werd door B. en W. voor gesteld afwijzend te beschikken op het beroep van verschillende vergunning houders ingesteld tegen de aanslag in het vergunningsrecht. Mr Valentgoed vond dit een wel erg moeilijke materie. Hij zou het niet ondienstig vinden een af zonderlijke raadscommissie voor bezwaar schriften in te stellen. De burgemeester achtte echter de commissie V005 finan ciën competent voor dergelijke zaken. Voorts deelde de burgemeester mede, dat het vaststellen van het vergunnings recht is ovex-gegaan van de schattings methode naar de berekeningsmethode, welke berekeningen de heer Oosterom een prachtige examenopgave vond. De bezwaarschriften werden ten slotte on gegrond verklaard. Met enige simpele woorden boden B. 1 W. by monde van wethouder dr Dys- selbloem de gemeenterekening over 1950 aan. De gewone dienst gaf aan inkomsten een bedrag van ƒ1.111.732,89 en aan uit gaven een bedrag van 1.006.021,61 te zien, zodat de gemeente over het afge lopen jaar een batig saldo mocht noteren van ƒ105.711,28. De kapitaaldienst gaf aan beide zyden een bedrag weer van 1.114.119,85. In de volgende raadsvergadering zal de gemeenterekening worden vastgesteld, nadat de commissie van onderzoek, be staande uit de heren Den Ouden, Kerk hof, Blomsma en dr Simon Thomas de cijfers heeft bekeken. Met algemene stemmen werd voorts als vakonderwijzer voor lichamelijke oefe ning in vaste dienst benoemd de heer D. H. Wassink. Medewerking werd ten slotte verleend voor de aanschaffing van leerboeken voor de R.K. meisjesschool, gordijnen, stoelen 1 banken voor de Hervormde en stoelen 1 tafels voor de Montessorischool. De rondvraag gaf een vijftal raadsleden stof tot spreken. De heer Van Mameren vroeg, hoe het staat met de doorlichting de gemeentenaren, waarop de voor zitter kon mededelen, dat de goedkeuring van G.S. binnen is en deze aangelegen heid met spoed voortgang zal hebben. De vraag van de heer Van Kerkhof, hoe de verdeling van de subsidie voor de jeugdverenigingen er bij stond, werd door de wethouder van financiën beant woord met de verblijdende mededeling, dat spoedig een voorstel ter tafel zal komen. Het redershuis de Baljuwstraat, Katwijks oudheidskamer met een zeldzaam interieur. Foto D. Kruyt. Het redershuis te Katwijk aan Zee „Niks aan", zegt de huisvrouw - „Een eldorado", verklaart de historicus Het interieur is in ieder geval zeldzaam Vanavond zal de Katwijkse gemeenteraad moeten beslissen of de door B. en W. voorgenomen aankoop van het redershuis aan de Baljuwstraat 55 door gang kan vinden. Er wordt zoals wij reeds meldden gedacht, dit huis te bestemmen tot een Katwijkse oudheidkamer. We zijn eens een kijkje gaan nemen in het historische huis, dat zo veel oudheid kundigen in vei-rukkig brengt en troffen er een wel zeer nuchtere Katwijkse aan, mevr. Noppevan Rijn, die daar woont met haar zeevarende man en haar moe der, mevr. de wed. J. van RijnPlokker. Haar mening over het huis was die van een echte Hollandse huisvrouw en het was wel vermakelijk haar opinie te ver nemen. „Ik begrijp niet zo zei zij -r wat ze er aan vinden. Ik moet hard wer ken om die grote kamers schoon te hou den en het is er erg koud. Dan is er geen Gemeenteraad van Warmond Mogelijkheden voor woningbouw in lening onder ingezetenen? agenda af te werken, deed dit met bekwame spoed en hield zodoende nog tjjd over om een belangrijk punt aan te roeren: de woningbouw. De heren Van Vliet en Elburg sneden de kwestie aan met een vraag naar de stand van zaken. Zij opperden een mogelijkheid tot bespoediging, daarby ziende naar andere gemeen ten, die reeds succes boekten. Het gaat hier om het uitschrijven van een lening onder de ingezetenen van de gemeente. Warmond leek de beide heren nogal kans van slagen te bieden, het geen de burgemeester, mr L. M. E. von Fisenne, betwijfelde. Toch wilde War- monds burgervader zijn medewerking wel geven. De heer Dekker zou hier ook gaarne de industrie ingeschakeld willen zien. Na ampele bespreking werd beslo ten de financiële commissie in overleg te doen treden met het college van B. en W. en te zien, wat in deze de meest aangewezen weg schijnt te zijn. Binnengekomen was een schrijven van de afdeling Warmond van de alge mene vereniging voor bloembollencul tuur, waarin deze haar bezorgdheid uit- Gemeenteraad van Voorhout Aankoop van „Overbos" en verbreding van spoorwegovergang Zullen er weer stoptreinen komen? IN DE ZITTING van de gemeenteraad van Voorhout werd gisteravond het nieuwe raadslid, de heer A. Eigenbrood (c.h.), die wyien de heer G. K. Spierenburg vervangt, door burgemeester De Graaff geïnstalleerd. Over Ce aankoop van „Over bos", dat de gemeente als recreatie-oord wil inrichten, wevïen hartige woorden gesproken. Ook kwam het vraagstuk: „al of niet stoptreinen" aan de orde. Na de gebruikelijke eedsaflegging werd het nieuwe raadslid Eigenbrood een har telijk welkom toegeroepen door de bur gemeester. De heer Eigenbrood herdacht hierna zijn voorganger. De aankoop van „Overbos" door de gemeente achtte de heer Van der Lans „geen kleinigheid: maar eventjes een halve ton!" Hoewel men meermalen de lof heeft gezongen van een verpozings oord als het onderhavige, achtte spr. dit toch een luxe, die de gemeente, armlas tig als zij is. zich zeker niet veroorlo ven kan. Ook de heer Van der Ploeg was het niet met de voorgenomen aan koop eens en noemde het een „hartig kluifje". De heer Jansze zou gaarne een prae-advies van B. en W. hebben gezien. De voorzitter deelde mede, dat de ver koopster een 20-jarige lening toestaat tegen 4%. Deze transactie lijkt het ge meentebestuur volkomen gerechtvaar digd. Vooral, waar het hier om natuur schoon gaat, dat beter in handen van de overheid kan worden veilig gesteld dan in die van particulieren. Besloten werd vervolgens het project dn comité generaal te bespreken. Over de weigering van een vergoeding ex art. 13 l.o.-wet 1920 aan mevr. De Grootvan der Ploeg wenste de heer Van der Lans niet in openbare zitting te spreken, daar het hier personen be trof. Hij verlangde geheime zitting. Zijn voorstel werd gesteund door de leden Lindeboom en Van der Poll. De heren Jansze en Van der Ploeg alsmede wet houder v. d. Nouland meenden, dat er (niet teveel in het geheim vergaderd moet worden. Ook de voorzitter sloot zich by deze mening aan. Een stemming moest echter uitmaken, wie gelijk zou krijgeü. Er bleken vier leden vóór, vyf tegen geheime zitting te zijn. De reden van de weigering aan mevr. De Groot was: on controleerbaarheid van het inkomen. Door de heren Van der Lans en Linde boom wei'd een hartig woordje over deze zaak gesproken, echter zonder resultaat. De verhoging van het crediet in reke ning-courant was een formaliteit, die ider de hamer doorging, evenals het beschikbaar stellen van gelden aan de Chr. school voor het aanschaffen van leermiddelen. Bij de behandeling van de verbreding an de spoorwegovergang waren het ook eer de heren Van der Lans en Linde boom, die aanmerking maakten op de hoge kosten. Het werk zal n.l. op wel .000 komen. Zij zagen de noodzaak wel in, maar Burgemeester De Graaff repliceerde op hun aanmerking met de vraag, of het wel verantwoord zou zijn tegen te stem- En wat de financiering betreft, al dus de vooi-zitter, zal de raad toen niet kunnen denken, dat B. en W. dit non chalant zullen doen. Ook stelde spreker ast, dat in de toekomst weer treinen zullen stoppen, want het loket zal intact worden gehouden. De besprekingen daar over zijn nog steeds in volle gang. Al met al wenste de raad geen stemming en werd ook dit zware punt aanvaard. Bij de rondvraag wilde de heer Nys- sen voor de zoveelste maal weten, hoe de uitslag luidde van het in Januari j.l. gehouden t.b.c.-onderzoek. De voorzitter was verheugd, nu eindelijk enige gege vens te kunnen verstrekken. In October zullen namelijk de personen, voor wie het nodig is, voor een tweede onderzoek v/orden opgeroepen. Hun aantal is ge lukkig zeer minimaal. Verder had de heer Van der Ploeg nog enkele vragen over de subsidie van de kindertractatie. Het Oranjecomité wacht nog steeds op betaling door de gemeente. Dit noemde de voorzitter zeer juist, B. en W. zullen het geld overmaken, als er een goed ge specificeerde lijst van het aantal kinde ren is vastgesteld. Alleen voor school gaande kinderen is een subsidie spreekt over de toenemende bestem ming van bollengrond voor bouwterrein. Besloten werd aan deze vereniging me de te delen, dat voor zover de natuur lijke drang tot uitbreiding van de ge meente dit toelaat, steeds rekening zal worden gehouden met de belangen de bloembollenkwekers. Achtereenvolgens werden zonder enige discussie de volgende voorstellen genomen: de vaststelling van regelen met betrekking tot de controle op de met geldelijk beheer en met boekhou ding belaste ambtenaren, alsmede het onderzoek naar de duidelijkheid dei- rekening van de algemene dienst van het waterleidingbedrijf der gemeente; de verkoop van 629 m2 grond aan de Sweilandstraat aan de heer Th. Leenen voor de prijs van f 10,50 per m2; de op heffing van de gemeenschappelijke gelingen met de gemeente Leiden met betrekking tot de toelating van leerlin gen uit deze gemeente tot de openbare lagere scholen in Leiden; de vaststelling van een nieuwe verordening regelend de kindertoelage voor het personeel der gemeente, waardoor deze verordening wordt aangepast aan de gewijzigde kin derbijslagwet. Aan de orde kwam hierna een voor stel tot verhoging van de vergoeding voor het gebruik van het gemeentelijk gymnastieklokaal. De heer Van Vliet achtte het niet onmogelijk, dat enigingen zullen zijn, die deze verho ging moeilijk kunnen dragen, daarom gaarne zien dat B. en I dergelijk geval de zaak soepel zullen behandelen, hetgeen wordt toegezegd. Tot lid der commissie van advies woon ruimtewet worden benoemd de heren J. van Bladel, F. Walraven, P. J. v. Rijn, C. P. Oosterom en C. Paardekoper. Hier na werden de door B. en W. voorgestelde wijzigingen met betrekking tot de ge meentebegroting dienstjaar 1951 vastge steld. Tengevolge van een verkeerde ra ming zal de gemeente met betrekking tot de werkzaamheden ter verbetering van de JJ- J- f 640. L.T.C. De Munnik Ter afsluiting van het tennisseizoen 1951 organiseert de wedstrijdcommissie van De Munnik Zaterdag a.s. een blik- sem-tournooi, waaraan ieder lid kan deelnemen. Na afloop wordt in de cantint gezamenlijk een maaltijd gebruikt en blijft men nog een tijdje gezellig bijeen Gedurende October blijft er gelegenheid tot tennissen. Van af November is er iedere eerste Zaterdag van de maand clubavond, waarop o.a. tafeltennis zal worden gespeeld. Het bestuur heeft be sloten, het volgend seizoen de training intensief ter hand te nemen. Plannen hiertoe zijn reeds in een vergevorderd stadium. baar. Het bleek, dat de discussies geheel „dood" waren, want de raad wenste niet eens hoofdelijke stemming en ook dit agendapunt werd zonder meer aanvaard. De plaatselijke woningbouwvereniging zag zich een douceurtje in de kas 0,50 toegezegd. Ook de vuilnisophaal- schoven, omdat de gemeente 1816,10 dienst bleek in gebreke te blijven, wat voor haar rekening nam, het bedrag, dat de instructies betreft, B. en W. zuilen de „bouwvoorschot" wei-d genoemd, terwijl zaak ernstig ondei-zoeken. I aanvankelijk was besloten, dat Hierna ging de raad in geheime zitting vereniging dit moest betalen. Door over het uitgestelde punt „Overbos". Na standigheden is een bouwplan vervallen een uur werd de vergadering weer open- en daarom trok de raad dit besluit in. En de heer Nic. van Beelen, die altijd graag in Katwyks historie grasduint, zegt: „Man, je raakt er niet uitgekeken. is een eldorado. Maar Dirk, van der Marei in de Zuidsti-aat heeft een nog er huis!" Zo ziet men, dat smaken verschillen. In de Oud-Leiden-serie van A. W. Sijt- hoff verscheen een nummer „Katwijks Volksleven" en daarin beschrijft de heer R. C. Hekker het huis als een vermoede lijke samentrekking en verbetei-ing van enige visserswoningen. Het huis heeft tuinkamer met een paneel-lambrize- ring en een fraaie vaste hoekkast in Lo- dewijk XIV-stijl. Achter deze kamer ligt de pronkkamer, waarin de schouw direct de aandacht trekt, evenals de bedstedewand. De schooi'steen in het keukentje bestaat uit prachtige antieke tegels, waarvan er en kele Bijbelteksten dragen. Verder is er rookkast en een pomp. In de schuur vallen de dikke ronde palen op. die de zoldering dragen. Dit zijn masten, af komstig van bomschuiten. De Baljuwstraat wordt nog steeds by veel oude Katwijkers de Glazenstraat ge noemd. Deze naam vindt zyn oorsprong het feit, dgt.de ruiten van de huizen, die daar stondën, opvallend groter waren dan elders. Vroeger woonden in die hui zen gegoede lieden, vandaar dat men er het redershuis kan vinden en vandaar wellicht ook de naam Baljuwstraat. Goede start van L.D.V. Gisteravond speelde L.D.V. haar le competitiewedstrijd in de hoofdklasse de L.D.D.B. tegen Bodegraven. Na emotionele wedstrijd, waarin spelers het danig te kwaad hadden met het tijd- duiveltje, wisten de Leidenaars nog een vrij grote overwinning mee naar huis te nemen. L.D.V. scoorde 13 boordpunten, haar tegenstanders de resterende zeven punten latend. De L.D.V. bordpunten kwamen door overwinningen van W. Huisman. W. Heemskerk, B. Slegten- horst, J. Klinkenberg en Th. Uyttenbo- gaard en door remises van A. Sladek, M. Kruider en J. Zaalberg. J. W. Huisman Jr en I. Teleng (res.) verloren hun party. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: W. Terlouw (BodegravenW. Huisman (L.D.V.) 02; N. AnkerW. Heemskerk 0—2; C. Scheer—A. Sladek J. Boef—B. Slegtenhorst 0—2; C. BeyermanM. Kruider 11; T. Kooistra Klinkenberg 02; J. v. DamJ. Zaalberg 11; J. v. LeeuwenJ. W. Huisman Jr 20; T. LammensTh. Uyt- tenbogaard 0—2; A. Kooistra (res.)—I. Teleng (res.) 20; einduitslag 713. Over zangkoren ,.Waar nu in onze stad een werke- kelyke behoefte bestaat aan een groot kooi-aldus schreven we op 15 Sep tember in het artikel „Leiden is weer een Toonkunstkoor rijk". Er zijn in de Sleutelstad enkele grote koren, „Ex Animo" en .,Con Amore" bijvoorbeeld, ?n dat weet iedereen. Daarom leze men: „behoefte aan een groot neutraal Desertiezes maanden tot een jaar De krijgsraad te velde-West heeft en viertal gevallen van Indië-desertie behandeld. De 21-jarige dpi. soldaat K. M. uit Oostzaan, die in September op aandringen van zijn moeder en meisje niet van inschepingsverlof is terugge keerd, hoorde negen maanden m.a. tegen zich eisen. Tegen de 26-jarige dpi. sol daat H. M. pit Amsterdam was de eis acht maanden m.a. M. deserteerde in 1946 omdat hij naar Indonesië moest, ofschoon hij nooit een opleiding als soldaat had ontvangen. Eerst op 19 Juni jl. werd hij door de marechaussee gearresteerdè eis tegen de 26-jarige dpi. soldaat J. R. uit Amsterdam luidde één jaar ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. R. is twee maal gedeserteerd. Hy achtte zich physiek niet geschikt voor tropendlenst. Een herkeuring heeft hem daarin later gelijk gegeven. Tegen de 24-jarige dpi soldaat A. N. R. uit Alkmaar werd twee jaar m.a. geëist, R. maal gedeserteerd. Hij hoorde dere straf tegen zich eisen, omdat hij ln de korte tijd dat hij in dienst is geweest, kans heeft gezien een lange straflijst aan te leggen. De krijgsraad te velde-West veroor deelde K. M. tot één jaar; H. M. tot maanden en J. R. tot tien maanden, allen met afti-ek. De uitspraak in de zaak tegen A. N. R. werd aangehouden het uitbrengen van een psychiatrisch onderzoek. Zoals gemeld, stonden zy gisteren terecht wegens desertie. Ds Groot besprak de tien stellingen over de godsdienstoefening (Van een ambtsdrager) VELE AMBTSDRAGERS der Ned. Herv. Kerk richtten gistermorgen hun schreden naar de Marekerk in Leiden, waar de classis Leiden in najaarsvergadering bijeen kwam. De praeses, ds D. J. Vossers uit Leiden, opende de vergadering met het laten zingen van Psalm 72 2 en 6, gebed en Schriftlezing uit Numeri 32 119. In een origineel openingswoord bracht hij het gelezen Schriftgedeelte over op de hedendaagse toestanden in de Herv. Kerk. I: „Uit de wereld" bevrijdt Christus is tot Zyn dienst in de wereld. Zijn dienst in de breedste zin van het woord, ,1 Mei 1951 is de nieuwe kerkorde in gevoerd, maar dat betekent niet, dat we een nieuwe Kerk te doen hebben. Er is wel een poortje geopend voor de toekomst, maar het land is nog niet ■eroverd. Nog steeds leeft men in bur gerlijkheid, tweeslachtigheid en ver deeldheid voort. Er zijn in onze Kerk nog zoveel Kanaanieten, dat we nog lang geen bezit kunnen nemen van het „be loofde land". Het werk van de verove- i-ing moet eigenhjk nog beginnen. Als de verschillende „stammen", de verschillen de nuanceringen of modaliteiten samen optrekken, dan kunnen er ongetwijfeld wel Kanaanieten worden verjaagd. Maar zijn stammen, die zich het liefst maar 1 de overkant zouden willen afzonde- 1, „want", zeggen zij, „we hebben zo- ïl vee". Dat weiden aan de overkant schijnt ook nog veel vruchtbaarder en Ruben, Gad en half Manasse vragen daarom, of ze in de groene weiden van de overkant niet kunnen blijven. Maar dan ontsteekt des Heren toorn. Het volk woi-dt herinnei-d aan 40 jaar geleden, toen de intocht in het beloofde land niet kon geschieden door de schuld van het volk." Ds Vossers herinnerde in dit verband in het werk van onze voorgangers, die ook vele jaren gepoogd hebben het „be loofde land" van een nieuwe kerkorde binnen te gaan. Door schuld der Kerk dat toen niet gelukt. „En thans? Het volgende geslacht bhjkt dezelfde karak terfouten te hebben als het voorgaande. Men wil zelf in de groene weiden van de eigen gemeenten blijven verkeren, zender zich te bekommeren om de verovei-ing van het ganse land. Strijd bare mannen moeten worden opgeroe pen, want al menen we, dat er in onze gemeenteweiden gras genoeg is, de Kanaanieten zitten overal, ook in de Kerkei-aad, ook in ons eigen hart. Laten dan by al onze arbeid eensgezind, schouder aan schouder staan, om de Kanaanieten te verdrijven." Na dit openingswopi-d, dat met grote instemming werd aangehoord, werd een ■oord van welkom toegeroepen tot hen, ie voor het eerst een classicale verga dering in Leiden by woonden. Het wa ds De Jong uit Noordwijkerhout, ds Locher als vertegenwoordiger van de Zending, ds De Ruiter en ds Kleermaker uit Leiden. De scriba, ds Honnef uit Leiderdorp, deelde mee, dat het wel noodzakelyk zal zyn, dat de bijdrage per predikantsplaats het classicale werk hoger wordt. Dit zal misschien wel 10 15 gulden per plaats worden. Uit de presentielijst bleek, dat 38 pre dikanten, 38 ouderlingen, 4 diakenen en 2 kerkvoogden ter vergadering aanwezig waartoe ook de kerkdienst behoort. Grondslag en doel van de kerkdienst zijn bepalend voor Zyn orde. De grondslag van de kerkdienst 1= de grondslag van heel het christelijk leven: „het verbond, dat God heeft op gericht met de Zijnen." God is daarin de Eerste, dus ook in de kerkdienst. De kerkdienst is „allei-eerst een dienst van God aan ons." Het doel van de kerkdienst is dienst aan God. Maar ook dit is Gods eigen werk. „God Zelf bereidt Zich IV: De plaats van de kerkdienst mid den in het leven. De kerkdienst is het middelpunt van het christelijk leven, niet zin dat daar het eigenlyke verkeer met God plaats vindt, maar zo, dat wij de kerkdienst uit leven en er telkens r toe tei-ugkeren. De kerkdienst is „bijzondere toepassing" van het christelyk leven. V: Wat is dan het bijzondere, het „oorspronkelijke en wezenlijke gebeuren" de kerkdienst? Alleen Gods genadig handelen en Zijn zegenryke tegenwoor digheid. Hy verbindt Zyn belofte aan het geen naar de opdracht en inzetting van Christus in de Gemeente wordt verricht. De prediking, gebonden aan de Heilige Schrift is „zelfgetuigenis Gods". We mogen geloven, wat er gepredikt wordt én uit het geloof leven. De scriba en assessor van de classicale vergadering hebben met hun secundi en tertii zitting tot en met 31 December 1951. De nieuwe functionarissen zullen zitting hebben van 1 Januari 1952 tot en met 31 December 1354. De aftredenden varen: ds Honnef uit Leiderdorp, scriba as Corbijn van Willenswaard van Ze- enhoven, scriba II, ds Tromp van Bos koop, scriba III; ds De Leeuw van Bos koop, assessor I, dr Oppenheimer uit Leiden, assessor II, ds Cupedo van Noordwyk-Zee, assessor III. Op voorstel van ds Stehouwer uit Alphen aan den Ryn werden zy allen by acclamatie her benoemd. Door het vertrek van ds Van Veenen uit Leimuiden was er een vacature ont staan van primus afgevaardigde naar de provinciale Kerkvergadering. Op voor stel van het breed-moderamen werd hiervoor gekozen: ds Van der Krift uit Katwijk aan Zee. In de classicale Zen dingscommissie werden mevr. mr Hon- nef-Bender uit Leiderdorp en de heer Mulder uit Oegstgeest gekozen, terwijl ten slotte in de classicale commissie het Jeugdwerk de heer J. Snyders uit Nieuwkoop werd aangewezen. Zo binnen het kwartier de verkie zingen achter de rug. Vele kerkeraden hebben begrypeiy- kerwys nogal moeiiykheden met de zui vere regeling van de verkiezingen, zo als die in iedere Gemeente krachtens de ordinantiën moeten geschieden. Na korte inleiding van de praeses kwamen de vragen dan ook los. Het waren ech ter in noofdzaak aanwyzlngen van ver plaatselykc aard, maar we merkten toch wel op, dat er vele aantekeningen gemaakt werden en in de eerstvolgende maanden zullen de Herv. Gemeenten best bemerken, dat er wat gaande is in de Kerk. Zo is 't b.v. ook de bedoeling, dat alle gemeenten van de classis in de loop van deze winter door een lid van het breed-moderamen en een kerkvisl- tator worden bezocht. Zou er door dit alles ook meer leven te bespeuren zyn? Ds Knottnerus van Oude en Nieuwe Wetering wees op de Toogdag van de classicale Zendingscommissie, die op 7 Nov. a.s. gehouden zal worden in de Oostelyke helft van de classis, in Alphen in den Rijn. Door de Generale Synode en de Stich ting „Silo" te Utrecht ter ondersteuning het werk der Stad- en Landevange- lisatie te Brussel en West-België wordt nauw contact tussen deze stichting de Kerk en haar classicale vergade> ringen gewenst o.m. door het benoemen contactpersoon in de classis. Hiervoor werd ds Bouman van Kat wyk aan Zee aangewezen. De kerkdienst Als slot van de morgenvergadering hield ds J. Groot van Leiden een inleiding het geschrift: „Proeve van om schrijving van een Hervormde Kerk dienst," dat ter bespreking aan Kerke raden en classicale vergaderingen door de Generale Synode was aangeboden. Ds Groot ging allereerst de 10 stellingen na. VII: De Sacramenten begeleiden en bevestigen de prediking, die zonder deze niet ten volle kan worden gehoord. Geen sacrament zonder prediking en tegelijk geen prediking zonder sacrament. Predi king en sacrament samen maken het ene Woord Gods levend en krachtig in ons midden door de werking van de Heilige. Geest. VIII: De conclusie: de kerkdienst, „een wonderbaar en feestelijk gebeuren" de by uitstek aangewezen plaats voor de ontmoeting van God met de Zynen. IX: Nadat zo het wezenlijke is gezegd, de overgang naar de practyk. Er moet in de liturgische vormgeving een recht matige vrijheid en verscheidenheid zyn, echter begrensd door het katholiek ka rakter en haar reformatorisch beiyden. Er zijn dingen, die „behoren tot het vaste bestand van de dienst." X: De grootste nood in onze kerk dienst ligt op het ogenblik in de Avond maalsviering. Deze moet weer haar recht matige plaats in de samenkomst der Ge meente innemen. Nadat inleider nog enkele waarderende 1 critische opmerkingen had laten horen, sprak hy de wens uit. dat er zo spoedig mogelijk van deze stellingen een volks uitgave zal verschonen, opdat het ge sprek over de eredienst in heel de Kerk op gang kan komen. In een openhartige en brede bespre king, waaraan een zevental predikanten en ouderlingen deelnam, werd mening tegenover mening geplaatst en duidelyk voelden we: „Hier is de grondvergadering der Kerk byeen." Het grootste gedeelte van de middag vergadering werd gevuld met de bespre king van een vraagstuk, dat nog niet aan de publiciteit kan worden vrijgege ven. Het betreft hier het probleem, hoe we de vrede kunnen dienen. In de rondvraag roerde dr Zandee van Warmond een zeer belangryk onderwerp aan. Hy vroeg of het niet mogelijk is, dat er in Leiden en omliggende plaatsen een avond per week geheel gewyd wordt aan de geestelijke en kerkelijke vorming van vooral de mannelijke jeugd. Zou het byv. mogelijk zijn, dat alle cursussen, avondscholen enz. een avond per week hun lessen niet gaven? De praeses had over deze vraag al vele malen nagedacht en zelfs al besprekingen gevoerd met en kele directeuren. Zy stonden echter voor de onmogelykheid om deze wens in te willigen. Na dankgebed sloot de praeses om on geveer 5 uur deze classicale vergadering. Haagse economische politierechter Voor de Haagse economische politie rechter moest een aantal bloembollen kwekers uit de omgeving terecht staan, omdat zy verschillende bepalingen had den overtreden. Een tuinder-bloemkweker uit RJjns- urg had zonder vergunning Margrie- n en Duizendschonen geteeld. Verd. voerde aan, dat hy op de vergunning zyn vader wilde telen, maar dat men overschryving geweigerd had. Een ge- tuige-deskundlge lichtte toe, dat de wei gering was geschied, omdat verd. niet het bezit was van de vereiste diplo- .'s, maar bovendien zou hem de ver gunning toch niet geholpen hebben, want die had betrekking, op andere maanden dan waarin deze producten worden gekweekt. Conform de els werd verd. tot 40 boete subs. 20 dagen ver oordeeld. Een bloembollenkweker uit Lisse had zyn zoon naar de rechter afgevaaxrdigd, omdat deze toch ook terecht moest staan. Zy hadden niet voldaan aan de voorschriften om bollen in te leveren. Deze maatregel is op Initiatief van het bedryfschap genomen, teneinde aldus de slechte exemplaren uit de handel te ne- „Ik sta hier niets op myn gemak, hadden we de schikking maar betaald", zei verd. Confprm de eis werd de vader tot 290 boete subs. 1 maand veroor deeld, waarby er rekening mee werd gehouden, dat de waarde van het niet- ingeleverde ƒ277 was. De zoon werd voor hetzelfde feit conform de eis tot Visserijgolfjes Peperduur De middenweekse markt bracht voor de rond- en platvis zeer hoge noteringen, niet alleen door de geringe aanvoer van deze soorten vis, maar ook door de ge ringe verwachtingen ten gevolge van 't binnen biyven van de kotters wegens het slechte weer. De schol, die hoofdzake- ïyk voor de export was bestemd, schom melde rond de 80 per kist. Ook de klein middel soorten deden het goed met 65 per kist. De kleine schol werd naar kwaliteit en sortering gewaardeerd tus- 45 en 25. Ook de schelvis genoot goede belangstelling, ofschoon de braat met 35 per kist als gemiddelde, iets lager was dan de vorige dagen. De verse haring, die weer de grootste aanvoer vormde, werd afgenomen voor pryzen tot ƒ17 per kist vooi1 de goede soorten. Een groot deel verdween weer in de pufschuit. In het begin van de week zyn enkele wagons haring voor het buiten land geladen, hetgeen mogeiyk een begin is van de onmisbare export van haring. Voor de tongsoorten trad geen prysver- hoging meer op. Aanvoer van vandaag De Johannes Polderman, die aanvan- keiyk gisteren voor lossing aan de af slag meerde, doch wegens een defect aan de losinstallatle het uitladen moest sta ken, was vandaag het eerst aan de beurt met een restant van 1300 kisten haring en 25 diversen. Verder marktten de Limburgla met 1000 haring, de Allan Water met 1450 haring en 50 diversen, de KW 84 met 190 verse vis, de Postboy met 1500 haring en de Medan met 1100 haring. Verder kwamen nog enkele kustvissers binnen. Voor morgen Voor morgen zyn nog geen definitieve binnenkomsten van trawlers bekend. Voor het weekeinde kan men echter vol doende trawlers verwachten, die alle Zaterdag jl. zyn vertrokken. Dit zijn: Alkmaar, Elie Chénévière, Thorlna, Tu- bantia, Schoorl, Assan Reis, Bloemen- daal, Batavia, Eveline en de Tzonne. In en uit Gisteren kwamen binnen: KW 84, KW 189, KW 31, KW 128 en KW 189. Naar zee gingen: KW 189, KW 31, KW 30 KW 44. 95 subs. 30 dagen veroordeeld. Hier was de waarde van het niet-ingeleverde goed ƒ80. Een bloembollenteler uit Hlllegom had zyn vergunning overgedaan aan een in woner van 's-Gravenzande. De officiële 'erschryving was echter niet aange vraagd en dit had tot gevolg, dat verd. vrageniyst verkeerd invulde. Hier voor werd hij thans beboet met 25 subs. 10 dagen. De rechter legde 75 boete op aan een bloemkweker uit Roelofarendsveen. Deze had vorig jaar tot In de hoogste ii.stantie geprobeerd om vrijspraak te krygen van de hem tenlastegelegde over treding. Hy had bolbloemen gekweekt zonder vergunning. Nu was het weer het zelfde liedje. „Je wist toch, dat je geen vryspraak had gekregen", zei de rech ter. „Nu ls het in orde en heb ik ver gunning", zei verd., die zyn verweer steeds gegrond had op het feit, dat hy experimenteerde. Ook nu weer zei hy: ,De proeven zyn in het belang van het ^ak en de buitenlandse handel". „Dat kan best waar zyn, maar U moet U aan de regels houden," was het antwoord de politierechter, die verd. veroor deelde tot 75 boete subs. 25 dagen De eis was 100 subs. 50 dagen. Havermout en tarwe voor veevoer gebruikt Een graanhandelaar uit Koudekerk a. d. Ryn en zyn collega uit Ter Aar ver schenen voor de groene tafel omdat zy ruim 7500 kg tarwe voorhanden hadden gehad zonder daartoe vergunning te hebben. De eerste moest zich bovendien nog verantwoorden, omdat hy 2500 kg havermout had afgeleverd. Zowel de tar we als de havermout waren bestemd ge weest voor menseiyk gebruik en waren als veevoeder verkocht. Beide verdach ten betoogden, dat zy niet hadden ge weten, dat dit verboden was. „Contro leurs hebben er nooit aanmerking op ge maakt, dat wy dit voorhanden hadden", De officier van Justitie betreurde het, dat hy de fabrikanten van de havermout niet kon vervolgen, omdat deze zo slim zyn, op de pakken havermout te ver melden „voor menseiyk gebruik", maar ze niettemin aan veevoederhandelaren verkopen Hy eiste tegen elk der ver dachten ƒ150 subs. 50 dagen en tegen de Koudekerker bovendien nog 60 subs. 30 dagen voor het andere feit. Met het oog op persoonlijke omstan digheden verlaagde de rechter deze be dragen aanmerkeiyk. Hy veroordeelde de verdachten elk tot ƒ25 subs 10 da gen, terwyl de handelaar uit Koudekerk nog eens eenzelfde straf opgelegd kreez voor het andere feit. Tien politiemannen verdacht Borrelden agenten in diensttijd Ook beschuldigd van vervoer van gestolen flessen Tien Schiedamse politiemannen ston den dezer dagen voocr de R'damse recht bank terecht wegens heling van Jenever en likeur in een Schiedamse distilleer- dery. Tegen de 30-jarige agent G. V. N. werd twee maanden geëist en tegen zyn 39-jarige collega Q. J. v. S. zes weken gevangenisstraf. Beiden zijn inmiddels ontslagen. Vier agenten hoorden tien dagen tegen zich eisen en tegen vier anderen eiste de officier vrijspraak. Veertien dagen werd geëist tegen de 39-jarige stoker J. P. C. v. D. die de drank zou hebben gestolen en 's nachts aan de agenten verstrekt zou hebben, wanneer zy in diensttyd even kwamen aanwippen. Hij zou ook enkele flessen drank door de agenten onder hun uni formjas thuis hebben laten brengen. Te gen de 40-jarige distillateursknecht J. A. v. G. luidde de eis ƒ40 boete. Uitspraak in alle zaken over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5