Chr. Harmoniegezelschappen vijftig jaar in Bond verenigd Volledige maaltijd in lucifersdoosje? Drie Vlissiugse Geuzen S*? NAVO Ëggjgji A.N.W DONDERDAG 27 SEPTEMBER pEt Anti-Revolutionnair Actieprogram L Men deed ons toekomen het eer ste ontwerp van het A.-R. Program van Actie, zoals het door het Cen traal Comité aan de A.-R. Kiesver enigingen is toegezonden. De Kies verenigingen worden nu in de ge tegenheid gesteld, amendementen en voorstellen tot wijziging in te dienen. Voor vandaag laten wij hieronder het eerste deel van het ontwerp-Program volgen. De A.R. Partij richt zich met het oog op de a.s. verkiezingen, welke van groot gewicht zullen zijn, bij vernieuwing tot hot gehele Nederlandse volk. Zij gaat daarbij, evenals voorheen, uit: le. Van de belijdenis, dat Christus Ko ning Is over wereld en mensenleven, dat Overheid en volk beide geroepen zijn tot gehoorzaamheid aan het Woord des Heeren: 2e. Van het geloof, dat in de erkenning van Gods geboden als richtsnoer voor het staatsleven de enige mogelijkheid ligt voor het behoud en de zegenrijke werking van .gezag en vrijheid, rechts- en levensorde; 3e. Van de overtuiging, dat alleen op grond van die belijdenis en dat geloof krachtig weerstand kan worden geboden aan willekeur en wanorde, aan terreur en tyrannie: en roept ter beleving daarvan in de huidige omstandigheden en gelet op de taak voor de eerstvolgende tijden, de steun en de medewerking In kiezers en kiezeressen, voor de verwe zenlijking van het volgende program van actie: 1. Gezag. De Overheid heeft van Godswege de plicht het haar toebetrouwde gezag uit te oefenen en te doen eerbiedigen, het volk ten goede. Op deze centrale Overheidstaak moet temeer de volle nadruk worden gelegd, nu revolutionnaire woelingen en opstan den het wereldleven teisteren en d'e re volutionnaire krachten ons volksleven van binnen uit en van buiten af ernstig bedreigen. 2. Algemene doelstellingen by de uit oefening van het Overheidsgezag. De Overheid stelle zich, op de basis van de beginselen van de rechtsstaat en van ons constitutioneel staatsbestel, ten doel: a. de handhaving van orde en rust en de naleving van de wetten des lands; b. de bestendiging en bescherming van de geestelijke vrijheid, de rechtmatige volksvrijheden en de goede zeden; c. de versterking van de zedelijke volkskracht door de eigen roeping en taak van de verschillende levenskringen te erkennen en siteun te verlenen aan de ontwikkeling van de volksgeest in Chris- teliik-nationale zin; d. de bevordering in bestuur en wet geving van de gehoorzaamheid aan de christelijke rechtsbeginselen voor het staatkundige en sooiaal-economische leven, in een vorm, welke aan de be hoeften van deze tijd voldoet; e. de eerbiediging van de regel, dat de weg naar de rechter voor de burger niet wordt afgesloten. 3. Overzeese Ryksdelen. Indonesië. Onverkorte handhaving van het Neder landse gezag over Nieuw-Guinea. Krach tige bevordering van de openlegging de ontwikkeling van dit land ten bate van de bevolking. Gestreefd worde naar de verdere vol tooiing binnen het rijksverband staatsrechtelijke en staatkundige zelf standigheid van de rijksdelen Suriname en de Antillen. Bevordering van de vriendschappelijke verhouding en de economische en poli tieke samenwerking tussen Nederland en Indonesië, met behartiging van rechtmatige belangen van Nederland van de zedelijke en stoffelijke belangen van Nederlanders, zowel in Nederland als in Indonesië en van de Ambonnezen. Bij eventuele wyziging van de thans geldende overeenkomsten tussen Neder' land en Indonesië worde in het bijzonder de aandacht gericht op waarborging de genoemde belangen. 4. Buitenlandse Politiek. Nederland verlene, met inachtneming van de uit principieel, nationaal en practisch oog punt noodzakelijke reserves, medewer king aan de verwerkelijking van de doel einden van de Verenigde Naties. Het bevordere, op de grondslag var. eigen nationale zelfstandigheid, krachtig: a. de economische en militaire king in West-Europa; b. de economische en militaire king tussen West-Europa en de overige staten van het Noord-Atlantisch Pact; c. de wederinschakeling van Duitsland, zowel politiek als economisch, in West- Europa, onder de nodige waarborgen voor vrede en veiligheid; d. de federalisatie van Europa; e. het herstel van een vry goederen- beta lings verkeer. 5. Justitie. De organisatie zij berekend op de voorkoming van wanordelijkheden en op, indien nodig, de snelle en besliste bedwinging daarvan. Verhoging van de maximum-straffen op oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de veiligheid an de staat. Aanvulling van de wettelijke bepalin gen inzake de echtscheiding ter voor koming van lichtvaardige echtscheidingen en ter beteugeling van de leugenachtige practijken, om, met behulp van een niet- weersproken beschuldiging van een dei beide echtgenoten, tot huwelijksontbin ding met wederzyds goedvinden te ge- Intoming van de speelwoede en van de zucht tot hazardspelen door straffe hand having van de daarop betrekking heb bende wettelijke voorschriften dig, verscherping daarvan. Versterking van de rechtszekerheid door herziening van de wettelijke bepa lingen betreffende het ontslag bij arbeids overeenkomsten. 6. Zondagsrust. Totstandkoming van een nieuwe Zondagswet, aangezien de bestaande in vele opzichten tot een dode letter is geworden. Het Christelijk karakter van de Zondag worde erkend en geëerbiedigd. De Zon dagsrust worde zo algemeen als mogelijk is verzekerd. Alle niet-noodzakeiyke Zondagsarbeid in publieke diensten (waaronder in dit verband gerekend worden „Oorlog" en „Marine"), fabrieken en werkplaatsen, havens, kantoren, bureaux en winkels worde verboden. De diensten van alle openbare midde len van vervoer worden op de Zondag zoveel als doenlijk is beperkt. Er worde naar gestreefd, dat het per soneel, hetwelk Zondagsarbeid moet ver- De Nederlandse kerk in Austin Friars in Londen, die in 1940 door bommen werd verwoest, wordt weer herbouwd. Vorig jaar is, gelijk men weet, Prinses Irene speciaal naar de Engelse hoofdstad gegaan, om de eerste steen te leggen. Een maquette van de in aanbouw zijnde kerk. N.C.R.V. zond het feesfconcerl uif "globe" .snippers rsD (Van een onzer verslaggevers) Het was gisteren een blijde dag de Bond van Chr. Harmonie- en fanfare gezelschappen, want in Utrecht werd op feestelijke wijze het gouden jubileum gevierd. Er waren natuurlijk de gebruike lijke speeches, maar aan de muziek was toch een grote plaats ingeruimd. Dat begon 's morgens al, toen de Kampense harmonie „A.M.D.G." het bestuur vóór het historische „Tivoli" een aubade bracht, 's Middags was er een nationaal festival, waaraan corpsen deelnamen uit alle provinciale bonden, die met de jubi laris deel uitmaken van de Ned. Fede- van Chr. Muzlekbonden. De jubi lerende organisatie telt haar leden in Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en Noord-Brabant, 's Avonds was er ten slotte het grote feestconcert van de Kon. Marinekapel, dat door de N.C.R.V. in de Uitwisseling van films voor televisie ïn de televisiestudio te Hilversum is gisteren een film van het interieur voorbereidingen voor de eerste uitzen ding opgenomen. Deze film wordt geboden aan de Deense televisie die haar uitzendingen Maandag zal begin- Omgekeerd zal de Deense televisie stichting een film naar Nederland stu- Beide films worden in de televisie programma's verwerkt. Maandag wordt in hotel De Rozen- boom te Bussum de grote generale repe-. titie gehouden voor de eerste officiële Nederlandse uitzending op 2 October. N.C.R.V. geeft televisie-ontvanger cadeau De N.C.R.V. zal binnenkort haar 250.000ste lid inschrijven. Als herinnering zal dit lid een televisie-apparaat worden aangeboden. De „wijzen van het Westen" Deze maand is op de conferentie t« Ottawa een „Commissie der Wijzen" in gesteld, die tot taak heeft een gezamen lijke analyse op te stellen van de ver dedigingsplannen voor de Noordatianti- sche gemeenschap. Truman heeft tot Amerikaans vertegenwoordiger in deze commissie benoemd zijn adviseur buitenlandse aangelegenheden, Averell Harriman. (Advertentie) De moderne wetenschap staat voor niets en het behoeft dan ook niet uitgesloten te worden geacht dat de geleerden in hun laboratoria er in zullen slagen alle voor ons levensonderhoud benodigde stoffen zodanig in tabletvorm tè concentreren, dat het middagmaal van een heel gezin gemakkelijk mee zou zijn te nemen in ;n lucifersdoosje. Gemakkelijk is dit misschien wel, maar aangenaam Wat zou het leven saai zijn als geen heerlijke dingen meer onze smaak- en reukzenuwen streelden. Zo zoudt U bijvoorbeeld niet jjtraag het genot willen missen van Niemeijer's pit tige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala- Thee. Eén en al geur en smaak En U geniet dubbel van Niemeijer's Koffie en Thee, want op elk pakje be vindt zich een waardebon voor het prach tige „Safira"-tafel bestek, gegarandeerd vlek-vrij door-en-door. Mocht Uw kruidenier de geïllustreerde cadeaulijst niet voor U hebben, dan zendt Niemeijer - Groningen U ei gaarne één toe. huiskamers werd gebracht. De bondsvoorzitter, de heer L. H. J. Kluit uit Rotterdam kon in zijn openings woord een groot aantal gasten verwel komen, waaronder Utrechts burgemees ter, jhr mr C. J. A. de Ranitz die de jubilerende organisatie een welkom in zijn stad toeriep en ds B. Timmer, voorzitter van de Kon. Bond van Zang en Oratoriumverenigingen. Ook de jury leden kapt. G. Nieuwland en de heer P. v. d. Hurk, gaven van hun belangstelling blijk. De 2e voorzitter, de heer P. J. Verhoef uit Berkel, die tevens secr. van de Fede ratie is, vertelde iets over de geschiede nis van de bond, die in 1901 te Dordrecht werd opgericht. Uit deze toespraak en uit verschillen de van de felicitatie-speeches die hierop volgden bleek, dat er een verlangen is om tot één grote, landelijke bond komen. Enkele provinciale bonden be houden echter liever nog hun zelfstan digheid. Bij het festival werd Zuid-Holland vertegenwoordigd door „Sursum Corda" uit Vlaardingen, dat onder leiding van de heer Jan v. d. Peet de symphonie Inachevée van Fr. Schubert ten gehore bracht. Het eerste gedeelte van de avond vergadering werd door de N.C.R.V. uit gezonden in de Radio-Steravond. De Kon. Marinekapel o.l.v. kapitein der ma riniers Gijsbert Nieuwland gaf hier een feestconcert dat door enkele korte schet sen en de traditionele spraakwaterval werd afgewisseld. Fl. 615 millioen Fiscus boekt een record Vennootschappen betalen 211 millioen De fiscus heeft in Augustus j.l. et- record voor alle tijden geboekt met 615,1 millioen aan ontvangsten, waarvan het leeuwendeel, namelijk ƒ211 millioen, door vennootschapsbelasting opgeleverd werd. Wat dit wil zeggen, beseft als mer weet, dat dit meer dan ƒ60 per Neder lander is, zuigelingen inbegrepen. Dt reusachtige ontvangsten van Augustus 1950 af ƒ447,1 millioen werden daarbij geklopt en eveneens de ontvang sten van Juli j.l, groot 537,7 miUioen. Het bedrag der nog te innen kohierbelas tingen werd neergedrukt tot een peil van min. Dit laatste is een gevolg van het feit, dat er op de kohierbelastingen ,7 min binnenkwam, dank zij de hoge inkomsten uit de vennootschapsbelasting ter voldoening van de aanslagen over de beide voorgaande maanden. Daarentegen werd er slechts voor ƒ96 min opgelegd, doordat de aanslagregeling der' vennoot schapsbelasting over de boekjaren 1949/50 1950 nagenoeg is beëindigd. De niet- kohierbelastingen brachten slechts min op tengevolge van de vermindering der opbrengsten van omzetbelasting invoerrechten in vergelijking tot de tweede maand van het vorige kwartaal. Het netto-kohierbedrag der buitengewone heffingen is ƒ3166 min tegen een totale opbrengst van ƒ2855,5 min. In millioenen guldens bedraagt de op brengst der belastingen over Augustus j.l. (v.j.): Inkomsten 67,3 (84,4), vermogen 6,5 (8,3), vennootschappen 211,3 (19,2), grond 14,5 (10,8), personeel 5 (3,2), on dernemingen 17,7 (31,7), loon 53,6 (66,3), dividend 5,8 (6,9), commissarissen 0.7 (0,9), verevening 23,3 (24,8), invoer 37,5 (38,1), gedistilleerd 10,2 (7,8), bier 0,6 (1,9), suiker 7,2 (6,6), tabak 28,6 (25,4), omzet 101,7 (88), zegel 3 (2,2), registratie 2.9 (3), successie 9.3 (7,5), motorrijtuigen 4,3 (3,3), vermogensaanwas 5,2 (2,3), ver mogensheffing ineens 1,9 (2,1). U denkt, dat geregeld afborstelen en toe oppersen de beste methode i uw costuum goed (door uw vrou laten) onderhouden? Geen sprake als U tenminste de heer Williams uit Londen wilt geloven. Hij doet het ders: hij schrobt het af en toe en het in een bad weken, terwijl hij het aanheeft. Het proces eindigt met een douche. De Egyptische socialisten leider Ahmed Hoessein is gisteren gear resteerd, nadat zijn blad een artikel had gepubliceerd onder de kop: Revolutie De Europese Assemblee komt niet op 15 October te Straatsburg bijeen, pas op 26 November. Ook van dit uit stel zijn de Britse verkiezingen de schuld West-Duitse autoriteiten hebben gis teren een delegatie van de Federation internationale des editeurs de journeaux et publications ontvangen, welke stond onder leiding van de Nederlander J. v. d Kieft In Brunswyk reden twee goede rentreinen op elkaar; een machinist kwam om het leven *r Frankrijk heeft de Russische beschuldiging van schen ding van het Frans-Russische verdrag van 1944 van de hand gewezen De Mexicaan Luis Padilla Nervo schijnt de beste kansen te hebben, voorzitter var de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, die 7 November te Parijs begint, te worden. Gisteren en vandaag is te Londen een besloten internationale textielconferentie gehouden, waaraan ook Nederland deelnam. Japan Italië hebben nota's uitgewisseld tot be ëindiging van de staat van oorlog zodra het ^Japanse vredesverdrag van kracht Niet in Nederland geplaatst? Order van 925 pompen voor brandweer De millioenenorder aan brandweerma- terieel die de regering wil plaatsen voor de burgerlijke verdediging, zal bestaan de levering van in totaal 440 chassis 677 motoren voor aggregaten en 925 pompen. Om deze bestelling wordt reeds enkele maanden een felle strijd geleverd. Eni ge Nederlandse fabrikanten zouden de regering verweten hebben, dat zij teveel voorkeur hecht aan het materiaal van de bekende Magirus-fabriek in Duits land. De regering is echter van mening dat het de schuld van de fabrikanten is als de order naar het buitenland gaan, want alleen door samenwer king zou de Nederlandse industrie in staat zijn aan de eisen te voldoen. Er thans ingeschreven zijn door de N.V. De Motorkracht te Eindhoven die land de alleen-vertegenwoordi ging van de Magirusfabrieken bezit er zich heeft verzekerd van de medewer king van een groot aantal Nederlandse bedrijven. Voldoende ruimte in t.b.c.-sanatoria In Den Haag minder uitzendingen De wachtlijsten voor de t.b.c.-sanatoria zijn in de tweede helft van het afge lopen jaar voor het eerst sinds lange tijd verminderd en wel met een derde. Wan neer de toestand zich zo blijft ontwik kelen, zal binnenkort iedere patiënt du naar een sanatorium moet worden uit gezonden, op korte termijn kunnen wor den opgenomen. Dit werd gisteren t« Utrecht meegedeeld op de jaarvergade ring van de Stichting Nederlandse Sana toriumverzekering, waar gegevens ovei driekwart van alle sanatoriumpatiënten worden verzameld. Op de gezamenlijke consultatiebureaux werden vorig jaar 16.637 nieuwe gevallen vastgesteld, tegen 17.461 in het vooraf gaande jaar. Daarentegen nam de ge middelde verpleegduur echter toe var 492 tot 522 dagen. Het aantal sanatorium uitzendingen is te Amsterdam gestegen, doch in Den Haag en Rotterdam ge daald. Het laagste percentage open long- tuberculose had in 1950 Friesland, name lijk 31 pet, en het hoogste Drente (66 pet). Het jaarverslag betreurt, dat 17 pet (v.j. 19 pet) van de patiënten de toriumkuur ontijdig onderbraken wegens heimwee, familie-omstandigheden, sociale omstandigheden of wegens wangedrag (2 pot). Dr J. L. P. Brants pleit voor Meer karaktervorming op Mulo-scholen (Van onze A'damse correspondent) Dr J. L. P. Brants, leraar aan de Chris telijke H B.S. in Den Haag, besprak gis teren op de algemene vergadering de Bond van Chr. Mulo-scholen in sterdam de taak van de school met be trekking tot de karaktervorming leerlingen. Hoewel de Mulo-examens goede resultaten geven (dit jaar slaagde 80 procent), acht dr Brants dat in deze scholen het intellectualisme vaak hoogtij viert, terwijl karakter in de maatschappij dikwijls van veel meer belang een grote hoeveelheid kennis. Karaktervorming der scholieren kan volgens dr Brants worden bevorderd door het huis va-n de leraar altijd de leerlingen open te stellen. De v van de leraar heeft hier ook een delicate taak. Een tweede middel: het club- en kamp leven. De leerling moet daarbij op de achtergrond blijven. Mogelijkheden zijn er genoeg. Ook sportclubs kunnen in het schoolleven worden geïntroduceerd, als hierin niet op andere wijze kan worden voorzien door het lidmaatschap van Chr. verenigingen. Ten slotte bepleitte dr Brants de selijkheid om de leerlingen te betrekken de organisatie van de school, door zij meer verantwoordelijkheid leren dragen. Ds H. Dijkstra uit Putten, de voorzitter, wees op de betekenis van het huisbezoek. Geen beginselbezwaren tegen schoolarts Maar toezicht moet in eigen hand blijven (Van een onzer verslaggevers) Tegen geneeskundig schooltoezicht be staan geen principiële bezwaren en het is practisch wenselijk. Dit standpunt heeft dr A. C. Drogendijk uit Dordrecht gisteren bepleit op de in Utrecht gehou den algemene vergadering van de bond an verenigingen voor Chr. M. en V.H.O. Geneeskundig schooltoezicht behoort niet tot het wezen van het onderwijs, aldus dr Drogendijk, maar is een recht streeks uitvloeisel van de gedachte dat op de ouders de taak ligt van de opvoe ding en dat de school aan de ouders be hoort. Voorzover de overheid hier taak heeft, is deze van secundair karak ter. Geneeskundig schooltoezicht eigen hand blijven. Bij de bespreking van de wenselijk heid van schoolartsen-toezicht wees di Drogendijk o.m. op het besmettingsge- met t.b.c. Advertentie) Als voelt dat 't zuur In Uw maag op ontbranden staat - dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoonte, hun Rennies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Advertentie i Koningin reikt versierselen M.W.O. uit O.a. aan nabestaanden van gen. Spoor en lt.-kol. Den Ouden Koningin Juliana zal morgenvroeg on 11 uur in het paleis op de Dam te Am sterdam aan de nabestaanden van posthuum benoemde commandeur er posthuum benoemde ridder M.W.O. de versierselen, behoren bij deze hoge on derscheiding, u.treiken. Het betreft hier wijlen generaal S. H. Spoor en wijlen generaal-majoor R. T. Overakker, beiden wegens hun optreden in Indonesië; wijlen luitenant-Kolonel M. P. A. den Ouden en wijlen soldaat J. F. Ketting Olivier, beiden wegens hun op treden op Korea; wijlen res. le luit. J. Bijnen en wijlen de heer T. Dob- be, beide wegens verzetswerk. Wijlen generaal Spoor werd benoemd tot commandeur M.W.O., de overigen %verden benoemd tot ridder M.W O. 4 Chr. Hist, vrouwen op 9 October naar Utrecht De Chr.-Historische vrouwen houden op 9 October haar algemene vergadering het Protestants Centrum in Utrecht. Jkvr. mr C. W. L Wttewaall van Stoet wegen zal spreken over de algemene ver gadering van de Unesco, die in Juni en Juli j.l. in Parijs gehouden is. Aan de m. de eventuele naamsveran- het blad Vrouwengeluiden tussen deze naam en „De C.H.- De keus i: Al spoedig tufte een oud fordje het terrein op, waaruit een dik heer zich op de grond liet zakken, gevolgd door een bars uitziende veld wachter, die, zich bewust van zijn waardigheid en het belangrijke van dit ogenblik, onmiddel lijk zijn knevel opstreek en een ieder, die hier niets te maken had, sommeerde wat achteruit te gaan. Kees achtte zich nu van zijn post ontslagen en voegde zich bij de anderen. De burgemees ter, die van de boer vermoedelijk al vernomen had wie de gevangenen ontdekt had, stapte op het viertal toe en vroeg waar de Duitsers zich bevonden, hoe ze daar kwamen en hoe alles zich had toegedragen. Bram vertelde hem hoe de vork in de steel zat en wees vooral op het moedige gedrag van zijn beide vrienden, die zich hadden aangebo den het stoute stuk van opsluiting te wagen. De burgemeester knikte goedkeurend. Dweil de onophoudelijk met een ontzaglijk grote zak doek zijn pimpelpaarse hoofd- De rest van het verhaal nam Bart voor zijn rekening, waarbij hij zonder omwegen liet uit komen, dat Brams en Gwens optreden met recht de deur had toegedaan. Toen trad Kees naar voren en hees de Holland se vlag, door nuchter op te merken: „We are Dutch, you see; this girl, however, is English". Met welgevallen keek de burgervader naar dit flinke stel en schudde ze de hand. „Jullie hebt je kranig gedragen", zei hij. „We allien nu even moeten wachten op de militaire politie, die ik opgebeld heb en wel gauw naar hier zal komen. Ze zitten toch wel goed opge sloten?" Toen Bram hem hieromtrent had gerustge- „Daar komen ze!", riep Gwen opeens. Óver de landweg naderden, een geweldige wolk stof achter zich latend, een tiental mo torrijders. Aan de witte helmen was het duide lijk te zien, dat het de militaire politie was. De burgemeester hees zich steunend overeind, stak haastig zijn pijp op en liep op hen toe. In korte woorden vertelde hij de bevelvoerend of ficier wat er aan de hand was. Deze keek even door Aleid i Rhijn opzij naar Gwen en de jongens, die eerbiedig op een afstand waren blijven staan en bracht hun liet militair saluut. Toen liep hij onver schrokken naar het raampje en beval in onbe rispelijk Duits iets, wat bij de Engelsen een zeldzaamheid is! alle wapens door het raam naar huiten te gooien. Hij zei hun kort en bon dig, dat zij zich hadden over te geven; dat ze niet moesten proberen zich te verdedigen, want dan zouden ze zonder pardon worden neerge schoten. Weldra vlogen een paar revolvers en autpma- tische pistolen naar buiten. Toen de officier vroeg of ze dus geen een wa pen hadden achter gehouden, klonk het ant woord: „Nein!", waarop de commandant vier man onder de tralies liet staan, terwijl hij met vier anderen naar binnen ging. De overigen hielden de mensen op een flinke afstand. Een ogenblik later kwamen de Tommies naar buiten, het geweer in de aanslag. In hun midden liepen de vier gevangenen. Met brutale gezichten stapten ze voort, zwaar stappend met hun met ijzer beslagen laarzen. Een hunner was een officier. Hij had een prettig gezicht. Hij droeg zijn helm m de ene hand; handschoenen in de andere. Toen hij de vier opsluiters in het vizier kreeg, booS hij en zei lachend: „Schön getan! Ihr seid tapfere Leute!" „Mond dicht," snauwde een der bewakers. Bart draaide zich demonstratief om; hij was het leed, zijn vaderland aangedaan, nog niet ver geten. Kees, met zijn impulsieve hart, voelde één seconde iets van spijt; toen won het verstand het van zijn gevoel en was hij er trots op dat hij in deze gevangenname de hand gehad had. Gwen fluisterde: „Toch wel zielig." Maar Bram zei koel: „Zo hebben de moffen bit bosjes onze jongens gevangen genomen, moet je maar denken. Ik mag dit graag zien." Inmiddels was een gevangenen-auto gearri veerd. waarin de Duitsers werden opgeborgen, met gewapend geleide. De officier trad op Bram en zijn vrienden toe en verzocht hun zich zo spoedig mogelijk op de commandopost in het dorp te melden, om daar proces-verbaal te doen opmaken. Toen reed de arrestanten-auto. omstuwd door de M.P. en gevolgd door het puffende autootje van de burgemeester weg. HOOFDSTUK XXII. Genoeglijk slot van een spannende dag. Op de commandopost werden ze door de bevel voerend officier vriendelijk ontvangen. Met zicht baar welbehagen luisterde hij naar het onopge smukte verhaal, dat ditmaal door Kees verteld werd, in hoofdzaak, maar telkens werd aange-j vuld door een der anderen. (Wordt vervolgd Kampen kreeg 'n invasie vq 10.000 Hogeschool vrienden J Schooldag in zeven gebouwen met twaalf sprekers (Van een onzer verslaggevers) KAMPEN, dat in de vorige en komende weken de synodeleden vatj U Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) herbergt, stond gisteren in] teken van de Theologische Hogeschooldag van deze kerken. Naar schat] tienduizend Hogeschoolvrienden kwamen er bijeen in zeven gebouwerj er waren twaalf sprekers. Kampen, een stadje van 25.000 inwoners, kor. enorme stroom bezoekers nauwelijks verwerken. Woensdagmorgen, lang voor acht uur trokken velen door de nauwe straatjes naar de Nieuwe Kerk, waar dubbele samenkomsten werden gehouden. Nadat ds H. Knoop van Rotterdam de noden en behoeften van de Theol. Hogeschool voor Gods troon had opgedragen en me dedeling had gedaan van de ontvangst van telegrammen uit Canada en Tas- manlë, spraken prof. C. Veenhof over „Het grote gevaar" en ds J. Francke over „Liberatio e voto dordraceno", het geen vrij vertaald betekent „Vrijmaking overeenstemming met de wens, welke op de Dordtse synode is uitgesproken." Beide sprekers hebben in de loop van de dag ook nog het woord gevoerd in de kerk Burgwal 101. Tijdens deze vroege dienst werd het stadsbeeld zeer levendig. Autobussen, treinen en auto's brachten drommen >en naar Kampen. De politie had de handen meer dan vol. Op de Vloeddijk straat der professoren op de Bi de Ebbingestraat zijden van de Broederpoort werdenfoor autobussen geparkeerd, tenden zich in het kleine stadje jj spreidden. Overal heerste een opge\rt stemming. In de Broederkerk vulde P' de tijd met zingen. Tegen 10 i zeshonderd schooldag bezoekers ij druilerige regen bij de Nieuwe Keri de eerste dienst was beëindigd. Opr plaatsen in de stad waren bordeni gebracht om de bezoekers kond te I koffie te verkrijgen was. (Advertentie Beroepinqswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Genemuiden B. G. A. d. Wiel te Tholen. Bedankt: voor Maartensdijk (U.) R. W. Steur te Ouddorp. tot hulpprediker te Nij- verdal G. J. v. d. Bogerd, cand. te Hil- legersberg. Ernst M. Ottevan- ger te Leiden. Geref. Kerken. n: te Wilsum (graafschap Bentheim) cand. L. G. Rozendal te Kam pen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) roepen: te Zutphen G. van Venetië te Wormerveer. Geref. Gemeenten, jen: te Dordrecht en te Tholen F. Mallan te Bruinisse. Vrije Evang.. Gemeenten, oepen: te Meppel Q. de Vrle, cand.-hulppred. te Cadzand. Hoofdprijzen van loterij studentensanatorium De hoofdprijzen van de loterij 1951 van de Stichting Het Nederlands Studenten Sanatorium zijn gevallen op de volgende goederen ter waarde van f 5000 op nummer 78725; mahonie zeil jacht van f 2750 op 93629; slaapkamer ameublement van f 465 op 63048. cas sette tafelzilver (Gero) van f 342 op 58451 en een encyclopaedic (Oosthoek) f 300 op nummer 114504. Het adres de stichting is Sarphatistraat 108. Amsterdam. Kinderbijbelactie voor Indonesië geslaagd De actie ten behoeve van het drukken an kinderbijbels in het Maleis, het Javaans en het Bataks heeft thans, na drie jaar, een netto bedrag van f 58.000 opgeleverd. De eindstreep f 60.000 is in zicht. Het Ned. Bijbelgenootschap zal de druk en de distributie van de 60000 kinderbijbels, elk met 60 platen, oor zijn rekening nemen. Chr. Mulocongres in Utrecht Op 28 November wordt in Utrecht eer congres voor de Chr. Mulo-scholen, uit gaande van besturen en onderwijzers, ge houden. De plaats van de Mulo zal theo retisch worden bezien door dr H. R. Wijn gaarden uit Amsterdam, en practisch door inspecteur E. H. Bos uit Den Haag. Eervol ontslag Is op hun verzoek ver end aan prof. dr F. A. C. Keeslng (staat- ulshoudkunde) en prof dr L. E. J brouwer viskunde en mechanica), hoogleraren aan gem. universiteit van Amsterdam PROMOTIES. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor tn de •echtsgeleerdheld op proefschrift ,.'n Orsig i onregverdige verryking as gedingoor- ik in die Suid-Afrikaanse reg" D G. John. Lelden; tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „Bijdrage tot de kennis van de redietverlening aan de Indonesische mld- enstand" A. H. Ballendux, Amsterdam ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT, 26 Sept, Geslaagd: prop. bouwk. ig.: J L J Reine, Vught, A Rip, Schiedam: roP ex. werktuigk. ing.: G W van Alphen, otterdam, J Baart de la Faille, Haarlem, P Blankevoort. Eindhoven, E J Bik, Deift, C Frankfoort, Eindhoven. M G Herz. Haar lem. J R Kool. Delft. J Leeuwerik. Nieuwe- R A Rook. Delft. C van Straten. Eindhoven: prop. scheepsbouwk. ing. G de ige; prop. ex. electrotei Arnhem. S de Boer, £te: Tijdens deze schooldag spraken vi jndi nog prof. dr K. Schilder over „Zelu u-, zeloten"; ds D. v. Dijk over „Sterk i j. storm"; ds D. K. Wielenga rende onderhouden"; ds F A. den I me „Geen reformatorische voor ng tingsdienst"; prof. B. Hohverda „Een verzande reformatie"; A. Zijlstra over „De vredesverstoor&ors ds C. G. Bos over „De orde van de u£lf boezelaar"; prof. P. Deddens c schip vol dwazen"; ds C. H. Lindeh ian< over „Reformatie van hart prof. dr H. J. Jager over „Daders Woords." Ds D. K. Wielenga zeide van d< genheid tot spreken gebruik te maken, door de zending op deze The gische Hogeschooldag ter sprake t gen. Er is een band tussen de ker de zending, evenals i tussen de kerken en de Theologian Hogeschool. De kerken moeten r er in de School gebeurt, d n mag worden vergeten, dat kerken uit de zendingsarbeid zijn staan. Als de liefde voor de Schoolr overhand krijgt boven de liefde tot el j zending, gaat het in de kerken niet t De School mag geen troetelkind worf- a geen afgod. Dit kan alleen ten koste g 111 het Goddelijk gebod het Evangf" overal in de wereld te brengen. Direct na het middaguur was het ou ;K° kend druk en gezellig in Kampen, stad was vol schooldagbezoekers, trachtten een plaatsje te verkrijgen de lunch. De middagsamenkomsten v den niet minder druk bezocht en t deze ten einde waren, keerde de dru^01 het goede oude Kampen terug. H~t lied dei aethergolvei Wilde, nlsch Ing.: FSBi Leeuv H Dooren. Arnhem. C J Heijbro. een. J Kiwiet. Hengelo. C M Klei 'tjk. H Kok. Amsterdam. J Brebbei ter. P N Kruythoff, Rijswijk. C Krijgsman. Bussum. G A C van der Linden. Veghel. P P Loesberg. Den Helder. J P Molenkamp. Tei Apei. IJ H van Popta. Bloemendaal. F G Wil son, 's-Gravenhage: prop. scheikundig ing.: J C Abrahamse. Delft. T Brooshooft. 's-Gra venhage, A L M van EUnatten. Breda. F S Jolles. Amsterdam. C G van Lieshout. Rot terdam. H Visser. R'dam: p Ing J Bos. Zetten. G Bos< G J Geluk, Noordwelle, A Hammcrschlag, Bllthoven, E Netten. Rotterdam. M Rcitsma. Zeist. N J M Zwaneveld. Haarlem VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951. HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Ni< 3.18 Gram 8 50 Voor de hulsvrou- VPRO: 10 00 „Thuis", causerie 1( jjding VARA: 10 20 Gram 10 30 Vooi ouw 10.45 Kamerkoor 11 05 Radiofeuill» 25 Orgelspel AVRO: 12 00 Dansmuziek 11 Gram 12 45 Sport 1.00 Nieuws 1.15 Medef lingen 1.20 Orkestconcert 2 00 Kookpr; irorkest 3 00 Boekbespreking Promenade orkest en soliste VARA: Voor de Jeugd 5 00 Clavecimb recital 5 20 Muzikale causerie 6 00 Nieu 6.15 Felicitaties 6 45 ..Denk om de bocht' Pianospel 7.10 Spreekuur voor emigre PRO: 7.30 ,,De Nieuwe Kerkorde", eau 50 Berichten 8.00 Nieuws 8.05 Boekbesp ing 8 15 Gram 8 30 Benelux 8.40 „Een sik" VARA: 9.00 Verzoekprogramm» ultenlands overzicht 10 00 Amusemen ek 10.25 Gesproken portret VPRO: „Vandaag", causerie 10.45 Avondw VARA: 11.00 Nieuws 11.15 „In huwelijk gezin", causerie 1-1,3012.00 HILVERSUM II. KRO7.00 Nieuws 7 15 Ochtendgymna: 7.30 Gram 7.45 Morgengebed 8.00 Nieu\ Symphonette-orkest en soliste 9.00 V( huisvrouw 9 35 Schoolradio 9.45 Gram 10 Gram 11.00 Voor de zieken 11.40 Vioolrt 12 02 Schoolradio 12 33 Metropole orkes soliste 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws Actualiteiten 1.25 Orgelspel 1.45 Vooi vrouw 2.00* Schoolradio 2 20 Zang en r 2 45 Gram 3 00 Voor de scholen 3.30 Sympfc nie-orkest 4.00 Voor de zieken 5.00 V< jeugd 5.15 Kinderkoor Intermezzo' 5.45 Gram 618 Katholiek signaal. Bi commentaar en West-Ind. commentaa Amusementsmuziek 6 52 Actualiteitei Nieuws 7.15 Regeringsuitzending: „Verk's ring en Toelichting" 7 35 Lichte muziek 7.4 Katholiek signaal en buitenlands overzie! 7.56 Gram 8 00 Nieuws 8.05 De gewone mi* 8.12 Operaconcert (ca 8 45 Actualiteiten) 9i' .Amsterdam", klankbeeld 10.15 Quatre mail 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15 SpJJ 1120 Lichte muziek 11 35—12 00 Amusement!* muziek. L 00 Nieuws 1.10 Gram 2.00 Schoolradio ritieken 3.45 Opera-orkest 4.30 Gram 'oor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6 .musementsmuzlek 7 00 Populaire muzi 7.40 Voordracht 8.00 Afscheid van „The Sopl I Jank Festval" 9.00 Nieuws 9.15 Nieuwsbrij" lit Amerika 9.30 Voordracht 10 00 Bas. viot H. (Advi VEEMARKTHALLEN - ROTTERDAM VRIJDAG 28 SEPTEMBER - 337c AUTO - 'rogra 1500 en 247 r 12 00 Lichte muziek 12 45 Orkestconcerl Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw Lichte muziek 3.30 Voor de soldaten Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's Dagboek Orgelspel 5.00 Orkestconcert 5 30 Lichte ziek 6.15 Gev muziek 6.45 Hoorspel Nieuws 7 25 Sport 7.30 Verzoekprogra 8.00 Discussie 8.45 Gev. progr. 9 15 C 9 30 Gev progr 10.00 Nieuws 10 15 Actual teiten 10.20 Dansmuziek 11.00 Voo: 11.15 Lichte muziek 11 56—12 00 Nleui' BRUSSEL. 324 m. 12.34 Orkestconcert 12.50 Koersen 12.55 Of estconcert 1.00 Nieuws 1.15 Orgelconci 2 00 Kamermuziek 2.45 Gram 3 30 Klassie muziek 4.15 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Lich muziek 6.00 Protestantse causerie 6 30 Vo de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Fllmrevue 7. Radiofeuilleton 8 00 Filmmuziek 8.15 Orkes concert (plm. 9.05 Kunstkaleidoseoop) 10. Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45—12 00 Grai BRUSSEL. 484 m. 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10, 1.31 2 30 en 3.00 Gram 4 30 Kamermuziek'. 6.30 en 7.00 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Omrc jrkest 9.00 Gram 9.30 Klankbeeld 10.00 Nlei 10.10 Kamermuziek 10 55 Nieuws 11 00 Gi fl 11.50 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2