Jlieuun» jTciiwd)? (ifoitraitt Het feestprogramma voor 3 October Olie-installaties worden opgeblazen als Britse troepen landen Attlee vraagt de persoonlijke steun van president Truman Premielening voor ieder ten behoeve van woningbouw Rode Kruis brengt Ambonnezen in feeststemming West-Duitsland schadeloos wil Joden stellen Wist U DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9359 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticb fs gfjr&Imn wyn bert ia tcgfjenspaet" Zie pag. 3 Het Perzische olielkruitlvat HET JONGSTE NIEUWS uit Perzië van alarmerende aard: Mossadeq heeft bevolen, dat alle olie-installaties in Zuid-Perzië zullen worden opgeblazen, wanneer Britse troepen aan land zullen gaan om het olie- gebied te bezetten ter bescherming van de Britse belangen. Het besluit werd vannacht genomen tijdens een speciale zitting van het Perzische kabinet. Leger en politie hebben reeds hun instructies gekregert. Inmiddels heeft Attlee, de Britse minister-president, een persoonlijk beroep gedaan op president Truman, om alles te doen wat in diens ver mogen ligt om de Britse employés in Perzië te houden. Hij zou daarbij zeer duidelijk te kennen hebben gegeven, dat Engeland vastbesloten is in Abadan te blijven. Wanneer het beroep op Truiman niet 1 nog steeds in de Perzische hoofdstad, tot resultaten leidt zal Attlee gedwongen men weet hebben de Russe„ worden te kiezen tussen een volledig verlies van de Perzische olie-industrie of krachtens een verdrag met Perzie t het gebruiken van troepen tot behoud recht het Noorden van het land bin nen te trekken, wanneer het door vreemde troepen wordt aangevallen. ervan. Venvacht wordt, dat het Britse kabinet vandaag een definitief besluit zal riemen. Regerlngsdeskundigen zouden de Brit se staatslieden er op gewezen hebben, dat een besluit tot wegtrekken onder Perzische druk in het explosieve Midden oosten een gevaarlijk precedent zou scheppen. Churchill, de oppositieleider, heeft in allerijl schikkingen getroffen voor een bespreking met Attlee na de kabinets- ziitrtimg van vandaag. Churchill is nog altijd gekant tegen een Britse terugtocht uit Perzië. Hij heeft verzocht het Lagerhuis bijeen te roepen om over dit vraagstuk te debatteren. Mocht het Britse Labourkabinet toch willen toegeven aan de Perzische eisen, dan kan verwacht worden, dat Churchill volgende week Donderdag een politieke ontploffing van de eerste soort in het Lagerhuis teweeg zal brengen. Het Huis komt dan voor het eerst bijeen, na op reces te zijn geweest. Het debat zou dan tot achtergrond een crisis in optima for ma hebben, daar het gehouden zou wor den op de dag, op welke het bevel van Mossadeq tot ontruiming van Abadan door de Britse olie-deskundigen afloopt. Voorts zouden de Conservatieven voor hun verkiezingscampagne een spectacu laire stunt hebben, waarmee een van de gevoeligste zenuwen van de Britse kie zers kan worden geraakt: het prestige van Engeland in het buitenland. De ernst, waarmee Engeland thans rea geert op de maatregelen van het Per zische kabinet blijkt uit het terugroepen van de adviseur George Middleton uit Teheran naar Londen. Deze stap zou in verband staan met besprekingen over de mogelijkheid, op het laatste nippertje maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de Perzen de raffinaderij te Abadiam volledig overnemen. De Britse ambassadeur in Washington, Sir Olivier Franks, heeft gisteren een onderhoud met minister Acheson gehad. Nadien heeft Acheson laten weten, dat Engeland en Amerika snel overleg ple gen over een mogelijk verder optreden, teneinde het hoofd te bieden aan de cri- tieke situatie. Rusland slaat de crisis nauwkeurig gade. De Russische ambassadeur te Teheran, Iwan Sadtsikof zou verle den week Zaterdag reeds naar Mos kou reizen, maar gisteren was hij Premier Mossadeq zou vandaag in de Majlis (Tweede Kamer) een verklaring de toestand afleggen. Om de Duitse eenheid West-Duitsland accoord met verkiezingen Echter onder het nodige voorbehoud Vandaag zal in de Westduif se Bundes tag een buitengewone verklaring worden afgelegd, waarin de Westduitse rege ring onder voorbehoud bevestigend zal antwoorden op de voorstellen van de Oostduitse communisten voor de her eniging van geheel Duitsland door mid del van nationale verkiezingen. Volgens regeringswoordvoerders zal deze ve: klaring de volgende punten omvatten: 1) West-Duitsland is bereid voor c hereniging van het land mede te werken aan verkiezingen voor geheel Duitsland onder internationaal toezicht; 2) een absolute voorwaarde is echter de waarborg, dat de kiezers vóór en ns de verkiezingen volledige vrijheid zul len genieten; 3) de bereidheid van Bonn om ovei eenheid te spreken betekent niet, da- het kabinet een einde wil maken aan he- bondgenootschap met het Westen. Intussen heeft dr Hermann Ehlers. voorzitter van de Westduitse Bondsdag, gisteravond op een bijeenkomst van Ohristcn-Democratische Partij verklaard, dat de Bondsdag vandaag de geallieer den, de Verenigde Naties en de Oost duitse Volkskammer zal vragen verkie zingen in geheel Duitschland mogelijk te maken. In zijn" heden in de Bondsdag afgelegde verklaring heeft dr Adenauer verklaard, dat voorwaarde voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland is, dat een neutrale commissie van de Verenig de Naties eerst moet onderzoeken in hoeverre de bestaande verhoudingen, zowel in Oost- als in West-Duitsland het houden van vrije verkiezingen mogelijk maken. Bovendien moeten in Oost- Duitsland eerst de politieke gevangenen vrijgelaten worden. De verkiezingen moeten vrij, geheim en rechtstreeks zijn. Alle beperkingen op het personenverkeer tussen Oost- V/est-Duitsland en in Berlijn moeten minstens drie maanden voor de verkie zingen opgeheven worden. De vrijheid van politieke activiteit ter voorbereiding van de verkiezingen dient gewaarborgd te zijn en niemand mag voor, tijdens of na de verkiezingen op grond van politiek standpunt enig nadeel onder vinden. Het Oostduitse parlement heeft de ver klaring van Adenauer goedgekeurd. Al leen de communisten waren tegen. Mossadeq heeft zijn verklaring echter niet kunnen afleggen, omdat er opnieuw geen quorum in het Perzische parlement aanwezig was. Tot de verzamelde volks menigte sprak hij: „Waar gij zijt is mijn parlement". Zijn toespraak werd her haaldelijk onderbroken door de kreet: „Dood aan de Britten". Prinses Elizabeth stelt Canadese reis uit Gevaar voor Koning George nog niet geweken Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben in verband met de ziekte van Koning George VI van Enge land hun reis naar Canada uitgesteld. Volgens de oorspronkelijke plannen zou het kroonprinselijk paar op 2 October a.s. in Canada rrriveren. Dit zal nu on- ;iene omstandigheden voorbehouden twee weken later het geval zijn. Buckingham Palace heeft het Britse volk er voor gewaarschuwd, dat er de eerste week a tien dagen onvermijdelijk nog bezorgdheid zal bestaan met betrek king tot de toestand van Koning George, hoewel het langzame herstel ononderbro ken voortduurt en er zich tot dusver geen complicaties hebben voorgedaan. Blijkens het laatst verschenen bulletin heeft Koning George een betere nacht gehad. De eetlust neemt toe en er is nog, steeds vooruitgang. De echtgenote van de Shah van Perzië, koningin Soraya, is dezer dagen aangekomen in Genève in Zwitserland, waar zij een medische behandeling moet ondergaan. Hand in hand met de Engelse ambassadeur tn zijn land laat de Egyptische premier Mustapha Nahas Pasha zich fotograferen. De premier toonde zich zeer verheugd over de persoonlijke boodschap van de Engelse minister van buiten landse zaken, Herbert Morrison, die door de ambassadeur, Sir Ralph Stevenson was overhandigd. In dit schrijven legde Morrison Egypte plannen voor, die betrekking hebben op een nieuw verdedigingssysteem in het Midden-Oosten. Toch 10.000 huizen meer? Fonds van kleine obligaties, waaruit gemeenten kunnen lenen OM MEER GELD voor de woningbouw beschikbaar te krijgen, zal dezer dagen aan minister In 't Veld een plan worden voorgelegd tot het uit schrijven van een nationale premielening die op f 100 millioen wordt ge raamd, meldt de Volkskrant. De bewindsman zal het plan waarschijnlijk direct doorgeven aan de ministerraad. Het doel is aan de gemeenten kapi taal voor de bouw van minstens 10.000 woningen te verschaffen, zodat volgend jaar toch het oorspronkelijke bouwprogramma van 50.000 huizen nog kan worden uitgevoerd. Men beoogt de uitgifte van obligaties an 25 tot 1.000 met een rente van 'A pet. De gemeenten zullen de aldus binnengekomen gelden kunnen lenen te- een hogere rente die nog zal worden vastgesteld. Uit het voordelig verschil zal onder de obligatiehouders een loterij wor den bekostigd om de deelneming aan de premielening aantrekkelijk te maken. De looptijd van de lening is gesteld op slechts vijf jaar, zodat ook de kleine man die zijn spaargeld doorgaans niet op lange termijn uitzet er aan zal kunnen deelnemen. Voor de gemeenten die bij het Bibliotheek, spoitmateriaal. meubilair in kamp Lunetten is ons al heel wat beloofd, doch nooit is een belofte zo spoedig ingelost", de heer Latupeirissa, waarnemend ,voorzitter van de kampraad van het Ambonnese woonoord Lunetten te Vught keek met welgevallen naar de nieu- inrichtingen voor de cantine, de bi bliotheek, de sportartikelen materiaal vier voetbalvelden, twee korfbal terreinen en twee volleybalvelden er. meubilair voor de schouwburgzaal. De Ambonnezen, die de drie grote vracht auto's van het Rode Kruis hadden zien ontladen, bekrachtigden de woorden met daverend „Hiep-hiep-hiep-hoera!", want ook zij waren in de wolken over de hulp, welke het Nederlandse Rode Kruis binnen drie weken heeft verleend. In nauwelijks drie kwartier was van m kale barak een fleurig, modern en comfortabel clublokaal met een biljart, pingpongtafels en een radio gemaakt, Man stak zijn vrouw met een mes Wilde verhouding weer in orde brengen De 36-jarige W. te Arnhem heeft vo zijn woning in de Wielakfcerstraat zijn w met een mes zeven steken in de borst en de rug toegebracht Daarna ging naar het politiebureau om zich te geven. De vrouw is naar he- meenteziekenhuis overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Er was de laatste tijd al herhaaldelijk ruzie tussen man en vrouw, zodat de vrouw elders was gaan wonen. Gister morgen wilde W. de verhouding weer ir orde brengen, dooh na een woordenwis seling trok hij zijn mes. De man is vroe ger ook al eens met de politie in aanra king geweest. Val van 25 meter uit schoorsteen De 38-jarlge gehuwde schoorsteenbou wer H. F. Timman uit Rotterdam is gistermiddag van ongeveer 25 m hoogte uit de schQorsteen van de strocarton- fabriek De Dollard in Nieuweschans ge vallen. Met gebroken rugwervels, eer verbrijzeld been, een gebroken hiel er vele andere verwondingen is hij in hel ziekenhuis te Winschoten opgenomen. Generaal-majoor b.d. P. Scholten dankte voorzitter van het Rode Kruis, ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken in Zuylen. Deze antwoordde, dat de geschen1- m de kampen het resultaat zijn van arbeid van onbekenden, van de naam lozen voor de naamlozen. Binnenkort krijgen de overige 48 woonoorden ma teriaal voor sport en ontspanning en bo vendien zal het Rode Kruis geregeld bioscoopvoorstellingen in de kampen geven. In de kortste keer gingen de Ambon ezen met een deugddoende overgave dammen, tafeltennissen en biljarten, de wen bewonderden de wandplaten, de boeken, het kinderspeelgoed, de brei- irol enz. Twee uur lang werden in een volge stroomde zaal Rode Kruis-films vertoond. De geestdrift bereikte een climax, toen het Koninklijk bezoek aan het Rode Kruis werd geprojecteerd. fonds leningen willen sluiten, zal als maatstaf niet gelden het aantal wo ningen dat zij voor 1952 van de re gering krijgen toegewezen, maar het aantal ingezetenen dat bij (het bijeen brengen van het geld heeft geholpen door deel te nemen aan -de premië- lening. Het plan is uitgewerkt door de depar tementale commissie Financiering Wo ningbouw. Deze commissie is kort gele den door minister In 't Veld benoemd er wordt gevormd door enkele hoofdambte naren van het ministerie van Weder opbouw en verder door vertegenwoor digers van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de Bank van Neder landse Gemeenten, de Nationale Woning raad, de Stichting van de Arbeid er Instituut voor Volkshuisvesting vai K.A.B. Een soortgelijke premielening als de thans voorgestelde is reeds in opgezet om de Olympische Spelen Amsterdam in 1928 te bekostigen. Legerorders ook bij kleine bedrijven Ondernemers zullen werk coördineren Bij de productie voor de verdediging zullen ook ambachtsbedrijven en kleine industrieën worden ingeschakeld. Tot toe gebeurde dit al enigszins via de grote bedrijven, maar thans wil de regering zich rechtstreeks tot de kleine zaken gaan wenden. Na een bespreking met staatssecretaris Moorman heeft de Ne derlandse Vereniging van Ondernemers in het Instrument- en Gereedschapma- kersbedrijf (Jacob Catsstraat 45 te Voor burg) op zich genomen het werk va kleine bedrijven te coördineren. Van zeer veel artikelen kunnen in deze industrieën onderdelen worden ver digd die anders ingevoerd zouden ten worden. Vragen over Tegenstoot Snauwde generaal Ned. officieren af Enkele Nederlandse commandoposten hebben vandaag bezoek gehad van gene raal Hasselman, die volstaan heeft met i dodelijk vermoeide officieren links rechts snauwen uit te delei}-Generaal Eisenhower en veldmaarschak Montgo mery hadden zdch enkele dagen tevoren langdurig met de troep onderhouden hun. verbazing uitgesproken over 1 uithoudingsvermogen." Dit wordt ge zegd in een persverslag over de oefening Tegenstoot in Duitsland, waarovei Tweede-Kamerlid Vorrink (P.v.dA.) tlhans aan minister Staf schriftelijk enke le vragen heeft gesteld. De heer Vorrink verzoekt de minister een onderzoek in te stellen en informeert wat de bewinds man zal doen tegen het betreffende dag blad (de Volkskrant) indien het bericht niet juist is, en tegen generaal Hassel- iman, de chef van de generale staf, indien het wel juist is. Scholieren slaags met politie-agenten Spreekkoren eisten vrijlating van raddraaiers Bloemendaal zijn gistermiddag baldadig gevecht gewikkeld geweest met de politie. Agenten, die een eind wilden maken aan een handgemeen tussen deze scholieren en de groentjes van de Haar lemse M.T.S., werden beentje gelicht en uitgescholden. Gepoogd werd een over valwagen omver te werpen en anderen tilden een politiejeep van achteren op, zodat de wielen doordraaiden en de wa gen niet kon chargeren. Ook gingen scholieren op de rijweg zitten en blok keerden aldus het verkeer. Eindelijk had de politie geen geduld ...eer. De gummiknuppels kwamen te voorschijn. Twee raddraaiers werden ge arresteerd. Motor- en rijwielagenten had den nog twee uur werk om in de om geving van het politiebureau samen scholingen en spreekkoren uit elkaar te jagen, waarbij ook weer arrestaties ver richt werden. Toen de politie zich terugtrok, drongen enige honderden scholieren opnieuw tot het politiebureau door. In spreekkoor eisten zij vrijlating van de raddraaiers. Het verkeer stagneerde opnieuw ge ruime tijd op de Bloemendaalseweg. Mo torpolitie verdreef de demonstranten ten slotte. Willem Barendsz weer op walvisvangst Minister Mansholt ging tot IJmuicbn mee De drijvende traanfabriek Willem Ba rendsz is gistermiddag voor de zesde maal naar de Zuidelijke IJszee vertrok ken. Minister Mansholt maakte de reis tot IJmuiden mee. Het schip vaart eerst naar Curacao om stookolie in te nemen en zal zich daarna in Kaapstad bij de twaalf jagers voegen. In het voorseizoen wordt gejaagd op potvissen, die de sperm- oLie leveren. Pas na 1 Januari mag op baleinwalvissen, de leveranciers van traan, jacht worden gemaakt Vermoede lijk zal ook ditmaal de regering de hele vangst afnemen. Het seizoen duurt tot 15 April, behalve wanneer evenals vorig jaar het maximum van 16.000 walvissen reeds eerder door de gezamenlijke expe dities van de deelnemende landen wordt buitgemaakt. Machinist onder kraan (18 ton) gedood Op de sch eepsbo uw werf en machine fabriek De Merwede te Hardinxveld gistermiddag de 43-jarige ongehuwde kraanmachinist J. Schippers onder een rijdende kraan van 18 ton terechtgeko men en op slag gedood. De kraan w; gebruik voor het vervoer van materiaal naar de in aanbouw zijnde Tamar is door onbekende oorzaak voorover ge stort. De machinist is blijkbaar uit zijn cabine gesprongen, want hij werd onder het gevaarte aangetroffen. Meerderheid van het volk had aan de misdaden „part noch deel".... Er zijn in naam van het Duitse volk niet te noemen misdaden tegen de Joden begaan. Dit legt ons de verplichting op moreel en materieel alles in het werk te stellen om de gevolgen van dit leed zoveel mogelijk te verzachten. De regering zal onverbiddelijk optreden tegen hen, die het eventueel ook thans nog zouden wagen Joden te kwellen. Aldus blijkt uit een verklaring van de West-Duitse regering, vandaag - door bondskanselier Adenauer in de Bonds dag afgelegd. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de grote meerderheid van het Duitse volk met afgrijzen kennis heeft genomen van de misdaden, die de nazi's jegens de Joden hebben begaan en dat die meerderheid hier part noch deel aan had. De federale West-Duitse regering is be reid met vertegenwoordigers van het Jodendom en van de Staat Israël, die zo vele dakloze Joodse vluchtelingen binnen zijn landsgrenzen heeft opgenomen, te beraadslagen over een oplossing van het vraagstuk der materiële schadevergoe ding aan vervolgde Duitse Joden, opdat zodoende een weg zal worden gebaand voor een boetedoening door het Duitse volk voor het ongehoorde lijden, dat zijn Joodse landgenoten hebben moeten door maken. In de verklaring wordt er ook op ge- ezen, dat de kerken en de met het on derwijs belaste autoriteiten alles in het -erk moeten stellen om de Duitsers door een geest van menselijke en gods dienstige verdraagzaamheid te doen be heersen. DAT het instituut voor geneesopvoe- ding Zonneschijn (voortaan: Orthopae- dagogisch Instituut Schreuder) van de stichting „Aan Godes zorghen toever trouwd" bij Arnhem gisteren 30 jaar betond e-n tevens het nieuwe huis De Bakenberg werd geopend. DAT volgende week tot ereleden van de pijprokersclub te Purmerend benoemd zullen worden de oud-Purmerendei mr Oud, burgemeester van Roterdam, de Hagenaar J. F. Wisseling en de Ameri kaan Cairl A. Piercy uit Chicago. DAT gisteren op het Rode Klif t< Warns (Fr.) de slag bij Warns (1345) is herdacht een een deputatie Helgolanders een stuk rots voor het in aanbouw zijnde monument overdroeg. DAT het Belgische toeristenbezoek aan Zeeland dit seizoen vergeleken met 1950 ongeveer is verdubbeld en alleen de Belgische toeristenboten uit Antwer pen reeds 28.000 passagiers naar Vlissin- gen brachten (v.j. 13.000). DAT een Ned. delegatie o.l.v. mr ii B. W. Haverman, commissaris voor dt emigratie, van 2 tot 17 October deel neemt aan een migratie-conferentie tt Napels. DAT burgerludhtverkeer i-v-m. de West-Europese luchtmachtoefeningen van heden t/m Zaterdag bijna alleen toegestaan is tussen 900 en 2750 meter- DAT Ned. ijzergieterijdeskundigen, onder wie ir R- Reitsema en ir A. de Jong van het Marshall-plan naar Ame rika zijn vertrokken. DAT de plv. directeur van de Rijks luchtvaartdienst. A. P. Dekker, en de directeur van Schiphol, U. F. M. Del- laert, op 6 October naar Washington gaan voor een -tiendaagse conferentie over vliegveldverlichting. DAT de woning met stalling van de wed. Van Houten te Verreheide (gem. Gemert, N.-B.) is uitgebrand en de schade van duizenden guldens gedeelte- Ijk door verzekering wordt gedekt. DAT in Hengelo (Ov.) weldra wordt begonnen met de bouw van een nieuw kantoor voor de Kon. Ned. Zoutindu- stre, ontworpen door prof. F. A. Esdhauzer te Bussum en ir Arn. Win ters te Hengelo. DAT het gebouw van het Instituut voor Pantenkundig Onderzoek te Wa- geningen blijkens het jaarverslag reeds na 1 jaar te klein is. DAT minister Wemmers gisteren Ui Friesland besprekingen over verkeers problemen voerde en het stoomgemaal te Lemmer alsmede de toegang tot de N.O.-polder bezocht. DAT de gemeenteraad van Venray (L.) accoord ging met de bouw van een in dustrieflat van f 100.000. DAT vier Ned- veevoederdeskundigen (dr J. Grashuis, drs A. M, Frens, Iwama en M. Na-gtoaam) binnenkort voor een studiereis van twee maanden naar Amerika vertrekken. DAT de nieuwe burgemeester vi Hengelo, mr R- J. J. Lamlbooy, op October wordt geïnstalleerd. DAT B. en W. van A'dam ondanks hun aanvankelijk afwijzend advies gewijzigde motie hebben overgeno- winkeliers een provisie van Va pet te men, waarin wordt voorgesteld geven voor verkoop van gas- en elec- triciteitspenningen. DAT begonnen is met het verwijderen van 1000 m3 zand uit de geul die vorig jaar in het natuureservaat Het Zwin (Zeeland) is gegraven om de bijzondere flora te behouden. DAT minister Lieftinck blijkens zijn antwoord aan het 1 weede-Kamerlid Janssen (KVP) geen aanleiding ziet bj de toepassing van het nieuwe lid 3 art- 60 der zegelwet behalve me kapitaalbehoefte ook met de verdere strekking van een obligatielening reke ning te houden. DAT minister Staf op 9 October te Bolsward zal spreken op een jeugd- appèl van de C.-<H. jongerengroepen- Over urgentie ALS het aankomt op het bouwen van scholen, vertoont het regeringsbeleid deze dagen wel een opmerkelijke tweeslachtigheid, waarbij het onderwijs als regel aan het kortste eind trekt. De situatie doet zich voor dat, wanneer daartoe naar hun oordeel aanleiding bestaat, de heren van Onderwijs de bouw van bepaalde scholen urgent verklaren. Dat lijkt heel wat, maar het betekent heel vaak nog net te weinig. Het betekent namelijk helemaal niet dat die scholen er dan ook komen. Daarover spreken nog andere departementen een woordje mee dat is dan een beslissend woord. Wij vragen ons in gemoede af. wat zulk een urgentieverklaring nog voor zin heeft, wanneer de bouw van een school nauwelijks door wordt bevorderd. Het getuigt alleen maar van weinig eendracht binnen het regeringsbeleid. Daarin wat verbetering te brengen komt ons voor toch ook wel urgent te zijn. School niet voor DE regering heeft tot de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs het verzoek gericht de bro chure „Waar blijft ons belastinggeld?" te willen bespreken. Deze brochure is zoals weet een uitgave van het ministerie Financiën. Zij geeft met tekst en plaatjes een inzicht in de Millioenennota. Naar onze overtuiging heeft de regering hieraan geen goed gedaan. Daarvoor zijn de scholen niet. Wij hebben er geen bezwaar tegen, dat de leerlingen een in zicht wordt bijgebracht in de structuur staatsbestel, zulks met inacht neming van de opvattingen die bij op richting en instandhouding van de school worden aangehangen. Maar dat betekent niet. dat de school het adres moet worden Dor regeringspublicaties. Dit is te minder het geval, waar de Millioenennota een gewoon politiek stuk Daarin zijn vervat de opvattingen der regering omtrent de wijze waarop naar haar oordeel het bestuur over land en volk dient te worden uitgeoefend. Dat heeft met het bijbrengen van een alge inzicht in de staatsstructuur niet veel meer gemeen. Het is met dit toezenden van deze brochure als met andere pogingen op dit gebied: Verplichting is er niet Dat moest er nog bijkomen, zo zijn we ge neigd op te merken. Het blijkt ons heel wat beter, dat men de school alleen blijft gebruiken voor datgene waarvoor zij werkelijk is bestemd. Naar waarheid TTET ontbreekt het Centraal Bureau -tJ- voor de Statistiek waarlijk niet aan de nodige activiteit Soms vraagt men zich af. of de activiteit niet nu en dan wat heel erg groot is. Dezer dagen nog bereikten ons uit de schoolwereld klachten over uitvoerig en vaak zeer bewerkelijk cijfermateriaal, van de zijde der heren statistici wordt verzocht Denken de heren, zo vroeg men ons, nu werkelijk dat er voor dit alles tijd is? Daarbij komt nog dat niet altijd de gewenste elegantie aanwezig is. Wanneer zich moeite heeft gegeven om de lijst in te vullen en men stuit dan op de vraag of alles nu wel werkelijk „naar waarheid" is geschied, dan roept dat herinneringen op aan een ander biljet, dat men met nog wat minder gemengde gevoelens pleegt in te vullen. Het is toch wel duidelijk, dat wanneer en zich de vaak niet geringe moeite geeft ten dienste van de heren statistici in te vullen, het met die waar heid heus wel zal loslopen. Van cokesproductie 85 naar verbruikers Instellingen van openbaar nut krijgen de rest Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal dit jaar de groothandel verzocht worden een beperking van 15 procent toe te passen bij de aflevering an cokes aan consumenten. Het ligt n.l. in de bedoeling- 85 procent an de invoer en productie van het vorig jaar terstond aan de verbruikers af te leveren. De resterende 15 procent wenst men echter te reserveren voor nieuwe grote klanten, als instellingen van open baar nut e.d., die dit jaar in nieuwe grote gebouwen trokken. Om te verhinderen dat zij, bij een totale aflevering van de cokesproductie aan de cliëntèle zonder brandstof voor de centrale verwarming zouden komen te zitten, is deze maatregel genomen. Nederlander uitgewezen uit Suriname De Surinaamse regering heeft de Ne derlander J. G. uitgewezen. Volgens ANP. is deze hoofd geweest van het bureau volkstelling en verstrikt ge raakt in een proces met de ouders ener jongedame van zijn personeel. Deze laatste had het ouderlijk huis verlaten haar intrek genomen bij een predi kant, die tengevolge van deze zaak zijn ambt moest neerleggen. De volkstel ling eindigde met moeilijkheden en ver scheidene tellers moeten nog salaris otvangen over 1949. Tevens wordt de uitgewezene, naar van bevoegde zijde wordt vernomen, verdacht van econo mische spionnage. Britse minister Henderson naar Nederland De Engelse minister van Luchtvaart, Arthur Henderson, vertrekt morgen naar Nederland. Van ons land uit begeeft hij zich naar de Britse bezettingszone van Duitsland om een bezoek te brengen aan de eskaders van de R.A.F. en aan de oefening Cirrus, 's Avonds keert hij naar Londen terug. De 40-jarige predikant Johan Lang straat in Vorden is de eerste Euro pese „Televisiedominee". Op 12 Oc tober zal hij voor het eerst optreden in het N.C.R.V.-televisieprogramma. Hij houdt dan de dagsluiting. In de daarop volgende uitzendingen houdt hij zijn praatjes „van hart tot hart". Ds Langstraat werd in Rotterdam geboren en begon zijn loopbaan als jongste bediende op een meel- fabriek.... WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later brekende bewolking met enkele versprei- J de buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Dezelfde of iets lagere tempe raturen dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur). Vrijdag: zon 6.34-18.27; maan S.13— 17.35. 1 Oct. NiL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1