llieutur £eièsrf)È GTuurattl C.H.U.-ers begonnen veelbelovend Churchill werkt aan de opstelling van een verkiezingsmanifest Conservatieven kunnen onder huidige omstandigheden niets beloven Poging om juwelen en tapijten te laten verdwijnen? De giote viaag aan Albion Russen zouden bijeenkomst „Grote Vier" wensen Wanhopige koperslager gooide meubelen uit het raam Wist U WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantvastictj is gtjebleoeo mga fcerl la tegtjeospoct" Twee en dertigste jaargang No 9338 Ze pag. 3 De verkiezingen in Engeland ER IS GEEN SPRAKE VAN, dat de Britse verkiezingen, die zijn vast gesteld tegen 25 October, zullen worden uitgesteld, aldus is gisteren verklaard door een woordvoerder van de Labour-regering. Geruchten dienaangaande deden de ronde, in verband met de ziekte van Koning George en het bijeenroepen door Attlee van zijn ministers in een plenaire kabinetszitting. worden beslist door het verloop van de stemming voor de 47 voornaamste zetels. Deze zetels zijn voor de partijen die in het kiesdistrict dat door hun afgevaar digden wordt vertegenwoordigd, een meerderheid hebben van minder dan Niet alleen Attlee heeft met de zijnen vergaderd, ook Churchill heeft niet stil gezeten. Hij confereerde eerst met zijn plaatsvervanger Anthony Eden en daar na met zijn „schaduwkabinet". Met 17 vooraanstaande conservatieve Lagerhuis leden werkt Churchill aan de opstelling van het verkiezingsmanifest van de Con servatieve Partij. Een vooraanstaande conservatief was van oordeel, dat de defensie alle overheerst, terwijl ook de financiële situatie ernstige' bezorgdheid veroorzaakt. Daarom kan de Conserva tieve Partij onmogelijk beloften doen. Welingelichte politieke waarnemers Ir Groot-Brittannië zijn van mening, da' het karakter van de nieuwe regering, die op 25 Ootober wordt gekozen, zal Het V.H.K. heeft een nieuwe commandante (Van een onzer verslaggevers) In het Julianakamp te Kijkduin nar gistermiddag gen.-majoor D. C. Buur man van Vreeden de onlangs benoemde commandante van het V.H.K., reserve majoor A. Halbesma, als zodanig de eed af. Hierbij waren tal van autoriteiten tegenwoordig, o.a. gen.-maj. S. Mante, chef personeel luchtmacht, kolonel H. F. van Vreeden heeft gistermiddag de opvolgster van mevrouw Smit, mej. A. Halbersma, geïnstalleerd als com mandante van het V.H.K. Beenhakker, garnizoenscommandant, gen.- maj. dr J. Th. Wilkens, insp. gen. va geneeskundige dienst, kol J. J. Marlet, inspecteur verbindingsdienst, luit.-kol. Cohen Stuart, commandant van het gar nizoensdetachement Den Haag, ritmees ter C. D. Backer namens de staatssecre taris van Oorlog en het hoofd der Marva, luit. der 2e klasse H. van Slooten. Na de beëdiging sprak dc vorige mandante, mevrouw N. Bloemendaal, haar opvolgster toe, waai bij zij haar dankte voor de bereidwilligheid de moeilijke taak op zich te nemen. M: Halbesma sprak de wens uit, dat gezamenlijk van het V.H.K een corps zal maken, waarop Nederland trots kan zijn. Voorafgegaan door het orkest het garderegiment grenadiers volgde hierop een défilé van de verschillende afdelingen van het V.H.K., die bij de beëdiging tegenwoordig waren. Koning George heeft iets gegeten Gisteravond is het zesde bulletin uit gegeven sedert de operatie van Koning George VI. De Koning had een rustige dag gehad en hij was in staat geweest iets te eten. Het was de eerste maal, dat uit een bulletin bleek, dat de Koning iets had gegeten. Dit wordt als zeer goed beschouwd, omdat het zou beteKenen, dat de Koning de onmiddellijke crisis heeft doorstaan. Er komt echter nog een ge vaarlijke periode, die omstreeks sater dag begint. Volgens een vandaag uitgegeven bulle tin heeft de Koning een' rustige nacht gehad. Er 'ordt echter aan toegevoegd, dat de algemene toestand van de Koning goed is en vooruit blijft gaan. 'sKonings broer, de hertog van Wind sor, heeft ich gisteren röntgenologisch laten onderzoeken. Hier zou echter slechts sprake zijn van een periodiek onderzoek. De ex-koning zou een persconferentie ge geven hebben in verband met de publi catie van zijn gedenkschriften. Deze con ferentie is afgelast, want in deze tijd van bezorgdheid stond zijn hoofd er niet Internationaal Douane kantoor in België Op 1 October a.s. zal te Veldwezelt een internationaal douanekantoor worden -ge opend teneinde zoveel mogelijk de for maliteiten bij het passeren van de Bel gisch-Nederlandse grens te vereenvoudi gen en te versnellen. De opening zal 1 October a.s. 11 uur geschieden. 1000 stemmen. In deze districten, de verschillen zo klein zijn, zal de ver kiezingscampagne het hevigst zijn. Zeven zetels in het tegenwoordige parlement worden Ingenomen door een meerder heid van minder dan 100 stemmen. Zeven tachtig andere, die waarschijnlijk bij de komende verkiezingen een veer zul len laten, werden verkregen door een meerderheid van minder dan 2000. Deze zetels zijn nogal gelijkmatig verdeeld ïr de twee grootste politieke partijen Groot-Brittannië. Sooialisten bezetten 41 en de Conservatieven 39, terwijl de Liberalen de 7 overige bezet houden. De meesten van de 1386 candidaten zijn hun verkiezingscampagne reeds begonnen. Het grootste deel hiervan, nl. 597, wordt gesteund door de Conservatieven. De Labourpartij heeft 583 candidaten en de Liberalen 174. De Liberale vertegenwoor diging is aanmerkelijk kleiner dan bij de laatste verkiezingen, toen de strijd ging om 475 zetels. De Communisten zullen komen met 25 oandidaten. Passagiers van vrijheidstrein naar Canada De machinist en 31 passagiers Tsjechische trein, die het IJzeren Gor dijn doorboorde op weg naar de vrijheid in Duitsland, zullen naar Canada gaan. Generaal Carl Spaatz, voorzitter van de „vluchtelingencommissie" heeft ge zegd, dat zij naar een kamp in Ludwlgs- bürg overgebracht zullen worden voor een laatste onderzoek door de Canadese emigratie autoriteiten. De Perzische olie Engelse regering in moeilijk parket Godsvrede tussen Labour en Conservatieven Gelijk wij gisteren nog in een deel onzer edities konden melden, heeft de Perzische regering bekend gemaakt, dat alle Britse technici voor volgende week Donderdag het land moeten verlaten, zelfs wanneer zij zich nog bereid moch ten verklaren voor de genationaliseerde maatschappij te werken. Deze step van Mossadeq heeft de Britse Labourregering voor een moeilijke be slissing geplaatst, nu de verkiezingen in zicht zijn. Het kabinet zou niet van plan zijn, het bevel van Teheran op te volgen. Vermoedelijk zal het trachten, steun conservatieven en liberalen te krijgen om op die wijze de Perzische crisis buiten de verkiezingscampagne te houden. Hoe Engeland precies van plan is het hoofd te bieden aan de Perzische bedreiging zal pas bepaald worden als de ministers Mor rison (Buitenlandse Zaken) en Shinwell (Defensie) uit Amerika terug zijn. Gister heeft het kabinet reeds vergaderd aanwezigheid van de drie stafchefs. Van daag zou er weer geconfereerd worden. Men verwacht, dat geen stap zal worden ondernomen zonder dat Harriman, Tru man's speciale bemiddelaar, is geraad pleegd. Nadere berichten melden, dat de Brit se ambassadeur te Washington inderdaad instructies heeft ontvangen, de kwestie met de Amerikaanse regering te bespre ken en inzonderheid met Harriman. Sir Francis Shepherd, de Britse 8 bassadeur te Teheran heeft opdracht ge kregen, krachtig by de Perzische rege ring te protesteren tegen het bevel tot uitwijzing van het Britse olie-personeel te Abadan. De uitgaven voor leger, vloot luchtmacht in Australië zullen in het komende belastingjaar 52 millioen pond of 400 millioen gulden hoger zyn dan in 1950/51. De uitgaven van de departemen ten van bevoorrading en defensiepro ductie zullen met 6 millioen pond sty- gen. In verband hiermee wil men diverse belastingen aanzienlijk verhogen. Rond de Velser-atiaire Eigenaar van jacht eist van krant f 25.000 wegens belediging DE VOLKSKRANT is tenvolle bereid de waarheid van haar publicatie over de Velser affaire te bewijzen. Ik hoop dat de getuigen in dat geval niet bang zullen zijn, want het is mij ter ore gekomen dat na de be vrijding personen zijn aangezocht anderen die te veel van deze zaak af wisten uit de weg te ruimen. En het zou mij niet bevreemden als bij een onderzoek hiernaar de naam van de eiser zou worden genoemd". Bovendien is het grootste deel _t zei mr A. J. M. van Dal, die gis teren voor de Amsterdamse rechtbank optrad als pleiter voor de Volkskrant in procedure waarin van deze krant 25.000 wordt geëist wegens een publi catie over de zg. Velser affaire. Eiser n zekere Serphos die het artikel be ledigend acht. In het artikel wordt o.a. gezegd dat Serphos, die thans op Curagao verbbjft, kort na de bevrijding in de Zeeuwse wa teren met zijn jacht Zonnetij 4 werd aangehouden. Aan boord zouden kapi tale hoeveelheden juwelen en tapijten zijn aangetroffen. „De rijksrecherche liep prompt met haar onderzoek vast en de kwam er af met een lichte straf omdat vooraanstaande figuren uit de Velser illegaliteit tussenbeide kwamen", aldus het artikel. Uit de duim gezogen Mr M. van Vugt die als pleiter voor Serphos optrad zei dat het artikel was gesteld in een niets ontziende termino logie en uit de duim was gezogen. Het jacht is in feite aangehouden op het acht dat aan boord juwelen wer den vervoerd. Mr Van Vugt heeft des tijds de inventaris van het jacht gezien daarbij bevonden zich geen juwelen tapijten, maar wel 11.000 aan vreemd geld en enige wapens. Volgens de pleiter voor de Volkskrant, mr A. J. M. van Dal, is de inzet van het proces de vrijheid van de pers om mis standen in het openbare leven aan te wyzen en op te komen voor het recht. In de herfst 1950 heeft mr Van Dal in de toenmalige minister van Jus titie meegedeeld dat kranten gege vens over de Velser affaire wilden publiceren. Wanneer de overheid een onderzoek instelde zou publica tie echter achterwege blijven. De minister beloofde dit onderzoek, de zaak bleef bewegingloos. Pas zeven maanden later is het stuk in de Volkskrant gepubliceerd. Weer 75.000 paai klompen naai Ameiika Een Nederlandse klompenfabriek heeft dezer dagen in Amerika 75.000 paar klompen afgeleverd. Ze waren besteld door een Amerikaanse firma die vorig jaar ook reeds 25.000 paar klompen uit Nederland heeft gekregen Deze eerste was geplaatst op de Holland Fair te Philidelphia waar de Nederlandse klompenfabriek in het voorjaar 1950 met stand vertegenwoordigd was. gegevens, die in Nederland grote op schudding teweeg gebracht zouden heb ben, ook toen nog niet gepubliceerd. Op 6 November zal vonnis worden Ons deviezenbezit is weer toegenomen De verbetering in de Nederlandse de- viezenpositie houdt ook in September aan. In de afgelopen week zag De Ne- derlandsche Bank haar voorraad vreem de valuta met f32 millioen vermeerde- waardoor het nieuwe totaal een hoogte van f 1070 millioen bereikte. In het begin van het jaar bedroeg het deviezenbezit ongeveer f 1,5 milliard, waarna op 23 Juli j.l. een laagste stand van f 911 millioen werd geregistreerd. De sindsdien ingetreden verbetering van bijna f160 millioen is mede te danken aan een vervroegde aflossing van Duits land op een door Nederland verstrekt crediet Zouden jullie lievei met een andei veidei willen lijden Gaat Stalin naar Berlijn om te confereren? ER WORDT THANS druk gespeculeerd op de mogelijkheid van een nieuw Rus sisch initiatief om te komen tot een conferentie der „Grote Vier" over de problemen tussen Oost en West en speciaal de eenmaking van Duitsland. Het Ham- burgse blad „Die Welt am Sonntag" verwacht zelfs voorstellen voor een bijeen komst in Berlyn in aanwezigheid van Stalin. een volledig gelijkgerechtigd deelgenoot, die dezelfde rechten heeft en verplich tingen erkent om de vrede te handhaven. Inmiddels zal vandaag te Bonn een speciale kabinetszitting worden gehouden om de voorstellen van de Oostduitse communisten te bestuderen. De grote partijen zyn bezig aan het formuleren van hun standpunt. Zo enigszins moge- lyk zal dit geschieden in een gemeen schappelijke verklaring, die zal doen uit komen, dat West-Duitsland de eenheid „Le Monde" vraagt zich af, of de iserve om niet te zeggen de passivi- it van de Russische buitenlandse politiek in de laatste weken, sedert het Initiatief van Malik inzake Korea wel licht beschouwd moet worden als de in leiding tot nieuwe initiatieven. Het blad verwacht dat de Russen wellicht een her vatting van de besprekingen der plaats vervangers in het „Palais Rose" te Parijs zullen vragen. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft gisteren verklaard, dat het nieuwe verdrag, waarover zal onderhan deld worden tussen West-Duitsland en de Westelyke geallieerden, waarschijnlijk niet voor Maart 1952 van kracht kan worden. Het Westduitse kabinet heeft gisteren iraadslaagd over de beslissingen van de Grote Drie, te Washington genomen. Na afloop werd verklaard, dat West-Duits land piet slechts met de geallieerden gaat onderhandelen om meer rechten te ver krijgen, doch dat verzocht zal worden, dat West-Duitsland wordt opgenomen in de gemeenschap der Westerse landen als Dit is Jeanne Roos, een Amsterdamse journaliste, die door de Nederlandse televisiestichting als omroepster werd geëngageerd. Ook 2 October kunnen televisie-kijkers kennis met haar maken. Duitsland wenst, maar niet als prijs daarvoor zyn banden met West-Europa wenst te verbreken. In Amerika is men van mening, dat de Oostduitsers eerst hun verkiezingsvoor- stel nader moeten toelichten voor West- Duitsland kan instemmen met het hou- m van voorbereidende besprekingen. De regering van Grotewohl zou bezig zyn met het voorbereiden van amnestie voor allen, die wegens politieke en econo mische vergrijpen veroordeeld zyn. Men beschouwt dit als een concessie met het oog op eventuele besprekingen met West- Duitsland over het houden van algemene verkiezingen. Ds Niemöller heeft op het evangelisch congres te Westersburg tot dienstweige ring aangezet. Er moet verhinderd wor den, dat de Duitsers in dienst van Ame rikanen of Russen tegen elkaar vechten, zo meende hy. „Stahlhelm" wil een jeugdbond Gestoken in uniformen De herboren „Stahlhelm" heeft rich gisteren in de bovenste verdieping van een door bombardementen beschadigd gebouw in Keulen aan de pers voorge steld. Zoals men weet, is de Stahlhelm en vreniging van oud-stryders en voor Hitiers machtsovername in 1933 ook een organisatie van gewezen militairen op nationalistische grondslag, die werd ingelijfd by de toenmalige S A Een woordvoerder verklaarde, dat de Stahlhelm wenst, dat in West-Duits- land een jeugdbond zal komen, welks leden uniformen zullen dragen en die geoefend zullen worden in het gebruik van kleine vuurwapens. By de jeugd organisatie van de Stahlhelm zyn reeds zevenduizend jongeren aangesloten. Deze zullen weldra in het gebruik van lichte wapens worden geoefend. De woordvoerder meende, dat de natio- naal-socialisten „goede punten in hun bewind hadden". Noorderlicht stoorde de radio Aan de Noordelyke hemel is gister avond duidelyk Noorderlicht waargeno men, meldt het K.N.M.L Het begon om half acht en om half elf was het belang rijk sterker geworden. Hoewel Noorder licht meestal een paar keer per jaar in ons land is te zien, was het gisteravond toch wel byzonder duidelijk. De laatste dagen zyn in Noord-West- Europa volgens De Bilt ook sterke mag netische storingen waargenomen die het radioverkeer met verschillende gebieden belemmeren, vooral met Amerika, Groen land en IJsland. Ook Radio-Hilversum werd er gisteravond nogal door gehinderd Rotterdamse kleine zakenman kon zijn belastingschuld niet betalen T TIT HET RAAM van een huis op de eerste etage in de Tollensstraat te Rotterdam vlogen gistermiddag meubelen naar beneden. Stoelen, stuk ken van een piano, koperen schalen, kastjes, een kapstok en zelfs een pick-up-installatie arriveerden op de klinkers, voor de voeten van een verschrikte deurwaarder, die opdracht had de goederen van de koper slager De W., die daar woonde, bij opbod te verkopen. Het bleek dat op de Inboedel beslag was gelegd omdat de koperslager een schuld van ƒ2500 had aan de Raad van DAT het kunstmatig hart- en long systeem waarmee prof. dr J. Jongbloed reeds in 1948 te Utrecht demonstraties gaf, thans wordt gedemonstreerd op een internationaal chirurgisch congres te Parys. DAT bij de Centrale Ver. voor Open bare Leeszalen in Den Haag voorstellen tot herziening van de salarissen van het leeszaalpersoneel in behandeling zyn. DAT de dorpskei van Tijnje (14 ton) is overgebracht naar het Rode Klif te Warns, waar een monument voor de Friese vrijheidsstrijd zal worden opge richt en vandaag weer de jaarlykse her denking is gehouden. DAT de afd. Wageningen van het Ver bond van Wetenschappelyke Onderzoe kers op 6 October een bevolkingsdag houdt, waar o.a. prof. dr R.R v. Dyk van de V.U., prof. dr F. L. Polak uit Den Haag en drs T. v. d. Brink uit Den Haag zullen spreken. DAT Stork in Hengelo een nieuwe tex tielfabriek gaat bouwen waarvoor de ge meenteraad grond heeft aangekocht. DAT bij de fam H. te Heemskerk (N—H-) bankbiljetten ter waarde van f3 000 zijn verbrand die men in de asla van de kachel had verborgen en reeds eerder ln deze familie zoiets is voorgekomen. DAT mr P. Hofstede de Groot, oud directeur van de Amsterdamsche Bank N.V., op 81-j. leeftyd in A'dam is over leden. DAT het regiment lichte luchtdoel artillerie Betuwe op 1 October offi cieel de nieuwe legerplaats te Laren zal betrekken. DAT documentatiedeskundigen die een congres te Rome bijgewoond hebben morgen Philips te Eindhoven bezoeken, Vrijdag instanties in Den Haag en Za terdag Amsterdam. DAT Arnhemse verenigingen in een adres aan de gemeenteraad zullen pro testeren tegen handhaving van de ver makelijkheidsbelasting op 20 tot 35 pet en in sommige gevallen zelfs op 50 pet. DAT minister Stikker met de Nieuw Amsterdam uit New York naar Neder land is vertrokken, en zoals gemeld is, op 3 October hier wordt verwacht. DAT minister In 't Veld te Oude- Tonge (Goeree-Overflakkee) de keer sluis heef heropend, die door de Duit sers was opgeblazen. DAT dezer dagen vyf clandestiene radiozenders in beslag zyn genomen, waarvan 1 te Breda, 3 te Zwolle en 1 te Emmen. DAT de 30-j. chauffeur J. A. M. uit Vroomshoop wegens een (mislukte) over val op het echtpaar Hansman door de Almelose rechtbank tot 12 mnd., waar van 2 voorw., is veroordeeld. DAT door inkrimping van het wa genpark der A'damse taxibedryven met een derde ndet. zoals gemeld werd, 300, maar 144 chauffeurs zullen af vloeien en de eigenryders overwegen op elke zesde dag niet te rijden. DAT bij de prijsvraag van de confectie fabriek Anco te A'dam tot het ontwerpen van dessins geen prijzen zijn toegekend daar de meeste der 800 inzendingen waardeloos waren en de rest beneden de maat was. DAT de directeur-generaal voor de in dustrialisatie, dr A. Winsemius, gisteren op het nieuwe industrieterrein te Win schoten aanwezig was by de opening van de cartonnagefabriek Zaadhof en van een brandspuitenfabriek van de klokkengie ters Van Bergen uit Helligerlee. DAT luit.-gen. dr F. Daubanton, oud inspecteur van de Kon. Landmacht, be noemd ls tot regionaal directeur voor de wereldgezondheidsorganisatie om in Afri ka de malaria te bestryden. DAT notaris mr P. J. Dam, voormalig privaat-docent aan de V.U. te A'dam, op 75-j. leeftyd in Hilversum ls overleden. DAT de Veluwse Boerendansers een aanklacht hebben ingediend tegen de aanstichters van de affaire rond de lei der, de Amersfoortse gymnastiekleraar De G., die beschuldigd werd van de zo meravondfeesten onrechtmatig voordeel te hebben genoten, doch Inmiddels door de officier van Justitie van alle blaam is gezuiverd. de omzetbelasting, daterend n 1948. Vergeefs had de man :en minnelyke schikking te Arbeid e uit 1947 getracht krijgen. Door een faillissement van een zyner klanten kon de heer De W. zyn omzet belasting niet op tyd betalen. Dagen- en nachtenlang vocht hy om het behoud van zyn moeizaam opgebouwd bedrijfje. Maar hy verloor het gevecht en werd slacht offer van een driftuitbarsting. De deurwaarder zette gisteren eerst de inventaris van de model ingerichte zaak op straat. Toen de hele Inventaris aan de man was gebracht, was er nog 1000 tekort. Opnieuw ging de deur waarder naar het huis van De W. De koperslager barricadeerde daarop de deur met zware meubelen De rest begon hy naar buiten te gooien. Pas toen een grote politiemacht, met radiowagen, en de brandweer met ladders de deur waarder kwamen helpen, liet de koper slager hen binnen. Kooplieden durfden toen al niet meer naar voren komen en een vriend van de koperslager kocht het gehavende spulletje voor een appel en een ei terug: een haard voor een kwar tje en een piano voor een gulden. Voorlopig is de koperslager in een psychiatrische Inrichting opgenomen om wat op verhaal te komen. Een tragisch geval van belastingschuld, waar onder zovelen gebukt gaan In Rotterdam werd de 5-jarige W. K. in de Oranjeboomstraat door een vee auto aangereden en op slag gedooo. De 75-jarige wielrijder J. W. is te Heemstede door een hem achteropkomen de auto gegrepen en in het ziekenhuis overleden. In verhoudingen DEZER DAGEN, bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer de be kende vraag te berde gebracht of, ver geleken met vroeger, de invloed van de Kamers op het staatsbestuur tanende is. Stellig een belangrijke vraag, waarvoor wij allen ons dienen te interesseren. De voorzitter bleek niet al'te beducht te zijn. Op de buitenlandse politiek, zei hy, is de invloed van het parlement groter dan ooit en wat de binnenlandse politiek betreft, laat het parlement al evenmin over zich heen lopen. Is hier echter de zaak niet wat erg eenvoudig gesteld? Inderdaad, de invloed van de Staten-Generaal op het buiten lands beleid is groter dan ooit. Maar wat zegt dat? Voorheen was onze buitenlandse politiek van uiterst bescheiden omvang en zelfs toen was de invloed van het parlement daarop zeer gering. Sedertdien de buitenlandse politiek sterk in om vang toegenomen en wij willen gaarne toegeven dat ook de invloed van het parlement op de buitenlandse politiek groter is geworden. De vraag is thans echter een andere, a wel of de groei van de invloed der Kamers evenredig is geweest aan de groei van de omvang der buitenlandse politiek. Wanneer men alleen in aan merking zou nemen de groei van de parlementaire invloed, zou men zich spoedig verkijken. Dit geldt te meer, daar de internationale verhoudingen thans ook voor de binnenlandse politiek zo iogrypende betekenis zyn. Deskundigheid TTET PARLEMENT verkeert nogal eens in een ongelyke positie tegenover de Regering. Ook in dit opzicht, dat de Regering een omvangryk apparaat achter de hand heeft in de vorm van een uit gebreid corps deskundige ambtenaren. Daartegenover moeten de Kamers wel eens de indruk maken, alsof ze zo'n beetje aan het grasduinen zyn. Dat heeft men blykbaar ook wel ge voeld en daarom heeft oniangs een Kamercommissie zich in het overleg met de Regering door een deskundige doen bystaan. De Regering behoorde dat niet erg te vinden. Immers, bij overleg met Kamercommissies neemt zij meermalen zelf deskundige ambtenaren mee. Toch heeft, naar de voorzitter der Tweede Kamer dezer dagen meedeelde, de minis ter-president daarop onlangs een zachte aanmerking gemaakt. Men kan noch van ministers noch van parlementsleden vergen dat ze op staande voet van alles op de hoogte zijn. Daar- zyn de tyden nu eenmaal te inge wikkeld geworden. Ook al matigen som migen zich nu en dan een oordeel aan een simpelheid, een betere zaak waardig. Heden of toekomst "C'R WORDT in onze dagen nogal eens afgegeven op de noodzaak van inves teringen, op het steken van geld in al dan niet nieuwe ondernemingen Des te belangrijker is het dat minister Van den Brink in enkele bescheiden die hy deze week aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen, daarover zulke verstandige taal heeft laten horen. De minister heeft niet in het onzekere gelaten dat naar zyn ovërtuiging by ver mindering "an de investeringen grote voorzichtigheid dient te worden betracht. Met name heeft hy het drukken van industriële investeringen in de grond der zaak een kortzichtige politiek genoemd. Kortzichtig met het oog op de snelle uitbreiding van onze bevolking en de daarmede samenhangende noodzakelyke industrialisatie. Kortzichtig ook omdat investeringen spoedig ruimschoots rende ment plegen op te leveren. Wat weer aan de algemene financiële positie van land lk ten goede komt. staan, zei de minister, op het ogen- voor een keuze tussen heden en toekomst. Zyn we bereid het verbruik, de consumptie, te beperken dan betekent dit, dat de lasten vooral in het heden worden gevoeld. Maar beperken we de productie door beperking van de inves teringen, dan betekent dat onherroepelyk dat de lasten in de, toekomst -orden gedragen. We zouden er aan toe willen voegen: Dat kon bovendien wel eens een heel nabye 'oekomst zyn. Verstandige taal van de minister. Onze indruk is dat ze wel gericht is tot de volksvertegenwoordiging, maar dat de minister het helemaal niet erg zou vin- ten, wanner enige van zyn ambtgenoten tegelijk kennis van namen. Overbodig 3U dat niet zyn. Spoorwegongeluk in Stiermarken Tot dusver 19 doden geteld en vele gewonden Negentien personen werden gedood en velen ernstig gewond, toen gisteravond laat op het station van Langenwang in Stiermarken (Oostenrijk) een sneltrein op een goederentrein liep. De sneltrein Wenen—Rome greep de goederentrein in de flank. Er stond een signaal verkeerd. De bestuurder en de stationschef zyn aangehouden. Bondspresident Koerner is zich persoonlyk van de toestand op de hoogte gaan stellen. In de omgeving van Livorno liep de expressetrein van Rome naar Turijn by het oversteken van een wegens nood weer gezwollen rivier uit de rails Hier werden vier personen gewond. De slageryen te Parys tyn. na de protests] ui ting wegens opgelegde pry's- verlaging, weer geopend. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselen -wol- king en op de met-.- mat sen droog weer Ma,, nd- 0» westelijke wind. On*, veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 i Zon en maan Donderdag: zon 632—18.29; maan op 1.57, onder 17.23 uur. 1 Oct. N m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1