Prof. dr. E. Gorter in intieme kring gehuldigd Met eensgezindheid kunnen wij ons volk dienen kieoWE leidsche courant 3 MAANDAG 24 SEPTEMBER l!>aj „Een man van legendarische werkkracht ZATERDAGMIDDAG had zich een groot aantal medici uit alle delen van ons land, en ook enkelen uit België, verzameld in kasteel Oud-Was- om eerbiedige hulde te brengen aan hun grote leermeester, prof. a Evert Gorter, die binnenkort zijn laatste college zal geven als hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Leidse universiteit, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het waren de oud-assistenten van deze g geleerde, die, nu hij zijn met zo'n grote trouw en plichtsbetrachting ver vulde taak gaat neerleggen, hem hun blijken van waardering en hoog- ichting kwamen aanbieden. Oud-assisten, die Gorter meemaakten in het onooglijke kliniekje in de Boerhaavestraat (thans Eerste Binnenvestgracht), dat in 1916 betrokken werd en waar deze begaafde medicus in de moei- lijkste omstandigheden zijn grote werk begon en voortzette, en oud-assis tenten, die van zijn wetenschappelijke kennis en clinisch vernuft mochten genieten, toen de omstandigheden beter werden en hij met zijn staf in 1927 het ruime en lichte gebouw in het Boerhaavecomplex had betrokken. Oud- |(ssisten, waarvan de meesten thans zelf de weg betreden hebben die hun grote leermeester hen voorging: die van kinderarts. En dit feit, dat het grootste deel van zijn oud-leerlingen, in zijn voetsporen gevolgd is, moge het bewijs zijn van de ongekende inspiratie, die van Gorter uitging voor het werk, dat hem op de schouders was gelegd: het moeizame maar prach- werk der paediatrie, der kindergeneeskunde. de scheidende hoogleraar, vervaar digd door de portretschilder Kees Ver- wey. Nadat op het bordes van het kasteel een groepsfoto was gemaakt, werden de blijken van waardering, die paediaters uit alle delen van Europa hadden gezon den brieven met foto's van de afzen ders en die ten toon gesteld lagen in zijzaal, bezichtigd. Hierna werd de De bekende Rotterdamse kinderarts, Ir F. M. C. Hengeveld, die als oudste cud-assistent het woord voerde, zei dat het afscheid van prof. Gorter eigenlijk droevig afscheid kon zijn, noch voor Hemzelf, noch voor zijn voormalige me dewerkers. Voor hemzelf niet, omdat Gorters leven door zijn felheid en mooi- ontzaglijk veel voldoening heeft geschonken. De talloze blijken van waar- dering zowel uit binnen- als buitenland, rijn hiervan de duidelijkste bewijzen. te veel van sprekers tijd ver van al die blijken een opsomming ging geven. hen, die met hem mochten lamenwerken, kan dit afscheid geen droefheid geven. Alleen maar dankbaar heid. De maatschappelijke positie, die ïijn oud-leerlingen hebben verworven, de richtlijnen voor de kindergeneeskunde, zij werken, dit alles hebben ïij te danken aan hun eminente leer meester, wiens legendarische wilskracht doorzettingsvermogen zij nooit zullen vergeten en hen altijd als voorbeeld zul len dienen. V „Je was ie," aldus dr Hengeveld, „blijk- I baar al vroeg bewust, dat je veel te doen I rou hebben in je leven, want je gunde jezelf maar -ier jaar voor het doorlopen i van het gymnasium. En omdat je over je studie in de medicijnen 7 jaar deed, I vond je het nodig een eventueel opdui kend minderwaardigheidscomplex de kop in te drukken, want al heel spoedig pro- j moveerde je cum laude. En toen kon je J] je en dat deed je ook geven aan het werk, waarvoor je geroepen was: de kindergeneeskunde." Spreker gaf vervolgens één kort over- richt van Gorters leven en betrok in zijn woorden van dank eveneens zijn echtge- note, die met haar toewijding haar man op niet voor te stellen wijze heeft ter- rijde gestaan. Vervolgens onthulde dr Hengeveld, bij- ij gestaan door Gorters jongste assistente, I mej. E. M. J. Meijers, een olieverfportret i] Avondmaalsviering in Morsweglokaal Vond enige tijd geleden in het Mors weglokaal de eerste bediening van de H. Doop plaats, gistermorgen werd er de eerste viering van het H. Avondmaal ge houden, ook als gevolg van de inwerking treding van de Nieuwe Kerkorde en het «ysteem van de wijkgemeenten. Ds H. J. van Achterberg, predikant van de wijk- gemeente „Morskwartier", ging "in deze Het is iets merkwaardigs om de dis var de Heer der Kerk in een gymnastiek lokaal aangericht te zien staan. Is het te begrijpen, dat velen in het Morskwar tier verlangend uitzien naar het ogenblik, dat de Mjaranathakerk wordt geopend? Toch is het goed, dat men hierop niet heeft gewacht. Deze Avondmaalsviering heeft weer doen bespeuren, dat de Kerk orde niet maar is een verzameling 1 letters en artikelen en dat zij geest leven in de Gemeente wil bevorderen. Eens in de drie maanden zal in het Mors weglokaal het H. Avondmaal worden be diend. Hoeveel vieringen zullen er zijn in de noodwoning? Nieuwe concierge van het kantongerecht Leiden Wij vernemen, dat met ingang van 1 October a.s. door de minister van Justitie in de vacature van de heer De Vries tot concierge van het kantongerecht te Lei den is benoemd de heer J. C. Duijndam, thans bode vierde klasse te Noordwijker- hout. Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: Th Bezuyen en J Besters, Am- Iterdam. N de Koster en H van Pelt, Am- Iterdam-Den Haag. H t a GK Mon- ONDERTROUWDF Enschede-Delden. GETROUWD: B A H( drla, Folkestone. BEVALLEN: Mevr. Nieveen-Jordaan, z Groningen. Mevr. Bosch van Rosenthal- Bsse Machay, d, Londen. Mevr. van Steeden- van West. z., B-Aires. Mevr. Feith-Pabst, d. Timbang Langkat Bindjel (SOK) C Zot nuldi m, 54 i. r, 82 j. Utrecht: H Romans, m, Eindhoven: C M H J A Pelt, m, 52 J. Rot 81 j. Nijmegen: mr P. Leendi Amsterdam: J C Hymans-Staal, v, 74 jaar. Heemstede C. Boldlngh, m, 62 j. Amsterdam. Dr Hengeveld bij het olieverfportret van Kees Verwey. Foto N. van der Horst. bijeenkomst voortgezet met een gemeen schappelijke maaltijd, waarbij als gasten aanzaten dr G. J. Huet, voorzitter van de Nederlandse vereniging van kinder- geheeskundigen en de heer H. E. Sten- fert Kroese, de uitgever van Gorters werken. Als blijk van hulde verscheen boven dien op die dag een speciaal „Gorter- nummer" van het Maandschrift van kin dergeneeskunde, dat in 1931 werd opge richt, en waarvan prcff. Gorter steeds redacteur-secretaris is geweest. belangstelling der kiiider- Europa. Foto N. van der Horst. Dr Locher bevestigd tot predikant van de Hervormde Kerk „We zijn allen benoemd tot gezant" Dr G. P. H. Locher werd gistermorgen in de Marekerk door zijn broer, ds G. F. D. Locher van Eindhoven, bevestigd tot predikant van de Ned. Her vormde Kerk. De Generale Synode benoemde hem, zoals bekend is, tot secretaris van de raad voor de Zending is de classis Leiden, een functie, die overeenkomt met die van Zendingsdirector. Dr Locher heeft in de tijd, dat hij in Indonesië werkzaam was, al verscheidene belangrijke functies voor het Zendingswerk bekleed. In Oegstgeest hoopt hij over enige'tijd de op volger van dr K. J. Brouwer te worden, die dan met pensioen gaat. De bevestigingstekst was Efeze 4 10 tot 12. De bevestiger herinnerde in het begin van zijn prediking aan het verlan- van ds Locher, in leven predikant de Leidse Hervormde Gemeente, tot herstel van de Hervormde Kerk, wat ook betekenen, dat deze Kerk het werk de Zending niet meer zag als een particuliere zaak maar als arbeid der Kerk, van de Heer der Kerk ontvangen. God heeft de liefde van Jezus Christus grote macht gegeven, dat niets daar- ee te vergelijken is. De Gemeente mag Hem verwachten het nieuwe Rijk. Wij geloven, wij hopen, wij bidden en wij venvachten niet tevergeefs. Er zijn die naren nodig om dat geloof op te wek ken. We moeten leren gave te zijn van Jezus Christus. Dat betekent, dat wij onze eigen weg gaan, maar volgen Hij gaat. Dat we veel moeten los laten. Gave voor elkaar zijn in de hand Christus. Zo alleen wil Christus Zijn Gemeente op aarde, bouwen, toerusten tot dienstbetoon. Zo alleen kunnen wij eigendom van Hem zijn. Zo alleen wordt ons werken gezegend, ondanks alle mach ten en krachten van duisternis. Na de bevestiging werd dr Locher toe gezongen Psalm 138 4 (tweede ge deelte). Dr Lochers gedachten gingen uit naar de Protestantse Kerk in Indonesië, naar de Gemeenten van Djakarta, Timor, de Minahassa en Makassar. Hij bracht hun zijn groet, zijn eerbiedige groet, want wij leven in een rustig land, maar zij staan in het heetst van de strijd. God geve, dat zij bidden om te volharden in geloven en werken. Spr. dankte zijn broer voor de bevestiging en het Zendingscentrum te Oegstgeest voor de hartelijke ontvangst. „In ketenen Onlangs stelde iemand dr Locher de vraag: Wat bezielt u toch om nog in het Zendingswerk te gaan? Wat voor perspec tief zit er nog in? Het is een wonder, :r nog zo veel mogelijheden zijn de arbeid van de Zending. Als wij dat er maar weinig perspectief in zit, dan moeten wij -de oorzaak in de eerste plaats bij onszelf zoeken. De Zen ding is nu wel een zaak van de Kerk geworden en het hoogste kerkelijke gaan heeft dit duidelijk uitgesproken, maar is er wezenlijk iets veranderd? Hoe veel laksheid is er niet. Wij genieten vanzelfsprekend van allerlei voorrechten en bekommeren ons niet om de velen, die deze niet hebben. De Kerk kan haar roeping slechts enigszins vervullen, dat lang niet al haar leden in hun hart medebidden, medeleven, medeliefhebben mede-offeren. Daardoor lijkt de Zen- dingsarbeid vaak zo vastgelopen. Paulus zag ook onbeperkte mogelijk heden. Hij had het bevel ontvangen oir de verborgenheid van het Evangelie be kend te maken. Dat was de boodschap van Paulus, dat de liefde van God niet alleen voor Israel is, maar voor de ge hele wereld. En dan roept Paulus op tot de keuze: Gods liefde aanvaarden of deze verwerpen. Zo komt het, dat de apostel wordt gesmaad, vervolgd en de gevangenis geworpen. Een gezant boeien. Toch blijft hij gezant. De Hervormde Kerk is ook een gezant, een in boeien. Maar vinden die boeien hun oorzaak in het feit, dat wij in de Naam van Jezus Christus oproepen tot de keuze, of zijn zij er uit onze lauw heid? Ja, de lauwheid heeft ons in de boeien geslagen. En toch blijven we hoofdelijk gezant. Christus heeft ons allen deze benoeming verleend. In de eerste plaats moeten wij bidden voor allen, die in het werk der Zending direct betrok ken zijn. Aanhoudend en volhardend bid den. Dan zullen de ketenen ook van ons vallen. Misschien komen er dan andere voor in de plaats, maar die mogen wij dan met ere dragen. Ten slotte werd gezongen Gezang 130: God is getrouw, Zijn plannen falen niet, Hij kiest de Zijnen uit, Hij roept die allen. 150 Woningen voor „Tuinstadwijk" Zeven dichters-straten in het Haagwegkwartier Autoriteiten en bestuurders van wo ningbouwverenigingen hebben Zaterdag bezoek gebracht aan de 50 simplex- 100 duplexwoningen, die „Tuinstad- wijk" bouwt in het Haagwegkwartier. De simplexwoningen vond men over het algemeen aardig, op de duplexwoningen ivaren nogal wat aanmerkingen wat de inhoudsmaten en de opbergruimte be treft. In alle 150 kijkt men bovendien, als en in de kamers staat, precies tegen het iddenraamkozijn aan. Maar daarmee zijn de bezwaren dan ook ongeveer op gesomd en de gezinnen, die de huizen mogen betrekken, zullen er stellig niet treuren! Er zullen wel weer twintig maal te veel liefhebbers zijn. Zeer bin nenkort worden de huizen betrokken, hoewel de straataanleg nog op zich laat wachten. De firma Van Cleef heeft een limplexwoning ingericht om te laten zien hoe het kan. Zeven nieuwe straten heeft Leiden er i weer bij. De Fred, van Eedenlaan loopt in het verlengde van de Da Costa- traat. De andere straten zijn genoemd ïaar de dichters Lod. van Deyssel, Alb. rerwey. Herman Gorter. Jacq. Perk, Joh. Kneppelhout en Louis Couperus. Ons werd nog medegedeeld, dat „Tuin stadwijk" 16 duplexwoningen voor ge- demobiliseerden mag bouwen. Goudse rijpad weer voor verkeer opengesteld Naar de A.N.WJ3. meldt, zal het Goudse rijpad, de weg van Boskoop naar Gouw- sluis, vandaag weer voor het verkeer worden opengesteld. De weg is enige tijd wegens herstelwerkzaamheden gesloten geweest, waardoor het verkeer, komende uit de omgeving van Gouda of Bodegra- en bestemd voor Alphen of Amster dam, een flinke omweg moest maken. Zeven millioen tekort op Haagse begroting Ook Leiden krijgt kraakgas uit Pernis De begroting 1952 van de gemeente 's-Gravenhage sluit met een nadelig saldo van f 7.100.000, dat men alleen hoopt te kunnen dekken door een bij zondere uitkering uit het Gemeente- Met andere gemeenten, o.a. Rotterdam, Delft en Leiden, zal Den Haag binnen niet al te lange tijd kraakgas betrekken van de raffinaderijen te Pernis. In prin cipe hebben de gemeenten hierover overeenstemming bereikt. Let op het „Trubenijs" merk in de boord als U een overhemd koopt- Dit duldt aan dat de boord permanent half-stqf is en altijd kreukvrij. Een „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een stijve en zo gemakkelijk als een slappe. Hemden met „Trubenijs" boorden worden door de vooraanstaande Nederlandse overhemden-fabrikanten vervaardigd en zijn verkrijgbaar in de goede herenmode- „Trubenijs" boorden zijn gemakkelijk te wassen en te strijken. Zij behoeven niet gesteven te worden.) Vraag om ni wimem/s' boorden die zitten altijd goed! wettig gedeponeerd handelsmerk Trubenijs Chr. Hist, jongeren hielden in Oegstgeest jaarlijkse appèldag (Van. een. onzer verslaggevers) Oegstgeest gaf Zaterdagmiddag het beeld te zien van een conferentieplaats. Uit alle delen van Zuid-Holland, waren leden van de Chr. Historische jongeren groepen naar gebouw Irene getogen om de jaarlijkse provinciale appèldag bij te wonen. Tot laat in de avond heeft men geluisterd naar de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de CHU en Gijs Dinge- mans, alsmede naar de muzikale talen ten van verschillende afdelingen. 's Middags om 4 uur opende de pro vinciaal voorzitter, de heer G. Goedhart het appèl met hartelijke woorden van welkom. Hij noemde de bijeenkomst een demonstratie van saamhorigheid en enthousiasme. Scherp hekelde hij de laksheid en lauwheid bij die jongeren, die langs de weg blijven staan en zien hoe' hun broeders en zusters de zaken opknappen. Zij, die zich nog sieren met de r. Christen, kunnen zich niet onttrekken aan een Christelijke politiek. Slechts met Christus als fundament hebben wij in Leidse schaakbond krijgt er dit seizoen een 3e klasse D bij Twee nieuwe clubs en uitbreiding van andere verenigingen DE ALGEMENEVERGADERING van de Leidse schaakbond in Sep tember trekt steeds veel belangstelling. In deze bijeenkomst wordt namelijk de nieuwe competitie-indeling besproken en vastgesteld en bo vendien krijgen de afgevaardigden van de clubs de gelegenheid wensen naar voren te brengen. De vurigste wens, die geuit werd, was ook dittnaal de verdwijning van het reisfonds van de K.N.S.B., een zaak, waaraan de L.S.B. zelf weinig of niets kan veranderen. Zeer sympathieke woorden richtte de voorzitter, de heer P. Herfkens, aan het adres van de wedstrijdleider, de heer Jac. Galjaar'd, die momenteel in de An- nakliniek wordt verpleegd. Zijn taak als wedstrijdleider van de afvalwedstrijd is overgenomen door de heer J. Padding, terwijl de heer A. E. J. Modderman, voor zover nodig, de competitiezaken zal be hartigen Verheugend vond de praeses de groei van de bond. „Warmond" en „Oude We tering" traden als nieuwe clubs toe en andere verenigingen komen met meer tientallen uit. L.S.G. kan zelfs vijf tien tallen op de been brengen. De heer Herfkens memoreerde voorts het prima resultaat, dat de Leidse jeugd kampioen P. M. van Bemmelen in de strijd om het jeugdkampioenschap van Nederland heeft behaald. Tenslotte her dacht hij wijlen de heer M. J. Dieben. De secretaris, de heer A. E. J. Mod derman, maakte bekend, dat hij is af getreden als secretaris. Tot Januari 1952 blijft hij bestuurslid. L.S.G. II (Promotieklasse), Vrienden schaar I (le klasse), „Zoeterwoude" (2A), „Voorschoten" (2 B), S.C.L. (3 A), Kat wijk II (3 B) en S.P.W. II (3 C) ont vingen elk een medaille voor het be haalde kampioenschap. De indeling van de competitie 1951 2 nam enige tijd in beslag. Het verzoek an het L.S.G. om met zijn vierde tien tal in de 2e klasse te mogen uitkomen, werd toegestaan. De indeling vindt men elders in dit blad. De heren A. Barkema en J. Meij (bei den Philidor), zullen als arbiter funge- Het bestuursvoorstel om f 5 inschrijf geld per tiental te heffen, werd aan vaard. Ook de bestuursvoorstellen inzake de aanmelding van nieuwe clubleden i de competitieleider (drie dagen voor kunnen meespelen in een tiental) en het houden van wedstrijden, waarbij dan één club betrokken is, werden aangenomen, met dien verstande, dat in het laatstgenoemde voorstel één club werd gewijzigd in twee clubs. In de rondvraag werd o.a. nog eens het reisfonds van de K.N.S3. ter sprake gebracht. Competitie-indeling L.S.B. De competitie-indeling van de L.S.B. ziet er voor het seizoen 1951"52 als volgt uit: Promotieklasse: LSG II, Noordwijk I, Bodegraven I, Philidor II, Alphen I, Kat wijk I en Vriendenschaar I. Ie Klasse: „Hazerswoude", Zwarte Pion I, Caïssa, Boskoop I, LSG' III, „Zoeter woude" en „Voorschoten". 2e Klasse A: Philidor III, Leiderdorp I, Bodegraven II, Alphen II, SPW II, LSG IV en SCL. 2e Klasse B: Schaakgenoegen, Sassen- heim I, Leit-hen I, VTL I, NZH I, SPW I en Katwijk II. 3e Klasse A: Boskoop II, „Aarlander- veen", Alphen IV, Leiderdorp II, Roelof- arendsveen II en LSG V. 3e Klasse B: Roelofarendsveen I, Bos koop III, Alphen III, „Ter Aar", „Oude Wetering" en VTL II. 3e Klasse C: Noordwijk II, Philidor IV, Zwarte Pion II, Lisse I, Vrienden schaar II, Leithen II, „Warmond". 3e Klasse D: PTT I, Schaakgenoegen II, NZH II, Katwijk III, Philidor V, senheim II en Lisse II. Geduld is een schone zaa Nederland nog een toekomst, zo besloot hij. De tweede spreker. Gijs Dingemans, die als onderwerp had „Wat doe je er betoogde, dat t.a.v. beginse- ;n principes vele fouten worden ge maakt. Soms schermt men met beginse- m dan ziet men de practijk voorbij, terwijl anderzijds alleen de practijk in het oog wordt gehouden en de beginse len verwaarloosd. Spreker meende ech- dat er verband tussen beide bestond. Men moet het beginsel zien als een kompas. Voor ons, zo riep hij uit, wjjst het kompas naar Jezus Christus, streven niet naar socialisme of zelfs naar democratie, maar naar Chris tus als basis van alles. Geen enkel systeem schenkt ons het geluk, dat wij wel bij Jezus vinden. Sprekend over de vrijheid merkte de heer Dingemans op, dat onze vrijheid één is van gebondenheid, zoals Paulus zei. Ons beginselprogramma is als kompas afgestemd op de practijk, moet er mee leren werken, de gezamenlijke broodmaaltijd sprak de heer H. W. Tilanus. Spreker ging allereerst de historische betekenis an de opening van de Staten-Gene- raal en wees toen op de verkiezingen, die in 1952 gehouden zullen worden. Reeds thans, zo zei hij, maken de par- tijen zich op en stellen him verkiezings machines in werking. Ook voor de radio hoort men zo nu en dan al politieke redevoeringen. Weinig fraai vond hij de waarop soms Evert Vermeer de tegenstellingen ifi ons volk verscherpt. Juist. In deze moeilijke tijden, aldus de heer Tilanus, zouden wij moeten den- aan het woord van de Koningin, die opwekte tot saamhorigheid en eensge zindheid. Sprekend over de internationale toe stand zei de heer Tilanus „Wij w dat achter het IJzerenGordijn een z\ bewapende macht kant en klaar staat een systeem, dat men propageert, de hele wereld op te leggen. Wij ouderen menen, dat wij ons daartegen moeten verzetten, lettend op de lessen in voor 1940". Om de enorme sommen geld op te brengen dienen wij sober te leven. Spr. meende, dat dit niet zo erg was, want het geestelijk leven wordt er mee ver rijkt. De heer Tilanus deed ten slotte eer beroep op de aanwezigen tot eensgezind, heid. „Ik geloof" zo besloot hij, „dat wij volk slechts kunnen dienen door el kaar de hand te geven". Deze appèldag werd opgeluisterd door een orkest uit Voorschoten en het ziekgroepje Nizeta. Wim Koremans en Joke Zilverentant declameerden, terwijl de avond besloten werd met een toneel stuk van de groep Alphen a. d. Rijn. T.b.c.-bestrijding telt weinig Leidse leden In Leiden zijn slechts 576 personen lid in de vereniging tot bestrijding der b.c., een wel zeer laag getal, als men weet, dat er 3974 personen het consul tatiebureau hebben bezocht, terwijl de huisbezoeksters 3962 bezoeken aflegden, ran personen werden uitgezonden sanatorium (33), ziekenhuis (40), kinderhospitium (6), herstellingsoord (4), Leidse Buitenschool (27), kolonie huis (1), kleuterhuis (16), Een grote hoeveelheid materiaal werd uitgeleend. Het bestuur van de vereniging doet een beroep op de inwoners van Leiden om het werk te steunen. Het lidmaat schap kost f 2,50 en kan op de giro penningmeester, nummer 45396, den gestort. Een en ander blijkt uit het jaarverslag, dat werd vastgesteld op de algemene vergadering, die in het nieuwe consultatiebureau aan de Rijnsburgcr- weg werd gehouden. Oud-Mathesianen vierden feest De vereniging van oud-leerlingen var M.S.G. heeft Zaterdag haar veertig-jarig bestaan herdacht, 's Middags om 12 uur verzamelde men zich in het Vlies om een koffiemaaltijd en daarna trok men naar de collegezaal van het Kam. On- nes-laboratorium, waar de heer I. van Ees een lezing hield over de Kon. Ned. Hoogovens en staalfabrieken te Velsen, toegelicht met lantaarnplaatjes. Na de lezing werd de film van de Hoogovens vertoond. Deze rolprent, die drie kwartier duurt, gaf een zeer dui delijk overzicht van het over 275 ha ge bouwde bedrijf, waarin niet minder dan 7500 personen werk vinden. De voorzitter, de heer Sweris, was de tolk van allen, toen hij de heer Van Ees dank bracht voor zijn lezing. Om 7 uur was er een diner, waarbij verscheidene personen het woord voer den. Onder de eters waren ook de here/i De Jong, Van der Hoogt en Engels, resp. voorzitter van het Genootschap, direc teur van de avondschool en directeur van de dagschool. Veel nieuws moesf overstaan Helaas waren we ook ditmaal genood zaakt veel nieuws uit Leiden en omge ving en sportberichten een dag te laten overstaan. Red. N.L.C. Agenda voor Leiden Maandag Schouwburg, 8 uur (K. en O.): Meeu- en boven Sorrento. Dinsdag Oosters Instituut, 8 uur: ledenvergade ring C.H.U., afdeling Leiden. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, 105 xr: Wonen in den vreemde (tjn. 30 September). Lakenhal, 105 uur: Ars Aemula Na turae (tjn. 30 September). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel, 20552, en de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. Spooiwegweiken vorderen: „Isoflex" gaat naar Noordwijkerhout Oppervlakte wordt meer dan verdubbeld In verband met de vorderende bouw an de Spoorwegwerken zal de fabriek „Isoflex", die op het N.S.-emplacement te Leiden staat, worden afgebroken. In Noordwijkerhout zal de fabriek weer worden geïnstalleerd in een geheel nieuw gebouw, dat zal verrijzen op een terrein achter de Haarlemmertrekvaart. Deze fabriek gaat waarschijnlijk 1 Januari draaien. Hoewel het terrein van de spoorwegen oor een zekere termijn was gehuurd, spijt het de directie toch, dat het bedrijf nu moet verhuizen. Inmiddels zal deze verandering een verbetering zijn wat be treft de grootte van de werkruimte. De oude fabriek besloeg 230 m2, de nieuwe zal 500 m2 oppervlakte hebben. Met de bouw zal vermoedelijk volgen de week worden begonnen. De dakbedek king zal iets nieuws vormen, n.l. tot één meter hoog golvende platen. Dit is een Deens systeem en voor zover de directie wist, zal het bedrijf het eerste in Neder land zijn, die dit nieuwe dak toepast. De vergroting van oppervlakte zal mo gelijk een uitbreiding van het personeel ten gevolge hebben. Dit zal afhangen van de Argentijnse orders voor spoorweg rijtuigen, die met materiaal van „Isoflex" worden geïsoleerd". Wij herinneren er aan, dat deze handelsovereenkomst met Argentinië tot stand kwam tijdens de goodwill-reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika. Jubileum bij kadaster te Leiden De heer J. C. van der Kaay herdacht Zaterdag, dat hij 25 jaar geleden als meetarbeider in dienst trad van de land meetkundige dienst van het kadaster te Leiden. Des morgens vond in het ge bouw aan de Breestraat een huldiging plaats, waarvan ook het personeel ge tuige was. Eerste spreker was de heer W. R. Smits, hoofd van de landmeetkundige dienst Hij zei, dat een dag als deze toch minder betekent dan de wijze, waarop de jubilaris altijd heeft gewerkt Het werk van de meetarbeider is niet zo ge makkelijk als het lijkt. Er zijn veel kan ten aan. De omstandigheden, waaronder het moet gebeuren, kunnen zo verschil lend zijn. Je moet meetarbeiders hebben, van wie je weet dat ze onder alle om standigheden zo eerlijk zijn als goud. De heer Van der Kaay voldoet aan deze eigenschap, aldus spr. Hij is een man. op wie je volledig kunt vertrouwen. Dit bevordert de teamgeest. En daaraan heb ben wij onze reputatie weer te danken bij de mensen, met wie wij te maken hebben, sprak de heer Smits. Het is zaak, dit vertrouwen te handhaven. De steun van de meetarbeiders is hierbij van groot belang. De heer H. G. van Doorn, landmeter, verklaarde, dat men niet heeft te klagen over de arbeiders, maar over de heer Van der Kaay helemaal niet. Soms kan hij in menig opzicht boven collega's uit steken. De waardering, die de heer Van der Kaay deze morgen toevloeide, achtte spr. dan ook zeer op haar plaats. In zijn dankwoord wees de jubilaris vooral op de prettige verstandhouding bij het werken. „De Gulden Voorn" Zaterdag heeft het viscollege „De Gulden Voorn" zijn één-jarig bestaan gevierd met een viswedstrijd in de Leid se Vaart. Het was mooi weer, maar de vangst was matig. De uitslag luidt: 1. J. Azier. 180 gram; 2. A. Carels, 72 gram; 3. D. Teske, 47 gram. De verdere prijzen werden bij loting verdeeld. Verkwikkende kleurenpracht bij „Ons Genoegen" Dahliaclub gai blijk van haar activiteit Vuurrode, gele, smetteloos witte en vele anders gekleurde soorten dahlia's konden Zaterdagmiddag achter de Su- matrastraat worden bewonderd. De volkstuindersvererügmg Ons Genoegen had deze tentoonstelling van een ver kwikkende kleurenpracht georgani seerd. Niet alleen de dahlia-club, ook de andere leden van de vereniging namen individueel of in groepen deel. Met bloemen, fruit en groentes. Met goud- reinetten. met stoofperen, tomaten, boerenkool en zoveel meer. Heel de tentoonstelling sprak van de liefde, die deze vereniging voor het tui- koestert. Jammer, dat er een harde wind over de velden woei. Som mige bloemen leken nu jongetjes met ongekamde haren. De mondharmonicaclub, kinderen van enkele leden, bracht een openlucht programma. Dames schonken ijverig thee. Voorzitter A. J. Zaalberg sprak het welkomstwoord. De heer P. Visser uit Amsterdam, voorzitter van het al gemeen verbond van volkstuindersver- enigingen in Nederland, opende de ten toonstelling. De heer C. Gerritsen van het Ministerie van Landbouw uit Den Haag gaf in de loop van de middag een uiteenzetting over de bestrijding van plantenziekten. Ook wethouder Van Schaik was onder de aanwezigen. Bouwmogelijkheden te Leiden onderzocht Een „commissie van onderzoek naar d« mogelijkheden om de bouw van wonin gen te bevorderen", zetelend In het Leid se stadhuis, heeft een vragenlijst gericht tot alle woningzoekenden te Lelden. Onder meer wordt gevraagd: Indien een regeling kan worden ge vonden, waarbij het bedrag aan rente aflossing, dat door u wekelijks of ma; delijks in plaats van de huur zou m ten worden betaald, voor u niet te zw; is, zoudt u dan willen overgaan tot het doen bouwen van een eigen woning? Voor het doen bouwen van een eigen woning is het nodig, dat de toekomstige eigenaar een klein gedeelte bouwkosten zelf kan betaien. Dit bedrag zou, al naar de grootte van de te bou wen woning, moeten bedragen 1200 tot 2000. Zou het u mogelijk zijn voor zulk een bedrag te zorgen? Indien u niet over een bedrag als in vraag 8 genoemd kunt beschikken, z< in staat en bereid zijn dit bedrag in tijdsverloop van bijvoorbeeld 5 jaren te sparen? Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Edward J., z. v. F. C. var Vliet en A. M. Overeem; Maria J. C. G. d v. P. H. J. E. Beereboom en M. M. de Jong; Robert E., z. v. G. Mulder en H. J. v. d. Laaken; Johannes Th., z. v. J. Th. Wilkens en A. C. Bakker; Evelyn I., d. v. J. C. V. v. d. Werff en A. J. Molema; Wessel, z. v. P. van Zanten en M. de Jonge; Theodorus H. M., z. v. G. M. Hoogkamer en J. Sneeuw. OVERLEDEN: C. S. van Sonderen, vr. bate van het kleuterdagverblijf ..Mar» 78 jaar. i griet" beeft f2028,83 opgebracht Eerste prijs voor „Inter Nos" Het Leidse mannen-dubbelkwartet „Inter Nos" heeft Zaterdag op een con cours in Den Haag de eerste prijs in de ere-afdeling verworven. Het concour» werd uitgeschreven door de gemengde zangvereniging „Die Haghe". „Inter Nos" stond onder leiding van de heer Louis van Wijngaarden. Voor „Margriet": 2028,83 De Zaterdag gehouden collecte ten

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3