Jiieuuic jTdiisdje GTouranl Glanzende koeien roemvolle paarden Iedere gemeente vrij een eventuele Halve-dag-sluiting aan oordeel van de gemeenteraden overgelaten in de keuze van koopavond Koning George moet met spoed longoperatie ondergaan In opspraak 24 Doden, 450 gewonden bij Tegenstoot? Wist U -ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9335 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoastfcf) is gfje&lcoen tngn bert ta tegfjeaspoet" EN Tweede Kamei aanvaardt winkelsluitingswet (Van onze Pailementsredacteur) ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING, met alleen de communisten tegen, heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag verenigd met de nieuwe winkelsluitingswet. Voor het zo ver was, is er echter heel wat gebeurd. Niet minder dan 27 amendementen waren ingediend. De voor naamste, die ook tot resultaat hebben geleid, hadden betrekking op de avondsluiting, de halve-dag-sluiting en de instelling van een zgn. koop avond. Minister Albregts was in het geheel niet lastig. Wanneer hij al ergens bezwaren tegen mocht hebben, liet hij toch de beslissing aan de Kamer over. Het wetsontwerp bepaalde, dat bij al gemene maatregel van bestuur kon wor den vastgelegd, dat voor sommige groe pen van winkels een sluitingsmiddag dan wel -morgen in het leven werd geroepen. BU gemeentelijke verordening zou dan van deze algemene maatregel van be stuur, onder goedkeuring van de Kroon, mogen worden afgeweken. Door de aanneming van een amen- dement-Bachg (KVP) is thans echter bepaald, dat het al of niet instellen van een dergelijke halve-dag-sluiting geheel is overgelaten aan het inzicht van de gemeenteraden, dus zonder dat de rijksorganen hierin nog iets hebben te vertellen. Het amendement werd aanvaard met de PvdA, communisten en het grootst moge lijke deel van de VVD tegen. Avondsluiting Wat de avondsluiting betreft bepaalde het wetsvoorstel, dat dit zes uur zou zyn, doch voor sigarenwinkels 7 uur. Met 40 tegen 22 stemmen (tegen de PvdA, de communistenen enige leden van WD en van de KVP) werd echter genomeneen amendement-Bachg (KVP), waardoor in de wet het sluitingsuur uniform is gebracht op 6 uur, terwijl de [mogelijkheid is geopend bij algemene maatregel van bestuur te -bepalen, dat voor sommige groepen winkels de slui tingstijd wordt vastgesteld op 7 uur. Voor sigarenwinkels zal ongetwij feld deze algemene maatregel 'van bestuur er komen, doch ook is in het debat gedacht aan kappers, bloemen en vishandelaren. Door de aanneming van dit amendement is de wet peler gemaakt. De mogelijkheid tot vaststelling van het latere sluitings uur geldt „uitsluitend voorzover be treft de verkoop van waren of het verrichten van werkzaamheden, welke beslissend zijn voor het rakter van die winkels", zodat voldoende waarborgen zijn tegen uitholling van het uniforme slui tingsuur van zes uur 's avonds. Een poging van de 'heer Cornelissen (WD) om het sluitingsuur voor markt-, straat- en waterhandel ook te 9tellen op zes uur dn plaats van op z uur, mislukte. Het desbetreffende ai dement werd verworpen met 49 tegen 11 (van de WD en de communisten) stemmen. Bij de algemene beschouwin gen had minister Albregts zich 'hier al tegen verzet. De handel buiten de deur ls veel afhankelijker van weersomstan digheden, terwijl bovendien dikwijls de voorraad op het laatste nippertje wordt uitverkocht. Koopavond De mogelijkheid tot het instellen een koopavond vond geen genade in de ogen van de communisten. Een amen dement-Wagenaar, om deze mogelijkheid uit te sluiten werd echter verworpen met 56 tegen 5 stemmen. De communis ten kregen alleen steun van de heer Cornelissen (WD). Niemand voelde echter voor het systeem van het wets voorstel, de gemeenteraden, indien zij overgaan tot het instellen van een koop avond, te binden aan de Donderdag avond. Een amend ement-Bachg (KVP), de keuze van de avond vrij te laten, mits niet op Zaterdag, werd dan ook zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Men denke nu niet, dat er inder daad overal koopavonden komen. De wet laat alleen de mogelijkheid hiertoe open. Of de koopavond er werkelijk komt zal afhangen van het oordeel van de gemeenteraad in iedere plaats. Zondagssluiting Vrij scherp is er gedebatteerd over de Zondagssluiting voor Joden. De wet kent een uitzondering voor Joden en zevende dagvierders. Ds Zandt (SGP) had hier grote bezwaren tegen. Het vieren van de Zondag achtte hij een zodanig scherp Goddelijk gebod, dat hiervan niet mag worden afgeweken terwille van opvat tingen van anderen. Hij werd bestreden door de heren Fokkema (AR) en Schmal (CH), die meenden, dat hier sprake zou zijn van consciëntiedwang, wanneer voor Joden enz. geen uitzondering zou worden gemaakt. 'De SGP bleef alleen staan: het desbetreffende artikel werd aangenomen met 56 tegen 2 stemmen. Meer steun kreeg ds Zandt voor een serie amende menten, die ten doel hadden, de uitzon deringen en de ontheffingsmogelijkheden van de Zondagssluiting uit de wet te liohten. Hier waren AR en CH het roe rend met hem eens. Deze steun was echter niet voldoende: de rest van de Kamer dacht er anders over en de amendementen werden verworpen. Een zelfde lot ondergingen trouwens ook amendementen van de heren Bachg (KVP) en Cornelissen (WD) om ener zijds de ontheffingsmogelijkheden uit te breiden, anderzijds deze te beperken. Vlootplan kost ruim 700 millioen Volgend jaar 22.000 man bij de Marine De bouwkosten van de oorlogsschepen volgens het Nederlandse vlootplan zullen 'totaal ƒ706 millioen bedragen. Van dit bedrag is 160 millioen bestemd voor de 'kruisers De Zeven Provinciën en De Ruyter, 229.5 millioen voor de zes onderzeebootjagers van ihet plan 1947, ongeveer ƒ246 millioen voor de zes onderzeeboot} agers plan 1949 en naar schatting ƒ70.5 millioen voor de vier in aanbouw zijnde onderzeeboten, die naar zeedieren genoemd zullen worden. De 12 onderzeebootjagers zullen, zoals men weet, de namen krijgen van Amsterdam, Rotterdam en tien provincies. De ge noemde bouwkosten zijn gebaseerd op het loon- en prijspeil per 1 Juni jl., aldus minister Staf in de toelichting op de Marinebegroting 1952. De kosten voor het stationneEen van m Nederlandse torpedobootjager in de •ateren van Korea worden voor 1952 begroot op ƒ2.5 millioen. Voor de mari tieme beveiliging van Ned. Nieuw-Guinea wordt ƒ17.5 millioen uitgetrokken. De gemiddelde sterkte van het perso neel dér zeemacht wordt voor 1952 ge raamd op 22.000 man tegen 20.000 man (eveneens naar raming) in het lopende jaar. Van hen zullen er 300 werkzaam zijn bij de militaire missie in Indonesië ai 200 op Nieuw-Guinea. Zaak Bertha voor Privy Council Mansoer Adabi, de Mohammedaanse onderwijzer, wiens huwelijk met Bertha Hertogh ongeldig is verklaard, heeft te Singapore medegedeeld, dat bij de Privy Council te Londen beroep is aangetekend tegen de uitspraak van het hooggerechts hof te Singapore. Amerika verzendt spoedig omvang rijke hoeveelheden wapens naar Indo- China, op aandringen van generaal de Lattre de Tassigny. Dertien doden werden uit deze wrakstukken gehaald, na de verschrikkelijke treinontsporing bij Rugby in Engeland. Het was de trein van Liverpool naar Londen, die op deze droevige wijze zijn reis moest beëindigen. Spoorwegongeluk in Engeland eiste dertien doden Reddingswerk zeer bemoeilijkt door wirwar van telefoondraden Door totnogtoe onbekende oorzaak is, zoals wij gisteren nog in een deel onzer edities meldden, een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd bij de Stow Hill tun nel in Rugby (Midden-Engeland)In totaal kwamen niet 4 maar 13 passagiers om het leven en moesten 50 gewonden in ziekenhuizen worden opgenomen. De locomotief van de sneltrein Liverpool Londen ontspoorde en sleepte in volle snelheid over een afstand van 1000 meter twaalf van de vijftien wagons met zien mee. Drie hiervan werden volkomen versplinterd, terwijl andere* dwars over derails kwamen te staan of omkantelden. De locomotief zelf groef zich half een' korenveld in. De verwarring was onbe schrijfelijk. Uit de wrakstukken klonk het gekerm van stervenden en gewonden, die veelal bekneld zaten. Ook door de om standigheid, dat de trein vele telefoon- De Britten bidden voor hun vorst Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh stelden reis naar Canada uit OFFICIEEL IS IN LONDEN bekend gemaakt, dat Koning George VI een operatie zal moeten ondergaan. In het betreffende bulletin wordt medegedeeld, dat de toestand van 's Konings long reden geeft tot bezorgd heid. Met het oog op de structuurveranderingen, waarvan in een vorig bulletin melding was gemaakt, hebben wij Zijne Majesteit geadviseerd, in de naaste toekomst een operatie te ondergaan. De Koning heeft deze raad aanvaard. Aldus het Reutertelegram, hetwelk de tekst van het bulletin weergeeft. Voor de vierde maal werd Koning chirurgische mes geweest. In 1914, toen palen had omver gemaaid, draden overal doorheen gevlochten was het reddingswerk uiterst moei lijk. De machinist en de stoker zijn aan wisse dood ontsnapt. Eerstgenoem de heeft anderhalf uur onder kolen uit de tender bedolven gelegen heel verdoofd, maar leefde nog. Door de tegenwoordigheid van remmer is vermoedelijk een tweede ramp voorkomen. Deze remmer besefte, dat elk ogenblik de Royal Scott, een sneltrein naar Noord-Engeland, kon passeren en rende naar de dichtstbijzijnde seinpaal, die hij bijtijds op onveilig kon zetten. Ilmuider vissersschepen varen weer uit Nadat gistermiddag in IJmuiden nog :n roerige vergadering was belegd alle opvarenden van de trawlervloot, waaruit met geringe meerderheid stemmen werd besloten de actie verder voort te zetten, kwam het actiecomité gisteravond de reders vertellen, dat de staking als opgeheven kon worden be schouwd. Deze plotselinge ommezwaa: sen gevolg van het feit, dat de Cen trale Bond, aangesloten bij het N.V.V., algemene stemmen besloot het werk te hervatten, zodat de meerderheid de opvarenden vóór eindiging van staking bleek te zijn. O.V.B. en E.V.C. hebben daarop de staking opgeheven. Nog gisteren konden twee trawlers, de Allan Water en de Sumatra, derij Vem zee kiezen. George door zijn doktoren bezocht. Hon derden mensen stonden te wachten voor Buckingham Palace. Men verdiepte zich in allerlei gissingen. Het wordt vrijwel zeker geacht, dat de operatie reeds bin nen tien dagen zal worden uitgevoerd en er zijn reeds medische instrumenten in het paleis aangekomen. De Britse bladen vestigen de aandacht op de namen der geneesheren, die de Koning behandelen en het uitgegeven bulletin ondertekenden. Het zijn, aldus Ass. Press, twee chirurgen; een hunner ls een deskundige op het gebied van 'chirurgische behandeling van tubercu lose; twee specialisten voor ziekten der ademhalingswegen en drie artsen met een algemene practijk. De Koning, die thans 55 jaar oud,, is, la reeds verscheidene malen onder liet hij 18 jaar oud was voor een blindedarm operatie; in 1917 voor een gezwel zijn twaalfvingerige darm; in 1934 hij voor bloedvergiftiging aan een zijner handen geopereerd; en in 1949 or bloedcirculatie in zijn rechterbeen beter te doen functionneren. De aartsbisschop van Canterbury heeft verzocht, Zondag in alle Engelse kerken voor de Koning te bidden, opdat deze de komende operatie goed zal doorstaan. Na de operatie zal worden beslist, of de reis van Koning George naar Australië N.-Zeelaind in 1952 zal kunnen doorgaan. Tevens ls bekend gemaakt, dat Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh a.s. Dinsdag niet per schip naar Canada zullen vertrekken. Zij hopen later met een vliegtuig de reis te maken en toch op 2 October in Quebec aan te komen. MEER BUITENlANDSE^ GfOWONGW stelling, door verreweg de meeste de dag gelegd voor het politieke leven. Hoe is dat toch te ver klaren? En een andere, stellig even gewichtige vraag: hoe is daarin ver betering te brengen? Want verbetering is ook hier zeker wenselijk. Het schijnt wel alsof voor tallozen de politiek iets is, wat buiten hun leven staat- Je kunt je ervoor in teresseren en je kunt het ook laten» ar velen heel wat aantrekke lijker om postzegels te verzamelen, een oi boek te lezen of duiven of vissen houden. En in de winkel hangt een bordje: „De stemming is hier magni fiek; praat dus niet over politiek". Nee, politiek is kennelijk uitsluitend iets de liefhebbers. weten we natuurlijk allen wel beter. We weten dat politiek maar niet buiten ons leven, doch dat poli tiek wel degelijk iets met ons leven te maken heeft en men kan de stelling ook omkeren ons leven ook met poli tiek. Het is ons al vaak voorgehouden, ons met de politiek moeten be moeien omdat anders de politiek zich aat bemoeien. Dat schijnt dan schrikbeeld te moeten zijn. Maar of het helpt. We weten het zo opperbest, dat de politiek maar niet is een provincie bui- bestaan. En toch! Toch die zeer geringe belangstelling. Toch die neiging te laten" aan de weinige geestdriftigen, die we in ogen blikken van vriendelijke sympathie nog wel in hun moeizaam streven willen volgen, eigenlijk nog ietwat meewarig gestemd. „Je moet er maar zin in heb ben". En aan de zin ontbreekt het nogal HAHDEL INDUSTRIE EN LANDBOUW Onmv DISTRIBUTIE* PVW. WUVïTtvs v. P.v.d.A.-urgentieprogram Still goingblind l" „Zieke plek in lichaam der mensheid" Koningin schreef Truman over vluchtelingenprobleem Nederland zal opnieuw honderd of meer ontheemden opnemen DIEP BEGAAN met de noden der ontheemden heeft Koningin Juliana door tussenkomst van de Nederlandse ambassadeur in Washington aan president Truman een persoonlijke brief doen overhandigen haar bezorgdheid uitspreekt over het internationale vluchtelingenprobleem en de president verzocht om een initiatief teneinde „deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin dit anders een dreigend politiek gevaar zou blijven vormen". geraken. U zult het echter met mij en economische vraagstukken van het ogenblik, zou het vluchtelingen probleem op de achtergrond kunnen Dr J. H. van Royen, die de brief aan president Truman heeft overhandigd, deelde mee dat de Nederlandse regering heeft besloten weer 100 a 200 oude en gebrekkige vluchtelingen in ons land toe te laten. Overleg hierover is nog gaande, daar de onderbrenging dient te geschie den met medewerking van de kerk genootschappen. Truman heeft volgens dr Van Royen gezegd dat hij de inhoud de brief ernstig in overweging Bewonderenswaardig In haar brief schrijft Koningin Juliana o.a.: „Ik ben mij ten volle bewust het prachtige en bewonderenswaardige werk dat in de loop van deze jaren is verricht en van de resultaten die bereikt zijn door de U.N.R.RA., de I.R.O., de kerken en door particuliere organisaties. In al deze inspanningen heeft het Amerikaanse volk het grootste aan deel genomen, zowel wat de terbe schikkingstelling van werkers als de verschaffing van middelen betreft. Wij in Nederland proberen ook ons aandeel te leveren, niettegenstaande ons eigen ernstig overbevolkings- probleem". De Koningin stipt vervolgens de be noeming van een Hoge Commissaris die heeft te voorzien in de internationale bescherming van grote groepen vluchte lingen. „Maar bescherming is niet vol doende", zo schrijft zij verder. „Er is geen waarborg dat grote groepen vluch telingen ook die materiële steun zal wor den verleend die zij hard nodig hebben. Evenmin is het zeker dat de noodza kelijke maatregelen zullen worden geno men om het mogelijk te maken dat die vluchtelingen, die men niet in andere landen kan herplaatsen, in het land zij thans verblijven zullen worden ge assimileerd". „Aangezien de vrije landen over belast zijn met de politieke, militaire eens zijn dat politieke kwesties op de gevaarlijkste manier kunnen worden toegespitst door de ontevredenheid en onrust van millioenen, die talrijk genoeg zijn om een groot land te bevolken. Daarom leg ik u dit probleem vo< al zijn urgentie voor vandaag en de komende tijd. Ik geloof dat de beste wijze on vluchtelingen te helpen is hen op te nemen in het economische leven, opdat zij in staat raken de verantwoordelijk heid te dragen voor degenen" die van hen afhankelijk zijn. De assimilatie der vluchtelingen moet het doel zijn. In veel gevallen zal dat verdere materiële hulp vereisen, maar die hulp kan slechts doeltreffend zijn wan neer zij wordt gegeven in een Christe lijke geest van onderlinge verantwoor delijkheid en liefde. Ik geloof dat wij slechts in die geest een oplossing kunnen vinden voor dit en alle andere grote problemen der mensheid", aldus koningin Juliana in haar brief. Geen Nederlanders gesneuveld Onze mannen begonnen vanmorgen laatste aanval op Amerikanen TIJDENS DE grote geallieerde manoeuvre Tegenstoot op de Lünebur- gerheide in Duitsland zijn in totaal reeds 24 doden en 450 gewonden geregistreerd, meldt de Vkrt. Onder de doden zijn geen Nederlanders. De genoemde aantallen betreffen de opgaven van de drie basishospitalen die tijdens de oefeningen in werking zijn en waarheen de ernstigste gevallen worden afgevoerd. Daarnaast zijn er nog tientallen verbandplaatsen, ver zamelplaatsen en doorvoer-hospitalen waar lichtgewonden behandeld wor den. Hiervan zijn geen opgaven bekend. Dit bericht is officieel niet bevestigd. Het A.NP. maakt melding van vijf doden en 250 gewonden. De meeste slachtoffers zijn verooraakt door verkeersongelukken. Dit is geen wonder, want indien, zoals bij de oefening Tegenstoot ruim 100.000 man en duizenden voertuigen op een be trekkelijk klein gebied voor een realis tische oefening zijn samengekomen, kun nen ongelukken bijna niet uitblijven. WA Van vermoeidheid omgevallen Van de Nederlandse militairen had tot dusver slechts een zeer klein aantal een pleister of een verbandje nodig. De com- DAT een felle strijd is ontbrand i.v.m. de komende verkiezingen in het water schap voor de Barneveldse Beek (20.000 ha), daar volgens velen slechts 10 pet der ingelanden bij dit waterschap ge baat is, 20 pet er slechter van wordt en 70 pet er niets aan heeft. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling (P.v.d.A.) aan minister Mansholt schrif telijk vragen heeft gesteld over de mo gelijkheid tot herziening van het bacon- verdrag met Engeland, daar op de hui dige export verlies wordt geleden. DAT de bouwplatenfabriek van N.V.Fibronovum per 1 October wordt overgeplaats van Wezep naar Bun schoten, waardoor 300 arbeiders uit 01- debroek en omgeving werkloos worden. DAT op de jaarvergadering van de Alg. Bond van Ouden van Dagen (bijna 40.000 leden) te A'dam een aantal be stuursleden der afdeling linker- er reohter-Maasoever te R'dam werd ge royeerd. DAT 200 advocaten gisteren te Almelo bijeenkwamen voor het congres van de Ned. Advocatenvereniging waar over „Rechtszekerheid en billijkheid werd gesproken. DAT de 73-j. D. Veerman op 29 Sep tember 60 jaar lid zal zijn van het beken de Wognums Zangkoor, waarvan hij reeds 42 jaar voorzitter is. DAT sport- en zweefvliegtuigen i.vm de oefening Cirrus van 28 September t.m. 1 October geen gebruik kunnen maken van de vliegvelden Gilze-Rijen, Valkenburg, Volkel, Leeuwarden, Twen te en Soesberberg. DAT aan de Prov. Staten van Zeeland wordt voorgesteld f 410.000 beschikbaar te stellen voor een nieuw veerschip Kor tgeneW olphaartsdijk. DAT Ged. Staten van Zeeland het streekplan voor Walcheren waartegen 106 bezwaarschriften ingediend warer thans hebben vervangen door een nieuw ontwerp waarin de gedachte aan vesti gingseisen voor de landbouw wordt voor komen, doch de verplaatsing van he' recreatie-oord Dishoek te Koudekerke i wordt gehandhaafd. DAT wegens pseudo-vogelpest kippen afgemaakt zijn bij de pluimveehouders L Post te Lopik, D. C. de Jager in Lek- kerkerk en Venverloo in Oudorp (NJi.) DAT bij grondwerk in de Patersstraat te Venray (L.) een niet-ontplofte bom 150 kg werd ontdekt die ter plaatse gedemonteerd kon worden. DAT de termijn waarin kleinhandela ren hun voorraad in blik verpakte arti kelen alsnog in het binnenland mogen afleveren, is verlengd van 10 October a.s. tot 10 Maart 1952. DAT in R'dam volgende week na een onderbreking van enkele jaren weer wordt begonnen met de verstrekking van melk op de lagere scholen waar de gemeente een aanvullende subsidie zal geven en gerekend wordt op deel neming van 80.000 kinderen. DAT Almelo een 314 pots lening bijna f 2 millioen heeft gesloten voc bouw van 54 etagewoningen en 128 boven- en benedenhuizen. DAT een subcommissie van de S.E.K. de instelling overweegt van een product schap voor gedestilleerde dranken. mandant van de staf-compagnie viel nit rijdende jeep en liep een hersen schudding op. Een chauffeur, die zo ver moeid was dat hij tijdens het eten halen omviel en met zijn hoofd op een etens blikje terechtkwam, kreeg een kaak- fractuur en een hersenschudding. Een andere Nederlander werd door eigen troepen in de rug geschoten met een houten patroon, die ondanks uitdrokke- 'lk verbod nog werd gebruikt. Het aantal zieken is groter dan het aantal gewonden bij de 31e Regiments gevechtsgroep. Van de jongens, die in de voorste linies lagen, hebben er 20 een stevige verkoudheid, koorts of griep op gelopen. Zij werden naar Hannover of Nederland overgebracht. Vliegtuig neergestort Twee Engelse militairen, onder wie _;n scheidsrechter, verongelukten, toen hun verkenningsvliegtuig gisteren boven het manoeuvregebied neerstortte. Zeven andere Engelsen zouden door een tank zijn overreden en kort daarna zijn ge storven. Het ongeluk met de 11 Engelsen over we gisteren reeds berichtten, blijkt niet te zijn veroorzaakt door schie ten met scherp, maar door een Belgische „offensief-granaat". Wanneer de Britten zich hadden gehouden aan het bevel van de scheidsrechters om te stoppen, zou er niets gebeurd zijn, want zo'n granaat is tot op 16 meter afstand ongevaarlijk. Laatste aanval Vanmorgen begonnen de 31ste Regi mentsgevechtsgroep, de 7de en 11de En gelse pantserdivisie de tegenaanval op het door de Amerikanen bezette Nien- burg. De manoeuvres eindigen Zondag morgen tussen 10 en 12 uur. In de loop van de dag vertrekken de Nederlanders naar het Sennelager bij Paderborn om twee dagen uit te rusten en Woensdag gaan zij naar Aschaffenburg om to met 1 October deel tenemen aan oefe ningen in de Franse zone. Vermoedelijk T nu die zin betreft heeft het misschien nog zin over dat ge brek aan zin te gaan schrijven? Heeft niet iets van het dragen van water - de zee of beter gezegd van het brengen van zand naar de woes tijn? Iemand die zichzelf respecteert begint daar niet aan. Niettemin het moge dan alles niet erg moedgevend klinken, nutteloos lijkt het ons toch ook weer niet. We vinden het zelfs dermate nuttig, dat we niet eens verontschuldiging vragen voor het feit, dat we het gaan doen. Alsof het helemaal niet een compromitterend on derwerp is, die politiek. En wie weet, is er toch ook wel weer enige belangstelling. Het is als met een advocaat, die een kwade zaak gaat ver dedigen. Men is al vooruit geneigd te denken, dat het mis moet gaan. Men hoort hem praten en als het goed is, gaat zich dan langzamerhand het mira kel voltrekken. Men luistert naar hem, eerst passief en na een poosje zelfs ac tief, en het eind van het lied is, dat het publiek zelf met argumenten komt aan dragen. Nu zijn wij geen advocaat. Dat heb ben we tegen. Maar daar staat tegen over, dat de politiek toch ook weer niet zo'n bar kwade zaak is. We moe ten weer eens gaan beseffen, »dat po litiek is wat we er zelf van maken. Dat wil zeggen, dat de politiek voor ons allen zonder uitzondering eer moet worden een levend iets. willen ze nu de eerstkomende weken op deze dag eens gaan on dernemen. Het minste wat we voorlopig van de lezer vergen is, dat hij leest Daar is hij tenslotte ook lezer voor. Dan verdient het wellicht aanbeve ling om maar terstond een zondenregis- ter op te stellen en een aantal verwijten op te sommen, die men als regel tegen de politiek inbrengt. Welnu! De politiek overschat zichzelf; zij plaats haar beoefenaars onvoorbereid en zonder opleiding voor de meest in- gvijper.de tesüssingen. Zij moet naar haar aard strijdig zijn met ethiek en met allerlei andere ho gere waarden en in het bijzonder ook met de zuiverheid van het Evangelie. Zij moet haar kracht veelal zoeken in scherpen en accentueren van tegen stellingen, ook wanneer eenheid boven tegenstellingen geboden schijnt. Zij houdt vaak in, dat haar beoefe naars zich laten leiden door de wensen van hun volgelingen in stede van aan die volgelingen leiding te geven. Genoeg voorlopig. Het is trouwens al erg genoeg. Toch of mischien wel juist daarom achten wij het onze taak, er iets over te gaan schrijven. Niet om kwade kansen te verdoezelen. Maar uit overweging dat wij allen toch wel iets met de politiek van doen heb ben. We zullen nog wel nader zien, hoe. T)AT web Prins Bernhard naar Biarritz Prins Bernhard is gistermiddag met een klein gevolg per vliegtuig in Biarritz aangekomen, waar hy enige dagen zal blijven. Biarritz is een beroemde bad plaats in het Franse departement Basses- Pyrénées, acht km ten Zuid-Westen van Bayonne aan de rotsachtige kust van Biscaje. WEERBERICHT clftei Nog iets Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meer bewolking, maar waarschijnlijk tot aan het einde van de middag overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Zowel vannacht als morgen overdag iets hogere temperaturen. (Opgemaakt ta 23 Sept. LX, 1 Oct. V.M. zijn zij niet eerder dan 4 of 5 October in Nederland. (Men zie verder onze reportage elders in dit nummer).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1