Jlicutuc £ciitsd)c ÖToiiranl Over dertig jaar heeft ons land ruim 13 millioen inwoners Vijf Engelse militairen gedood bij oefening Tegenstoot Wist U VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) P Twee en dertigste Jaargang No 9334 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken r5toatoastlcft Is gijebltoen ogn hert In tegfjeaspoet* Engeland: 1500 candidaten in de strijd Regering belicht landvelhuizing Als werkgelegenheid niet toeneemt, moeten duizenden emigreren DE BEVOLKINGSGROEI van Nederland zal volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in de komende jaren ongeveer het vol gende beeld vertonen: In 1955 ruim 10.651.000 inwoners, vijf jaar later ruim 11.189.000, in 1965 bijna 11.670.000, weer vijf jaar later ongeveer 12.125.000, in 1975 meer dan 12.585.000 en in het jaar 1980 ruim dertien mil lioen. Het bedrijfsleven zal het sterk vermeerderde aanbod van arbeids krachten alleen kunnen verwerken indien productieverhoging en verrui ming van werkgelegenheid, vooral voor oudere arbeidskrachten hand in hand gaan. Wanneer dit slechts ten dele het geval is, moeten velen over gaan tot emigratie. nota Dit zegt minister Joekes in e over het emigratiebeleid, die hij j Tweede Kamer heeft toegezonden. In de j bovenstaande cijfers is met emigratie geen rekening gehouden. Dat de voort- I durende groei van de bevolking proble- I men met zich meebrengt, moet naar de mening van de minister niet geweten I worden aan die bevolkingstoeneming j zelf, maar aan de verbreking van hei evenwicht der onderling samenhangen- j de elementen in de ontwikkeling van de economische toestand in Nederland. De toeneming van het aantal werkkrachten I bedraagt thans jaarlijks ruim 40.000 per- sonen. Dit aantal zal in de jaren 1955 tot 1960 stijgen tot 50.000 en in nog latere jaren zelfs tot 75.000. Daarna zal I vermindering intreden. Ook naar de tropen j Naar verscheidene gebieden zijn des- kundigen gezonden om de emigratiekan sen te onderzoeken. De mogelijkheid var 1 emigratie van Nederlanders, die op de tropen georiënteerd zijn, is thans in studie. Over de emigratiegebieden, die reeds onderzocht zijn, zegt de minister I het volgende: CANADA: De resultaten zijn zeer be vredigend. In het bijzonder het platte land biedt nog veel kansen, zowel vooi agrarische als niet-agrarische beroepen. Dit jaar zullen naar schatting 13 14.000 I Nederlanders naar Canada emigreren tegen 7.033 in 1950. 1 VER. STATEN: De emigratie land is gebonden aan een wettelijk vast gesteld aantal van 3153 personen. BRAZILIË: Alleen in groepsverband I biedt emigratie onder overigens gunstige omstandigheden vooruitzichten. In de i eerste helft van dit jaar trokken er 55 Nederlanders heen tegen 281 in heel 1950. j ARGENTINIË: De belangstelling ls nog niet groot. Veehoudersgezinnen kun nen op grote bedrijven geplaatst worden. De verdiensten zijn goed en ook is het mogelijk als deelpachter af beheerder van een bedrijf een uitstekend bestaan te verwerven. In het eerste half jaar 1951 gingen er 54 Nederlanders heen. j (In heel 1950: 108). ZUID-AFRIKA: De emigratiemogelijk- I heden zijn beperkt gebleven tot vakmen- sen en die kan Nederland moeilijk mis- j sen. Ongeschoolden konden slechts wor- den aangenomen als assistent-opzichter voor de goudvelden. In de eerste 1 maanden van dit jaar vestigden zich 1225 i Nederlanders in Zuid-Afrika (v.j. in 12 1 maanden 1153). AUSTRALIË: Het is duidelijk, dai de omvangrijke immigratieplannen (plm. 200.000 personen per jaar uit diverse landen) aan de investeringen in dit land I hoge eisen stellen. i Vandaar dat Australië de Immigratie I steeds meer richt op primair productieve I arbeidskrachten, waardoor de toelating I van ongeschoolde en kinderrijke gezin nen wordt afgeremd. De agrarische emi- gratie naar Australië zal echter waar- schynlijk in de toekomst nog goede kan sen krijgen. In het eerste halfjaar 1951 emigreerden naar Australië 7797 Neder landers tegen 9268 in heel 1950. I NIEUW-ZEELAND: Huisvestingsmoei- hjkheden hebben de hoge vlucht van de emigratie naar dit land tegengehouden. Toch vestigden er zich in de eerste helft van dit jaar nog 886 Nederlanders (v.j. 503). De regering van Nieuw-Zeeland heeft vrijdom van invoerrechten voor montagewoningen verleend en verstrekt ruime credieten voor de opbouw van deze huizen. URUGUAY: Een der meest geschikte landen voor de vestiging van Ned. land bouwers in Zuid-Amerika. De regering van het land staat tegenover immigratie niet afwijzend en is vermoedelijk ook genegen daarvoor credieten te verlenen. Opperbevel voor gen. Juin Eens tegen, nu mét generaal Eisenhower Eens vocht generaal Alphonse Juin1 met onverzettelijkheid tegen de legers van generaal Eisenhower. Maar thans zal hij aan diens zijde meestrijden voor een sterk en goed verdedigbaar Europa. De 62- jarige Franse generaal, die tijdens de afge lopen wereld oorlog in het vijandelijke kamp stond, is namelijk noemd tot op perbevelhebber van de geal lieerde strijd krachten in continentaal Europa, onder Eisenhower. Vandaag zc Juin, die sedert 1947 resident-generaal in Marokko is ge weest, zijn functie aanvaarden. Als chef-staf heeft hij de Franse gene raal Gaston Delassus uitverkoren. De meeste Amerikaanse officieren hadden gehoopt en verwacht, dat hij daarvoor een Amerikaanse generaal zou uitkiezen. Morgen zal Juin naar Duitsland vertrek ken om de manoeuvres van de Weste lijken aan de Rijn gade te slaan. De ge allieerde plannen zijn om voor het einde van 1952 een millioen man in West- Europa op de been te brengen. CHILI: Minder gunstig, omdat van Chileense zijde geen credieten worden gegeven en de toegewezen gronden nog geheel moeten worden ontgonnen. MEXICO EN COLUMBIA: In deze lan den leeft een betrekkelijke grote vraag naar immigranten. De onbekendheid met deze gebieden, de plaatselijke toestanden en de taal vormen de belangrijkste be lemmeringen. FRANKRIJK: Alleen voor landbou- rers van enige betekenis. Minister Joekes deelt verder nog mee, dat een zeer eenvoudige radio- cursus %igels voor emigranten wordt voorbereid. Wat het transport aan gaat: voor 1952 zijn vijf schepen be schikbaar. De regering zal trachten er nog meer te krijgen. In het eerste halfjaar 1951 werden ongeveer 20.400 emigranten over zee vervoerd en ongeveer 3800 door de lucht. Het is de bedoeling aan de attaché's bij de diplomatieke posten in het buiten land, die voor emigratie belangrijk zijn, enkele vrouwelijke assistenten toe te voegen. OOK CLUBS BIJ DE NIEUWE FAMILIECOMPETITIE Ook in het komende seizoen zal de N.C.R.V. op Donderdagavond weer familiecompetitie houden. Binnenkort kan men dus weer om 9 uur de herken ningsmelodie „Leg kous en krant van avond maar aan kant" verwachten. Iets nieuws is dat dit jaar behalve families ook clubs en verenigingen kun nen meedoen. Ramp in Soesterberg Spitfire bij start neergestort Vlieger gedood en tweede inzittende gewond Een lesvliegtujg van de luchtstrijd krachten, een z.g. Dual-Spitfire, is gis termiddag tijdens de start van de vlieg basis Soesterberg af verongelukt. Het toestel werd geheel vernield en de beide inzittenden werden ernstig gewond. Op naar het ziekenhuis is een van hen, •serve 1ste luitenant-vlieger A. van Tienhoven uit Utrecht, overleden. Van Tienhoven was een „maandvlieger" en studeerde medicijnen aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Hij was 26 jaar oud en gehuwd. De tweede inzittende was kapitein vlieger jhr B. Sandberg uit Heemstede, de 36-jarige commandant van het 322 Spitfire Squadron. Als jachtvlieger heeft hij het tijdens de Meidagen van 1940 in Fokker G-l de Duitsers zeer lastig Een goodwill-mlssie van Curagaose padvindsters brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Gistermiddag werd zij ontvangen door H.M. de Koningin op paleis Soestdijk. Sinds de bevrijding Bijna 169.000 huizen gereed gekomen Sedert de bevrijding werden in on land tot eind Juli j.l. 168.937 woningen gebouwd. Volgens gegevens van C.B.S. werden in Juli 1951 4807 ni€ woningen voltooid. De productie in maand is beïnvloed door de vacanties der bouwvakarbieders. In de eerste z maanden van 1951 zijn 31.230 woningen gereed gekomen, zodat er reeds 5960 wo ningen meer zijn opgeleverd dan in de zelfde periode van het vorig jaar. In de maand Juli van de jaren 1945 t.m. 1950 werden resp.: 36, 97, 997, 3083, 3256 en 3707 woningen voltooid. Het aantal in uitvoering zijnde wo ningen daalde opnieuw, n.l. van 47.305 het eind van Juni tot 45.368 aan het van Juli. Nederlander verdronken in Duitsland Tuinder tussen goederentrein en stootblok gedood De 33-jarige Nederlandse schipper Jan an Staveren van het Rotterdamse schip Damco 4 is gisteren in het Rijn-Herne- kanaal bij Gelsenkirchen verdronken. Bij het bevestigen van een touw was hij in het water gevallen. Op de loslijn van de Ned. Spoorwegen aor de veiling te Kapelle-Biezelinge is de 53-jarige fruitkweker C. Hage tussen stootblok en een goederenwagen ge raakt en onmiddellijk gedood. De man ■as gehuwd en vader van één kind. De 40-jarige mevr. G. Veenstra, die haar zoon naar de autobus had gebracht daarna plotseling de weg overstak, is te Hatsum bij Dronrijp (Fr.) door een andere bus gegrepen. Zij overleed bijna onmiddellijk. Door een uitbarsting van mijngas is de 41-jarige houwer P. J. H. Peeters uit Brunssum gisteren tijdens het losmaken kool op de 730-meter verdieping de staatsmijn Hendrik te Heerlen door neervallende kolen bedolven gedood. De man was gehuwd en vader van zeven kinderen. Glijdende loonschaal door Nat.Verg. aanvaard Ondanks het verzet van premier Plé- ven, heeft de Franse Nationale Vergade ring gisteravond met 410 tegen 203 stem men een voorstel van de socialisten vaard om de lonen automatisch aaj kosten voor het levensonderhoud te kop pelen. Telkens wanneer de index va kosten voor levensonderhoud stijgt, zal het vastgestelde minimumloon met zelfde percentage worden verhoogd, het stelsel van de glijdende loonschaal dus. Vóór stemden de Gaullisten, commi ten, socialisten (die niet in de regering vertegenwoordigd zijn) en de volksrepu blikeinen, die wel deel uitmaken van de regering. Hervatting van overleg' nadert Optimistisch geluid van Ridgway De hoop is gestegen, dat de bespre kingen over een wapenstilstand op Korea binnen enkele dagen zullen den hervat. Zoals men weet, hadden de Noordelijken om hervatting van het overleg verzocht en vermoedelijk zal generaal Ridgway hierop ingaan. In een officieel communiqué van generaal Ridgway' komt optimisme tot uiting, te zijner tijd, tot een staken van het vuren te komen. Maar dan volgt de waar schuwing, dat hernieuwing der bespre kingen niet betekent, dat de moeilijk heden plotseling zullen worden opge lost. Inmiddels duren de gevechten in hevigheid voort. Tankslag op komst? Vanmorgen zijn „speerpunten", be staande uit gevechtwagens der Verbon denen, opgerukt in het N.W. van het cen trale front op Korea. Waarnemers te Tokio gewagen van een inleiding tot de eerste grote tankslag in de Koreaanse oorlog. Althans namen middelbare en lichte tanks aan de, door infanterie ge-, steunde, operaties deel. De Noordelijken hebben in de laatste weken op aggres- sieve wijze patrouille-verkenningen in deze sector verricht. Wij gaan 25 Juni ter stembus Volgens de nieuwe kieswet moet de candidaatstelling voor de Twee de-Kamerverkiezingen plaats heb ben op de tweede Dinsdag in Mei. Volgend jaar zal dit dus gebeuren op Dinsdag de dertiende. Drie en veertig dagen daarna, in dit geval op Woensdag 25 Juni, moeten de verkiezingen zelf plaats hebben. Zo als we gisteren meldden, is ook de Chr.-Historische Unie van deze data uitgegaan. Succes voor stakende textielarbeiders De staking bij Hederman's textielfa briek te Almelo is geëindigd. De aange kondigde loonsverlaging zal niet worden dorgevoerd. In overleg met de organisa ties zal de directie nieuwe tarieven vast- Praag iracht zijn (rode) gezicht te redden «Amerikaanse terroristen lieten trein ontsnappen" Tsjechoslowakije heeft Amerika er ir een nota van beschuldigd, dat Ameri kaanse onderdanen de ontvluchting var de vrijheidstrein, hetgeen de vorige week groot opzien baarde, hebben mogelijk ge maakt en dat de Tsjechoslowaakse bur gers in deze trein tegen hun wil zijn ont- óntsriapping zou een aantal vredelieven- voerd. Bij deze door „terroristen" geleide de burgers onder bedreiging van leven zijn gevangen genomen. Per abuis met scherp geschoten Elf Britten en een Duits kind gewond, toen Belgen het vuur openden BIJ DE HERFSTMANOEUVRES in Duitsland zijn tot nu toe reeds vier Britse soldaten en een officier gedood. Gisteren werden elf gealli eerde militairen en een Duits kind gewond doordat Belgische soldaten die bij Neustadt in stelling lagen per ongeluk met scherp begonnen te schieten. De gewonden zijn allen van Britse na- Luitenant-generaal Hasselman, de tionaliteit. Het zijn tien soldaten en een chef van de Nederlandse generale staf, officier. Van enkele gewonden is de toe- Is gisteravond op het hoofdkwartier in stand ernstig, zo heeft het Britse Rijn- Hannover gearriveerd. De eerbewijzen leger bekend gemaakt. werdengebracht door een erewacht van In een communiqué werd gezegd dat het Schotse regiment The black Watch, de elf getroffenen behoorden tot een Ook de Duitse regering is bij de ma- garderegiment van de aanvallende troe- noeuvres vertegenwoordigd. Vandaag pen. De gardebrigade trok op-tegen Bel- arriveerden enkele ministers uit Bonn, gische stellingen bij Neustadt toen het onder wie minister-president Arnold. De ongeluk gebeurde, aldus het commu- ru,m veertig Duitse journalisten mogen niqué. Een diepgaand onderzoek wordt ^ij deze oefeningen thans ingesteld. Ongeveer 150 soldaten liepen ten ge volge van verkeersongevallen verwon dingen op. eerst vrij bewegen. BILLY voelt zich nu een beetje Billy Hutchinson voelt zich de man ran Australië. Hij s nog maar twaalf jaar, doch zijn ïaam staat in alle kranten. Het is ook geen kleinigheid, als je winnaar bent geworden van het jubileumkampioen schap zeepkist aces. De beste ridders van de hel ling uit de Austra lische staten wa- Melbourne gekomen, om daar compleet met val- j helm en leren windjacks om de te vechten. Het •en er dertig. Billy moest harde noten kraken. De twee meisjes, die in hun zeepkistjes meededen, lagen al zó achter. „Auto rijden is ook geen vrouwenwerk" zegt Billy. Ten slotte kreeg Billy de krans, een zoen, zoals alle echte coureurs en een plaatje in de krant. Zo hoort het, niet waar? Maar de kampioen kijkt, of hem de gewoonste zaak wereld DAT de gemiddelde dagproductie van de Ned. mijnen in Augustus daalde van 39.900 ton tot 39.800 ton. DAT de Ned. studiecommissie voor de industriële eigendom een lijst zal samen stellen van Ned. herkomstaanduidingen e men beschermd zou willen zien. DAT burg. d'Ailly in A'dam een veer tiendaagse wolcampagne heeft geopend daarbij van het bijkantoor van het Internationale Wolsecretariaat 50 wollen dekens voor arme gezinnen ontving. DAT de Vereniging „2-7-R.I.-1945" van oud-militairen van het voormalige A'damse bataljon oorlogsvrijwilligers op 6 October te A'dam een reünie houdt en een krans zal leggen bij het monument op de Dam. DAT de Duitse zusterorganisatie van de A.N.W.B. met de regering te Bonn contact heeft opgenomen over de op heffing van de bepaling volgens welke motorrijtuigen slechts voor 20 liter ben zine vrijdom van invoerrechten krijgen. DAT voorzitter Koops van de Ned. R.-K. Middenstandsbond optrad als voor zitter op de eerste bijeenkomst van de Internationale Kath. Middenstands beweging in Oostende. DAT de Ned. ver. van oud-strijders der zee- en landmacht uit Ned. Indië, Het Vaderland Getrouw, Zaterdag in R'dam haar 50j. bestaan viert. DAT opsporing is verzocht van de )-j. hulp in de huishouding Henriëtte Christina Reibestein, Uddelstraat 75, Den Haag, die sinds 6 September wordt ver mist en zenuwpatiënte is. DAT op drie pluimveeboerderijen te Gendt bij Nijmgen pseudo-vogelpest is geconstateerd en 500 kippen afgemaakt werden. DAT mevr. A. Schaper-Tolman te Sneek is benoemd tot lid der Prov. Staten van Friesland daar H. W. de Vries te Oosterzee zijn benoeming in de vacature- J. H. C. v. Renssen (Heerenveen) niet heeft aangenomen. DAT aan hét eind van dit jaar een nieuw Friesland-boek wordt uitgegeven onder de titel „Friesland toen. nu, straks". DAT het Ned. Costuummuseum, ge vestigd in Den Haag, Dinsdag in het Centraal Museum te Utrecht een demon stratie van antieke costuums zal geven. DAT dr E. Heldring te A'dam, voor malig president-commissaris van de Ned. Bank en ouddirecteur van de K.N.S.M., vandaag 80 jaar werd. DAT het driedaags congres van de Hórecaf te R'dam is besloten met een galadiner aan boord van de Willem Ruys en de restaurateur van dit schip alsmede de chef van de keuken, resp. de heren Harte en Haarlem, de gouden Horecaf- medaille ontvingen. DAT blijkens het jaarverslag van het Econ. Techn. Instituut te Utrecht de mo gelijkheid wordt onderzocht van de aan leg van een weg EindhovenAmersfoort, DAT het moderamen der A.R. Tweede Kamerfractie ook voor 1951—1952 weer bestaat uit dr J. Schouten, voorz., mr A. B. Roosjen, ondervoorz. en mr J. Terp stra, secr.-penningmeester. DAT in ons land een directe behoefte aan 1900 man koeltechnisch personeel bestaat en de vakopleiding verzorgd zal worden door de Stichting Bedrijfsoplei ding Metaal- en electrotechnlsche Indu strie Bemetel, Nassaulaan 13, Den Haag. DAT het Tweede Kamer-lid Peters (K.V.P.) aan minister Wemmers schrif telijk vragen heeft gesteld over stagna tie in de verscheping van verhuisgoed van emigranten naar Australië. DAT het definitief belegde kapitaal van het alg. burgerlijk pensioenfonds begin 1952 ongeveer f 1.495 millioen zal bedra gen en in de loop van het jaar met f94.5 millioen zal toenemen, zodat op een rente van f48 millioen kan worden gerekend. DAT de „Tabakskoningin" aan burg. d'Ailly van A'dam namens een Ameri kaanse fabriek een luxe doos sigaren heeft aangeboden en de deelnemers aan het tabakscongres Woensdag de Ritmees tersigarenfabrieken te Veenendaal be zoeken. DAT mevr. W. Hofman te Ammer- zoden gisternacht licht werd gewond en enkele stukken van de inboedel ge schroeid werden bij de ontploffing van ontsnapt persgas. DAT de eieren op de markt te Barne- veld gisteren 17,5018 (vorige week 15,75—16) per honderd opbrachten. Prof. Lieitinck terug Devaluatie gulden kwam niet ter sprake „Een devaluatie van de gulden is bij onze besprekingen zelfs niet ter sprake gekomen". Dit antwoordde prof. Lief- tinck, teruggekeerd van de conferenties te_ Washington en Ottawa, vanochtend bij zy'n aankomst op Schiphol op een vraag of er enige grond van juistheid heeft gescholen in de recente devaluatie- geruchten. „Ik heb elke gelegenheid aangegrepen de Amerikaanse autoriteiten te wijzen jop onze precaire financieel-economische positie, die de laatste tijd wel een wen- iding ten gunste heeft genomen, maar uiteraard nog zeer aantastbaar is", zo zeide de bewindsman verder. Hij ver- I klaarde voorts, dat zowel de Amerikaan se instanties in Den Haag als in Washing- ton volkomen op de hoogte zijn van het, Nederlandse standpunt, dat ons land j thans de grens van ons financieel econo-1 misch kunnen heeft bereikt. Bij Ned. textielindustrie Order (f 7,5 millioen) voor Brits leger Bij Nederlandse textielfabrieken in Twente en Brabant zijn dezer dagen voor rekening van het Engelse leger or ders geplaatst voor de levering van can vas (cotton duck) ter waarde van m totaal ruim 7,5 millioen. Deze order kan beschouwd worden als een eerste belangrijk uitvloeisel van het streven om in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag militaire bestellingen onderling te plaatsen bij de aangesloten landen. Zoals men weet, bestelde België (in Benelux-verband) ook reeds belangrijke orders voor militaire kleding in ons land. Wie volgt? Ook in Pijnacker gaat men zelf huizen bouwen In navolging van Culemborg worden nu ook in Pijnacker plannen beraamd om de inwoners zelf hun huizen te laten bouwen. Notaris Plet heeft officieel een oproep tot de burgerij gericht en daarin zijn plannen bekend gemaakt. Hij onder schat de moeilijkheden niet, maar meent dat de ernstige woningnood in zijn dorp slechts opgelost kan worden, wanneer men zelf de handen aan de ploeg slaat De heer Plet wil een organisatie daar voor in het leven roepen. Gehoopt wordt dat vóór de winter van 1952 de eerste huizen gereed zullen zijn. Nu Amerikaanse atoom geleerde vermist Het gehele Amerikaanse politie-appa- raat is ingeschakeld voor een speurtocht naar de 30-jarige atoomgeleerde Milton Push, die aan de fabriek te Bethseda (Maryland) werkzaam is en sinds Maan dagmorgen wordt vermist. In deze fa briek wordt uiterst geheim werk op het gebied van de defensie verricht. Vandaag heeft de directeur t Nederlandse Spoorwegen, ir Den Hollander, het nieuwe station te Hengelo officieel geopend. Het fraaie gebouw, met het aardige torentje, wacht nu op reizigers. En daaraan zal het in dit indus triegebied niet ontbreken. Niet langs heen Het dagblad Trouw is zo vriende- lijk aandacht te schenken aan het geen wij schreven over de Troonrede. Het acht het niet mogelijk en ook niet wenselijk, dat de Troonrede een stuk zou zijn, dat zich over de hoofden der volksvertegenwoordiging heen tot het volk dient te richten. Zo zou ons blad het volgens Trouw toch hebben uitge drukt. Hier is naar onze overtuiging een klein misverstand in het spel. Wij heb ben namelijk, zij het vragenderwijze, be pleit een bezielend en aansporend woord, dat de regering zou richten „tot de ver tegenwoordiging des volks en over de hoofden der volksvertegenwoordigers heen tot heel het volk". Hieruit blijkt wel, dat wij bij de Troonrede de volksvertegenwoordiging waarlijk niet wilden passeren. Integen- deeL Wij noemen haar het eerst. De rede wordt trouwens uitgesproken bij de ope ning van de zitting der Staten-GeneraaL Maar tegelijk daarmede zouden wij wil len zien, dat geheel ons volk zich aange sproken voelde. Wij weten wel. dat dit steeds het geval diende te zijn, maar de Troonrede biedt toch wel een bijzondere kans. Trouw meent, dat het niet mogelijk is. Wij gaan er ook aan twijfelen, zij het met leedwezen. Waar wij niet aan twijfelden, is, dat de volksvertegenwoor diging de zaak niet „langs zich heen" zou laten gaan. Het geen begrijpelijk en juist is. Vestigingswet De Troonrede van Dinsdag was de laatste, onder het huidige kabinet uitgesproken. Volgend voorjaar zijn er verkiezingen en die brengen een nieuw kabinet met zich. Hoe dat zal zijn? Wij willen ons niet aan voorspellingen wa gen. Gezien de spanningen tussen de aan hangers van dit kabinet en in aanmer king genomen ook de wat matte inhoud van de Troonrede, is het heel wel moge lijk dat een anders samengesteld kabinet "t de bus komt De heren zelf zullen wel stoelvast wil len zijn. Daarvan levert de jongste Troonrede toch nog weer eens het be wijs. Is de nagenoeg enige wet die nog het lopende kalenderjaar in het uitzicht wordt gesteld niet juist een wet, die de poging tot stoelvastheid maar al waarschijnlijk maakt? Het is namelijk eenvestigingswet! Bevrijdingskabinet Er is al meer opgemerkt, dat tegen- 1 over de ingetogen inhoud van de Troonrede de vroegtijdige verkiezings- lectuur van de P.v.d.A. (mogelijk nader bekend als Pluk-van-de-Armen-partij) een nogal snoevende indruk maakt. Daarvan zijn legio voorbeelden aan te voeren. We volstaan ditmaal met het volgende. In het manifest, waarmee deze partij dezer dagen ons volk heeft pogen te verrijken, wordt gesproken van „het bevrijdingskabinet-Schermerhorn-Drees". Het is maar een kleinigheid, doch niet temin waard de aandacht erop te ves- Want het kabinet Schermerhorn-Drees was helemaal niet een bevrijdingskabi net. We laten nu maar in het midden, wat het wèl was. Het kwam in elk geval pas na de bevrijding en trachtte boven dien uit de bevrijding crisiswinst te slepen voor eigen standje. Ons volk heeft intussen wel kabinet ten gekend, die hun krachten aan de verwerving van de vrijheid hebben ge geven. Dat waren de kabinetten-Ger- brandy. Zij, en zij alleen, verdienen als beyrijdingskabinetten bekend te blijven. Wie anders doen, maken zich nog eens weer schuldig aancrisiswinst! WEERBERICHT Tamelijk zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met hier en daar ochtendneveL Morgen overdag tamelijk zon nig met iets hogere tempera turen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6.24—18.41; maan op 21.22. onder 14.57. 23 Sept. LiL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1