Hard werken leidt in Australië tot direct ontslag Toch gingen de lonen omhoog en dreigt dus: inflatie Verschil van uurloon tussen gemeenten onmisbaar Ook 18-jarigen straks bij de Nationale Reserve? Middenstanders voelen alleen voor een winstgevende heilige „Hollands roem der zeventiende eeuw" 19! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 i art' M I (Van onze Australië-correspondent Leo 't Hart) Nederlanders, die gewend zijn hard en veel te werken, moeten naar Australië gaan. Zij zouden er vele teleurstellingen ondervinden. Dezer dagen liep ik een man tegen het lijf, die vroeger grossier in Wageningen was, maar die. nu in een machinefabriek lopende band arbeider is. De fa briek maakt tractoren, ploegen, zaaimachines en andere landbouwwerk tuigen. „Een rare boel is het hier" zei de vroegere landgenoot. „Minstens Vï zes van die dingen zou ik kunnen maken, maar als ik er meer dan vier klaar krijg, zijn ze nijdig en vlieg ik er uit!" geconstateerd, dat zij vooral voorkomen in de grote bedrijven op ogenblikken, dat ^tnDs" worden dan ook als nistische handicaps voor de bedrijven aangemerkt. Dan komt een spreker of spreekster in de fabriekshal een „sociaal Draatje" n.aken. Het loon van de arbel- de.- gaat dóórDat gaat óók door, ge durende de extra 20 min. schafttijd, wan neer er overwerk wordt gemaakt. Daarop zijn bijna alle new-Australiëns gebrand, omdat er don 50 pet meer loon vnrdt betaald. De Australiërs zelf voelden tot kort weinig of niets voor ken, doch misrehien vanwege de drang door de imrpigranten, gaan ook zij daar in deze fabriek beperkt de directie het -verwerk t't hoogstens vier uur per dag Er zijn fabrieken die h.t onbeperkt toe- tle0enstaande deze georganiseerde tulakkerij ginam de lonen deze week toch weer omhoog n.l. met 13 sh f5.20: week :t minimum loon is dan pond 13 sh (f 80.-) per week Daarmee bereikten we de derde loonronde iaar Januari 1 on met 8.15 sh. De vraag op welke wijze men ir 'gen moet gaan heeft dezer dagi ■ertegenwoord'gers van de regering, de - 'vnven. de vakbonden en de kerken enfi Lijntrekken is nl. de grote deugd de Austral'sche arbeider. Wie trekt is een onderkruiper en de Unions zorgen er wel voor, dat het geslacht har- ers zo snel mogelijk uitsterft Je wordt hier doodmoe van het slome tem- j, waarin, naar onze begrippen de ;id verricht wordt. Het gaat Praten en kijken Beginnen: sigaret rollen. Dat doet Qj iedere Australiër. Werkstuk bekijken Sigaret aansteken Werkstuk bekijken Praatje maken met buurmanarbeider. Terug en werkstuk bekijken. Sigaret rol len. Gereedschapkist openen. Inhoud be kijken Werkstuk bekijken. Gereedschap in de hand nemen. Werkstuk bekijken Gereedschap neerleggen. Praatje maken Enfin, het eerste uur is er al gau- mee gemoeid En die zes shillings zij 83"'v verdiend mi,' WEL VIS. MAAR GEEN GRAAT De graten zijn het, die ons er nog wel eens van weerhouden om vis op ons menu te zetten vooral in een gezin met jonge kinderen of met haastige huisgenoten die maar weinig tijd voor de maaltijd beschikbaar hebben. Laten wij echter niet mèt de graten ook de vis verwerpen; daarvoor is ze kostelijk voedingsmiddel, met haar hoog gehalte aan eiwit, voedings vitamines, waardoor ze in voedingswaarde tegen vlees opweegt! In de eerste plaats is tegenwoordig bij bijna elke vishandelaar gefileerde, dwz van de graten ontdane vis ver- krijgbaar Ze is dan wel iets duurder, hebt er ook minder van nodig Van Waardenburg op de valreep „Ik wacht met smart" De gouverneur van Nieuw-Guinea. de heer S L J van Waardenburg, die heden, vermoedelijk vanavond, van Schiphol naar zijn standplaa-ts vertrekt, deelde mede, dat hij eind October of begin No vember met zijn echtgenote en een aantal diensthoofden op uitnodiging een bezoek zal brengen aan de heer Murray, zijn ambtgenoot in Australisch Nieuw-Guinea Hierbij zullen gemeenschappelijke be langen ter sprake komen. Hij v as tevreden over zijn bezoek aan Nederland. Telkens waren er nieuwe pro blemen gerezen, die uitstel dan --mèt In de tweede plaats kunt ken enige--handigheid ook zelf.fileren, nadat A ze is schoongemaakt. Daartoe geeft men nkl bij -platvis (zoals schol) eerst aan beide zijden een snede langs de ruggegraat van de vis (tot op de graat) en snijdt dan met een .veerkrachtig mes zonder punt (boterhammes) vlak over de graat de vier filets los in lange halen van kop naar staart. Bij de vinnen de vis strak houden en het visvlees doorsnijden- Bij rondvis (zoals schelvis) de vis met een puntig mes (aardappelmesje) aan de rugzijde insnijden tot op de graat. De twee filets met een vlakge- houden mes lossnijden, weer van kop naar staart Het is misschien het beste om eens op te letten hoe uw vishande laar dit doet! Van de graten kan een smakelijke visbouillon getrokken wor- ander afval. trek hadden nodig gemaakt. den. tarbot Grote vissoorten (bijv. moten of een kabeljauwstaart) kan men ge makkelijk na het koken, stoven of bak ken even ontgraten. Filets en ontgrate v-is kunnen ver werkt worden tot schoteltjes welke ook bij hen die geen uitgesproken vislief- hebbers zijn in de smaak zullen vallen- Zo kunnen dergelijke gerechten een middel zijn om jeugd en ouderen vis te leren eten, een „kunst", waarvan een mens zijn leven lang plezier en voordeel hebben kan! Recepten voor 4 personen Vis in kerriesaus 750 g vis of 500 g visfilets, Vt liter vls- of andere bouillon, 1 dl (ruim kopje) melk, 40 g (4Vaeetlepel) bloem. 50 g (ruim 3 eetlepels) boter of margarine, 1 uitje, 1 flinke theelepel kerrie, zout, De vis zonodig schoonmaken, wassen en zouten. Het uitje snipperen en met de kerrie lichtbruin fruiten in de boter of de margarine. De bouillon en de melk eraan toevoegen en stoven. Daar na de vis met een schuimspaan uit de saus nemen en op een schotel leggen De saus binden met de bloem die eerst met wat koud water is aangemengd. Dan de saus over de vis schenken. Men kan de vis ook in de oven gaarstoven Gekookte aardappelen, pureé, droge rijst of gort of macaroni en groente (sla) bij deze visschotel geven- Wittekool met vis 1 witte kool. lVa kg aardappelen, 750 g vis (wijting, schelvis, kabeljauw), boter of margarine, 30 g 3 eetlepels) bloem, (peper), zout. De schoongemaakte, gewassen en in stukjes gesneden aardappelen en de fijngesneden kool in weinig water met zout gaarkoken in ong. 30 min. De vis schoonmaken, gaar koken in ong. 10 minuten in weinig water met zout en van de graten ontdoen- \<z liter van het visnat weer aan de kook brengen, bin den met aangemengde bloem en deze saus afmaken met boter cf margarine, (peper en) zout. Aardappelen, kool en de in stukjes verdeelde vis met de saus Vermengen en in een schaal overdoen- Ook op dit geredht kan men in de oven nog een bruin korstje laten ko- Visgoulash 500 4 750 g visfilets, 6 grote uien, 114 eetlepel paprikapoeder, zout, peper, bo ter of margarine of olie, een scheutje bouillon, (bijv. getrokken van kop en graten). De uien schillen, wassen, snipperen en in de boter, de margarine of de olie lichtbruin fruiten. De paprika, de bouil lon. peper en zout toevoegen en de vis hl dit mengsel s*arsmoren in ong. 14 Uur. Bij dit gereCnt liefst droge rijst geven- Het tekort op de gewone dienst van Nederlands Nieuw Guinea heeft over 1951 19 millioen bedragen, door Neder land bijgepast. Aan kapitaalsuitgaven is 25 millioen besteed. Voor 1952 zijn deze bedragen in de grootte van 10 4 12 mil lioen gulden. Indien het vervoer op zee naar de schepen van de K.PM. zou kunnen wor den verbeterd, dan zou de uitvoer van Nieuw-Guinea snel toenemen. Nieuw- Guinea zou 200 pet meer kunnen uit voeren dan thans geschiedt. Dit is een gevolg van gebrek aan prauwen en klei ne kustvaartuigen. Werd dit verbeterd, dan zou dit een belangrijke bijdrage be tekenen in het begrotingstekort. Het wachten is nog steeds op de Nederlandse grote ondernemers. Deze wensen wel in lichtingen, doch duiven in verband met de status van het land geen beslissing nemen. „Ik wacht met smart op hen, want zij zijn het die het land moeten openen" zeide de gouverneur. Thans is een contract getekend voor de bouw van 200 huizen en andere ge bouwen, welk werk gegund is aan een firma te Gouda. had povere resul- n -;eft hier in een „na ons de zond- !oed"-stemming. Het biertje, de paar denrennen en de bokswedstrijden zijn be langrijker dan alle arbeid onder de „Overwerken? Dat laten we aan de Ne derlanders over" zei een arbeider op de fabriek. Tn deze .abrit' ïoatte jarige Schiedammer, die er „fitter le klas" was. Het is waar, de jongeman had een prima getuigschrift van de Am bachtsschool en ook eind-diploma HBS „University" noemden ze dat hier. Laatsi genoemd diploma kon hij wel opbergen Het cijfer voor goed vijlen en boren bezorgde hem een plaats op de fabriek Zonder overwerk, verdient hij 12 (f 100) per week. „Daar moest ik m Hol- lr.nd drie maanden voor werken zei de jongen. Hij vergat met de snelheid van de jeugd. En in een Australische fabriek „werken?" Een dezer dagen verschenen rapport over de arbeidprestatie van de immigran ten heeft alle directeuren van bedrijven uiterst tevreden gestemd. Er kwamen uit die hoek al protesten tegen het voorne men der regering, om op inflatoire gron den de immigratie te beperken. Wat mij betreft: ik probeer het nu maar eens bij het Employment Office Het staat vast, dat ik er met open ontvangen zal worden Er zijn 250.000 Die kant moet het uit Méér eenheid in steun aan onze soldaten Het werk voor de geestelijke ging van de militairen wordt krachtiger aangepakt dan ooit te voren, sedert de reorganisatie van het Prot. Interkerke lijk Thuisfront alle actie op dit terrein op de best mogelijke wijze is gecoördi neerd. Volgend jaar hoopt men af te komen van rlle aparte acties voor een militair clubhuis hier of lectuurvoorzie ning daar. De drie in het P.I.T. samen werkende groeperingen zullen dit geza menlijk bekijken. In het voorjaar van 1952 zal weer aan alle kerken gevraagd worden een collec te te houden voor dit werk, liefst op de zelfde Zondag. Tussen 22 October en 4 November worden straatcollectes gehou den. In de eerste helft van 1950 werd door de kerken ruim 19 mille bijeen gebracht, een bedrag dat zeker niet hoog genoemd kan worden. Prof. Kruyt sprak voor C.N.V. Drang tot kopen wordt in stad meer dan op platteland geprikkeld (Van een onzer verslaggevers) TTOE KWAM DE commissie-Kruyt er toe in haar rapport over de ge- -A-I- meen te-classificatie te concluderen dat er tussen de hoogst- en de laagst geclassificeerde gemeenten een uurloon verschil van 10 cent moet blijven bestaan? En waarom behoort het loon verschil tussen werkers in gelijke functie op het platteland en in de stad minder te worden bij sa larissen boven f 2500 om bij salarissen van f 4000 of f 4500 en hoger geheel te verdwijnen? Dit waren enkele vragen waarop prof. dr J. P. Kruyt dezer dagen een antwoord gaf op een studieconferentie van het C.N.V. te Utrecht. j; Binnenkort worden richtlijnen belangrijk gewijzigd Binnenkort zullen, niet-officiële kringen, nieuwe richtlijnen worden bekend gemaakt voor de aan melding bij een Nationale Reserve. Deze richtlijnen vormen een herziening van de reeds bestaande richtlijnen en naar ver luidt, houden zij het volgende in: 1. De minimum leeftijd voor de aan melding zal worden verlaagd van 21 jaar tot 18 jaar. 2. In plaats van voor 1 jaar zal een vrij williger nu voor twee jaar een verband- acte moeten tekenen. 3. Artikel 5 van het besluit, dat zegtde ,Zet de wereld op zijn kop' Felle taal van prol. Zuidema Wie Christendom in practijk brengt, wordt er niet direct beter van (Van onze sociale redacteur) VEEL CHRISTEN-MIDDENSTANDERS werken hard voor winkel weken en ruimen in hun zaak een grote plaats in voor Sinterklaas, maar denken er niet over zich Christelijk te organiseren. Sinterklaas is dan ook een Heilige die zich ten bate van de zaak laat uitbuiten en dat is Chris tus niet. Wie vandaag op het maatschappelijk terrein zijn Christendom in practijk wil brengen, moet betalen en hij wordt er niet direct beter van". Deze scherpe woorden sprak prof. dr S. U. Zuidema dezer dagen op de der de kaderconferentie van de Chr. Middenstandsbond te Woudschoten bij Zeist, waar hij een referaat hield over Roeping en goed recht der Christe lijke organisatie. uit deze groep organiseren zich niet of zij organiseren zich verkeerd, n.l. in een or ganisatie, die de doorwerking der Chris telijke beginselen op het maatschappe lijk terrein niet voorstaat. Onkunde Prof. Zuidema wees er op dat de ver ontschuldiging „De middenstandsorgani saties organiseren geen mensen, maar bedrijven, en bedrijven zijn niet Christe lijk" geen hout snijdt. Want het bedrijf is slechts een abstractie. Het bedrijf koopt en verkoopt' niet. Er staat een naam op de -aak en in die naam komt een ver antwoordelijk mens naar voren. Nieuwe maatschappijvorm We staan aan de vooravond van een nieuwe maatschappijvorm, waartoe de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie de weg heeft gebaand, aldus spreker. De overheid wil een deel van haar taak overdragen aan organen, rus tend op de vrije organisaties, die de geestelijk-maatschappelijke stromingen in ons volk vertegenwoordigen. Zij geeft de Christenen dus zelf de gelegenheid hun beginsel in die nieuwe maatschappyvorm te laten doorwerken. Veel middenstanders weigeren echter aan deze oproep van de overheid gehoor te geven. Prof. Zuidema herinnerde er aan, hoe naast de krachtige Christelijke werkne mersorganisaties slechts zwakke midden standsorganisaties staan met ledentallen, die volstrekt niet evenredig zijn met het aantal Christen-middenstanders. Velen Och, waarom eigenlijk niet? De grote mensen doen het ook. Waarom zou ik achter blij- gStllsiPiP ven? Van deze kant bekeken zie je de dingen weer 'x! anders. Daar een mijnheer zijn bril on derstboven en ginds valt een kin derwagen bijna te gen de wolken aan W4t zou het toch naar zijn, als alle mensen met hun hoofd naar bene den liepen! Moei lijk vel, in elk geval ;rappig. Alleen je houdt het niel lang uit zo. Je krijgt het je hoofd wordt rood. Als pappa klaar is met zijn plaatje. Ga ik gauw gewoon staan. Enljezichtje te zien. Zo zet ik met mijn dan weet ik wel wat u doet! U draait na- snuitje alles onderstboven vandaag.. Nou uurlijk de krant op zijn kop om mijn doe Minder groente, meer fruit dan in 1950 De totale groentenproductie van 1951 wordt thans geraamd op 90 procent van de oogst 1950. Die raming is 6 procent hoger dan in Juli, dank zij het gunstige weer dat daarna kwam. De afneming van de groenteproductie is vooral een gevolg van de inkrimping van het areaal. In 1950 werd 1.164 millioen kg geteeld, dit jaar naar schatting 1.050 millioen kg. Vermoedelijk zal de fruitproductie 1951 ruim 20 procent hoger liggen dan de oogst 1950; appelen zullen er zelfs 30 pet meer zijn. (In 1950 werd 464 mil lioen kg fruit geoogst, dit jaar naar schatting 562 millioen kg). Ditjes en Datjes uit de Oost Veertig kustvaarder uit Nederland De hoofdambtenaar van het Indonesi sche ministerie van verbindingen, mr Koesnan Tjiitrowardojo, vertrekt deze maand naar Nederland en Westeuropese landen voor de bestelling van veertig kustvaarders De Locomotief klaagt dat er behalve de omroepers nog slechts 9 Nederlanders verbonden zijn aan de omroep. Dit is nog niet voldoende om een avondprogramma te verzorgen. Van de naar Nederland vertrokken krachten hebben sommigen verlenging van tract gevraagd, doch het ministerie voorliohting heeft dit geweigerd, it Men kan in Djakarta reeds vernemen, dat op 1 Januari a.s. helemaal geen Neder lands programma meer in de lucht zal zijn. it De Nederlandse vereniging te Ma- lang telt thans i600 leden. In Soera- baja is het aantal Nederlanders in Augus tus jj. met 111 verminderd. In Midden- Java worden 8321 cursussen gegeven aar 322.234 analphabeten. ir De Indonesische vice-premier heeft op het kerkhof Pan- doe te Bandoeng de eerste steen gelegd van een grafmonument voor de op 27 April 1950 vermoorde Amerikanen prof. Kennedy en Robert Doyle. Het gebruik van de gronden voor de Nederlandse erevelden Kalibanteng en Taman Djen- dral Soedirman te Semarang is met 10 jaar verlengd. Europeanen en Christenen zullen voortaan op Kalibanteng begraven worden als er op Kobong geen plaats is. „Dat niet-organUeren kan gebeuren uit onkunde, want menig Christen-mid denstander weet volstrekt niet, wat er op maatschappeiyk terrein aan de hand is. En menige dominee ook niet, aldus prof. Zuidema. Ten slotte sprak hy over de stromingen, dia de noodzakeiykheid van maatsch."ppeiyke organisaties niet er kennen. Hij noemde dit een doorwerken van de uit het Middeleeuws-Rooms-Katholicisme afkomstige gedachte van de scheiding tussen natuur en genade, waardoor alle Christelijke activiteit gebroken wordt. Deze fatale gedachtengang kan slechts worden doorbroken als de Reformatori sche Christen leeft uit de waarheid, dk hem alleen kan vrijmaken. Vrijmaken ook voor Christelijke actie op maatschap peiyk terrein. Prof. Zuidema noemde Kuypers ge dachte van de souvereiniteit in eigen kring het enige beginsel waarmee de ar beider verlost kan worden uit de slaver nij van de werkgever ondernemer kan worden verlost slavernij der overheid. verbintenis wordt gesloten tot het ver richten van werkelijke dienst ter hand having of tot herstel van de openbare rust of orde binnen het rijk van Europa, wordt aangevuld met de zinsnede: in geval van oorlogsomstandigheden of andere buitengewone omstandigheden. 4. Vastgelegd zal worden, dat de vrij- williger, wanneer hij in werkelijke dienst wordt opgeroepen, in een streek zal blij ven waar zijn woonplaats gelegen is. 5. De vergoeding der oefenavonden zal waarschijnlijk worden verhoogd. 6. Het is niet uitgesloten, dat vrij- willigers na twee jaar trouwe dienst een byzondere vergoeding zullen ontvangen. Hierbij zal uiteraard rekening worden gehouden met het aantal oefenavonden dat is bijgewoond. België zonder Marshallhulp? Naar Associated Press te Brussel ver neemt, is het mogelijk dat België afziet van verdere Marshall-hulp. Het vacantieselzoen is voorby, maar toch willen we even berichten, dat de landgoederen De Dennenhorst te Ede, Het Hoogezand te Epe en Het Eerder Achterbroek in Ommen en Den Ham geheel of gedeeltelyk voor het publiek zyn geopend, maar De Kamphoeve in Hilversum en Bussum en Oud-Amelis- weerd te Bunnik door verkoop aan de werking van de Natuurschoonwct zyn onttrokken ir Hoeven gaat evenals Etten- Leur en Kucphen accoord met de plan nen om het dorp St. Willebrord geheel onder de gemeente Rucphen samen te voe gen. Thans kan de zaak aan de Staten- Generaal worden voorgedragen. Het fruit van een aantal Zuidlimburgse veilingen mag thans ook via de grens- kantoren Aken-Vaalserkwartier (Stras- se) en Aken (Bahn) in West-Duitsland worden ingevoerd, waarmee de lange en kostbare weg via Venlo komt te verval len. Paul Brand te Bussum is 40 jaar (R.-K.) uitgever. Anton van Duinkerken schreef een jubileumboek „Veertig jaar Katholieke uitgevery. ir Als er financiële goedkeuring wordt verleend, zal de psychiatrische observa tiekliniek van het Huis van Bewaring te Utrecht worden uitgebreid met een selectriecentrum voor veroordeelde psy- chopathen. ir Als gevolg van de stag natie in de woningbouw zyn verscheidene losse arbeiders van Zaanse houtbewer- kende en -verwerkende industrieën ont slagen en er zullen nog wel meer ont slagen volgen. De recreatiezalen voor de passagiers en de verbiyven voor de bemanning van de Nieuw-Amsterdam zullen worden gemoderniseerd by de R'damsche Droogdokmt). Plannen voor een zusterschip van de Nieuw-Amster dam zyn er niet direct, deelde de H.A.L. mee. ir Ondanks alle geruchten deelt de L.V.D. mee dat er géén vliegveld by Venlo meer komt. De Ned. Kath. me- taalbewerkersbond gaat een actie voeren voor vacantietoeslag met een extra kin- derbyslag. Een schoolhoofd uit Neede, die een leerling had getrapt om dat die hem had voorgelogen, is in Zut- phen veroordeeld tot ƒ40 boete, ir De Bussumse opkoper die in hechtenis wordt gehouden als verdacht van moord op de Hilversumse boswachter Van der Schagt in Juni 1947 in welke zaak hy een bekentenis aflegde zou in de bezettingstyd ook een Duitse officier van het leven hebben beroofd, althans pogingen daartoe hebben gedaan. Wat de eerste vraag betreft, toonde prof. Kruyt uitvoerig aan dat een onderzoek naar de uitgaven voor levensmiddelen heeft uitgewezen dat hier het verschil tussen stad en platteland verwaarloosd kan worden. Op het gebied van h keer is het platteland natuurlijk nadeel. Hiervoor moet wekelijks ƒ0.40 meer uitgegeven worden, terwyi daar ook de verlichting en verwarming meer kos ten meebrengen. Veel groter is echter het'verschil tus sen de huren. Dit bedraagt tussen d« hoogst en laagst geclassificeerde gemeen ten zelfs ƒ3.45 in de week in het nadeel in de stad. Mooie etalages Dan is daar nog het veel omstreden punt der consumptie-stimulering: het nen in de stad is duurder, doordat daar meer uitgeeft tengevolge van drang tot kopen die uitgaat van de mooie lifter stond met arm in 't verband Bij Delft door Voorburgenaar ontmaskerd Een automobilist uit Voorburg heeft een jonge lifter ontmaskerd, die een handige oplichter bleek te zy'n. Met een arm in het verband stond de jongeman, de 24-jarige R. uit Leeuwarden, vorige week op de rijksweg bij Delft te liften. Hy kon met de automobilist meeryden naar Zwolle en vertelde onderweg, dat hij zyn geld thuis had laten liggen, doch in Delfzijl f500 tegoed had. De Voor burgenaar leende hem een tientje er kreeg de belofte dat het geld de volgende dag per postwissel zou worden terug gestuurd. Toen de geldzending uitbleef, kwam de automobilist tot de conclusie, dat hy was beetgenomen. Gisteren zag hy tussen Utrecht en Den Haag dezelfde jongeman staan liften. De Voorburgenaar liet hem meeryden bracht hem naarde politie in Delft. Daar bleek dat de jongeman uit Avereest was ontvlucht en vermoedelijk reeds 30 automobilisten had opgelicht. Het band om-zyn arm diende om medelyden op te wekken. De politie wikkelde 38 meter zwachtel af. Kardinaal Mindszenty, de gevangen Hongaarse R.K. prelaat, verkeert in staat van volledige lichamelyke geestelyke uitputting. Veertien procent van de Nederlandse volwassen bevolking is al eens in Parys geweest, ir S. Snoek is benoemd tot ge meente-ontvanger van Groningen, ir De Ned. Landbouwgemeenschap houdt sa men met de Vl^amïe Volkshogescholen op 21, 22 en 23 Sept. een tweede Bel gischNed. landbouwontmoeting in Brugge, ir Acht personen werden licht gewond toen gisteren op het Damrak te A'dam een tram op een stilstaande tram reed. ir De bevrydingsfakkel uit Nor- mandië is gisteravond door tienduizen den juichende Eindhovenaren ingehaald De eerste Eindhovense bevrydings- markt werd geopend, ir De 25-jarige Anthonius Theodorus te Braak uit Arn hem wordt sinds 15 Sept. vermist. Hy is geestelyk niet helemaal normaal. etalages, de reclame en de vele gelegen heden tot het uitgeven van geld. Prof. Kruyt verdedigde handhaving van een gemeenteclassificatie en een indeling van de gemeenten in vyf klassen, waarby het uurloonverschil tussen de eerste en vyfde klasse 10 cent zal moeten bedragen. Dit is als volgt berekend: huurverschil 6 4 7 cent. consumptiestimulering 5 4 6 cent en aftrek voor de hogere kos ten voor verkeer etc. ten plattelande 2 Behoef f en van intel lectuelen Het bovenstaande gold voor gezinnen, waarby verreweg het grootste deel van het inkomen aan primaire levensbehoeften wordt uitgegeven. Hogere en lagere intel lectuelen geven echter een niet aanzien- ïyk deel van hun salaris uit aan secun daire levensbehoeften als lessen, concert bezoek, lectuur e.d. Deze dingen zyn voor de plattelandsbewoner aanzienlyk duur der dan voor de stadsbewoner en op grond daarvan wil de commissie het sa larisverschil tussen stad en platteland bo de salarisgrens van ƒ4000 laten ver dwijnen. Spreker weer er op dat de commissie getracht heeft het rechtsstandpunt te handhaven dat stad en platteland ook ln de loonvorming geiyk behandeld moeten worden. Zy, die de classificatie af willen schaffen, plegen juist onrecht, want hoe wel de nominale lonen dan gelyk zouden worden, zou er een belangrijk verschil zyn in de reëele lonen en om deze laatste gaat het ten slotte. Zoals te verwachten was, ontwikkelde Lch een geanimeerde discussie. Voldoende geleidehonden voor blinden De achtersta. in de africhting van geleidehonden voor blinden is thans ge heel ingelopen. Geen enkele blinde be hoeft meer lang te wachten. Minvermo- kunnen gratis een hond aanvra gen by het secretariaat. Burg. De Raet- singel 23 d, Dordrecht Vierde vondst van tonijn aan onze Noordzeekust Enkele dagen geleden werd een ruim twee meter lange dode tonyn (Thunnus thynnus L.) op het natuurmonument „De Beer" by Hoek van Holland gevonden. De tonyn was daar aangespoeld. De soort is familie van de makreel en voedt zich o.a. met haringen. Dat dit geen ohbelangryke vondst is, kan men af leiden uit het feit, dat er slechts drie vroegere vondsten uit ons land bekend zyn. In 1916 spoelde een tonyn aan te Schevendngen, in 1920 één op Texel en in 1923 vond men een tonyn tussen Terheide i Kijkduin. Deze typisch-pelagische trekvis komt oor in het Middenlandsezeegebied en de Noord-AJlantische Oceaan van de Canarische eilanden tot by IJsland en Moermanskkust en in de Westelijke Oost- De laatste tyd blyken deze vissen tal- ryker in de Noordzee voor te komen en dan worden zy aangebracht op de visafslag te IJmuiden. De smal-sikkelvormige staartvin en d« kleine by vinnen zy n een typisch kerv merk voor deze soort. Het dier is na at het Ryksmuseum van Natuurlyke Histo rie te Leiden vervoerd ter aanvulling de collecties. Van boeken en tijdschriiten „Hollands roem der 17e eeuw" door Derk Weerendag, uitg. mij Holland, Amsterdam. By de titel „Hollands roem der 17e eeuw" zal iedereen terstond weten, dat het hier gaat om onze schilderkunst. En Derk Weerendag heeft het dan ook in zyn boek over niet minder dan 34 schil ders uit die tyd. Denkt u nu niet aan een droge opsomming van feiten uit het leven der kunstenaars. Niets is minder waar dan dat Weerendag heeft elke droogheid vermeden en als een echt ge nieter van de roemrijke schilderkunst doet hy niet anders dan vertellen, boeiend vertellen, over de kunst van Rembrandt, Steen, Potter, De Hoogh, Seghers, Metsu, Dou, Bol e.a. Hij weet zuiver en raak te typeren, hy weet die kunst voor ons te doen herleven en dat alles in een taal, die iedereen begrypt en zal boeien. In dit boek zullen èn de vakman èn de leek heel wat vinden om .te leren. Maar boven al wist Weerendag, door de frisheid van behandeling, de liefde voor onze 17e eeuwse schilderkunst te doen opvlam men. Het prachtig uitgegeven boek, de tweede druk verscheen, verlucht met talrijke reproducties. Com. B. Het na de oorlog opnieuw uitgeven van Pennings Wessels-serie i; een succes ge worden. Daarom besloten de uitgevers La Rivière en Voorhoeve, ook enkele werken van Louis Penning over andere perloden van de Zuid-Afrikaanse ge schiedenis opnieuw te doen verschynen. Zo ontstond de serie „Voor Vrijheid en Recht", onder welke leuze de Boeren eenmaal ten strijde trokken. Deze woor den zyn ook gebeiteld op de grafzerk van „Oubaas" Penning. Zijn kleinzoon ver zorgde de nieuwe serie. „Voortrekkersbloed" behandelt de Gro te Trek en de .strijd tegen de Zoeloes (Dingaansdag, Piet Retief!). „In de goud- mynen van Zuid-Afrika" geeft een ge heel andere stryd weer: die tegen het goud. En „Voor Vryheid en Recht" ten slotte, het derde deel van de serie, toont dat de Boeren nóg met hun vechten niet klaar waren. In Wereldoorlog I weiger den zy de wapens op te nemen tegen hun burenPennings beschryft de inner- ïyke verdeeldheid, die welig tierde. En alleen Pennings kan dat op déze wyze. Christen zijn in deze wereld door dr Th. Bovet, uitg. Boekencen trum, Den Haag. De Zwitserse Christen-arts Bovet schreef dit „eenvoudig handboek voor de dagelykse practyk van het leven" en zyn Rotterdamse collega A. Hijmans vertaal de het in het Nederlands. De psycholoog- psychiater Bovet werd geboren in 1900 cn kwam tot het Evangelie, hoewel hy niet godsdienstig opgevoed werd. Leven bij de Bijbel betekent geen doodse rust: „Het is een waagstuk om Christen te zijn. Gode zy dank is het weer een waag stuk geworden in onze tijd, zoals eens tweeduizend jaar geleden!", aldus Bovet. Het is te merken, dat de schrijver de menselyke ziel kent. Daarvoor is hy ook psychiater. Toch vertelt hy op eenvou dige en heldere wyze. En hij stemt menig een (kerkelijk of niet) tot nadenken. Naar het Heilig Blad, O.T., door P. A. de Rover. uitg. H. Veen- man en Zonen, Wageningen. De Rover is onze kringen voldoende bekend, om breedvoerig te moeten neer schrijven. dat wat hy vertelt altijd boeit. Deze Bijbelvertelling en -verklaring voor de rijpende jeugd bevestigt de eerste zin weer. Op tal van jeugdverenigingen wordt het trouwens al gebruikt, vele on- derwyzers baseren er hun vertelling op en in menig gezin met opgroeiende kinde ren wordt het gezien. Daarnaast kan het van grote betekenis zyn voor hen. die tot nu toe niet gewoon waren in de Bijbel te lezen. Voor hen is de Bijbel vaak zo'n „moeiiyk" boeken voor wie niet? De verklaringen en aantekeningen van De Rover zullen daarom ook hen. die wèl geregeld in de Bijbel lezen, van dienst kunnen zyn. Juist omdat De Rover zoveel bronnen geraadpleegd heeft, en ook omdat vele plaatjes en kaartjes de tekst verdui delijken We mogen gerust biy zyn met een boek als dit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5