Beslissing over het al of niet studeren is een zeer verantwoordelijke NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 Universitaire rectoraatsoverdracht Verheugenis over voorstellen voor nieuwe wet H.O. PROF. Dr S. T. BOK heeft vanmiddag het rectoraat van de Leidse uni versiteit in een plechtige bijeenkomst, die in het groot-auditorium werd gehouden, overgedragen aan de nieuwe rector, prof. dr J. H. Boeke. Voor deze overdrachtsrede bestond weer grote belangstelling. Prof. Bok critiseerde in de aanvang van zijn rede de traditioneel geworden vorm van de overdrachtsrede en bepleitte het geven van een overzicht van wetenschappelijke prestaties in het afgelopen academische jaar in plaats van een registratie van aantallen studenten, mutaties, toestand der ge bouwen enz. Voor beide hoofdtaken van de universiteit, het beoefenen van de wetenschap en het opleiden van jongeren in wetenschappelijke zin, geldt de wetenschap immers als leidraad en zulk een overzicht zou voor regering en gemeenschap een betere grond bieden voor het beoordelen van de waarde der universiteit dan de gebruikelijke registratie, die eigen lijk een taak is van het bureau van de universiteit. Ook voor de toekomstige student zou een dergelijk wetenschappelijk over zicht een welkome oriëntering vormen, mede voor de keuze van de universiteit. Om een begin te maken met een derge lijke opzet van de overdrachtsrede ging spreker wat dieper in op één wetenschap pelijk onderzoek van het afgelopen jaar, namelijk het onderzoek dat, gesugge reerd door de Leidse lector Van der Hulst, het wentelende centrum van het melkwegstelsel „zichtbaar" heeft gemaakt met behulp van de radiostraling. Dit werk, aldus prof. Bok, toont de regering dat het geld, voor weten schappelijk werk gevoteerd, inder daad de soort vruchten afwerpt waarop werd gehoopt, al kan zy geen deviezen innen voor het hiermede geopende panorama op de binnen plaats van het melkwegstelsel. Het toont bovendien onze landgenoten, dat Nederlanders nog steeds tot top prestaties op wetenschappelijk gebied in staat zijn, indien zij daartoe vol doende fondsen ter beschikking krij gen. Voorts wees de rector op de ontwik keling van nieuwe inzichten over de wijze, waarop leyende weefsels onvat baarder kunnen worden gemaakt voor het ultravirus van de kinderverlamming, ter stimulering van welke inzichten prof. Verlinde van de vroegere Amerikaanse gezant een spontane gift ontving van 50.000. Overgaande tot de jaarlijkse registra tie wees spreker, naar aanleiding van het aftreden van de hoogleraren Gorter, Van Gilse en Bijl, op de opmerking van de president-curator, dat het aanbeveling zou verdienen een traditie te ontwikkelen volgens welke hoogleraren,'die bij de in trede van hun ambt zich in een openbare rede aan de universitaire gemeenschap voorstellen, bij hun afscheid als het ware een „wetenschappelijk testament" in het openbaar zouden uitspreken. Naar aanleiding van de mutaties in het docentencorps en de intree- - rede van de Amerikaanse gasthoog leraar Kidner herinnerde spreker aan een geruchtmakend artikel van diens voorganger Miller in het Amerikaan se tijdschrift Atlantic Monthly, Waar in deze zijn blijkbaar ongunstige in druk over dc Europese universitei ten weergaf, onder de titel „What drove me crazy in Europa?" Wat de senaat teleurstelde, was niet in de eerste plaats het ongunstige persoon- lijke oordeel van prof. Miller over de Europese universiteiten, noch zijn ontleding van het Europese waarde ringsoordeel over de Noord-Ameri kaan, maar wel het feit dat de schrij ver de senaat niet in kennis heeft ge steld van zijn artikel, hoewel hij er de Leidse universiteit en zijn tijde lijk deelgenootschap daarvan in ver meldde. Tijdens zijn gasthoogleraar schap was de senaatsleden van zyn ongunstige indruk niets gebleken en dat hij hier helaas „crazy" was ge worden, had hij zorgvuldig verbor gen gehouden. Het dunkt mij, dat prof. Millers houding als gast geens zins een levendige demonstratie is geweest van een volgens hem alles overtreffende Amerikaanse cultuur, aldus prof. Bok. Gelukkig gingen tegen Millers opvat tingen ook in Amerika veel stemmen op, o.a. van de vroegere Amerikaanse gast hoogleraar te Leiden Hocking en in een openbaar debat met prof. Miller te New York stelde de Leidse hoogleraar Locher, gasthoogleraar te Ann Arber, belangrijke gedachten er tegenover. Na de overige mutaties te hebben meld, besprak prof. Bok de vele c tacten tussen de Leidse universiteit het buitenland. Minder dan tien -procent, van de senaatsleden bezocht buitenland se congressen, hetgeen vooi schappelijke werkers zeker te weinig moet worden geacht en dat nog wel in een tijd met zijn roep om geestelijk contact tussen de volkeren en in een land, dat eens door de grote vaart groot werd! Bij sport geen alcohol Vervolgens richtte prof. Bok de aan- dacht op de studentenmaatschappij. In geschreven waren in het afgelopen jaar 4332 studenten. Het aantal goed stu derenden was zeker veel lager, want nog altijd zyn er velen onfier lien, van wie ten onrechte was gehoopt, dat zy dc voor de studie nodige eigenschappen van aan leg en karakter zouden blijken te be zitten. Veel levensgeluk en ook veel geld zouden niet verloren zijn gegaan, indien deze ongeschiktheid tevoren zou zijn in gezien of spoediger zou zyn gebleken dan nu zo vaak het geval is. De beslissing over het al of niet stu deren is een zeer verantwoordelijke en het is te betreuren, dat daarover zo wei nig voorlichting voor ouders en kinderen ter beschikikng staat. Naar sprekers de hoogte is komen stellen van de toe stand in die gebouwen. die dringend uitbreiding behoeven. Hij uitte daarbij verbazing en ontevredenheid over het feit, dat nog niet was begonnen aan de sinds vele jaren gevraagde verbouwing van het laboratorium voor anatomi- histologie, waartoe de gelden reeds lang ter beschikking stonden. Zijn uitdrukke lijke wens, dat een bepaald deel daar van nog voor de jaarwisseling tot stand zou v/orden gebracht, is intussen steeds niet nagekomen. Een schril licht op zulke zaken werpt het feit, dat de bouw van het laboratorium vooi physiologie, waartoe onmiddellijk n bevrijding in beginsel was besloten, gens overbezetting van de Rijksgebou wendienst kort geleden is opgedragen aan een particuliere onderneming, die later mededeelde het voor minder geld beter te kunnen bouwen. Spreker vermocht geen schijn te ont dekken van een efficiënte uitvoering van Rijkswerken voor de Universiteit, ïn verband daarmede wees hij op het nent zal mogen worden van een secta- Verhoogde deskundigheid De Leidse senaat, teleurgesteld over de houding van de andere senaten in dit opzicht, is van mening dat het opnemen hoogleraren in het Universiteitsbe stuur, overeenkomstig het voorontwerp wet een belangrijke bevordering is de deskundigheid der te nemen be sluiten. Uitsluiting van de hoogleraren het bestuur zou tevens bestendiging betekenen van een element, dat het' goede werken van een Universiteit nodig remt, namelijk de helaas minder prettige stemming van de meeste ser leden tegenover het college van c st was spreker een grote verheuge- geweest, dat de president-cui hem onlangs een zeer openhartig gesprek onder vier ogen over _deze destructieve stemming toe stond, een gesprek dat tot volledig wederzijds begrijpen leidde; niet alleen tot de wil om hierin verbe tering te brengen, maar ook reeds tot het bespreken van daartoe nuttige maat regelen. Bedoelde stemming berust geenszins op minder gunstige oordelen de' personen. De waardering hun vele en zware, vrijwillige en baatzuchtig werk is zonder twijfel groot verdiend. Wat de senaatsleden hin dert is het systeem, dat de schriftelijk dienen voorstellen in de boezem het college van curatoren worden beoordeeld, zonder dat met de indiener persoonlijk liefst mondeling van gedach ten wordt gewisseld. De hoogleraren weten daardoor niet of een afwijzing op een juiste kennis van feiten en bedoelingen berust e ontstaat licht wrok. Spreker gaf daar- 'mening schiet de universiteit of het de partement in dit opzicht tekort. In de dagbladpers verschijnen tegenwoordig waarschuwingen tegen het ondernemen van een academische studie, omdat in Nederland een overmaat van academici te verwachten zou zijn. Ze zijn zonder overleg met de Leidse senaat opgesteld, al stamt er één uit departementale bron. De juistheid vermocht spreker niet in te zien en het zou ernstig te betreuren zijn, als jonge mensen met goede aanleg er door werden teruggehouden, de gemeen schap in de .moeilijkere beroepen te gaan dienen. De studentenmaatschappij in Leiden achtte spr-eker in grote-lijn gezond. Spre ker betreurde echter het grote aantal spoorstudenten, die zich buiten deze maatschappelijke orde houden. Zij be rokkenen zich daarmee een pijnlijk na deel, want het is voor ieder van groot gewicht persoonlijkheid en karakter te ontwikkelen in het levende contact met tijdgenoten van diverse pluimage, waar toe de werkelijke studentenwereld zulk een unieke gelegenheid biedt. Om tot uitdrukking te brengen dat de seijaat het gezelligheidsleven van de stu denten nuttig acht, heeft spreker, na eerst alle aankomende studenten volgens een nog jonge traditie in de Pieterskerk te hebben toegesproken, hen die lid van het Leidse studenten-corps of van de Vereniging van vrouwelijke studen ten te Leiden wensten te worden, op geroepen om zich in de senaatskamer aan de rector voor te stellen. Enige aspecten van het kunst- en sport leven onder de studenten besprekende, uitte prof. Bok er zijn voldoening over, dat dit jaar een duidelijke vermindering van het alcoholgebruik op de Varsity viel op te merken. „Bij sport geen alcohol" behoort niet alleen voor de deelnemers, maar ook voor de toeschouwers de leuze te zyn. De promoties Het aantal promoties, dat na de bevrij ding regelmatig maar zeer langzaam steeg, bereikte dit jaar de 50, dat is 5 procent van het aantal aangekomen stu denten en dus veel te weinig. Voor ve len zijn de kosten van het promoveren dé reden voor het nalaten daarvan. Het grootste deel van die kosten is onver mijdelijk, namelijk de tijd die het beno- I digde onderzoek kost'en die vaak neer- komt op een jaar uitstel van de maat schappelijke loopbaan. Maar ook de drukkosten zijn hoog. De Leidse senaat heeft daarom be sloten algemeen bekend te maken, dat de omvang van de dissertatie niet groot behoeft te zijn: het gaat om de kwali teit; en als deze goed is zal kunnen den volstaan met een als dissertatie op gemaakte overdruk van een tijdschrift artikel en de gebruikelijke, vaak korte De senaat acht het geen gelukkige op lossing, zoals van ministeriële zijde het vooruitzicht werd gesteld, een ning te verschaffen, daar deze een zware last legt op 't begin van de loop baan. De Senaat beveelt daarentegen aan, elke promovendus het betaalde col legegeld terug te betalen, omdat juist de gepromoveerde blijk heeft gegeven de voor het land zo nuttige Universi taire opleiding in de gewenste vor: hebben volbracht. Op hoge prijs is gesteld, dat de xr ter van O., K. en W. zich persoonlijk vei-gezeld van hoofden van dienst, op iinds 25 jaar leeg staan van twee zeei grote gebouwen op het terrein van he \cademisch Ziekenhuis, ondanks di chreeuwcnde behoefte aan woon- ei i erkruimte in ons land. Hy wees ook op nhoudbare toestanden in andere labo- atoria. Curatoren hebben een uitstekend initiatief genomen door te komen tot iversitair plan voor de komende vijf ir, dat met hun hulp in vrijheid dooi de hoogleraren werd opgesteld. Zou d< ring op dit plan efficiënt kunnen reageren? van een treffend voorbeeld en consta teerde dat een dergelijke gang van za ken niet slechts bitterheid kweekt, maar ook vaak het juiste doelwit doet missen. I Deze moeilijkheden worden in de hand gewerkt doordat het secretariaat van het college een dubbele functie heeft: enerzijds worden minder belangrijke za ken natuurlijk door de secretaris en zijn bureau afgedaan en worden de belang rijkere door hem voorbereid voor de vergaderingen van het college, maar an derzijds vormt hij voor de hoogleraren tevens- de enige toegangsweg tot het college. Het lijkt gewenst deze twee functies te scheiden en bovendien rechtstreekse spreekuren van de curato ren in te stellen. De Universiteit heeft in de eerste plaats vlotheid en deskundigheid nodig by het nemen van beslissingen. De hui dige gang van zaken waardoor een enigs zins ingrijpend voorstel pas na bijkans twee jaren kan worden aangenomen, weerhoudt de hoogleraren zelfs van het nemen van noodzakelijke initiatieven in de hoop op een toekomst, waar de be slissende instanties er een eer in zullen stellen, vlot deskundige besluiten te ne- In zijn slotwoord bracht de scheidende rector dank aan de Koningin voor het hem toevertrouwen van het rectoraat. Met de hoop op een glorieuze toekomst van de Leidse Universiteit droeg hij dit rectoraat over aan prof. dr J. H. Boeke, hem 'toewensende dat hij Leiden in een goed jaar ten goede zal mogen leiden. Collecte t.b.c.-bestrijding De huis-aan-huis-collecte voor de tbc- bestrijding, die vorige week in onze stad werd gehouden, beeft ƒ2402,18 opge bracht. (Advertentie) Weekend op Woudscholen Chr. padvinders hebben een nieuwe leider Ds Kalkman (21 jaar in de korte broek) legt zijn taak neer (Van een onzer verslaggevers; 'C'FiV EN TWINTIG jaar geleden hebben heel wat Katwijkers even vreemd opgekeken, toen zij dominee W. M. A. Kalkman in een korte broek door het dorp zagen lopen. Al die tijd echter is deze predikant een trouwe drager geweest van de padvindersuniform en hij zal er voorlopig ook nog geen afscheid van kunnen nemen, ofschoon hij gisteren op Woudschoten afscheid nam als Hoofdkwartierscommissaris voor de Christelijke groepen der Nederlandse padvinders. Hij droeg het leiderschap over op de schou ders van iemand, die ook met hart en ziel werkt voor de beweging: ds J. W. van Swigchum.-uit Rotterdam. Wat de Universiteit in al haar gele dingen het meest heeft beziggehouden zijn de voorstellen voor een nieu op het Hoger Onderwijs. Leiden verheugd, dat het door hem steeds be pleite beginsel van grotere zelfstandig heid der Universiteiten in het voorstel tot wetswijziging is verwerkt. Natuur lijk zal ook dan de staat volledige con trole met het recht van veto moeten kunnen uitoefenen, omdat een openba- universiteit in epen ppval rip mnn- "uuiuAeiuei- van uc pauvm- eisiien in geen geval ae expo ders de volmacht had overhandigd, gaf Ja, dat was toch wel het hoogtepunt van deze nationale koempoelan, die hon derden leiders en leidsters van de X- groepen naar Zeist had geroepen. Staan de voor de rond het raadsblok in carré opgestelde Koempoelandeelnemers zei ds Kalkman, terwijl de stilte van de Zeister dennebossen haast tastbaar was: „Het grote ogenblik is gekomen. Aan alle din gen komt een einde, ook aan de periode waarin ik heb gefungeerd als hoofdkwar tierscommissaris". Ds Kalkman zei, dat hem dit afscheid met weemoed vervulde. „Dit is een groot stuk van mijn leven ge weest", zei hij. „Ik ben van begin af aan gegrepen geweest door de padvindersbe weging". Aan het einde van zijn afscheids rede sprak ds Kalkman de wens uit, dat onder Gods zegen de beweging in groei en bloei mag toenemen. Met de hand op de vlag legde daarna ds Van Swigchum de padvinderseed af ten overstaan van de oude hoofdkwartierscommissaris, terwijl de troep het half saluut gaf. „Met ver trouwen", zei ds Kalkman, „draag ik alles aan je over". Nadat hij aan de nieuwe hoofdleider van de Christelijke padvin- Mej. Sierat temidden van felicitaties, bloemstukken, fruitmanden en andere geschenken. Foto N. van der Horst. ds Kalkman aan zijn vrienden en v dinnen de woorden mee, die Baden Powell in 1937 staande op de raadsrots gebruikte „God bless you all". Het eer wat ds Van Swigchum in zijn nieu functie van hoofdkwartierscommissc ivas gericht tot zijn voorganger Kalkman, die zoals spreker zei, driemaal het getal der volmaaktheid in dienst der beweging heeft uitgediend: 21 jaar. Har telijk dankte hij de afgetreden hoofd kwartierscommissaris voor het werk. dat hij, vaak tegen een stroom van moeilijk heden in, voor de beweging heeft ver richt. Op zijn beurt installeerde ds Van Swigchum ds G. van Leeuwen, jeugdpre- dikant der Ned. Herv. Gemeente in Den tot assistent-hoofdkwartierscom- aris: de functie die de nieuwe hoofd kwartierscommissaris tot gisteren heeft bekleed. Namens het hoofdkwartier bood oubaas H. ten Bokkel Huinink aan ds Kalkman het erehoofdkwartierscommissariaat na opbaas J. Buitendijk uit Den Haag ;n speech van hart tot hart aan zijn oude vriend enige fraaie geschenken overhandigde: een Delfts blauw bord en een album met handtekeningen. En daar mee was de pleéhtigheid van afscheid en installaties afgelopen. Maar op deze Koempoelan waren er meer programma punten, die de deelnemers nooit zullen vergeten: de Zaterdagavond met de boeien de rede van ds J. A. van Nieuwenhuyzen uit Rotterdam over „Volgt1 Mij", eei derwerp, waarin hij op de tekenen de spoortekenen, die Jezus Christus wereld heeft uitgezet, van zijn kribbe naar het kruis tot aan de voleinding der wereld toe. En dan het kampvuurpro gramma in de grote zaal van Woudscho ten; échte Zaterdagavondse vrolijkheid met liedjes, volkszang, kleine sketches en leutigheid rondom de centrale figuur van vele kampvuren der X-groepen: Ake la A. G. Rijks. Ademloze aandacht was er Zaterdag tenslotte voor het kampvuurspel onder leiding van oubaas L. van Bochove #iet het thema: „Wie zijn leven zal willen verliezen, zal het om Christus' wil behou den". De kerkdiensten op Zondagmorgen onder leiding van ds Kalkman en ds Burgy, de sessies met als onderwerp: spoortekens in het spel van verkennen, ie boekbespreking van ds G. van Leeuwen en de welpen-verkenners- qn voortrek- kersspelen waren evenementen. Indruk wekkend was de sluiting van deze Koem poelan door ds Van Swigchum onder het dalen van de driekleur: de handen van alle deelnemers kruiselings ineen gesla gen werd er een kring gevormd, die de hechte verbondenheid van de padvinders symboliseerde. „Schildersjongen valt van ladder" EHBO-wedstrijden Ewout Joppensz-groep R.K. ambachtsschool De vereniging „Don Bosco" kan be ginnen met de bouw van de R.K. Am bachtsschool te Leiden. De Koninklijke goedkeuring is n.l. afgekomen. De school zal verrijzen aan de Van Zwietenstraat (tussen Boerhaavelaan en Mariënpoel- straat). Een halve eeuw Antiquiteitenhandel Brugmans, Nieuw- steeg 15, bestaat deze maand een halve eeuw. De zaak was eerst gevestigd in de Janvossensteeg. A. A. de Groot overleden Zaterdag is op de leeftijd van 85 jaar overleden de heer A. A. de Groot, vroe ger boekhandelaar en uitgever. Tot 1937 jvas hij eigenaar van boekhandel Gebr. Van den Hoek aan de Breestraat. De be grafenis vindt Woensdagmiddag om 3 uur op „Rhijnhof" plaats. Mej. J. Sierat: diamanten hulp in de huishouding Warme vriendschap omringt de oude getrouwe De meest grootse dag, die mej. J. Sierat ooit heeft beleefd, was Zaterdag. Toen vierde zij haar 60-jarig jubileum als hulp in de huishouding bij de familie Van Dorp. Eerst was zy bij de familie L. G. van Dorp, Haarlemmerstraat 7, thans helpt zy nog regelmatig een handje mee in het gezin van de zoon, de heer F. van Dorp, Van Assendelftstraat 19 te Ocgstgeest. Op „haar" vlag uit. De met een autotocht via de Janvossen steeg, waar haar oude woning was, op de plaats, waar nu „Prediker" staat. Men ging ook langs het perceel Haar lemmerstraat 7, waar Jansje voor 60 jaar haar intrede deed in de familie, en andere vertrouwde adressen werden vergeten, zodat de jubilaresse m poosje in het verleden leefde. De bewoonster van het St Annahof —in de Zegerstraat, waar mej. Sierat thans woont, lieten zich natuurlijk ook niet onbetuigd en 's middags werd er in de Van Assendelftstraat een receptie gehouden. Mej. Sierat heeft de geluk wensen in ontvangst kunnen nemen van de families Van Dorp en Impeta, van af gevaardigden van bestuur en bewoon sters van het hofje en ook zelfs van isen, die voor deze unieke gebeurte- ineens kwamen opduiken. Met blijd schap vierde de 7S-jarlge temidden van bloemen, fruit en andere cadeaux haar jubileum. „Fantastisch!" zei Jansje De bewoners van het hofje zullen mor gen en Donderdag ook nog een feest- avondje krijgen. Mej. Sierat werd bij haar 40-jarig jubileum al onderscheiden, n.l. met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Voor een manten jubileum bestaat nu eenmaal geen onderscheiding. De warme vriend schap, waarmee men haar nog steeds omringt, zal haar ongetwijfeld ook veel voldoening geven, De Ewout Joppensz-groep organiseerde eer een E.H.B.O.-wedstrijd op het ter- ;in van het slachthuis. We kunnen zeg gen, dat deze wedstrijd geheel is ge slaagd. De opgave luidde ongeveer als volgt: Een schildersjongen, die een villa het opknappen is en op een ladder :en garage staat te werken, komt te vallen, breekt iets en heeft ook nog andere verwondingen. Een zeer goede gedachte was om de Padvinders-E.H.B.O.-ers vervoeren de gewonde per fiets. Foto N. van der Horst. Heropening en opening Het wolmagazijn „De Nijverheid", Haarlemmerstraat 40, heropende het be drijf in een geheel verbouwd en gemo derniseerd pand. Het machinale schoenreparatie-bedrijf M. Giezen opende een filiaal Hansen straat 30. Advertentie) technische vaardigheden, die een pad vinder nu eenmaal eigen zijn, in het E.H.B.O.-werk doelbewust te laten ge bruiken. Van eenzijdigheid of eentonig heid was dan ook geen sprake. Een her haling zal ongetwijfeld op prijs worden gesteld. De prijzen, die door de districtscom missaris werden uitgereikt, werden als volgt behaald: 1 Jan van Galen Leiden, 159% punt; 2 Jan van Hoof Leiden; 8 Ewout Joppensz Leiden; 4 Prinses Irene Hillegom; 5 Shawano's Oestgeest; 6 Jan van Hoof Leiden; 7 Prinses Irene Hille gom; 8 Hugo Grotius Alphen aan den Rijn; 9 Alphense Meeuwen Alphen aan den Rijn, 67% punt. Agenda voor Leiden Prediker, 8 komst. Volkshuis, 8 uur: Contactavond voor emigranten. Schouwburg, 8 uur (K. en O.): Meeuwen boven Sorrento. Dinsdag. Wijkgebouw Levendaal, 3 uur: Opening bazar De Demping. Woensdag. Prediker, 8 uur: Maranathasamen- komst. Royal, 8 uur: Receptie Zuiderkwartier. Tentoonstellingen. Lakenhal. 10—5 uur: Ars Aemula Naturae (t.m. 30 Sept.). Nachtdienst apotheken. Apotheek Kok, Rapenburg 9, en apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. Alphen aan den Rijn. Marthastichting, tjn. 21 Sept.: Zento. NederlandEngeland" Vrijdagavond om 8 uur wordt voor het genootschap Nederland-Eng eland, af deling Leiden, de eerste winterlezing ge houden. Dan spreekt mej. Phyllis Bent- ley in „De Doelen" over „The Brontës". Voorts verwacht men dit seizoen de vol gende sprekers: prof. dr A. A. Prins; captain Payne Best (The Venlo-inci- dent); mr Berhard Hollowood (Punch;; mr E. Cable (Enlightened selfishness); mr J. S. Webster (English education); mr A. Giardelli (The English approach to painting). Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er. in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3