JMetrare £rüt$rlje (Courant De sport van Zaterdag Eisenhower eist snellere opbouw van de Europese defensie Deense en Nederlandse bezwaren tegen Pact-uitbreiding Grotewohl lokt met algem, Duitse verkiezingen Ridgway zendt boodschap aan de Roden Wist U MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN0.18. per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9330 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticf) fs gfjebleoto myn bert in togljenspoet" ZIE PAG. 4 EN 5 AchesonHet is koit dag J TE OTTAWA, waar de ministers van Buit. Zaken, Financiën en Defensie der twaalf Noord-Atlantische mogendheden bijeen zijn, heeft Dean Acheson, op advies van generaal Eisenhower, een belangrijke mede deling gedaan. Het komt, kort en bondig gezegd, hierop neer, dat meer haast gemaakt moet worden met de bewapening der Atlantische strijd krachten. De Amerikaanse minister van Buit. Zaken verklaarde: „Het is nog maar kort dag". De taxatie van het aantal troepen, dat Eisenhower nodig heeft en de snelheid, waarmede de leveranties uitgevoerd moeten worden, waren vervat in een „zeer geheim commissieverslag"., dat vol gens Ass. Press nog deze week onder de loupe wordt genomen. Het voorstel van Eisenhower komt neer op een vervroegde recrutering van bepaalde groepen reserve-strijdkrachten. Hoe kunnen echter de finan ciële middelen worden gevonden om de herbewapening te versnellen, zonder de economie van verscheidene landen in de war te sturen? Dat het Immers, de rapporten van de „Finan ciële en Economische Raad" en van de „Raad voor de Defensie-productie" schij nen niet veel ruimte te laten voor een snellere herbewapening. Het is mede van groot belang, dat er een manier wordt gevonden om de dreigende inflatie in bedwang te houden. Het grondstoffenge- brek moet worden overwonnen en lan den, welke in benarde omstandigheden verkeren, geholpen worden bij de finan ciering der herbewapening. Volgens Reu ter, zal een definitieve beslissing over de snellere opbouw der Europese defensie niet op de huidige bijeenkomst te Ottawa vallen. Zulks zal waarschijnlijk worden voorbehouden aan de Octoberzitting van de Atlantische Raad, die in Rome plaats Te oordelen naar Reuter, zal Denemar ken zich blijven verzetten tegen het Amerikaanse voorstel om Griekenland en Turkije tot de Noord Atlantische ver dragsorganisatie toe te laten. Met een enkel woord hebben wij hier reeds mel ding van gemaakt. Men verwacht, dat de ministers van Buit. Zaken van Noorwe gen en Nederland, het standpunt van hun Deense ambtgenoot zullen steunen. Uiteraard hoopt men in Amerikaanse kringen, dat door informele besprekin gen hierover alsnog een compromis mo gelijk zal zijn. Het standpunt van Dene marken komt hierop neer, dat het niet realistisch zou zijn, de Noord Europese landen in het bestek van het Atlantisch Pact te verplichten tot hulp aan veraf gelegen landen, waarmee weinig of geen banden onderhouden worden. Het wordt echter minder waarschijnlijk geacht, dat Gevangenen uitgebuit door personeel? Onderzoek in Leeuwarder strafgevangenis Teeen een aantal personeelsleden van de afdeling Arbeid in de strafgevangenis te Leeuwarden zijn verdenkingen gerezen dat zij gevaneenen ten eigen bate ge- exnloiteerd hebben, meldt de Tel. Op last van de officier van Justitie in Leeuwarden, mr dr F. Hollander, stellen twee rechercheurs van de rijkspolitie en twee accountants thans een uitvoerig onderzoek in. Fen deel van de admini stratie en boekhouding is in beslag ge nomen Er zijn nog geen arrestaties ver- De beschuldigingen luiden dat het per soneel de gevangenen heeft gedwongen tot hogere arbeidsprestaties. Daarbij zou den vele ondrachten zijn uitgevoerd die buiten de boeken zijn gehouden en ook van de werkuren zou slechts .een deel- zijn geadministreerd. Door knoeierijen met de verschillen tussen de prijzen die aan overheidsdiensten en particulie ren mogen worden berekend, zouden extra-winsten gemaakt ziin. Op deze wijze moeten werkzaamheden zijn ver richt aan boten, landhuisjes, kampeerwa gens, enz. Bovendien zouden materialen zijn verdwenen. Dr H. N. BOON GEZANT IN GRIEKENLAND Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, verwacht men in welingelichte kringen de benoeming van de secretaris generaal van Buitenlandse Zaken dr H. N. Boon, tot gezant in Athene. De tegen woordige gezant, de heer G. W. Boisse- vain, werd in 1948 als zodanig benoemd. Van landarbeider tot eerste burger van Groningen De benoeming van het Tweede Kamer lid Tuin (P.v.d.A.) tot burgemeester van Groningen werd in deze stad niet ver wacht. Men had er op gerekend dat een academisch gevormde zou worden geko zen, temeer omdat de burgemeester door gaans ook de functie bekleedt van presi dent van het college van curatoren der Rijksuniversiteit. De heer Tuin is 51 jaar oud en was aanvankelijk werkzaam als landarbeider Later werd hij echter onderwijzer en in 1937 volgde zijn benoeming tot burge meester van Hoogezand. De nieuwe benoeming is ook voor de heer Tuin zelf een volkomen verrassing. Wel had men hem begin Augustus ge polst, doch gesolliciteerd had hij niet. Op 3 September werd hij evenwel in Den Haag ontboden waar minister Van Maarseveen hem meedeelde dat hij zou worden voorgedragen als burgemeester van Groningen. Van de 39 raadsleden in Groningen behoren er 16 tot de P.v.d.A. De heer Tuin is een broer van de regeringscommissaris te Finsterwolde. Zijn benoeming gaat op 1 October in. Denemarken toch van zijn vetorecht ge bruik zal maken, indien er een overwel digende meerderheid vóór de toelating van Griekenland en Turkije tot de Pact organisatie zou zijn. Vermelden wij nog, dat voorzitter Van Zeeland het plan lanceerde, de perma nente vertegenwoordigers van de „Raac van Plaatsvervangers" (die geregeld te Londen bijeenkomen voor het opstellen en uit\verken van plannen der Atlanti sche organisaties) de rang van „minister" te verlenen. Zij moeten, aldus Van Zee land, in staat zijn, zelfstandig beslissin gen te nemen, zonder verplicht te zijn, die eerst ter goedkeuring aan hun rege ringen voor te leggen. Wat Amerika extra honoreert Voor het ogenblik valt geen nieuwe belangrijke poging van Amerika tot financiering der economische voor uitgang in de wereld te verwachten. De militaire behoeften zijn thans de enige overheersende factor der Ame rikaanse PQlitiek voor overzeese lan den. De Amerikaanse hulp zal echter overwegend naar Europa blijven gaan, aangezien Europa op zijn beurt de grootste en directe bijdrage kan leveren tot de collectieve defensieve kracht. Zo kunnen ook de Europese leden van de Pactorganisatie nog steeds enorm voordeel verwachu van het Amerikaanse hulpprogram ma. Echter moest de hulp volgens punt IV van het programma Truman, bestemd voor economisch achterlijke gebieden, in belangrijke mate worden uitgesteld. Aldus de ge zaghebbende Londense Times. Volgens traditie heeft de minister van Binenlandse Zaken Zaterdagmiddag de beide Kamers der Staten-Generaal in naam der Koningin gesloten. De plechtigheid bood voor de kijkers al een klein voorproefje van het kleurige schouwspel op Prinsjesdag. Oost-Duitse piopagandatiuc Adenauers volgelingen laten zich echter niet van de rechte weg dringen PROMPT HEEFT OOST DUITSLAND gereageerd op het besluit der „Grotè Drie", dat West Duitsland een apart vredescontract krijgt. Het Oost-Duitse propaganda-apparaat werkt op volle toeren. Premier Grotewohl lokt met algemene, vrije en gelijke verkiezingen. Dan zal de ideaaltoestand ontstaan van een „verenigd, democratisch en vredelievend Duitsland". Dan zal er spoedig een echt vredesverdrag met geheel Duits land gesloten worden. Aldus Grotewohl's ontboezemingen in de Oost Duitse „Volkskammer". Deze propagandist van Stalin ging zelfs zo ver te ver kondden, dat het program van Washington betreffende Duitsland, een verraad betekende aan het Duitse volk, overeenkomende met dat van Hitier. In Oost-Duitsland zijn gisteren overal vergaderingen gehouden in het kader van de .campagne, die verkiezingen in ge heel Duitsland beoogt. De communisti sche hetze druipt er af. Men tracht on rust te zaaien, door Amerika, Engeland e: Frankrijk er van te beschuldigen, op burgeroorlog aan te sturen. De herbe wapening van Duitsland betekent oorlog, aldus het stramien, waarop de Roden borduren. Op de Rode offerte voor algemene ver kiezingen in geheel Duitsland heeft Bonn en de West-Duitse pers scherp critisch gereageerd. Echter heeft bondskanselier Adenauer zijn kabinet in speciale zitting bijeen geroepen, teneinde de jongste ont wikkelingen onder de loupe te nemen. In een persgesprek heeft Adenauer gezegd, dat de beoogde overeenkomsten tussen West-Duitsland en de „Grote Drie" nog diit jaar zullen worden gesloten. De Bondsrepubliek zou aan de komende con ferentie van Vier op voet van gelijkheid deelnemen. West-Duitsland, aldus Ade nauer, zal niet langer het voorwerp zijn van de Geallieerde politiek, maar zelf zijn besluiten nemen. Alles wijst erop, dat Duitsland spoedig lid zal worden van de Ver. Naties en de toestand valt te ver gelijken met die in 1926, voordat Duits land deel uitmaakte van de Volkenbond. In een toespraak te Essen, heeft de lei der der West-Duitse sociaal-democraten, Schumacher, felle critiek uitgeoefend op de besluiten der „Grote Drie". Hij zeide, dat West-Duitsland geen gelijkheid van rechten krijgt, het plan Schuman en het plan Pleven slechts dienen om West- Duitsland te knechten cn het is om die redenen, dat hij niet wil weten van een Duitse bijdrage aan de Europese defensie. Het invloedrijke Franse blad Le Monde is van oordeel, dat Rusland wel eens hervatting zou kunnen voorstellen de conferentie der „plaatsvervangers", teneinde de herbewapening van West- Duitsland te voorkomen. In dit verband zij herinnerd aan de jongste Russische nota tot Frankrijk gericht. Mossadeq voelt zich weer bedreigd Samenzwering tegen zijn regering De Perzische premier, Mossadeq, voelt zioh hoe langer hoe meer bedreigd. Thans j er zeker van, dat er een samen zwering tegen zijn regering op touw is gezet. De veiligheidsdienst werd onmid dellijk gealarmeerd en verzocht een onderzoek in te stellen. Een lid van de parlementaire oppositie heeft deze klacht Mossadeq ongegrond genoemd. Zij slechts bedoeld zijn om politieke tegenstanders uit de weg te ruimen. Intussen is de Londense reactie op het Perzische ultimatum uitgebleven, omdat nader wordt gemeld, Averell Harri- geweigerd heeft het ultimatum aan Engeland door te zenden. De directie van de Anglo-Iranian heeft 960 Perzen, die werkten in afdelignen, waar nu geen Engelsen meer werken, ontslagen. Mossadeq heeft verklaard, dat hij en zijn regering geen compromis in het olie geschil zullen aanvaarden, zolang zij de steun van het parlement hebben. Afge vaardigden van de oppositie hebben gisteren opnieuw een bijeenkomst van de Perzisch kamer geboycot. Perzië en Afghanistan hebben Zater- ag een overeenkomst gesloten over de levering van olie aan laatstgenoemd land. vioe-premier van Perzië, Fatemi, heeft verklaard, dat zijn land zich tot Rusland zal wenden voor de aankoop suiker, indien Engeland zal blijven weigerqji dit product te leveren. Nadar wordt gemeld, dat vijf grote Britse zeesleepboten, die voor Abadan gemeerd lagen, met volle kracht Basra zijn opgestoomd, begeleid door de torpedobootjager Saintes. De Perzische olieraad heeft kort geleden aanspraken op de boten laten gelden. Dennenbladwespplaag Wordt 300 ha naaldhout kaalgevreten Ongeveer 300 ha naaldhout in de middellijke omgeving van Arnhem dreiut van de z.g. gewone dennenbladwesp. te worden kaalgevreten door de larve Deze weinig voorkomende plaag heeft ons land voor het laatst geteisterd in d jaren 1937 tot 1940 op de Noordelijk Veluwe en de Utrechtse heuvelrug. Met een artillerie-verkenningsvliegtuig dat speciaal voor besproeiing is ingericht, heeft de Ned. Heidemaatschappij dezer dagen de strijd tegen de larve aangebon den. Bij gunstig weer kan men 100 ha per dag bewerken. Het aangetaste bos is grotendeels particulier bezit. Wrijving in enige kampen In enige Ambonnese kampen is d« overgang van huishoudelijke werkzaam heden van Nederlands personeel op Am- bonnezen nnut zonder wrijving gegaan In deze kampen was men namelijk mening, dat daardoor Nederlanders werkloos zouden worden en dat zij zelf in het Nederlandse productieproces den worden opgenomen, hetgeen m( strijd achtte met het belang van d« tionale strijd. Als kampen, waarin zich deze moeilijkheid voordeed, zijn ons ge noemd Barneveld, Tiel, Teuge, Heithui- zen en Eist. In andere kampen kookt mer echter. Het is te verwachten, dat deze zaak spoedig zal worden opgelost. Vier vrijwilligers gewond terug uit Korea ;t vier Nederlandse en zeven Bel gische gewonde Korea-vrijwilligers aar boord is het Deense hospitaalschip Jut- landia Zaterdag in Rotterdam aangeko- Zij waren de laatsten van de 211 gewonden waarmee het schip uit Japan vertrokken. Generaal Ridgway had hen allen persoonlijk afscheid ge- vier Nederlanders zijn de Hage- 3 A. Duyvesteyn, M. J. F. Groos cn H. C. M. van Moll en de Brabander H. A. J. van Hurne uit Uden. De Jutlandia is op 1 Augustus uit Tokio vertrokken blijft nu vermoedelijk twaalf da^ Rotterdam liggen om dan naar Japan terug te keren. Bij de aankomst w aanwezig generaal-majoor dr J. Th. Wilkens, inspecteur geneeskundige dienst, kap. L. vap Loon, vertegenwoordiger Prins Bernhard, gen.-maj. J. H. R. Lagas, namens minister Staf, en de Deense ge- gant Fin Lund. Koning George. Enige bezorgdheid heeft de lichte longaandoening Koning George by zijn lijfartsen gewekt, die de vorst opnieuw hebben onder- Hervatting van overleg Droeve Zuid Koreaanse balans van oorlogsleed; aantal slachtoffers1 millioen GENERAAL RIDGWAY heeft de Noordelijken doen weten, dat hij bereid is officieren te zenden naar de brug van Pan Moen Dj om, de Zui delijke grenspost van het gebied van Kaesong. Aldaar kan gesproken wor den over de voorwaarden tot een hervatting der wapenstilstands-onder- handelingen. De boodschap van Ridgway werd door een officier per hcfschroefvliegtuig overgebracht. De officier was vergezeld van tolken en een journalist. Dit is dus het antwoord van Ridgway op de Noordelijke brief van 12 September j.l. Hierin hadden de Roden te kennen gegeven, dat zij de besprekingen w ten te hervatten. In zijn boodschap klaart Ridgway voorts, dat de onder handelingen van 23 Augustus op wijzing der Noordelijken werden onder broken. Hij wil een rechtvaardige en eer volle wapenstilstand. Inmiddels maken de Roden opnieuw Goerings vrouw krijgt juwelen terug De weduwe van Hermann Goering, Emmy Goering, die vroeger filmster was, zal weldra wellicht een gedeelte van de familiejuwelen ter waarde van 150.000 Zwitserse franken, terugkrijgen. De juwelen van de rijksmaarschalk zijn van de staat Hessen overgebracht naar Beieren en worden thans door des kundigen onder de loupe genomen om de individuele eigenaars in de familie- Goering aan de weet te komen. Een Duitse zuiveringsrechtbank heeft EMMY GORING ....juwelen.... 30 procent van Emmy Goerings vermogen verbeurd verklaard. Indien de juwelen van dit vonnis buitengesloten worden, zullen ze aan haar teruggegeven worden. DAT ln Eindhoven een jaarlijkse „be- vrijdingsmarkt" is ingesteld en de eerste morgen wordt gehouden. DAT vertegenwoordigers van het Ned. Rode Kruis onder wie de directeur van het hoofdbureau in Den Haag, dr G. M. Verspyck, te Munster hebben gesproken over een overeenkomst voor wederzijdse hulp langs de grenzen. DAT 7 leden van het Ned. circus Mik- kenle (1 Nederlander, 1 Tsjech en 5 Duitsers) bij de Luxemburgse grens in België zijn aangehouden omdat hun pa pieren niet in orde waren. DAT tien Eindhovense wielrenners vandaag uit Bayeux (Normandië) zijn vertrokken om het. bevrijdingsvuur, door hun eigen burgemeester ontstoken, naar hun woonplaats over te brengen. DAT pseuóo-vogelpest is uitgebroken onder de kippen van de heer Bissels te Berlicum. DAT de trekking van de Haak-In- loterij (kankerbestrijding) op 28 Sept. in A'dam zal geschieden. DAT het m.s. Poelau Laut van de My Nederland, dat ernstige machineschade heeft opgelopen, van Port Said naat IJmuiden zal worden gesleept. DAT de sluiting van de Staten-Gene raal Zaterdag slechts door 38 van de 150 Eerste en Tweede Kamerleden werd bij gewoond. DAT kapt. Lt.z. B. C. Mahieu vandaag als chef-staf van de commandant der zee macht is opgevolgd door kapt. Lz. A. J. Quanjer, die voordien was geplaatst bij de marinestaf. DAT de ministers Mulderije en Rutten Zaterdag het eeuwfeest meevierden van de broeders-congregatie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten in A'dam en de alg. overste, vader Tarcisius, benoemd is tot officier in de orde van O.N. DAT het gezin van J. Seijkens door een brand op een zolderetage in de Ka- meliastraat te R'dam gisteravond dak- Loos is geworden en bijna heel de verze kerde inboedel verloren ging. DAT de 66-j. Jacobus Tange uit Gorinchem sedert 27 Aug. wordt DAT Raamsdonk voor de woning bouw een 4 pets lening zal afsluiten I 215.000 bij de Prov. Noordbrb. eiectr. mij, terwijl tien van de te bouwen ningen dan voor het personeel van deze maatschappij bestemd zijn. DAT bij het gemeentebestuur van Raamsdonksveer een aanvraag is inge diend om vergunning tot de bouw van een kazerne voor plm. 1000 pontonniers. DAT min. In 't Veld op een weekend van het gewest Gelderland van „De Nieuwe Koers" in Velp een rede heeft gehouden. DAT dit weekeind bij Nijmegen een samenkomst plaats had van intellectue len uit verschillende kringen van Nij megen en het Duitse Rijnland. DAT de 40-j. schipper Willem Knoop, wiens schip Wilry te Buinerveen ligt, sedert Woensdag wordt vermist. DAT de 26-j. motorrijder C. M. bij Wissekerke (Z.) Zaterdag tengevolge van een fijne motregen tegen een paaltje is gereden en op slag gedood. DAT Cobouw, het centraal orgaan voor de bouwwereld, een prijsvraag heeft uit geschreven voor het ontwerp van een wijkgebouwtje met een zaal voor 200 en een voor 50 personen. DAT mej. H. A. Heyermans uit R'dam, zuster van de schrijvers Herman en Ida Heyermans en oud-directrice van de eerste school voor vrouwenarbeid, thans nijverheidsschool voor meisjes in R'dam, gisteren 75 j. werd. DAT de jarige minister Rutten Zater dag een technische school in Culemborg opende, waarmee voor 't eerst een mi nister een ambtelijk bezoek aan dit stadje bracht. DAT Zaterdag in Utrecht het 5-j. be staan van de School reserve-officieren verbindingsdienst werd gevierd. DAT de rijwielhandel van L. Jansen in Silvolde (Gld) Zaterdag, vermoedelijk door het omvallen van een petroleum stel, geheel is uitgebrand. DAT Luik en Maastricht een uitwisse ling voorbereiden van gelegenheden voor vakonderwijs. DAT de 47-j. A. de Joode, het tweede slachtoffer van de ketelontploffing in ae Goudse Melkinrichting, die Woensdag jj. plaats had, Zaterdag is bezweken. melding van schendingen der neutrale zone van Kaesong. Zuid Koreaanse man schappen zouden tot driemaal toe hebben aangevallen en zelfs eenmaal geschoten hebben. Deze Zuid Koreanen waren, volgens radio Peking, in Amerikaanse uniformen gestoken. Wat de krijgsope raties betreft, werden bij Kansong zware gevechten geleverd van man tegen man. Ten N.W. van Koemwha werden troepen der Ver. Naties, die zich ingegraven had den met artillerie bestookt. Zuid Korea heeft de balans opgemaakt van vyftien maanden oorlog: Acht Hoen Koreanen zijn dakloos, een millioen leed oorlogsschade, drie en een half mil lioen vluchtelingen en 600.000 vernielde woningen. Voorts zijn, aldus het regerings- verslag, 1 millioen mensen om het leven gekomen tengevolge van rechtstreekse oorlogshandelingen en een even groo' aantal mensen werd zwaar gewond. Tips over Piet Bruin Beloning verdeeld over drie personen Op voorstel van de politie hebben B en W. van Amsterdam besloten de belo ning van f 1000 die was uitgeloofd voor opsporing of aanwijzing van Piet Bruin te verdelen over drie personen, meldt de Vkrt Ieder van hen is de politie met tips behulpzaam geweest by de arresta tie van de gemeente-ambtenaar. (Ver moedelijk zijn deze drie tipgevers de Arnhemmer Han Roosendaal, de Rotter damse M.T.S.-er Cornelis Meyer ei „derde man" die onbekend wenste to blijven. Red.) De commandant van het Neder landse onderdeel bij de grote legeroefeningen in Duitsland, ko lonel Van Griethuyzen links t tafel)) bespreekt met zijn officie ren de gevechtssituatievan Nederlandse troepen. Pap en yoghurt één a twee cent goedkoper Afschaffing van de omzetbelasting op pappen en yoghurt is oorzaak dat de maximum-pryzen met ingang van gis teren zijn verlaagd. Dat betekent dat melkyoghurt, ondermelk-yoghurt, als mede met gestandaardiseerde melk be reide rijstepap, bloempap en havermout pap twee cent per liter goedkoper wor den (zowel los als in flessen). Karrne- melkse bloempap en gortpap worden één cent per liter in prijs verlaagd. Aangetekende biiei met f 10.000 spoorloos Een aangetekende brief met een in houd van f 10.000, die uit Amsterdam was verzonden, is sedert veertien dagen spoorloos verdwenen. De vermissing werd ontdekt toen de geadresseerde de afzender op het uitblijven van de geld zending attent maakte. Als zeker wordt aangenomen dat het bedrag is ont vreemd. Garantieprijs olievlaszaad in 1952 5 hoger Minister Mansholt heeft ter bevorde ring van de teelt van olievlas voor de oogst 1952 de garantieprijs olievlaszaad verhoogd van f 60 tot f 65 per 100 kg. Verkeersagenthad een slokje teveel op Een verkeersagentvan vreemde nationaliteit en kennelijk met een slokje te veel op, stond Zondagavond op de provinciale weg Amsterdam Alkmaar met zijn armen te zwaaien om „het verkeer te regelen". Een Am sterdamse motorrijder remde plotse ling en kwam op het spiegelgladde asfalt te vallen. Een (echte) politie agent bracht zijn pseudo-coliega (een Zweedse zeeman) naar het bureau. De schade aan de gevallen motor werd op twintig gulden geschat. Prompt tastte de Zweed in zijn vestjeszak en legde twee tientjes op tafel. Na dit breed gebaar werd de zaak daarbij maar gelaten. Diama op vliegveld Stuntvliegtuig stortte van 30 m hoogte tussen de toeschouwers Twintig doden en twintig gewonden Hartverscheurende angstkreten slaak ten Zaterdag te Flagler (Colorado, V.S.) de toeschouwers van een vliegdemon- stratie, toeen een klein éénmotorig vlieg tuig, dat boven hun hoofden enkele stunts op een hoogte van niet meer 30 meter maakte, vervaarlijk begon wentenlen. In grote paniek trachtte r in allerijl een goed heenkomen te z ken, maar het toestel, dat snel viel, kwam midden tussen de toeschouwers tereent, waarna de motoren bleven draaien. Het vliegtuig vervolgde met horten en stoten zijn weg door de menigte mensen, w van er 20 werden gedood en een groot aantal gewond. Toen de machine, na door geparkeerde auto's en een am bulancewagen te zijn gebotst, tot stil stand kwam, bood de plaats, waar een minuut tevoren honderden in genoeg lijke stemming bijeen waren, de aanblik van een bloedbad. Overal lagen doder., velen afschuwelijk verminkt, en klonk het afgrijselijk gekerm der gewonden Wanhopige moeders zochten gillend naai hun kinderen, die op het terrein warer gaan spelen. Minister Drees biedt begroting aan Het is nu zeker dat minister Lieftinck niet uit Ottawa terugkeert om morgen op Pri.isjesdag persoonlijk de begroting 1952 aan de Staten-Generaal aan te bie den. De aanbieding gebeurt nu door mi nister-president dr Drees, die minister van Financiën ad interim is. Prof. Lief tinck komt pas Vrijdag naar Nederland. Foeterende toeters. Duizenden auto bezitters maakten gisteren in enkele Westduitse steden een oorverdovend ge toeter met hun claxons, om hiermee te protesteren tegen de voorgestelde verho ging van de weeldebelasting. Alle ziekenhuisinrichtingen in het dorpje Flagler werden onverwijld in be slag genomen. Boeren hielpen met vrachtwagens de gewonden te vervoeren. Het is thans zeker, dat het Franse vliegtuig, hetwelk met 39 personen aan boord tussen Toulouse en Oran werd vermist, is verongelukt. Het Neder landse schip Atlas, dat op weg is naar Barcelona, heeft voor de Spaanse kust zeven lijken van inzittenden opgepikt. Vermoedelijk is het vliegtuig bij het noodweer, dat langs de kust van Spanje heeft gewoed, verongelukt. Of er nog overlevenden zijn, is nog niet bekend. (Aduertentie) HOOVER WASMACHINES I EN STOFZUIGERS 't CCecttoAuis Breestr. 153 - Lelden - Tel. 20397 5 WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht L De Bilt; Wisselende bewol- 5 king met plaatselijk enkele f buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot "k krachtige en langs de Wad- denkust wellicht harde Weste lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 6.18-18.50; maan 19.25<» 10.03, 23 Sept, L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1