SIR PERCY Vergrote culturele belangstelling bracht K. en 0. sterke groei 10 vinger syst- NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 Van 36.000 naar 40.000 bezoekers Vier hoofdpunten in liet nieuwe programma Het is eigenlijk al vaak genoeg geschreven, dat Leiden zich over het bezit van K. en O. zeer mag verheugen. Deze instelling immers heeft sinds haar oprichting het culturele leven van de Sleutelstad bevorderd op een wijze, die bij ieder die er van hoort bewondering ontmoet. Nog verheugender is het, dat het K. en O. goed gaat. Meende men aanvankelijk hier en daar wel te kunnen voorspellen, dat het initiatief van 1945 op de duur weinig of geen kans van slagen zou hebben een nieuwigheid trekt altijd even belangstelling nu zal ieder er wel van overtuigd zijn, dat K. en O. een gevestigde instelling is, die er steeds weer in slaagt de culturele behoeften van grote groepen Leidenaars op' verantwoorde wijze te bevredigen. De directeur, de heer A. J. van de Pompe, voorzag ons op een persconferen tie van enige sprekende cijfers. Wij geven toe, dat de cijfers ditmaal wel zeer sprekend zijn, omdat zij een sterke voor uitgang te zien geven. Kregen de ver schillende activiteiten van K. en O. in het seizoen 1949—1950 ongeveer 36.000 bezoekers, in het seizoen 19501951 steeg dit tot 40.000. Andere vergelijkende cij fers zijn: '49—'50: aantal inschrijvers 7700, '50—'51: 8500; bezoekers toneel voorstellingen resp. 10.800 en 12.000; con certen resp. 6400 en 7100; opera 1912 en 3963; tentoonstellingen 1080 en 4700; filmvoorstellingen 5500 en 6000; werk- cursussen moderne talen 190 en 310; lezingen 2550 en 2700. Het bestuur heeft uitgerekend, dat elk lid in het afgelopen seizoen vijf maal naar een K. en O.-avond is ge weest. Men ziet dus, dat K. en O. een zeer grote invloed uitoefent op het culturele leven in onze stad. De cijfers spreken zowel van toene mende bloei van deze instelling als van een stuk vergrote culturele be langstelling van het publiek. Het bestuur van K. en O. is zich er va bewust, dat met de toeneming van ha: ledental de verwachtingen in deze kring ook stijgen. Daarom blijft men er streven het beste te geven. Dat is altijd eenvoudig. In ieder geval zijn i nieuwe programma weer vier pun ten, die de bijzondere aandacht vrager Men is er in geslaagd, voor de avonc an 6 October vijftig dansers "en danse Mondaccordeonclub in het Morskwartier Het Morskwartier is een club rijker geworden, en wel een vereniging mondaccordeonnisten. Het aanstaand voorjaar wil men al een uitvoering ge ven. Uiteraard kan men met muziek al léén geen avond vullen. Daarom ligt het in de bedoeling, tevens een toneelclubje aan de vereniging te verbinden. Men gestart met acht leden. De voorzitter, de heer L. Vosselman, die in Sassenheim verscheidene jaren geleden al een mond- accordeonvereniging in het leven heeft geroepen, is er van overtuigd, dat dit aantal zich wel zal uitbreiden. Jonge mensen, die ouder zijn dan twaalf jaar en lust hebben, zich bij de club aan te sluiten, kunnen zich opgeven bij de se cretaris, de heer H. Hogervorst, Spiegel straat 19. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruijne, De Haan, De Jager, Sneep en Veldhuizen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 15 Sept. 13 uur tot Zaterdag 22 Sept. 8 uur waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. ressen, zangers en zangeressen uit Joego slavië te charteren, die, In nationale klederdrachten gestoken, met een origi neel Joegoslavisch orkest in de Stadsge hoorzaal zullen verschijnen. Uitgevoerd zullen worden dansen (met zang en muziek! uit Montenegro, Bosnië, Mace donië, Dalmatië, Servië, enz. De gasten komen rechtstreeks van het bekende Festival of Britain. Zij hopen slechts enkele dagen in ons land te vertoeven, om daarna een tournee door België er Frankrijk te maken. In December vindt een opera-uitvoe ring plaats in de Schouwburg. Hiervoor heeft men de kameropera „Camerat; gevraagd. Van de solis(ten noemen v, Dora van Doorn, Erna Spoorenberg, Otto Couperus en Wiebe Drayer. Waarschijnlijk zal in Februari het be roemde ballet Jooss een optreden ge' ook in de Schouwburg. Nadere bijï derheden konden de heren achter de groene tafel niet geven, omdat de onder handelingen nog aan de gang zijn. En aan het eind van het seizoen is ei dan een grote slot-uitvoering, waar schijnlijk een of twee opera-voorstellin gen, indien althans met de Ned. Opei bevredigende resultaten kunnen worden geboekt. In een tweede artikel, dat wij Donder dag hopen te publiceren, zullen wij het nieuwe programma in zijn geheel be spreken. De volmaakte Virginia cigarette In Leidse Volkshuis kunnen emigranten cursus volgen Speciale aandacht voor technisch onderwijs De stichting „Practische emigranten- voorbereiding" gaat contact zoeken met instellingen met een cultureel doel, ten einde tezamen zo voordelig mogelijk les sen aan toekomstige emigranten te kun nen geven. In Leiden is een dergelijke samenwerking tot stand gekomen met het Leidse Volkshuls. Maandag om 8 uur wordt daar een contactavond gehouden, waarop een uiteenzetting van de emigra tie en de noodzakelijkheid van voorbe reiding wordt gegeven. Ook worden er enige films met Nederlandse commentaar over emigratielanden vertoond. De heer C. ten Kortenaar van genoem de stichting vertelde ons over de grote plannen, die men heeft. Dc stichting, die reeds geruime tijd geleien haar werk- Advertentie) n QjjPj 1 blind rhythm. ®HlPWl%Tjén&4 ta,en <130 letter" C9 Js grepen P- minuut) 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 L.A.K. in seizoen 1951-1952 Het Leids Academisch Kunstcentrum komt voor het seizoen 19511952 voor de dag met een serie van vijf programma's van elk 14 avonden. In die programma's hebben de beste evenementen op het gebied van toneel, muziek en ballet een plaats gevonden. Ook de film is vertegenwoordigd en evenals vorige jaren staat er een tentoonstelling op de kalender. Voor het toneel zijn uitgenodigd de Nederlandse Oomedie. de toneelgroep Co- media, The Young Vic, de Haagse Co- Goed nieuws voor Leiden: Voor bouw van 500 woningen het geld gevonden? „Financiën" zou het gehele land ver steld doen staan REEDS ONGEVEER VIJF MAANDEN GELEDEN stelde wethouder Jongeleen de pers in kennis van het plan tot het bouwen van vijfhonderd woningen in Leiden Zuidwest, bij de Haagweg. Het betrof hier een uniek plan, bij de samen stelling waarvan de Nationale Woningraad medewerking verleende en dat ongeveer millioen gulden aan kosten zou gaan vragen. houder Jongeleens mooie plan scheen in duigen te vallen! En reeds kwam de ge dachte op: het-maken van bouwplannen een mooi werk, maar de financiering van een allesbeheersende kwestie; Wel niet van officiële, maar toch goedingelichte zijde vernamen we, Te reden is tot verheuging. Na we geduld mag men thans aannen dat de bouw van de 500 woningen korte termijn kan doorgaan, dat althans een belangrijk deel er van kan begonnen. Vergissen wij ons is in de financiering voorzien bijzondere prestatie, die alle grote gemeenten in ons land ongetwijfeld steld zal doen staan, verricht is, is niet geheel duidelijk. Een feit schijnt het echter te zijn, dat Leidens wethouder financiën en de gemeente-ontvanger -eken van inspanning er in geslaagd zijn, de nodige leningen af te sluiten, tot ■n zeer aanzienlijk bedrag dus. Graag hadden we willen vermelden, qp welke wijze dit dan wel geschied is, maar noch wethouder Van der Kwaak, noch de heer Verstegengaven hierover gehoor. Het wachten is nu op de officiële mededelingen. De wethouder zei letter lijk: „Komt tijd, komt raad. En de raad weet ook nog niet alles, dus voor de pers is het nog geen tijdIs het onder tussen al bekend dat de ambtenaren op 3 October vrijaf krijgen?" Met een kluitje in het riet dus. Want de ambtenaren hebben op 3 October altijd vrij! Leiden is weer een Toonkunstkoor rijk Leids a capellakoor is er de basis van VELE CONCERTBEZOEKERS zullen met een zekere weemoed terug denken aan de jaren, dat in onze stad een onderafdeling van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst (niet te verwarren met de plaatselijke Maatschappij voor toonkunst) een zeer bloeiend bestaan leidde. Onder leiding van Daniël de Lange en daarna onder Anton Thierie nam dit koor een vooraanstaande plaats in onder de grote eerste-rangs koren van Nederland. Tal van indrukwekkende uitvoeringen liggen nog vers in ons geheugen. We noemen slechts die van Bachs Matthaus-Passion, bij welke gelegenheid ondergetekende als jongen in de gang der Stadsgehoor zaal naar de generale repetitie luisterde, zó vol was het bij die concerten! Voorts uitvoeringen van ,,La Damnation de Faust" van Berlioz, „Asis und Galathea" van Handel enz. Onder leiding van Richard Boer hadden ten slotte nog enkele uitvoeringen plaats, o.a. die van Bachs Weihnachts- oratorium. Naast het Toonkunstkoor bezat Leiden sprekend genoemd worden, dat deze kern zich er bij uitstek toe leende, de basis te vormen van het opnieuw op te richten koor deV Mij tot bevordering der toon- Als voorzitter heeft in het bestuur zitting genomen prof. dr D. J. Kuenen, als secretaris het Toonkunst-erelid, de heer N. J. Brouwer. De repetities zullen orden gehouden in het gebouw der luziekschool, Rapenburg 22, op Woens dagavond. Wij hadden het genoegen de heer Aribo aar diens plannen te vragen. Welnu, Toonkunst hoopt zijn rentree te maken met Bachs „Hohe Messe", terwijl daarna zeer waarschijnlijk een voor Leiden totaal onbekend oratorium van één van Bachs men In studie zal worden genomen. Men mag zich met de muziek liefhebbers verheugen over deze hoop volle perspectieven en het herboren Toonkunstkoor een voorspoedig bestaan zaamheden begon en tot heden 15181 honderd cursisten heeft, heeft in deze zo- haar lessen herzien. Speciale aan dacht is besteed aan de vakopleiding. De Nederlandse diploma's worden immers niet geheel in het buitenland erkend. De stichting heeft kans gezien een samen werking te verkrijgen tussen twee En gelse instellingen voor schriftelijk on derwijs, waarvan de diploma's in alle Engels-sprekende landen worden erkend in de andere landen gewaardeerd. De gelden voor de cursus, die vrij hoog ioesten zijn, kunnen belangrijk worden verlaagd, terwijl men per week kan be talen. De verlaging is een gevolg van de nwerking met het Leidse Volkshuis, dat de organisatie en de administratie zijn rekening neemt en daarmee moeiten en kosten uit handen van de stichting neemt. Reeds draait in onze een emigrantencursus van de stich ting n.l. die onder leiding van het rayon hoofd, de heer Y. Tijmstra. Die van het Volkshuis zal onder leiding van de heer H. Delfos staan. De lessen, die 1% uur duren, worden eenmaal per week gedurende 35 weken gehouden. De eerste 12 weken worden besteed om de leerlingen elementaire taalkennis en 800 woorden en wat gram matica bij te brengen. De boeken zijn duidelijk geïllustreerd en telkens wordt een afgerond onderwerp behan deld, zoals het huis, de boerderij, kleding, Eerst daarna moet men rijtjes woor- Toen Leidens raad er van in kennis werd gesteld, vroeg men zich af, op welke wijze de financiering zou moeten geschieden. Naderhand ging deze vraag uitermate klemmen, omdat Den Haag de richtlijnen stringent verscherpte, zulks in verband met de precaire financiële toestand van ons land. De mogelijkheid tot investering werd bijna geheel weg gevaagd, tenzij de gemeente zelf een op lossing wist te vinden om geld te lenen onder de door het rijk voorgeschreven voorwaarden. Mét de wethouder van openbare werken zat de raad, wat dit betreft, met de handen in het haar Uit andere grote gemeenten werd de laatste weken gemeld, dat men daar be zig was op de een of andere wijze een grote lening op lange termijn af te slui ten. Hoger dan enkele millioenen zouden die leningen dan niet lopen en bovendien bleef het tot nu toe bij pogingen. In Leiden evenwel zweeg men stille en het leek wel of de dood in de pot was. Wet- medie en het Amsterdams Toneel-Gezel schap. Gebracht worden resp. „Iphigi- neia" van Euripides, „Caligula" van Al bert Camus, „Twelfth Night" van Sha- Familieberichten uif andere bladen VERLOOFD: B. Wulff en H. Tulp, Bloemendaal G. Angenent en R. Schneij- der, Amsterdam. GEBOREN: M. Meijer-v. d. SlUis, d, Rotterdam; M. H. Bavinck-Bonda, z., Baarn; T. de Vries-Lansberg, d„ Amster dam: Habbema-Winkel, z„ Amsterdam; Beukema-toe Water-Mattison. d., Leiden; H G. Roosen, d„ Laren (N.H.). GETROUWD: C. Leeuwenberg en J. v. Hasselt, Bergen op Zoom; J. A. C. F. Potasse en C. M, C. G. Zatthijsen, Am sterdam; H. Kaufmann en E. Goudsmit- Wertheim, Amsterdam; P. v. Ginkel en J. Wiegman, Schiedam. OVERLEDEN: H. Drost, "*78 j., Zwolle; M, de Vries-Tromp, 47 j., Haarlem; L. M. Tobi, 95 j., Sloten; S. Fokkens, Soestdijk; A. C. A. van Heukelom, Amersfoort; dr P. O. E. Schoenewald, 76 j.; J. L. la Gro, 71 j., Wenen; A. A. H. Boissevain, Stresa (Zwt.); J. G Bloem. 78 j., Monnicken- dam: M. M. Rosier, 71 j.. Amsterdam; P. W. Timmermans, 68 j., Laren (N.H.); M. G. Welink, 76 j Haarlem; L. v. Dam, Blaricum; J. C. Moolenijzer, 73 Haarlem. kespeare, „De Revisor" van Gogol, „Gijsbrech't van Aemstel" van Vondel. De Nederlandse Comedie voert boven dien „Het leven een droom" van Calde- op, de Haagse Comedie „Venus ob served" van 'Chr. Fry. Voor de series C, E en F staat Chaja Goldstein op .het programma. Ook de komst van het ballet Jooss is definitief vastgelegd. Bovendien zal Cruys Voor- bergh een costuumshow geven en zal de Opera Camerata optreden met „La Serva Padrone" van Pergolesi en „l'Ivrog: Converti" v.Von Gluck. Voordrachten zul len worden gehouden door Pierre Fres- nay (Franse poëzie) en Max Croiset Oedipus" van Sophocles'). Het zuiver-muzikale gedeelte v toevertrouwd aan Ida Presti met haar gitaar, Marie Therèse Fourneau, piano, Phia Berghout en Hubert Barwahser, harp en fluit, Luctor Ponse en Geza Frid, twee piano's met slagwerk, het Nuov Quartetto Italiano cn Alma Musica dat „Das Musikalische Opfer" van Bach ten 'mre zal brengen. De legende van Krishna, een film uit •idia, zal ongetwijfeld een filmisch eve nement blijken. Ook „Le paysao noir", een film uit Frans Afrika, belooft dat te worden. Frans Masereel zal „l'Idée" bren gen, een film over zijn werk, waaraan ook een tentoonstelling verbonden zal worden. Op tcntoonsteilingsgebied valt bovendien te rekenen op een overzicht va>n de moderne Nederlandse architec tuur, terwijl overwogen wordt, welke schilders in aanmerking komen voor een schilderijententoonstelling. ,Sursum Corda", respectievelijk onder leiding van Hubert Cuypers en Anthon van der Horst. Dit koor deed in zijn prestaties al weinig voor Toonkunst onder. Aan de concerten werkten steeds solisten van de eerste rang mee, doch op onverklaarbare wijze raakte het orato riumwezen in Leiden in verval. De plaatselijke Mij voor Toonkunst deed nog een poging, de kwijnend.e af deling van de Mij „tot Bevordering" leven in "te blazen, waarbij zich ook de oude getrouwen van „Sursum" ;den, maar ook dit kon niet verhinde- dat weldra een fatale streep was ge zet achter een periode van ongekende bloei op het gebied der grote koor uitvoeringen. Het heeft ook geen zin ons erder hierin te verdiepen. Veeleer wil- an we het oog naar de toekomst slaan, en toekomst waar wellicht veel goeds •an te voorspellen mag zijn. Te Leiden bestaat sinds lang het Leids capella-koor, oorspronkelijk een klem voortreffelijk ensemble, dat onder leiding van zijn tegenwoordige dirigent reeds tot een flink koor is uitgegroeid. En dit valt niet te verwonderen, daar het koor in Iscar Aribo een bezielende kracht bezit. Hoe verbaasd waren we nog deze winter over diens eerste uitvoering met „De stem des volks", waarbij het enthousias me van de volle Stadszaal hem noopte enkele fragmenten te herhalen! In het „Leids a capella-koor" zijn vele oud-leden van „Toonkunst" opgenomen, en het zullen zeker niet de minste krach ten van het voormalige koor zijn. Het in studie nemen van Bachs „Hohe Messe" spreekt voor zichzelf. Waar nu in onze stad een werkelijke behoefte bestaat aan een groot koor, mag het haast vanzelf- Rossini's Barbier Na vele jaren krijgt Nederland een echte Italiaanse Opera te horen. De Compagnia d'Opera Italiana, met artis- ten van de Scala te Milaan, zal een serie voorstellingen in Nederland geven van „II Barbiere di Siviglia", opera in drie bedrijven van Rossini. Dirigent is Gino Barsanti. De première vindt op 19 Sep tember te Hilversum plaats. Daarna vol gen nog voorstellingen in enige tiental len andere plaatsen in ons land, op 21 September in de Stadsschouwburg Leiden. S/eer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er inI Chr. emigratie-centrale en de emi granten in Canada De heer Berghuis vertelde „sterke staaltjes' Henri Welbooren. (Advertentie) BOUWMATERIALEN BETON-ARTIKELEN Rf.V „TRIO" Leidsche Schelpkalkbrander Zoeterw.weg 25 Leiden Tel. 21747-21748 den leren, wat slechts een herhaling is van hetgeen reeds werd geleerd. In de volgende 12 weken worden het land en de bevolking van het land, waar naar men emigreert, behandeld. Zo wordt dit op de cursus van de heer Tijmstra gedaan door de echtgenote van de heer Gobius uit Voorschoten, de secretaris van de Hervormde emigratie-commissie. De laatste 12 weken dient verwoed te worden gezwoegd aan de vaktaal. Het internationaal technisch studiecentrum te Amsterdam, dat de lessen voor de stichting samenstelde en daarmee nog druk doende is, heeft naast de lessen voor de huisvrouwen (winkeien, maal tijden, de ooievaar brengt een baby enz.), lessen voor tien groepen industrieën en zeven voor agrarische takken. Deze les sen worden gegeven onder leiding van leraren Engels M.O., indien mogeiijk ver bonden aan een ambachtsschool. Gedurende de cursus worden enkele films vertoond van het toekomstige va derland. De gehele cursus van het Volks huis kost f 36. De stichting geeft cursus sen voor hen. die willen emigreren naar Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en de Zuidamerikaanse landen. Eventueel ook voor hen. die naar Zuid-Afrika gaan. Aan het eind van de cursus wordt aan de leer lingen, die de lessen met succes volgden, een verklaring afgegeven. Leidse Chr. Hist, jongerengroep begon het nieuwe seizoen „Het is altijd leuk over statuten te twisten" D„ ,E CHR. HIST. JONGERENGROEP is weer van wal gestoken na een periode, aarin men misschien wars was van alle politiek. Men startte echter „geladen", ant het onderwerp „Welvaart en defensie" is allerminst licht te noemen. deze zal prima zijn. Velen zegden hun medewerking toe. Het programma is in het kort: tussen 4 en 6 uur opening, declamatie, behandeling van het onder werp: „De actualiteit van ons beginsel programma; wat doe je er mee?", op treden muziekgroepje; 6 uur broodmaal- optreden muziekgroepje cn declamatie; 7.30 uur referaat van de heer Tilanus over „De huidige politieke toe stand"; 9 uur declamatie; 10 uur sluiting. Men hoopt, dat de zaal (Irene) vol zal zijn. Eén afdeling moet al gezegd heb ben, dat zij met 80 man komt. Het De heer Schinkel, voorzitter, zei dan >k in zijn openingswoord, dat er weer gewerkt moet worden. De lauwheid moet - uit. Het ledental moet uitgebreid. Mej. Zilverentant leverde weer notu len, waarop ieder kon zwijgen. Het bleek rerscheidenen diepgaande studie had den gemaakt van statuten en huishoude lijk reglement. De artikelen gingen er ten minste niet zo maar door. Al waren er bij de behandeling wel eens over bodige woorden, we zijn het toch met het lid eens, dat zei: Het is altijd leuk over statuten te twisten. „Twisten" be doelde hij heel goed. De bestuursver kiezing bracht mej. Zitman en de neer Van der Mei in het bestuur. Zij werden er hartelijk ontvangen. De volgende week Zaterdag is e Oegstgeest niet minder dan een provin ciale toogdag. De organisatie berust bij Leiden en wij twijfelen er niet aan, of Ars Aemula exposeert weer in De Lakenhal Elk jaar op wat hoger peil Het is verheugend voor de kunst en voor Leiden te kunnen constateren, dat het artistieke peil van het Leidse schildersgenootschap „Ars aemula naturae" telkenjare stijgt. De tentoonstelling, die gistermiddag door bur gemeester Van Kinschot in de Lakenhal werd geopend, is daar weer een overduidelijk bewijs van. Er wordt niet alleen hard gewerkt, maar er blijkt een algemene geest van vernieuwing te heersen, die verfrissend aan doet. Het genootschap is beslist wakker, al is het ook van eerbiedwaardige leeftijd. Voor de Chr. emigratie-centrale hield politiek, de heer J. Berghuis, voorzitter van dc afdeling Zuid-Holland, gisteravond in „Prediker" een inleiding over emigratie. Het overgrote deel van zijn betoog be stond uit een aaneenschakeling van „sterke staaltjes", namelijk ondervindin gen van Ned. emigranten in Canada. De heer Berghuis wees op het verschil tussen de emigratie-methode van de ar- beidsbureaux en die van de Chr. emi gratie-centrale. De arbeidsbureaux, die z.i. alleen dienen voor de emigratie van buiiten-kerkelijken, willen ergens men sen aan het werk zetten, zonder meer. De Chr. emigratie-centrale laat de toe komstige emigrant vrij waarheen hij wil vertrekken. Spr. vertelde een en ander over het werk van de Chr. emigratie-centrale, zo wel in Canada als in Nederland. Emigra tie duurt meestal zo lang, omdat afge zien van een tikkeltje bureaucratie het regelen van de zaken in Canada veel tijd in beslag neemt. De heer Berghuis roerde ook nog even de strenge selectie, zowel lichamelijk als noemde de houding van de Canadezen in diit geval inconsequent. Zijn de eisen voor de Nederlanders zeer streng, thans hebben zij het voornemen Duitsers in hun land toe te laten, die ook wel met allemaal zuiver op de graat zullen zijn. Een verheugend verschijnsel noemde spr. het. dat Canada thans ongeveer even veel vaklieden als landbouwarbeiders vraagt, wat verband houdt met de oor logsindustrie. Tot bestuursleden van de Leidse afde ling werden gekozen de heren P. Star, A. F. Zeelen, W. C. van Zwieten, M. Wei- ma en B. Voorzaat. Gesproken werd ook nog door de heer Y. Tijmstra, die het belang van het vol gen van een cursus Engels, deze winter te houden, uiteenzette. De speeltuinvereniging „De Demping" houdt Dinsdag een bazar in het wijkge- bouw Levendaal 103. De opening zal 's middags om 3 uur geschieden door de beschermheer van de vereniging, de heer J. G. J. Verhey van Wijk. Daar ontmoetten wij dan aan de wan den van de „Schottenzaal" om gemaks halve maar de officiële nummering van de expositie te volgen de portret schilder Walter Bosch. Helaas met maar één stuk: het portret van een jonge vrouw. Er is iets bloeiends in Bosch' kleuren gekomen, iets dat zijn dromerige opvatting van het vrouwenportret stel lig geen kwaad heeft gedaan. Via twee goede tekeningen van R. Dool belandden wij bij M. J. van Doorn, die met zijn portretten in de reeds eerder door ons gesignaleerde fotografische stijl is ge bleven; niettemin goed werk. Giselle van Essen-Kuster is in haar kleuren deze keer minder warm. Haar opvatting heeft echter aan monumentaliteit gewonnen. Krachtig, doorleefd werk in gedurfde compositie, zonder extreem te worden. Mej. H. G. Filippo deed zich vertegen woordigen door twee zeer vrouwelijke, ja bijna meisjesachtige aquarellen. Ben Haver blijkt een goed schilder in het im pressionistische genre, Piet Herfst een zéér gevoelig schilder van bloemstil- levens. Van de laatste is bovendien een uitstekend portret te bewonderen, koste lijk getypeerd en daarbij van een helder heid van opvatting, die weldadig is. C; de Jager valt op door twee zeer goede hout sneden. Zijn portret van een artiest kon den wij minder bewonderen. Ernestine Lechner-Oosterman behoort tot degenen, die zichzelf getrouw blij' omdat zij de voor hen geëigende stijl hebben gevonden: sympathiek illustratief werk, getuigend van een groot geduld en een even grote liefde voor c de kunst. Onder de „fotografisch werkende" leden moeten wij ook A. C. Mieog reke- die een wei met paardenbloemen in zond. Tot in de details verzorgd werk, nuchterder dan dat van mevr. Lechner, aar vrolijk en prettig. Mevr. Nanninga toont haar tekenkunst in twee potloodschetsen. Sinds kort ech ter heeft zij zich ook toegelegd op de olieverftechniek -en wij mogen gerust zeggen: met succes. Haar portret van een is technisch zeer verdienstelijk en artistiek van inhoud. Om mee door te gaan! Marri Oosterholt-Versteeg houdt zich aar de realiteit met een sublieme zin voor werkelijkheid. Drie olieverfjes ge tuigen van haar grote kunnen. Van G. v. d. Post zagen wij enige veelbelovende plastieken, van zijn broer Jaap een vlotte zonnebloem en twee luchtig opgezette tekeningen met plak kaatverf afgewerkt. Beter werk, dan wij tot nog toe van hem zagen! Roelandse handhaaft zich met een binnenhuis, een stadsgezicht en een zelf portret, dit laatste niet nieuto. Impres sionistisch van opvatting, maar aan trekkelijk. N. Spijker is een consciëntieus teke naar, die ook momenten van grootsere visie kent. Tegelaar en Van Looy pen zich op het thema van de arbeid, de Laatste met een aquarel van een bouw put, de eerste met een heiblokwerker. Overtuigend vonden wij nog geen van beiden, maar de elementen, waaruit een ernstige en mtroerende kunst geboren kan worden, zijn aanwezig. Van A C. TrapmanBrouwer konden ij no. 41 zeer bewonderen om de kleur l de opbouw: een goed stilleven! Lucas Verkoren bleef bij zijn oude palet, i een waas van weemoed bijna de vroeger wat harde tinten blauw bruin-grijs, die zijn werk altijd iets som bers gaven, zelfs in de meest lichte c posities. De beide stillevens op deze positie zijn dan ook ogen-trekkers, boeien ongemeen. Ook J. B. Volkers behoort tot dege- an, die de bezoeker zeker iets te zeg gen zullen hebben. Zijn clown is krach tig neergezet, zijn strandgezicht prach- van lichtwerking. P. J. J. var Weerlee zond twee nog wat academische stillevens in. Maar daarnaast een zeei oorspronkelijke compositie, die boven dien in de kleur een enorme omwenteling goede betekent. Dit is gezien, eigen ogen! Als premieprent voor de leden e ateurs werd een werk gekozen Marri OosterholtVersteeg in de haar eigen exacte stijl: een schildersbus met schepje. Burgemeester Van Kinschot, die in de Grote Pers van het museum het ope gswoord sprak, wees daarbij op het r gewetensvolle oordeel, dat de jury had gemeend te moeten vellen. Immers: «n museumtentoonstelling is altijd iets eer dan een particuliere expositie. De burgemeester prees bovendien de geest van samenwerking, die in dit schil- dersgenootschap heerst: amateurs naast beroepsschilders in de beste kameraad- sohap! C. Th. R. anderzijds te hopen, dat niet alle zó geestdriftig zijn Na de pauze volgde een korte inleiding in de heer R. Heemsbergen over het genoemde onderwerp. Hij kwam tot de eer grote vraag, of wij onze welvaart ls het nodig is mogen opofferen aan de defensie. Spr. meende hierop bevesti gend te moeten antwoorden. Tijdens de bespreking kwamen tal van aspecten aan het licht. Op 18 October zal in het Jeugd- parlement over deze dingen worden ge sproken. Het verdere van de vergadering werd gevuld met enkele huishoudelijke aan gelegenheden. Tweede paal bracht S.L.F. pech De eerste paal voor het nieuwe gebou wencomplex van de stedelijke lichtfa brieken is gistermiddag omstreeks half 4 geslagen in aanwezigheid van de direc teur en een deel van het personeel. Van plechtigheid kon niet worden ge sproken, omdat alles op z'n Jan-boeren- fluitjes in het werk is gegaan. De paal lang en weegt vijf ton. ;n betrekkelijk klein oppervlak zullen 80 van deze knapen de grond in worden geslagen en dat is ook wel nodig, als men weet, dat daar de schoorsteen zal komen te staan, die niet minder dan 85 m hoog wordt. Het eerste deel van de paal schoot snel de grond in; later ging het heel wat langzamer, een teken, dat de ondergrond Overigens kan men niet van een „goed begin" spreken. Tijdens het inheien van de tweede paal sloeg de stoomhamer stuk, zodat de werkzaamheden al direct stagnatie ondervonden. DUIZEND GULDEN Iemand, die onbekend wenst te blij ven, stelde ds M. Ottevanger, Hervormd predikant, duizend gulden ter hand. Dit bedrag moet als volgt worden verdeeld: f 500 voor het studiefonds van de Geref. Bond en f500 voor de Geref. Zendings- bond. ,/t Schuttershof" genoot veel belangstelling ,,'t Schuttershof" aan de Steenstraat is gistermiddag onder grote belangstel ling heropend. De zaak was een waar lustoord van bloemen. Onder de receptie- gangers merkten we onder meer op de rector magnificus van de Leidse univer siteit, prof. dr S. T. Bok, vertegenwoor digers van de 3-Octobervereniging en vele Leidse middenstanders. De direc teur, de heer W; Boer, en z(jn bedrijfs leider, de heer C. H. Kruis, namen de vele gelukwensen in ontvangst. Smalfilm-liga opende seizoen Aantrekkelijk programma De Leidse smalfilm-liga opende het nieuwe seizoen met een programma, dat wel buitengewoon aantrekkelijk was Vertoond werden gisteravond in de bo venzaal van de Turk namelijk zes films, die op het nationale amateur-congres van de N.O.V.A. met prijzen werden ge honoreerd. Het waren „Parijs op de te kentafel" van de heer P. M. de Groot, een documentaire, die de derde prijs kreeg; „En de boer hij ploegde voort" van de heren H. Naninck en J. van Kuyk, een tijdsbeeld dat de tweede prijs in de klasse documentaires won: „Verleden", eveneens een documentaire, die de tweede prijs behaalde voor de heren J. Zaatman en R. Mac Gillavry; „Obsessie", een speelfilm van de heren J. Zaatman en R. Mac Gillavry, die de eerste prijs behaalde, en „Vrijheid, blijheid" van de dames H. de Jong en A. Kroonenberg, die de derde prijs won in de klasse speelfilms. Het waren allen 8 mm films ARls 16 mm draaide „Carel koopt een camera" van de heer A. C. Nieuwen- huyzen, een speelfilm, die eveneens met een derde prijs ging strijken. Alle gedraaide films waren copieën en werden zonder geluid vertoond, iets wat vooral in verband met het feit, dat de film „Parijs op de tekentafel" in Enge land met een eerste prijs werd bekroond, jammer was. Er is over deze be kroning namelijk nogal het een en ander te doen geweest. Twee andere bekroon de films: „Burlesque", een kleurenfilm van Brumstede, en het Harry-Lime-the- ma moesten bovendien om technische redenen ook uitvallen. Dat het programma niettemin de moeite waard was, behoeft echter geen betoog. De voorzitter, dc heer E. Timan, ont vouwde voor de talrijk opgekomen le den enige plannen voor de a.s. winter. Daar werd o.a. gesproken over een smalfilmcursus, waarop scholing in de theorie van het vak zal worden gege ven, en een werkgroep, waarin het ge leerde in practijk kan worden gebracht. Ook hoopt men een Gevaert-avond te kunnen beleggen en Dik Laan. de oud ste Nederlandse amateur-filmer, naar Lelden te kunnen inviteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3