geheime keldek op het prinsenhof te delet? Wat een appel meemaakt, eer hij de weg van alle appels gaat Drie Vlissingse Geuzen VRIJDAG 14 SEPTEMBER Watergang uit 1400 op de Oude Dellt blootgelegd (Van een onzer verslaggevers) DELFT IS EEN STAD met vele geheimen. Elke eeuw heeft daar zijn eigen geheimenissen verstopt in de stenen, onder de grachten, in de gevels wan de huizen. Meer dan wellicht enige andere stad in ons land, kunt U \de historie en de oudheid van Delft van elke hrug en van elke gevel af- jlezen. En zo nu en dan graaft men qens letterlijk wat dieper in de rijke Geschiedenis van deze stad. Op de Oude Delft bijvoorbeeld pompen op het ogenblik mannen van Openbare Werken het water uit een eeuwenoude gang, die enkele dagen geleden bij rioolwerkzaamheden bloot kwam te liggen. De werklieden lopen met grote bagger- iarzen onder de straat door en als U „sed kijkt ziet U soms door een gaten in het plaveisel van de Oude Delft een zwart menselijk gezicht naar boven kijken. Toen wij er gisteren kwa de gang al bijna leeggepompt. Zij loopt, voor zover men voorlopig kan na gaan, van de gracht onder de straat door tot enkele tientallen meters onder het gebouw van Openbare Werken. Op mige plaatsen is de onderaardse gang 4 eter breed en 3 meter hoog. Waarschijnlijk heeft men hier te ken met een watergang, zoals er vele in Delft zijn gevonden. Door deze water, gang, die moet dateren uit de lijd toen het Barbaraklooster werd gesticht, dus ongeveer 1400, werden in vroeger eer voorraden gelost van de schepen in gracht. De waterspiegel lag toen rkelijk lager dan tegenwoordig. Pre- 3 kan men echter niet zeggen, w toe de gang heeft gediend. In 1536 het grootste deel van de stad af brandde, gingen ook alle bescheiden van de stad verloren, zodat men naar de betekenis van vele dingen moet gissen. Overigens is het niet zo'n mirakel als Delft een onderaardse gang gevon den wordt. De volksmond wil, dat heel Delft ondergraven is en dat er nog i paar van die geheime gangen zijn ontdekt. Jaren geleden heeft zelfs een dame :n wichelroede aangetoond, dat er het Zuiden naar het Noorden écn lange gang onder de stad moet lopen. Of dit is valt nog niet met zekerheid 'te zeggen. Zo erg veel moeite doet het gemeentebestuur nu ook weer niet, au eens grondig te onderzoeken, bijvoorbeeld de moeite lonen, :ens na te gaan, wat er waar is artikeltje in de Delftse Courant 22 Juni 1918, waarin een ingezetene Delft vertelt, dat hij al in 1885 onder het Prinsenhof een geheime kelder ont dekte. Dat zat zó. De Historische Zaal van het Prinsen hof werd in dat jaar gerestaureerd hij de werkzaamheden stuitte een zichter plotseling op een gang, die hol geluid gaf als hij er met zijn gere schap op sloeg. Er werd een gat gemaakt de schrijver van genoemd artikeltje vertelt een grote kelder gevonden ie hebben, waarin nogal veel water stond. Ver durfde hij zich er niet in te wagen, hij zag prachtig oud Delfts aarde- Advertentie) Minder suiker, maar niet onrustbarend Qéón distributie te wachten De suikerbietenoogst zal dit jaar min der zijn dan vorige jaren. Zoals men weet lopen de schattingen uiteen van 10 tot 20 procent lagere opbrengst. Het is nog niet zeker of er voldoende suiker zal zijn om aan de binnenlandse behoefte te voldoen. Maar men kan uit de verwachtingen van de oogst-1951 on mogelijk de conclusie trekken dat er prijs stijging of zelfs distributie uit zal volgen Het huidige lonen- en prijzensysteem doorbreekt men liever niet en distributie kost te veel tijd, moeite en geld, meent men in Den Haag. Bovendien is het nog de vraag of deze kwesties de moeite zul len lonen, omdat men d'e verbruikscijfers pas in 1952 zal kennen. Wellicht kan volgend jaar reeds met betrekkelijk ge ringe invoer een mogelijk tekqrt worden opgevangen. Nederlanders naar de UNO- vergadering Op de zesde algemene vergadering van de Verenigde Naties, die op 6 No vember in Parijs wordt geopend, zal Nederland 'worden vertegenwoordigd door: minister Stikker (hoofd van de delgatie), D. J. von Balluseck. perma nent vertegenwoordiger bij de V.N. (pl.v. hoofd), het Eerste-Kamerlid prof. mr dr L. J. C. Beaufort, O.F.M., de gezant jhr H. F. L. K. van Vredenburgh en dr C. L. Patijn, chef van de directie Internat. Organisaties van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Secretaris is mr S. Baron van Heem stra, eerste ambassade-secretaris bij de permanente vertegenwoordiging bij de V.N. Volkstuinders denken aan de ziekenhuizen Morgen wordt in heel Nederland de bloemen- en fruitdag van de volkstuin ders gehouden. Dan krijgen ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen, in validen of kinderen bloemen en fruit toegezonden'. Deze dag is verleden jaar ingesteld door het Algemeen Verbond van Volkstuinders-verenigingen. •a**? werk. kogels, vaten en borden liggen en bovendien ontdekte hij er een soort zui lenrij. Na de restauratie werd de muur weer dichtgemaakt. Tot op heden heeft- men er blijkbaar nooit meer aandacht aan geschonken; de geheime kelder moet er zijn, doch bij de restauratie van de Waalse kerk, die op het ogenblik aan de gang is, heeft men vergeefs gepoogd een gang te vinden naar deze kelder. Al met al valt er in Delft nog heel wat ie halen Emigranten kunnen naai Canadese Jbiefenbouw Tegen het volgend jaar kan in hc bietendistrict van Zuid-Alberta (Cana da) een groot aantal gewinnen geplaatst worden voor het werken in de bieten. De verdiensten zijn zeer ruim zc deelt de Chr. emigratie-centrale mede. Alleen grote gezinnen met drie of meer arbeidskrachten en niet te veel kleinere kinderen kunnen hier plaatst worden. Vakbekwame landarbei ders genieten de voorkeur. De feeërieke belichting van Brugge Iedere avond verdringen zich duizenden enthousiaste vreemdelingen langs de be lichte reien en geven gedurende hun 1% uur lange wandeling telkens uiting aan hun bewondering voor het nooit geziene decor van Brugge-bij-nacht. Gezien de aanhoudende belangstelling, heeft het stadsbestuur van Brugge beslist de verlichting iedere dag tot en 1 October a.s. te laten dorgaan, vanaf het vallen van de avond tot middernacht. Er is tevens gelegenheid tot het vare: de belichite reien. Via naald en plaat Zangsterren zingen liederen en aria's Als we weten dat de „bel-canto"-programma's van de Ned. en Belgische radioverenigingen welhaast de populairste zijn, dan kunnen we daaruit concluderen, dat de zangkunst veel liefhebbers heeft onder het publiek. Of er bij het luisteren altijd het juiste onderscheidingsvermogen is, is een andere zaak. De liefde voor de zangkunst is er in ieder geval. Veel beter is de andere plaatzijde, met het „Standchen" van Schubert. Dat is in derdaad wel goed getroffen. De begelei ding door Sebastian Peschko geschiedt op een merkwaardig zwevende vleugel (wat de toon betreft). In. het „Standchen" had Peschko minder pedaal moeten gebrui ken in de begeleiding. Een andere, in Nederland minder be kende stem is die van de jonge Italiaanse sopraan Renata Tebaldi. Zij zong vr D e c c a (X 326) de bij zangeressen beruchte aria „Ritorna vmcitor" uit le acte van „Aïda" van Vgrdi. In deze aria („Keer als overwinnaar terug") ko men de tegenstrijdige gevoelens van de Ethiopische slavin Aida tot uitdrukking. Aan de ene kant verlangt ze naar de overwinning van haar geliefde Ramadés, maar aan de andere kant wil ze haar va der Amonasro redden. Renata Tebaldi geeft van deze aria een ideale weergave. Haar heldere, soepele en echt Italiaans getimbreerde sopraanstem is een lust om naar te luisteren. Uitste kend wordt ze begeleid door L'Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Alberto Erede. Meer bekend in Nederland is de so praan Elisabeth Schwarzkopf, vroeger verbonden aan de Weense Staatsopera. Zij zong voor Columbia (LX 1370) aria „Addio del passato" (vaarwel leden), waarin Violetta in de 3e acte Verdi's „La Traviata" afscheid neemt het leven. Dat is een waardevolle opna me van een beroemde sopraan. Op de an dere plaatzijde zingt Schwarzkopf de aria „Un bel di, vedremo" uit Puccini's „Ma dame Butterfly", waarin Butterfly droomt over de terugkeer van haar man Pinker- ton „op een mooie dag". Ook hier doet Schwarszkopf prachtige dingen. Zij wordt subliem begeleid door het Philharmonia Orkest o.l.v. Galliera. Corn. Basoskl. En de zangkunst heeft ook heel wal sterren opgeleverd. Als er ooit nog eens naast het reeds bestaande boek van Aver- kamp „De zangkunst en haar sterren", een volledige studie zou verschijnen ovei alle vroegere en hedendaagse zangeres sen en zangers, dan zou dat werk wel in enkele delen mogen verschijnen. Het aantal zangkunstenaars is ontelbaar. Niet alle sterren zijn echter even groot en ook gebeurt het wel eens, dat grote sterren op een bepaald moment iets der groot blijken te zijn. In zekere z dat te begrijpen, waar er niets zo gevoe lig is als de stem. Daarnaast is er ook wel bij de zangers iets te weinig begrip de mogelijkheden van hun stem of een misvatting over het te vertolken Van dit laatste geval hebben we voorbeeld in een onlangs uitgekomen gramofoonplaat van D e c c a (K 2223) De toch zo befaamde en prachtige bariton Heinrich Schlussnus (geb. 1888) zingt hier het Schubert-lied „Sei mir gegrüsst". De tekst van Rückert heeft een grote tra giek en kent ook wel wat dramatiek. Schlussnus, die zo'n uitstekende liederen- :anger was, greep hier net mis. Wel gaf hij de dramatische accenten, maai de tragiek schonk hij te weinig reliëf. Het is zelfs alsof hij het mezza-voce niet i kon gebruiken. (Advertentie) Kunt U niet slapen door fheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt'dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist. Verzorgd en behoed van de bloesem tot in de bak van de winkelier DE, (Van een onzer verslaggevers) E TRAGISCHE VERONDERSTELLING, hier en daar geuit, als zou dit Jaar niet veel hard fruit opleveren, mag, naar wU in de Betuwe vernamen, onge grond worden geacht. „Het valt mee," zeggen de kwekers, „maar we hebben hard voor moeten werken, want gunstig zijn voorjaar en zomer niet geweest." Wanneer men zo met de „vakmensen" praat, wordt het eens te meer duidelijk, dat het fruit maar niet „zo" aan dc bomen groeit, maar dat de fruitcultuur enorn veel zorgen, vooruit-denken, arbeid en kosten vergt, en dat uw smakelijk appeltje aan-het-dessert al heel wat „beleefd" heeft, eer het op uw bord ligt. Maar eerst dit: er wordt dit jaar een normale appel- en perenoogst verwacht, men hoopt op veel export en niettemin zal dan de binnenlandse markt ruim voorzien blijven. De appels staan er beter bij dan de peren, en, daar er thans meer en meer op het bewaren wordt gelet, zullen er de gehele winter appels voor consumptie beschikbaar zy'n, ook al verstevigen de hoge kosten van het bewaren uiteraard de detallllstenpry! Maakt de fruitkweker zijn voor lopige balans op wat de cultuur voor dit jaar betreft, dan moet hij erkennen, dat de peren wat teleurgesteld hebben. Hun rijke bloei voorspelde veel goeds, maar na de vruchtzetting zijn veel jonge vruchtjes „gaan lopen", zoals dat heet: ze vielen n.l. af. De oorzaak hiervan is niet vast te stellen. Men denkt voldoende vruchtzetting of te zwakke vruchjeshoe het zij. er is minder „beschot" in de rijpingstijd, dan „Normaal fruitjaar", zegt de kweker De moderne fruitkweker weet allang, dat het niet alleen aan klimaat of ligt, als hij een goede oogst kttjgt. Er moet gewerkt worden, hard gewerkt. Ten eerste de bemesting, waa hele jaar wordt gewerkt, en dan het snoeien, maar vooral: de bespuitingen, welke voortdurend moeten worden her- Voorjaar en voorzomer waren ongun stig en deden, met bedompte lucht dikwijls broeierig weer, allerlei ziekten optreden. Vooral schurft tastte licht de vruchtbomen aan en ook nu, tijdens het afrijpen, moet men voortdurend tegen churft op zijn hoede zijn. Dan wordt de schil donker en hard. n, al is de vrucht dan nog zeer goed telbaar zij het weinig houdbaar toch koopt de huisvrouw dat verweerde uit niet en dat is verklaarbaar. Kan een speciale fruitkweker elke dag m zijn bomen besteden, anders is het anneer een bedrijf tevens kersenbon gerds telt of wanneer het een onderdeel n een boerderij.'In de tijd van de kersenpluk, van de hooioogst e.d. moeten de vruchtbomen het dan licht eens zon der aandacht stellen en, wanneer er eens paar dagen te laat wordt gespoten, kunnen de vruchten plotseling door schurft zijn aangetast of vertonen de pruimenbomen de gevreesde loodglans. De pluk De pluk van de vroege pruimen is ge daan, maar de late soorten moeten nog komen. Wat-de appels betreft,- zijn de dingen,." dc de bomen •orden nu geplukt. Van groot belang voor pluk en dus aanvoer op de veilingen is de arbeid de Gewestelijke Afzetcommissie voor Fruit, welke verleden jaar haar taak is (Advertentie) V) Wijft opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk grissende \(00 e\ begonnen en voor de provincies Gelder land, Utrecht en Overijssel richtdata vooi de aanvoer van fruit geeft. De kwekers zijn verplicht, zioh hieraan te houden. Deze richtdata die er b.v. zó uitzien: „Niet aanvoeren vóór 13 Augustus Ga- merse Zure, niet vóór 16 Augustus Zigeu nerin" enz,, voorkomen, dat onrijp of volgroeid fruit aan -de markt en dus bij de consument komt, hetgeen de kwaliteit van het verkochte fruit op hoger peil brengt. Slechts bij hoge uitzondering, kan worden aangetoond dat op schutte plek het fruit vroegtijdig rijp is, wordt van deze bepalingen afgeweken, zulks na overleg met de commissie. Export Ook dit jaar gaat, naar men hoopt, veel fruit aan export weg. De ste afnemer is Duitsland de export naar Duitsland gaat buiten het groenten- contract om en dan volgt Engeland, dat bijv. verleden jaar heel veel peren afnam. Bij deze uitvoer doet zich het typische •erschijnsel voor, dat Engeland uitslui tend mooi-gekleurde soorten appels wil hebben, ook al zijn deze niet van de eerste soort. Sommige kwekers zouden graag soorten als Zigeunerin, of Keule- opruimen, maarEngeland pre fereert deze aardige rode appels en dus houden zij daar bomen voor aan. Verder gaat er aan export nog wel >ns wat naar Noorwegen en Zweden, doch „dat mag geen naam hebben", zeg gen de vaklieden. Bewaren Voor de egalisatie van prijzen en aan- aer is het van' groot belang de winter harde appel, welke in het najaar wordt geplukt, te bewaren in koelplaatsen. Zo de Notarisappel, de Cox Orange, Jo nathan en goudreinet. De veilingen leg gen zich steeds meer toe op het bouwen n koelhuizen Geldermalsen bouwde dit jaar één voor een millioen kilo bij maar ook de kwekers zelf gaan be waarplaatsen bouwen. Dit Is een kostbare geschiedenis, maar het verzekert de kweker betere prijzen de. markt een rustiger bediening en normale spreiding van het fruit. Vooruit denken De fruitkweker, die zijn bedrijf gezond wil houden en bestendigen, moet vooruit kunnen denken en handelen. Hij moet n..l in de eerste plaats zorgen voor regel matige verjonging van zijn boomgaarden, door tijdig nieuwe aanplant te plaatsen. Wanneer men bedenkt, dat zo'n paar ha jonge aanplant vier tot vijf jaar goed verzorgd moet worden zonder vrucht af te werpen, begrijpt men, dat ook deze kosten drukken op het product, dat af geleverd wordt. Bemesting is van groot belang, evenals Belangrijk verslag DEEDS tijdens de tweede wereldoorlog werden in de geallieerde landen plannen uitgewerkt om na de vrede het economisch herstel zo spoedig en zo doel treffend mogelijk ter hand te kunnen ontöbletun nemen. De ervaring van de vorige we- cent ''eldoorlog had duidelijk geleerd dat he| Nooit goed yACANTIE is voorbij. De armoe is geleden. Wat kwam er weken-lang een water naar beneden! We zijn weer aan het werk, de scholen zijn begonnen! Da's dubbel svijtig nu, want nou kun je pas zonnen Vandaag komt de zomer met vriend'lijk gelaat. Natuur staat te pronken in 't schoonste gewaad. De luchten zijn helder, de zon straalt en lacht en groot is de warmte, bij dag en by nacht j^E MENSEN in de bus en in de tram bezwijken, omdat die voertuigen vrecies ee,n broeikas lijken. De fut op het kantoor is spoorslags weer verdwenen. zit ieder in de benen! Want NU is het zomer en thans zit je vast. Men raast op de hitte en vindt Zo blijkt niet het we mensdom verkeerd. ROBBIE RADAR. (Advertentie) indkering. Zo ziet men thans de jonge aanplant, achter een driehoek van derrijk opgaand geboomte, b.v. zwarte els, oprijzen uit een veld van blauwe en se bloempjes. Want heel de grond het voorjaar ingezaaid met paarse phacelia of blauwe boragie, veelbloemige kruiden, welke, in het najaarse verrot tingsproces, de grond van de zo nodige humus voorzien. Onderzoek Zo ontvangt de kweker in deze tijd allerlei adviezen en voorlichting voor de moderne toepassing van bestrijdings- en bemestingspraeparaten. Daarvoor wordt de laboratoria hard gewerkt, Gelder malsen boogt sinds verleden jaar op een laboratorium voor grondonderzoek, dat reeds vruchten afwerpt in de vorm van adviezen, doch de kwekers kunnen hier nog niet, zoals in Groningen, hun grond laten onderzoeken op vruchtbaarheid en samenstelling. Nu worden dus grondmonsters naar Groningen opgezonden, doch later hoopt en, dat dichter bij huis te kunnen doen. Zo ziet ge dus, dat er heel wat omgaat in het levendige bedrijf van de kweker, dan is nog niet eens gesproken van het grote werk, dat het sorteren en ver pakken van het fruit meebrengt, van het transport en de pluk zelf. Wat het sorteren en verpakken betreft dit kan men zoals in Amerika overal het geval is tegen vergoeding per kilo gram door de veilingen laten doen. doch de Nederlandse kweker gaat er meer en toe over zelf een sorteermachine te schaffen en dat werk, wanneer het niet al te druk is met de pluk, zelf te verrichten. Het lied der aetherqolven Zaterdag is september. HILVERSUM 1 (402 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuwi 18 Gram. 9 35 Gram. VPRO 10.00 „TijdeliJ ltgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA 10.20 Voor de arbeiders in d lontlnubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12,00 ïram. 12.33 Roemeens orkest. 1.00 Nlei .15 Engelse amusementsmuziek. 1.50 Gi 2.00 Voor de Jeugd. 2.20 Postharmonie. 2.50 Sallands programma. 3.15 Lichte muziek, de wieg tot het graf". 4.00 Gram. 4.45 Residentie-orkest. 5.30 Voor Jeugd. 6.00 Nieuws. 6 15 VARA-Varla. luwenkoor, 6.40 Regeringsuitz.„Zoekll de Westerse Defensie". 7.00 Artisti ilkaart. VPRO 7.30 „Het album wordt aangeboden". VARA: 8.00 Nieuws. 8.05 8.15 Gev. programma. 9.15 Socialistisch lar. 9.30 Weense muziek. 9.55 „Ondi in", hoorspel. 10 15 Dansmuziek. 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 11.25 Orgelspel. 11 12.00 Gramofoonmuziek. 52 „Minder? Waarom minder. Omdat je een arm een been mist? Doe niet zo belachelijk. Min der ben je, als je je volle verstand niet hebt. Of een beroerd karakter hebt. Of een misdadiger bent". „Ja, maar jij begrijpt me verkeerd. Ik bedoel, dat iemand, die... eh, die een arm of een been mist toch eigenlijk maar een stakker is". ..Zo", vloog Kees op, ,,dus jij bent een stak ker!" Die zat. Triomfantelijk zat hij zijn vriend aan te kijken. Deze keek verbluft hem aan. „Wat word jij ineens nijdig! 'k Heb toch niet 3zegd, dat jij een stakker bent!". „Nee, dat weet ik drommels goed. Maar je wilde dit van jezèlf beweren." „Nou, en is dat verboden?". „Zeker, is dat verboden. En nog wel door je zelf! Herinner je je nog j|oe je hebt zitten op scheppen, dat iemand, die een lichaamsdeel mist op de duur net zo handig wordt, alsof er niks gebeurd is? Weet je niet meer van die buurman van je in het hospitaal, die allerlei sterke staal tjes vertelde? En nou vraag ik je: hoe kom je :o ineens omgedraaid. Dat wou ik wel eens graag van je weten!" Kees ledigde zijn glas, wenkte de ober en liet opnieuw aanrukken. Bram zat stil voor zich uit te staren. Dronk gedachteloos. Aan het tafeltje naast het hunne was een groepje luidruchtige soldaten gaan zitten. Ze waren met verlof en zouden het er eens flink van nemen. Kees keek stil naar ze. Allemaal gezonde, sterke kerels waren het. Net als hijzelf. Ja, als je dan naar Bram keek, was het toch wel iets anders. Die lege mouw maakte toch, dat hij niet was als ieder ander mens. Maar minder? Moest je maar eens naar zijn snuit kijken. Wat een pientere ogen. Hij was het beste bij van hun drieën. En dan dat fijne karakter van 'm! Minder? Meer was hij. In elk geval van hun stelletje. Waar zou hij nu over zitten piekeren. Moest je die ernstige trek om zijn mond zien. Hij begon al echt iets van een man te krijgen. Natuurlijk was hij met zijn gedach ten bij door Aleid van Rhijn Daar begon hij te spreken. Zonder zijn vriend aan te kijken. „Het is altijd zo gemakkelijk gezegd, als het jezelf niet betreft. En bij deze woorden boog hij zich over het tafeltje heen naar zijn vriend en keek hem recht in de ogen, „stel nu eens voor, dat jij een meisje had, hè, enne...." „Nou?" „Nou, en dat jij gewond werd bijvoorbeeld. Een arm of een been eraf. Zou jij dan nog naar dat meisje durven teruggaan?" Er lag diep in Brams ogen iets smekends, vond Kees. Hij werd er door ontroerd. En meer dan ooit voelde hij, dat hij zijn vriend moest helpen. „Kijk eens", zei hij luchtig, „in de eerste plaats heb ik geen meisje. Nooit gehad. Kan me dus niet zo bar goed voorstellen hoe je je dan voelt, en zo. Maar stel nu eens, dat ik een meis je had. Dan zou het ervan afhangen of het zou blijven". „Er van afhangen?" Er lag spanning in Brams stem. „Waar zou dat dan van af moeten hangen?*' Kees nam onverschillig een flinke teug van zijn bier. „Nou, da's nogal logisch. Van het meisje na tuurlijk. Kijk eens, als ik zou merken, dat zij op hetzelfde moment, dat ik mijn arm verloor, haar liefde verloren had, dan zou ik niet meer naar haar terugkeren. Dan zou ik de eer aan mezelf houden en schrijven: „Hoor es, lieve kind, met zo'n half mens kan je toch niet gelukkig worden. Laten we ermee stoppen". Bram moest onwillekeurig lachen om de won derlijke taal, die zijn vriend uitsloeg. „Maar", ging Kees verder, „de zaak wordt na tuurlijk anders, als het meisje evenveel van je blijft houden. Wat trouwens ieder behoorlijk meisje doen zal. Doet ze dat niet dan is ze een prul Niet meer. En de jongen niet waard. Compliment van mij". Hij zweeg. Nou moest Bram maar eens verder gaan. En hij hoefde niet lang te wachten. „Nou, ga door! Je zei: als dat meisje nu eens van je blèèf houden. Wat zou jij dan doen?" Kees keek zijn makker aan. Schudde wijs ziin hoofd. „Wat ben jij toch een rare snijboon, Bram, je bent anders zo wijs. Weet op de moeilijkste dingen een antwoord. En nu hebben we iets zo heel eenvoudigs en dan zit je me aan te kij ken als een baby van drie maanden". Bram trok geirriteerd aan zijn sigaret. Kees verkneuterde zich. Zweeg in alle talen. „Nou? Geef nou es antwoord! Zit niet zo idioot te grinniken!" (Wordt vervolgd). I (298 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.03 Dansmuz. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws I.20 Amusementsorkest. 2.00 „Theo Casion", hoorspel. 220 Gram. 2.40 Harmonie-orkest. 2.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 3.33 Dameskoor. 4.00 Gitaarspel. 4.15 Gram. 4.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans." 5.00 Voor de Jeugd. 6.00 Filmprogramma. 6.15 Act Piano en orgel. 7.00 Nieuws. 7.15 „Dit is i", causerie. 7.21 Act. 7.27 Gram. 7.52 nalistiek. weekoverzicht. 8.00 Nieuws De gewone man. 8.12 Gram. 8.15 Licht- in. 8.40 „Steek eens op. Heren!" 9 00 Gev. program. 9.53 „Wat zou U doen?" 1 Symphonette-orkest en solist. 10.30 „Wij lul de Zondag in". 11.00 Nieuws. 11.15 uur ws. 11.22 Sport. 11.2712.00 Symphonle- st en solist. «'GELAND. BBC Home Service, 330 m. 00 Gram. 12.25 Gev. program. 1.00 uur ws. 1.10 Gev. progr. 2.10 Arbeidersorkest. 2.45 Orgelspel. 3.15 Orkestconcert. 4.15 Hoor- '1. 500 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6.15 >rt. 6.30 Lichte muziek. 7,15 Interviews. 7.45 Causerie. 8.00 Gev. progr. 9.00 Nieuws. 9.15 Hoorspel. 10.30 Klankbeeld. 10.45 Litanie •11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC light Progr. 1500 en 247 m. .00 Amusementsmuziek. 12.45 Grapt. 12.55 Sport. 1.15 Voor de kinderen. 1.45 Gram. 159 Sport. 2.20 Orkestconcert. 3.00 Sport. 3.05 ld. 3 25 Orgelspel. 3.40 Sport. 4.00 Militair orkest. 4.50 Sport. 5.00 Orkestconcert. 5.30 Sport. .10 Jazzmuziek. 6.45 Vragenbcantwoording. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Symphonle-ork, •n solisten. 9.00—9.15 Pianospel. 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek. 11.15 Gram. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Cabaretliedjes. 12.00 Lichte muziek. 12.34 Orkestconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 Koor- mg. 1.30 Gram. 2.00 Orkestconcert. 3,00 Ac- cordconspel. 3.15 Gram. 3.30 Accordeonspel. .45 Gram. 4.15 Ethnlsche muziek. 5.00 uur Nieuws. 5.10, 5.30. 6.00 en 6.10 Gram. 6.30 soldaten, 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 7.50 Radlofeullleton. 8.00 Orkestconcert. 8 00 m. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoek programma. 11.00 Nieuws. 11.05 cn 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m. 15 Gram. 12.05 Orkestconcert. 1.00 uur Nieuws. 1.10 Verzoekprogram. 1.20 en 2,00 3.00 Gram. 4.30 Jazzmuziek. 5.10 Dans te. 6.30 Operettemuziek. 7.40 Nieuws. 7.50 Gram. 7.55 Orkestconcert. 10.00 Nieuwe. n. 10.15 Lichte muziek. 10.45 Gram, 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muz II.50 Nieuws. ontbreken van internationale king en hulp op economisch en finan cieel gebied het economisch herstel cmr wereld in belangrijke mate vertraagt. Men denke slechts aan de nadelige ge volgen van de hevige inflatie in Duits land en andere landen na 1918. Op grond van die plannen konden in 1946 het Internationale Monetaire Fonds (I-M-F.) en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, beide gevestigd in de Verenigde Staten, hun werkzaam heden aanvangen. Als belangrijkste doel einden van deze instellingen werden ge noemd: het in het leven roepen van oen centrum van internationaal overleg en samenwerking, het stabiliseren van de deviezenkoersen, het opheffen van aller lei beperkingen in het onderlinge geld verkeer der landen en het verschaffen van middelen om de onevenwichtig heden in de betalingsbalansen (de ver houding van vorderingen en schulden ten opzichte van het buitenland) weg t® Vanzelfsprekend dringt de vraag rich bij ons op, in hoeverre deze doeleinden thans bereikt zijn, temeer daar vorige jaren op dit punt niet veel voordeel heb ben opgeleverd. Aan de hand van het to juist verschenen verslag over 1950/51 va nhet I.M.F. zullen wij trachten deze vraag te beantwoorden. Daarbjj zullen vraagstukken op het gebied der inter nationale betalingen e.d. buiten beschou- TTET I.M.F. telt thans 49 leden. Rus- land en zijn satellieten zijn om politieke redenen er buiten gebleven; Zwitserland en Zweden traden niet toe, omdat zij meenden economisch zó kracn- tig te zijn dat zij geen hulp van het buitenland nodig zouden hebben. De leden hebben in het Fonds deelgenomen voor een totaal bedrag van ruim 8 mil liard dollar, dat gestort is in goud, dol larwaarden en valuta van de landen zelf. Via het. Fonds zouden de leden, zij het met zekere beperkingen, valuta van an dere landen kunnen kopen en die met hun eigen valuta betalen. Het is te begrijpen, dat vooral in het begin de aankoop van dollats bij het Fonds zeer groot was; in vele Europese landen heerste toen immers een grote schaarste aan tarwe, vlees, vetten, steen kolen, staal en andere goederen die hoofdzakelijk door de Verenigde Staten geleverd konden worden. Frankrijk bijv., de oorlog zijn behoefte aan vlees en tarwe uit de eigen productie dekte, moest tot 1949 resp. 1950 grote hoeveelheden daarvan invoeren, hetgeen zijn betalingsbalans ongunstig beïnvloed de. Nadien kon het echter weer tot uit- deze artikelen overgaan. TVTET begrijpelijke voldoening wijst het jongste verslag van het I.M.F. er op dat 1950 het eerste na-oorlogse jaar was het doel: evenwicht in de be talingsbalansen, duidelijk in het zicht kwam; in 1950/51 was zelfs een „bevre digende mate van stabiliteit" der beta lingsbalansen verkregen. Volgens een globale berekening was het tekort op de betalingsbalansen der Europese landen in 1947 bijna 9 milliard dollar; dit tekort was in 1950 terugge bracht tot bijna 2 milliard dollar. Vooral ten opzichte van de Verenigde Staten wisten de meeste Europese landen hun betalingspositie te verbeteren; sommigen konden zelfs hun bezit aan goud en dol lars, hun reserves dus, vergroten. Terecht spreekt het verslag in dit ver band van een belangrijk succes in do geschiedenis van het na-oorlogse herstel. Ook waren de landen in het algemeen goed eind gevorderd op de weg naar een vastere koopkracht van hun geld in het binnenland, zodat distributie en prijsbeheersing geheel of gedeeltelijk konden wegvallen. Het uitbreken van de oorlog in Korea bracht echter met name door het schaar- worden van allerlei grondstoffen het gevaar van stijging der prij- op de voorgrond. Uit het verslag blijkt dat het Fonds aan de bestrijding dit inflatiegevaar grote aandacht schenkt, daar dit op zijn minst een ver der economisch herstel op losse schroe- kan stellen. Dit inflatiegevaar zou verder wellicht een of ander land kun- verleiden om met het bestaande stelsel van vaste deviezenkoersen te breken, welk voorbeeld dan zeer waar schijnlijk door andere landen om concur- rentie-redencn prompt zou worden na gevolgd. Nadrukkelijk wijst het verslag er op, hoe nadelig de devaluaties in de 30er jaren gewerkt hebben. Evenmin als toen land door verandering van zijn de- viezenkoers in staat was de economische depressie met haar dalende prijzen (de flatie) afdoende te bestrijden, doordat andere landen dezelfde weg insloegen, zou men thans het inflatiegevaar ermee kunnen bezweren. Is deze opmerking in h«t verslag wellicht in het bijzonder tot Engeland gericht, het land dat in de 30'cr jaren het eerst met de devaluatie (juis ter gezegd: met het laten „zweven" van zijn valuta) is begonnen? XJET IS NIET WEL mogelijk, uit dit -LJ- verslag andere mededelingen of aan bevelingen van het Fonds te vermelden: een uitzondering willen wij echter maken voor zijn wens om tot verdere „libera lisatie" van het internationale verkeer over te gaan door opheffing of verzach ting van allerlei beperkende maatregelen op het gebied van in- en uitvoer. Resumerende kunnen wij zeggen, dat duidelijk uit het verslag blijkt welke stoffelijke voordelen reeds door interna tionale samenwerking en hulp sinds 1946 verkregen konden worden als ondersteu ning en aanvulling van de nationale in spanning tot economisch herstek De versnelling van het tempo van di» herstel maakt het thans mogelijk een sterker houding tegen de aggressie uit het Oosten aan te nemen, omdat o.a aan de hogere eisen, die de "bewapening de eerstkomende jaren zal stellen, vol daan zal kunnen worden zonder tot be langrijke inkrimping van de productie van verbruiksgoederen over te gaan. De regeringen van de verschillende lan den zullen alles op alles moeten zetten om een Inflatie te voorkomen, daar deze onder de huidige omstandigheden zowel nationaal als internationaal zeer nade lige economische en sociale gevolgen zou hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9