Ambonnezen huldigen Willem de Zwijger 't Vraagstuk van de arbeid moet bij de wortel worden aangepakt ECONOMIE EN FINANCIËN Werk van barmhartigheid werd een „vak", maar roeping bleef 2 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 195T Prins onthulde monument en zag halt Wageningen Instituten van landbouwhogeschool en studenten- soos kregen bezoek Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse, Canadese, Britse, Belgische er Nederlandse legers waren gisteren mei tientallen andere autoriteiten in Wage ningen getuige van de onthulling door Prins Bernhard van het Capitulatie- monument, na de rede van prof. Tende- loo, die wij gisteren hebben weergege- Het monument (van Han Richters) is een bronzen beeld van een naakte jon geling, met handen en hoofd ten hemel geheven. Onmiddellijk na de onthulling ■weerklonken de volksliederen van Ne derland en Canada en hield de Cana dese militaire attaché, kolonel Johnson, een toespraak namens generaal Foulkes en ambassadeur Dupuy. Na de plechtigheid bezichtigde de Prins in hotel De Wereld het Capitulatie museum en bracht hij een werkbezoek aan verschillende landbouwkundige in stituten en laboratoria. Prins Bernhatd zag het laboratorium van tropische landbouwplantenteelt, de Koningin vanmiddag in Wageningen 75 laar Rijkslandbouw- onderwijs gevierd Wageningen is door de Franse schrijver Georges Duhamel eens genoemd de meest intellectuele stad ter wereld. En inder daad, Wageningen telt voor een betrek kelijk klein aantal inwoners een zeer groot aantal onderwijsinrichtingen, be kroond door de Landbouwhogeschool. Aan dit woord van Duhamel heeft de rector-magnificus van de Landbouwhoge school, prof dr H. J. C. Tendeloo, middag herinnerd in zijn begroetingsrede tot H.M. de Koningin. De rector-magnificus herinnerde aan, dat de Koningin met dit bezoek gelegenheid van het feit, dat 75 jaar geleden met het rijkslandbouwonderwijs een aanvang werd gemaakt, een traditie voortzette. Vijftig jaar geleden bezoch ten de Moeder en de Grootmoeder var de Koningin Wageningen, in 1926 was Haar vader te Wageningen en tien jaar later, bij de inwijding van de aula. wederom Haar Moeder. De rector-magnificus haalt in herinne ring. dat er in 1938 425 studenten w en in 1951 1063. Door de verwoestingen in oorlogstijd is er thans voor een tweemaal zo groot aantal studenten als voor de oorlog een kleinere ruimte be schikbaar Het laboratoriumwerk lijdt daar onder. Dr Schouten weer op verkiezingspad Mevr. Lever pleitte voor passief vrouwenkiesrecht Met een rede van anderhalf uur waarin hij vele vragen beantwoordde, heeft dr J. Schouten gisteravond te Drachten de verkiezingscampagne van de A.R. partij geopend. Over de economische toestand zei dr Schouten dat ons verbruik thans hoger is dan onze voortbrenging. Op de duur kan dit geen stand houden. Het gaat er om of wij voor ons zelf zullen zorgen of voor ons nageslacht. Met de voorgestelde uitbreiding van het aantal Kamerleden gaat dr Schouten accoord. Tot voor enkele jaren was hij er tegen, maar sindsdien is het werk van de volksvertegenwoordiging veel om vangrijker geworden doordat de buiten landse politiek meer beslag op regering en parlementsleden legt. Tegenover aanvaarding van overheids steun voor Chr. jeugdwerk bleek de heer Schouten niet afwijzend te staan, wanneer althans niets wordt afgedaan aan de principiële zelfstandigheid en geen enkele contróle op het verenigings werk wordt aanvaard. Mevr. L. A. LeverBrouwer hield een warm pleidooi voor de doorvoering van het recht van de A.R. vrouw om als lid van de Kamers e.d. te worden gekozen. „Voor een invasie van vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen behoeft men niet bevreesd te zijn", verklaarde zij. ..maar veel AR. vrouwen willen nu eenmaal in volle actie meedoen aan de verkiezingsstrijd". Notaris Q. eerstdaags voor de rechtbank Het Justiële onderzoek naar aanlei ding van de langdurige afwezigheid van notaris H. M. H. O. Quaedvlieg te Maastricht (die met het jacht Presi dent Robert is meegeweest) is afgeslo ten. De nog altijd in het buitenland vertoevende notaris krijgt eerstdaags een oproep om voor de Maastrichtse rechtbank te verschijnen (in raadkamer). plantenziektenkundige dienst, de labora toria voor grond onderzoek en aardap pelmoeheid, het Ned. Landbouwmuseum en het lrboratorium van physica en me teorologie. De Prins liet zich door een groot aantal deskundigen voorlichten. In de foyer van de schouwburg Junus- hof had Z.K.H. een ongedwongen ge sprek met landbouw-attaché's van ver schillende landen en directeuren van af delingen van de Directie Landbouw. Ten slotte werd de Prins in de studenten sociëteit Ceres de oorkonde aangeboden van het beschermheerschap van de stu denten-weerbaarheidsvereniging Trans- Staking bij bouw Hoogovens weer algemeen De staking bij de Haagse firma Boele Van Eesteren bij de bouw van Breedbandfabriek van de Hoogovens IJmuiden is gisteren opnieuw tot a arbeiders uitgebreid, omdat de 200 r stakende arbeiders niet mepr op het ter rein mochten komen. Deze 200 meiddei zich n.l. een dag na afloop van het ulti matum om toch weer aan het werk te gaan. De leider van de staking, eer van de K.A.B., is door zijn vakorganisatie geroyeerd. De Nederlandse industrieën den binnenkort verplicht aan de rege ring mee te delen, welke buitenlandse orders voor militaire productie zij on derhanden hebben. Evenals vorig jaar, wordt door het ministerie van Financiën weer een bro chure uitgegeven, waarin op populaire wijze de millioenennota behandeld zal worden. in Wageningen heeft Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag het monument ont huld, dat herinnert aan de capitulatie van de Duitsers in 1945. Het moment van de onthulling, waar duizenden Wageningers hij aanwezig waren. Ondanks alle grieven blijft de band met Nederland Een krans voor het standbeeld Willem de Zwijger was het symbool van de band tussen Nederland en bon. een teken, dat de Ambonnezen het grote voorbeeld van de Vader des Va derlands willen blijven navolgen. Op het lint stond: „God zij Uw klein volk ge nadig". Honderden Ambonnezen stonden gis teravond voor het paleis aan het Noord- einde te 's-Gravenhage, terwijl fluitorkest het Wilhelmus speelde. Deze plechtigheid volgde op bijeenkomst in de Dierentuin, waar rige sprekers geestdrift wekten bij het gehoor, dat uit alle hoeken des lands was samengekomen. De heer Toeasela verklaarde dat de niet erkenning van de Commissie Rechtspositie Ambonnese Militairen Schepelingen (CRAMS) een schending van het Atlantische charter en vertrap ping van het uniestatuut betekende. Thans wordt men in Nederland geduld als ontheemden en verschoppelingen, aldus spr. De heer Aponno zeide. dat de Am bonnese soldaten moedwillig op Java waren vastgehouden terwijl hun land werd uitgemoord. Nederland stelde teriaal ter beschikking. Nederlandse schepen vervoerden Indonesische troe pen- Over het heldengraf van Karei Doorman pleegde Nederland verraad aan de Ambonnzen. zeide spr- Spr- wees er op. dat zij gedwongen naar Ne derland waren gekomen en had mede lijden met hen, die door de gastheer bevolen worden gast te zijn. Men maakt de C R A.M-S. verdacht opdat het de politiek ongeschoolde soldaten aan een organisatie ontbreken zal. Als de Am- Prof. Bavinck tot werkgevers Met goede inrichting en betere sfeer in de bedrijven komen we er niet Wil onze cultuur niet ondergaan, dan is een vernieuwing van ie arbeid drin gend noodzakelijk. Wat men ook mag bedenken aan doelmatige inrichting van de bedrijven, het bevorderen van de goede sfeer en wat dies meer zij, dit alles zal niet baten wanneer het vraagstuk van de arbeid niet tevens bij de wortel wordt aangepakt. Daarvoor is nodig dat ieder persoonlijk zijn werk gaat zien in betrekking tot God. Dit zei prof. dr J. H. Bavinck, die gisteren te Rotterdam het woord voerde voor de afdeling Rotterdam van het Verbond van Prot.-Chr. werkgevers en voor de Haagse e.i Rijnlandse Club. Er is sprake van een parallellisme tus sen Gods werk en dat van de mens die naar Zijn beeld is geschapen, aldus spr. Onze arbeid is er niet om zichzelf. Zij is ingeschakeld in Gods plan met de wereld. Daarom heeft de arbeid een adeldom in zich, temeer vanwege haar sociale functie en vanwege het feit dat zy de mens gelegenheid biedt tot zelf ontvouwing en karaktervorming. Wan neer de mens zich over het resultaat var zijn arbeid verheugt, mag hij dit niet doen om het resultaat alleen, maar het „geheimzinnige" dat niet als succes maar als Gods zegen wordt gekarakte riseerd. In Amerika zijn 17 000 beroepen en in ons land 8000 geregisteerd. Door deze oneindige verscheidenheid komt de ar beider meer en meer los te staan van zijn prestaties. Dit heeft tot gevolg dat de arbeidsvreugde aanzienlijk daalt. Want het werk wordt steeds eentoniger en doet geen beroep meer op het over leg van de mens, op zijn verstand, wils kracht en bewustzijn. Doordat de verveling moet worden doorbroken, komt het arbeidsprobleem steeds meer te liggen in het vlak van de vrije-tijdsbesteding, zei prof. Bavinck Ook hier' is voor ieder bekering nood zakelijk, zodat we anderen kunnen hel pen en een dam kunnen opwerpen om de ontbinding te keren. I bonnezen burgers zijn. dan hebben zij met generaals niets te maken, aldus spr- De tijd dat de Ambonnese soldaat voor een generaal in de houding springt, is voorbij, zeide hij. Nimmer zal men te rugkeren naar Sóekarno (luid gejuich)- De heer Wairata wees er op, dat het aan de regering staat om te zeggen, wat er met de Ambonnezen gebeuren moet, want hun komst naar Nederland is haar schuld. Niet alleen de republiek Indonesia is schuldig aan de schending van de afspraken ter Ronde Tafel Con ferentie. Nederland is medeplichtig. Spreker bestreed, dat Indonesië één volk zou zijn en zeide, dat de Ambqn- nees evenmin een Indonesiër' is als dé Nederlander een Duitser. Nederland wil de Ambonnezen niet naar Nieuw- Guinea zen-den omdat het ba-ng is voor htm politieke invloed op de Irianen, zeide spr- Nederland heeft een kans om voor het zelfbeschikkingsrecht van de repu bliek der Zuid-Molukken op te komen nu Indonesië de overeenkomsten wil herzien. Tenslotte werd een petitie aan de Kamerleden gezonden om erkenning van de souvereinitelt der Zuid Moluk- ken en overbrenging der Ambonnezen naar het nog vrije gebied dier repu bliek. De vluchtelingen uit Indonesië Tienduizenden zijn de laatste jaren uit Indonesië naar Nederland terugge vlucht, de z,g. gerepatrieerden en de stroom houdt aan. Onder de moeilijkste omstandigheden moeten zij een plaatsje en een bestaan in Nederland zoeken. Het tijdschrift voor maatschappelijk werk wijdt aan hen en aan de arbeid, die voor hen verricht is. een afzonderlijk num mer, met een woord van minister Peters, die daarin herinnert aan het vele, dat de Nederlanders in Indië in 1940 hebben ge daan en aan de ellende, die zij in de daarop volgende jaren hebben geleden. De beste definitie van gerepatrieerde in dit nummer is volgens het oordeel de Nibeg, die van de heer J. Moora: „Een uit Indonesië overgekomen Nederlander, wiens bestaansmogelijkheden in Indone sië. tengevolge van de naoorlogse ver wikkelingen. opgehouden hebben te be staan, en die daarom door overheid en volk van Nederland in de gelegenheid behoort te worden gesteld, zich een nieuw, eigen bestaan in de Nederlandse samenleving te verwerven", terwijl die van de wet hulsvesting gerepatrieerden 1950 en van de dienst maatschappelijke zorg minder bevredigen. Ook de grens van bovengenoemde wet 31 Decembei 1948 is onbevredigend. De heer J. Kiveron en vele anderen bespreken in artikelen verschillende problemen var. verrichte werkzaamheden. Speciale num mers zijn beschikbaar. Het ls dringend noodzakelijk dat hot gehele Nederlandse volk achter dit werk staat, schrijft de hoofdredacteur-secretaris, mr J. Sverts. Uitgever is N. Samsom N.V., Alphen aan den Rijn. Gen. Scholten beschul digt C.R.A.M.S. Terwijl gisteren op een persconferentie van de Comm. Rechtspositie Ambonri Militairen en Schepelingen (C.R A.M.S.) te "s-Gravenhage met kracht opgekomen is tegen de beschuldigingen, dat de C.R.A.M.S. intimidatie uitoefent Ambonnese kampen in Nederland, heeft generaal-majoor P. Scholten, regerings commissaris voor deze kampen, in een onderhoud met A.N.P. verklaard, dat de C.R A.M.S., evenals vroeger het bureau Zuid-Molukken, intimidatie toepast. Vol gens hem zijn de grootste moeilijkheden veroorzaakt door de jongeren. De oude ren zijn over het algemeen veel beza digder. Hij heeft de functie uitsluitend aanvaard, omdat het lot der Ambonnezen hem zeer ter harte gaat, uit onrechte liefde voor de oud-K.N.I.L.-ers. Bemoeienis van de C.R.A.M.S. met de interne zaken van de woonoorden kan de regering niet toestaan, zeide hij. Spr. noemde het schoolbezoek zeer vredigend, terwijl de van herscholing druk gebruik wordt gemaakt. De Am bonnezen voelen niets voor landbouw onderwijs, wel voor techniek. De regering wil niet, dat zij trekking aanvaarden, "s nachts buiten de kampen moeten toeven. Hierdoor is hun werkgelegenheid beperkt. Voorts wordt 60 procent va salaris ingehouden als vergoeding woning, voeding en kleding. In het alge meen zijn de Ambonnezen niet erg ge brand op betrekkingen in Nederland. Zij zien hierin niets voor de toekomst. Spr. wees er op, dat de Nederlandse regering en het volk zich ezer grote offers getroosten voor de Ambonnezen. Elk gezin kost de regering ƒ7000.per jaar. behalve nog de overtocht. Daarom is het niet onredelijk, dat zij hun levens onderhoud betalen en zelf kampwei k zaamheden verrichten. Bovendien zijn ei de particuliere bijdragen. Vooral Oost er West geeft aanmerkelijke steun. Spreker betreurde het dat de steunacfies zo ver splinterd zijn en zo vaak in de politieke sfeer worden getrokken. Spr. hoopt op ;n samengaan buiten alle politiek om. Van wantoestanden op sexueel gebied is bepaald geen sprake, zei de generaal. Communistische infiltratie in Ambonse woonoorden Volgens de commissie Rechtspositie voor Ambonnese Militairen en Schepe lingen is er in de kampen in Noord Nederland sprake van een uiterst linkse infiltratie. De C.R.A.M.S, is van mening, dat door het verbod om in de kampen te komen, de bestrijding dezer infiltratie bemoeilijkt wordt. Ambonnees schaakte dochter van collega Zaak voor de krijgsraad De adat is iets waar Westerlingen niet bij kunnen, constateerde gisteren de president van de krijgsraad te velde- mr Buurman van Vreede. Dit was in verband met de zaak tegen de 44-jarlge Ambonnees N. W., wie ten laste was gelegd dat hij in Januari 1951 de Euro pese sergeant Pattinama te Soerabaja met een pistool door het hoofd had ge schoten, wat de dood ten gevolge had. W. ontkende dat hij de bedoeling had gèhad de sergeant te doden. Het bleek, dat P, de dochter van W. had geschaakt, waardoor hij zeer getroffen was. te meer omdat de adat dit verbiedt. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij W. vol gens zijn zeggen P. met zijn revolver had geslagen. Het wapen was echter afgegaan, met bovenvermeld gevolg In zijn requisitoir achtte de auditeur militair moord en doodslag niet bewe- hij kon zich, mede door de on zekere toestand waarin de Ambonnezen leven, de gemoedstoestand van ver dachte indenken. Een excuus was dit echter niet. en daarom eiste hij 6 maan den met aftrek. i verdediger, mr C. W. v- Rhijn, i niet alleen dat er sprake was de verplichtingen, die door de adat worden opgelegd, maar ook van nood- Ook de Ambonnese lt-vlieger Titaley kreeg het woord en hield een toelichting over het adatrecht. Nadat de zitting was geschorst werd uitspraak gedaan, waarbij W. werd veroordeeld tot 3 maanden met aftrek, hetgben be tekende dat hij onmiddellijk op vrije jeten werd gesteld- De krijgsraad veroordeelde voorts de kappersbediende A. V. wegens verduis tering ten nadele van zijn oom in Bui tenzorg conform de eis tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maanden. Moorden en branden op West-Java Een bende van 400 man heeft het dis trict Kadanghauer in het Indramajoese aangevallen en 150 huizen in brand ge stoken. Onder de aanvallers waren kin deren van 10 jaar. Kerk en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Amersfoort (vac. Jac. Vermaas) L. Kievit te Putten. Aangenomen: naar Nisse cand. J. van Oyen te Breda. Geref. Gemeenten Tweetal: te Ederveen F. Mallan te Bruinisse en H. van Gilst te Elspeet. Bedankt: voor Den Haag J. v. d. Berg te Utrecht; voor Veenendaal Chr. v. d. Woestijne te Barneveld. Kamper synode Correspondentie met Canadese kerken Geen uitspraak over het «evangelistenambt" (Van een onzer verslaggevers) Me t256 stemmen en één onthouding heeft de generale synode van Kampen gisteren een commissie-voorstel aange nomen om correspondentie aan te gaan met de Canadian Reformed Churches. De/e correspondentie werd gestipuleerd inzake contact betreffende eventuele wijzigingen of aanvullingen van belijde nis, Kerkorde en formulieren, het afge ven van attestaties en het wederzijds uitnodigen van predikanten tot net voor gaan in de dienst des Woords. Een voorstel van ds Mees'er, waarin de synode zou uitspreken dat zij met blijdscnap kennis nam van de verklaring van de Canadian Reformed Churches, dat zij met de vrijgemaakte kerken op dezl/de grondslag staan; dat de kerken de Canadese kerken als kerken van de Here Jezus Christus erkennen, en dat zij het r.iet nodig achten deze verhouding door stipulaties te regelen, kwam niet meer in stemming. De tweede beslissing die gisteren ter synode is gevallen, betreft het „evange listenambt". Aangenomen werd een voorstel van de commissie (opgesteld in overleg met ds H. J. Schilder), met 21—8 stemmen en twee onthoudingen. Beslo ten werd geen uitspraak ie doen, aan de kerken aan te bevelen althans vooc- Joplg bij de bestaande pracMjk te blij ven, de kerken op te wekkei de onder havige vraag te blijven onderzoeken en de vijf hoogleraren en ae zendelings lector uit te nodigen over ceze vraag bij de volgende synode een gedocumen teerd rapport in te dienen. Verworpen werd een voorstel van ds Den Boeit (1913) om uit te spreken dat de dienst van hen die uitgezonden worden tot prediking van het evangelie onder de ongekerstende volken een eigen dienst is in het leven der kerken, onder scheiden van de diensten van hen, die werden bevestigd voor arbeid in de plaatselijke kerken zelf, dat deze dienst voorlopig worde aangeduid als de dienst van een „zendeling", welke dienst dan nader zou moeten worden begrensd en bepaald in haar verhouding tot andere diensten. Officiële geldleningen tegen zwarte rente Recordjaar voor de Hoogovens Negen pet dividend en 4 pet voor personeel Alle afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. hebben in 1950 een recordpro ductie behaald. Het Koreaanse confli veroorzaakte een stormachtige stijging de vraag en zeer goede exportprijzen. In de fabrieken verd 15 millioen belegd, in woningen 1 millioen. De productie van ruw ijzer steeg van 423.423 tot 458.527 ton, de uitvoer van 205.961 tot 281.960 ton. De productie van dikke pla ten van 125.437 tot 158.901 ton. De Dro- ductie van dunne platen steeg tot boven de 70.000 ton, maar men kon aar enorme vraag niet voldoen. De prijzen waren belangrijk lager dan die in buitenland. De millioenste buis werd dit jaar afgeleverd. De levering van gas steeg van 47,5 tot 70,1 kubieke meter, in kunstmest van 18.336 tot 46.681 ton. Walserij Oost werd geheel afgeschré- :n. De vervangingsreserve werd met 4.8 min verhoogd, de reserve diverse belangen met 9 min, een ir.validiteits- reserve van 1.5 min werd gecreëerd. Het dividend is 9 (8) pet op oude en 6?:t pet op nieuwe gewone, 4 pet op priori- teits- en 7% op preferente aandelen, ♦er- ijl het personeel 4 pet van het jaar salaris ontvangt. Het jaarverslag noemt het plan-Schu- an een sprong in het duister en wijst op, dat een kleine producent te mid- ;n van zeer grote machten waakzaam moet blijven. Boter, kaas en vers fruit naar Duitsland De Westduitse regering heeft gisteren 21% millioen dollar (81,7 millioen gul den) vrijgegeven voor de invoer. Uit Ne derland mag boter ter waarde van ƒ4.56 millioen, kaas ter waarde van 5,7 mil lioen en vers fruit voor 3,8 millioen worden ingevoerd. Bank voor Handel en Scheepvaart De Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotterdam boekte 1.037.288 (1.065.463) winst en declareert 4 (4) pet winst op prioriteits- en 6 (4) pet op gewone aan delen. De reserve van 12 min is even groot als het aandelenkapitaal. De statutenwijziging van Z.H.B. De Vereeniging voor den Effectenhan del heeft de minister van Justitie ver zocht. zijn verklering van geen bezwaar te onthouden aan de statutenwijziging van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, welke een kapitaalreconstructie inhoudt. Hier schreei Betje Woltl haar boeken Dis is de pastorie in de Midden-Beemster, waar in 1759 de beroemde Neder landse schrijfster Beetje Wolff huwde met de doopsgezinde predikant en waar zij sindsdien haar gedichten als: „De onveranderlijke Santhorstsche Geloofs belijdenis en „De menuet en de domineespruik" schreef. Hier werden ook „Sara Burgerhart", „Willem Leevend" en andere romans geboren, waarin zij, in samenwerking met Aagje Deken het burgerlijke leven van haar tijd weer gaf. Haar meisjesnaam was Elizabeth Bekker en zij werd in 1738 te Vlissingen geboren. Thhns heeft het Hisiorisch Genootschap „Jan Adriaansz. Leeghwater" zich over het huis ontfermd, omdat het in ernstig verval is geraakt. De pas torie, die nog steeds de naam „Betje Wolff" draagt, zal gerestaureerd en als museum ingericht worden. Koningin hij jubileum Centraal Bond Particulieren en 175 verenigingen schonken ruim f 9.500.— TN ZWIJGENDE HULDIGING rezen allen die in de Nieuwe Kerk te Am- A sterdam bijeen waren gistermiddag op toen Koningin Juliana binnen trad om de viering van het vijftigjarig jubileum van de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk bij te wonen. De voorzitter, dr Ph. J. Idenburg dankte de Vorstin voor haar belangstelling. „Het werk van de barmhartigheid is steeds meer een „vak" geworden, maar de roeping het te blijven verrichten in het kader van de kerk is nooit erzwakt", zei dr Idenburg in zijn herdenkingsrede. Met eerbied dacht hij aan dr J. Th. De Bond is opgericht in de consistorie van de Nieuwe Kerk en de arbeid voortdurend in kerkelijke zin voortge zet. De wereld rondom is echter inmid dels wel zeer veranderd. De voortschrij dende techniek heeft het geheel geme chaniseerd en de mens schuift de ver antwoordelijkheid steeds verder van zich af. Op deze veranderingen heeft de in wendige zending gereageerd In de evan gelisatie kwam naast het appèl tot be kering het begrip dat het zal moeten gaan om een gesprek tussen kerk en wereld. In dit "erband herinnerde dr Idenburg ook aan het gedenkboek „Evan gelische Benadering van de Mens", dat ter gelegenheid van het jubileum van de bond is uitgegeven. Minister Mulderije Minister Mulderije sprak voorna melijk over het werk dat de bond verricht in de kinderbescherming. de Visser, onder wiens leiding in het begin van deze eeuw de eerste coör dinatie van Chr-istelijk-philantro- pisch werk is verwezenlijkt door de oprichting van de bond. Het principe en het doel van de bond waren juist gekozen, want alle facetten van het werk zijn thans nog actueel. Mr H. de Bie, voorzitter van het jubi leumcomité. bood namens de 175 aange sloten verenigingen en de vele particu lieren die de bond een goed hart toe dragen een geschenk van ruim ƒ9500 aan In zijn dankwoord deelde de voorzit ter nog mee dat de oudste adviseur van de bond. Jhr M. T. C. van Lcnn-p, be noemd is tot officier in dc Orde van Oranje-Nassau. Het gesproken woord werd afgewis-, Minister der Antillen neemt ontslag De landsmlnister van openbare werken der Nederlandse Antillen, de heer J. Pauw, heeft ontslag genomen, daar de meeste zijner werkzaamheden thans aan de eilanden zijn overgedragen. Politieman wilde kaart uit PRA-dossier halen Gisteren is in Rotterdam negen maan den m. a. geëist tegen de 53-jarige J. T. uit Rotterdam, die vorig jaar Februari als politieman een kaart uit het PRA- dossier zou hebben gehaald met gegeven* over een zekere Th, J van E. De politie man zou bovendien f50 daarvoor hebben aangenomen. P. J. Koovmans, die tijdens de oe- zetting enige tijd „chef-staf" van de Ned. politie was. blijkt nog in leven te zijn i bevindt zich in Russische gevangensch; sinds hij in 1944 naar het Oostfront ve In Haarlem is resp. 2 en 1 j. geë: tegen de 21-j. Van D. uit Breda en 20-j Z. uit A'dam wegens een mjslukie ooging op 26 Mei J.L om een taxi-chauf feur tijdens de rit bij de Hembrug te beroven. Prof. dr J. P. Kruyt, voorz. va comm. tot bestudering van de gemeente- classificatie. zal Dinsdag in Utrecht op een studieconferentie van het C.N.V. over dit vraagstuk spreken. seld door zang van mevr. Dora Doorn-Lindeman. Na afloop onderhield de Koningin zich in het koor va: kerk geruime tijd met het bestuur de bond en verschillende medewerkers Er volgde nog een drukke receptie. Tot welke vreemde manipulaties onze vastlopende nationale economie leidt toont de handelwijze van sommige ge meentebesturen, zo schrijft „Trouw". Er zijn gemeenten, waar een woningbouw project klaar ls waar aanbesteding heeft plaats gevonden, maar waar het gemeentebestuur in moeilijkheden ge raakt met de financiering. Een gemeentebestuur mag nl. niet lenen tegen een rente hoger dan 4 pro cent. Dat zou in strijd zijn met het rente gamma van de minister. Maar tegen die rente is meestal geen geld beschik baar. Soms zou het wel lukken tegen 4% procent, maar dit halve procent mag de gemeente niet betalen. Wat gaat men dan doen? Men wendt zich tot het be drijfsleven in zulk een gemeente met de vraag of dat genegen is het halve procent er bij te leggen. Als het bedrijfs leven dat doet, en zulks komt voor, dan leent de gemeente tegen 4 procent, maar dan wordt onder de tafel door nog een half procent aan de geldschieters toe geschoven dat door het bedrijfsleven is betaald en dat in de boeken der gemeen te niet voorkomt. Zwarte rente dus. Ontduiking van de voorschriften van de minister door gemeentebesturen. Omdat de politiek van minister Lieftinck vastgelopen is. In andere gevallen werken gemeen tebesturen op het idealisme van plaat selijke kapitaalbezitters om de rente tegen 4 procent te verschaffen. Her haaldelijk gelukt dat. Daar is niets op aan te merken. Maar dit bewiist dat de economische politiek van minister Lief tinck alleen kan bestaan dank zij de liefdadigheid van de „kapitalist". Stand van 's Rijks kas De stand van 's Rijks kas op 7 Sept. (31 Aug.) j.l. was in millloenen guldens: Vorderingen: Ned. Bank 49.5 Bank Ned. Gem. 142,8 (208,3), rijkscomptabelen 415,9 (395,5), Indonesië 37,6 (37,6), staats bedrijven enz. 646,5 (634,6); verplichtin gen: Ned. Bank (12,4), schatkistbilj. in omloop 1.292,7 (1.316,5), schatk.prom. bij Ned. Bank 1500 (1500), idem in om loop 3.261.1 (3.222,9), daggeldleningen 20 (50), muntbilj. in omloop 137,6 (137,8), gem. 189 (189), Suriname 1,2 (1,1). België verlaagt disconto Het bankdisconto ln België is ver laagd van 3% tot 3Vi pet. Dit is de tweede verlaging van het disconto in dit jaar. Bij de eerste verlaging werd het disconto gebracht van 3% pet op 3% pet Japanse herstelbetalingen aan Indonesië Bij informele besprekingen tussen In donesië en Japan te San Francisco is overeengekomen, dat Japan Indonesië 72 millioen roepiah zal betalen als vergoe ding voor in beslag genomen goederen, terwijl Indonesië verder vergoeding zal krijgen uit in Indonesië verbeuid ver klaarde Japanse eigendommen ter waar- 92 millioen. Tevens zal Japan kosteloos grondstoffen bewerken foor In donesië. Alle-tussen Japan en Nederlands- Indië gesloten verdragen worden weer van kracht. Indonesië zal Japanse des kundigen krijgen voor de opbouw. In donesië verbiedt Japanners de Visserij ten Westen va" een lijn van Hainan naar de Zuidpool. Russisch graan voor Engeland Engeland heeft een contract getekend oor de koop van een millioen ton Rus sisch graan, n.l. 200.000 ton tarwe. 425.000 ton gerst, 300.000 ton mais cn 75 000 ton haver. Uitbreiding van ENCI vanmiddag geopend Spaart per jaar ƒ10 millioen aan deviezen uit Minister Albregts heeft vanmiddag, in tegenwoordigheid van zijn ambtgenoot Veld, de Belgische ambassadeur Graeffe, de heer Hunter van de E.C.A. vele andere autoriteiten de uitbrei ding geopend van de E.N.C.I., de Eerste Nederlandse Cement Industrie in Maas tricht, die dit jaar 25 jaar bestaat. Deze uitbreiding, die 15 millioen kost, kan de jaarproductie met 250000 ton doen verhogen tot 850.000 ton. Dit be tekent een deviezenbesparing van ƒ10 millioen per jaar, terwijl de totale cementproductie door de E.N.C.I. ƒ25 millioen aan deviezen per jaar bespaart. De voorzitter van de raad van direc teuren. ir P. Regout. deelde vanmiddag mee, dat de E.N.CI. als duurzame her innering aan het zilveren jubileum een jaarlijkse prijsvraag zal uitschrijven voor de drie beste verhandelingen van Delftse studenten over cement. Zeventig millioen dollar voor de Congo De Wereldbank heeft twee leningen van totaal 70 millioen dollar voor 25 jaar toegestaan ten behoeve van de Belgische Congo. Eesolutie van Genève: Papiertekort gevaar voor de cultuur De voornaamste gebruikers en produ centen van papier dienen hun gebruik te beperken, daarentegen hun productie uit te breiden. Aldus het dringende beioep van de Sociale en Economische Raad der Ver. Naties. In een resolutie, door Frank rijk en België ingediend, wordt vastge steld, dat het tekort aan krantenpapier het onderwijs, de cultuur en de vrijheid van voorlichting bedreigt De speciale organisaties dr- Ver. Naties en ae We reldbank worden verzocht, die financiële en technische hulp te geven, waarom een land voor de uitbreiding der papier industrie verzoekt. De hier gememoreerde resolutie ver wierf een grote meerderheid; 15 landen stemden vóór. doch Polen. Tsjechoslcwa- kije en de Sowjet-Unie onthielden zich van stemming. De afgevaardigde van India verklaarde nog. dat per hoofd, per dag in ae Ver. Staten evenveel papier verbruikt wordt als per hoofd, per jaar ln India. De Ver. Staten verbruiken 60 procent van de wereldproductie. Een beperking van slechts 5 procent zou aan het wereld- tekort aanzienlijk tegemoet komen. Door do Amerikaanse afgevaardigde werd dc opmerking gemaakt, dat president Tru- j oproep had gedaan om

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2