Particuliere ondernemer heeft een eigen opdracht Het aftreden van Marshall „Evangelistenambt" nam vele uren Kampen in beslag in Voor 88 Nederlanders beloning van Carnegie-heldenfonds Gemeente is geen groep van neerbuigende philantropen Dienstbode vindt kostbare schat Drie Vlissingse Geuzen SI NAVO mïuLtia A.N.W B ^eurÏnoj t DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 Prof. Van Muiswinkel tot textielhandel Souverein in eigen kring, maar minder beslist dan kerk of gezin OP PRINCIPIËLE GRONDEN moet worden vastgehouden aan een souv reiniteit in eigen kring van de maatschappij. Deze souvereiniteit is echter veel minder beslist dan in de kring van de kerk of het gezin, zei prof. dr F. L. van Muiswinkel gisteren te Amsterdam op de jaarvergade ring van de Ned. Bond van Chr. handelaren in textiel- en mode-artikelen. Zoals men weet, is de kwestie van de verhouding tussen staat en maat schappij in het brandpunt van de belangstelling komen te staan na de rede van prof. Zijlstra op de jaarvergadering van het verbond van Prot.-Chr. werkgevers. Prof. Van Muiswinkel was het niet eens met prof. Zylstra. De particuliere ondernemer is naar zyn mening pische figuur in het maatschappelijk leven met een eigen opdracht om in Gods schepping productief werkzaam te zijn. Hij heeft een particuliere verant woordelijkheid in een eigen, souvereine sfeer. Deze sfeer heeft echter veel meer wrijfpunten met het algemeen rechts belang dan b.v. die van kerk of gezin. Wanneer dit rechtsbelang wordt aange tast, moet de overheid ingrijpen. Vooral by de tegenwoordige economische op bouw van onze samenleving zal dat menigmaal en terecht gebeuren. Gevecht om eigen belangen De critiek op dit ingrijpen door de Overheid wordt dikwijls meer inge geven door persoonlijke gekrenkt heid dan door principiële overwe gingen. In de kruitdamp van het ge vecht om eigen belangen gaat de principiële achtergrond vaak verlo ren. Verzet is echter alleen geboden wanneer door het ingrijpen van de regering Gods scheppingsordinan tiën worden aangetast, aldus prof. Van Muiswinkel. derd op de vergadering aanwezig te zijn en heeft zijn functie om gezondheids redenen neergelegd. De vergadering werd geleid door het hoofdbestuurslid P. I. Hamming uit Middelburg. Er gingen stemmen op om de textiel- conventies te torpederen, omdat zy de handelaren dwingen goederen die vroe ger besteld zijn af te nemen tegen ho gere prijzen dan de thans geldende. De heer W. S. de Jong uit Krommenie, die dis voorzitter van de A.T.C. de bespre kingen met de fabrikanten voert, wees dit echter af. Wel is de strijd tegen barmhartigheid bij de uitvoering van de conventies in volle gang. Op de jaarvergadering van B. I. de Vries en Co Textiel N.V. is gisteren medegedeeld, dat er dit jaar en deze win ter geen prijsverhogingen of belangrijke prijsverlagingen in de textielbranche worden verwacht. 't Verklaarde uitzicht Geheel onverwacht is het aftreden generaal Marshall als minister defensie niet gekomen. Immers geleden had hij, ondanks zijn hoge leef tijd, deze nieuwe zeer belangrijke post weliswaar aanvaard, maar waarde aan verbonden. Het zou namelijk niet voor lange tijd zijn; hoogstens 30 Juni van dit jaar. 's Lands belang dreef hem er toe, die termijn toch te overschrijden. Thans is het z< hem verdwijnt een uiterst veelzijdige figuur van het toneel der wereldpolitiek. Algemeen wordt zijn besluit betreurd, slechts genomen om „zeer persoonlijke redenen" en de wereld heeft redenen genoeg, zijn aftreden als een groot lies te beschouwen. Ook al zijn er geen tekenen van koersverandering der Ame rikaanse buitenlandse politiek. Enige jaren geleden karakteriseerden Wij zijn persoonlijkheid als die van een machtstype, maar geen geweldenaar. Pers, radio en film hebben de naam van deze „soldaat en staatsman" tot in de verste uithoeken der aarde bekend ge maakt. Enerzijds de dappere „soldaat", die zich in twee wereldoorlogen gaf met de volle inzet van zijn persoonlijkheid. Anderzijds, de beroemde bouwer van hel plan, dat zijn naam draagt, hetwelk de Westelijke wereld redde van economi sche ondergang en die beveiligde tegen voortgezette communistische ondergra ving. Op de grote internationale conferenties als die te Moskou en Londen berekende hij koel, critisch zijn zetten, waar de Rus zijn tegenspeler was. Als minister van buitenlandse zaken was zijn streven er op gericht, de wereldvrede te bevorderen en dat de „toestand" daar nog verwijderd zeker niet aan hem te wijten. Recht kan slechts berusten op de basis der macht, want zonder „gen darme" zou de wereld-samenleving het terrein worden voor ongebreidelde tredingen! Zijn grote verdienste is dan ook tevens, dat Marshall de richtlijnen heeft aangegeven voor het huidige, Ame rikaanse militaire apparaat. Zijn militaire opleiding genoot hij aar de school te Virginia. Op 37-jarige leef tijd is hij ingedeeld bij de staf van gene raal Pershing. Tijdens het grote voor jaarsoffensief van Mei 1918 brengt hij bij de Maas en de Argonnen de „Boches" een zware nederlaag toe. Na 1918 tot op dit ogenblik heeft de wereld feitelijk geen vrede gekend. De nevelen trokken niet op In 1924 speelt Marshall een belangrijke rol op het Chinese toneel en in 1946 rust op hem de taak, als Trumans speciale ambassadeur, te bemiddelen tussen de Kwomintang en de Communisten. Zijn missie was echter, zoals bekend, tot mis lukking gedoemd en de Chinese burger oorlog bleef in alle hevigheid doorwoe den, wegens de onwil van beide partijen. Maar zo ervaart ieder groot man zijn ups and downs in het leven. Mar shall echter werd door president Roo sevelt benoemd tot chef van de generale staf. Van generaal werd hij opperbevel hebber van het gehele Amerikaanse leger: de hoogste rang met vijf sterren! Marshall was het die na zware rampzalige oorlogsjaren de legers naar de overwin ning leidde. Zijn voorganger als minister van Buit. Zaken was Byrnes en deze schetste hem als „een man van onmis kenbaar gezag, wiens verleden hem bui ten en zelfs boven de partijen stelde." De internationale atmosfeer is elec- trisch geladen gebleven en in zijn laatste functie als minister van defensie bleef Marshall hameren op het oude aambeeld: kracht, actie, paraatheid, teneinde het Stalinisme de kop in te drukken, waar alle overleg heeft gefaald. Amerika heeft hem begiftigd met het „Eiken Loof", hem toegekend bij de „medaille van ver- deinste." De oorkonde luidde: „In een oorlog, ongeëvenaard in grootte en verschrik king, was het George Marshall, die het leger naar de overwinning voerde." Speciale dag op jaarbeurs Kansen voor Nederland in Afrika Engeland bestelde in ons land 50.000 stoelen Over de verhoging van de Neder landse activiteiten in Afrika zullen bin nenkort belangrijke beslissingen den genomen. Wellicht wordt een syn dicaat voor onderzoek opgericht omdat het om financiële redenen ondoenlijk is de grote cultuurmaatschappijen zelf standig te laten optreden. Nieuwe rei zen van Nederlandse economen, han delslieden en industriëlen, zelfs op uit nodiging van een buitenlandse rege ring, staan op het programma. De Ne derlandse belangstelling richt zich voor al op de Franse. Belgische en Portu gese gebieden in Afrika. Dit werd mee gedeeld op de jaarbeurs, waar vandaag ?n Afrikadag is gehouden. Engeland heeft deze week een order an 50.000 stoelen in ons land geplaatst- Op de eerste dag van de jaarbeurs was de stemming op de meubelafdeling bo ven verwachting. Er werd vlot ver kocht, maar de tweede dag namen veel kopers een afwachtende houding aan met het oog op liquiditeitsmoeilijk heden. Tijdens de eerste twee dagen kreeg de jaarbeurs bezoek van zakenlieden uit 35 landen. De meeste kwamen resp. uit België, Duitsland, Engeland, Dene marken en de Ver. Staten. Gistermid dag arriveerde een groep Finse impor teurs. Nederland wordt op de bijeen komst van regeringsdiensten voor de burgerluchtvaart vertegenwoordigd door de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, J. W. F. Backer. At lijken twee hoofd tabletjes op elkandt twee droppels wate Aspirin-tablel herkent U aan hel Bayerkruis. Eén dag vrijheid voor vier gevangenen Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zondagavond uit het straf gesticht Nor- gerhaven (Dr.) vier gedetineerden uit gebroken, die echter Dinsdagmorgen vroeg in de buurt van Coevorden weer konden worden gearresteerd. Bij in vallende duisternis zaagden zij zware tralies door. De wachten bemerkten hun ontvluchting niet, maar al spoedig wer den de vier vermist. Het zyn W. van S., i. W. J. O., W. J. R., en H. R. R. Allen zitten nu weer in Norgerhaven. Broederschap doet geen uitspraak over not. Q. Het congres van de Broederschap der Notarissen nam vandaag in Groningen geen beslissing over de houding die zal aannemen ten opzichte van notaris Quaedvlieg uit Maastricht, die zoals men weet reeds geruime tijd buitenland vertoeft, o.a. als gast op het mysterieuze jacht President Robert. No taris Q. maakt geen deel uit van d€ broederschap. Gisteravond werden de 260 deelnemen de leden door het Groningse gemeente bestuur ontvangen. Kleuter onder zakken rogge Het vierjarig zoontje van het echtpaar Van Tetering te Zevenbergsenhoek (N. B.) is in de schuur van zijn grootvader J. Kuijpers onder twee zakken rogge bedolven en overleden. De kleine had in een van de zakken een gaatje ont dekt en ging daar met zijn vinger aar peuteren. Daardoor begon de zak plot seling leeg te lopen. Twee zakken die er bovenop stonden, gingen schuiven en kwamen boven op het kind terecht. Toen de kleuter werd gevonden, hij reeds stervende. Genoegzame gegevens in de Bijbel? (Van e i onzer verslaggevers) ambt van „missionnair dienaar des Woords" (het evangelistenambt) voortgezet en nog niet tot een einde gebracht. De gisteren door ons weer gegeven voorstellen van de commissie werden door verscheidene synode leden bestreden. Ds H. J. Schilder diende een ander voorstel in; de com missie en ds Schilder zullen trachten met een compromis-voorstel te komen. Opgemerkt werd dat de „evangelist" >n ander ambt heeft dan de dienaar des Woords in eigen land, omdat hij onder de ongekerstende volken het Evangelie gaat verkondigen om een gemeente le vergaderen, terwijl een predikant hier dit doet in een gevestigde gemeente. Ds Doornbos had vreemd opgekeken van de verklaring der commissie dat de H. Schrift geen genoegzame gegevens zou bieden, omdat volgens spr. de Bijbel wel m het ambt van evangelist spreekt. Prof. Holwerda bestreed deze gedach- en meende dat het onderscheid tus- n ..missionnair dienaar des Woords" cn predikant in Nederland niet zo scherp moet worden gesteld. Ds Visée consta teerde dat er vier ambten in de kerk zijn, o.a. dat van „evangelist". Is dit niet ar het Woord Gods, dan moet men verandering in brengen. Hij vond het niet fraai wanneer de kerken nu nog niet tot een uitspraak zouden kunnen komen, nadat deze zaak al zoveel jaren bespreking is geweest. Maar ds J. van Dijk, voorzitter van ammissie 3, was het geheel niet met ds Visée eens en merkte op dat deze zaak pas nu in de kerken is gaan leven. In de Bijbel leest hij slechts die „het werk van een evangelist doen". Wij hebben toch ook niet ambt van „diacones"? Prof. Deddens zei overtuigd te zijn dat het evangelistenambt van God gewild Hij oordeelde dat met de voorgestelde uitspraak de zaak voor onbepaalde tijd van de baan zou zijn. Anderen braken een lans voor nadere bezinning op deze materie, o.a. de zendingslector ds D. K. Wielenga. derende kerken te onderzoeken. Ern stige bedenkingen rezen tegen een voor stel van de commissie om corresponden tie aan te gaan met de Canadian Re formed Churches. Anderzijds werd het voorstel toegejuicht. Vandaag zou er ver der over worden gesproken. Critiek op belastingen: Ruggegraat is aan de bedrijven ontnomen Twentse fabrikant Van Heek sprak voor Kamerleden De belastingheffing in de na-oorlogse jaren heeft, de financiële ruggegraat aan het bedrijfsleven ontnomen. Nu deze ruggegraat ontbreekt, wordt de moder nisering ernstig belemmerd en zullen de bedrijven ook de werkgelegenheid niet kunnen steunen zoals in vroegere tijden depressie, namelijk door op raad te gaan werken of de productie tegen verliesgevende prijzen van de hand te doen. Dit zei de heer H. van Heek Hzn, voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Twente en Salland, gisteren rede ter gelegenheid van het be zoek van de Kamerleden die thans eer >is langs Nederlandse fabrieken maken. Wat de metaalnijverheid betreft, kon de heer Van Heek zich niet aan de in druk onttrekken dat andere landen fi nanciële mogelijkheden tot exportbe vordering hebben die bü ons ontbreken, De orderboeken van de metaalindustrie zqn echter nog goed gevuld, in tegen stelling met die van de textielindustrie. Met grote ongerustheid ziet r ook de omvangrüke import van textiel uit België. De heer Van Heek deelde voorts mee dat de Stichting Technisch Hoger Onderwüs voor Noord- en Oost- Nederland binnenkort de Kamerfracties zal uitnodigen voor een büeenkomst waar concrete voorstellen zullen worden gedaan. Namens de Kamerleden nodigde de heer V. d. Kieft (P.v.d.A.) de industriëlen tüdens een noenmaal in Hengelo uit bezoek aan de „wettenfabriek" te brengen, 's Avonds ging men per speciale trein naar Amsterdam. Deel van „Hoge Veluwe" gesloten In verband met de bronsttijd var edelwild zal het middengedeelte vai nationale park Do Hoge Veluwe voo publiek afgesloten zün van 17 September en met 13 October. De autowegen RÜ'zenburg en Oud Reemst naar het rijksmuseum Kröller-Müller zün van S tot 18 uur voor het verkeer opengesteld. Van het ert van School en Kerl Beioepingsweik Buitenlandse kerken De synode heeft gisteravond besloten nog te benoemen deputaten te machtigen het bestaande contact met de Prot. Re formed Churches in N.-Amerika zo mo gelijk voort te zetten, teneinde de mo gelijkheid van de relatie der correspon- Water-toneel van veel heldendaden Oudste redder was 70 jaar en jongste twee waren pas 11 jaar Lovett volgt hem op. Aan 88 dappere Nederlanders is vorig jaar een beloning van het Carnegie-Hel- denfonds uitgereikt in de vorm van een zilveren hanger, een bronzen medaille, een horloge of een som geld. Op de ere- lijst waaraan veertig jaar geleden werd begonnen, prijken nu reeds de namen van 3720 Nederlandse helden en heldinnen. Het fonds is opgericht in 1911 toen de schatrijke Amerikaan Andrew Carnegie de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mededeling deed van een schenking van 200.000 dollar. De oudste „geridderde" die het jaarver- ag van het fonds over 1950 vermeldt is de 70-jarïge Amsterdammer P. de Boer, tijdens een vispartütje een oude r redde uit het Noordhollands Ka naal. De jongsten van de erelijst zyn de 11-jarige Bredase schooljongen Jantje Bracco Gartner die een 3-jarig jongetje uit de Mark haalde en de eveneens jarige The Llnders te Grave die ee jarig meisje kon behoeden voor de drinkingsdood. Onder hen die vorig jaar werden derscheiden, bevinden zich de Hagenaars T. M. de Jel, A. W. Schreurs, E. Poppe, D. A. v. Waas A. L. v. d. Ree, J. Ooster- veer, P. J. Kemink, G. A. v. d. Oven, P. A. Doorschodt, C. Gerrese, L. Valstar, L. H. F. Fortunati, P. J. R. Bunnig, G. D. de Graaff en J. W. Grims en M. v. Oosten, e i d e n a a r s F. F. v. d. Mark en W. B. Blankenstein, voorts G. J. v. Arragon te D e 1 f t, G. J. Hoogstraten te Wate- l e n en A. de Vries teNoordwyk. Jubileumconferentie van diakenen Onderling hulpbetoon moet voorafgaan aan steun van de diaconie (Van onze Amsterdamse correspondent) ONGEVEER DUIZEND DIAKENEN namen gisteren in Amsterdam deel aan de zestigste Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken. Het jubileum passeerde niet zonder felicitaties en geschenken. Ook van de zijde van de Overheid werd belangstelling getoond. Een nieuwe weg sloeg de conferentie in door het aanvaarden van het rapport over de kinderbe scherming, waarover wij gisteren berichtten. Na de openingsrede van dr J. W. Note- boom, burgemeester van Voorburg, werd de conferentie gecomplimenteerd door ds G. J. van Kamp (Geref. kerk Amsterdam), de heer D. G. P. Mullaard (Federatie van Hervormde diaconieën), prof. mr P. J. Verdam (Geref. stichting tot opleiding van gezinsverzorgsters) de heer L. G. Dekker (Geref. kerk Rotterdam-Centrum) De eerste feestredenaar, prof. dr K. Dijk, hoopte dat de Generale Sy node van 1952 een einde zal maken aan de al te bescheiden plaats van de diakenen. De kern van (hun werk is niet de formele armenverzorging, maar dienst barmhartigheid. Wanneer deze woordkeus in de eredienst burgerrecht verkrijgt, verdwijnen liberalistisch doende termen van bedeling. Prof. Dijk legde er de nadruk op, dat de diaconie niet mag ontaarden in een sociaal instituut. Prof. Dyk zou dan ook liever niet spreken van sociale werksters, 1 diaconessen. De dienst der diakenen is niet minder dan die predikant en ouderling. In de middagvergadering bood prof. Dijk als voorzitter van de jubileum commissie een feestgave van 12.500 aan bestemd om de aankoop en inrichting eigen huis aan de Koningslaan 7 te Utrecht te financieren. De helft van de diaconieën heeft er aan bijgedragen. Professor dr S. U. Zuidema sprak ver volgens over Taak en grens van onze diaconale arbeid. Deze arbeid is, aldus spr., handreiking met de daad, geen ver toon van mildheid, doch liefdebetoon het kerklid, dat niet bedeeld wordt, mededeelt; navolging van Christus die Zijn rijkdom weggaf en de laatste plaats verkoos. De gemeente mag derhalve geen groep neerbuigende philantropen zijn. De hand reiking mag niet bij elkaar komen met behulp van fancy-fairs, verlotingen e.d., - en ook niet ondergaan in achteloze bur gerlijke zelfgenoegzaamheid, evenmin in ttansitödienst of bezltsspreiding. Een vaag teken achtte prof. Zui dema het als de zorg der gemeente voor zwakken en lijdenden zich be perkt tot bijdragen aan de diaconie. Veel kan onderling buiten haar om worden gedaan. Deze dienst der ge meente, die de grenzen van kerkverband overschrijdt, moet voorop gaan en de diaconie zoveel mogelijk overbodig maken. In tien jaar tijds: 100.000 Praktijkdiploma's uitgereikt (Van onze A'damse correspondent) In de tien jaren dat de Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens nu be staat, hebben bijna een kwart millioen candidaten (precies gezegd: 237.204) deze examens afgelegd en kon aan bijns 100.000 hunner een diploma worden uit gereikt. Minister Rutten zal van zijn belang stelling blyk geven als op 22 September de stichting van deze vereniging wordt herdacht. Tot 1903 werden 5000 candidaten ge ëxamineerd. Daarna duizend per jaar er in de laatste tijd35.000 peiljaar. In de dertiger jaren namen zes vereni gingen examens af. Dat bracht grote on zekerheid. In September 1941 verenigden deze zes zich in de associatie, waarii vertegenwoordigd zijn de bevoegde leraren èn de handels- en kantoorbedienden via hun federatie (C.N.V., N.V.V., K.A.B.). Tweemaal per jaar worden de examens ten overstaan van duizend leraren afge legd in veertig plaatsen hier te lande, in Suriname. Aruba, Curacao en België. In oorlogstijd werd er zelfs in kampen ge ëxamineerd. In St. Michielsgestel waren J. A. de Wilde en prof. mr P. Lief- tinck bijv. toezichthouders. Via het Rode Kruis kwam het examenprogramma bin- i de oorlog werden de diploma's uitgereikt. Ook examineerde de associatie ziekenhuizen, sanatoria en gevange- komen het (Advertentie) Verleden week vond de dienstbode va Mevrouw de J. te U., tydens de najaars- schoonmaak, bij het opruimen van een kast een doos met papiersnippers. Toen zij de inhoud echter eens nader onder zocht, bleek het een groot aantal waarde- punten van Niemeijer's Koffie en Thee te zijn. Mevrouw de J. die hier al maanden tevergeefs naar had gezocht, was cU koning te rijkGelukkig dat Niemeijer'f waardepunten steeds geldig blijven. Het was een respectabel aantal, want Mevrouw de J. gebruikt - zoals alle ver standige huisvrouwen - steeds die heer lijke Niemeijer's Koffie en Thee. Fluks werden de bonnen verzonden naar Niemeijer Groningen en binnen enkele dagen bracht de post een doos met prachtig „Safira"-tafelbestek. Dank zij de schoonmaak - en dank zij Niemeijer's Koffie en Thee! - was Mevr. de J. nu geheel zonder kosten in het bezit gekomen van de prachtige „Safira" vorken en lepels, vlekvrij door en door. Een wijze raad: geniet van Niemeijer's Koffie en Thëe enbewaar de waarde punten zorgvuldig De morgen brachten de beide jongens op Brams kamer door. Ze praatten over alles en nog wat, tot mrs. Hitkins de tafel kwam dekken. „Uw vriend blijft toch zeker mee-eten?", vroeg ze. En zonder antwoord af te wachten, zette ze een lunch klaar voor twee personen. „Ja maar, kunt U dat wel missen?" protesteer de Kees. ,,Best, hoor!", was het lachende antwoord. „Als de oorlog over is, kom ik het wel eens te rughalen, bij je thuis, in Flushing". „Dat is afgesproken! En dan brengt U natuur lijk Uw man mee!" Na de lunch gingen de vrienden de straat op. Het was een prachtige zomerdag. De straten waren vol mensen. In de parken speelden kinderen onbezorgd. De banken waren overbezet. „Zullen we een bioscoopje pikken?", stelde Bram voor. Kees ging met dit voorstel dadelijk accoord. „In Metropole draait een prachtfilm, volgens mrs Hitkins. Zullen we daar heen gaan?" Een ogenblik later zaten de jongens bovenop een omnibus en genoten van bet gezellige, druk ke verkeer beneden hen. De film was inderdaad prachtig. Eerst kwam er een journaal, waarin allerlei dingen van de dag vertoond werden. De Koning opende een tentoonstelling, ten bate van oorlogs slachtoffers. Prinses Elizabeth inspecteerde het Vrouwelijke Hulpcorps. Churchill bezocht de ge bieden, die door Duitse bombardementen getrof fen waren. Het opstijgen van een eskader bom menwerpers, die een aanval ondernamen op een Noorse haven. Daarna een schitterende kleurenfilm van Walt Disney. De jongens genoten volop. En Kees dacht: „Dit moesten Rinie en Nelleke ook eens kunnen zien." Toen kwam de hoofdfilm. Het ging over een soldaat, die onder dienst moest komen. Het afscheid van zijn meisje was hartroerend, maar opgewekt zei hij, dat het niet lang zou duren of hij zou weer terug zijn. De mof zou binnen enkele maanden verslagen zijn. Een ogenblik daarna zagen de jongens hem in door AJeid van Rhijn Vlaanderen. (Het was een stuk, dat speelde in de vorige oorlog). Van alle kanten barstten de granaten om hem heen, en meer dan eens dach ten de jongens, die met ingehouden adem toeke ken, dat hij weldra gewond of gedood zou wor den. Maar het liep gelukkig goed af. Totdat hij tot de ontdekking komt, dat een van zijn mak kers zwaar gewond op het veld ligt. En terwijl de vliegtuigen steeds boven hem cirkelen, kruipt hij naar hem toe en weet zijn vriend in veilig heid te slepen. Maar dan blijkt, dat zijn linker been verbrijzeld is door een bomscherf. Op het randje van de dood ligt de jongen in het hospitaal. Hij woelt en kreunt in zijn koorts. En altijd maar noemt hij de naam van zijn meisje, dat zo ver weg is, en waar hij zo ont zaglijk naar verlangt. De dokter vreest het ergste. En dan komt uit Engeland een transport nieu we Rodekruis-verpleegsters. Daar is ook zijn ver loofde bij. Ze herkent hem. En dagen volgen, dagen van edele zelfopoffering. Geen seconde wijkt zij van zijn bed, en als na enkele weken van angst en vreze de dokter constateert, dat het gevaar geweken is, dank zij de uitmuntende verpleging van de zuster en de soldaat weer bij kennis komt, is de zuster, oververmoeid door haar nachtwaken, ingestort en uitgeput. Maar ook zij komt er boven op en er ging een zucht van verlichting door de donkere zaal, toen de spannende film eindigde met een kijkje op de boot, waarmee de beide gelukkigen naar het va derland worden teruggebracht. Toen de jongens weer buiten kwamen en ze de eerste ogenblikken tegen het felle daglicht knipperden, zeiden ze geen woord. Eerst toen ze achter een koel glas bier, er gens in een klein cafeetje in het hartje van de stad, lui in een stoel zaten, nam Kees het woord „Prachtfilm, hè?" ,Nou", beaamde Bram, terwijl hy een vlok schuim van zijn lippen veegde. „Maar het lijkt me toch vreselijk voor bet meisje om met zo'n invalide de wereld door te moeten". Daar had je het nou. Zo maar ineens had Bram geuit, wat op de grond van zijn hart lag. Kees voelde, dat nu het geschikte moment was om zijn zienswijze ten beste te geven en zijn wensen door te drijven. „Vreselijk?", vroeg hij verwonderd, terwijl hij een sigaret presenteerde. „Nou", was het antwoord, „het is nogal lollig voor een meisje, of voor een vrouw om getrouwd te zijn met iemand, die minder is dan een an der". (Wordt vervolgd) Buitenlands contact van de V.U. Op civitas-dagen besproken (Van een correspondent) De Vrije Universiteit gaat vooral de laatste tijd mede door het tijdschrift Free University Quarterly steeds contacten met het buitenland leggen. De •il dan ook als Calvinistische universiteit haar boodschap uitdragen over de gehele wereld. Dat zei mi G. H. A. Grosheide dezer dagen op de civitas- dagen van de V.U. die dagen kregen de tenlandse studenten die de zomercursus n de V.U. hebben gevolgd, gelegenheid vertellen hoe het in hun land met de Christelijke wetenschap is gesteld. In ieder land zijn er slechts één of theologische faculteiten, behorend n neutrale universiteit. Vooral in België en Frankrijk zijn de aantallen Christelijke studenten erg klein. Na Ne derland staat Engeland met een zeer in tensief contact tussen de Calvinistische studenten er het beste voor. Prof. dr W. F. de Gaay Fortman sprak /er Ideaal en werkelijkheid. Hij legde de vinger bij wonde plekken van universiteit. In de discussie bleek het er over eens te zijn, dat alleen gezond Christen een gezond student kan zijn en dat meer nog moet worden terug gegrepen op de Bijbel. Het gesproken woord werd afgewisseld et een cultureel programma, aangebo den door de Societas Artis Arr.anlium Universitatis Liberae. De professoren handbalwedstrijd van de meisjesstudenten. Een voetbalwedstrijd V.U.Buitenlandse universiteiten lever- e een gelyk spel op. Politie in Boedapest tegen kerkgangers Kerken worden afgebroken Met gummistokken gewapend hebben leden van de communistische volkspolitie In Boedapest aanvallen gedaan op groepen Christenen, die protesteerden tegen de afbraak van enige belangrijke kerken, die plaats moeten maken voor grote pleinen. Op een van deze pleinen tl een meer dan levensgroot standbeeld in Stalin worden geplaatst. Velen werden bij deze aanval gewond gearresteerd. Vier technici, in dienst in de regering, die weigerden de be velen voor de afbraak der kerken uit t« voeren, zijn eveneens gearresteerd. Aldus luiden berichten uit Hongarije. Naar een „regeringskerk" in Oost-Duitsland? Van kerkelijke zijde wordt in Berlijn dat de Oostduitse regering heeft ingesteld die de mogelijkheid moet bestuderen ideologische toenadering tussen het Marxisme en het Christendom. In West- Berlijn ziet men er een eerste stap in om te komen tot een regeringskerk in Oost-Duitsland. Tot lector in de medische physica in Nijmegen is benoemd dr A. J. H. Ven-i drik te Utrecht. Mgr. C. Jurgens, R.K. oud-bisschop te Tuguegarao (Bhilippijnen) is benoemd tot officier in de orde O.N. Ned Herv. Kerk Beroepen: te Barneveld (vu J. J Poot) H. N. van Hensbergen Schalkwijk: te Drachten (3e pred. pj Tj. D. Boelens te Aalsum en Wetse) (Fr.). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Zwyndrecht-Grooj Lindt H. J. Meijerink te Drogeham. Aangenomen: naar Ten Boer R. Bosman te Gorinchem. Doopsgez. Broederschap Aangenomen: naar Broek Langendijk M. J. Nolthenius -te Aarde burg. Schoolgeld bijz. H.B.S. en gymnasium Men verzoekt ons er op te wijzen d de schoolgeldregeling voor H.B.S. gymnasium die wij gisteren publicee den slechts geldt voor de rijksschole Bij het bijzonder onderwijs, dat gei volledige subsidie geniet, zullen de b dragen hoger komen te liggen dan h basisbedrag van f 15 per jaar vermeej derd met 7 pet van de directe belastii gen boven f 60. Voorts zal voor rijki scholen het maximum-schoolgeld vai f 600 per jaar niet worden geheven b| een belastingaanslag van f 9320, maa reeds bij f 8.420. Rectoraatsoverdrachten Op 17 September zal de rector magnif ficus van de landbouwhogeschool ti Wageningen, prof. dr H. J. C. Tendelooi het rectoraat overdragen aan prof. A Kruidhof. De rector magnificus van de Ned Economische Hogeschool in Rotterdam prof. H. W. Lambers, zal dezelfde daj het rectoraat overdragen aan prof. dr H; J. Witteveen. De senaat van de T-H. in Delft zal 'eneens op 17 September, in de Westerj kerk een buitengewone vergadering houj den, waarin de rector magnificus, prolj dr O. Bottema verslag zal geven van de lotgevallen van de hogeschool. Prof. dr H. Dooyeweerd zal op 19 Sep tember in het AMVJ-gebouw aan de Vondelstraat in Amsterdam het recto raat van de V.U. overdragen aan prof. dr D. H. Th Vollenhoven. De plechtigheid begint om halfvier. Het Nationaal bureau voor reclas-j sering heeft de predikanten verzocht, op. Zondag 30 September de nationale re- classeringsdag (6 October) van de kansel] bevelen. (Advertentie) Laaiende Pijn van Zunrbrand op de maag een kwelling voor velen. Maar talloze lijders aan brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettige afdoende remedie: ééri of twee Rennies laten smelten op de tong, dadelijk na tafel. Dan van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te 6teken, als 't niet voor eigen ge bruik is, dan voor een disgenoot, want deze pijnlijke VEEMARKTHALLEN - ROTTERDAM VRIJDAG 14 SEPTEMBER - 331c AUTO Het lied der aethergolven VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nle- 8.18 Gram 830 Voor de huisvrouw 9.00 G: VPRO: 10.00 „Thuis", causerie 10.05 Morgen- ij ding VARA: 10.20 Gram 10.30 Voor dl rouw 10.45 Sopraan en piano 11.05 Radio- iuilleton 1135 Orgelspel AVRO: 12.00 Or- estconcert 12.33 Gram 12 45 Sport 1.00 ieuws 1.15 Mededelingen 130 Orgel en ac-| rdeon 2.00 Kookpraatje 230 Groot koor.i •nroeporkest en solisten 3.10 Voordracht! 30 Dansmuziek VARA: 4 00 Gram 4.30 Voor de jeugd 5 00 Pianoduo 5.20 Muzikale cause-! I Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 „Denk bocht" 7.00 Pianospel 7 10 Spreekuur emigranten VPRO: 7 30 „De nieuwe Kerkorde", causerie 7.50 Berichten 8.00 05 Boekbespreking 8.15 Gram 8 30 causerie 8.40 „Een sterk volk", VARA: 9 00 Verzoekprogramma i nlands overzicht 10.00 Lichte mu- Gesproken portret VPRO: 10.40 „Vandaag", causerie 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.25—12.00 kamerorkest. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek j .30 Instrumentaal septet 7.45 Morgengebed .00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de huis- rouw 9,35 Schoolradio 9.45 Gram 10.23 'iano, viool en cello 11.00 Voor de zieken j 1.40 Kamerkoor 12.03 Gram 12.33 Gram 1235 j lonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Actualiteiten j 135 Metropole orkest 1.45 Voor de huis- rouw 2.00 Schoolradio 2.40 Twee violen en iano 3.10 Gram 4.00 Voor de zieken 5.00 'oor de jeugd 5 15 Kinderkoor 5.45 Politie- apel 6.18 Katholiek signaal 6.22 Gram 6.30 .musementsmuziek 6.52 Vraaggesprek met e voorzitter van het comité „Pro Palestina" 00 Nieuws 7.15 Regeringsuitzending: Ver- klaring en toelichting 7.35 Lichte muziek 7 48 Katholiek signaal en buitenlands over zicht 7.56 Gram 8 00 Nieuws 8 05 De gewone man 8.12 Omroeporkest en solisten 9.10 Bra bants halfuur 9.40 Pianorecital 935 „Opbouw in Liefde", causerie 10.10 Actualiteiten 10.17 Harprecital 10.35 „Als die van Ons", klank beeld 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 1115 Amusementsmuziek 11 35—12 00 Lichte mu- 1 ziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00 Gev. muziek 12.30 Voor de arbeiders 1 00 Nieuws 1.10 Gram 2.00 Orkestconcert i 8 00 Critieken 3.45 Muziek in de miniatuur -1 15 Orkestconcert 5.00 Voor de kinderen 6.00 j Nieuws 6.15 Sport 630 Lichte muziek 7 00 j Hoorspel 720 Gram 7.30 Symphon-ie-orkest en solist 9.00 Nieuws 9.15 Amerikaanse nieuwsbrief 9.30 Gev, progr. 10.00 Mezzo sopraan en cello 10.45 Voordracht 1-1.001-1.03 ENGELAND. BBC Light Programme i 247 I 12.00 Amusementsorkest en solisten 12.30 Voor de arbeiders 12.55 Orgelspel 1.15 Voor j de kinderen 1.45 Voor de kleuters 2.00 Or- kestconcert 3.00 Lichte muziek 3.30 Voor de soldaten 3.45 Amusementsorkest 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Orgelspel 5.00 Variété orkest en solisten 5.45 Accordeonmuzlek 6.15 Variété orkest en solisten 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 735 Gev. progr. 7.30 Amusements- muziek 8.15 Hoorspel met muziek 8.45 Ge varieerd progr 9.15 Gram 10 00 Nieuws 1G.15 Amusementsorkest en solisten 11.00 Voor dracht 11.15 BBC Welsh orkest en koor 1155 -12.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12,34 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2 00 Kamermuziek 2.45, 3.10 en I 415 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 Gram 6.10 Causerie 6 20 Gram 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Filmrevue 7.50 Radiofeullleton 8.00 Filmmuziek 8 15 Orkest concert 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.43 i 11.20 Ro- ïzlek i Gram BRUSSEL 484 m. 11.45 Gram 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 10, 1.30, 2,30 en 3.00 Gram 5.10 Dansmuziek 30 en 7.15 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Orkest reert 9.00 Zang 10.00 Nieuws 10.10 Blaas- io 10.45 Gram 1055 Nieuws 11.00 Gram 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2