Fanfareklanken bij opening Utrechtse najaarsbeurs Drie Vlissingse Geuzen 2 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 Minder inzendingen uit het buitenland, maar veel aandacht voor Afrika (Van een onzer verslaggevers) MET EEN LUSTIGE FANFARE, die tot ver over het Vreeburg schalde, is vanmorgen om half tien de 57ste Jaarbeurs in de vlaggende Bisschopsstad geopend. Het was de harmonie van de Franse Spoorwegen te Tours, enkele dagen in Nederland te gast, die deze vrolijke klanken liet horen. En daarmee was de halfjaarlijkse drukte in Utrecht ingeblazen. Het Vredenburg en de Croeselaan zagen weldra zwart van de auto's. Op deze eerste dag was er direct al bijzondere drukte: eerst opende mr J. Mllius, directeur van de Jaarbeurs, om 10 uur een keurig Ingerichte, wél-geou tilleerde perskamer en om 11 uur ver welkomde de Raad van Beheer twaalf Italiaanse gasten met hun dames in.de bijzonder verzorgde Buitenlandse Club ln het hoofdgebouw. De op de Beurs ver tegenwoordigde groep van de Federatie voor Gebonden Kunst heeft deze zaal smaakvol getooid met tapijten, hand- bedrukte textiel, aardewerk e.d. Televisie verdringt radio Bij de ingang van het hoofdgebouw op het Vredenburg is de bekende radiostand in nieuwe gedaante te vinden. De radiotoestellen zijn gro tendeels verdrongen door televisie ontvangers, die echter, bij gebrek aan uitzendingen, niet gedemon streerd worden. Dan zijn er, op hun oude plaats, ook weer de schoenen en lederwaren. Bü de schoenen wordt veel aandacht besteed aan het nieuwe Canasta-model, de flat jes en de laarsjes. De lederafdeling toont o.m. in een keur van tassen en tasjes, hoe naast het leer ook het plastic grote plaats inneemt. Sommig plastic lijkt bedrieglijk veel op kalfsleer. Maar de grootste plaats in het hoofd gebouw is ingeruimd voor de meubel groep. De Beatrixhal en de Irenehal zijn geheel bezet met meubelstands, waarvan verscheidene zelfs twee verdiepingen be slaan! Gedemonstreerd wordt het lichte, mo derne meubel naast de klassieke model len. Het rotan-meubel treedt meer er meer op de voorgrond, ook in de combi natie rotan-hout. Nu de meubelbranche meer exportruimte heeft gekregen, is een belangrijk deel van het geëxposeerde hier op gericht. Engeland toont nl. toenemen de belangstelling voor utility-meubelen en ook België en de Ned. Antillen zijn betere afnemers dan voorheen. Voor hel binnenhuis De ruime collectie Nederlands glas, aardewerk, porselein en kristal is een lust voor het oog. Bij de huishoudelijke artikelen zien we het nieuwe soort va tenkwast, gemaakt volgens het beproef de model, maar met viscose-spons in- plaats van katoenen draden. Wij zien er een moderne plumeau en een handenborsteltje met een rug van puimsteen, lofaah-washandjes en lofaah- badkamermuiltjes, die na het natwor- dën uitgeknepen kunnen worden. Wie iets artistiekere zoekt, riehte het oog op de producten van het echte Oud hollandse sierkuipwerk, dat ook in het buitenland zeer gewaardeerd wordt. En dan nog iets practisch: een electrische slagroomblazer. Voor de kantoorinrichting zijn er al lerlei noviteiten op machinegebied er voor de winkeletalages zijn er o.m kleedpoppen, die tot in de vingertoppen beweegbaar zijn. Minder uit buitenland De buitenlandse inzendingen zijn niet zo groot als het vorige jaar. Met name de sterk voor defensie-doel einden producerende landen, Enge land en Amerika, zijn met minder deelnemers vertegenwoordigd. In het buitenlandse paviljoen op het Vredenburg vindt men collectieve in zendingen, eerst België, dat de békende Lectuurdepot Rode Kiuis tevreden Eén op duizend boeken ging verloren Het lectuurdepot van het Rode Kruis is niet ontevreden: van de 15.102 naai langdurig thuisliggende patiënten uitge zonden boeken werden er maar vijftien beschadigd of vermist. Dat komt nee een verlies van één boek per duizend. De patiënten zijn er wel zeer zuinig op ge- Verheugend is ook de afneming van dt vernieling van de lectuurhuisjes die in tachtig gemeenten zijn geplaatst en tot voor kort zeer veel te lijden hadden van de baldadige jeugd. Als nu de tijdschriftenvoorziening nog verbeterd zou kunnen worden, doordat een ieder zijn gelezen week- en maand bladen niet in de prullenmand maar in het lectuurhuisje deponeerde, dan zou er op het depot algehele tevredenheid heersen. Zestig Kamerleden in Philips' ballonblazerij Zestig van de ongeveer 75 Kamerle den die deze week een bezoek van vier dagen aan de Nederlandse industrie brengen, waren gisteravond te Eindho ven bijeen op een begroetingssamen komst, belegd door de contactcom. van de vier werkgeversorganisaties. De voor zitter van deze commissie, de heer T. J. Twijnstra, tevens voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, sprak een welkomstwoord. Dit werd beant woord door mr Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. Voorts werd een be zoek gebracht aan de ballonblazerij van de N.V. Philips en aan de jubileumten toonstelling van dit bedrijf. De kamerleden hebben een gids van ruim honderd bladzijden over het be drijfsleven ontvangen. Hilversum 't wachten moe B. en W. van Hilversum willen over gaan tot het voeren van een kort geding tegen het Instituut voor Sociaal Onder zoek van het Nederlandse volk te Amers foort. In 1947 gaf de gemeenteraad aan dit instituut opdracht tot het instellen van een sociografisch onderzoek in Hil versum. In twee jaar zou het onderzoek voltooid zijn. Maar het eindrapport is nog steeds niet ontvangen. B. en W. willen thans een dwangsom doen stellen voor elke dag van te late oplevering. huishoudelijke voorwerpen, glas en aar dewerk demonstreert; voorts voor het eerst Indonesië met thee en rubber, ooral ook schuimrubber: een Informa tiecentrum voor West-Duitsland; voor 't eerst ook Tunis met zuidvruchten, kunst. oorwerpen in aardewerk en koper, ta pijten en wat textiel; Hongarije met meubels, modern en klassiek: Oostenrijk met textiel, glaswerk en rubberlaarzen. West-Duitsland heeft op de Croese laan dit jaar geen eigen paviljoen, gezien alle branches groepsgewijze zijn ondergebracht. Op de Croeselaan missen we ditmaal de zware machines en kra nen. De Nederlandse industrie toont vooral een keur van landbouwapparaten voor het kleinbedrijf. Aandacht voor Alrika Er wordt deze keer bijzonder veel dacht gevraagd voor Afrika, ook met het oog op de exportmogelijkheden. Onder auspiciën van het Afrika-Instituut te Rotterdam, de Economische Voorlichting en het Instituut voor de Tropen is een speciale Afrika-stand ingericht in het hoofdgebouw. Er zal ook een Afrika-dag worden gehouden. Dan zullen o.m. sp ken de Zuidafrikaanse ambassadeur Nederland, de ambassadeur van België en de Egyptische gezant. Zoals men weet, komt de textlelgroep meer op de Voorjaarsbeurs, zodat er nu wel iets aan textiel is, doch niet veel. Levensmiddelen en speelgoed zijn ruim vertegenwoordigd, uiteraard met veel ex portartikelen. De deelnemers zijn over 't geheel vol goede moed, doch rekenen met de ver anderde economische toestand en met de mogelijkheid, dat deze van invloed zal zijn op de handel. Het is nog niet te voor spellen, hoe de uitkomst van de 57ste Utrechtse Jaarbeurs zal zijn. Utrecht lichtstad Gisteravond heeft burgemeester De Ra- nitz. in het bijzijn van raadsleden en Jaarbeursautoriteiten, met een druk op de knop de feestverlichting ontstoken, die gedurende de Jaarbeurs Utrecht tot een lichtstad maakt. Het gezelschap reed ver volgens in landauers langs de verlichte wegen. In de Raadskelder huldigden mr Milius, mr Fockema Andreae en burge meester De Ranitz de middenstandsfede ratie De drie Zuilen, die het initiatief tot de illuminatie nam. I aarbeursgedachten Voor handel, landbouw, nijverheid is het vandaag weer Jaarbeurstijd. Het resultaat van veel gedachten staat de bezoekers weer te wachten. En weer komt uit het hele land de koopman en de fabrikant op zoek naar 't allernieuwst product waarvan ook nu de afzet lukt. De bakens zijn ietwat verzet omdat geldschaarste ons belet om al te luxueuze zaken in grote series aan te maken. Het streven is: een lage prijs en dat is heden wel zo wijs. Een volk dat van de eenvoud houdt is 't volk, dat aan zijn toekomst bouwt. ROBBIE RADAR. Wethoudér niet meer door eigen fractie erkend De P.v.d.A.-fraotie in de gemeente raad van Zuidlaren heeft gisteren ver klaard dat zij wethouder M. Scholtens niet langer als lid van de P.v.d.A. be schouwt. Dit houdt verband met moei lijkheden die in de raad zijn ontstaan doordat B. en W. zonder voorkennis van de gemeenteraad voorschotten zouden hebben verstrekt aan een particuliere bouwondernemer. De man, die sedert Zaterdagnacht op de Nieuw Amsterdam wordt vermist, is de 36-jarige ongehuwde olieman Her man Kool uit Rotterdam. Men vreest dat hij overboord is gevallen en verdronken. Nederlandse sportvlieger werd vermist Wegens slecht zicht echter veilig geland bij Calais Op het vliegveld Ypenburg maakte men zich gisteravond ernstig ongerust over het uitblijven van een Nederlands sportvliegtuig dat om tien over dr Le Havre was opgestegen en omstreek» zes uur op Ypenburg kon worden ver wacht. Navraag op binnen- en buiten landse vliegvelden bleef zonder resul taat. Naar wij vernemen was de piloot, de Rotterdamse sportvlieger Joh. E. rendse die in 1950 de Noord-Afrika ley heeft gewonnen, echter wegens het slechte zicht neergestreken op een nood- landingsvliegveld bij Calais. Hij zou van daar doorvliegen naar Oostende en van daag naar ons land terugkeren. Met de PH-NFW van de N.V. Imto- prex in Den Haag, een vennootschap die zich het maken van reclamevluchten ten doel stelt, was de heer Barendse giste ren in Le Havre opgestegen. Aanvanke lijk meende men dat hij ook een passa gier, de heer J. Hüdig Dzn uit Rotter dam, aan boord had. Later bleek dat deze, afgeschrikt door de verslechting van het weer, de thuisreis per auto heeft gemaakt. De heer Barendse was reeds als mist opgegeven toen het bericht zijn veilige landing bij Calais binnen kwam. De Nederlandsche Bank heeft toe gestaan, dat Nederlandse beleggers f2 millioen (Ned. courant) zullen steken in het Curagaose hotelplan. Truman voor hel internat, geldlonds Herbewapening niet gebruiken als motief voor handelsbeperkingen Want we moeten gezamenlijk ook trachten om hetere levensomstandigheden te krijgen i de opening der jaarvergadering het internationale geldfonds en de reldbank heeft president Truman er de 50 deelnemende landen op aangedron- dat zij de beperkingen op het wis- selverkeer zullen verzachten. De vrije landen, zelde hij, moeten zich aaneen sluiten en hun krachten gebruiken voor de gemeenschappelijke verdediging. Geen enkel land, zeide de president, moet de herbewapening gebruiken als reden om het handelsverkeer te beperken. Niet alleen om ons te verdedigen hebben wij aaneengesloten, doch ook om betere levensomstandigheden te scheppen voor alle volkeren ter wereld, aldus de pre- Het enige land achter het ijzeren gor dijn, dat nog bij deze organisaties aan gesloten is, Tsjechoslowakije, deed daar in vergeefse poging om nationalis- van TE DEUM de lofzang een gelovig mens Na een bezoek aan Wagners graf in Bayreuth en op aansporing van de Conservatorium-directeur Joseph Héllmesberger componeerde Anton Bruckner de Ambrosiaanse Lofzang, het Te Deum. Geruime tijd heeft hij echter de schetsen voor dit werk laten liggen om eerst zijn 7e Symphonie te schrijven, de meest blijmoedige van zijn symphonieën. De vreugde van deze symphonie moest :n bekroning vinden in een alles over winnende lofzang, een loflied op de Schepper aller dingen. En de kinderlijk- gelovige Bruckner beschouwde di* Te Deum als een bewijs voor God, dat hij het hem geschonken talent goed had ge bruikt. Hierbij dacht Bruckner a^n de gelijkenis in Mattheüs 25. Toen Hellmesberger hem voorstelde het Te Deum op te dragen aan de Keizer Oostenrijk, weigerde Bruckner dit dan ook. De partituur had reeds het op schrift: „Omnia ad majorem Dei gioriam" (alles tot meerdere glorie van Gcd). Het extatische hymne geworden in C-dur, een karakteristieke toonaard voor Bruckner met zijn sterk tonaliteitsbesef. Het Te Deum is één jubel, slechts onder broken door de bede om hulp in het .Miserere nostri" en het „Te ergo quaesumus". Verwantschap met de 7e Symphonie vinden we in het „non confundar in (ik zal niet te schande wor- eeuwigheid), dat een motief, uit het Adagio dezer symphonie bevat. In 1881 maakte Bruckner de schetsen en in 1883/1884 voltooide hy de lofzang. De eerste uitvoering was op 10 Jan. 1886 te Wenen o.l.v. Hans Richter. De Deutsche Grammophon opname gemaakt. LVM 72020/72021). Het koor en het symphonie-orkest van radio- München doen hier o.l.v. Eugen Jochum alle critiek zwygen. Niet alleen is tech nisch alles volmaakt, maar ook het begrip voor deze kunst van Bruckner, is ideaal. En het solisten-kwartet is van een bijzon dere homogeniteit. Hoe bewogen brengt de tenor Lorenz Fehenberger (een prach tige oratoriumzanger) het „Te ergo quaesumus" en hoe gaaf zingt de sopraan Maud Cunitz in het eerste deel haar onvergetelijke partij „Tlbi omnes Angeli". Ook de alt Getrude Pitzinger geeft alles te genieten en de prachtige bas Georg Hann mag in een korte solo in het „Sal- vumfac" iets te dramatisch zijn, in het vocale kwartet is hy uitstekend. Dit is opname waarnaar men steeds weer zal grypen. tisch China uit te bannen, doch het werd alleen gesteund door Ceylon. Daarop verdedigde de Canadese ver tegenwoordiger de Instellingen tegen de beschuldiging, dat zy zo weinig pres teerden. Het jaarverslag waarschuwt tegen beperkende maatregelen, die weliswaar snelle resultaten vertonen, doch op de duur een toestand van latente inflatie scheppen, tenzij er monetaire en- fiscale maatregelen worden getroffen. Tevens tikte het verslag Uncle Sam op de vin gers en sprak de hoop uit, dat Amerika andere landen met een overschot op hun handelsbalans de handel der minder bevoorrechte landen niet zouden remmen. Voorts werd het stelsel van zwevende -aluta's (door Canada ingevoerd) bestre den. Het fonds wees er op, dat er geen natuurlyke wisselkoersen zijn, doch dat gezonde wisselkoers afhangt van het vermogen om het geld te stabiliseren. Aangedrongen werd op bevryding van handel en betalingsverkeer. Het verslag toont aan, dat van de we- reldgoudproductie in 1950 (850 millioen dollar) de helft in de vrije handel ver dwenen is. Zal minister Wemmers nieuwe telefoonkabel „inwijden"? De nieuwe ruim 240 kilometer lange telefoonkabel van Nederland naar Dene marken wordt aan het eind van de maand in gebruik genomen. Vermoede- lyk zullen de Deense minister van Ver keer, de heer Victor Larsen, en zyn Ne derlandse collega minister Wemmers het eerste gesprek over deze iyn voeren. Winkelsluitingswet 20 Sept. in de Kamer De voorzitter van de Tweede Kamer heeft de leden echriftelyk gevraagd, er rekening mee te houden, dat hy van plan is, de nieuwe Winkelsluitingswet aan de orde te stellen in de vergadering van Donderdag 20 September a.s. Brief anderhalf jaar onder weg in Noord-Holland Achttien maanden heeft een brief er over gedaan om van Kwadijk naar West- graf;dtjk (beide ln Noord-Holland) te komen. Dit gebeurde met een brief die reeds in Maart 1950 door mej. C. Koppen te Kwadijk naar haar zuster in West- graf tdijk werd verstuurd. Het epistel is Corn. Basoskl. dezer dagen ontvangen. Alle acties ten spijt: Nog altijd stijgt aantal verkeersongelukken In eerste halfjaar 467 doden Het aantal verkeersongelukken in on land is van 29 620 in het eerste halfjaar van 1950 gestegen tot 34.922 in het e- halfjaar van 1951, zo meldt het Centraal bureau voor de statistiek en dat danks de Veilig-Verkeers-acties die aller wegen gevoerd worden. In het eerste halfjaar 1951 bedroeg het aantal ongelukken met dodelijke afloop 451 (410 in dezelfde periode van 1950), met ten hoogste ernstig letsel 4879 (4201), met ten hoogste licht letsel 3885 (4364). terwyl bij 25.707 (21.545) ongelukken uit sluitend- materiële schade werd geconsta- Het aantal slachtoffers was in het eer ste halfjaar van 1951 als volgt verdeeld: 467 (427) doden, van wie 210 (197) ter plaatse van het ongeluk, 5282 (4538) ern stig gewonden en 4421 (3911) licht gewonden. Grootscheepse oefening boven West-Europa ..Cirrus" zo realistisch als 't maar kan „Cirrus", de derde oefening van dc luchtmachten der Noordatlantische Pact- landen, zal haar voorgangsters „Cupola" (1950) en „Ombrelle" (voorjaar 1951) ln omvang verre overtreffen. Op 28, 29 en 30 September wordt deze grootscheepse manoeuvre boven heel West-Europa ge houden. „Cirrus" zal een oefening zijn zowel voor de territoriale luchtverdedigings organisaties, als voor de tactische lucht machten. Het voornaamste doel is: het commando- en contróle-systeem van alle onderdelen der luchtmacht en luchtaf weer in West-Europa zo realistisch mo gelijk te oefenen. De nadruk wordt ge legd op voorzieningen voor wederkerige steun. De Amerikaanse luitenant-generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber van de geallieerde luchtmacht ln Centraal Euro pa en leider van de oefening, verklaarde vandaag in Fontainebleau dat aan „Cir rus" wordt deelgenomen door de lucht macht-eenheden van de V.S., Engeland, Frankryk, Nederland, België, Dene marken, Noorwegen en Italië. Volgens generaal Norstad zullen meer dan twee maal zoveel vliegtuigen aan „Cirrus" deelnemen, als tijdens „Ombrelle" wer den ingezet. De Costa Gomez e.a. komen weer naar Den Haag Donderdag zullen met het lijntoestel der K.L.M. mr dr M. F. da Costa Gomez en de ondervoorzitter van de raad van advies der Nederlandse Antillen, dr Ch. W. de la Trye Ellis, naar Nederland ver trekken voor het vooroverleg over de Ronde Tafel Conferentie met de West. Nieuwe Belgische handels- raad: Jacques Smets De heer R. Baert, handelsraad ran de Belgische ambassade in Den Haag, die. benoemd is tot gezant in Athene, zal worden opgevolgd door de heer Jacques Smets, eerste secretaris aan de ambas sade in Den Haag. Voordat de heer Smets naar Den Haag kwam, is hij o.a. secretaris geweest van de bijzondere commissie voor de water wegen en havenproblemen in Benelux- verband. Voorts werkte hij in China, de Ver. Staten en Zuidslavië. rubber laarzen gymschoenen pantoffels Van het erf van School en Kerk Beroepin gswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hoofdplaat (toez. Eygendaal, Ind. predikant, te Leiden; te Krimpen aan de Lek J. H. Cirkel te Ede; te Ilpendam (toez.) W. P. J. Osinga te Buurse; te IJzendijke cand. C Blomaard te Kloetinge; te Neerlang broek H. N. van Hensbergen te Schalk- wyk; te Middelburg P. Roest te Noot dorp: te Wemeldinge A. P. Plomp te Maurik. Aangenomen: naar Terheyden (N- H. J. Agter, Ind. predikant te Zwolle. Bedankt: voor 's-GrevelduinCapelle P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken Beroepen: te Oude Pekela E. J. Duur- sema te Westeremden; te Ter Aar W. G. Bovendorp te VleutenDe Meern; te Barendrech/t L. J. Boeyinga te Fijnaart. Gcref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Buitenpost H. J. Meye- rink te Drogeham. Chr. Geref. Kerken Geref. bouwcorporatie voor bejaarden Bij K.B. is toegelaten de stichting ge reformeerde bouwcorporatie voor bejaar den, gevestigd te Utrecht. De stichting zal zich in het bijzonder bezighouden mei het voorfcen in de huisvesting van de bejaarden van gereformeerde levensbe schouwing. De stichting is in het leven geroepen door de heer A. Stapelkamp, lid van dt Tweede Kamer, en de heer A. Hofman directeur van het centraal bureau diaco nieën der Gereformeerde Kerken in Ne derland, te Utrecht. Een tiental gerefor meerde diaconieën uit verschillende plaatsen is reeds lid van de stichtings- Voorlopig geen Christelijk lyceum in Gouda Minister Rutten heeft voor dit en het komende jaar subsidie geweigerd vooi de oprichting van een Christelijk ly ceum ln Gouda. Volgens de min moet de defensie voorgaan en aandacht besteed worden aan de op te richten Christeiyke scholen in Noord-Holland, waar een groot gebrek aan deze scholen bestaat. Drie maanden geleden werden met de minister besprekingen gevoerd. Er wa: reeds toezegging van de komst var meer dan veertig leerlingen Een rec tor was al benoemd en men had de keus uit 40 leerkrachten, van wie 3( volledig bevoegd waren- De school zot dus levensvatbaarheid hebben. Landelijke enquête over de jeugddiensten De landelyke organisatie van commissie.' >r jeugddiensten, jeugd- en kinderkerk de Ned. Herv. Kerk houdt op 22 September een conferentie in Zeist. De afgevaardigden zullen o.m. overwegen of landelyke enquête moet worden gesteld met betrekking tot de functie de jeugddienst. Alle jeugddienstbe zoekers zouden bij dit onderzoek worden betrokken. In October zou men de enquête willen houdea. Prof. dr R. W. Zandvoort volgt op 17 September prof. dr M. J. Sirks op als rector magnificus te Groningen. Griekse verkiezingen Papagos met de hakken over de sloot? Oude coalitie-regering zal de lakens wel weer uitdelen Zoals reeds na de eerste uitslagen ver wacht werd, heeft de Griekse concen tratiepartij van generaal Papagos bij de Zondag gehouden verkiezingen een groot aantal stemmen behaald. De volledige resultaten zyn nog niet bekend, maar meent at Papagos de zege niet meer kan ontgaan. Een absolute meerderheid wordt Papa gos evenwel niet toegedacht. Men meent dat de centrumpartijen hem tezamen zul len overtreffen. De tot dusver getelde 1,2 millioen van de 2 millioen uitgebrachte stemmen wer den als volgt verdeeld: Griekse Concentratie 520.141 EP.E.K344.676 Liberalen 283.757 E.D.A167.662 Bij de vorige verkiezingen ber.aalden 2 centrumpartyen de meerderheid met 44,5 procent. Premier Sophocles Venizelos heeft reeds gezinspeeld op een samengaan van liberalen en progressieven (EPEK) om een coalitiekabinet van het centrum ormen. Naar zijn mening zou de Griekse concentratieparty in totaal met dan 95 van de 250 parlementszetels 49 Als datum van dit uitgaansdaagje hadden ze de tweede Woensdag in Mei gesteld. Gwen en zij beiden hadden nu alvast die dag weten vrij te krijgen. Het trof heel gelukkig, dat het Kees was, die een paar degen later al met een gro te militaire vrachtwagen naar Londen moest om verschillende levensmiddelen op te halen. Een vrolijk wijsje neuriënd liet hij de motor op volle toeren lopen, en af en toe liet hij zijn ogen gaan over het vriendelijke landschap, dat ba dend in de lente-zonneschijn pronkte als een jon- i bruid. Hij was vol goede verwachtingen. Hij zou eerst praten over alles en nog wat. Helemaal niet over Gwen. Wèl over het kamp. En de andere jongens. En dan zou hij met het plan voor de dag komen. Dan zou je Bram ogen zien opzet ten! Hij zou het vast en zeker mieters vinden. Om goed 11 uur reed Kees zijn wagen voer het depot. Hy had nu niets anders te doen dan hem te laten laden en vanavond terug te komen om de vracht naar zijn kamp terug te rijden. De discipline was niet zo streng, dat hij er niet een paar uur kon afknijpen voor zichzelf. Een vrolijk wijsje fluitend, stapte hij op een ortinibus, het vervoermiddel waar hij het liefst in zat. Weldra zat hy bovenop de imperiaal en zag van zijn hoge zitplaats vol belangstelling neer op het verkeersgewoel. Bram had een ka mertje gekregen in het hartje van de city Het was een vriendelijke, gemoedelijke, dikke vrouw, zijn hospita. Haar man was onder de wapenen en vol trots sprak zij over hem tot een ieder, die het maar horen wilde. Hij zou het vast heel ver brengen in het leger, want er niemand onder de soldaten, die zo dapper en zo verstandig was als hij. Het zou haar niets verwonderen, als hij bij zijn eerstvolgend ver lof een paar strepen op zijn mouw had. En als de oorlog niet gauw afgelopen was, zou hij het misschien nog wel tot een sterretje of twee bren gen. Ze was een gezellige schommel en niemand nam haar haar trots op haar man kwalijk. Ze had zó vele deugden, dat haar deze eigenaar digheid graag vergeven werd. Haar pension had een goede naam, en wie bij Mrs. Hitkins een Rhijn kamer kon krijgen, was een benijdenswaardig mens. Ze stond juist aan haar deur te praten met haar bakker, toen Kees kwam aanstappen. Ze ontving de jonge Hollander allervriende lijkst en toen zij hoorde, dat hij een van de drie ontvluchte Vlissingers was —Bram had haar de eerste de beste avortd het hele verhaal moeten vertellen breidde zij als het ware haar armen uit en begroette hem als een moeder, die haar jongste kind eindelijk weer eens mag terugzien. Zeker, de jonge mister de Poorter was thuis. Poor Dutchman. Hij zag nog maar erg witjes, maar Kees kon er van op aan, dat zij zou toe kijken, dat hij z'n eten niet liet staan. Ja, daar hoefde de jongeheer niet van op te kijken, hoor, want het had haar al dadelijk heel wat moeite gekost om hem zijn vier boterhammen 's mor gens te doen opeten, en vaak gebeurde het, dat er van de aardappels en dat was toch al niet zoveel! óók wat overbleef. Vooral nu hij pas zo heel erg ziek was geweest want een arm kwijt is geen kleinigheid moest je dubbel en dwars je best doen met het eten. Als de jonge heer dan maar wilde binnenkomen, dan zou ze hem even aandienen. Hier, in deze stoel moest hij maar even gaan zitten. En maar niet naar de rommel kijken, want ze had zo lang in de rif moeten staan bij de kruidenier, dat het huis houden er tot nu toe bij ingeschoten was. Glimlachend luisterde Kees naar het gezellig gesnap van Mrs. Hitkins en ging op de hem aangewezen stoel zitten. Hij keek eens rond m de gezellige huiskamer... en kon geen rommel ontdekken. Aan de muren hingen portretten dat vermoedde Kees zo —uit haar meisjes tijd en in de gauwigheid telde hij zeven afbeel dingen van haar man in uniform. Het was een lange, stevige kerel met een goedig gezicht. Nu eens stond hij stram in de houding, dan weer zat hij losjes in een stoel of nonchalant bij een bruggetje. Maar uit alle foto's sprak zijn trots over zijn soldatenkleed. In een hoek stond een grote kooi, waarin een papegaai allerafschuwelijkst zat te krijsen Met scheve kop keek hij de nieuwe bezoeker aan, liet zich aan een poot hangen en schudde af en toe driftig zijn rood-groene kop. Daar klonken vlugge voetstappen van de trap en een ogenblik later snelde Bram de kamer binnen Opgewonden liet hij blijken hoe blij hij was met Kees' komst. .Reusachtig, zeg!", verwelkomde hij hem „Kom mee naar mijn hok". Bij deze laatste woorden keek hij ondeugend-schuin naar zijn hospita, die inmiddels met hijgende boezem ook binnen gekomen was. (Wordt vervolgd), keerd. Het grootste stemmenverlies hebben tot nu toe geleden de democratische socialisten van Papandreous en de popu listische partij van Tsaldaris. Viool en Ruitje TitoEen hand en een vuist Triest voor Amerika nog een „trieste" zaak Maarschalk Tito hield een redevoering op de Joegoslavische vlootbasis te Di- vulje. Inzake Triest verklaarde hy; „Italianen, hier is mijn vriendenhand, maar iedere poging om Joegoslaviscn grondgebied te veroveren, zal met ge weld worden beantwoord. Ongelukkiger wijze. aldus onze Tito, speelt de Itali aanse regering op een „geleende viool" (Hij voegde er niet bij, dat hij zelf mo menteel op een geleend fluitje blaast. Red.) Tito zei bovendien, dat Italië de haven steden Triëst en Fiume en de Joegosla vische Dalmatische kust wenst te annexeren. Volgens A.P zal hij nog deze week confereren met admiraal Sir John Edelsten, opperbevelhebber van de Britse Middellandse Zeevloot. Blijkbaar heeft Tito een marine nodig, ter bescherming van de kust. Anderzijds verdient het aan dacht, dat de Ver. Staten in de eerst komende drie weken nog acht oorlogs schepen aan Italië zullen afleveren Spoedig zal de sterkte der Italiaanse vloot verdubbeld zijn. Sjahrir bezocht Tito De voorzitter van de Indonesische socialistische party, oud-premier Sjahrir. is enkele dagen geleden te Zagreb door maarschalk Tito in particuliere audiën tie ontvangen. Donor kreeg eigen bloed terug De Amerikaan Jack Lovell schonk bloed aan het Rode Kruis. Nog geen etmaal daarna, aldus Ass. Press, werd hij bij een auto-ongeluk gewond en toen kreeg hy zfc'n eigen bloed weer terug. Japanse zijde-concurrentie Deskundigen uit 17 landen zyn te Lon den byeen ter bespreking van de con currentie der Japanse zyde. Nederland is vertegenwoordigd. Koning Farock van Egypte, die zyn wittebroodsweken aan de Rivièra heeft doorgebracht, is met zijn gemalin, ko ningin Narriman, naar Cairo terugge- Voor het eerst: Classis Dordrecht was in Brussel bijeen Op initiatief van ds A. RoLloos, eme ritus predikant te Zwyndrecht. heeft do classis Dordrecht der Geref. Kerken haar vergadering in Brussel gehouden. Het ressort dezer, classis omvat n 1. ook de Geref. kerken in België en Frank rijk en strekt zich derhalve uit van de Alblasserwaard tot aan de Pyreneeën en van de Oude Maas tot aan de Mid dellandse zee. Voor het eerst kwam een meerdere vergadering der Geref. kerken in Brus sel byeen. De praeses. dr W. F. M. Lindeboom, van Zwymdrecht, stelde aan de orde het praeparatoir examen van cand. H. Hegger te Denderleeuw. Cand. Hegger, die voorheen R.-K. priester was en werkzaam in Brazilië, deed voor enige tijd candidaatsexamen in de theologie aan de Vrije Universiteit. Nadat het praeparatoir examen door cand. Hegger met gunstige uitslag was afgelegd, werd deze beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken en daarop onmiddellijk door de Geref. Kerk van Brussel beroepen voor de arbeid in Denderleeuw. Omdat dit beroep ook direct werd aangenomen, kon reeds in de aansluitende middag zitting het peremptoir examen worden afgenomen. Ook dit examen verliep zodat na afloop ds Linde- Candidaat A. de Jager predikant in Canada Na colloquium doctum heeft de heer A. de Jager, candidaat van de theoL hogeschool der Geref. Kerken in Neder land, preekconsent ontvangen in de Christian Reformed Church of America. De heer De Jager, die met zijn echtge note pas in Canada is aangekomen, zal werkzaam zijn voor de Home Mission van de Christian Reformed Church voor het werk onder de Nederlandse immi granten in Canada. Zijn standplaats is Taber in Alberta. De heer De Jager is de eerste in Nederland afgestudeerde theoloog in dienst van de Christian Reformed Church in Canada. Geref. predikant op Aruba De kerkeraad van de Geref. kerk van Kamerik heeft zijn predikant, ds B. G. Mees ten Oever, een jaar verlof gegeven opdat hij op Aruba het werk onder de verstrooide Gereformeerden ter hand kan nemen. Hy zal zo spoedig mogelijk ver trekken. Dr ir A. J. Zuur te Kampen is be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen om onderwijs te geven in de leer van het in cultuur brengen van drooggeval len gronden. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het lied der aetheraolven WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951. HLVERSUM 1. 402 m. VARA: 7 00 Nieuws 7 18 Grarr. 8.00 Nieuw» ft 18 ..Tussen twee plaatjes gezegd" 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram VPRO: 10.00 Boek bespreking 10 05 "«ding VARA: 10 20 Gram 10 35 Voor de vrouw 11.00 Gram 12 00 Accordeonmuziek 12 38 Orgelspel 12 55 Ka lender 100 Nieuws 1.15 Lichte muziek 145 Gram 2 00 Gesproken portret 2.15 Gram 3 00 Kinderkoor 3 20 Pianospel 3.30 Voor de z'e- ken 4 05 Voor de jeugd 5 30 Cram 5 45 Re- seringsuitzending: drs C. A. O van Nieu- wenhuyze: „Het grote offerfeest van de Islam in Indonesië" 6.00 Nieuws 6.15 Vara- "aria 6 20 Militaire reportage 6 30 Actuali teiten 6 35 Instrumentaal kwartet 7 00 „So cialisme en Utopie", lezing 7.15 Instrumen taal trio VPRO- 7 30 Voor de Jeugd VARA: 8 00 Nieuws 8.05 Politiek commentaar ft 15 Metropole Orkest 8 45 ..De grond waarop ge leeft", hoorspel 9.50 Reportage 10 000 Om- roeporkst 10.45 „Aardappelen", causerie 11 00 Nieuws 11.15 'Sport 11.20 Gram 11.45—12.00 Orgelspel. HLVERSUM II. 298 m. NCRV: 7 00 Nieuws 7 15 Gram 7 45 Een oord voor de dag 8 00 Nieuws 8.18 Gewijde uzlek 845 Gram 9.00 Voor de zieken 9.30 ram 10 30 Morgendienst 11.00 Pianorecital .30 Gram 12 33 Plano en viool 1.00 Nieuws 1.15 Militaire reportage of gram 1.20 Mari- ipel 2.00 De 60e centrale diaconale Conferentie van de Gereformeerde Kerken in Nederland 2.45 Voor de meisjes 3.00 Ka- :est 3 45 Gram 4 15 Voor de Jeugd 5.20 6.00 Koorzang 6.30 Metropole orkest 7 00 Nieuws 7 15 „Fotografische schatten uit ka", causerie 7.30 Gram 7.40 Radio- 8 00 Nieuws 8 05 Gram 8.15 ResidenUe- 9 05 „Emigratie naar Canada" 125 Gc\ Oost ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12.25 Gev. muziek 1.00 Nieuws 110 Ooggetuigeverslag 1.30 Lichte muziek 2 00 Orkestconcert 3 00 Hoorspel 4 00 Gram 4.30 Twintig vragen 5.00 Voor de kin deren 6 00 Nieuws 6 15 Sport 6.20 Gram 7.00 Gev. progr. 7.30 Philharmonlsch orkest en soliste 9.00 Nieuws 9.15 Amerikaans commerv- tacr 9.30 Klankbeeld 10.30 Gram 10.45 Voor dracht 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Amusementsmuziek 12 25 Gev. muziek 1255 Orgelspel 1.15 Voor de kinderen 1.45 Voor de kleuters 2 00 Orkestconcert 3 00 Amusementsmuziek 3.30 Voor de soldaten 3 45 Lichte muziek 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Klassieke muziek 5 30 Rhythmisch orkest 6 15 Gev muziek 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws Sport 7 30 Gev progr 800 Hoorsoe. 830 i 9.15 ..All star bill" 10 00 Nieuws 10.15 sementsmuziek 11.00 Voordracht 11.15 Orgel, viool en bariton 11.56—12.00 Nieuws. 1.15 Fill nmuziek cn 2 15 Gram 00 Pianomuziek 3.15 Gram 3.45 Orkestconcert 5.00 Nieuws 5.10 Gram Klankbeeld 5.40 Gram 5 50 Boekbespre- 6.30 Voor de soldaten 7 00 king 6.0' 7.30 Gram 7.50 Radiofeullleton 8.00 Orkestco.icert en solist 0.00 Actualiteiten 9.15 ram 10.00 Nieuws 10.15 Viola da gamba- :cital 10.30 Orker.tconccrt 10.45 Viola da imba-recital 11.00 Nieuws 1.1.05—12.00 Ver- tekprogramma. BRUSSEL. 484 m. 11.45 Gram 12.15 Gram 10C Nieuws 1.10 en 1 30 Gram 2 00 Operamuziek 4.30. 5 10 en 5 45 6.30 Dansmuziek 7.45 Nieuws 800 Cla- jelreciatal 8.15 Orkestconcert 9 20 10 00 Nieuws 10.10 Gram 11.00 Gram 11.50 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2