Kapel te Gouwsluis nadert voltooiing „Je kunt het toch niet meenemen" NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 Duistere hand ontvreemdde klokje aan de Kaasmarkt Politie is er nog steeds niet achter Op 24 Augustus kwamen de Kaas markt-bewoners tot de ontdekking, dat de bekende kaasklok was verdwenen- De verdwijning is, zo vernemen wij, nog steeds niet opgelost. De een denkt, dat de klok wel ergens op een studenten kamer zal bivakkeren, maar anderzijds is er het sterke vermoeden, dat men hier te maken heeft met een metaaldiefstal- De klok was van koper: wie weet is zij N.Z.H.-directie staat achter het personeel Onbehoorlijke busreiziger op de vingers gelikt Een der leden van het N.Z.H.-vervoers- personeel had zioh bij de directie be klaagd over de smadelijke behandeling, ondervonden van een busreiziger. De maatschappij verlangt niet alleen van het personeel een correcte behandeling van de reizigers, maar waakt evenzeer nauw gezet voor de eer van het personeel. De directie zond volgens het N.Z.H.-maand- blad dan ook aan de onbehoorlijke bus- reiziger het volgende schrijven: Op 15 April 1951 hebt u de vrijheid genomen in een onzer bussen van lijn 5 niet alleen te weigeren de verschul digde vrachtprijs te voldoen, doch bovendien de dienstdoende conducteur in het openbaar op een zeer onheuse wijze te bejegenen. Wat u kan hebben bezield, oln aldus in dubbele zin te misgaan vt mogen wij niet te begrijpen. U hebt daarna gemeend de zaak te kunnen afdoen door de achtergehou den vrachtprijs bij de haltechef op het Stationsplein te voldoen en bij deze ambtenaar uw verontschuldiging te bieden. Werkelijk, een makkelijker wijze om u van de zaak af te maken had al niet kunnen kiezen. Inzonderheid het feit, dat u niet de zedelijke moed hebt gehad om onze diep-beledigde beambte persoonlijk ge noegdoening te verschaffen, heeft ons ten zeerste verwonderd. U hebt een van de voornaamste wetten der menselijkheid geweld gedaan en dat nemen wij u hoogst kwalijk. Voor het geval u zch alsnog tot her stel van het aangerichte kwaad mocht kunnen opwerken, delen wij u mede, dat naam en adres van de bedoelde beambte zijn: Het spijt ons, deze brief vooralsnog niet met de gebruikelijke term „Hoog achtend" te kunnen besluiten. .1 niet versmolten. Het instrument had ook historische waarde. De oud-directeur van de markt- en havendienst, de heer L. A- Mennes, deelde ons mee, dat de klok vroeger aan een balk boven de Scha penpoort aan de Beestenmarkt heeft ge hangen. Als zij ging luiden, kon de vee markt beginnen. Toen kwam er een tijd, dat men haar stem niet meer hoor de. De veemarkt achtte haar vriende lijke sein langzamerhand overbodig. Bij de verplaatsing van de kaasmarkt in de Vis- en Botermarkt naar de te genwoordige Kaasmarkt, in 1927, stelde de heer Mennes ook voor, de klok bo de Schapenpoort weg te nemen en gebruiken als inluidklok voor de kaasmarkt. Dit werd goed gevonden- Zomers klepelde het klokje om 8 uur 's winters om half 9. Een «tukje tra ditie werd hiermee dus hersteld. Nu moet de kaasmarkt het weer zon der klok stellen. De zaken zullen er on getwijfeld niet onder lijden, maar het blijft betreurenswaardig, dat een duis tere hand het klokje een onwaardige bestemming heeft gegeven- De politie houdt zich nog steeds met het geval bezig. Inbraak in Flora te Rijnsburg Vrijdagnacht is ingebroken in de veiling Flora te Rijnsburg. De dief is binnengekomen door een raam in de oude zaal. In de cantine werd snoep ge stolen en vooral potloden vielen in de belangstelling van de inbreker. Het kan toor kreeg ook een beurt, De vloer lag bezaaid met afgebrande lucifers. Ook hier waren de potloden favoriet, morgen zijn reeds naspeuringen gedaan met een speurhond. Vingerafdrukken werden opgenomen door de Rijkspolitie van Oegstgeest, die de zaak in onder zoek heeft. Leidse smalfilmliga De Leidse smalfilmliga opent Vrijdag avond om 8 uur in de Turk het nieuwe seizoen met het „Nationale programma 1951". Danzullen zes van de op het N.O.V.A.-congres 1951 bekroonde films worden vertoond, t.w. Parijs op de teken tafel; Carel koopt een camera; Vrijheid, blijheid; En de boer hij ploegde voort; Verleden en Obsessie. Er zullen op deze avond ook mede delingen worden gedaan over een werk groep en een beginnerscursus. Wiener Opern-studio De Wiener Opern-Studio zou morgen avond een voorstelling te Leiden geven. We vernemen, dat deze tot nader order is uitgesteld. Prof. mr J. Westra op vrije voeten Slechte gezondheidstoestand maakte het nodig Naar wij vernemen, bevindt prof. mr Westra, tijdens de oorlog door de Duitsers benoemd tot burgemeester van Den Haag, zich sinds enige weken weer op vrije voeten. Hij heeft, i.v.m. zijn slechte gezondheidstoestand gratie ge kregen voor het resterende deel van zijn straf. Hij vestigde zich weer in Den Haag. Op 3 Juli 1946 werd prof. Westra het Haagse B.G. wegens „hulp verlening aan de vijand" tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De proc.- generaal, mr Zaayer, die de doodstraf had geëist, ging van dit vonnis in cas satie. Op 6 Jan. 1947 veroordeelde de R.v.C. prof. Westra i.v.m. zijn gevorder de leeftijd tot 12 jaar. De proc.-generaal prof. Langemeijer, had 15 jaar geëist. Thans is het 1951! Plattelandsvrouwen hoorden iets over de blinden Mevrouw M. de Back uit Den Haag sprak voor*de afdeling Leiden van de Christen-boerinnen- en plattelandsvrou wenbond over de blinde en de geleide hond. De spreekster ging uitvoerig na, wat men in de loop der jaren al voor de blinden heeft weten te bereiken. De geleidehonden worden opgeleid in Wa tergraafsmeer. Na de pauze beantwoordde mevrouw De Back verschillende vragen. Een in zameling voor een bibliotheek van boe ken in Braille-schrift bracht ruim op. Mevrouw De Back aanvaardde dit bedrag in alle dankbaarheid. Mevrouw Jongeleen bracht verslag uit van de provinciale vergadering te Wad- ddnxveen. Van mevrouw Roest kwam een poëtische bijdrage. Ten slotte werd Psalm 146 6 gezongen: 't Is de Heer, Wiens mededogen blinden schenkt het lieflijk licht. Eerste dahliakeuring van Johan Mater" werd een succes Goede propaganda voor het volkstuinwezen De Leidse .dahlia-vereniging „Johan Mater" behoeft geen spijt te hebben van de eerste keuring, die Zaterdagmiddag in het clublokaal van de speel tuinvereniging Oosterkwartier plaats vond. Er werd zowel op het gebied van kweken als op dat van bloemen schikken behoorlijk werk geleverd. Alvorens de prijzen werden uitge-1 turnvereniging Het Noorden. Voor reikt, sprak de voorzitter, de heer W. F. j mooiste vaas kleine bloemen werd de Smit, bij ook naar voren brengend, dat deze keuring niet anders dan uitstekende pro paganda voor het volkstuinwezen kan zijn. Want wie al dit op de tuin gekweek te moois ziet, moet wel verlangen ook een stukje grond en de nodige kennis te verwerven. De peetvader van de vereniging de heer J. Mater, dahliakenner en -kweker bij uitstek maakte uit de bijeengebrachte bloemstukken op, dat er degelijk onder wijs moet zijn gegeven. „Tip-top-af!" luidde zijn qualificatie. Hij hoopte dat de vereniging mee zal doen aan het grote congres van 1953 en dat het met de kwe kerij steeds crescendo zal gaan. Persoonlijk reiste de heer Mater hier na de door hem geschonken wisselbeker uit aan. de eerste-prijs-winnaar, de heer M. v. d. Lelie, die hem gewonnen heeft met een prachtige paarse Edison. i j De verdere prijzen gingen naar de heer nijkstumbouwschool t© lw. Honders. die tweede werd met de Lisse Voor het toelatingsexamen aan de rijks- tuinbouwschool te Lisse slaagden voor Klasse I: D. J. P. Balkenende, Lisse; L. P. Beeren, Haarlem; P. J. Bernsen, Leiden; P. J. Boskamp, Katwijk aan den Rijn; M. J. van Bourgondiën, Hillegom; R. L. Bijvoet, Haarlem; H. P. Duiven voorden, Noordwjjkerhout; G. C-. de Graaf, Heemstede; Th. de Groot, Noord- wijk; C. Lindhout, idem; D. Mosselman, Enkhuizen; A. C. Moolenaar, Lisse; J. Nieuwenhuis, idem; J. Philippo, Sassen- heim; R. J. Roos, Bennebroek; F. A. Roo- zen, Heemstede; A. J. Ruigrok, Noord- wijk; J. C. Schrama, Hillegom; H. C. Se- gers, Lisse; G. J. M. Steenvoorden, Hil legom; C. J. M. v. d. Voorn, Lisse; J. H. v. d. Wal, Bennebroek; G. W. R. v. Werk hoven, Lisse. Klasse II: J. Moerenhout, Katwijk; F. M. Moll, Alkmaar; R. A. v. d. Schoot, Bennebroek. Afgewezen 7 leerlingen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jacob z v G Cederhout van Egmond; Johanna A d v A de Mooij en A Kralt; Anna J d van D Vooijs e J N Duijzer. Gehuwd: A B J Koch en E E Lange. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: T. van den Berg en H. Vis ser, Katwijk a. Zee-'s-Gravendeel. Ondertrouwd: H. Degenkamp en B. Molenkamp, Loosdrecht-Breukelen. Getrouwd: K. D. de Vries, cand. not. en R. Moning, Groningen; D. L. Swifte, ewing commander RAF en Jkvr. C. Th. van Suchtelen van de Haare, Washing- Bevallen: Mevr. v. Wessel-Brouwer, d, Amsterdam; Mevr. van der Woerd-Tjjs- seling, z, Barneveld. Overleden: F. Hellema-Hiemstra, 6S j. Hallum; G. Rykenberg, m, Mij drecht; J. Steenbergen, m, 63 j. Steen- wijk; W. W. van Popta, v, 76 j. Witmar- sum; A. Hamoen, m, 78 j. Veldhuizen; C. J. T. B. van den Berg-Dunlop, v, 82 j. Amsterdam; J. R. Kramer, oud-comm, politie, 64 j. Vlaardingen. mooiste inzending (als totaal gezien) daarvoor de medaille van de Ned. dahlia- vereniging kreeg, derde werd met de mooiste mand, die hem de medaille van de Kon. Ned. maatschappij voor tuinbouw plantkunde bracht en bovendien voor de pompondahlia Hildepuppe een bloem- vaasje van de volkstuinvereniging Nut Genoegen ontving. De wisselplaquette van de Leidse bond an volkstuinders voor de mooiste vaas met pompons ging naar mevr. Van Zijp- de Heer, de wisselmedaille van de volks tuinvereniging Ons Genoegen naar A. Hofman voor de mooiste halskraagdahlia (Mrs Brown). De medaille van de volks tuinvereniging Roomburg was voor de mooiste vaas gemengd van mevr. Groene- wegen, die van de volkstuinvereniging Tuinlust voor Joh. van Rij voc cactus-dahlia Sabina. De medaille amateur-fruitteeltclub prof. ir Sprenger de mooiste decoratieve vaas wierf mevrouw Van Zijpde Heer. Het fantasiestuk van J. H. Kerkvliet kreeg als mooiste de medaille van de volks- Eén vis is óók vis De visclub „Tuinstadwijk" viste een match tegen A.S.W. Het jachtterrein de Vliet. Ondanks het goede weer de vangst heel miniem. Van de 26 deel nemers bracht er één vis aan de schaal en nog wel na twee uur geduld oefenen. En de vis woog 45 grammetjes. We ge lukkige was de heer T. Griffioen, die dan ook „kampioen" werd. De overige prij zen werden verloot. tevredenheid, daar- heer Kerkvliet eveneens uitverkorene met zijn Elsie Crellin, die de medaille de volkstuinvereniging Ons Belang veroverde. De heer Kerkvliet behaalde bovendien nog het door de volkstuinver eniging Nut en Genoegen ter beschikking gestelde vaasje voor een pul met „Moe-' der Aartse". Tenslotte won mevrouw Groene we; og een derde vaasje, dat door de volks tuinvereniging Nut en Genoegen ter be schikking was gesteld, met baar vaas .Aristocraat". De heer C. Gerritsen van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst, die een cursus schikken en binden gaf, kreeg van de voorzitter een hartelijk dankwoord te horen. De nieuwe kapel te Gouwsluis (gemeente Alplien aan den Rijn) nadert haar voltooiing. Het exterieur is al gereed, en ziet er zoals op de foto blijkt aantrekkelijk uit. De Ned. Herv. wijk, die reeds tientallen jaren spaarde voor dit bezit, zal hiermede een kerkje krijgen, dat een centrale plaats inneemt. Zoals te zien is, werd de kapel door een overdekte gang verbonden met het verenigingsgebouw en het woonhuis, rechts op de foto. Een en ander geeft een prettige aanblik. Foto Laros. Hoog wetenschappelijk niveau Psychotherapeutisch congres werd Zaterdag gesloten OM £ÊN UUR heeft prof. dr A. E. D. E. Carp het internationaal psycho-thera- peutisch congres gesloten. Vier dagen van redevoeringen en discussies houden waren hiermee ten einde. De organisatoren zowel als deelnemers waren meer dan tevreden over het verloop van het congres. Over het algemeen stonden de rede voeringen op zeer hoog wetenschappelijk niveau. E. Kretschmer uit Tübingen psychologisch-biologisc' affectieve contact, die noot prof. H. C. Rümke over het pheno- menologische aspect van dit contact en van prof. G. Bally over de sociale kant hiervan. Dr A. Maeder uit Züric'n behan delde de religieuze zijde van dit vraag-' stuk. Ook in de secties zijn verschillende be langrijke problemen besproken. Zo be handelde mevrouw dr M. Löwenfeld de psychotherapie voor kinderen, evenals mevrouw dr G. von Staabs uit Berlijn en dr A. L. Annell uit Upsala. Toch heeft men, zoals men wellicht uit bovenstaande zou kunnen concluderen want vier dagen is slechts een korte tijd niet alleen in de hoogten der psy chotherapeutische wetenschap vertoefd. Men heeft daar tussendoor ook van niet- wetenschappelijke dingen genoten. Zo was er Vrijdagavond een feest, dat tot diep in de nacht duurde. Nochtans was men de andere morgen om 9 uur alweer pre sent ter vergadering. Bij de sluiting gaf de voorzitter van het congres, prof. Carp, een samenvat ting van wat alzo in de afgelopen dagen besproken was. T.z.t. zullen de redevoe ringen gebundeld gepubliceerd worden. Bij de sluiting, die in Amsterdam in het Rijksmuseum plaats had, werden de dr O. Forel dankte namens de buiten landse congressisten voor de genoten gastvrijheid en voor al het gebodene. Voor het in 1954 te houden internatio naal congres zal Zwitserland als gastheer optreden. Ir J. Weeder overleden Op de leeftijd van 85 jaar is te Zeist overleden de heer J. Weeder, civiel ingenieur, oud-conservator aan de ster renwacht te Leiden. De gulden regel van Opa Vanderhoff: i willen daarom met klem verzoeken om „Ontspan je, doe wat je leuk vindt en voor de nog komende opvoeringen het te wijzigen, dat het geen aan- kracht in eeuwigheid. Het is geen won der, dat Petrus deze woorden besluit met „Amen". Na de prediking werden de gebruike- Spreken als de woorden Gods Ds Bos bezette tweede Geref. predikants plaats te Katwijk aan Zee DE GEREF. KERK van Katwijk aan Zee heeft weer twee predikanten. Gisteren deed ds A. L. Bos, gekomen van IJsselmonde, er zijn intrede, na in de morgen dienst bevestigd te zijn door ds F. Pijlman, die het Woord bediende naar aanleiding Joh. 10 11—13. In het kerkgebouw waren ook aanwezig de wethouders H. P. Bloot, D. J. Kleen en D. C. van Leeuwen, de Hervormde predikanten P. Monster D. Bouman en afgevaardigden van kerkeraden uit verschillende omliggende gemeenten. Tot tekst had ds Bos gekozen 1 Petrus 4 11: „Indien iemand spreekt, die spreke als de woorden Gods; indien iemand dient, die diene als uit de kracht, die God verleent; opdat God in allen gepre zen worde door Jezus Christus, Welke toekomt de heerlijkheid en de kracht, in alle eeuwigheid. Amen." Ds Bos bepaalde de Gemeente eerst bij de inhoud, de bron en het doel van l het ambtelijk spreken, alsmede de troost j van dit spreken. Petrus acht zich, nui Paulus op reis is, verantwoordelijk voor j de Gemeenten in Kleiri-Azië. Hij richt zich, nu er gevaren voor de broeders op doemen, in een brief tot hen en zegt, wat er moet gesproken worden. Ook de predikanten moeten er van doordrongen zijn, dat zij woorden Gods dienen te spre ken. Dat zal aan hun spreken een grote bescheidenheid geven en hen brengen tot een duidelijke beslistheid en grote helderheid. We kunnen alleen dan de woorden Gods spreken, als we deze elke dag „indrinken". Dit geldt natuurlijk niet alleen voor de ambtsdragers, maar voor de gehele gemeente. Ons oog zij geslagen op Hem, Die, zo als een dirigent zijn koor leidt, ons stap voor stap wil geleiden. Wij zullen hebben door te geven wat Hij als onze Bron ons schenkt. Willen wij allen ten opzichte hiervan in de juiste houding staan, dan is de gemeenschap der heiligen een Chris telijke plicht van ons allen. Het doel van de prediking is, dat de Naam des Heren wordt geprezen. Het grote wonder van het Evangelie van Jezus Christus is, dat gebruik gemaakt wordt van zondige mensen om de lof zangen te bereiden. De troost is geen wens, maar een feit: heerlijkheid Hjke toespraken gehouden. Ouderling Chr. Minnee sprak namens de kerkeraad en de gehele Gemeente de nieuwe herder en leraar toe. Ds Pijlman voerde ook het woord en de heer G. Vooys deed dit na mens de Hervormde Gemeente. /e moef er maai niet tegen kunnenl Gevestigde en vertrokken personen In de week van 3 t/m 8 September Te Leiden vestigden zich: L. M. H. Ammerlaan telefoniste, Thor- beckestraat 74; C. van der Bent, beton werker, Joubertstraat 28a; G. Boekhout, l.l.-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. de Bolster, Lammenschansweg 74; C. Boor- mans, h. in de huish., Haagweg 47; J. M. Buis, h. in de huish., Leemansstraat 53; D. J. Buter, l.l.-gezinsverzorgster, Rapen burg 59; E. Doorn, l.l.-verpleegster, Rijns burgerweg 10; J. P. Droogers, dienstbode. Pres. Steinstraait 13; J. P. van Es, luit. ter zee le kl„ Noordeinde 2a; W. J. Goedeijee, l.l.-verpleegster, Rijnsbweg 10; J. C. Hen- sing, verpleegster, Rijnsb.weg 10; H. A. Heijloo, l.l.-verpleegster, H. Morsweg 76; M. J. Eradus-van den Ing, v. Galenstraat 18; H. de Jong en fam., Zeemanlaan 4a; J. H. de Jong, sterrenk., Sterrewacht 5; wed. A. v. Hensbergen-Klinkenberg, Rijnsburgerweg 89; G. W. van Leeuwen, Garenmarkt 17B; M. van Leeuwen, groepleidster, Pretoriusstraat 8; M. Meijer l.l.-verpleegster, Rijnsb.weg 10; H. A. F. Micola von Fürstenrecht, l.l.-verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. D. Mulder, Zoeterw.- weg 148; G. Otte, tekenaar (staalbouw), Hogewoerd 74; E. Plaat, onderwijzeres, Roodborststraat 15; J. Riedel, suiker werker, Hogewoerd 142; J. M. Rood, dienstbode, Haarlemmerstraat 244; R. A. Schimmel, Witte Singel 106; H. de Bree- Slootweg, Nieuwe Rijn 116; W. van Soldt, l.l.-verpleegster, Rijnsb.weg 10; Y. Stelma, Rijnsb.weg 10; C. J. Vermeulen en fam., Rijksambten. Min. v. O., Mors- laan 12; A. Verstraaten en fam., proc.- houder, Utr. Veer 22; H. Vis en fam., veearts, Gijselaarstraat 9; J. M. Vogelaar, l.L-verpleegster, Rijnsb.weg 10; H. C. Voituron, Varkenmarkt 7; W. de Vrieze, Herengracht 22; M. E. Zwaan, Rijnsbur gerweg 10. Uit Leiden vertrokken: A. Barendse, Bakh. Rozeboomstraat 31, Amsterdam, Maasstraat 12 III; G. E. Boers, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Haagsestraat 89; J. Boezaard, Kortenaer- straat 77, Amsterdam, Kerkstraat 225; G. Bóné, v. Oldenbameveltstr. 20, Oegst geest, Hofdijok 39; T. Mos, Meidoornstr. 20, Haskerland Rotsterhaule, Hogedijk 144; J. G. C. Boterenbrood, Wasstraat 38, 's-Gravenhage, Pompoenstraat 34; P. C. de Bruijn, Haagweg 208, Apeldoorn, Emmalaan 7; H. W. van den Buuse, wed. van Flipse, Morsweg 150a, 's-Gravenhage, Pinksterbloemlaan 68; J. B. Bijker, Witte Rozenstraat 16a, Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 45; P. Bijker, Stieltjesstraat 31, Nijmegen, Voorstadslaan 219; G. J. da Costa, Cobetstraat 89, Rotterdam, Walenb. weg 7A; J. A. Cupis, Ververstr. 1012, Bennebroek, Bijweglaan 7; D. van Dalen, W. Singel 69, Geldermalsen, Parallelweg 9; A. G. van Dam, Rijnsb.weg 10, Amster dam, Koninginneweg 113 bv.; J. A. Diele- man, 3 Octoberstraat 29a, 's-Gravenhage, Stuyvesanitsbraat 67; J. W. van Dingstee, v. Oldenbarneveltstraat 36, Gouda, Van Swietenstraat 19; R. van Dijk en fam., J. de Wittstraat 23, Nieuwer Amstel, Sehepenerlaan 6; wed. D. Veltkamp-Els- De mens in zijn vrije tijd waar je plezier in hebt" zouden graag door iedereen zo consequent ge- olgd willen zien, als ten huize van de familie Sycamore gebeurt, maar voor de vrije tijdbesteding is ze toch zeer bruikbaar. Ook reeds daarom waj het lang niet wat om dit stuk te spelen ln het kader van ,-De mens in zijn vrije Doch de manifestaties, die de laatste tijd in onze stad gegeven worden het oog op de besteding van de vrije tijd. zijn meer dan een show. Het niet alleen laten zien, wat de ver schillende personen en verenigingen presteren, 't is ook een reclame voor de verschillende wijzen van vrije tijds besteding. Van deze hoek uit bekeken is de avond die Zaterdag door de centrale werkgroep van de NA.T-U. in samen werking met de W.K.A. gegeven werd, ten volle geslaagd. De opvoering van het bekende stuk van Moss, Hart en George Kaufmann „Je kunt het toch niet goede show en dus goede reclame voor het amateur toneel. Bezwaar hebben we tegen het slot. 'e nemen dadelijk aan, dat de schrij vers niet de bedoeling hebben gehad te spotten. Maar dit gebed was te Amerikaans-naïef, om indruk te maken- We begrijpen, dat er gelachen werd en stoot geven kan. Notaris W. S. Jongsma. die de avond met een kort woord had geopend, deel- a afloop bloemen uit aan de dames zowel van de Centrale Werkgroep als hen die aan de wagenspelen hebben meegedaan. Ars Aemula Naturae" exposeert Vrijdagmiddag om 2 uur zal burge meester jhr mr F. H. van Kinschot in de Lakenhal de tentoonstelling openen, die door „Ars Aemula Naturae" wordt gehouden. Geëxposeerd wordt werk va 25 laar bij de „blauwe" De heer J. van Hooven, ambachtsman eerste klasse by de N.Z.H.V.M. te Rijns- burg, hoopt op 27 September zijn zilveren jubileum Visserijgolljes Kleine schommelingen De vorige week is afgesloten met vrij gunstige markt, die in grote trek ken gelijk was aan de voorgaande. Wel iswaar gingen alleen de aUerbeste sc ten voor lage prijzen van de hand schoof er heel wat wijting de pufschuit in, terwijl er ook grote hoeveelheden- ha ring dezelfde weg opgingen, maa rond- en platvis maakte diverse besom mingen bijzonder goed, zodat bijv. de Vios f 25.000 in zeven dagen maakte mede dank zij een spok kabeljauw 500 stuks en de Maria van Hattum 20.000 besomde voor negen dagen. De KW 125 werd hoogste logger met Geen gebrek Van de trawlers waren vandaag de vroege beurt present de Limburgia met 1250 kisten, de Tubantia met 1120 kisten en de Antje met 1000 kisten i vis. Een achttal loggers loste ever vroeg en zorgde daarbij voor 250 kisten haring, 650 makreel, 325 schelvis en pie pers, 185 wijting en 500 stijve kabel jauw. In de late beurt lagen 15 kotters met 710 manden varia, en 11 loggers met 2500 kg tong, 750 kisten haring, 30 ma kreel, 330 schol, 25 schelvis en piepers, 15 kabeljauw en gul en 156 wijting. Morgen in elk geval twee Voor de Dinsdagmarkt zijn in elk ge val 5000 kisten haring verzekerd, afkom stig van de Herman en de Haarlem, en het is heel goed mogelijk, dat er nog een paar marktrijpe trawlers binnen komen, Verder kunnen worden verwacht in de daarop volgende dagen: Batavia (3), Mary, Sumatra, Johannes Polderman en Eveline (4). In e i uit Zaterdag kwamen binnen: KW 170, KW 189, KW 128, KW 133, KW 125, KW 84, KW 6. KW C", KW 53, KW 169, KW 92, K 89. KW 144. KW 10. KW 108, KW 34, KW 94, KW 155. KW 104, KW 27, KW 64. KW 24. KW 31. KW 77, KW 28, KW 51, KW 59. KW 30, KW 47, KW 19, KW 26. KW 107, KW 210 en KW 166. Naar zee ging de KW 4. kamp, Boerhaavelaan 14. Oegstgeest. Van Wassenaarlaan 4; M. M. C. van den Berg- van Es, Meloenstraat 7, Hillegom, Van. VLietstraat 52; M. Faasse en fam., Utr. Jaagpad 126, Noordwijk, Kon. Wilh. Blv. 8; M. Hertz-Frankenhuis, Rijnsb.weg 62a, Israël; H. Gerritsen, Julianastraat 7, Amsterdam, Kerkstraat 225; W. F. Gras huis en fam.. Nieuwe Rijn 8, Zoeter woude, H. Rijndijk 7; H. M. de Groot, Haarlemmerstraat 295a, Zevenhoven, Noordeinde 53; A. A. Groothedde, Mare- dijk 32, Voorschoten, Duivenvoordseweg 51; W. W. van der Gugten-Gijsman, Julianastraat 60, Noordwijk, 's-Graven- dijkseweg 2; A. B. de Haan, Roodborst straat 35. Oegstgeest, Oranjelaan 14; L. I. van Haastert, Rapenburg 24, 's-Graven hage, v. Meerkerkestraat 7; G. W. M. Hagen, Varkenmarkt 23, Utrecht, Plompe- torengracht 8; J. Henneveld, O. Singel 120, Den Helder, Buitenhaven 5 PLK; G. L. C. A. Hermans, Terweepark 3, Delft, Donker Curtiusstraat 6; C. den Hertog, Herenstraat 40, Zeist, Kamp v. Zeist 2; J. S. Hertz, Warmonderweg 27, Israël; R. A. M. Hulsman, H. Rijndijk 134, Nijme gen, Barbarossastraat 36; E. G. Wortel- Huntelman, K. Hansenstraat 8a, 's-Gra venhage, Cypresstraat 71; J. Jansen en fam., Pietersk. Choorsteeg 24, Australië; W. H. van der Kaaij, Morsweg 86, Rot terdam, 2e Middellansstraat 19; M. A. Blok-van der Kooij, Roodenburgstr. 72, Stein, Schineckstraat 43; J. Kraak, Witte Singel 97, Rotterdam, Bergweg 323; P. J. H. Kramers, Merelstraat 28, Rotterdam, Schieweg 237B; M. Kriek, De la Reijstraat 18, Hillegom, Vosselaan 54; J. van der Meij, Maresingel 35, Nieuwpoort, Beatrix- weg 33; J. E. Meijers, Rijnsb.weg 5. Vlaar dingen, Sportlaan 27; J. P. van der Minne, Groenhovenstraat 12, Wassenaar. Pr. Marielaan 30; N. G. Mol, Noordeinde 2a, Amsterdam, Prinsengracht 666 hs; L. Morren, Steenschuur 10, Ver. Staten van N.-Amerika; E. Mulder, Da Costastraat 9, Sprang, Ca C133; F. S. van Neerbos, Rapenburg 116, Vlaardingen, Schiedamse- weg 96; F. D. de Nie, Rijnsb.weg 131, Assen, Parkstraat 20; I. Pandji, O. Vest 199a, Enschede, Madioenstraat 21; K. L. Poll, J. v. Goijenkade 1, Dordrecht, J. de Wittstraat 35; J. Pop, O. Vest 177a, Sneek, Pr. Julianapark 12; N. M. Rebel, Rooden- burgstraat 41, Delft, Insulindeweg 5; F. Ribot en fam., Aalmarkt 15a, Utrecht, Bakh. v. d. Brinkstraat 44 bis; J. de Roo en fam., Haven 26B, Heusden, Wilhel- mïnaplein 13; L. Rijksen en fam., Witte Singel 69, Middelburg, Loskade 13; J. Slegtenhorst, Formosastraat 7, Oegstgeest, H. Morsweg 75; T. van Slingerland, Trompstraat 18. Wassenaar. Eikenlaan 14; H. S. van der Straaten, Steenschuur 8, 's-Gravenhage. Surinamestraat 7; C. M. R. Stroot, Rijnsb.weg 10, Amsterdam, Newtonstraat 21 bov.; A. van der Ven, Rapenburg 4, Wassenaar, Schouwweg 29; H. M. van Duijn-Verplancke, Oosterkerk straat 12, 's-Gravenhage, Huygensstr. 4; A. A. Vis, Rapenburg 65, 's-Gravenhage, Akeleistraat 1; F. L. de Vos en fam., Jac. Catslaan 44. Groningen, Timorstraat 63; G. M. van der Wal, W. Rozenstraat 22, 's-Gravenhage, v. Hogenhoucklaan 62; E. Walter, Steenschuur 7a, Noordwijk, Zwarteweg 20; B. A. Wisse, Rapenburg 59, Middelburg, Park de Griffioen 6; P. P. Witsenburg, W. Pyrmontstraat 43, Weesp, Breedstraat 2; L. D. van de Wijn gaard, Oosterdwarsstraat 4, 's-Graven hage, Thomsonlaan 78; E. H. W. Wijn malen, Zoeterwoudsesingel 97, Oegst geest, Haarlemmertrekvaart 10; A. de Meij-Zirkzee, Pr. Hendrikplein 8, Leider dorp. Meijelaan 1; A. A. Zwetsloot, Haar lemmerstraat 216, Noordwijk, v. Limburg Stirumstraat 12. Weer een aardschok in Limburg Om zes min. over twaalf Vrijdagnacht is in een groot deel van Limburg een aardschok waargenomen. De schok duur de minstens een minuut lang. In heel Zuid- en Midden-Limburg en in de grensgebieden werd hij gevoeld. Het Geologisch Bureau te Heerlen en de seismograaf in Keulen registreerden de schok, alsook De Bilt en Witteveen, maar zeer flauw. Het epicentrum kon nog niet worden vastgesteld. We herinneren er aan, dat ongeveer drie maanden geleden ln het Zuiden van ons land ook een I hevige aardschok is waargenomen. Nieuws van en voor Voorschoten Agenda raadsvergadering Woensdagavond om 8 uur komt de Raad bijeen. Uit de agenda vermelden wij de volgende voorstellen van B. en W.: het beschikbaarstellen van een cre- diet van 3000.— voor het ontwerpen en besteksklaar maken van een plan tot de bouw van een tweede gemeentelijk gymnastieklokaal; het verlenen van een subsidie van 200.aan het comité tot opsporing van tuberculose Voorschoten; het beschikbaar stellen van een crediet van 25.voor overbrenging der stof felijke resten van een gesneuvelde mili tair en een burger-verzetsslachtoffer; het verlenen van medewerking voor de aan schaffing van boeken voor de RX. Jon gensschool; het vaststellen van regelen met betrekking tot de controle op de met geldelijk beheer en met boekhouding be laste ambtenaren, alsmede tot het onder zoek naar de deugdelijkheid van de re keningen; het verlenen van een subsidie van 1538.90 over de jaren 1949 en '50 aan het bestuur van de Stichting Tuber culose te Leiden; benoeming van de heer A. Oosterbaan tot 2e bezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand; benoe ming van de heer A. W. C. van Dongen tot lid van de plaatselijke Commissie van toezicht op het Middelbaar Onder wijs; opheffing van de gemeenschappe lijke regeling met Leiden, inzake toeia ting van leerlingen op openbar» U.L.O. scholen te Leiden; verhoging van de gas- tarieven; inzake gemeentelijke Sociale Werkvoorzieningsregelingen voor hoofd en handarbeiders; het aangaan van een vaste lening van 125.000. Vergoeding ambtenaren Met ingang van 1 Januari 1951 is de vaste wedde van de eerste en tweede ambtenaar van de burgerlijke stand be paald op 100.per jaar en de vergoe ding per huwelijk voor alle ambtenaren op 2.25. Bezoldiging ontvanger Gedeputeerde Staten hebben besloten een klasse-verlaging toe te passen be treffende de bezoldiging van de ontvan ger. Alhoewel dit voor de betrokken functionaris geen financieel nadeel brengt, aangezien de ontvangerswedde door de Raad is vastgesteld, stellen B. en W. voor G. S. mede te delen dit be sluit niet zonder nadere motivering te kunnen ondersteunen. Beplantingsdienst B. en W. stellen voor de vaste kern van de beplantingsdienst van 5 op 6 per sonen te brengen, zulks in verband met de uitbreiding van de oppervlakte van de plantsoenen. Voorgedragen wordt de Bouw gymnastieklokaal Tengevolge van de vrij aanzienlijke toeneming van de bevolking van onze gemeente gedurende de laatste jaren ia de bouw van een tweede gymnastieklo kaal uiterst noodzakelijk geworden. Tot nogtoe moest men zich behelpen o.a. door de eerste twee klassen géén gymnastiek onderwijs te geven en het combineren van verschillende klassen. In de toe komst zou dit niet meer mogelijk zijn en zouden meer klassen van gymnastiek onderwijs verstoken moeten blijven. B. en W. zijn dan ook van oordeel dat met de bouw van een tweede lokaal niet langer kan en mag worden gewacht. Al vorens te trachten toestemming te ver krijgen dient een ontwerp te worden ge maakt. Het architectenbureau Laurentius zal daarmede worden belast. De plaats is gedacht langs de in het verlengde van de Prinses Margrietlaan aan te leggen Subsidie aan COTUVO Teneinde gedurende de tussen de grote onderzoeken gelegen tijd (2 jaar) de ge dachte aan het zo zeer te waarderen Cotuvo-werk levendig te houden, achten B. en W. het gewenst aan het comité voor 1951 en 1952 een subsidie toe te zeggen, opdat het in de gelegenheid wordt ge steld tot het organiseren van een propa- ganda-avond, het houden van een enkele lezing en het doen plaats hebben van tussentijds onderzoek. Verhoging gastarieven In verband met de prijsstijgingen van de kolen is het noodzakelijk om ook de gastarieven te verhogen. Deze worden nu als volgt: 18 cent per m3 voor de eerste 20 m3; voor alle overige m3 17 cent en bij vastrecht tarief 14 cent per m3. Vaste lening van 125.000. Dank zij intensieve pogingen is het ge lukt een aanbieding te ontvangen voor het plaatsen van een geldlening tot fi nanciering van de bouw van een hoge- druk-gashouder. De condities zijn: koers: pari; rente 4%; looptijd 25 jaar; aflos sing: gelijke jaarlijkse termijnen; com- Uit de Geref. Kerk Daar de kerkeraad aan een der ge kozenen ontheffing heeft verleend, moest gisteren wederom verkiezing plaats vin den. Tot ouderling werd gekozen d« heer C. Verweij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3