Triest: mangelen en opstrijken s>' Plastic geld voor Nederlandse in Duitsland leger ECONOMIE EN FINANCIËN Drie Vlissingse Geuzen z MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 Het vak dat jong houdt David Kouwenaar ondanks 75 - schrijvend jaren Kr-anten van nu minder dan die van voor de oorlog (Van een onzer verslaggevers) Wie vijftien jaar geleden in de journalistiek kwam ontmoette in Amster dam David Kouwenaar. Een lange, magere man met een blozend gezicht en een grote kuif van zwart haar daarboven. Hij was in de Kalverstraat geboren en dus Amsterdammer door en door. Hij was een van de groten uit het vak. Iemand, die op geen hoofdstedelijke excursie of persconferentie ontbrak, die je op alle vergaderingen van de Ned. Journalisten Kring zag en van wie je forse verhalen las in zijn krant, de N.R.C. 1948 .Amsterdam Kroondaagster van Europa". Vandaag werd hij 75 jaar. Het is altijd een merkwaardige ge waarwording mensen, die je in de kracht van hun leven gezien hebt, wéér te ontmoeten in hun gepensionneerde staat. In de meeste gevallen luidt de conclusie, dat ze de oude niet meer In dit geval niet. In de Kouw in Bergen (N H.) het huis dat hem en zijn familie jarenlang tot vacan tie ver blijf diende, vindt U Kouwenaar, lang mager en t zend als altijd, maar alleen grijzer overigens actief. U betrapt hem daar op het schrijven van een nieuw boekje over zijn Amster dam. Ditmaal een verhandeling over de buitenkant. De waterzijde van de hoofd stad, waar de Ruyter woonde en waai de retourvloten van de Oost-Indische Compagnie meerden. Hij schreef eerder over de jubilerende Kalverstraat en nE Amerikaanse politici kenmerken zich door chirurgische capaciteiten. Zij tonen zich afkerig van Europese „hyperaesthesië", de overgevoeligheid der Pactpartners bij het oplossen van blemen. Een sprekend voorbeeld Amerikaans ingrijpen was de behande ling van het Japanse vredesverdrag. Be grijpelijk, dat men ditmaal het Sowjet- blok enige slagen voor wenste te zijn. Maar ook de democratische Pactlanden kwamen practisch niet aan bod. Amerika zette snel en diep het mes in de wonde Aziatische plek en met Europese gevoeligheden kon hierbij geen rekening worden gehouden. Washington ziet als hoofddoel, een zo krachtig mogelijk machtscentrum te vormen tegenover de aggressieve politiek van de Sowjet-Unie. Kleinere geschillen tussen de Europese Pact-broeders onderling moeten volgens het Amerikaanse procédé, zo spoedig mogelijk worden glad gestreken. Men ziet deze „force majeure"-politiek var State Depart ment want zo zot i die ook kunnen typeren bij de pogingen Franco-Spanje bij het Pact te schakelen. Men constateert zulks, w; Amerika full speed West-Duitsland wi in den zadel geholpen heeft. De Franse bezwaren heeft men daarbij zeker niet op overdreven wijze au sérieux genomen. Het behoeft dan ook geen betoog, dat Amerika geen nieuwe moeilijkheden wenst inzake de toekomst van Triest. Het probleem Triëst ié een erfenis van de tweede wereldoorlog. Wie heeft feite lijk recht op dit nagelaten kledingstuk? Italië en Joegoslavië trekken ieder aan een mouw. waarbij Amerika, Engeland en Frankrijk vernieling trachten te komen. Het State Department zou al te gaarne zien, dat Italië en Joego slavië-'weer samen aan de conferentie tafel gingen zitten. Amerika voelt niets voor de overgevoeligheden dezer beide landen. Er was eens een tijd, dat de sympathie der Westelijke Geallieerden hoofdzake lijk uit ging naar Italië, maar sinds eer paar jaar is maarschalk Tito een waarde vol bondgenoot geworden. Het gaat ei dus om, zowel de Gasperi als Tito te vriend te houden. Er is over Triëst al geharrewar genoeg geweest. Dit gebied zou eerst een afzonderlijke autonome staat worden onder een gouverneur, die noch van Italiaanse, noch van Joego slavische nationaliteit mocht zijn. Toen zulks niet te verwezenlijken viel, fabri ceerde men als „noodoplossing" een Joegoslavische en een Italiaanse zone. In de Italiaanse zone met de stad Triëst bleef een bezetting van Britten en Ame rikanen. De Gasperi nu eist een definitieve beslissing, hierop neerkomende, dat dit gebied aan Italië komt. Als middel hier toe stuurt hij aan op een herziening der bepalingen van het Italiaanse vredesver drag. Terwijl de Italiaanse premier zich beroept op een Geallieerde verklaring van 1948, verzet Rusland zich tegen het teruggeven van Triest aan Italië. Hierbij rijst echter de.vraag, in hoeverre Rus land nog achter Tito blijft staan, nu deze zich juist door de Kominform bedreigd voelt. De laatste weken valt in de Ita liaanse en Joegoslavische pers een felle strijd te bespeuren over de kwestie Triest, waarmede de Westelijke mogend heden verlegen zitten. Immers steeds meer gaan er stemmen op, ook Joegoslavië op de een of andere wijze deel te doen uitmaken van de Pact defensie, omdat zulks in de Amerikaanse kraam te pas komt. Tito heeft zelfs vol gens het bekende interview met de Ob server te kennen gegeven, dat hij elke aggressie in Europa zou beschouwen als een gevaar voor zich zelf. Ja, hy zou een defensieve samenwerking met Grieken land en Turkije overwegen, zelfs vóór het tot Russische aggressie op grote schaal zou komen. Een nogal krasse uit spraak, als men bedenkt hoe weinig het tussen Joegoslaven en Grieken geboterd heeft Amerika zal er derhalve niets voor voelen het probleem Triest op de spits te drijven. Ook deze kwestie zal moeten worden glad gemangeld en opgestreken. Dit zal men de Gasperi wel aan het ver stand brengen, als hij een bezoek brengt aan Washington. Op. de conferentie der ministers van Buitenl. Zaken der „Grote Drie" welke thans gehouden wordt, zal men zich zeker uitspreken voor een min nelijke schikking. In geen geval zal Amerika, hier, chirurgisch willen in grijpen! Volgens de laatste berichten, heeft Joegoslavië geprotesteerd tegen de „propaganda-campagne", door Italië op touw gezet voor herziening van het ver drag, in verband met Triëst Iemand die de N.R.C. 88 jaar als Am sterdams correspondent diende, die voor. dien hoofdredacteur in Haarlem er redacteur van wijlen de Amsterdamse Courant was en van het Alg. Handels blad, men zou denken; Hij zal de pen toch wel ééns neerleggen! Maar Kouwenaar zegt: „Het is iets, dat je tot je dood toe houdt de lust om wat te schrijven". Om je te verdiepen in een onderwerp en het belangwekkende daarin op te speuren en te publiceren. Je hebt je leven lang ge leefd van het doorgeven van nieuws aan anderen. Je kunt er niet toe komen hen nu niet te vertellen, wat voor interes sants je vond. Dat hij iets betekende voor de krant en voor de stad waarin hij werkte kwam tot uitdrukking in de opdracht, die vrien den schreven in het boek dat zij hem aanboden toen hij Amsterdam verliet: ..Wanneer eenmaal geschiedsschrijvers Amsterdams tweede gouden eeuw (1815 1940) gaan bestuderen, zullen zij veel belangrijk materiaal gereed vinden, door U in onze courant bijeengebracht". Zo staat het er en ieder kranteman zou willen, dat men over zijn werk, bij zijn afscheid een soortgelijke mening neer schreef. In een plaatsje als Bergen behoeft een mens niet te verdorren. Er is een intel lectuele middenstand- In de tram er naar toe kunt U debatten over schilderkunst horen. Er wonen dichters, er zijn, rond deze Kouw. bloemen in overvloed en bossen tot de zee toé. Het is er een oord om, na lange jaren van ingespannen werken, tot bezinning te komen over alles wat het leven bracht en nog bren gen zal. Daarom zijn er in dit huis niet alleen boeken, die immers min of meer een samenvatting van wat gebeurde zijn. maar er komen ook kranten. Daarvan zegt deze oude rot in het vluchtig am bacht: ~~„Als ik de kranten van nu zie en die vergelijk met wat er vóór de oorlog ver scheen, dan vraag ik me af, of er wel uit het nieuws gehaald wordt, wat er in zit. En of men in het nieuws wel naar het echt belangrijke zoekt. Een verhaal als dat over Pieter Bruin is natuurlijk interessant om te lezen, maar het werd tenslotte toch een beetje flauw, dat ge zeur over die oren. De belangrijkste ar tikelen, ook wat het grote nieuws betreft, vind ik tegenwoordig in „De Groene" het verbaast me telkens weer, dat de grote pers belangrijke gegevens, als daar- in van tijd tot tijd verstrekt worden, niet overneemt en doorgeeft. Dat gebeurde vroeger toch wél. De nieuwsjagerij kenden wij ook, maar je had de indruk, dat er voor alles tijd was. Dat er, bij alle onrust op de redacties toch meer rust heerste, die in tensiever werken mogelijk maakte. Er waren toen natuurlijk conventionele moeilijkheden, die U kennen zult. In de Haarlemse schouw burg trad eens een actrice op in jockey-rol en omdat zij de bij de rol be horende rijbroek vergeten had, dook zij in de jockeybroek van een Haarlemse paardrijder. De slanke lijn was toen be paald niet in tel en op een van de hoogte punten van de voorstelling barstte die actrice uit die rijbroek. Het werd eer schandaal en we schreven er een hoofd artikel over. Toen de krant goed en we draaide, snelde de directeur-hoofdredac teur de zetterij op, gebood de pers stil te zetten en stormde door naar de redac tie, waar hij eiste, dat die viezigheid uit de krant verwijderd zou worden. Tegenwoordig zou je van zoiets kadertje maken en iedereen zou er zier om hebben." Een bezwaar tegen de huidige journa listiek. maar tegen haar niet alleen, doch tegen ólle vormen van openbaar leven is, dat de all-round vakman verdrongen wordt door de specialisten. Dat is zo bij professoren, bij dokters, bij veel andere beroepen en ook in de journalistiek. Kouwenaar's voorganger in Amsterdam H. L. Beukenhof, een man, die direc- i geweest, in de theaterwereld een belangrijke plaats innam en later in de journalistiek excel leerde. Hij schreef over alles: muziek, toneel, de gemeenteraad, het haven wezen, de handel, het geestelijke leven en de stadsuitbreiding. En zo, dat ieder een het lès. „Dat gaat er uit en dat is een verlies." Vandaag is het dus feest in de Kouw. De kinderen die ook in Bergen wonen en de kleinkinderen zijn gekomen en er heeft waarschijnlijk tussen Amsterdam en Bergen een extra koerier moeten reizen om de goede wensen van velen over te brengen! Toelage van SO cent per dag De 7000 man Nederlandse troepen die Donderdag Duitsland binnenen trekken om op de Lünenburgerheide in de Britse zone deel te nemen aan de grootste ge allieerde landmanoeuvres sinds 1945, krij gen plastic munten voor de inkopen aan de cantinewagens, meldt de Volkskrant. Het meenemen van Nederlands geld is verboden. Men wil hiermede voorkomen dat Nederlands geld wordt uitgevoerd ter inwisseling tegen buitenlandse valuta. He" plastic geld wordt verstrekt tot een be drag van f 15.70 per man. Bovendien kun nen de militairen een bedrag opnemen in Engels en Duits geld. Dit zijn voorschot ten op de soldij, die tijdens de manoeu- word-t verhoogd met een toelage van 50 ct. per dag. De infanteristen vertrekken Donderdag per trein rechtstreeks naar het Duitse legeringsgebied en de gemotoriseerde onderdelen worden reeds Woensdag bij eengebracht in het „voor-concentratiege- i# i% A amki A TERWtJOEZO MET LIKDOORNS wonderolie Weg met onhandige likdoomrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie en jodium. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van L 120 bespaart U veel ellende. bied" rond Nijmegen en Oldenzaal. De zware tanks gaan per trein. In Duitsland zal de staf via speciale telefoonlijnen da gelijks contact onderhouden met de com mandant strijdkrachten te velde in Den Haag. De Nederlanders zullen ook nog deelnemen aan oefeningen in de Franse zone en worden op Woensdag 3 October terug verwacht. N.C.R(eis)V. nam velen mee op reis Het jongste nummer van Ons Reis- blad geeft cijfers over het reisseizoen 1951 van de Ned. Chr. Reisvereniging. Dit seizoen zijn in totaal 104 reizen ge maakt (vórig jaar 86) met in totaal 2 584 deelnemers (vorig jaar 2183). In Nederland werden 25 reizen gemaakt (vorig jaar 30) met 432 deelnemers (vo rig jaar 767). Oostenrijk gaf 15 reizen met 550 deelnemers Frankrijk 13 reizen (29) met 325 deelnemers (726), Duitsland 6 met 180 deelnemers België en Luxemburg 8 met 171 deelnemers Italië 2 met 32 deelnemers, Denemarken 1 (1) met 30 deelnemers (25) en Zwitserland 34 (25) met 864 deelnemers (649). Uit de Pers: Was het een haring of was het een haai? In de R.K. Volkskrant lazen we he: volgende ingezonden stukje: Vorige week Vrijdag kregen wij ir ons Oudeliedenhuis bij het middag maal zeepaling opgediend. Een onzer een vroegere zeeman, zei dat het jonge haai was. Te oordelen aar kraakbeen, inplaats van graat. Moe der-overste had echter op de nota van de leverancier „zeepaling" s Wat is waarheid? Bovendien vraag ik me af of de haai behoort tot de zoogdieren; zo ja, dan hadden wij op Vrijdag niet van mogen eten. Amsterdam. C. Ruijens-Roozen Naschrift: U moet zich minder afvragen, meer vertrouwen stellen in moeder overste en weten, dat bepaalde haaien behoren tot de vissen, andere haaien niet. Red. Vkrt. „Goede huizen" in Kamper land blijken onbewoonbaar Op 30 Augustus meldden we dat in het dorpje Kamperland (gem. Wissen- kerke) acht goede arbeiderswoningen leeg zouden staan, waarvoor geen huur ders kwamen opdagen. Dit bericht is vooi enkele Hagenaars aanleiding geweest orr zich als gegadigde voor deze woningen aan te melden. De burgemeester van Wis- sekerke berichtte hen echter, dat de acht woningen er zes onbewoonbaar zijn verklaard. Voor de andere twee, die wel bewoonbaar zijn, maar er onooglijk uitzien, is inmiddels een bestemming vonden. Bond Heemschut zegt Vele monumenten wor den verwaarloosd De regering stelt niet genoeg geld be schikbaar voor de restauratie van monu menten. De minister acht zelf herstel van monumenten noodzakelijk, tot een bedrag van ruim f 18 millioen. Duizenden andere en vooral kleinere monu menten komen op deze lijst niet voor. Dat schrijft de heer Ton Koot in zijn jaarverslag van de Bond Heemschut, die gisteren in Alkmaar vergaderde. „Restau raties van onschatbare monumenten als de kerken van Graft, Graftdijk, Neder- hemert en Brielle werden afgewezen. De Oude Kerk te Amsterdam dreigt haar ondergang tegemoet te gaan. Terwijl 20 millioen voor restauratie nog maar nau welijks verantwoord zou zijn, werd voor 1952 maar 2 millioen voor restauratie monumenten beschikbaar gesteld", aldus dit jaarverslag. Ir Van Meurs over ruimtewet Voor kleine plaatsen 3V2 pet extra kosten? De grootste practische moeilijkheden an de voorstellen der staatscommissie- Van den Bergh tot vaststelling van een ve woningwet en een ruimtewet zul- naar verhouding op de kleine ge meenten komen te rusten. In het ergste geval zullen de lasten zelfs met 3% pet worden verzwaard. Door samenwerking van gemeenten kunnen die bezwaren echter beperkt worden. Dit zegt ir Van Meurs, directeur van het Bureau Provin ciale Planologische Dienst in een prae- advies, uitgebracht aan de Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen die Donderdag en Vrijdag in Apeldoorn een algemene vergadering houdt. Een tweede prae-advies is uitgebracht door drs H. v. Weijden, secretaris-directeur van het Nederlands Instituut voor Volkshuisves ting. 74 Kamerleden gaan vanavond op reis Bezoek aan 24 bedrijven Vanavond begint het bezoek van 49 Tweede-Kamerleden en 25 Eerste-Kamer leden aan 24 Nederlandse bedrijven in Eindhoven, Tilburg, Twenthe, Deventer, Amsterdam, het Gooi, Rotterdam en Den Haag. Het bezoek zal 3Vi dag duren en wordt gemaakt op uitnodiging van de 'Ier grote werkgeversverbonden. Men reist in een speciale trein en op kortere afstanden met autobussen. Elk Kamerlid kan een keus uit verschillende bedrijven doen. In Eindhoven zouden de Kamerleden vanavond een bespreking houden met de contactcommissie van de 'er verbonden. Donderdag zullen minister Albregts en staatssecretaris Van Rhijn tijdens een maaltijd in Hilversum een rede uitspre- namens de ministers v. d. Biink en Joekes, die resp. wegens een bezoek aan het buitenland en ziekte verhinderd zijn. Ook vertegenwoordigers van de pers n mee. Dinsdag, Woensdag, Donder- en Vrijdag zullen achtereenvolgens de A.V.R.O., de N.C.R.V., de V.A.R.A. en K.R.O. aan dit contact tussen parle ment en industrie, dat in .deze vorm nog nooit eerder heeft plaats gehad, aandacht besteden. Medailles voor Rusland en „Amerika" Het jaarlijkse Aalsmeerse bioemen- :orso is Zaterdagmiddag voor de vierde keer door vele tienduizenden Amster dammers bewonderd. Ditmaal waren er 28 praalwagens die een aantal lan den uitbeeldden. De praalwagen „Rus land" (van de coöp. veilingvereniging Bloemenlust) verkreeg de zilveren me daille met lof van de Koningin, terwijl de praalwagen „Amerika" (Centrale Aals meerse Veiling) de zilveren medaille van Prins Bernhard verwierf. Van het eri van School en Kerk Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk iroepen: te Corrimal (New South Wales. Australië) J. B. Groenewegen te Utrecht; te Oude en Nieuwe Niedorp dr A. de Wilde te Leek; te Oostzaan (toez.) H. Cramer te Renesse; te Berkenwoude Achterbroek cand. P. E. Chr. Blom te Hilversum. ingenomen: naar Weesp (toez.) F C. Bosboom te Hillegersberg. Geref. Kerken ;dankt: voor Emmen (vac.-A. B. C. Hofland W. Feenstra te Dokkum; Dokkum (3e pred.pl.) E. de Vries te Dwingeloo; voor IJsselmonde L. J Boeijinga te Fijnaart Oud-Geref. Gemeenten r o e p e n te Schiedam dr J. C Hooykaas, voorheen Ned. Herv. predi kant te Arnemuiden, thans wonende te Scheveningen. Eerste Chr. lyceum in de kop van Noord-Holland Zaterdag is in Alkmaar- het eerste Christelijke lyceum in de kop Noord-Holland geopend. Dr J. de Wit, laatstelijk conrector aan het Willem Lodewijk-gymnasium te Groningen, i rector in Alkmaar benoemd. De lessen beginnen met acht leerkrachten ei leerlingen in twee parallel-klassen. Dr M. Boon secretaris Kerk en Overheid Dr M. Boon, tot 1950 resident van is benoemd tot secretaris van de raad voor de zaken van kerk en overheid, als opvolger van mr S. F. L. F. baron Tuyll van Serooskerken. (Advertentie) Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. „Weggegooid geld" CIHAN trekt brochure (na critiek) in De brochure „Millioenen guldens gaan verloren", waarop door de reclame- en advertentiebureaux een felle critiek was uitgeoefend, is thans door het CIHAN (Centraal Instituut ter bevordering van de buitenlandse Handel) ingetrokken. In de brochure werd zoals, men weet o.a. gezegd dat in Nederland jaarlijks voor f350 millioen aan reclame wordt uitge geven en dat de helft daarvan wegge gooid geld is. Thans deelt het CIHAN mee dat de reclamedeskundigen die tot dit bedrag zijn gekomen een al te zeer aanvechtbare berekening hadden ge maakt. De directie heeft haar veront schuldiging aangeboden en zal de bro chure zo spoedig mogelijk zonder de ge wraakte cijfers opnieuw laten drukken De H.V.A. blijft somber In Warmond gaat men accu's maken Ter besparing van deviezen Aan de N.V. Nederlandsche Tudor Accumulatorenmij te Amsterdam zijn Warmond gronden beschikbaar gesteld een moderne accumulatorenfabriek. Het betreft een Nederlands-Belgisch be drijf, waarbij de Accumulateurs Tudor S.A. te Brussel een groot belang heeft. Deze stelt patenten en werkwijze ter be schikking. Geproduceerd zullen worden batterijen voor starters, scheepsverlich- telefonie. radio en signaaldoelein den. Nikkelcadmium en droge batterijen ten voorlopig nog uit België betrek ken. Deze fabriek zal veel deviezen uit sparen. De autoriteiten van Zuid-Hol land hebben medegewerkt, ofschoon nog niet alle bezwaren in verband met de verlangens van de planologische dienst uit de weg z(jn geruimd. Vanwege het arbeidersoverschot in de bollenstreek heeft deze vestiging de bijzondere inte nse der autoriteiten. Lening Ned. Verbruiks coöperaties De Coöperatieve Vereniging U.A. Cen trale der Ned. Verbruikscoöperaties te Rotterdam geeft een 4 pet obligatie lening van f2 millioen uit. waarvan f 1,4 min reeds is .geplaatst, als tweede deel lening van f2 min, maar verhoogd tot f3 min. Inschrijving bij firma R. Mees en oonen te Rotterdam op 22 dezer, storting 31 October a.s., uitgifte pari, looptijd hoogstens 22 jaar. (Advertentie) Duidelijker taal was niet mogelijk. Gwen was een schat. Dacht je, dat zij, als ze eenmaal van Bram houdt, hem zou laten schieten, omdat hij maar één arm heeft? Hoe kon Bram zó denken! En spontaan kwam er in Kees' hart een plan op. Hij zou die beiden bij elkaar brengen. Die twee harten zou hij aaneen smeden. Hij zou al le misverstanden uit de weg ruimen en die twee gelukkig maken. Maar eerst wilde hij zich nog goed overtuigen van Gwens gevoelens. Voor al niet overhaast tewerk gaan. O, als hij naar zijn gemoed te werk ging, zou hij zo maar ineens Gwen zeggen, dat Bram van haar hield, en dan naar Bram gaan en hetzelfde liedje nog zingen. Maar nee, dat was niet verstandig. Langzaam aan, dan breekt het lijntje niet! Ner- eus en opgewonden drukte hij zijn sigaret uit i een asbakje en vroeg om een kop koffie. De beide soldaten waren weer vertrokken. Drie anderen, die enkele ogenblikken geleden waren binnengekomen, zaten rustig in een hoekje te praten. Gwen zette de koffie voor hem neer en bleef eer bij hem staan. ,,Ja", kwam Kees op zijn oude chapiter te rug, „Bram zag er goed uit. En hij was erg opgewekt ook. Hij heeft nog een maand ziekte verlof. Dan gaat hij aan het werk. Het was mis schien geen gek idee om hem eens mee te bren- als Bart of ik weer eens naar Londen moe ten. Wat dacht jij daarvan?" Onschuldig keek hij naar het meisje, dat hem even, heel even onderzoekend aankeek. Maar toen ze niets bijzonders aan Kees ge zicht ontdekte en geen aparte bedoelingen ver moedde achter deze woorden, ging ze grif en spontaan op het voorstel in. Een zachte, blijde glans kwam in haar ogen. „Dat zou heerlijk zijn", zei ze zacht. „En dan konden we er een klein feestje van maken". „We?", vroeg Kees naïef. Een vuurrode blos trok over Gwens gezicht. Ze voelde, dat ze onvoorzichtig was geweest. Zou Kees iets gemerkt hebben7 Zou die aardige, blonde Hollander iets begrepen hebben van het grote verlangen in haar hart, naar die kleine landgenoot van hem. Kees, plaaggeest, die hij anders was, kreeg medelijden met haar. Hij wist nu voldoende. Hij zou haar nu een handje helpen. „Als we eens probeerden hem een dag hier- door AJeid van Rhijn heen te krijgen, tijdens zijn ziekteverlof, terwijl Bart en ik vrij hebben. En als jij dan ook eens zag vrij te krijgen op die dag. Dan konden we er met zijn vieren op uit trekken. Een hele dag. We nemen brood en van alles mee en nemen het er eens echt vanl" Moest je nu toch eens zien hoe verheugd dat snuitje keek! Ze had Kees wel om de hals wil len vallen. Maar ze beheerste zich nu beter dan daarnet en voorzichtig vroeg ze: „Ja maar, is dat wel leuk voor jullie? Jullie zijn altijd met zijn drieën geweest en ik hoor er toch eigenlijk niet bij!" „Onzin", weerde Kees af. „Het is juist wel leuk een meisje erbij te hebben. Bovendien, door het bombardement hoor jij nu ook bij ons, om dat jij en Bram samen gewond zijn geworden, al was het bij jou dan ook niet zo erg. Eerder zou je kunnen zeggen, dat Bart en ik er niet bij hoorden. Maar dat is rfatuurlijk ook weer onzin.„Nee, Gwen, wij gaan met z'n vieren uit. Denk maar eens goed na welke dag je vrij wilt nemen. Dan zullen Bart en ik diezelfde datum zien te krijgen. We maken er een reuze gezel lige dag van. We zouden bijvoorbeeld naar dat oude kasteel kunnen gaan, je weet wel, waar eens jullie grote koningin Victoria gelogeerd heeft, toen er de bliksem in sloeg". „O, „Beech Manor", bedoel je. Ja, dat is een reuze idee. En zeg, dan moet Bart zijn mond orgel meenemen en ik sjouw mijn mandoline mee". „Prachtig! En Bram en ik gaan met de pet rond, ter dekking van de onkosten". Met enthousiasme sponnen ze hun plan verder uit en in elke zin bracht Gwen nu de naam Bram ter sprake. Kees wist nu genoeg. En handenwrijvend en met een hart boordevol' schone voornemens, nam hij na een half uurtje afscheid van het lieftallige Engelse meisje. Hoofdstuk XIX. Kees hakt dc knoop door Bart was dadelijk voor het plan te vinden. Kees had hem zonder meer verteld, dat het misschien voor Bram wel eens aardig zou zijn, wanneer hij zijn oude kamp en vooral de oude bekenden weer eens terug zag. Hij had verzwe gen wat zijn eigenlijke bedoelingen waren met deze reünie en Bart had verder niets gezocht achter zijn voorstel. Verder hadden ze afgesproken, dat de eerste de beste, die naar Londen ging, Bram zou op zoeken en hem van het plan vertellen. (Woedt vervolgd)., De jaarvergadering van de H V A heeft het dividend vastgesteld op 10- pet, be taalbaar op 10 dezer. Zij herkoos mr H F. van Leeuwen als commissaris en nam dr H. M Hirschfeld in de raad van com missarissen op. De directeur zeide, dat er over Oost-Afrika nog niets naders te zeggen valt. De directie zou niet ver der springen dan de polsstok lang is en niet verder gaan dan de beschikbare middelen toelaten. In de discussie werd de vrees uitge sproken. dat de sombere toon van het jaarverslag de jonge generatie, die naar Indonesië wil vertrekken, niet animeert De directie achtte het echter haar taak, de feiten te vermelden zoals zij zijn. Het verslag toont aan, waar de moeilijkheden schuilen en kan dus bijdragen tot ver betering van de toestand. Ned. Credietverzekeringmij De Nederlandsche Credietverzekering mij declareert 7 pet dividend en boekte f 192.000 winst. De premie en andere ont vangsten waren f6,5 millioen. Het ver- ag waarschuwt, dat een omslag van de conjunctuur in 1950 is uitgebleven, doch steeds met een omslag moet rekening houden, zodat het onjuist zou zijn, de gunstige resultaten van dit jaar op zich zelf te beschouwen. Zwitserland beperkt de productie van kaas De Zwitserse vereniging van melkfa- brikanten heeft besloten de productie kaas met een kwart te verlagen, mede in verband met Amerika's beper king van de kaasinvoer. Duitse groententeelt terug gelopen De met groenten beteelde oppervlakte n West-Duitsland is van 126.000 hectare n 1948 teruggelopen tot 54.000 hectare op het ogenblik. Deze teruggang schrijft men toe aan „overmatige invoer". Deze invoer was ook oorzaak van de stij gende groentenprijzen, omdat Duitslam door de daling van zijn eigen produc tie thans in stijgende mate op impori an groenten was aangewezen. Japanse scheepvaartdiensten op Indonesië hervat De Japanse regering heeft vandaag be kend gemaakt, dat met goedkeuring var het hoofdkwartier van generaal Ridgway regelmatige scheepvaartdiensten door Japanse schepen züllen worden o onderhouden op Indonesië, Birma en I dia. Het geallieerde opperbevel heeft a de maatschappijen „Osaka Shosen" „Tokyo Sempaku" vergunning gegev on» een keer per maand een dienst op de route Japan-Indonesië te onderhouden. De maatschappijen „Nippon Yusen Kaisha" en „Osaka Shosen Kaisha' zullen eveneens een dienst per maand onderhouden op de route Japan- Rangoon-Chittagong-Calcutta. Luchtvaartovereenkomst met Birma gesloten Een Reuterberlcht uit Rangoon, dat er een luchtvaartovereenkomst is ge sloten tussen Nederland en Birma, werd ons vandaag van departementale zijde bevestigd. Het gaat hier o.m. om de Indonesië-Hjn. De aandeelhoudersvergadering van de Haardenfabriek en Ijzergieterij Becht Dyserinck N.V. te Weesperkarspel heeft het dividend vastgesteld op 9 pet De afzet was 50 pet hoger dan in 1949. Nieuwe vervolgingen in Columbia Er zijn nieuwe vervolgingen gaande tegen de Protestanten in Columbia, meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk In een kleine stad zou een nieu we Protestantse kerk in gebruik wor den genomen. De R.-K. priester verbood zijn parochianen bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn, en hij dreigd» iedere deelnemer met de banvloek, ter wijl hij ook vlugschriften ln de stad verspreidde. Het resultaat was averechts. Bij de inwijding was de kerk geheel gevuld met een nieuwsgierige menigte, evenals bij de volgende dienst diezelfde avond. Na de dienst zochten 86 personen de nieuwe predikant op. en binnen een week hadden 148 personen besloten tot de Protestantse kerk over te gaan. Hierna werd de gemeente blootge steld aan overvallen. Een particuliere gebelssamenkomst werd door een bende gewapende mannen overvallen, die de gebedssamenkomst werd door een bende predikant en anderen mishandelden. De Bijbel kapot gescheurd. De Prot. gemeente gaf het gebeurde bij de politie aan; de daders bekenden onmiddellijk, en daarna gebeurde er Luther en Calvijn op postzegels Ter gelegenheid van de herdenking van het feit. dat de Hervorming 375 jaar geleden haar intrede deed in het Saar- gebied, hebben de Protestante kerken aldaar haar medewerking verleend aan het uitgeven van een speciale postzegel- Deze zegel, ter waarde van 15 francs, draagt de beeltenis van Luther en Cal vijn.. Zij zal voor 20 francs verkocht worden de meerdere opbrengst is bestemd voor de opbouw van door de oorlog verwoeste kerkgebouwen. Vrouwen-zendingsdag in Utrecht op 26 September De commissie voor het vrouwenwerk, die ressorteert onder de raad voor de zending der Ned. Hervormde Kerk, houdt op Woensdag 26 September haar jaarlijkse toogdag in K. en W. te Utrecht. Er wordt een zeer grote op komst verwacht Het woord zullen voeren: mej. C- H- C. Gunning, vice-presidente van de raad voor de zending, mej. E. W. Scho tel en mej. Sutartinem Er wordt boven dien het zendingsspel Het Fotoalbum opgevoerd. Tot rector magnificus van de Am sterdamse gemeente-universitei is be noemd prof. mr M. H. Bregstein. De overdracht van het rectoraat zal op 17 September geschieden. Het lied dei aethergolven DINSDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1 (402 m). AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO 7.50 igopening. AVRO 8 00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram 9.35 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 1100 Voor de zieken. .30 Viool en piano. 12 00 Gram. 12.40 uur ano en orgel 1.00 Nieuws 1.15 Mededelin- n 1.20 Reportage of gram. 1.30 Dansmuz. K) Voor de vrouw 2 05 Gram. 2 30 Idem. termezzo: Voordracht. 4 30 Hoorspel voor de Jeugd. 4 50 Kinderkoor. 5.20 Theaterorkest solist 6 00 NieuwS. 6.15 Pianospel. 6.30 R.V.U.: Prof. R. W. Broekman: „Het vraag- achter de horizon van ons leven". 7.00 re-orkest. 7 25 „Paris vous parle". 7.30 se muziek. 7.50 Voor burger en militair, lieuws. 8 05 Actualiteiten. 8.15 Lichte •k. 9.15 De Antwoordman. 9 30 AVRO- si. 9.35 Muzikale causerie. 10.20 Orgel- rt. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.00 Nieuws. 11.15—12 00 Gram. HILVERSUM II (298 m). KRO 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. '30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 1.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9 35 uur .Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleu- ers. 10.15 Gram. 10 40 Schoolradio. 11.00 uur /oor de vrouw 11.30 Schoolradio. 12.03 Gr. 2 33 Pianospel 12 55 Zonnewijzer. 1.00 uur 4leuws. 1.20 Actualiteiten. 1.25 Amusements- >rkest en soliste 2.00 Gev. programma. 2.53 /iool en plano. 3 15 Gram. 3.30 „Ben je zes- ig?" 4 00 Voor de zieken. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Voor de jeugd. 5.15 Felicitaties voor de jeugd. ringsuitzendtng: Drs R. C de Heer: De Javase Bank". 6 00 Voor de jeugd. 6.15 30 Orgelconcert 6 45 Sportpraatje. 6 54 „Dit is leven", causerie. 7.00 Nieuws. 7.15 7 23 „Hier is Europa", vaudeville progr. Buitenlands overzicht. 7.56 Gram. 8 00 ws. 8.05 De gewone man. 8.12 Radio Philh. Orkest. Act 9 30 Cello en piano. 10 00 amermuzlek voor blazers. 10.30 Gram. 10 35 esprek met mijn zoon. 10.45 Avondgebed. .00 Nieuws. 11 15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muziek 12 30 Voor de arbei ders. 1.00 Nieuws. 1.10 „Festival Muslc-Hall". 2.00 Schots orkest 3.00 Vespers. 3.45 Lichte muziek. 4.30 „Top of the Bill". 5 00 Voor de kinderen. 6 00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Lichte muziek 7.00 Hoorspel. 7.30 Viool en piano. 8.00 Klankbeeld. 8.45 Lichte muziek. 9 00 uur Nieuws 9.15 auserie. 9 30 Gev. muziek. 10.00 Causerie. 10.30 Pianorecital. 11.00—11.03 uur ENGELAND, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gev muz. 12.30 Voor de arb. 12.55 Orgelspel. 1.15 Voor de kinderen. 145 Voor de kleuters. 2.00 Schots ork 3 00 Amus.muz. 3 30 Voor de soldaten 3 45 Antus. ork. 4.15 ..Mrs Dale's dagboek" 4.30 Lichte muziek. 5 15 Orgelspel 5 45 Hawaiian-muz. 6.15 Muz. discussie. 6 45 Hoorspel. 7.00 Nieuws en ra diojournaal. 7 25 Sport. 7.30 Gev. program. 8.00 Symphonie-orkest. 9 00 Boksreportage. 9.30 ..Free ticket". 10 00 Nieuws. 10 15 Dans muziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Orkestconc. 11 56—12.00 Nieuws BRUSSEL 324 en 481 m. 1145 Gram. 12.34 Orkestconcert. 1.00 uur Nieuws. 1.15 Huismuziek. 2.00 Gram. 2.45 Operamuziek 3.15 Gram. 4.00 Planotrio 4.20 en 4 30 Gram. 5 00 Nieuws 5 10 Gram. 5.15 Voor de kleuters 5.30 UNO-ultzendlng. 5.40 'ram. 5.50 Boekbespreking. 6.00 Jeugd en luzlek. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 30 Dansmuziek. 7.50 Causerie. 8.00 Hoorspel. 9.30 Gram. 9.45 Act. 10.00 Nieuws. 10.15 Jazz- iuziek. 11.00 Nieuws 11.0512.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 1145 Gram 12 05 Orkestconcert. 1.00 uur ieuws. 1.10, 1.30, 2 00, 3.00, 5.10 en 6 30 Gram. muziek. 11.50 Nleui te. 11.40 Dans-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2