TKQFFEN IDEAAL WEEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 „Het narrensnijden" gisteravond ook opgeroerd De mens in zijn vrije tijdkon hij gisteravond beter doen dan naar het Kooipark, de Zeemanlaan of het Stad huisplein te gaan? Een prachtige laat- zomer-avond lokte tot het rustig luiste ren naar de muziek van Nieuw Leven, de accordeons van D.V.V. of de vrolijke klanken van Concordia. Volksdansers brachten er de stemming in en last not least traden de wagenspelers aan met tromgeroffel en bazuingeschal van een groep padvinders, die de middeleeuwse stijl van beide op te voeren stukken, „Wie een kuil graaften „Het narrensnijden" uitstekend onderstreepten. „Wie een kuil graaftvan Maitre Pathelin bespraken wij reeds Woensdag avond. „Het narrensnijden" van Hans Sachs, gebracht in de Zeemanlaan en op het Stadhuisplein, deed in kwaliteit van opvoering niet voor de klucht van de bedrogen bedrieger onder. De dikbuikige patiënt, wiens operatie daar op het pri mitieve toneeltje behalve koddig ook zinrijk was, werkte natuurlijk op de lachlust van het publiek, dat zich koste lijk amuseerde. De kleurige poppen, allen vertegenwoordigers van 's mensen verkeerde neigingen, vormden ten slotte de decoratieve buit van de chirurgijn, die ze, eenmaal uit 's ipans buik gehaald, ter publieke bespotting aan de coulissen Twee zilveren jubilea bij de lichtfabrieken Bij de Stedelijke Lichtfabrieken wer den gisteren twee zilveren jubilarissen gehuldigd, beiden behorende tot de afde ling gasdistributie. Het waren de heren M. Kiel en A. Pardon, resp. technisch ambtenaar 'en fitter. Wegens verhindering door ambtsbezig heden van de directeur, sprak de ad junct-directeur, dr ir P. G. F. T. Feh- mers de beide heren toe in de directie kamer. Spr. wees op de mooie staat van dienst van beiden en herinnerde er aan, dat de heer Kiel als leerling-fitter zijn loopbaan bij de fabrieken aanving en langzamerhand opklom tot de ambte naarsrang. Namens gemeentebestuur en directie sprak de heer Fehmers waar dering uit voor de zorgvuldige wijze, waarop beiden zich van hun taak kwe ten en overhandigde daarbij de gebruike lijke. gratificatie. Ir F. Stokhuyzen, adjunct-directeur en tevens belast met de leiding der afdeling gasdistributie, voegde aan zijn felicitatie nog een persoonlijk woord toe. Ook deze spreker kwam niet met lege handen; hij bood een fraaie oorkonde aan voor 25- jarige ambtsvervulling. De onmiddellijke chef van beide func tionarissen, de heer O. Kruysdijk, wenste hen van harte geluk met deze dag. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor de ac tieve en serieuze ambtenaar Kiel, in de hoop, dat hij spoedig zijn werk weer vol ledig zal kunnen hervatten. 'De voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer J. J. C. Snel, feliciteerde bei de jubilarissen namens het personeel. Gezien het feit, dat de heer Kiel be stuurslid van de personeelsvereniging is, wees de voorzitter der P.V., de heer H. van Woudenberg, op de aangename sa menwerking met de heer Kiel in het be stuur. Hij sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren deel zou uit maken van de leiding der P.V. Beide jubilarissen dankten voor de aan de dag gelegde waardering. Vervolgens hadden zij van hun collega's talrijke ge lukwensen in ontvangst te nemen, waar bij de heer Th, Pet zich tot tolk maakte van het personeel van de afdeling gas distributie deed bengelen. Een schoon gezicht, en veelbelovend voor de van veel ongeluk bevrijde patiënt, die niets anders was dan de vertegenwoordiger van het audito rium, waaruit hij naar voren was komen stappen. De pauze tussen de beide stukken werd opgevuld door tromgeroffel van de pad vinders; hetgeen ongetwijfeld meehielp de stilte bij de opvoering van het tweede stuk te bevorderen. Overigens was alles, ook achteraan, goed te verstaan. Wethouder J. C. van Schaik toonde ook Nieuw jaarboekje der Geref. Kerk te Leiden Verschenen is het jaarboekje 1951-1952 van de Gereformeerde Kerk te Leiden, in opdracht van de kerkeraad samenge steld door een commissie van redactie en deze keer persoonlijk zijn belangstelling. I gedrukt bij J. Karstens. Prof. dr J. H. Boeke rector magnificus By Kon. Besluit is voor het stndlejaar 1951/52 benoemd tot rector magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden prof. dr J. H. Boeke, sinds 15 Januari 1930 hoogleraar in de tropisch-koloniale staat huishoudkunde. Julius Herman Boeke werd op 15 Ja nuari 1884 te Wormerveer geboren. Hij studeerde aan de stedelijke universiteit te Amsterdam, aanvankelijk in de Neder- als bureau-ambtenaar. In 1911 werd hij benoemd tot leraar in de staatsinrichting en de staathuishoudkunde aan de Koning Willem Ill-school te Batavia. In 1914 volgde een aanstelling bij de dienst van het Indische volkscredietwezen, waarvan n 1918 tot adjunct-adviseur en in 1919 tot adviseur werd benoemd. Dit ambt bekleedde hij tot de aanvang van het hoogleraarschap te Leiden in 1930 Van 1924 tot 1928 was hij bovendien bui tengewóón hoogleraar in de staathuis houdkunde en de statistiek aan de rechts hogeschool te Batavia. Van zijn hand ver schenen verschillende verhandelingen over volkscrediet, coöperatie en koloniale economie, hetzij in boekvorm, hetzij ir Indonesische en Nederlandse periodie ken. Van April 1946 tot April 1947 heeft professor Boeke verlof gehad om een leerstoel in de economie aan de nooduni- versiteit te Batavia te bekleden. landse letteren, daarna in de staatsweten schappen. Op 7 Juli 1910 promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift, getiteld „Tropisch-koloniale staathuishoudkunde, het probleem". Daar- werd hij uitgezonden naar Indonesië „Je kunt het toch niet meenemen" Morgenavond zal een centrale werk groep van de N.A.T.U., afdeling Leiden, een opvoering geven van het toneelspel „Je kunt het toch niet Moss Hart en Kaufmann. Voor W 0 L Van ouds bekend adres Fa. Wed. M. 0VERDUIN Alléén: HOOIGRACHT 62 ZELF GEBREID GEEFT VEEL PROFIJT Magazijnbediende pleegde te Leiden een serie inbraken In de Zuiderkerk liep hij tegen de lamp Wegens een brutale reeks diefstallen moest een Leidse magazijnbediende te recht staan voor de Haagse rechtbank. Hij was in de nacht van 26 op 27 Februari jl. door een raam naar binnen geklom men bij het St Liduinahuis aan de Zoe- terwoudsesingel. De buit bestond uit 151, voor het merendeel spaargelden van verpleegde meisjes. Kort nadien brak hij in bij het gebouw van het Centraal bu- nationaal jeugdverkeer hier verdween hij met twee geldkisten, waarin spaarbankboekjes en los geld ter waarde van ƒ100, alsmede met een da mesrijwiel. Op 12 Maart stal hij vervol gens uit een perceel een actetas met breiwol. Eindelijk liep hij tegen de lamp en wel op het dak van de Zuiderkerk. Reeds eerder was zijn zaak voor ge weest, maar toen was de uitspraak aan gehouden voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. In dit rapport nu werd hij als sterk verminderd toereke ningsvatbaar aangemerkt. Verd had reeds vele veroordelingen achter de rug. Hij was ter beschikking van de regering gesteld, maar wist te ontvluchten uit het gesticht en had to gaan. feiten be- 6"Destijds had de officier van justitie een iaar en zes maanden gevangenisstraf geëist, maar met het oog op de conclusie van het rapport werd deze eis thans ge wijzigd in een jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling var PUZZLE- PROM1NENT EN 1. Wed. E Belt, Hortensiastraat 21, Alphen aan den Rijn; 2. Mevr. A v d Linden-Kromwijk, Hoge Rijndijk 97a, Leiden; 3. W Chaudron, Tromp straat 30, Leiden. regering. De rechtbank zal op 20 Sep tember uitspraak doen. Op heterdaad betrapt Een 23-jarige landarbeider uit Katwijk in den Rijn was aldaar betrapt in het perceel Achterweg 14, waar hij zich toe gang had verschaft door een raam. Hij druk zoekende naar wat van zijnde staaldraadfa'briek Hoogheemraadschap van Rijnland was weer bijeen Onderlinge hulpverlening met Amstelland De verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft ieuw verkozen hoofdingelanden toe gelaten de heren Jac. de Graaf Wzn te Leiderdorp en P. F. Vergeer te War mond en als hoofdingeland-plaatsvervan gers de heren M. Immink te Haarlem- neer, en H. Braat te Leiderdorp, als mede enige herkozen hoofdingelanden en plaatsvervangers. De heer G. J. van der Stoel te Wassenaar, verkozen als hoofd ingeland-plaatsvervanger, kon niet wor den toegelaten wegens zwagerschap met •n der andere verkozenen. Er is besloten tot het aangaan van een overeenkomst met het hoogheemraad schap Amstelland, tot onderlinge hulp verlening. Deze regeling is van direct belang voor enkele Amstellandse grens gebieden, di- voor waterlozing en water- inlating \'an Rijnlands boezem profiteren. De mogelijkheid van samenwerking in groter verband is hierbij tevens in het algemeen geopend. Mededeling is gedaan van de Dinnen- kort te houden aanbesteding grondwerk en het mak» bouw voor het nieuw t gemaal te Katwijk aai gemaal zal de plaats huidige binnensluis, naast het bestaande stoomgemaal, dat tijdens de uitvoering van het nieuwe werk in stand zal blijven. Waarschijnlijk zal de grote ronde bouw put voor het nieuwe werk nog in dit najaar klaar komen. Er is besloten tot vaststelling van eer nieuw reglement van orde voor de ver enigde vergadering en van een verorde ning op de heffing van leges. Ook is de onder- stichten boezem- i Zee. Dit nieuwe Raskolnikowals psychodrama Patiënten van Endegeest speelden voor congressisten Sinds de laatste wereld-oorlog hebben zich in de psycho-therapie verschillende nieuwe geneeswijzen aangediend, zoals de groepstherapie, waarvan in onze ver slagen betreffende het psycho-therapeu- tisch congres, dat op het ogenblik in stad wordt gehouden, reeds enige Leidse vereniging van post zegelverzamelaars De Leidse ver. van postzegelverzame laars hield in de bovenzaal van De Kleine Burcht haar eerste vergadering in dit en. De opkomst van de leden was bevredigend. Wegens ziekte van haar voorzitter, opende de eerste secretaris, de heer G. Minnema, deze vergadering. Op de laatst gehouden nationale ten toonstelling in Den Haag op 24, 25 en 26 Aug. hadden vijf leden Ingezonden; hier van werden er twee met een prijs be kroond, nl. de heren W. Braun uit Noord- wijk en H, J. L. M, Bazelmans met de bronzen Philatelica medaille, terwijl de andere heren J. A. Lammers uit Leiden Th. Schippers en W. J. Vink uit Noordwyk ieder een bronzen legpenning ontvingen. Er werd nog een aangename gedach- tenwisseling gehouden over het opplak ken der postzegels met diverse plakker- es en tasjes. Deze winter zal nog getracht worden de heer Köng uit te nodigen tot het hou- van een zijner leerzame gading nenstapte voltooien. Voor de Haagse rechtbank bleek, dat erd. reeds verschillende veroordelingen achter de rug had. In zijn requisitoir achtte de officier in justitie een lange straf de enige re medie, want verdachte verzon steeds weer wat nieuws. Dan zou hij tenminste een tijdje uit de maatschappij zijn. Daar om eiste de officier een jaar gevange nisstraf. Uitspraak 20 September. Jaar gevangenisstraf Een jaar gevangenisstraf m.a. eiste de officier van justitie bij de Haagse recht bank tegen een landarbeider uit Noord- wijk, die gereedschappen had gestolen uit een huis aan de Lijnbaan. Hij zou zich door inklimming toegang hebben verschaft. Verd. was reeds verschillende malen veroordeeld. De officier hield in zijn requisitoir kening met het feit, dat verd. volgens het psychiatrisch rapport verminderd toerekeningsvatbaar was. De verdediger, mr H. J. J. v. d. Biesen, wees er op, dat het raam waardoor verd. binnengekomen was zich slechts een meter boven de grond bevond en dat er geen glas was. Aan de hand van jurisprudentie betoogde hij, dat er hier dus geen sprake was van de verzwarende omstandigheid „inklimming". De raadsman bepleitte voorts een korte vrijheidsstraf, gepaard aan een voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De uitspraak y volgt op 20 September. Zilveren V.T.-jubileum van de heer J. M. Nijssen Bij de N.V. Vereenigde Touwfabrie- ken te Leiderdorp herdacht de heer J. M. Nijssen gisteren de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst van dit bedrijf trad. Na met zijn echtgenote en dochter tje per auto van zijn woning te zijn ge haald, werd hij door de directie, chefs en de vertegenwoordiger van de kern ontvangen. Namens de directie schetste de heer P. Kuiper in een korte toe spraak de verdiensten van de jubilaris. Hij wenste hem nog vele jaren van ge luk en voorspoed toe in werkkring en gezin. Vervolgens overhandigde spr. hem de gebruikelijke gratificatie, als mede het zilveren V.T.-eremetaal. Mevr. Nijssen ontving een bouquet bloemen. De kornvertegenwoordiger, de heer W. H. Philippo, bood namens de collega's fruitmand de beste wensen aan. De aanwezigen, onder wie de gepensionneerde chef der staaldraadfabriek, de heer F. Weil, slo ten zich bij de vorige sprekers aan. Na afloop van een gezellig samenzijn ging de jubilaris van zijn vrije dag genieten. Weer een geval van pseudo-vogelpest De heer J. Molenaar uit de De Gene- stetstraat heeft bij de politie aangifte ge daan van een vermoedelijk geval van pseudo-vogelpest. Gemeenteraadsvergadering Maandag 24 September. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacobus W zn v G P Soonius en A M Bremmer; Bartholomeus A zn v B G Gijbeis en J C Schenkeveld; Ronald P J J zn v A Barendse en J Schenkeveld; Johanna dr v H Montanje en P Tegelaar; Anthonius M zn v P A J Schamper en M A van Berge Henegou- OVERLEDEN: Susanna Koornhof, vr 69 jr; Adriana H Kost, vr 47 jr; Abraham de Vos, man 58 jr; Jan C van Weele, malen sprake was. Een van de vor van groeps-therapie is het psycho drama, waarin geestelijk gestoorden zich hun soms half-, soms in het geheel niet bewuste schuldgevoelens en complexen bewust kunnen worden en dan kunnen afreageren. Reeds de oude Grieken ken den deze werking van het drama, zij het niet zo wetenschappelijk gefundeerd- Ook bij hèn jyerkte de opvoering van de grote drama's als een zuivering, ter wijl ook aan de beleving van het mo derne drama een zelfde werking kan worden toegekend, individueel èn sociaal. Hoe het drama in de practijk van de geneeskunde als hulpmiddel kan dienen bij het proces der bewustwording, toon de prof. dr E. A- D. E. Carp gisteravond aan in een betoog, dat als inleiding dien de tot de opvoering van het wereldbe kende drama van schuld en boete, ..Ras kolnikow". Men had geen beter auteur kunnen kiezen dan juist Dostojewski, die r.iet alleen een groot schrijver, maai zeker een even groot psycholoog is ge- Voor deze avond, die voor de congres sisten en hun dames door patiënten werd gegeven, had men een vaste tekst geko zen. Improviseren zou voor deze gelegen heid te riskant zijn geweest. Deze opvoe ring heeft voor het internationaal gezel schap van psychiaters, hier verenigd, on getwijfeld perspectieven geopend- Er werd geen „groot toneel" gebracht, maar zuivere, menselijke beleving, die een die per inzicht mogelijk heeft gemaakt in de kansen, die deze therapie voor de gene zing van geesteszieken biedt. J. Wichers naar Hilversum Tot directeur van de gemeente-H.B.S. te Hilversum is per 1 Januari a.s. be noemd de heer J. Wichers, leraar in de wiskunde en adjunct-directeur van de H.B S. aan de Burggravenlaan. HASSELMAN l PANDER BREE5TRAAT IAÓ BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 E I D E F Lid Financieringsinstituut Inwoner van Hazerswoude in N.O.-polder gedood Gistermorgen omstreeks 7 uur ge beurde in de Noord-Oostpolder een on geval, dat onze plaatsgenoot de 27-jarige A. J. Kaptein. het leven heeft gekost- De heer Kaptein, die in de Noord-Oost polder werkzaam was, begaf zich per rijwiel naar zijn werk- Hij hield daar bij een onderdeel van een landbouw gereedschap in zijn hand. Toen hem van achteren een 'vrachtauto naderde, wilde de man naar rechts uitwijken. Maar het onderdeel, dat hij droeg, werd door de auto gegrepen. Hij werd opzij getrokken en kwam onder het achter wiel van de wagen terecht Hij wa« op slag dood. Het slachtoffer was on gehuwd. De politie heeft de zaak in on derzoek. goedgevonden de aanstelling van een vaste chemische adviseur, in verband met de hogere eisen, die aan de hoedanigheid van het boezemwater worden gesteld. Nog werd besloten tot het toekennen van diplomatoelagen aan ambtenaren. Met een regeling over het boezempeil, e aan al de hierbij betrokken belangen veel mogelijk recht doet wedervaren, kon algemeen worden ingestemd Bij de aanvang der vergadering heeft de dijkgraaf herdacht de op 15 Juni over leden hoofdingeland voor het 7e district, de heer Joh. van Reeuwijk Nzn. Millioenen guldens gaan verloren (Van e r verslaggevers) de export is in de hui- Op voering dige tijd voor Nederland een levensbe hoefte. Een zeer speciaal onderdeel hier van is de reclame, die in het buitenland wordt gemaakt voor producten van eigen bodem. Helaas is het hiermee tamelijk droevig gesteld. Enerzijds komt dit, door dat zich na de oorlog vele „nieuwelin gen" op de export hebben geworpen daarom uit hoofde van hun „jeugdigheid" r. de export niet op de hoogte zijn de speciale vraagstukken, die export reclame nu eenmaal met zich brengt, an derzijds is er ook bij de bestaande recla- me-bureaux veelal op dit gebied geen sprake van grote deskundigheid. Df reclame in het buitenland dient niet ir de eerste plaats bekeken te worden var uit Nederlands standpunt, niet alleen i! kennis vereist van het te exporteren Ne derlandse product, maar vooral moet d« reclame-ontwerper tamelijk diepgaande kennis hebben van de taal, de ontwikke lingsgraad, de voorliefde de mentaliteit (met inbegrip van de religie) en de omstandigheden van de buiten'and- se klant, tot wie men zich richt. M.a.w. men moet de reclame bezien van uit het gezichtspunt van de buitenlandse klant, die men wenst te bereiken. Gelukkig is het Genootschap voor Reclame bezig met plannen, om de deskundigheid van de reclame-adviseurs op te voeren. Maar ook de exporteurs zelve moeten doordrongen worden van de noodzaak, dat zij voor hun producten verantwoorde reclame maken. In velband hiermee heeft het Centraal Instituut ter bevordering van de Buiten landse Handel (C.I.H.A.N.) te Den Haag brochure uitgegeven onder de sug gestieve titel „Millioenen guldens gaan verloren". Deze titel is gekozen, omdat ruwe schatting in Nederland jaar lijks ongeveer ƒ350 millioen aan reclame wordt uitgegeven, waarvan de helft niet kennis van zaken wordt besteed, ten gevolge waarvan het effect vrijwel nihil blijft. Fraude met voetbal- prijsvragen Vier maanden geëist tegen mede werkers „Koning Voetbal" Tegen drie medewerkers aan het vroe gere sportweekblad Koning Voetbal, die formulieren van voetbalprijsvragen zelf invulden nadat de uitslagen bekend wa ren geworden en door deze fraude zich onttrokken aan de uitbetaling van de hoofdprijzen aan de werkelijke win naars, is gisteren in Amsterdam vier maanden geëist. Het waren de Amster dammers C. D. H., een 30-j. koopman, G. van R., een 28-j. vertegenwoordiger en de 30-jarige G. S. D. Van R. vulde negen formulieren in met valse namen. Toen D. merkte dat H. en G. fraudeerden, begon ook hij op eigen houtje. Uitspraak 20 September, De overval op een Rotterdams postkantoor Tegen de 23-jarige tekstschrijver E F. V. uit Rotterdam, die in Juni 1950 met een imitatiepistool een overval pleegde op een Rotterdams postkantoor, waarbij hij f 32 buit maakte, werd gisteren 1 jaar en 3 maanden geëist. Déiilé langs gedenkteken grenadiers en jagers Na de onthulling van het gedenkteken aan de Hofweg te Den Haag voor de ge sneuvelde grenadiers en jagers Zaterdag morgen 6 Oct. om 11 u. door generaal b.d. H. G. Winkelman zal er 's middags voor oud-gedienden dezer regimenten gele genheid bestaan langs het monument te défileren. Gegadigden kunnen zich op geven bij de heer A. Heinen, Paul Kru- gerlaan 254, Den Haag. Confectiefabriek moet 250 man ontslaan Goyarts confectie-industrie in Am sterdam heeft surséance van betaling aangevraagd en aan haar voltallige per soneel van 250 man ontslag aangezegd Dit is een van de vele gevallen dat een bedrijf in moeilijkheden geraakt door de hevige prijsdaling van wol en de ver mindering van de koopkracht van het publiek. Van verschillende zijden worden po gingen in het werk gesteld om het be drijf voor liquidatie te behoeden. Het personeel heeft aangeboden zonder beta ling over te werken. Vier Ned. ministers naar Canada Vier Nederlandse ministers, nL mr Stikker, ir Staf, prof. Lieftinck en prof. Van den Brink, zullen deelnemen aan de zevende zitting van de Noord-Atlan tische Raad, die van 15 t/m. 20 Septem ber in Ottawa (Canada) wordt gehou den. Tot de delegatie behoren verder o.a. jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer en jhr E. J. Holthe, voorzitter van het comité de verenigde chefs van staven. Mr J. G. de Vries, vice-president van de Amsterdamse rechtbank en mr J. F. Camphuis, officier van justitie bij de rechtbank te Almelo, zijn benoemd tot ridder in de orde Ned. Leeuw. De heer P. A. van Garderen is be noemd tot gedelegeerde van de Javasche Bank en directeur der bijbank te Am sterdam. De bekende radio-artist Wim lbo gisteren na een trip van drie maan den door Canada en de Ver. Staten per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Te Rotterdam is onverwachts 55 lar oud overleden dr Ph. A. Coppens, directeur klinisch-chemisch research- laboratorium aldaar. De Vlaardingse oud-commissaris in politie J. R. Kramer is op 64-j. leef tijd te Kaapstad (Zuid-Afrikaj overleden. Loos alarm om K.L.M.- toestel te Abadan Naar wij van de K.L.M. heeft zich tijdens het oponthoud gecharterde K.L.M.-Dakota op het vlieg veld van Abadan (Perzië), geen enkel incident voorgedaan. Het toestel tegenstelling tot berichten die daarvan melding maakten, niet onder speciale be waking gesteld geweest. De Dakota heeft enige dagen op het Vliegveld moeten wachten op de toestemming om hei land te verlaten. Het is in Perzië ge bruikelijk dat die toestemming, vervat in de zgn ..clearance papers", enige dagen op zich iaat wachten, omdat van Teheran uit moet worden gegeven. Autocongres in Kurhaus geopend (Van een onzer verslaggevers) In de vergaderzaal van het Scheve- ningse Kurhaus kwamen gisteren dt leden van het internationale bureau vooi autohandel en garagebedrijven bijeen een congres van drie dagen. Tevo- hadden zij een lunch, waaraan de burgemeester van Den Haag, Schokking aanzat. Namens de regering ■den de delegaties begroet door minis ter Wemmers, die zich in zijn openings woord er verheugd over toonde, dat er in de automobielhandel een drang Europese samenwerking valt te constateren. Hij wenste de aanwezigen ■s toe voor hun arbeid om langs de geëigende weg tot groter eenheid onder de volkeren bij te dragen. Zijn woorden den beantwoord door mr A. F. H. Jansen uit Arnhem, van de Bovag. Aan het congres nemen deel België, Denemar ken, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Groot Brittannië, Italië, Luxemburg. Ne derland, Frans Marokko en Zwitserland. Vertegenwoordigers uit Noorwegen, Por tugal en Ierland bleken op het laatste ogenblik verhinderd te zijn om naar Nederland te komen. Na de officiële opening ging men in huishoudelijke ver gadering. waarin de jaarstukken werden behandeld. Advies van S.E.R. over de werkloosheidswet klaar Gisteren is de Sociaal-Economische Raad gereed gekomen met zijn advies de regering over de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring. Zoals men weet. was het de be doeling deze wet op 1 October a.s. in te an. Het opgestelde advies zal pas gepubliceerd worden wanneer de rege ring daarvoor toestemming geeft- De S.E-R. moest over deze kwestie advies uitbrengen omdat een commissie uit de raad onder leiding van prof. Tinbergen tot een eenstemmige uitspraak kon komen. Artilleriemonument: één of twee vuurmonden Geld begin 1952 bijeen Het monument vcor alie gevallen art lèristen, dat in de legerplaats bij OSdc- broek zal worden opgerient en waarvos? men met de jaarwisseling het nodige be drag (ƒ25.090) bijeen hoopt te lenben. zal oestaan uit een of twee veld- vuur monden, geplaatst op een monumentaal voetstuk. Er komen geen namen, plaatsnamen en data op. Volstaan werdt met het op schrift „Voor enze gevallen wapenoro*- ders" en plaquettes, die ce episoden zui len voorstellen, waarin de artilleristen zijn gevallen. Er is thans een erecomité gevormd, waarin o.m. minister Staf en luit.-generaal Hasselman, chef van de generale staf, zitting hebben. Politiemannen gewond bij opmaken van verbaal Terwijl zy bezig waren een proces verbaal op te maken, werden twee politiemannen en de bestuurder van een bestelauto die zij hadden aangehouden, gisteren bij Middelburg ernstig gewond. De wachtmeesters van de rijkspolitie J. M. K. te Middelburg hadden de chauffeur A. W. van de firma Bischoff uit Vlissingen gesommeerd te stoppen om'dat het aohterlicht van zijn wagen brandde. De politiemannen par keerden hun eigen auto aahter de bestel wagen. Juist toen zij, tussen de twee wagens staande, het verbaal opmaakten reed een truck uit Kapelle, bestuurd door J. W. uit Wolphaartsdijk, op de politie-auto in. De drie gewonden zijn het ziekenhuis in Middelburg ver voerd door een ziekenauto uit Bergen op Zoom, omdat men in Goes bij herhaalde lijk telefonisoh oproepen geen gehoor Internat, landbouwstudie- centrum in Wageningen In Wageningen is opgericht de stich ting Internationaal Landbouwstudiecen trum; dit kan men vergelijken met het onlangs opgerichte studiecentrum voor luchtkartering. In de geest van het U.N.O.-programma tot hulpverlening aan landen, die een ver snelde ontwikkeling meemaken, zal hoger landbouwonderwijs worden gegeven aan buitenlandse en Nederlandse studenten met landbouwkundige vooropleiding. Dit onderwijs zal in het bijzonder betrekking hebben op land-, tuin- en bosbouw in de tropische en subtropische gebieden. Er zullen o.a. cursussen in een der moderne talen worden gehouden. D. C. Renooy te Paramaribo ls erkend als consul van Zweden voor Suriname. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN HUN De gasfabriekherstel of ondergang? De gang van zaken, zoals we die piste en gemeld hebben bij de water- en licht- bedryven, met name dan het gasbedrijf, stond gister uiteraard in het centrum der belangstelling. De Alphense brug zou er- oor op de achtergrond geraken. Uiteraard was de verrassing heel giroot oor het personeel der bedrijven, dat het college van B. en W. in zijn midden zag burgemeester Witschey een sterk be roep op zich hoorde doen, om in deze kritieke dagen alle krachten ten dienste in de gemeente in te spannen. Voorop dient gesteld, dat men hier niet eer moet gaan fantaseren, dan gepubli ceerd is. Aangenomen kan worden, dat serieus onderzoek ingesteld zal wor den, of er beleidsfouten zijn gemaakt. In de benoemde waarnemende directeur be schikt men over een persoon met 47 ja ren ervaring. Van zijn oordeel zal het afhangen, of het gasbedrijf Alphen zal blijven bestaan of dat aansluiting gezocht zal worden bij Leiden. Uiteraard krijgt de raad, na prae-advies van B. en W., straks over de rapporten te beslissen. Een moeilijke opdracht, temeer, omdat en veelal niet ter zake kundig is. Daar- n konden de zaken ook lopen als ge meld. Men kan zich met zorg afvragen: lopen de zaken wel goed, en bepaalde vermoedens hebben. Maar men moet zich uiteindelijk gewonnen geven aan de rap porten van de mensen van het vak. Tot dat de twijfel zó groot wordt, dat men het niet langer aandurft, zoals hier. voorbeeld. We hebben voor ons het verslag van de raadsvergadering van 13 October 1948. Een gasprijsverhoging 2 cent komt aQn de orde. Het zit de raad niet lekker. Burgemeester Schok king geeft toe, dat Alphen bij de hoog- en gaat behoren. Het is jammer, aldus >r., maar we hebben het de laatste ja- :n nu eenmaal niet getroffen met de ïsfabriek. Nee, dat bleek ook verder. 27 Decem ber 1947 besloot de raad gelden beschik baar te stellen voor de bouw van een ve kameroven voor het gasbedrijf, as haast bij. Ir F. A. Kempkers, die toen nog slechts enkele maanden in dienst was, kon op deze zaak nog geen advies geven, maar als adviseur was op getreden ir Voogd van de Gasstichting. Ir Kempkers kwam echter tot andere conclusies en in de vergadering van 13 October '48 was er dan een voorstel, de bouw Van een kameroven te annuleren gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een retortoven. Dat was het meest in het belang der gemeente. De raad verklaarde zich mede accoord, temeer daar, omdat de betrokken firma reeds begonnen was, f 60.000 rouwkoop betaald moest worden voor de kamer- De gewenste verbetering bleef uit. Het werd met het gasbedrijf steeds slechter. Er werden voorzieningen getroffen zon der dat de raad er in gekend werd. Weer aankopen gedaan, die later miskopen ble ken (een laadmachine, die nog steeds niet gebruikt wordt!) en door dat alles steeds meer de vraag gerezen: „Hebben de rechte mensen op de rechte plaats?" Door het kloeke besluit van B. er zal deze vraag nu op de kortst mogelijke termijn worden beslist, opdat Alphen aan den Rijn verlost worde van een fi nancieel blok aan het been. We twyfe- >t niet aan, of de burgerij ziet bet antwoord met spanning tegemoet LEIDERDORP R.C.L.-nieuwg Door de harde training van de laat ste weken zijn de spelers in prima con ditie gekomen. De training staat onder leiding van de heer Poots. Het eerste elftal is heel jong. Er zitten 5 spelers lie samen 85 jaar zijn. Het is wel zeker, dat deze ploeg voor vele verras singen zal zorgen. Zaterdag vindt de ontlading van de opgehoopte kracht plaats in de uitwedstrijd tegen SVOW. Voor de opstelling zie men de rubriek: .■Hot mijn club morgen uitkomt"* KATWIJK Al meer dan 23.000 1 Zoals we enkele dagen geleden reedt schreven, is het bevolkingsaantal reedt de 23.000 gepasseerd. Op 1 September waren er reeds 23.012 Inwoners en per 1 Januari 22.571. O EGSTGEEST Burgerlijke stand Geboren: Willem G. z v J C Ouwehand en G Ouwehand; Willem J, z v W J Vooijs en J v d Metf. Ondertrouwd: H Schuil, 20 J tt Leek en J H van Tol, 21 j; H P L de Boeck, 48 j en J J Brugmans te Lei den, 36 j. Getrouwd: P de Winter en E M van Werkhoven; J P Dudok en M C v d Sande Bakhuijzen; A J Noordsy sn E van Eijbergen. Overleden: C J Christiaanae, wed v J M Jansen, 80 j; A Broekhuizen, echtgen. v J Zwarts, 28 J. VOORSCHOTEN Auto door tram gegrepen Gistermiddag om 5 uur kwam op de Haagweg een vrachtauto van de firma Van der Lans uit Sassenheim in botsing met een tramwagen van de HT M. De heer Van der Lans wilde de tramrails oversteken en liet een tram uit de rich ting Leiden passeren. Waarschijnlijk heeft hij de van Den Haag komende tram niet gezien. Juist op de trambaan werd hij aangereden, uit de auto geslingerd en gewond. Zijn vader, die eveneens in de cabine zat, kreeg een shock. Trambe stuurder Noordoever uit Wassenaar hep lichte verwondingen op. De tramwagen en de auto werden beschadigd. Tentoonstelling van planten Volgende week Vrijdag zal de jaar lijkse tentoonstelling van de in het voor jaar aan de schoolkinderen uitgereikte plantjes plaats hebben in het gebouw voor Chr. Belangen. Evenals vorig jaar zullen ter opluistering verschillende in zendingen van de plaatselijke kwekers en bloemisten te bewonderen zijn, ter wijl ook nu weer de Aquariumvereniging Het Siervisje met een mooie collectie siervissen aanwezig zal zijn. Dit jaar komt er echter een nieuwe attractie by. De met de organisatie be laste commissie stelt nl. gaarne de ge legenheid open aan alle inwoners der gemeente, om bijzondere planten en/of mooie exemplaren van het gangbare sortiment ter opluistering in te zenden. Inzendingen hiervoor kunnen worden af gegeven op Donderdag 13 September van 4 tot 8 uur en op Vrijdag 14 September van 9 tot 12 uur. Goede verzorging door vakkundig personeel is gewaarborgd. Nadere mededelingen volgen nog, maar men kan zijn planten al vast voor in zending gereed maken! WOU BRUGGE Jongetje gered Gistermiddag geraakte bet zoontje van de heer W. spelenderwijs in de door ons dorp lopende Heimans-wetering. Mej. G. N-, die zich boven in haar huis bevond, zag het knaapje. Zij ijlde naar beneden en sprong de drenkeling na. Door haar kordaat optreden mocht zij het genoe gen smaken, het reeds in zinkende toe stand verkerende Jongetje te redden- ZO ETERWOUDE St Jans-fanfare kreeg prijzen In tegenwoordigheid van vele official® heeft de heer Van Dijk, bestuurslid van de Z.-H. bond van R.K. muziekgezel schappen, gisteravond de behaalde prij zen aan de voorzitter van de St Jans fanfare. de heer C. P. J. Paardekoper, uitgereikt. Diverse spreker» boden bun gelukwensen aan. Steer In 'l gezin? Dt „Nituwt

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3