Ook Wassenaar kreeg gisteren een weekmarkt Perfect wagenspel trok belangstelling grote NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 Eerstejaars studenten ontvingen vader lijke raad van prof. dr Bok Rector-magnilicus sprak in de Pieterskerk Gistermorgen brak opnieuw voor enige honderden eerstejaars studenten de lang verbeide tijd aan van college lopen en op kamers wonen, van diepzinnige gesprek ken voeren en dolle fuiven organiseren, van ernst en vrijheid. In de Pieterskerk werden de a.s. studiosi n.l. ontvangen en toegesproken door de rector magnificus, prof. dr S. T. Bok, die het doel van de universitaire studie en haar moeilijkheden uiteen zette. welke schakering dit ook is. Vele gene raties hebben zich, gedragen door een levens-ideaal, ontwikkeld tot steunpila ren van ons kleine volk en tot waardige en gelukkige mensen. Maar niet alleen voor de verre toekomst, ook voor de directe moeilijkheden van de studie heeft men een ideaal van node. Daarom is het zaak zich te verzetten tegen de „ont nuchterende" invloeden van het contact met de maatschappij, de studenten en de docenten, cn daarbij zijn Ideaal te bena deren en het niet als een ver-af baken te beschouwen. De universiteit is anders dan de mid delbare school. Men wordt hier niet aan de hand geleid, maar men krijgt de ge legenheid en de hulpmiddelen aangebo den om zich zelfstandig naar het gestelde doel te bewegen. Tegenover de weten schap komt de student te staan als een Vrij mens. Maar dit vereist een eigen visie op bestaan cn wereld, een visie, die niet gegeven, maar veroverd moet wor den. Er zijn wel staatsinrichtingen, die deze inzichten opleggen, maar tot een dien gevoelde overtuiging kan zoiets niet leiden. Als eisen voor een vruchtbare studie tijd moet men stellen: discipline van de geest, zelfwerkzaamheid. Initiatief, spon taneïteit.. doorzettingsvermogen, verant woordelijkheidsbesef cn een open staan voor critiek. Wat dat laatste betreft, vindt de mens de weerstanden, die hij moet overwinnen, eerder op het terrein van de psyche, dan op dat van het ver stand. Prof. Bok legde er de nadruk op. dat de vrijheid, die de student wordt gegeven, ook in sociaal opzicht, een kostbaar ge schenk is, dat zware verantwoordelijk heid oplegt. Ook het contact met de medestudenten achtte spr. van groot be lang, zodat men zelfs zou moeten zeggen, dat spoorstudenten, die zich beperken tot collegebank en dictaat, géén studenten zijn. Degene, die zich in eenzaamheid tracht te ontwikkelen en zo een acade mische graad haalt, moge al een verant woordelijke post in de maatschappij kun nen verwerven, hij zal zijn taak als mens niet aankunnen en zeer veel aan levens- Leidse Victoria Regia dit jaar minder mooi Van de gewoonte van de Hortus Bo tanicus om het publiek omsti-eeks deze tijd van het jaar in de gelegenheid te stellen de bloeiende Victoria Regia te bewonderen moest nu worden afgewe- iken. Men deelde ons mee, dat de bloe men wel regelmatig gebloeid hebben, maar de plant was door bepaalde om standigheden toch niet bijzonder mooi. Zo heeft het blad enige tijd gaten ver toond. De plant verkeert nu weer in goede conditie Men acht het jaar echter te ver gevorderd om de gelegenheid tot bezichtiging nog open te stellen. „Philidor" hield korte ledenvergadering de zgn. „nihilisten" worden aangevoerd tegen het gezelligheidsleven, werden door spr. alle ontzenuwd. Het lidmaatschap van V.V.S.L, of Corps achtte spr. on misbaar. Prof. Bok besloot met een herinnering aan het devies van de universiteit: „Haec libertatis ergo" (omwille van de vrij heid). Na afloop van deze plechtigheid, die geopend en gesloten werd door een ver tegenwoordiger van de studentenfacul teiten, trokken de eerstejaars faoulteits- gewijze naar de verschillende centra, die in de stad waren aangewezen. Daar werd een koffiemaaltijd gebruikt en spraken professoren over studie, studie-instellin gen en gezelligheidsleven. GEMEENTE LEIDEN Otiiciële publicatie INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat de inschrijving van leerlingen voor openbaar vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag 11 en Donderdag 13 September a.s., des avonds van 19—20 Voor jongens in het gebouw van School voor 'Voortgezet Gewoon L.O. a de Oude Vest 35 en voor meisjes in 1 schoolgebouw aan de Breestraat 66. Leerlingen van de vorige cursus mc ten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is de heer A. Meijer, Morskade 1. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks, der Waalsstraat 2. Langs de kramen wandelend proefde het Wassenaarse raadslid, mevrouw Van Harinxma thoe Slooten, kaas op de pas geopende markt, terwijl wethouder Hazenberg de kwaliteit van de Goudse op de hand woog! Vioolkist voor aardappelen geen bezwaar (Van een onzer verslaggevers) Sinds gisteren half tien bezit de gemeente Wassenaar onder de kas tanjebomen van de Berkheidestraat een weekmarkt. Elke Dinsdag zullen daar de groentehandelaren, de visventers, de lapjeskooplieden, de dassen- verkopers, de kaasboeren, de verkopers van wild, van koekjes en lekker nijen, van leer en schoengarnituren de verscheidenheid van hun waren uitstallen. De Wassenaarse huisvrouwen zullen, gewapend met karbiezen, zich daar kunnen bevoorraden, zoals zij het vanochtend al deden. De Leidse schaakclub „Philidor" hield gisteravond een ledenvergadering, die een zeer vlot verloop had. Het wedstrijd reglement werd besproken en goedge keurd. De onderlinge competitie zal vol gens rooster geschieden. De club zal met één tiental aan de competitie van de K.N.S.B. en met vier tientallen aan die van de L.S.B. deelnemen. Tot tiental- zQekt ■leiders werden benoemd de heren J. Bey, P. Barkema, P. Selier, C. Sterk en P. J. v. d. Zeeuw. De heer A. Barkema werd gekozen in de adviescommissie voor de samenstelling van de tientallen. In de kascommissie namen de heren F. M. Ribot en Y. Hortensius zitting, ter wijl de heren W. F. Schüss en A. J. H. v d Meulen „Philidor" op de vergade ringen van de L.S.B. zullen vertegen woordigen. Na de uitreiking van de prijzen, be haald in de onderlinge en bondscompeti- tle en afvalwedstrijd, volgde nog een korte rondvraag. Mevrouw Van Harinxma thoe Sloo- ten-Ewout, het raadslid dat, in een van de begrotingsvergaderingen van vorig jaar, de markt een eerste eis voor Was senaar noemde, omdat het prijspeil er hoger ligt, dan waar ook, knipte het lint, dat de markt afsloot, door en daar mee was een nicwe periode voor Zuid- Holland's fraaiste dorp ingeluid. Wethouder mr dr J. Hazenberg zei in zijn openingsrede het een en ander over de verandering van karakter van Wasse naar. Hij gewaagde 'van de vioolkist, waarin, volgens een oer-oude legende, wpi ppns aardannelpn meegenomen wer den. Een voorbije tijd, zo zei hij. De Was senaarse huisvrouw heeft geen behoefte camouflage. Wat zij op de markt goede waar tegen aannemelijke _i-ijzen. Als die er is, toont zij vanzelf belangstelling. De heer P. Schouten, voorzitter van de Familieberichten uit andere bladen Verloofd: T. Vokker en A. Verkalk, Oudkoop-Vreeland; Ondertrouwd: A. C. Bool en J. ri. Menger, Bussum-Haarlem. Getrouwd: E. P. de Monchy Razn en G Sunberg, Amsterdam; J. A. P. Smit en M L E Hildebrand, Amsterdam; W. de Groot van Embden en A. Trivelli, New York-Rochester; C. Otterspoor en W. L. de Vries, Den Haag-Amsterdam. Bevallen: Mevr. van der Mandele- Bsse van der Borch tot Verwolde, d, Diepenveen; Mevr. Künzli-Boissevain, d, Bloemendaal. Overleden: A. J. P. Westerhof, v, 30 j. Rotterdam; A. Theocharides, m, 54 j. Rotterdam; R. Mees, m, 70 j. Rotterdam; J. J. W. Steffens, m, 81 j. Doorwerth „Mooiland"; L. P. de Lange, m, 77 j. Blaricum; E. G. Mast, m, 69 j. Heers- jansdam; J. W. Schouten-van Putten, v, 78 j. Nunspeet; M. Vleeschhouwer, m, 62 j.' Amsterdam; C. Holsmuller, v, 31 j. Alkmaar; J. Jongepier, in, 69 j. Utrecht; C. Bulk, m, 66 j. Hoofddorp; H. A. G. van der Hardt Aberson, m, 46 j. Laag Keppel. Afscheid bij Licht fabrieken De heer Friesema ging met pensioen heer J. A. L. Friesema, voorman bank werker aan de Lichtfabrieken, afscheid van de directie en van zijn chefs. In de Directiekamer werd de heer Frie sema allereerst toegesproken door de di recteur der fabrieken, ir Y. Ykema. Deze wees er op, dat de heer Friesema kan terugzien op een uitstekende staat van dienst en dat zijn prestaties door zijn chefs altijd werden gewaardeerd. Na mens het gemeentebestuur en de direc tie betuigde de heer Ykema daarvoor zijn dank en uitte tevens de wens, dat de heer Fr. nog vele malen en talrijke jaren met genoegen zal kunnen denken 33-jarige diensttijd bij de fabrie gebracht. De heer J. M. Beenhakker, de directe chef van de heer Friesema, sprak even eens zijn waardering uit voor de wijze, waarop deze de onderhoudswerkzaam heden aan liften, kranen, loopkatten grijpers verrichtte. Spr. herinnerde de uitstekende geest en kameraadschappe lijke wijze van omgaan met de collega's van de smederij, waarvan deze laatsten dan ook uiting hadden gegeven in een bijeenkomst, die Zaterdag plaats vond. Spr. besloot mét de beste wensen voor de levensavond van de heer Friesema. De heer J. J. C. Snel, sprekende na mens de huldiging-commissie van de per soneelsvereniging, hoopte, dat het aan denken van de P. V., een fauteuil, de heer Friesema menig aangenaam mogen verschaffen en hem- nog dikwijls zal mogen herinneren uren, in di gebracht. Bond van Markt-, Straat- en Rivierhan delaren knoopte, dankbaar gestemd, dat Wassenaar eindelijk een markt had, di rect bij die vioolkist aan Als ie dan maar groot is, dat er héél veel in kan, heb ben wij als markthandelaren er geen be vaar tegen, zei hij. Ook de heer Van der Heide, voorzitter m de Haagse afdeling van de bond, die, zoals vanzelf spreekt, het nauwst bij het elslagen van de markt betrokken is, toonde zich,, in een kort speechje, zeer optimistisch. Toen trokken alle raadsleden achter de wethouders Hazenberg en Huibregtse en 'ouw Van Harinxma thoe Slooten de markt op. Het waren de raadsleden L. G Oosterling, W. Boender, C. E. v. d. Berg, J. L. F. C. v. d. Vis, mr A. C. van Gor- en H. C. Duivesteijn. Gemeente secretaris K. van Boeijen en commissaris politie J. Maandag waren er ook. De burgemeester vertoeft in het buitenland. Verder zagen wij de heren M. Kraan, voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, J. Lansberg, voorzitter van de R.K. Mid denstandsbond en de secretaris daarvan, de heer J. A. Verkade. Die Berkheidestraat is, naar onze me ng, een uitstekende plants voor de markt. Des zomers bij zonneschijn, maar ook bij regen, bieden de bomen er een prachtige bescherming voor kopers en handelaren! Opluchting De deuren van de scholen staan weer open. Vacantietijd is afgelopen. Voorbij is de kampeerderij en menige logeerpartij. De meesters, met vernieuwde krachten, staan weer de kind'ren op te wachten en, zij het ook met tegenzin, de schooljeugd gaat de klas weer in. De huismoeders verzuchten van verlichting. Voortaan geen dagprogram-ontwrichting. Er is weer rust en regelmaat nu 't lieve kroost naar school toe gaat. Ze zitten nu niet meer verlegen met kind'ren, zeurig om de regen en met baldadigheid bezield zo vaak „het weer" hen binnen hield. Vacantie-tijd! Een mooie vinding. Geen zorgen en geen schema-binding. Vier weken minstens echt eens v r ij! Wat waren onze kind'ren blij. Helaas één ding wordt vaak vergeten dat moeder van geen rust kon weten Nee, haar „vacantie" vangt pas aan als weer haar kind naar school „mag" ROBBIE RADAR. De mens in zijn vrije tijd Het programma voor morgen In het kader van „De mens in zijn vrije tijd" zullen morgen op de volgende pun ten: Kooipark, Zeemanlaan en Stadhuis plein toneelvoorstellingen en concerten worden gegeven: Kooipark: 88.30 uur: Volksdansen door de dans groep Leidse Volkshuis. 8.309.30 uur: Concert te geven door de Arb. Muziekver. „Nieuw Leven". Pro gramma: 1. „Mooi Zeddam", mars, 2. Souvenir de Beerse, mars, 3. Selectie uit „de Vogelkoopman", C. Zichrer. 4. „Leve de Vrijheid", mars. 5. „Helden der Zee", mars. 6. „Een schone Meimorgen", fantaisie, Bikkens. 7. „Saint Fripphon", mars. 8. Marsparade No 2. mars. Bikkens. 9. Finale. 9.3010 uur: Wagenspel, op te voeren door het Werkverband Kath. Amateur toneel, N.A.T.U. Opvoering van de 15e eeuwse klucht: „Wie een kuil graaft v. Meester Pathelin, door Léon Chancerel. Zeemanlaan: 7.308.30 uur: Wagenspelen, op te voe ren door het Werkverband Kath. Ama teurtoneel, N.A.T.U. Opgevoerd worden: „De Narrensnijder", klucht in één bedrijf van Hans Sachs (vertaling Jan Grefe) en „Wie een kuil graaftvan Mees ter Pathelin, door Léon Chancerel. 8.309 uur: Volksdansen, uit te voeren door de dansgroep „De Hoornpijpers". 910 uur: Concert, te geven door de Acc. Ver. „D.V.V.". Stadhuisplein: 7.308.30 uur: Concert, te geven door de Chr. Muziekver. „Concordia". 8.309.30 uur: Wagenspelen, op te voe ren door het Werkverband Kath. Ama teurtoneel, N.A.T.U. Opgevoerd worden: „De Narrensnijder", klucht in één bedrijf van Hans Sacjis (vertaling Jan Grefe) „Wie een kuil graaftvan Meester Pathelin, door Léon Chancerel. 9.3010 uur: Volksdansen, uit te voerer door de dansgroep „De Hoornpijpers". N.B. In verband met het gewijzigd pro gramma worden executanten vriendelijk verzocht, goede nota te nemen der gewij zigde tijden van optreden. Christen-vrouwen naar vaste zaal en avond Aantrekkelijk programma voor het winterseizoen Het is het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Christen-vrouwen bond gelukt, een vaste vergaderzaal te krijgen, en wel in het wijkgebouw van de „Molenwijk", Oude Vest 13. Nu zal tevens op een vaste avond worden ver gaderd, namelijk op de tweede Vrijdag elke maand. Óp deze wijze hopen de dames de eigen sfeer nog te bevor- Vrij dagavond 14 September om 8 uur wordt voor het eerst in dit seizoen ver gaderd. Zuster H. Wolters, hoofd van het internaat van „Endegeest", zal dan spre- over het verplegen van geesteszie ken vroeger en thans. Vóór de pauze zal de presidente verslag uitbrengen van een door haar bezochte vergadering, waarin :rd gehandeld over de_ melksanering, terwijl mevr. Stolte iets zeggen zal over de-vergadering van de kruisverenigingen. Voor het aanstaande seizoen is een aantrekkelijk programma samengesteld: film over de Droste-fabrieken, een propaganda-avond waarin mevr. Van Nieuwkoop-Teemant uit Sassenheim in klederdracht zal vertellen over haar ge boorteland Estland enz. In combinatie •t de afdelingen Wassenaar en Voor schoten worden drie lezingen georgani seerd, alle drie in Leiden te houden. Ds Van Duinen uit Wassenaar spreekt over .Mens, durf te leven", mevr. Idenburg- Siegenbeek van Heukelom over de Krü- ger-Wildtuin in Zuid-Afrika (met film) en de heer E. H. Bos, inspecteur l.o. te Den Haag, over „Wat wordt er in deze tijd van de Christen-vrouw verwacht." Dat is dus allemaal de moeite waard. (Advertentiën) Ds L. Rijksen nam afscheid van de Geref. Gemeente van Leiden „God, de Bouwheer, vergeet Zijn gemeente Ds L. Rijksen heeft gisteravond wegens i De Heere bouwt op Zijn vertrek naar Middelburg afscheid gei men van de Geref. Gemeente van Leiden, die hij van 14 December 1944 af heeft gediend. Onder de talrijke aanwezigen waren de predikanten Van Dam uit Wer kendam, De Gier uit Lisse, Vergunst uit Zeist en de heer Hagen, vertegenwoor diger van de studenten der theologische school. Onder het zingen van Ps 119 45 en 83 werd de scheidende predikant binnenge leid. In zijn voorrede herinnerde hij aan zijn intreetekst: „Ik zal zijn. Die ik zijn zal" en aan zijn bevestiger, wijlen ds G. H. Kersten. Voorts aan zijn ernstige ziekte en de aanvechtingen na het be roep van de gemeente van Middelburg. God heeft hem evenwel geleid bij zijn beslissing. Als afscheidstekst koos ds Rijksen Hand. 20 32: „En nu broeders, ik beveel u Gode en den woorde Zijner genade, Die machtig is u op te bouwen en u een erfdeel te geven onder al de heiligen". Spr. ontwikkelde hierbij een drietal ge dachten: 1. Op de Heere wijzen, als de bron aller genade; 2. Bouwheer van Zijn kerk; 3. Machthebber over géén enig tes tament. Ook Paulus werd geroepen, afscheid van een gemeente te nemen. Drie jaar mocht hij haar dienen en hij is met zorg vervuld over de zwakke plaatsen in haar en de geheime plannen van de vijand, vooral daar de tijd donker is. Paulus be trouwt die gemeente niet toe aan een mens, maar aan God. Ook wij, aldus spr., moeten elkaar in God kwijtraken. God is een God, Die alom tegenwoordig is. Hij is de hope van gans zijn kerk, een God van genade, Die 1 Zich in Christus verheerlijkt, niet buiten het recht, maar in de verheerlijking van Zijn recht, in de weg van genade. Als bouwheer was Paulus voor de ge meente tot grote zegen geweest. Ook hier geldt echter: „Niemand kan een ander fundament leggen, dan hetgeen gelegd is". Snoeplustig meisje aangehouden Wij schreven laatst over een snoeplus tig persoon, die op naam van stadgenoten bij 5 verschillende Leidse banketbakkers bestellingen deed, een gedeelte ervan meenam en de rest plus de rekerihjg bij de gefingeerde slachtoffers liet bezorgen. De politie is er in geslaagd de lekkernij- begerende, maar waarschijnlijk slecht bij kas zittende daderes aan te houden. Het is een zekere 17-jarige mej. B. uit Leiden. Zij werd opgesloten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Antonlus M., z. van H. J. Sloos en A. M. C. Koper; Petrus A., z. van J. A. H. Groenewoud en A. E. van Wouw. OVERLEDEN: Laurens J. Platteel, wednr, 61 jr; Elisabeth Delmeer, huisvr. van W. v. d. Vos, 76 jr. GEHUWD: Robert Th. Hegnauer en Wilhelmina C. Vogelenzang. „Wie een kuil graait. Aangekondigd door tromgeroffel en bazuingeschal van de padvinders van de St Franciscusgroep, traden de wagen spelers, die de vorige week zo triest van de pleinen van onze stad zijn weg- geregend, gisteravond glorieus voor het forum van de publieke belangstelling. En er was belangstelling op de drie pleinen, die deze keer aan de beurt waren: het Hyacinthenplcin, het De Genestetplein en het Slachthuisplein. Zélfs overheids- belangstelling, want de burgemeester be zocht, vergezeld door zijn echtgenote cn de gemeentesecretaris, mr Bool, de op voering op het Slachthuisplein, waar een plaatsje voor Leidens burgervader was gereserveerd. „La farce des moutons" („Wie een kuil graafteen vijftiende-eeuwse klucht van Maitre Pathelin door Léon Chancerel, het tweede stuk op het reper toire van de wagenspelers, deed het veel beter dan „De driftkoppen" van Tsjechow. Waarschijnlijk heeft dit middeleeuwse stuk de regisseur, Jan Grefe, beter ge legen, want zijn regie was hier opvallend ad rem. Bovendien beschikte de regis seur over beter spelersmateriaal dan de eerste keer. De stemmen droegen ver en waren daarbij duidelijk te verstaan; de gelaats mimiek was levendig en karakteristiek; men begréép zijn rol. Om helemaal eerlijk te zijn, moet er kend worden, dat deze klucht onge twijfeld ook meer mogelijkheden tot wat gechargeerd spel bóód. In ieder geval was de uitvoering zó perfect, dat de wonderlijke kleding van mijnheer Guillaume bijv. bij het toch zeker niet in de middeleeuwse cultuur getrainde publiek geen enkele reactie opwekte. Men aanvaardde hem, omdat hij buiten gewoon aanvaardbaar w&s. Zo de schaap herder Thomas, zo mr Pathelin, de sluwe advocaat en zijn knecht Sylvester. Zij allen brachten deze klucht met juist dat tikje sarcasme en bitterheid, dat de schrijver moet hebben gevoeld, toen hij in de schurkenstreken van het viertal de mensheid van zijn tijd hekelde. Als gebruikelijk, bestond de omlijsting ook deze keer uit volksdansen en muziek. Het harmoniegezelschap „De Post" ope reerde op het Hyacinthenplein, op het De Genestetplein amuseerde jong en oud zich bij de vrolijke klanken van de har monica's van D.V.V. en op het Slacht huisplein bliezen de leden van de harmoniekapel „T. en D." er lustig op los. De belangstelling was overal groot, ook voor deze manifestaties van vrije-tyds- besteding. Zodat de stichting „De mens in zijn vrije tijd" tot op heden geen reden tot klagen heeft. Zichzelf daarin te verheerlijken. Hij bouwt, opdat wij zouden worden een hei lige tempel in Hem. Elke steen, die wordt gelegd, is van Hem afkomstig. Hij rust Gaan wij eigengereid bouwen, dan gaat dat van beneden naar boven, in- plaats van andersom. Niettemin zal Hij zijn kerk nooit verlaten. Het Verbond ziet op het Testament: de Borg en Middelaar, Christus. Daarom worden de af gezonder den erfgenamen Gods en mede-erfgenamen van Christus genoemd. Met een ernstig woord richtte spr. zich tenslotte tot de gemeente e jeugd. Nadat Ps. 99:2 was gezongen, wendde ds Rijksen zich tot de Kerkeraad, de ge meente, de catechisanten, de verenigin gen, de Haagse gemeente, de classis, de afgevaardigden uit Middelburg, de koster en kosteres, de organisten, de consulent ds K. de Gier, de predikanten Van Dam en Vergunst en tenslotte tot de studenten. Ouderling Turenhout sprak ds Rijksen en zijn gezin namens de Gemeente toe. Op zijn verzoek werd gezongen Ps. 121:4. Ds K. de Gier voerde het woord namens de classis, ds Vergunst als vriend en de heer Hagen namens de studenten. In de consistoriekamer werd na afloop van de dienst druk gebruik gemaakt de gelegenheid om afscheid van ds mevr. Rijksen en hun kinderen te ner Op Donderdag 13 September om 7 hoopt ds Rijksen in Middelburg zijn intrede te doen, na 'smiddags om 3 uur' bevestigd te zijn door zijn studievriend, ds D. L. Aangeenbrug van Terneuzen. kwamen in u op, toen u op vacantie was, frisse, sterke gedachten, die u het nieuwe werkseizoen met moed en blijd schap deden tegemoet zien. Dat uitte zich ook in uw verschijning, die niet alleen de bloei der gezondheid terug kreeg, maar ook beter verzorgd werd. U deed dit misschien onwillekeurig, maar het was nodig om in harmonie te komen met uw innerlijk. Bij deze vernieuwde verschijning hoort ook een verzorgd en misschien zelfs wel een geheel nieuw kapsel. Een eerlijke blik in de spiegel zal u zeggen, wat er moet gebeuren. Zeker is, dat u met verschoten, verstofte en verpiekte haren niet beantwoordt aan uw ideale beeld. En dat dat een fatale invloed heeft op uw zelfvertrouwen, behoeft geen psycholoog u te vertellen. Begin het nieuwe seizoen daarom goed: ga óók naar de kapper. Vertrouw u toe aan de bekwame handen van een vakman, die behalve zün vakkennis ook artistiek gevoel bezit. Laat u raden in de moeilijke kwestie: lang of kort haar. Wat voor de een „geknipt" is, wordt de ander vaak fataal. Kies de permanent, die niet alleen bü uw beurs, maar vooral ook bij uw haarsoort past. En laat u niet afschrikken door verhalen over „uren bij de kapper zitten". In een goed-georganiseerde kapsalon komt dat niet voor. In de tijd, dat op vacantie was, zorgden wij bovendien voor een vernieuwing, die bet wachten tot het uiterste beperkt. Voor een technisch en artistiek ver zorgd kapsel behoeft u dus heus niet naar een andere stad. U kunt minstens even goed in Leiden terecht en wel bij Tweede na-oorlogs psycho-therapeutisch congres vanmorgen geopend Het staat in het teken van de vrijheid In tegenwoordigheid van de minister in O., K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten 1 van de vertegenwoordiger van de mi nister van Soc. Zaken, dr P. Muntendam, werd hedenmorgen om 11 uur in jiet groot-auditorium der universiteit het 'tweede na-oorlogse internationale con gres voor psycho-therapie geopend. Prof. dr S. T. Bok verwelkomde als rector- magnificus vele aanwezigen. ,De nood van de wereld", aldus spr., maakt een congres als dit „helaas urgent" Ook wees spr. op het devies van de uni versiteit: libertatis presidium. Minister Rutten richtte zich tot de congresgangers :t de wens, dat het thema van het con gres „het affectief contact", ook van toe- "ng zou zijn op het onderling contact Mej. C. A. A. de Jong 40 jaar bij openbaar onderwijs Me]. C. A. A. de Jong was vandaag 40 jaar aan het openbaar onderwijs ver bonden in Lelden, waarvan 30 jaar aan de school Medusastraat. Temidden van haar leerlingen werd zij vanmorgen ge huldigd. Weth. J. C. van Schalk bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Hij had veel waardering voor de wijze waarop mej. De Jong zich van haar taak had gekweten. Ds H. J. van Achterberg, die de com missie voor godsdienstonderwijs op open bare scholen vertegenwoordigde, stipu leerde, dat mej. De Jong de boodschap het Evangelie niet voor een bepaalde groep, maar voor het hele volk zag. De heren R. de Groot, hoofd van de beneden- school en J. Entrop, hoofd van de boven school aan de Medusastraat spraken even eens woorden van gelukwens en waar dering. De jaarbeurs te Gent geopend Aan de internationale jaarbeurs van Vlaanderen, die van 8 tot 23 September te Gent wordt gehouden, nemen 18 lan den, waaronder Nederland, deel. De tentoonstellingsruimte beslaat een opper vlakte van 48.000 m2. Niet minder dan 15 industriële groeperingen zijn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd en de helft hiervan bestaat uit buitenlandse in zendingen. De Gentse jaarbeurs heeft voor het publiek nog een bijzondere aan trekkelijkheid gekregen doordat te gelijkertijd een nationale tentoonstelling van drukkunst en aanverwante vakken wordt gehouden. Bovendien is een Internationale pers tentoonstelling ingericht, waar dagbladen uit de vijf werelddelen vertegenwoordigd zullen zijn. Op 21 en 22 September zullen koloniale studiedagen worden gehouden en zullen sprekers uit Nederland, Zuid- Afrika, Engeland, de Verenigde Staten, Portugal en België het onderwerp „Afrika in de wereldeconomie" behandelen. Voor de eerste keer sedert de oprich ting van de Gentse jaarbeurs zal dit jaar ook een „dag van het leger" worden ge organiseerd. Op 17 September zal eer Nederlandse dag van de jaarbeurs wor den gehouden, waarop ook de Nederland se ambassadeur te Brussel aanwezig zal Vette maand voor fiscus Een opbrengst van 537 millioen De opbrengst der rijksmiddelen in Juli j.l. was ver boven het peil van vorig jaar, namelijk 537,7 millioen tegen ƒ464,8 millioen In Juli 1950. Hoewel de gezamenlijke kohierbelastingen ƒ194,6 min ontvangen werd (v. j. ƒ140.9 min), steeg het nog in te vorderen be drag met ƒ59 min tot ƒ1255,9 min (v. J 1187 min). De niet-kohierbelastingen brachten ƒ334,6 min op tegen vorig jaar ƒ317,6 min, de buitengewone heffingen ƒ8,5 v. j. 6,3) min, terwijl nog in vorderen is ƒ286 min. De afzonderlijke middelen brachten ln Juli j.l. (v. j.) in millioenen guldens op: inkomsten 80.9 (81,6), vermogen 7.9 (8), vennootsch. 66,9 (8,6), grond 11,6 (8), personeel 6,7 (4,5), ondernemingen 20,3 (29,7), loon 68,4 (82,6), dividend 17,5 (15,5.' commissarissen 1,9 (1,3), verevening 30, (26,7), invoer 43,8 (47,5), gedistilleerd 10,3 (8.5), bier 0.8 (1.9). suiker 7,2 (7,9), tabak 22 (20,1), omzet 113,9 (90,1), zegel 3.1 (1,7), registratie 3,5 (2,6), successie 6,8 (5,5), motorrijtuigen 4,4 (3,7), gensaanwasbelasting 7,8 (3,8), vermogens- heffing ineens 0,5 12,5). de deelnemers en op hun aller con tact met de wetenschap. Spr. bewees eer de nagedachtenis van dr v. d. Hoop, de helaas overleden organisator' van het congres. Zo deden ook de volgende spre kers, dr Muntendam en prof. Carp. Dr Muntendam verklaarde namens de regering, dat er ook een affectief contact bestaat tussen regering en congres. Het departement van O., K. en W. ziet vooral de wetenschappelijke zijde van het vraag stuk, de minister van Sociale Zaken uiteraard de enorme waarde van het maatschappelijk welzijn. Namens de curatoren sprak dr W. J. Bruins Slot. Prof. Carp richtte zich in het Engels, Frans en Duits- tot de aan wezigen en wees erop, dat de universiteit Leiden wel eenvoudig moet zijn bij de organisatie van deze ontvangst, maar dat deze door na-oorlogse omstandighe den veroorzaakte soberheid geen bewijs ■an mindere waardering. Spr. vestigde de aandacht op, dat Freud, Adler, Jung wel degenen zijn geweest, die van de psychiatrie een wetenschap maakten, voor hen waren er echter mannen, die de psychiatrie als een kunst hebben beoe fend. Hun bewijze het congres eveneens In het Duits omschreef prof. Carp de betekenis van het Leidse devies: libertatis presidium (bolwerk van vrijheid) en hoopte dat het congres in deze geest zou worden gehouden. Nederland krijgt blik van E.C.A. De E.C.A. heeft gisteren weer een cre- iet van 3.64 millioen dollar ter beschik king van Nederland gesteld. Daarvan is 3Vi millioen bestemd voor de aankoop blik, verder 290.000 dollar voor ka- toenafval en de rest voor metaalwaren De aankopen moeten gedaan worden in de Ver. Staten. De Ned. Credietverzekerlng Mfl N.V. boekte over het afgelopen jaar een winstsaldo van f192.000 (v.j. f184.000), waaruit een dividend van 7 pot tvj. 6 pot) wordt voorgesteld. Visserijgolfjes De bjjvis werd duur betaald De „beste kop" op de besommingen werd Dinsdag veroorzaakt door de dure bijvis, waarvan verscheidene trawlers en loggers aardige hoeveelheden aanvoer den. Voor schelvis betaalde de handel graag f 65 a f 70 en de grote kabeljauw noteerde voor de export f 225 per 125 kilo. Ook de platvis bleef in de dure hoek, waardoor de grote schol rond de f 70 op bracht en de kleine schol II van f 35 tot f 20 schommelde. De enorme stortvloed haring, waarvan 7500 kisten in de hal plensden, was weer veel te veel voor de handel, zodat het grootste deel kel derde en in de vismeelfabrieken ver dween. Het allermooiste spul noteerde nog f 13, maar de doorsneeprijs was voor de verkoopbare soorten haast nooit ho ger dan f 11. Ondanks de 1400 kisten ma kreel hielden de prijzen zich hier kra nig, zodat de grote soorten f 18 opbrach ten en de kleintjes voor f 12.50 van de hand gingen. Er was zo weinig fljnvis, dat de prijzen hiervoor nauwelijks steek houdend genoemd kunnen worden: f 4.25 voor de grote tong. Beste visserö De reizen van de schepen worden bij zonder kort door de plotselinge over vloedige vangsten, die niet zelden rond de 800 kisten per pag draaien, terwijl zelfs de haringtrawlloggers 500 k 600 kis ten per dag buitmaken. De Assan Reis, die 28 Augustus het ruime sop koos. had Maandag al 2400 kisten onder dek, waar door het schip Vrijdag marktryp is. De afslag kreeg door deze stijgende vang sten vandaag en gisteren in totaal 17000 kisten haring te verwerken. Middenweekse markt Voor vandaag lagen de Hoop, de Pet ten en de Simon de Danser aan de markt met tezamen 5000 kisten haring en er liggen nog diverse schepen op een losbeurt te wachten. Voor de Donderdag- markt staat de Alkmaar op het lijstj« met de Norma Maria, de Tonina cn de Schoorl, de samen 8000 kisten haring Evelines prachtreis De Eveline, die Dinsdag de 1400 kisten haring en de 250 kisten schelvis loste, besomde daarmee voor een 10-daagae reis f 31.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3