V"®ST£IH Schoenen: eenvoud en smaak Drie Vlissiogse Geuzen Studenten mpgen na 1951 niet meer preken I WOENSDAG 5 SEPTEMBER 19SI Nanno Sjoerd nog deze maand naar zijn ouders terug Minnelijke schikking met Duitse pleegmoeder Na een minnelijke schikking met zijn Duitse pleegmoeder, Frau Gerda Ullner, is gisteren voor het Ameri kaanse Hof te Bremen besloten de achtjarige Nanno Sjoerd Meinders, die Ingo Ullner werd genoemd, aan zijn ouders terug te geven. Tussen 15 en 22 September zal Nan- no's moeder hem afhalen en hem, ver gezeld door mevrouw Ullner, naar Assen brengen, waar zijn vader en drie kleine zusjes op hem wachten. Nanno's pleegmoeder is na een zitting van drie uren gezwicht voor de bewijs kracht van een rapport van de door de rechtbank aangestelde onafhankelijke voogd dr Lange. Deze kwam tot de uit spraak, dat het belang van het kind eist dat het met zijn werkelijke ouders wordt verenigd, hoeveel opofferingen Frau Ullner zich ook voor het kind getroost heeft en hoezeer het kind ook aan haar is gehecht. Aan het begin van de zitting had mevr. Ullner nog gezegd dat ze tot het uiterste zou strijden om Nanno Sjoerd te be houden, maar toen de beslissing genomen was. omhelsden de twee „moeders" elkaar met tranen in de ogen en gingen zij samen de kleine jongen vertellen dat hij spoedig naar zijn vader en moeder zou gaan. Op voorstel van de vertegenwoordiger van de Nederlandse regering zal Nanno's pleegmoeder als verzorgingskosten f 3000 van de Nederlandse regering en DM 1000 van de regering van Bremen ontvangen. Zoals men weet werd Nanno Sjoerd (Advi U Y een naam i» Meinders in 1943 gedurende de tewerk stelling van zün Nederlandse vader en Belgische moeder in Bremen geboren. Toen hij 3ié maand oud was, werd hij aan de zorgen van mevrouw Ullner toe vertrouwd. Zü heeft hem als haar eigen kind opgevoed. Sedert 1946 hebben de ouders pogingen gedaan om hun kind terug te krijgen. Meisje in Poeldijk in teil verdronken Een van de kinderen van de familie v. d. Slot in Poeldijk geraakte bij het spelen in een teil met water en is ver dronken. Het meisje was anderhalf jaar oud. De motorrijder C. J. V. van de Stad houderskade te Amsterdam, is gister avond overleden aan de verwondingen die hij Maandag had opgelopen bij een botsing met een auto op de Amersf ^ortse- eg tussen Oud- en Nieuw-Milligen. In Zuidlaren is de zesjarige zoon van de heer H. spelenderwijs met zijn auto ped onder een vuilnisauto gereden en op slag gedood. In Munnekemoer bij Ter Apel geraak te het driejarige zoontje van het echt paar C. in de Hoofdvaart en verdronk. Mevrouw Baruch, Amerikaanse Mevrouw Anne Marie Baruch, de 37 jaar oude barones. Nederlandse van ge boorte, die me-t de voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag, dr Herman Baruch. gehuwd is, is gisteren genaturaliseerd tot Amerikaans burge res. De drie kinderen uit haar vorige huwelijk kregen daarmee automatisch de Amerikaanse nationaliteit. Dr ir Groeneveld belast met zorg voor paardenfokkerij Dr ir B. J. B. Groeneveld, de voor-j malige Nederlandse landbouwattaché in Hongarije, zal belast worden met de zorg voor de Nederlandse paardenfokkerij. I Dat vertelde minister Mansholt gis teren in Den Bosch aan een maaltijd t.g.v. de nationale tentoonstelling Het Nederlandse Trekpaard. Hij deelde ook mee dat de heer R. Maze Sender, in specteur-generaal en chef van de staats- stoeteriien van Frankriik, benoemd is tot commandeur in de orde van Oranje- Ned. Kenya-expeditie na 4 jaar naar huis Duizenden foto's genomen van de Melkweg De Nederlandse sterrenkundige Kenya- expeditie, die vier jaar lang op de Tim- borowa-berg in Kenya (Afrika) belang rijke metingen van het Melkwegstelsel heeft verricht, zal waarschijnlijk nog voor de Kerstdagen in Nederland zijn teruggekeerd. Op 22 November vertrekt de leider van de expeditie, dr G. van Herk, met vrouw en kinderen en tien tallen ki»ten instrumenten met de Bosch fontein uit Mombassa. De heer Schmidt, assistent van dr Van Herk, maakt de overtocht met een Engels schip en ver trekt uit Kaapstad. Zij brengen duizenden foto's mee van het Melkwegstelsel. De resultaten van de metingen houden reeds jaren dage lijks enkele personen op de Leidse ster renwacht aan het rekenen. Voor het eerst bestaat er kans op de garantie dat men bij het positiebepalen de systema tische fouten van atmosferische storin gen en van de kijker zelf kwijt is. Voor f 1 millioen cyclostyles naar Amerika De Hadewe Duplicatorfabriek Presto te Drachten heeft, volgens de Tel., uit de Verenigde Staten de opdracht ontvangen tot de levering van cyclostyle-machines tot een bedrag van rond één millioen gul den. Het lopende contract bestrijkt een leveringstermijn van 5 jaar. Toonde „oplichter" valse kwitantie Een handelaar in oude metalen ver telde aan de Amsterdamse politie dat hij voor f 6S00 was opgelicht. De dader had al twee maal voor een Rotterdamse fir ma een partij oud ijzer gekocht en ook normaal betaald, doch een derde partü die hem eveneens was geleverd, werd nimmer afgerekend. Het raadselachtige is echter dat deze man aan de politie een kwitantie toonde dat door de „op gelichte" handelaar was ondertekend en het totaalbedrag van de drie transacties vermeldt, Is deze kwitantie vals of is een onjuiste aangifte van oplichting gedaan? De politie probeert thans op deze vraag een antwoord te vinden. Stakers bij Tielse veiling weer aan het werk De staking bij de Tielse veiling Septer is thans definitief geëindigd. De Alge mene Bond Mercurius en de R.-K. Bond St Franciscus die de stakers vertegen woordigden zijn met de directie o.a. overeengekomen dat tussen 1 en 15 Ja nuari, wanneer het drukke seizoen voor bij is. zal worden onderhandeld over een C.A.O. die op 1 Januari 1952 zal ingaan. Advertevtie Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tak uit üw ledematen. Met Kruschen Salts - de wereldberoemde wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig gebruik van Kruschen, nooit opeenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kruschen zo'n weldadig aansporende werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin daag nog met Kruschen Salts en Iedere morgen die kleine dosis. Benelux-troepen gaan in Duitsland oefenen Gemeenschappelijke schietbaan in Den Helder In de komende maanden zullen in d Belgische sector van bezet Duitsland troepenmanoeuvres worden gehouden van de Beneluxlanden. Dat is een van de resultaten van de besprekingen, die gis teren door de chefs van de generale staven en. de ministers van Defensie van de drie landen in Brussel zijn gehouden. Vérgaande overeenstemming is bereikt over het gemeenschappelijk gebruik de hulpbronnen, over de wederzijdse hulp op 't gebied van de opleiding komt een gezamenlijke luchtverdedi- gingsschool in Lombartsijde (B.) en gemeenschappelijk schietterrein in Den Helder, zoals we al hebben aangekon digd), over de beveiliging van de grens gebieden en over samenwerking in de lucht.' Eerste luchtmachtofficieren op K.M.A. opgeleid De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal I. A. Aler, zal morgen op de vliegbasis Soesterberg dertien offi cieren beëdigen, de eerste beroepsoffi cieren van de luchtmacht die op de Koninklijke Militaire Academie zijn op geleid. Na dr Schacht: Ook andere deskundigen naar Indonesië Na de Duitse financiële deskundige dr Schacht zullen ook Zweedse, Zwitserse Australische experts naar Indonesië komen. Zij wachten nog slechts op regeling van hun huisvesting, aldus de Indonesische minister van Financiën bisono. Dr Schacht is thans bezig me bestuderen van de plannen, die hij het ministerie van Economische Zaken ter inzage heeft gekregen. Pas war hij ook de plannen van Financiën heeft bestudeerd, zal hij adviezen uitbrengen Schacht blijft ongeveer drie maanden in Indonesië. Arrestanten veroordeeld in Indonesië Acht personen die tijdens de zuive ringsacties in Indonesië zijn gearresteerd, onder wie vier beruchte bendeleiders, zijn te Malang veroordeeld tot straffen variërend van 1 tot 2 jaar gevangenis straf. Dertig anderen kregen een half tot een heel jaar. De legislatieve raad van de Moham medaanse partij, de Masjumi, begon gis teren een driedaagse conferentie over de politieke lijn van de partij en het vredes verdrag met Japan. Tijdens de vergade ring stonden de leden Isa Anshary, Has san en Abudul Halim, die onlangs zijn gearresteerd, onder huisarrest. Vredesleger van diaconessen: 50.000 zusters „Arts en dominee moeten samenwerken" TTET VREDESLEGER van de diaconessen bestaat uit predikanten en -"-J- doktorenmaar de eigenlijke kern wordt gevormd door een 50.000 zusters. Dit werk vormt een van de belangrijkste uitingen van de oecumene. Dat zei dr C. Riemens van Amsterdam gisteren op de internationale diaco- nessenhuisconferentie in Utrecht. In zijn openingswoord heette hij mevrouw N. Smitt-Avis welkom, die de Koningin vertegenwoordigde. Dr Joh. van der Spek uit Rotterdam in het intiemste deel van het huis, de hield op deze conferentiedag een uitvoe rige rede in het Duits over Psychothe rapie en zielszorg. a een humoristisch betoog besprak v. d. Spek de taak van de zielszorger de psychotherapeut. De arts leerde werk voor hij in de practijk ging. de predikant moet door schade wijs den. De arts wordt met spanning vacht, de dominee verrast vaak door zijn bezoek. De dokter wordt ontvangen Geen daverende nieuwigheden (Van een onzer verslaggeefsters) flA DE IMPASSE welke de schoenenbranche dit voorjaar heeft doorge maakt, kan de schoenfabrikant nu weer wat ruimer ademhalen, ook al is het nog niet allemaal even rooskleurig en blijft het leer duur. De schoen in de nieuwe „populaire prijsklasse" en een enorme export hebben de industrie van schier onoverkomelijke moeilijkheden gered. De sporen hier van waren duidelijk te zien bij de show, die het Modecentrum voor de schoenen- en lederbranche gisteren in het^Yictoriahotel te Amsterdam de pers heeft aangeboden. Het is nog niet de tijd, om met dave rende nieuwigheden aan de markt te komen en het accent moet nog vallen op de populaire prijsklasse, daar de luxe schoen bij de verminderde koopkracht eigenlijk in de tweede plaats komt. Naast deze eenvoudige, maar toch smaakvol uitgevoerde schoenen, die er helemaal niet „goedkoop" uitzien, wer den ook enkele exclusieve modellen ge demonstreerd, welke wel kennelijk aan de Amerikaanse en de Franse smaak zijn ontleend, en voor Nederland minder ge wild zijn. Zo b.v. een zwart-suède half- laarsje, als een bloemkelk naar de buitenzijde opengebogen en gevoerd met rood leer. Aardig om te zien, maar min der aantrekkelijk dan de solide sport- en wandelschoenen, die beter bij het Hol landse winterkllmaat passen. Er wordt veel profil-rubber en crêpe voor zolen en hakken verwerkt en de leren sleehak zal ook deze winter weer opgeld doen. Een nieuwigheidje is de Canasta schoen, die boven de zool een brede rand leer vertoont, zodat het lijkt alsof die zool heel dik is. Maar in merkelijkheid zinkt de voet in die leerrand, zodat deze extra klein lijkt. Vooral voor dames die „op grote Advertentie Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN k f O 75 Ook het flatje, de Amerikaanse pan toffelschoen, is nog en vogue, maar naar Nederlandse smaak nu toch veelal van een laag, doorlopend hakje voorzien. Gesloten Instapmodellen, met elastiek onder de overslag, zün ook in velerlei soorten uitgevoerd. Er wordt veel naturel kalfs- en varkensleer ver werkt en zelfs mooi, ruw zeehondenleer. zowel naturel als geverfd. Voor de mid dagschoen is zwart suède nog de grote mode; garnering: lak, glacé of satijn. Na een koele zomer kan een koude winter volgen en het is misschien daar om, dat er voor de komende koude maanden zeer veel werk gemaakt is van laarsjes. Laarsjes in leer met gesp- sluiting van achteren, laarsjes in suède met vetertjes, laarsjes met bont- en wolvoering, in allerlei kleuren en model len. Ook halflaarsjes, die juist de enkel bedekken en over een brede rand met crêpe zijn opgespoten, zodat zjj volkomen waterdicht 'zijn. De voornaamste kleuren zullen zijn: zwart (voor suède) bruin tot beige, staalgrijs en groen. Opmerke lijk is, dat het donkere, pittige staal grijs het zachte olifantsgrijs heeft verdrongen. De show was weer uitsluitend benen parade: de mannequins bewogen zich achter gordijnen, die niet meer dan een stuk van het been laten zien. Blijkbaar bevalt deze wijze van demonstreren de fabrikanten beter, omdat dan alle aan dacht op de schoen valt en men niet de daarbij gedragen kleding kan bekijken. slaapkamer de dominee wordt in het salon ontvangen. De arts mag over alles spreken, de predikant zeker niet. eerste geeft practische raad. wat de ander zegt blijft in vele opzichten vaag. En als de dokter weg is, blijven de medicijn en de onbetaalde rekening, ter wijl de predikant niets tastbaars achter laat, maar ook geen betaling begeert. Dr v. d. Spek concludeerde ten slotte dat zielszorger en psychotherapeut samer moeten werken, omdat hun werk in be paalde omstandigheden dicht naas' elkaar ligt. Voor beiden ligt de grondslag in het gesprek. De conferentiegangers bezichtigden 's middags Gouda en vertrokken Den Haag om daar de conferentie voort te zetten. Een modern sprookje Dit is de 3-jarige Monika Heissler, een kindje uit een arm gezin in Salzburg, dat geadopteerd werd door graaf Bernadotte, de zoon xan de ko ning van Zweden. Monika blijft voorlopig in een kindertehuis bij Stockholm, waar zij liefderijk ver pleegd wordt tot de graaf en gravin Bernadotte uit het buitenland terug keren naar Zweden. Daarna wordt zij in het gezin-Bemadotte opgenomen. Als in een modern sprookje Op 79-jarige leeftijd is te Laren (N.-H.) overleden dr J. van der Hoeven Leonhard, oud neus-, keel- en oorarts te Amsterdam en bekend publicist. f Advertentie) (flTu) PEPERWUKT uitmuntend.* Du bruidje kreeg van haar moeder een goede raad mee. Alkalivri) betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nog uat. Veilig u-ast U indien U speciaal alkalivri) u-ast. Speciaal alkalivrij voor u-ol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. Eerste zitting Uniehof te Djakarta Hedenochtend 10 uur 15 is te Djakarta de eerste zitting geopend van het uniehof onder voorzitterschap van mr dr Koe- soema Atmadja. Nederlandse leden wa ren prof. De Beaufort, mr Prinsen en mr Donner. De pleiter voor Nederland, mr De Grooth, kwam in een pleidooi van 1M uur tot de conclusie, dat de Indone sische regering op grond van art. 4 der overgangsovereenkomst en art. 14 der financiële overeenkomst het recht mist om een einde te maken aan uitkeringen, welke bü een bijzondere concrete be schikking toegekend zijn uit hoofde var de slotrehabilltatie-ordonnantie en dt ordonnantie op de algemene oorlogs- ongevallenregeling. Zyn tweede conclu sie was, dat Indonesië krachtens art. 4 der overgangsovereenkomst de bevoegd heid mist om de op 1 Januari 1950 be staande aanspraken op vaststelling enige uitkering als bedoeld in deze donnanties te niet te doen, behalve in die gevallen, waarin de ordonnanties voorzien. De zitting is tot morgenochtend verdaagd. Zending naar guerilla's op Celebes mislukt? De delegatie van het „Comité tot uit drukking van de Volkswil" die in Zuid- Celebes contact hfeft gezocht met de 4.000 verdwenen ex-guerillastrijders om hen alsnog tot een vreedzame regeling te bewegen, is te Makassar teruggekeerd De voorz. kon geen nadere mededelin; doen. De stemming in Makassar is ge drukt omdat men aanneemt dat de mis sie niet is geslaagd. Gistermiddag is d< gouverneur van Celebes, Sudirjo, naa: Djakarta vertrokken. Minder dan 1000 arrestaties in heel Indonesië? Het aantal arrestanten in verband met de veiligheidsactie ligt voor heel Indone sië ver beneden de 1.000, zo heeft de In donesische procureur-generaal Suprapto verklaard. Zoals men weet, werd aan vankelijk zelfs van 2.000 arrestaties ge sproken. Acad. Ziekenhuis krijgt meer ruimte Na verbouwing 140 bedden meer gebouw HHMRPHPmiPmp complex van het Acad. Ziekenhuis te Lelden. In dit gebouw zullen worden onderge bracht een afdeling neurologie en röntge nologie en een afdeling van de tweede hoogleraar voor inwendige geneeskunde. Na de verbouwing zal de verplegings- ruimte van het Acad. Ziekenhuis met 140 bedden kunnen worden uitgebreid. Er kwamen 54 inschrijvingen binnen. Hoogste was de firma B. v. d. Zaal in Lisse met f 1.782 000 en laagste fa Dee- gebrs Van Wijk te Alphen aan Egypte verscherpt con trole in Suez Kanaal Protest tegen Israëlische manoeuvres Volgens het Egyptische blad ,,A1 Ah- am" heeft Egypte aan alle controlepos ten langs het Suez Kanaal een speciale opdracht gegeven. Zij moeten er name- /oor zorgen, dat de Egyptische be palingen op het scheepvaartverkeer strikt worden nageleefd. Deze instruc ties z(jn uitgevaardigd, nadat de Veilig heidsraad op 1 September de bekende resolutie had aangenomen, waarin zocht werd, de blokkade van het Suez Kanaal op te heffen. De order heeft be trekking op alle schepen, die oorlogs materiaal en olie naar Israël vervoeren op de schepen, die wegens vooraf gaande schending der verkeersbepalingen op een zwarte lijst zün geplaatst. Naar A P. meldt, heeft Egypte bü de Palestün- verzoeningscommissie geprotesteerd ;en de manoeuvres van het Israëlische leger in het gebied van Beersheba. Egypte legt er de nadruk op, dat deze jeuvres een bedreiging vormen ïiligheid van Egypte. 44 Met een flinke slok spoelde Williams het nare gevoel, dat hij, zij het dan ook in mindere ma te, in zijn borst voelde, weg. Die nacht sliepen de jongens zo goed als niet. Onafgebroken waren hun gedachten bij hun vriend. Bram, goeie, ouwe Bram. Verminkt. Zwaar verminkt. Misschien al wel dood. Nee, dat mocht niet. Dat kon niet. Hoe zouden zij hem kunnen missen. Hoe zouden ze ooit weer in Vlissingen kunnen terugkomen, zonder hun makker! En terwijl Kees in het donker achterover lag, de handen onder 't hoofd, stelde hij zich voor hoe zijn vriend, in zijn zelfverloochening, Gwen had trachten los te maken, terwijl het gevaar nader kwam, steeds nader. Ja, dat was net iets voor Bram. Je nooit in de steek laten. Vooral niet als er gevaar dreigde. Hij zou zichzelf des noods eraan wagen om een ander te helpen. Net als bij die beschieting op zee, toen hij als een held, rechtop, stond te wuiven met zijn zakdoek, ten teken van overgave. En opeens ging hij met een schok recht over eind zitten. Een ijskoude hand greep hem om zjjn keel. Duidelijk hoorde hij zichzelf weer te gen Bram zeggen, dat hij thuis moest blijven, omdat hij al een paar zware dagen achter de rug had! Bram, die ook deze avond jveer di rect klaar stond voor zijn werk. Om anderen te sparen. „Mijn schuld", bonsde het in Kees' hart. „Mijn schuld! Ik heb hem tegengehouden. Was... o, was ik maar gebleven Zó overstuur was Kees, dat hij het onredelijke van die zelfbeschuldiging niet inzag. En terwijl hij het hoofd in zijn handen ver borg, snikte hij het uit. Als een kleine jongen. Hij, de grote, sterke, vrolijke Kees HOOFDSTUK XVII. Invalide. Langzaam, heel langzaam kwam Bram er weer bovenop. Drie maanden Tien minuten later zaten de jongens in lunchroom in het hartje van de wereldstad. Was de toestand niet zo ernstig geweest, dan zou Londen in deze dagen nog interessanter ge- die ontzettende nacht haal- wees* dat het al was. De straten waren den Kees en Bart hem van het hospitaal in Lon- ove""?': Onafzienbare rijen auto's, de meeste den. Pet of"Cieren of hoge autoriteiten, schoven over Schuw keken de beide gezonde jongens naar ,eJ omnibussen wrongen zich door de lege mouw, die langs zijn jas bungelde. De ürukk® verkeer en rijen fietsers spoedden eerste ogenblikken, toen ze gedrieën langzaam f.1.0 naar hun werk. De trottoirs waren vol mi- de straat van het hnsnitaal uitslentprHen wisten 'tairen. Men zag alle mogelijke uniformen: het blauw van de marine, het khaki van de de straat van het hospitaal uitslenterden, ze niet wat ze zeggen moesten. Bram zag wit. En de ingevallen wangen, waarin zijn ogen landmacht en het grijs van de luchtmacht. Sol- daten uit Brits-Indië, koperbruin, vrolijke poi- lu s uit Frankrijk, rustige Noren, alles wriemel de en liep door mekaar als in een grote bijen door AJeid 1 Rhijn korf. Vooral viel het de jongens op, dat er zoveel meisjes waren, die 's konings rok droegen. En in de tijd, die ze in Engeland hadden doorge bracht, hadden ze wondere verhalen gehoord over deze dappere jonge vrouwen, die niet on der deden voor hun mannelijke collega's en niet terugdeinsden voor het zwaarste werk en de moeilijkste opdrachten. nog donkerder uitkwamen dan anders, vertelden, 1° de lunchroom heerste een gezellige drukte, dat zijn lichaam een flinke knauw gehad had. En ook hier vormde het uniform de meerder- Bart, die aan de kant van de lege mouw liep, heid boven het burgerpakje. Nu pas, nu ze in bewaard? angstvallig afstand. Huiverde even, het hart van het Brits Imperium verkeerden, toen bij het passeren, de mouw even zijn arm konden ze merken hoe alles in dit moedige land raakte. Tersluiks keek hij, over Bram heen, ingesteld was op de oorlog Wie men ook zag Kees aan, die met een ernstig gezicht voortstap- of met wie men ook sprak, altijd had hij of zij te, zijn lange benen zwaaiend op een manier, werk, in dienst van de oorlogvoering. Zag men die aan onverschilligheid deed denken. een auto, een vrachtwagen of een sleperswagen, „Waar gaan we heen?", verbrak Bram dé stilte. man kon er zeker van zijn, dat al deze voer- Zijn beide vrienden hadden deze dag vrijaf, tuigen direct betrokken waren bij de machtige zodat ze gaan en staan konden waar ze wilden, strijd tegen het nog steeds dreigende gevaar. „Zullen we ergens gaan zitten en een kop kof fie drinken?", stelde Kees voor. (Wordt vervolgd). Generale synode van Ka:-:ïpen Voorstel na uitvoerig debat met kleinst mogelijke meerderheid aangenomen MET DE KLEINST MOGELIJKE MEERDERHEID van stemmen, nl. 17-15, heeft de generale synode der Geref. Kerken (art. 31 KO) te Kampen zich uitgesproken tegen het verlenen van preekconsent aan stu denten die het candidaatsexamen nog niet hebben afgelegd. Voorts is aan de orde gekomen het rapport van commissie 3 inzake herziening van art. 52 der KO (zending) en met betrekking tot de opheffing van de zendingsorde. In de discussie omtrent het preekcon sent voor de studenten (waarmee vorige week reeds was begonnen) stonden de meningen tegenover elkaar. Prof. Deddens bleek er een vo. stander van te zijn en hij meende dat nog wel van nood, wat betreft de klei gemeenten, kan worden gesproken. Spr. was tevens van oordeel, dat het verlenen van de consenten niet in alle gevallen een belemmering van de studie betekent. Ook prof. S s h i 1 d e r brak een voor het verlenen van consenten. Voor kleine gemeenten Is het optreden var studenten een uitkomst, aldus de hoog leraar: ook wanneer studenten optreden de dienst des Woords, aangezien deze wordt belegd door de kerkeraad. Prof. Schilder zou het een ramp de kerken achten indien het verlenen preekconsenten niet langer zou worden toegestaan. Verscheidene sprekers namen het op oor de kleine gemeenten, waarbij ■erd opgemerkt dat dit geen zaak oor de synode doch voor de plaatselijke kerken. Anderen daarentegen zeiden dat preek-lezen werkelijk geen nood ii het rondpreken der studenten oorzaak is dat de gemeenten langer van een dikant verstoken blüven. Ds Vink (Amersfoort) vroeg met klem aandacht voor het voorstel van de part. synode van Utrecht, dat de preek consenten wil toestaan, zij het met enige beperkingen, en ds Schild (Utrecht) waarschuwde tegen een al te rigoreuze wijziging van de bestaande toestand. Verdediging Ds Van Bruggen (Assen), assessor, erdedigde het voorstel van het pre sidium. inhoudende dat de besluiten van de synodes van Amsterdam (1908) en Den Haag (1914) behoren te worden on derhouden. Deze besluiten bevatten resp. de uitspraak dat het optreden aan stu denten die nog geen praeparatoir examen hebben afgelegd niet zal worden toege staan. en dat candidaten voortaan bij het praeparatoir examen een schriftelijke verklaring moeten overleggen bü breke waarvan de classis het ex: minstens drie maanden zal opschor- In zijn verdediging legde ds Van Bruggen sterk de nadruk op de op merking in het rapport van cura toren der theol. hogéschool waarin de mening van de hoogleraren wordt weergegeven dat het verlenen van preekconsent nadelige invloed uit oefent op de studie. Het leren-preken kan geschieden in samenkomsten ir de week en het was spr. niet duide lijk waarom de diensten des Woords hiervoor moeten worden gebruikt. De hoogleraren moeten alles doen n de studie te bevorderen, aldu ds Van Bruggen, die twijfelde aa bekwame leiding voor de prac tische oefening der studenten, zü optreden in de gemeenten. Spr. had de indruk dat men voor of tegen is it men daarna hiervoor argumenten ging zoeken. Het reeds eerder ingediende voorstel an ds Doornbos om de besluiten var rige synodes met betrekking tot het preekconsent in te trekken, werd met 2 stemmen voor verworpen,, waarna genoemde stemverhouding het voorstel het praesidium werd aangenomen. Hierbij stemde prof. Veenhof voor, ter- wy! prof. Deddens en prof. Schilder hun stem tegen het voorstel uitbrachten. Aan genomen werd voorts een amendement Beioepingswerk Ned. Herv. Kerk. o e p e nte IJzendüke (toez.) cand. C. Bloomaard te Kloetinge. n k tvoor Elburg J. Hovius te Hoogeveen. Geref. Kerken. roepen: te Edam cand. G. Heyer- te Varsseveld; te Uithoorn E. de Vries te Dwingeloo. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Leeuwarden I. de Bruy- e te Hilversum en M. Holtrop te Haar- em-Centrum. Toogdag Geref. vrouwen in Delft op 10 October Op 10 October zal de afdeling Zuid- Holland van de bond van Geref. vrouwenverenigingen in Stads Doelen te Delft haar toogdag houden, 's Morgens zal de aftredende presidente, mevrouw de Die, een referaat houden over Ideaal en werkelükheid. 's Middags spreekt dr P. Robbers uit Rotterdam Een eigen levensstijl, waarna ds P Strien van Delft een opwekkend slotwoord zal spreken. Koningin Julianaschool in Emmeloord Koningin Juliana heeft toestemming verleend aan de openbare lagere school te Emmeleroord (N.O -polder) die zü on langs bezocht heeft de naam Koningin Julianaschool te geven. Verder zullen in Emmeloord behoudens hogere goedkeu- een openbare en een Chr. school U.L.O en lager onderwüs worden gebouwd. De landdrost, dr ir S Smeding, vertelde dit gistermiddag in de eerste vergadering van de Poldercommissie voor Algemene Belangen. Prinses Julianaschool te Brussel bestaat 50 jaar Op 12 October zal de Nederlandse school „Prinses Juliana" te Brussel 50 jaar bestaan. Dit feit zal in het school gebouw en de Nederlandse ambassade I te Brussel plechtig worden gevierd. i de 1952 Zendingsorde In behandeling kwam daarna een rapport van commissie 3 inzake de voor stellen betreffende herziening van art. 52 der K.O. en de Zendingsorde, afkom stig van kerkeraden, classes en particu liere synodes. Geen enkele kerk of ker kelijke vergadering heeft zich. aldus dit rapport, uitgesproken voor handhaving van de Zendingsorde en art. 52 K.O. in do huidige vorm. De commissie stelt o.a. voor de Zen dingsorde op te heffen vanwege haar hiërarchisch- collegialistische inslag, zo als ook door de deputaten tot herziening van art. 52 K.O. is aangetoond. Wel is de commissie van oordeel, dat „algemene be palingen" niet kunnen worden gemist, maar ook dat het geen aanbeveling ver dient deze bepalingen in een Z.O. onder te brengen, die door haar naam de in druk zou vestigen te staan naast de K.O. Verder stelt de commissie voor het ver zoek van de classis Amsterdam af te wij zer., nl. om vooralsnog art. 52 K.O. blanco te laten en evenmin de materie die even tueel in dit artikel geregeld zou kunnen worden, In afzonderUjke besluiten vast te leggen, maar deze aan de overweging der kerken over te geven. Bovendien legde zij aan de synode een gewijzigd art. 52 K.O. voor en verzocht zij de synode haar op te dragen de synode van advies te dienen over eventuele algemene bepa lingen of regelingen. In de discussie werd een prealabele kwestie gesteld, nl. om de behandeling van de voorstellen tot ophef fing der Z.O. en wijziging art. 52 K.O. to scheiden. Na een vrij uitvoerige dis cussie hierover is besloten dat de com missie zich nader zou beraden over de' formulering van de voorstellen en de overwegingen die hierbij worden ge noemd. Hel lied der aetkeraolven DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1931 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Morgenwijding 9.15 11.00 Org 5 Grar t land i- de klei 1.40 Jadels en zand". 12.38 Metropole or de zieker i tot 3 4 00 4 30 Gram 5 00 Voor de jeugd 5 30 5.50 Regeringsuitzendingde corres- mtleclub oJ.v. Regina Zwart: „Wij op de tong-tong" 6.00 Nieuws 6 15 Sport 6 30 Lichte muziek 7.00 „De dienst identifi catie en berging", causerie 7.10 Orgel en accordeon 7.30 Klankbeeld over variété 8.00 Nieuws 8 05 Actualiteiten 8.15 Radio Phll- harmonisch orkest 9.05 ..De slag", hoorspel 1020 Gram (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen) 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.30—12.00 Gram. 7 30 Gram 7 45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Voor de huisvrouw 9.40 Gram NCRV: 10 00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram 12.03 Gram 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Lichte muziek 135 Pianorecital NCRV: 2 00 Gram 2.45 Voor de vrouw 3.00 Gram 3.30 Fluit, viola da gamba en clave- cimbel 4.00 Bijbellezing 4.45 Vocaal ensemble 5 00 Actualiteiten voor de Jeugd 5 30 Lichte 12 01 1 en w'P :iek 7 0 „Haf Hoe-D 6.30 ..Vakbew irie 6 45 Leg 7.15 Levet >rtage 10.15 Bul- 1.15—12 00 Gra 12.20 Voor de arbeiders 1.00 Niei dedelingen 1.20 Film 2 00 BBC Nor- Tchestra 3 00 Gram 3.15 Hoorspel 3 45 15 Klankbeeld 4 45 Causerie 5 00 Voor eren 6 00 Nieuws 6 15 Sport 6.20 Mar- valsen 7 00 ..Talk yourself out of this" 7.30 Alt en piano 8.00 Gev progr 8 30 Twin- vragen 9.00 Nieuws 9 15 Causerie 9.30 !V. concert 10 35 Voordracht 11.00—11.03 ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 2 00 „Happy Hoe Down" 12,20 Gram 12.30 Voor de arbeiders 12 55 Orgelspel 1.15 Voor jeugd 1.45 Voor de kinderen 2 00 Orkest- icert 3 00 Voor de vrouw 3.30 Voor de sol en 3 45 Lichte muziek 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4.30 Orkestcoqcert 5 15 ..Echoes rom the past" 5 30 Orkestconcert 6 00 Orgel- pcl 6 15 Causerie 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 25 Sport 730 Verzoek progr 800 Gev. mu- lek 9 00 Gev progr. 10 00 Nieuws 10 15 Oude ansmuziek 11.00 Voordracht 11.15 Orgelspel 1.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 1145 en 12 15 Gram 12 34 Voor de landbou wers 12 42 Gram 1.00 Nieuws 1 15 „Die Ent era (2e 2 00 temuzlek 3 00 Eng e muziek 3.40 Franse les a 00 ..Europa aan!" 4 30 Gram 5.00 Nieuws 5 10 5.15 Voor de kinderen 6.15 Gram 6 30 ie soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Zang en 7 50 Vrije politieke tribune 8 00 Ver- r.oekprogr 9.00 Klankbeeld 9 30 Gram 9 45 Actualiteiten 10.00 Nieuws 10.15 Viool en ano 10.50 Moderne Kamermuziek 11.00 leuws 11 05—12.00 Gram BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10, 130, 30 Pianorecital 5.10 Dansr iziek 6.31

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2