Jlicutue (fourwil De Japanse vredesconferentie vandaag door Truman geopend De delegatie der Verbondenen vloog naar Tokio Wist IJ DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 ÖUKtAUX Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 eD Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9319 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .fitantvasticl) Is gfjeblma myn bert io tcgljenspoet" Vissers en handelaren stichtten IJmuiden AMERIKA IS PARAAT Hij waarschuwt, dat de communisten op nieuwe aanvallen loeren MET ZIJN EIGEN VLIEGTUIG, de Independence, arriveerde president Truman te San Francisco, ter opening van de conferentie over het vredesverdrag met Japan. Kleine moeilijkheden vingen al direct aan, want bij zijn aankomst werd hij opgewacht door tonijnvissers, die con currentie vrezen van de Japanners. Maar heel wat grotere hinderpalen zijn aanwezig door de aangekondigde obstructie van de Russen. Vóór de conferentie aanving, heeft de president een waarschuwend geluid doen horen. Dit kwam hierop neer: Snel de defensie opbouwen, waar de com munisten elk ogenblik hun offensief op Korea kunnen hervatten. Zij zijn in staat nieuwe aanvallen in Europa, het Midden Oosten of elders in Azië te ontketenen. Maar Amerika is paraat. Het zijn de Amerikaanse fabrieken, aldus Truman, die enorme voorbereidin gen treffen voor de productie nieuwe vliegtuigen, tanks en wapens. Wij krijgen steeds snellere straalvlieg tuigen. Aan de vooravond der confe' rentie vond een tête tête plaats tusser de Ajnerik. min. van Buit. Zaken, Dean Acheson, en minister Stikker. Eveneens ontving Acheson de Indonesische van Buit. Zaken, Subardjo Ahmad, die mede uiting gaf aan de ontevredenheid van zijn land over de clausule betref fende de herstelbetalingen in het Japanse vredesverdrag. Bij dit onderhoud ook de Indonesische ambassadeur in Washington Amidjojo aanwezig. Toen men hem vroeg of Indonesië het Japan se vredesverdrag zou ondertekenen, ant woordde Amidjojo: „Wij kunnen op het ogenblik nog geen enkele verklaring afleggen", aldus Ass. Press. Volgens Reuter hebben elf landen, die zeer speciaal belang hebben bij het Japanse vredesverdrag overeenstemming bereikt over de z.g. „procedureregels" Zij gaan er mee accoord de suggesties van Dean Acheson voor deze regels t£ volgen. Het waren elf landen, w.o Nederland en Indonesië, deel uitmaken de van de „commissie voor het Verre Oosten", die achter Dean Acheson gingen staan. De richtlijnen houden in: beper king der redevoeringen tot een waarbij vijf minuten zijn toegestaan een antwoord. Amendementen op het huidige ontwerpverdrag zijn verboden. Vermoedelijk zullen er voor de confe rentie twee vice-voorzitters gekozen worden. De Philippijn, generaal Romu- lo, zal als zodanig niet fungeren. De Russische Prawda wijst er in een artikel op, dat de loop van de oorlog in H erh alin gso efenin gen Lichting '50-11 volgend jaar 1 maand op Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zal de lichting 1950-11, die deze maand deelneemt aan oefeningen in Duitsland en in Februari afzwaait, in September van het komende jaar wee: onder de wapenen komen voor herha lingsoefeningen die ongeveer een maand zullen duren. Dit geldt ook voor het bij deze lichting ingedeelde kader lichting 1950-1. Er zullen weer oefenin gen in groter verband worden gehouden. De Oldebroek-allaire Ex-commandant veroor deeld tot 5 mnd m.a. Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heef-t vanmorgen vonnis gewezen in de zgn. Oldebroek-affaire. Conform de eis werd de voormalige cdt. van de leger plaats bij Oldebroek, luitenant-kolonel C. Th. N. veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden met aftrek en| ontslag uit de militaire dienst. Men zal zich herinneren dat lt.kol. N. door de Krijgsraad te Arnhem was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden wegens malversaties, na een eis van drie jaar. N. blijft thans op vrije voeten, omdat het voorarrest reeds een week langer heeft geduurd dan de thans opgelegde straf. Zes maanden voor Korea- deserteur Het Hoog Militair Grechtshof veroor deelde vanmorgen de oorlogsvrijwilliger soldaat L. W., die het Korea-detachement in Maart tweemaal heeft verlaten om zich aan zijn militaire verplichtingen te ont trekken tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek, ontslag uit de dienst en uitlezing van het vonnis op een appèl van het Nederlandse detache ment Verenigde Naties. Voorts bevestig de het Hof het vonnis van de Krijgsraad te velde tegen de oorlogsvrijwilligers K- F. K. uit Amsterdam, waarbij deze tot een gevangenisstraf van 2% jaar was veroordeeld omdat hij in Augustus 1946 Biet van inschepingsverlof is terugge keerd en onderdook tot hij in Maart j.l. werd gearresteerd. Na 60 uur voorarrest Echte opkoper bekent heling Na zestig uur in voorarrest gezeten te hebben, heeft de Zaandamse opkoper A. H. B., die op aanwijzing van de vrouw van een der dieven van een partij goe deren bij de verffabriek Avis te Westzaan werd gearresteerd, bekend de goederen te hebben gekocht. De dieven hadden, zoals men weet, als heler een andere Zaandamse opkoper, ook een zekere B., aangewezen. Deze ontkende veertien dagen, maar gaf toen grif toe de heling te hebben gepleegd. Deze bekentenis zag de man als enig redmiddel om uit de cel te komen. Tegen een der beide dieven, die onder ede had bevestigd, dat hij de (onschul dige) B. had gezegd, dat de goederen ge stolen waren, zal wegens meineed proces verbaal worden opgemaakt. het Verre Oosten, eerst na het deelne- van de Sowjet-Unie, radicaal van karakter veranderde. De Sowjet-Unie heeft een beslissende rol gespeeld bü het slaan van Japan. Circa 600.000 Japan soldaten werden in een maand tijds door de Russen gevangen genomen. Dus is het, aldus het Chinese pers agentschap Sinhoea vanzelfsprekend, dat Rusland te San Francisco zijn eigen voorstellen naar voren zal brengen. Met veel bombarie en een voorproefje der ko mende obstructie wordt betoogd: „De Russen strijden te San Francisco voor de waarheid en zij zullen de plannen van Amerikaanse en Britse imperialisten het licht brengen, i naam der honderden millioenen mensen ter wereld zullen zij rechtvaar dige voorstellen naar voren brengen". Grote ophef wordt te Moskou gemaakt de weigering van India en Birma, lan de conferentie deel te nemen. Strijd om behoud van radio-luisteraars Velen stemmen af op buiten landse stations Er zal strijd moeten worden gevoerd n het behoud van de radioluisteraars, volgens de heer J. Broeksz, de omroep- secretaris van de Vara. Vele Nederlan ders stemmen af op buitenlandse stations. Vooral in het Zuiden wordt veel naar Luxemburg geluisterd, dat reclames doorgeeft tussen de op de smaak van de a gerichte programma's. Deze strijd wil de Vara voeren door het programma de breedte en in de diepte te ontwik- Het winterprogramma bevat in het onderdeel klassieke muziek enige be langwekkende noviteiten. De beroemde dirigent Antal Dorati zal met het Radio Philharmonisch Concert een werk van Schönberg uitvoeren en ook Vittorio Gui Rafael Kubelik komen dirigeren. De laatste brengt Smetana's oprea Dalibor Brittens werk Let us make an Opera, beiden uit te voeren in het Nederlands. En verder: „U vraagt en wij draaien", het kinderhoorspel, het kleuterklasje en de Disselwagen verdwijnen; er komen soortgelijke rubrieken voor in de plaats. Extra aandacht wo-rdt besteed aan ver keersproblemen. Het grote hoorspel op Woensdagavond verhuist naar Maandag avond. En de volkszangklas van voor de oorlog keert terug. Abdoellah El Teil (rechts) vertelt aan Egyptische journalisten in Cairo, dat hij als zijnde verdacht van medeplichtigheid aan de moord op de koning van Transjordanië, door het militaire gerechtshof in Amman ter dood werd ver- oordeeld. Daar Teil zich thans in Egypte bevindt, is de kans, dat het vonnis ten uitvoer gebracht zal worden zeer klein Geen geld dan ook geen huizen Toenemende werkloosheid in de bouwvakken In Juli 2200 meer zonder werk dan een jaar geleden HET BOUWBEDRIJF kampt in weerwil van het gunstige seizoen reeds met een toenemende werkloosheid. Terwijl het aantal werklozen in Juni daalde van bijna 7400 tot rond 5900, steeg het in de volgende maand weer tot dicht bij de 7400. In Juli j.l. waren er bijna 2200 bouwarbeiders meer zonder werk dan een jaar geleden. bij elkaar te krijgen. Zoals men weet, heeft de Vereniging van Nederlandse ge meenten hierover reeds in Augustus een alarmerend adres tot de regering gericht. Er zijn ook nog andere oorzaken. Voor kleuterscholen en fabrieken die niet voor de export werken, worden bouwvergun ningen slechts spaarzaam en dan nog uiterst traag verleend. Bovendien is daar nog het feit dat particuliere opdracht gevers niet zelden hun opdracht intrek ken. Een verschijnsel dat stellig een ge volg is van dalende welvaart. In het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau te 's-Gravenhage wa ren vandaag 474 werkloze bouwar beiders ingeschreven. Ongunstige cij fers komen ook uit Brabant en Lim burg, meldt de Volkskrant. In de stad Maastricht lopen reeds 120 met- De oorzaak moet men voornamelijk zoeken in de onmogelijkheid van veel gemeenten om geld voor.de woningbouw Geen kans meer op overleg? Achter frontlinie sterke troepenconcentraties der communisten waargenomen T~|E LEDEN DER DELEGATIE van de Ver. Naties bij de wapenstilstands- besprekingen vlogen gisteren naar Japan. Ook vice-admiraal Joy bevond zich aan boord. Over de politieke doeleinden van dit bezoek aan generaal Ridgway tast men voorshands in het duister. De hoop op een hervatting van het overleg in Kaesong is vrijwel verdwenen, als gevolg van de uitdagende toon der nieuwe beschuldigingen van radio-Peking. Achter de frontlinie op Korea zijn aanzienlijke vijandelijke troepenconcen traties waargenomen, waarvan de sterkte op 800.000 man wordt geschat. Aan het betreffende Reuterbericht ont lenen wij nog, dat honderden pantser wagens gereed staan om in de strijd te worden geworpen en ook de luchtafweer der Noordelijken is actiever geworden. Vandaar dat militaire waarnemers van oordeel zijn, dat men thans weer aan Buit van Piet Bruin op acht banken? Vierde aanbrenger meldt zich In de zaak-Plet Bruin is een vierde „tipgever" opgedoken. Hij wil echter niets weten van de uitgeloofde beloning 1000. Het is de 22-jarige Geert Wekenborg uit Lobith, die de voort vluchtige op een fietstocht door Frank- "jk zou hebben ontmoet. Piet Bruin had aan Geert Wekenborg verteld, dat hij het gestoken geld, om gewisseld in dollars, op een achttal banken had gezet. Geert W. heeft zijn ervaringen een brief gestuurd Amsterdams burgemeester, die inmiddels bedankbrief terug zou hebben ge schreven. Van de trommel naar de ouderlingenbank In Hoogeveen werden de mense jarenlang 's Zondags in plaats van door klokgelui, door een tamboer die met zijn trommel de gemeente doorging, tot de kerkgang opgewekt. Maar aan deze be kende traditie is althans voorlopig eer einde gekomen. De tamboer is nl. geroepen tot het ambt an ouderling. Dit en zijn gezondheid noopten de functionnaris het tromge roffel te staken, want een ouderling kan eenmaal niet in dienst van de kerk voogdij staan. En er is nog geen nieuwe trommelslager. Hetgeen overigens niet tot gevolg heeft dat de mensen nu i thuis blijven. de vooravond staat van een groot opge zette militaire operatie. De krijgsoperaties nemen in hevigheid e, maar de troepen der Geallieerden hebben aan het Centrale front de sterke communistische aanvallen weten af te slaan. Vice-admiraal Joy heeft alle be schuldigingen van de communistische be velhebber, generaal Nam II, betreffende de schending der neutrale zone van Kaesong, opnieuw met kracht van de hand gewezen. Avondstemming aan het Noordzee kanaal. Reeds 75 jaar bezit Amster dam in dit kanaal een uitstekende verbinding met de Noordzee er ook de industrie langs deze water weg profiteert van de Nederlandse waterbouwkunde. Van Gelders papierfabrieken in Velsen staan er dan ook al zo lang als het kanaal oud is .Als de nachtploeg in de fabriek komt Straaljager steeg in 3 min. 12 kilometer! De invlieger Tom Prlckett, van de Arm strong' Siddeley fabriek in Engeland, heeft met een Gloster „Meteor", uitge- met „Sapphire" straalmotoren een nieuw stijgrecord gevestigd. De machine had van het ogenblik af, dat zij op volle toeren draaiende motoren op de start baan begon te rijden, totdat zij de hoogte van 12.000 meter had bereikt, precies 187 seconden nodig. Het toestel steeg in een hoek van veertig graden. Bij deze stij ging is gebruik gemaakt van een nieuwe hoogtemeter. Deze meter werkt met radar. De wijzerplaat heeft drie wijzers, één om de hoogte aan te geven en de twee andere voor het registreren van de tijd. De wijzerplaat wordt elke twee mi nuten op een film opgenomen. Koningsmoordenaars terecht gesteld Emir Naif gaat zijn broer halen Te Amman zijn vanmorgen de vie wegens medeplichtigheid aan de moord op Koning Abdoellah, ter dood ve. deelde Jordaniërs terechtgesteld. Regent Emir Naif had de vonnissen Zondag be krachtigd. Emir Naif, de huidige regent van Jor danië, is gisteren naar Genève vertrok ken, aan het hoofd van de delegatie, die zijn oudere broer, Emis Talal de oudste zoon van Koning Abdoellah, naar Amman zal begeleiden. Naar men weet, wordt Emir Talal wegens een geestesziekte Genève verpleegd. Te Beiroet verluidt, dat Talal bij zijn komst in Jordanië tot koning zal worden uitgeroepen. Het nieuwe parlement van Jordanië is gisteren voor de eerste maal sinds de onlangs gehouden verkiezingen bijeen gekomen. Goede hoop op genezing van kinderverlamming Te Kopenhagen is gisteren een inter nationale conferentie over de kinder verlamming begonnen. Op de eerste dag werden de resultaten van de onderzoe kingen naar de bestrijding der ziekte bekend gemaakt. Deze houden de belofte in, dat een geneesmiddel voor de ziekte zal worden gevonden. Met dit genees middel hoopt men dë groei van het virus de cellen van het centrale zei stelsel te kunnen voorkomen. selaars en timmerlieden zonder. In Venlo zijn 200 bouwvakarbeiders, in Eindhoven 150, in Den Bosch 160, in Breda 100. De laatste dagen is in Rotterdam grote vraag naar bouwkundige opzichters tekenaars voor defensiewerken in Oosten van het land. Dit is de bevestiging een gerucht dat de regering nemens is o.a. in de omgeving van megen en elders langs de Oostgrens houten en stenen barakken te laten Dat in Rotterdam en omgeving bijna nog geen bouwvakarbeiders werkloos zijn komt ook doordat de ongeschoolde ge makkelijk werk vinden in de haven en de oplevende industrie. Vakbekwame bouwarbeiders vinden nog steeds eei trekking in hun eigen beroep, maar wel moeten zij wanneer zij ergens uitgewerkt zijn, soms langer dan normaal zoeken naar een nieuwe baas. In het Noorden van ons land, mei name in Groningen, loopt de bedrijvig heid in de bouwvakken sterk terug. Op het ogenblik hebben echter nog velen bezigheid bij onderhoudswerk. In het algemeen kan men zeggen dat het aantal werkloze bouwarbeiders In ons land nog veel groter zou zijn, i niet vele bouwpatroons hopende op betere tyd, een vaste kern in dienst hielden. Malan komt er eerlijk voor uit" Zuid-Afrika moet republiek worden met twee rassen en twee talen Geen bastaardvolk door bloedvermenging Het Zuid-Afrika, dat de nationalistische minister-president dr Malan, zich voorstelt, zou moeten bestaan uit twee rassen en twee talen. Het zou een natie moeten zijn, waarvan het Engels-talige deel en de Afrikaans-spre kende bevolking nationaal zouden moeten zijn, in merg en been, en zich houden moeten aan het beginsel: „Zuid-Afrika in de eerste plaats!" Dit bleek uit de rede die Malan gis teren heeft gehouden ter opening var het congres van de Zuidafrikaanse tionalistische partij. Malan herhaalde, dat republiek wenst. „Ik kom er >r uit" zeide hij, „en als we republiek worden, zouden we liever in vriendschap met Engeland willen leven.' Hij waarschuwde tegen de verouderde politiek van de verenigde (oppositie-) partij, die de Zuid-Afrikanen tengevolge van bloedvermengiiig tot een bastaard volk zou maken. Malan keerde zich eveneens tegen de „fakkel-commando's", die hij als een stige zaak beschouwde. Deze organisatie werd onlangs door oud-strijders vormd. Zij streeft naar „omverwerping de regering met constitutionele mid delen". Zij heeft een lijst aangelegd nationalistische politici en zegt niet hoe- :r zij met deze zwarte lijst wil gaan. Aan het slot van zijn rede verzekerde Prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening, zal gedurende vijf jaren optre den als adviseur voor de wereldgezond heidsorganisatie. DAT in Diepenveen (Ov.) op 67-jarige leeftijd is overleden mr A- A Aberson, alg- secr. van het Inst. voor de tropen te A'dam en vroeger adv. en proc. in Medan. DAT er bij de inmaakfabrieken aan de Langedijk in tegenstelling met andere jaren nog maar weinig werk is, o-a. door dat er weinig bonen en bramen zijn en ook de blikpositie een rol speelt. DAT een in de St. crt. van gisteren verschenen textielbeschikking 1951 for meel de reeds bestaande situatie regelt waarbij drie van de vier kantoren het Rijksbureau voor textiel zijn opge nomen in het Centrale Rijksbureau in Den Haag, terwijl het kantoor te Arnhem zelfstandig blijft- DAT de chauffeur J. de B- uit Onder- dendam (Gr.) op de onbewaakte over weg in Tweeloo (Dr.) nog maar nauwe lijks het stuur van zijn truck kon om gooien en daardoor een botsing met een trein vrijwel geheel kon vermijden. DAT als opvolger van de communist J. II. Hermans tot lid van de prov. staten van Limburg is benoemd de heer Oranje te Amsterdamrade. DAT de Zuidafrikaanse rijksarchivaris dr W. J. de Koek voor een jaar of drie land komt om historische docu- te verzamelen betreffende de Boerenoorlog- DAT de 13-j- Alphonsus Franciscus Verhees uit Mierlohout (N.-B.) gisteren in een zwaarmoedige bui van huis is weggelopen en sindsdien wordt vermist. DAT mevr. A- van Kloosterv. Walle (moeder Anna) 25-j- bij de Haar lemse politie in dienst is als fouilleuse en zij ook zorgt voor de maaltijden van de arrestanten en het schoonhouden van de burelen der kinderpolitie. DAT de staking bij de Tielse veiling Septer. welke gisteren tijdelijk onder broken werd i-v-m. besprekingen, gister avond opnieuw door de vakbonden is afgekondigd, daar de directie de monde linge afspraken niet schriftelijk wou vastleggen. DAT vijf trampassagiers gisteren in R'dam licht gewond werden toen een truck, waarvan de motor in brand geraakt, niet meer kon remmen en dwars op een tramwagen reed. DAT in de etalage van opticien Kore- man te Zaandam, een brandje ontstond doordat de zonnestralen door een postze- DAT de Nederlander Charles Mon taigne, een bekend mode-ontwerper uit Parijs, Vrijdag met zes mannequins op Schiphol aankomt. DAT de Sallandse Beton-Industrie te Deventer met f112.900 laagste inschrijf - ster was voor het maken van landhoof- den van gewapend beton voor de spoor brug in de lijn AlmeloMariënberg. DAT het eerste Ned. internaat voor de opleiding van Chr. gezinshulpen (van de C.J.V.F.) gisteren in de Spruitenbos- straat te Haarlem is geopend. DAT volgende maand het eerste num- er verschijnt van De Emigrant, uit te geven door de Kath. Centrale Emigratie stichting. DAT de voedselcomm. voor Z.-Holland van heden af aanvragen voor nieuw en (of) aanvullend teeltrecht, alsmede aan vragen tot overschrijving van teeltrecht weer in behandelnig neemt, en men bij de plaatselijke bureauhouder terecht kan. DAT de Amerikaan H. V. Reeves jr. uit El Campo in Texas, die in 16 Europese landen het gezinsleven wil bestuderen, thans in Schoonhoven in het burgemeestersgezin verblijft. DAT staatssecretaris Muntendam Don- dardag een bezoek brengt aan de suiker zieke kinderen in het koloniehuis De Bijs- terbosch te Epe (Gld), waarover wij on langs een artikel opnamen. Malan, dat Zuid-Afrika in geval van oorlog zo veel mogelijk van zijn krach ten ter beschikking van de niet-commu- nistische landen zal stellen. Wie meende, dat de bolhoed voor goed had afgedaan, heeft nog geen kijkje genomen op de Herenmode- beurs in Amsterdam, waar dit hoofd deksel in allerlei kleuren werd ge demonstreerdEn nog altijd doet dat bolletje het wel! De moeite waard w* ging op het terrein van het buitenlandse beleid zo moeilijk? Dat brengt de aard van het bedrijf nu eenmaal mee. De aard van het bedrijf :s zodanig, dat de volks vertegenwoordiging spoedig achter het net dreigt te vissen en telkens weer voor voldongen feiten komt te staan. Dat is alles wel duidelijk. Het Buiten lands beleid onderscheidt zich nu een maal op een belangrijk punt van het bin nenlands beleid. Het laatste wordt binnen de grenzen van het eigen land oepaald. Men is er m eigen huis. Maar het buiten lands beleid van een staat, die de neutra liteit vaarwel heeft gezegd, is niet langer een uitsluitend eigen aangelegenheid. Het scherpst blijkt dat uiteraard by de verdragen en overeenkomsten, waarin immers de gang van het buitenlands be leid zich moet openbaren. Voor die ver dragen moet de liefde van ten minste twee kanten komen en vaak nog van heel wat méér. Zij komen tot stand als resultaat van dikwijls moeizame onder handelingen en dat resultaat wordt dan de volksvertegenwoordiging voorge legd. De éne staat heeft daarbij allicht op het éne punt iets moeten toegeven en de andere op een ander punt. Wat moet de volksvertegenwoordiging a doen? Zij zal willen bedenken, dat wat vóór haar ligt ook werkelijk een product van onderhandelingen is. Zij zal nauwelijks of niet gebruik kunnen ma ken van het recht, dat een van de be langrijkste rechten der Tweede Kamer is. Zij zal namelijk nog nauwelijks door amendementen veranderingen in de over eenkomst kunnen aanbrengen. Die veran deringen zouden dan immers eerst nog met de andere staat moeten wor den besproken. "PjE stand van zaken is dus, dat het moderne buitenlandse beleid meer dan voorheen aan de staat zelf beperkin gen oplegt en dat dit in versterkte mate doonverkt op de volksvertegenwoordi ging. Dit alles is te pijnlijker, waar de be tekenis van het buitenlands beleid zozeer toegenomen. Veel kan de commissie, die dit vraag stuk te onderzoeken kreeg, hiertegenover nog niet stellen. Alles groeit en ontwik kelt zich hier trouwens nog. Aangedron gen wordt in het rapport op een voort durend contact tussen regering en parle ment. Het parlement behoort te weten, welke buitenlandse politiek de regering voorstaat. En het is voor de regering van groot belang, te weten, of haar politiek steun vindt in de volksvertegenwoordi ging. Er zijn immers grenzen aan het geen de volksvertegenwoordiging van de regering te aanvaarden heeft. Bovendien staat de regering tegenover het buiten land sterker, wanneer zij kan zeggen, dat wat haar in internationaal verband wordt voorgesteld in het nationale parlement wordt toegejuicht of ookniet! Dat contact zal dan hieruit hebben te bestaan, dat de regering de volksverte genwoordiging steeds en vooral tijdig op~ de hoogte houdt, hetzij de Kamers als zo danig, hetzij commissies uit de Kamers. Ook is er de mogelijkheid van een Kamerdebat naar aanleiding van een door de regering ingediende nota of een uit de Kamer gevraagde interpellatie. Dan is oordeel, dat ook van het vragenrecht der Kamerleden een veelvuldiger gebruik zou kunnen worden gemaakt. IS HET ook wenselijk Kamerleden op te nemen in regeringsdelegaties? De commissie heeft ook deze vraag nader bekeken. Zij is tot de conclusie gekomen, hiertegen enkele bezwaren kunnen worden aangevoerd, maar dat er voorde len tegenover staan. Een bezwaar is natuurlijk, dat het Kamerlid op deze wijze op gespannen voet kan komen met zijn verantwoorde lijkheid. Als lid van de regeringsdelega- vertegenwoordigt hij immers alleen uitsluitend de regering. Andere be- iren houden hiermede weer verband. Hiertegenover ziet de commissie dan als voordeel, dat een Kamerlid, dat in een regeringsdelegatie wordt opgenomen, op deze wijze beter kennis van de interna tionale vraagstukken kan opdoen. Dit voordeel acht zij groter dan de nadelen. Over dit standpunt hebben we ons wel wat verwonderd. Inderdaad, de kijk van het Kamerlid kan, wanneer hij deel uit maakt van een regeringsdelegatie, aan waarde winnen. Hij wordt op een bepaal de wijze bij het regeringsbeleid betrok ken. Maar verliest hij juist daardoor weer niet zijn zelfstandigheid? Neen, juist in het belang van het parlement en van de parlementaire zelfstandigheid achten wij het nuttig, dat van dit middel op zijn hoogst een uiterst sober gebruik wordt gemaakt Voor het overige zal een juist contact tussen regering en volksvertegenwoordi ging niet zozeer een kwestie zyn van regelingen en bepalingen, doch van ver- Aan de samenwerking zal dit vertrouwen ten grondslag moeten liggen. Regering en parlement moeten beide lllcn, dat het contact zo hecht mogelijk is. De regering zal, zo zij dat wenst, de samenwerking licht kunnen bemoeilijken. En de volksvertegenwoordiging zal, zo zij dit wenst, het buitenlands beleid heel gemakkelijk kunnen laten voor wat het is. Er zal hier naar een juiste practijk moeten worden gezocht, niet voor niets spreekt de commissie van een verbete ring, die bereikt moet worden langs de weg van experimenten. Het komt er op dat de practijk goed is en gezond. Omdat de kern van het staatsbestel hier in het geding is, is dit na te streven alleszins de moeite waard. (Advertentie) I Hoover wasmachines t EleofooAuis I Breestr. 153 - Leiden - Tel. 20397 I WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht 4 De Bilt: Aanvankelijk veel bewolking, maar morgen overdag ook plaatselijk op klaringen. Overwegend droog weer. Me^st matige Zuidelijke wind. Iets warmer. (Opge- maakt te 10 uur.) TON EN MAAN Woensdag; zon 5.56—19.21; maan 10.48— 20.13. 8 Sept. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1