Slecht stopperend A.R.C. kreeg in Klaaswaal nuttig lesje Pernix I en III klonken uit bij de V.O.P.S.-series Kan atoomenergie de zwoegende mens heid nog vele gemakken brengen? Over de gehele wereld straks de zelfde mogelijkheden? Haagse speelclub flristo blijft op verlies spelen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 „Noordwijk" versloeg Xerxes-combinatie in nuttige oefenwedstrijd: 2-1 Keeper Waal was prima op dreef Het ongedachte gebeurde toch; toen het eindsignaal in de ontmoeting „Noord wyk"Xerxes klonk, had de thuisclub met 21 gewonnen. Voor de laatste tral- ningswedstrijd had „Noordwyk" een Xer- 3fes-combinatie uitgenodigd en deze vry sterke ploeg zal deze uitslag niet ver wacht hebben. Een feit is, dat de Xerxanen in het veld veelal sterker waren en dat het Noordwijkse doelgebied vaak werd bele gerd, maar de schoten, die voor en na gelost werden, vlogen eensdeels naast en over de lat en voor de rest was doelman1 Waal in zeer goede vorm. In de eerste helft ging de strijd vrij gelijk op. De gasten demonstreerden een betere techniek, maar hun spel leek vaak meer op een demonstratie dan op serieus voetbal. Kort voor het einde van de eerste helft wrst de linkervleugel een mooie combinatie op te bouwen, die de links buiten bekroonde met een fraai schot, dat keeper Waal te machtig bleek (01). Gezien de uitslag van verleden week, toen Xerxes met 51 van S.J.C. won, verwachtte men na de rust een doelpun- tenregen van de Rotterdammers. Het pakte echter precies anders uit. Vlak na de hervatting kreeg G. Marijt de bal in goede positie toegespeeld en zijn schot deed het net achter de Xerxeskeeper op veren (11). De Rotterdammers lieten dit niet op zich zitten en zetten een ver woed offensief in. De Noordwijk-defensie beleefde benauwde ogenblikken, maar bleef op de been. Vooral keeper Waal maakt© in verschillende gevaarlijke situa ties een zeer betrouwbare indruk; hy wist zijn doel verder schoon te houden. Kort voor het einde kreeg de Noord- wijk-voorhoede het leder te pakken en na enig heen en weergetrap was het weer G. Marijt, die de bal in de juiste richting wist té plaatsen. Misschien was een doel punt nog te voorkomen geweest, maar de. overigens voortreffelijke, Xerxes-keeper had zichzelf niet goed in balans: hij gleed uit, zodat Noordwyk met 21 leidde. De Rotterdammers stelden hierna nog verwoede pogingen in het werk om de gelijkmaker te bevechten, maar het mocht hun niet gelukken. Vodr „Noordwijk", dat in competitie-sa menstelling in het veld kwam, was deze wedstrijd een goede training. Lisser BoysTer Leede 4—6 De in nieuwe shirts gestoken Lisser Boys hebben Ter Leede zó kranig partij geboden, dat de beslissing eerst in het laatste kwartier viel. De snelle Molenaar gaf Ter Leede de leiding (0—1), maar Bauer bracht de stand in evenwicht: 11. Molenaar zorg de nog voor de rust voor 1—2. Hoewel het vlak na de hervatting 1—3 werd, beet L.B. zo goed van zich af, dat deze achterstai.i door Bauer (2) en Bliek in 43 werd omgezet. Mede door tactische fout van de Boys kreeg Ter Leede daarna nog gelegenheid de achter stand in een voorsprong te doen ver keren: door Harskamp (2) -i Van Breda werd de einduitslag 46 voor de Sas- senheimers. Rijnsb. BoysDe Musschen: 1—7 Het tweede elftal van Rijnsb. Boys het eerste staat nog „au grand complet", op de schorsingslijst! was uiteraard kansloos tegen de Rotterdamse tweede klasser, die, in tegenstelling tot vorige week tegen Quick Boys, nog volledig uit kwam ook. Het klasse-verschil wa duidelijk, dat de cijfers 17 de houdingen eigenlijk nog niet eens goed weergeven! Bloembollensterrit niet doorgegaan Daar er slechts drie aanmeldingen i ren binnengekomen, is de bromfietsen- sterrit naar de „Keukenhof" in Lisse niet doorgegaan. Ordelman zweefvliegkampioen van Nederland G. J. Ordelman van de vliegclub Teuge is Zaterdag tijdens de tweede en laatste ronde van de wedstrijd om het persoon lijk zweefvliegkampioenschap van Neder land, die op het KNWL-zweefvliegcen- trum Teriet werd gehouden, kampioen geworden. Hij wist een afstand va km af te leggen. .Ronde van Noordwijk" voor J. F. den Tonkelaar Belangstelling van het publiek neemt toe Onder auspiciën van de Noordwijkse politiesportverenlging werd Zaterdag middag voor de vierde maal de ronde Noordwyk gelopen over een afstand ongeveer 5 km. Toen hoofdinspec teur Merkelbach het startschot loste, be gonnen de 27 deelnemers de strijd. Favoriet was de winnaar van verleden jaar, de bekende „Holland"-loper J. F. den Tonkelaar. En inderdaad, deze zeer goed getrainde athleet wist al vrij spoe dig de kop te nemen, en deze voorsprong stond hij niet meer af. Zijn voorsprong bij de finish was echter niet zo groot als verleden jaar, al bedroeg die toch nog bijna 12 seconden. De einduitslag werd: 1. J. F. den Tonkelaar in 15 min. 34 2. J. W. v. d. Berg 15.45,8; 3. C. Noorder- meer 16.2; 4. P. Plug 16.16,2; 5. L. v. d. Put 16.33,6; 6. A. de Vries; 7. Th. van Oosten; 8. M. de Ridder; 9. A. v. d. Berg; 10/11. G. Hiep en L. Caspers. De ver- enigingsprijs werd definitief gewonnen door de voetbalclub S.J.C. met 22 p., 2e werd „De Bataven" met 24 pnt. In „De Landbouw" werden de prijzen door burgemeester Van Berckel uitge reikt. Spr. vond het leuk, dat allerlei sportieve evenementen in Noordwijk plaats vinden. De heer Den Tonkelaar dankte namens de lopers voor de perfecte organisatie en de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Hoofdinspecteur Merkelbach tenslotte dankte de athleten voor hur prestaties en wees er op, dat de belang stelling v< deze ronde toeneemt. Zwemkampioenschappen van Alphen brachten verrassingen Joep Jongeleen onttroonde Coen van der Bijl Negentien dames en heren op de 1000 meter en 15 meisjes en jongens op de 500 meter hebben Zaterdagmiddag in het Aarkanaal stryd geleverd om een Alphense kampioenstitel in de wacht te slepen. Een goede prestatie leverde de 16-jarige Joep Jongeleen, vorig jaar jeugdkampioen, die de kampioen van de senioren, Coen v. d. Byl, royaal klopte en daarmede de titel veroverde. Het weer hield zich uitstekend tijdens de wedstrijden en de temperatuur viel ook niet tegen. De belangstelling van de zijde van het publiek was niet groot. Eerst werd door 13 meisjes en 2 jon gens beneden de 16 jaar strijd geleverd op de 500 meter. Tot ongeveer 25 meter voor de finish lagen Hetty van Campen en Emmie Mulder practisch gelijk. Toen moest de eerste, die zich wellicht wat te veel gegeven had, de strijd staken en zij verliet het water. Emmie Mulder won royaal. Tijd 11 min. 51 sec; 2. Ria van Deursen 12 38 9; 3. Corrie Gorree 12 59 2; 4. M. Haasbeek; 5. S. v. d. Bey; 6. Ada Lammers; 7. Nellie Gorree; 8- Bep Ver kerk. Bij de twee jongens won J. Kal- tenecker. die achter het eerste meisje was in 12 min. 23.8 sec. 2. Hans de Jong 14263. Ook op de 1000 was het „zwakke" ge slacht het sterkst vertegenwoordigd, waarby tal van oudere dames aan de jongèren het goede voorbeeld gaven- Want het is ons een raadsel, waarom niet meer zwemmers uit onze gemeente aan deze prestatietocht deelnemen. Er startten 12 dames en 7 heren. Direct Nog 4 leagueclubs ongeslagen: Bolton, Notts County, Carlisle en Oldham De 72-overwinning van Newcastle United op de kampioenen Tottenham Hotspur was wel de grootste verrassing van de league afgelopen Zaterdag. Dp zege was des te opmerkelijker door het feit, dat Newcastle zonder zijn midvoor Jackie Milburn speelde. Milburn werd echter op waardige wijze vervangen door de Chileen Robledo, die de hattrick ver richtte. Sunderland, de andere ploeg uit Noord-Oost-Engeland, had minder suc ces. Op Highbury ging Sunderland tegen Arsenal met 30 ten onder. Deze wed strijd trok de meeste belangstelling. Er waren niet'minder dan 66.137 toeschou- Meer spanning bracht het treffen tus- Communist viaagt: Vier doden bij de oefening Mars? Twintig anderen, zouden ernstig gewond zijn Het Eerste Kamerlid Schoonenberg (C.P.N.) heeft minister Staf schriftelijk gevraagd of het waar is, dat tijdens de onlangs gehouden militaire oefening Mars vier militairen van de 21ste regiments gevechtsgroep dodelijk zijn verongelukt en twintig anderen ernstig werden ge wond. Voorts vraagt hij of het waar is, dat tijdens deze oefening tanks over Bchuttersputten hebben gereden en daardoor van een militair een hand werd afgekneld en van een ander een been. De heer Schoonenberg vraagt verder o.m., of de minister wil bevorderen, dat de namen van de bij militaire oefeningen verongelukte militairen ln de toekomst door de legerleiding worden bekend ge maakt. Nederlandse leden van Uniehof in Djakarta De Nederlandse leden van het Uniehof zyn Zaterdag in Djakarta gearriveerd. ZÜ werden verwelkomd door hun Indo nesische collega's. Maandag en Dinsdag worden informele bijeenkomsten gehou den en Woensdag zal de zitting formeel beginnen. Na afloop van de zitting, die twee weken duurt, zullen de Nederl. le den met de Oranje naar Nederland terug keren. Minister president Sukiman biedt Maandag een diner aan. „Internationaal Vredesfonds" van regering gevraagd De Nederlandse Beweging tot bevorde ring van internationale vrede en van in ternationale veiligheid heeft regering en volk in een oproep uitgenodigd ge zamenlijk een Internationaal Vredesfonds of Opbouwfonds in het leven te roepen, waarvan de gelden uitsluitend mogen worden besteed voor de economische en ■ociale verheffing van de gebieden bui ten ons land, die in hun ontwikkeling »tjn achtergebleven. sen Fulham en Charlton, waarin Fulham het eerste punt in de wacht sleepte, ter wijl twee minuten voor het einde de gelijkmaker tot stand kwam. Veertien dagen draait de Engelse com petitie nu en nog slechts vier clubs zijn ongeslagen. Het zijn Bolton Wanderers eerste divisie, Notts County in de tweede divisie en Carlisle United en Old ham Athletic in de derde divisie. In de tweede divisie blijken zowel Sheffield Wednesday als Sheffield United van plan zich weer zo spoedig mogelijk in de eerste divisie te spelen. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Arsenal—Sunderland 30; BlackpoolWolverh. Wanderers 3—2; Bolton Wanderers—Manchester United 1—0; Derby County—Stoke City 4—2; Fulham—Charlton Athletic 3—3; LiverpoolHuddersfield Town 21; Manchester City—Aston Villa 2—2; Middlesbrough—Burnley 50; Newcastle United—Tottenham Hotspur 7—2; Ports mouthChelsea 10; West Bromwich AlbionPreston North End 11. Tweede divisie: Barnsley—Sheffield United 34; Birmingham CityNotting ham Forest 02; Blackburn Rover: Coventry City 01; Cardiff City—Brent ford 20; Hull CityWest Ham United 11; Leeds UnitedEverton 12; Leices ter CityLuton Town 33; Notts County —Bury 21; Queens Park Ranger: Swansea Town I—1; Rotherham United Doncaster Rovers 20; Sheffield WednesdaySouthampton 3—1. waren het Coen v. d. Bijl, Hans van Campen en Joep Jongeleen, die er tus senuit gingen. Tot 250 m. zwom men ge lijk op- Van Campen moest toen loslaten i Jongeleen kwam iets voor. Iedereen dacht: met gratife van Coen, aar het feit, dat deze ziek geweest was daarom niet had kunnen trainen, wreekte zich. En hoewel Joep, door zig- :e zwemmen (hij was eens aan de overkant om 50 meter verder z'n hoofd bijna aan de lage wal te stoten) veel tijd verloor, kwam hij steeds meer voor te liggen en hij finishte in de bevredigende .-an 16 min. 37 sec.; 2. C. v. d. Bijl 17- 33; 3- H- van Campen 18 40; 4. P. v. d. Neut 22.26; (goed werk van deze junior, die op de 500 m mee had moeten zwem en stellig kampioen geworden zou zijn, wanneer hy niet te laat was gear riveerd); 5. L. van Deursen 23 2; 6. W- Lammers en 7. N. Vreeswijk. De dames lieten alle heren voorgaan en de eerste tikte aan na 26 min. 1 sec. Dit was Pauli Hofman; 2. Nel Schreuder 16.29; 3. mevr. Vis 29 54; 4. mevr. Zaun- brecher 34-10; 5 mej. J. Arlman; 6 mevr. Ketel-Vermeulen; 7. mevr. Mol-van Rijn. De organisatie was in handen van de Alphense zwemclub. De Alphense Red dingsbrigade, onder leiding van de heer Jb. de Raat. hield een oogje in het zeil- Om de wereldtitel dammen Roozenburg en Keiler speelden remise De eerste partij van de tweekamp om de wereldtitel dammen tussen Roozen burg en Keiler, Zaterdagavond te Utrecht gespeeld, is in remise geëindigd. Nieuwe voorzitter Kon. Belgische Voetbalbond Tot opvolger van de onlangs overle den voorzitter van de Koninklijke Bel gische voetbalbond, kanunnik Dessaih, Is de heer Georges Hermesse benoemd. Visserijgolfjes Eind goed, al goed De laatste marktdag van de vorige week heeft een goed besluit gevormd van een over het algemeen zeer bevre digende serie marktdagen en hier er daar liepen de prijzen zelfs nog op. Fijn- vis b.v. kreeg een duwtje omhoog, waar door de grote „lappen" ruim f 4 per kilo opbrachten. De haring, waarvan ni< overdadig veel werd aangevoerd, kon zich eveneens in een warme belangstel ling verheugen. De stijgende scholaan- voer drukte de prijzen nog niet. voor de grote en middelsoorten werd grif f 73 betaald, terwijl de kleintjes het wat kalmer deden met f 29 f 8. (De kwali teit schommelde erg). Schelvis kwam in het slechte hoekje terecht, waardoor slechts f \6 werd geboden voor de grote en f 28 f 16 voor de braat. De handel in wijting verliep eveneens vrij lusteloos: niet hoger dan tot f 15 per kist. Fortuinlijke schipper Bal De schipper van de Batavia houdt de wind mee, want zijn geringe vangst van 900 kisten Noordharing tijdens een 10- daagse reis viel zo gunstig in de markt, dat hij een besomming maakte van liefst f 16000. Van de verse-haringloggers werd de KW 41 de beste met f 7400 en de HD nam de hoogste besomming vai ?rse-visloggers voor zr-> rekening met 8060. Van de kotters deed de IJM 11 •n ?oede gooi met f 2720. Wat meer ruimte aan de overkant In de marktregeling op Engeland is een niet onaanzienlijke verbetering ingetre den door het feit, dat met ingang vandaag de Nederlandse trawlers ook in Aberdeen mogen markten tot een n mum van 1200 kisten daags. De Vios, die Vrijdag in Huil marktte en daar 1379 kit haring loste, heeft er een moeten laten, want 400 gingen naa vismeelfabrieken. Niettemin maakte het schip voor een 9-daagse reis nog f 18000. Beste dag De haringtrawllogger KW 161 had Za terdag een puik visserijtje: in enkele trekken haalde de bemanning ruim 450 kisten haring en 60 bijvis scheep. Maandagkoorts Iet was vandaag weer behoorlijk druk IJmuiden, want er lagen niet minder dan 3 trawlers, 13 loggers en 11 kotters de markt, die voor een ware stort vloed zorgden. De Mary, de Polderman de Sumatra hadden tezamen bijna 4000 kisten haring, waar 3 loggers in de vroe ge markt nog eens 1000 bijdeden. en de 10 loggers voor de tweede beurt hadden 5000 kilo tong, 200 kisten haring, 200 ma kreel, 420 schelvis, 234 diversen en nog wat andere rondvis. terwijl de 11 kotters 900 manden aanvoerden. Dinsdag ook aan de maat De Eveline, die vandaag is blijven .'erliggen voor morgen, zal met zijn 1400 kisten makreel en 400 bijvis vermoedelijk flink wat concurrentie van de haring- trawlers krijgen, hoewel nog niet vast- t hoeveel schepen er morgen aan de wal komen. Zaterdag binnen; KW 175 KW 21 KW 189 KW 94 KW 12 KW 41 KW 30 KW 34 KW 64 KW 155 KW 133 KW 108 KW 166 KW 140 KW 28 KW 53 KW 31 KW 107 KW 53 KW 59 KW 62 KW 210 KW 24 KW 26 KW 16 KW 25 en KW 77. Naar zee: KW 21 en KW 84. Zondag binnen: KW 69 KW 73 KW 7 en KW 85. Grootste trawler ter wereld De grootste motortrawler ter Wereld, de „Jutland", is m Denemarken ge bouwd voor een rederij te Bordeaux. Het schip meet 1600 br.t., heeft een 1400 I.P.K. dieselmotor en zal 60 koppen gaan tellen. Het is bestemd voor de ka beljauwvisserij op de New-Foundlandse banken en bij Groenland. Zoute naar West-Duitsland Er is 100.000 beschikbaar gesteld voor de invoer in West-Duitsland van gezouten haring uit Nederland. Verdrag voor de Stille Oceaan Amerika, Nieuw Zeeland en Australië hebben te San Francisco een verdrag on dertekend tot het verlenen van weder zijdse bijstand. Dit berust op dezelfde be ginselen als het Atlantisch Pact. Met het AmerikaansPhilippijnse verdrag en dat, hetwelk thans te San Francisco on dertekend gaat worden, is een netwerk van verdragen tot stand gebracht, dat de veiligheid in de Stille Oceaan beoogt. S.S.S.K. won met niet minder dan 71 Het was niet zozeer S.S.S.K.. de pittige Klaaswaalse club, die A.R.C. Zaterdag de das omdeed, dan wel het S.S.S., het stop- per-spll-systeem. dat in de tweede helft de Alphenaren een zware nederlaag toe bracht. Het werd n.1. na een stand, niet minder dan 71 gastheren. Dat a tal-. Beide ploegen op de eerste plaats Het was Zaterdag verrassend spel, wat Pernix I en III lieten zien. Vooral gezien het feit, dat de Leidenaren hun veld zes weken moesten missen voor werk zaamheden en de training dus practisch stil lag. Pernix I (bijna volledig) heeft de VOPS-wimpel op zeer duidelijke wijze weer gewonnen.' JYaast heel vlot spel zagen we weer eens ae oude schotvaar digheid. Van SNEL werd met 20 ge wonnen, maar tegen ODI kwam het schot pas goed los. Dat leverde een 41 zege op. Tenslotte werd VEO vol komen overspeeld en de oranjekragen haalden er een 50-overwinning uit Doordat de andere twaalftallen elkaar de punten afsnoepten, ontstond de vol gende eindstand: Pernix 3 gespeeld 6 punten (11—1) SNEL.... 3 2 (3—4) ODI 3 2 3—5) VEO 3 2 1—8) Wy voorspelden niet te veel, door het jonge Pernix III ook de beste kansen te geven tegen de tweede twaalftallen de andere vereniging. Tegen SNEL II werd het gelijk (11). ODI II ging met 40 ten onder en VEO leed een 02 nederlaag. De eindstand werd hier; Pernix III 3 gespeeld 5 punten (71) SNEL II.. 3 3 (3—3) ODI II.... 3 2 (3—6) VEO II ..3 2 (3—6) De vier verenigingen kunnen op een prettige middag terugzien, want er werd sportief gespeeld. Voor elk twaalftal was er nog een kleine verrassing, die specifiek Schiedams was Marathon te Enschede Fin Karvonen won overtuigend Te Enschede werd Zaterdag de derde internationale marathon gewonnen door de Fin Karvonen, in 2 uur 29 min. 02. Onze landgenoot Overdyk, die als zeven de binnenkwam, verbeterde met zijn tijd van 2 uur 43 min. 42 het Nederlands record op dit nummer, (oude record 2 uur 46 min. 37.2). De uitslag van de eerste tien luidt: 1 Karvonen (Finland) 2 uur 29 min. 02; 2 Cerou (Frankr.) 2 uur 35 min. 31.4; 3 Richards (G.B.) uur 39 min.; 4 Josset (Frankr.) 2 uur 42 min. 12.1; 5 Systad men in een ere-wedstrijd uitkwam. verband met feestelijkheden te Klaas waal. In het eerste kwartier waren de gast heren sterker, mede doordat de A.R.C.- verdediging teveel voor het eigen doel bleef hangen. Daarna kwamen de zaken in evenwicht en werden de roodbroeken zelfs wat sterker. Het was midvoor Bos, die na twintig minuten AR.C. de leiding gaf (0—1). Met pittig spel verstreek de eerste helft, die een 11 ruststand bracht Dat deed dus niets vermoeden van komende nederlaa- Maar jt zou spoe dig blijken. Roest en Van Wieringen ver zuimden n.l. als achterspelers do vleu gels van de gastheren te dekken (de halfspelers hebben tot taak de binnen- spelers te houden, de stopper bewaakt de midvoor). De S.S.S.K. links- en rechts buiten profiteerden prachtig van hur vrijheid. Het was toen spoedig 3—1. Bij A.R.C. ging men wat op elkaar lopen mopperen; doelman v. d. Mark deed z'n best niet meer en zonder veel moeite brachten de gastheren de stand op 7—1. Die uitslag was lang niet nodig ge weest; maar als de bezieling ontbreekt en men over en weer elkaar verwijten gaat maken, ja, dan is zoiets te wachten. Men kon het echter ditmaal nog als een lesje beschouwen, dat geen ;ad deed. Dat is volgende week ders. Het ontbreken van Den Hoed werd sterk gevoeld. A'dam) 2 uur 43 min. 42; 8 Soerensen (Denem.) 2 uur 46 min. 41; 9 Meskens (België) 2 uur 48 min. 09; 10 Van der Zande (Olympia, Halsteren) 2 uur 51 min. 39. E.V.C.-bestuurslid wegens fraude geroyeerd De bondsraad van de Algemene jond an werkers in chemische, voeding- en fabriekmatige bedrijven, aangesloten bij de E.V.C., heeft de secretaris-penning meester P. S. wegent financiële onregel matigheden ten nadele van deze organi satie ontheven van al zijn functies. Aan Zeer wijde perspectieven openen zich VAAK WORDT DE VRAAG GESTELD, of de atoomenergie, die thans slechts voorbestemd schijnt te zijn om het mensdom schrik aan te jagen, straks de mensheid toch nog veel gemakken zal brengen. Volgens dr Gerald Wendt, een bekend Amerikaans geleerde, staat de atoomenergie thans te onzer beschikking als een factor, die er toe kan bijdragen, de hui dige optimistische verwachtingen in vervulling te doen gaan. Zij kan, vol gens hem, energie leveren om al het werk te doen, dat er in de wereld te doen valt. Indien het eenmaal zo ver is, dan zullen industrie en welvaart niet gereserveerd blijven voor slechts de paar landen, die de beschikking hebben over steenkoolmijnen en oliebronnen. De volkeren zullen dan ge bruik maken van atoombrandstoffen, welke gemakkelijk en goedkoop overal in de wereld geleverd kunnen worden. Een kilogram van deze brandstof heeft slechts de omvang van een kleine citroen, doch kan even veel energie leveren als ruim 3000 ton steenkolen. Dr Wendt schrijft voorts: „Dit feit op zichzelf opent reeds vooruitzichten op vestiging van staalfabrieken in Zuid- Amerika, katoenfabrieken in Egypte, chemische fabrieken in India en Indone sië, kunstmestfabrieken in alle delen van Azië en bijgevolg betere oogsten meer voedsel. Atoombrandstoffen kun nen in streken met lage temperaturen warmte verschaffen en in tropische ge bieden voor de nodige koeling zorgen, niet te vergeten de electrische stroom welke zij voor de steden en huishoude lijk gebruik in alle delen kunnen leveren. Zij kunnen bijdragen tot de aanleg van goede verkeerswegen uitgebreid electrisch spoorweg net, grootse irrigatiewerken ln gebieden welke thans onvruchtbaar zijn, nieuwe mijnen en nieuwe bosbouw, tot gere productie van de landbouw verhogen van het welvaartspeil. Dit al- vrijwel de gehele wereld, slechts afhankelijk van eer> nieuwe hoe veelheid energie, welke geleverd kan worden door het uranium". Met behulp van deze energie kan net werk verricht en kunnen de goederen geproduceerd worden. Een kleine trac- verricht thans het werk van 100 paarden, doch heeft behalve benzine en olie geen voedsel nodig. Een stoomma chine van een trein of een fabriek levert 1000 pk of meer en ontleent haar energie goedkope steenkolen. De huidige industrië beschaving is van deze brand stof afhankelijk. Doch aangezien steen kolen niet goedkoop zijn, kan de Indu strie beter gebruik maken van atoom brandstoffen en atoommachines welke vermogen van 10.00° pk r' meer ont wikkelen, Atoom-energie die dag en nacht zonder enige onderbreking door kan werken waarmede alles kan worden vervaardigd van materialen af tot kle- 1 de mens verder veraangenaamt toe, in alle lan- .n de wereld, in Alaska, Siberië Zuidpool en alles wat daar tussen ligt. Voor allen Die landen welke gebrek aan steen kool en olie hebben zullen in de eerste plaats met atoom-energie gebaat zijn. En het is daarom van zoveei belang dat de Verenigde Staten aangeboden hebben kennis op het gebied van de atoom-t installaties ter beschikking de U.N.O. te stellen op voorwaarde dat hiervan geen gebruik zal worden ge maakt voor de vervaardiging van wapen tuig. Inmiddels worden fn de Verenigde Staten de onderzoekingen op het gebied atoom-machines energiek voortge zet De heer Gordon Dean. de Voorzitter de Amerikaanse Commissie Atoom-Energie, schat dat vrijwel 75 pet van alle kosten, welke aan onderzoekin gen worden besteed en hetzelfde percen tage van de bereikte resultaten waarde zullen blijken te zijn voor lievende doeleinden. Hieruit blijkt dat vertrouwen stelt in het gebruik van nieuwe atoom materialen tot heil van de mensheid. Indien deze veronderstelling juist ls, dan openen zich nog wijdere perspectie ven. De luchtvaart zou bijv. een nieuw tijdperk kunnen ingaan indien de vlieg tuigen door atoommotoren gedreven zou den kunnen worden. Vliegen zou goed koop zijn en binnen ieders bereik komen Een groot verkeersvliegtuig op de trans atlantische route moet thans voor elke vlucht 38.000 liter benzine met wicht van ongeveer 30 ton innemen. In dien gebruik zou worden gemaakt van atoommotoren dan zou de benodigde brandstof hoogstens 10 20 gram wegen Het zelfde vliegtuig zou dan 30 ton meer vracht of 300 extra passagiers kunnen Wanneer het niet langer nood zakelijk is een groot gewicht aan brand te voeren, dan zou vliegen even goedkoop worden als elke andere vorm transport. De mensheid zou zich vrijelijk van vliegmachines rijdend Bovendien zou het vliegbereik van zulke vliegtuigen veel groter zijn, aan gezien zij nooit gebrek aan brandstol behoeven te krijgen en evenmin de reis behoeven te onderbreken om brandstol in te nemen. Het is inderdaad een feit. dat men er nog niet in geslaagd is atoom- motoren te bouwen, doch hierbij mogen wij niet over het hoofd zien dat 50 jaren geleden vliegen nog een toekomstdroom was en dat de eerste transatlantische vlucht welke inderdaad een ware sen satie veroorzaakte, pas 32 jaar geleden is volbracht. Het is evengel niet waarschijnlijk dat atoomenergie die algemene toepassing zal vinden waarover men zo dikwijls hoort spreken. Atoommotoren en brand stoffen zouden waarschijnlijk niet op kleine schaal gebruikt worden, en waar schijnlijk zullen er geen door atoomener- De atoomklok. Men heeft de klok deze naam gegeven, omdat haar tijd aanwijzing uiteindelijk gebaseerd is op bepaalde periodieke gebeurte nissen, die zich in het binnenste der atomen, de bouwstenen der materie, afspelen. De klok loopt nauwkeu riger dan welk uurwerk ook. gie gedreven automobielen komen, geen atoomkachels voor de verwarming van de huizen, geen atoomstrijkijzers of lam pen. Dit houdt direct verband met hei feit dat een gedeelte van de energie welke vrijkomt bestaat uit gevaarlijke stralen. Bij grote motoren en in fabrie ken kunnen deze stralen opgevangen De Amerikaanse geleerde dr Gerald Wendt, die een artikel heeft geschreven, waarvan we hiernaast een gedeelte hebben overgenoxnen, is ten volle bevoegd, zich over de ontwikkeling van de atoomenergie uit te laten. Hij heeft reeds twee boeken over dit onderwerp geschreven onder de titel „Het begin van de atoom eeuw" en „Atoomenergie en de waterstofbom". Als chemicus en als schrijver over wetenschappe lijke onderwerpen heeft hij naam gemaakt; hij hield voorts vele le zingen over deze onderwerpen. Dr Wendt was werkzaam in de han del, bij opvoedkundige instellin gen en bij tijdschriften, o.a. als wetenschappelijk redacteur van „Time", het bekende Amerikaanse tijdschrift, en als schrijver van hoofdartikelen voor „Science Il lustrated". worden bijv. door dikke muren, doch in kleine installaties zouden deze stralen gevaren opleveren. Vandaar dat atoom energie voor huishoudelijk gebruik uit sluitend in de vorm van electriciteit ot stoom in een centrale zal worden opge wekt om dan door een laagspanningsnet of door buizen naar steden, dorpen en fabrieken gebracht te worden. Het gebruik van atoom-energie in vele verschillende vormen zou het leven vol komen anders maken dan thans. Doen een veel grotere revolutie zal zich op andere gebieden voltrekken, dank zij de nieuwe kennis welke onderzoekers op het gebied van de medicijnen, de chemie de landbouw en natuurkunde zullen ver garen door middel van nieuwe hulpmid delen, waarmee nieuwe wegen geopend zullen worden voor onderzoekingen wel ke op hun beurt nieuwe gebieden zullen ontsluiten, evenals de uitvinding van de microscoop vele jaren geleden. Geheim Niemand heeft byv. tot dusverre kun- ïn vaststellen hoe de groene planten gebruik maken van de zonne energie de groei van bladen, takjes en vruchten met behulp van water en kool- uit de lucht. Toch berust hierop het gehele principe van het leven. Zonder dit zouden er geen planten zyn en zonder planten zouden de dieren niet kunnen bestaan. De wereld zou dan kaal en naakt zijn. Men tracht dit geheim op te lossen met gebruikmaking van koolzuur dat in de atoomovens radio-actief ge maakt wordt en daarna door de straling duidelijk te zien geeft, welke weg het volgt. Hierdoor is het mogelijk geworden de chemische reacties in de planten op oet te volgen. Dan zal het mogelijk ae plantengroei uoeiti eiiende wyze te bevorderen, en op deze wijze de oogst van de in cultuur gebrachte grond te verdubbelen, nog gezwegen van het in cultuur brengen van nieuwe gron den, of zelfs van de bodem van de zee. Op deze wijze zal het tevens mogelijk worden de inwoners die e wereld bevoi- van voldoende voedsel te voorzien hongersnood te voorkomen, een ramp welke er thans de oorzaak /an is dat net huidige aantal van twee milliard nog te groot blijkt om behoorlyk gevoed te worden. De aarde zal dan veel dichter bevolkt zyn dan thans, doch atoom-ener gie zal cr voor zorgen, dat de grotere be volking gevoed wordt. Staat had advocaten moeten toelaten (Van een onzer verslaggevers) J~\E HAAGSE SPEELCLUB ARISTO is Zaterdag door de vice-president van de Haagse rechtbank, mr A. J. Paulus, onontvankelijk verklaard m haar, tegen de Staat gerichte vordering. In kort geding had mr S. van Oven Maandag jl. voor deze president verzocht het politie-optreden tegen de speelclub op 3 Augustus jl. onrechtmatig te verklaren, de Staat te be velen zich te onthouden van verdere-maatregelen en hem te gelasten het in beslag genomen spelmateriaal terug te geven. Ten aanzien van de eerste en laatste verklaarde de president zich onbe voegd. De tweede eis: zich te onthouden verdere maatregelen, wees de president af. De overheid, zo overwoog hij, han delde uitsluitend ln het belang Een toekomstbeeld, zoals een Amerikaanse ontwerper het zich droomthet atoomvliegtuig, kruissnelheid 2400 km per uur, verticale landingen met behulp van tegenraketten, brandvrij bij ongelukken en gebouwd van titanium. strafvervolging. Op goede gronden kon' zij aannemen, dat in de Aristoclub ha zardspel bedreven werd. De bevelen tot inzekerheidstelling vol deden, hoe summier zij ook waren, aan de wettelijke vereisten. Wel is waar was het niet toelaten van advocaten tot de verdachten in strijd met de wet, doch dit feit, hoe betreurenswaardig ook en door gedaagde niet voldoende geëxcu seerd met een beroep op het grote aan tal gearresteerden, kan niet leiden tot toewijzing van dit deel van de els. Ten aanzien van de eis tot teruggave overwoog de president, dat het nemen ven een dergelijke beslissing niet aan hem staat. De eis werd in zijn geheel afgewezen en de eiser, dus Aristo, kreeg de kos ten, berekend op f 100.— te dragen. De uitspraak werd door vele Aristo- leden bijgewoond, die zich kennelijk onthutst toonden. Mr S. van Oven verklaarde nog niet te weten, of hij van deze beslissing in hoger beroep zal gaan. Reeds 38 Nederlandse experts door U.N.O. uitgezonden Het aantal experts dat onder toezicht van de Ver. Naties is uitgezonden voor technische bijstand aan minder ontwik kelde gebieden is van 31 December jL tot eind Juni gestegen van 54 tot 384. Aan het einde van dit jaar zal het vermoe delijk ruim 1300 bedragen. Eind Juni waren er 33 Nederlanders uitgezonden. Ons land nam daarmee een derde plaats in na de Ver. Staten met 120 en Engeland met 49 deskundigen. De Ned.-Belgische N.V. Tudor Ac cumulatoren MU te Amsterdam zal in Leiden een fabriek bouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4