Nieuwe installatie voor het doorlichten op longtuberculose en longkanker Resultaat van samenwerking tussen Leidse en Delftse fabriek Amerikaanse studiebeurzen en reistoelagen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 Twee personen per minuut Bij Smits rÖntgen-apparatenfabriek te Leiden is op het ogeiïblik een ge heel nieuwe installatie voor massa-bevolkingsonderzoek in fabricage. Het gebruik van dit schermbeeld-apparaat betekent voor het onderzoek naar longtuberculose en longkanker, dat men vlugger en toch nauwkeurig grote groepen van de bevolking onder de loupe kan nemen, terwijl het een aan merkelijke besparing betekent op het film-materiaal. Bovendien kost het apparaat zelf een derde goedkoper dan de Amerikaanse toestellen, waar mee tot nu toe werd gewerkt. Het nieuwe apparaat komen door een nauwe tussen Smits Röntgen-apparatenfabriek en de optische fabriek Odelca te Delft, terwijl dokter D. P van Kammen, die het eerste apparaat bestelde voor de stich ting Betudo te Dordrecht, waardevolle' aanwijzingen gaf bij de constructie. Het toestel wordt ook in zijn onderdelen ge heel in Nederland gefabriceerd, voor het grootste gedeelte in de fabriek van Smit zelf. De installatie bestaat uit een foto- röntgenstatief, een Odelca-apparaat met belichtingsautomaat, een röntgendla- gnostiekapparaat met ..propensator", een „Rotalix'-röntgenbuis en loodwanden met loodglasramen voor het bedienend personeel. Het foto-röntgenstatief is zeer stabiel uitgevoerd, zodat er geen speciale be vestiging op de vloer nodig is. De cen trale voet met zuil is van aluminium; deze voet en zuil dragen de röntgen- camera en door middel van twee dragers van staalplaat de röntgenbuis met om hulling. De uiitbalancering van de camera en de röntgenbuis is zo, dat de hoogte instelling vederliobt en zonder enige krachtsinspanning kan worden uitge voerd. Met behulp van een arrêteer-in- riohting kan iedere gewenste hoogte nauwkeurig worden ingesteld en ge fixeerd. Wat het Odelca-apparaat betreft: bij deze spiegelcamera is een belichtings- automaat geconstrueerd, bestaande uit een fotocel, ingebouwd in een schakel kastje. De op het lichtscherm vallende dosis licht wordt door een automaat ge meten en zodra de gewenste zwarting van de film bereikt is, wordt de buis- Stroom uitgeschakeld. Hierdoor wordt een gelijkmatige belichting verkregen, onaf- steld, nadat het uit de speciaal daarv ingerichte auto is gehaald, demonstreer de Zaterdagmiddag een groep personeels. leden van Smit. Binnen '10 minuten was alles kant en klaar, zodat de helpsters achter hun loodwanden konden begin nen met hun: „In-ademen, adem inhou den, ademt u maar uit". Dan schoof weel een 7 bij 7 cm stukje film voor de spie gelcamera en werd nauwkeurig, ook tot in de hoeken, de borstkas van de „pa tiënt" gefotografeerd. Tegen 70 per uur met de gangbare apparatuur kunnen er hier 120 tot 150 per uur voor de lens ko men. Wat dat betekent voor het massaal onderzoek naar longtuberculose en -kanker, behoeft nauwelijks betoog. De in Nederland reeds opgedane erva ringen hebben bewezen, dat de fotogra fische resultaten van dit nieuwe appa raat tot de beste ter wereld kunnen wor den gerekend, terwijl men bovendien f 3 per opname bespaart. Men is daarom van plan de strijd aan te binden met de giote leveranciers van deze soort appa raten op de wereldmarkt. doorlichtingsapparaat. De mens in zijn vrije tijd Morgen weer wagenspelen Als het weer goed is, zullen morgen weer wagenspelen worden- gehouden, er wel op de volgende punten: Hyacinthen- plein, De Genestetplein en Slachthuis De programma's luiden: Hyacinthenplein: 8 Uur tot half 9: volksdansen door de groep van de A.J.C. Half negen tot half 10: concert door „De Post"; programma: 1. The great little Army. 2. Tweede Grande Ouverture. 3. Kaiserwalzer. 4. Steeds voorwaarts. 5. Finlandia. 6. Blaze Away. De nummers zijn gecomponeerd resp. door: K. Alford, L. Langlois, Joh. Strauss, M. Bolderdijk, J. Sibelius en J. Furgeot. Half 10 tot 10 uur: wagenspel door het Werkverband Katholiek Amateur toneel en de N.A.T.U. van het stuk „Wie een kuil graaft...." (een klucht uit de vijftiende eeuw van L. Chancerel). De Genestetplein: Half 8 tot 8 uur: wagenspel (zie bo ven). 8 tot 9 uur: concert door D.V.V. 9 Uur tot half 10: volksdansen. Slachthuisplein: Half 8 tot half 9: concert door T. en D. Half 9 tot 9 uur: wagenspel (zie boven). 9 Uur tot half 10: Volksdansen. Collecte kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding, die Vrijdag in Leiden werd gehouden, heeft f 3000 opgebracht. Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: B Meindersma en J H Jordaan, Den Haag-Haaksbergen. ONDERTROUWD: L Reedijk en A A Maasdam, Numansdorp; C Spanjaard en K R Bower, Tokio. GETROUWD: B L C F Baron van As- beck en dra. A M Boissevain, Masterton (Nw. Zeeland). J B v Swol en E Mater, Amsterdam; J Verwey en J J Tilbusscher, Haarlem. BEVALLEN: Mevr. Zuidhof-Rutgers, z. Bilthoven: Ivlevr. Snoek-Poortman, z, Rot terdam. OVERLEDEN: M Leenheer Jzn. m, 67 j. Barendrecht; Dr A L Brenninkmeyar, m, 57 j. Mettingen (Westf.) Did.; B Goosen, m, 94 j. Harderwijk; A H C Heuff, m, 70 j. R'dam, A M Tholen-Krak, v, 87 j Doorn. B G Joosten-Schubert, v, 76 j. A'dam; I J Binnerts, m, 57 j., dir. A'damse Bank, Enkhuizen; L Ch Stern-Giessow, v, 45 j- A'dam; J Warchalowsky-Verwey, v, Wee n-en; P A Hofland, m, 57 j. A'dam; G M ten Cate Hoedemaker-Blijdenstein, v, 74 j. Twello; mr W E Monod de Froideville, m, 59 j. Utrecht. Beschikbaar voor studenten en a.s. studenten Voor het studiejaar 1952'53 zal >n aantal Amerikaanse studiebeurzen reistoelagen voor Nederlandse studen ten beschikbaar worden gesteld. Deze worden in twee categoriëen ingedeeld, (1) gehele of gedeeltelijke vergoe ding door de Amerikaanse regering in dollars van de kosten verbonden aan het studieverblijf in de Verenigde Staten; (2) tegemoetkoming in de kosten voor studie en levensonderhoud door particu- Amerikaanse instellingen. Voor beide categorieën, evenals voor diegenen die hun studie in de V.S. zelf kunnen bekostigen, stelt de Amerikaanse rege ring reiskosten in guldens (reiskosten heen en terug van de plaats van i: ning tot de plaats van bestemming) be schikbaar. Voor incidentele onkosten zullen gegadigden zelf een klein bedrag moeten fourneren. Alleen zij, die universitaire studie beogen, kunnen m beurs in aanmerking komen. Aan dit programma wordt deelgenomen door de Amerikaanse regering (in het kader van de Fulbright Convention met de uitvoering waarvan de U.S. Educa tional Foundation in the Netherlands be en in het kader van het Ameri- uitwisselingsprogramma van krachten en studenten), het Instituut internationaal onderwijs (in samenwer king met het Nederlands-Amerikaans Genootschap) en diverse particuliere ganisaties in Nederland en de Verenigde Staten. Gegadigden moeten aan de volgende sen voldoen: 1. Zij moeten de Nederlandse nationa liteit bezitten; behoorlijke kennis van de En gelse taal hebben: i goede gezondheid genieten: het bezit zijn van de volgende jongeren (17 tot 22 jaar) die hun studie willen voortzetten aan een college, public high school of preparatory school: einddiploma van een instelling ddelbaar of voorbereidend hoger onderwijs in het studiejaar 1952; ouderen (tot 35 jaar): (1) can- didaatsexamen of een daarmede gelijk gesteld examen; (2) doctoraal voor stu denten in de rechtswetenschappen; (3) De heer K. Rep Koninklijk onderscheiden Zaterdag is burgemeester jhr mr F. H. m Kinschot naar het filiaal van Albert Heijn in de Haarlemmerstraat getogen, r "de chef, de heer K. Rep, die 40 jaar in dienst was, de eremedaille in zil verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. op de borst te spelden. De jubilaris werd ook toegesproken imens de directie door de héér G. Heijn, die hem een draaglint voor de medaille en enveloppe aanbood. Tenslotte >prak de onderdirecteur, de heer D. Ter- Deze overhandigde de heer K, Rep het getuigschrift van de Ned. maatschap oor nijverheid en handel. De heer was reeds drager van het gouden kruis van verdienste, de hoogste onder- icheiding van de firma, die hem bij zijn 25-jarig jubileum was uitgereikt. artsexamen voor medische studenten (al- n het studiejaar 1952); zij moeten serieuze studieplannen hebben: Nederlandse studenten, die aan boven genoemde eisen voldoen en die voor een beurs en/of een reistoelage in aanr- r- king wensen te komen, dienen zo spoe dig mogelijk, en uiterlijk 10 October 1951, onder opgave van le-":id en studie, for mulieren aan te vragen bij het Neder- land-Amerika Instituut, Museumplein 4, Amsterdam (tel. 22280). Voor mondelinge inlichtingen kan men zich dagelijks van 10 tot 12 uur bij het Instituu* vervoegen. Eerste levensmiddelen voor hongerend India „Nog in September een tweede schipl" In aanwezigheid van vele belangstel lenden werd in de Merwehaven te Rot terdam de eerste zending levensmiddelen officieel overgedragen aan de regering van India. Het jachtig bedrijf van lossen en laden stond een ogenblik stil voor korte plechtigheid. De loods met honder den kisten gecondenseerde melk. melk poeder, babyvoeding enz. was feestelijk versierd. Prof. dr F. D. K. Bosch, voorzitter var de vereniging Nederland-India, gewaag de met vreugde van deze eerste resulta ten. Jan Peters, secretaris van de Ned. Jeugd-Gemeenschap, gaf een kort over zicht van de tot dusver gevoerde actie. Een fleurig geklede deputatie van de Ned. Jeugdorganisaties met vlaggen en vaandels bood de wnd. gezant van India ter symbolisering van de overdracht kist melkpoeder aan. De wnd. gezant sprak namens zijn regering zijn grote kentelijkheid uit voor dit Nederlandse blijk van daadwerkelijk hulpbetoon. Onmiddellijk daarop werd met de lading begonnen. De grote hijskranen gingen weer aan het werk. In de late avond vertrok dit eerste schip, de Indian Endeavour, naar Calcutta met 45 ton levensmiddelen aan boord, bestemd voor de hongergebieden in India. Maar er nog méér nodig! De Ned. Jeugd-Gemeenschap geeft als motto uit: nog in September een tweede Koopt daarom voedselbonnen bij het plaatselijk comité, de „Leidse Jeugd- Actie, Stadhuis, kamer 3, tussen 12 en 3 uur. tel. 20041 of stort op girorekening 558510 t.n.v. de stichting Leidse Jeugd- Actie. Doe het direct, want snelle hulp is dub bele hulp G.Z.B.-zendingsavond in „Prediker" De hulpvereniging Leiden van d< Geref. Zendingsbond in de Ned. Her vormde Kerk houdt morgenavond om irin gebouw „Prediker" een Zen dingssamenkomst. Ds R. Bartlema var Ridderkerk hoopt te spreken. Leidse schadevrij-rijders gehuldigd Van Gend en Loos prijst zich gelukkig, niet minder dan 250 chauffeurs in haar midden te hebben, die de knappe pres tatie hebben geleverd om vijf achtereen- 'olgende jaren schadevrij te rijden. Za terdag werden zij allen in Utrecht door de directie gehuldigd. Onder hen bevon den zich ook vier Leidenaars t.w. de be- P. Th. Hogeboom, G. M. van Os, P. H. Ramp en B. van Veen. Oudervereniging Leidsche Buitenschool In de laatstgehouden ledenvergadering •an de oudervereniging van de Leidsche Buitenschool is het bestuur als volgt samengesteld: de heer W. van Steenber gen voorzitter, de heer A. Weeda eerste secretaris, de heer P. H. Stikvoort tweede secretaris en mevrouw Stikvoort aris. In de functie van penningmees ter kon nog niet worden voorzien. Collectetocht Concordia Bij goed weer zet de Chr. muziek vereniging „Concordia" haar collecte- tocht voor het uniformen- en instru mentenfonds voort. Ruim 200 bromfietsers cirkelden door Oegstgeest en omstreken Leidenaar kreeg de eerste prijs De ingang van het kasteel Oud-Poelgeest vertoonde Zaterdag even het aspect van een bijenkorf, toen er niet minder dan 230 deelnemers aan de Solex-oranjerit bij eenkwamen om hun startkaarten in ontvangst te nemen. Er was een puzzlerit van ruim veertig km uitgeschreven. Tussen twee en drie uur vertrokken de deelnemers op de gezette tijden. De tocht ging eerst naar Rijnsburg, waai het bouwjaar van de Ned. Her vormde kerk moest noteren. Via Kat- wijk-Binnen voerde de tocht langs de watertoren en de duinen naar Katwijk Zee, waar het rijwielpad naar Was- ar met al zijn ups en downs moest worden genomen. Binnendoor vervolgde men zijn weg en kwamen de rijders langs het vliegveld Valkenburg weer in Kat wijk om vervolgens over de sluis er langs de kalkovens via de Vinkeweg weei Oegstgeest te belanden. Op het A.S.C.- terrein was de finish, waar de achttien deelnemers, die zonder strafpunten binnengekomen, nog een kleine klas sementsproef moesten afleggen op de grasmat. Niemand van de achttien ging foutloos door. Algemeen was mening, dat het parcours voerde door nooi gedeelte van onze provincie, van de deelnemers heeft er i Solex-wandeltocht van gemaakt, daar band van zijn rijwiel ergens op de weg klapte. Dat hij toch nog op tijd binnen kwam, was een prestatie. De organisatie bij start en finish was i handen van de Oranje-vereniging on der leiding van haar voorzitter, de heer in Weizen. Terwijl de rijders drup pelsgewijs binnenrolden en een Solex auto niet alleen service maar ziek gaf, schrokken op een zeker ogen blik de wachtenden van een hevige knal ;en vuurpijl, die bij de explosie grote reclamezak ontplooide. Deze kwam echter spoediger naar beneden dan de echte luchtballon, die op enige afstand het finish-terrein rustig in Noord- Oostelijke richting wegdreef. Na de klassementsproef reikte de Solex-organisator, de heer J. Drewes, de prijzen uit. De heer F. J. Barens te Lel den kreeg als eerste-prijswinnaar een. rijwiel. De tweede prijs, een geldprijs, ging naar de heer G. Jeursen te Loos duinen, de derde prijs naar de heer L. Terphanin te Den Haag. de vierde naar de heer A. Heemskerk te Voorburg. Tussen vertrek en aankomst had de jeugd van Oegstgeest haar wedstrijden, die de Oranjevereniging destijds had ver schoven van de tegenwoordige naar de oude Koninginnedag. Op het terrein krioelde het dan ook van jongens en meisjes, die onder de vrolijke tonen van een versterker bij verschillende spelen hun krachten maten. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Peter A. z. v. P. Sieval C. Chaudron; Maria E. d. v. W. L. Re- naud en G. Nooij v. d. Kolff; Hermanus F. z. v. H. J. J. v. d. Eshof en H. Tegelaar; Wim z. v. J. H. v. d. Veld en W. H. Weeren; Catharina d. v. J. Stavleu C. Stouten; Antonie z. v. J. van Egmond en M. J. Verhart; Hendrica M. d. W. Geuke en J. W. v. d. Meer; Jacobus z. v. C. de Roode en S. de Nobel; Dina C. d. v. D. van Hameren en J. E. Duiven voorden; Margje d. v. W. H. v. d. Berg en M. G. W. Hoogervorst. Overleden: A. Zierikzee, wedn., 77 Jr; W. Schellingerhout, man, 43 jr; M. Lan- desbergen, wed. van Karei, 73 jr. Rijksuniversiieitsmanege opgeheven De rijksuniversiteitsmanege aan de Kaiserstraat is Zaterdag officieel opge heven. De exploitatie bleek niet meer lonend te kunnen zijn. Trein snelde door open Vink-overweg Haagse bus en Leidse auto voor ramp bewaard Een bus uit Den Haag met 23 perso nen en een bestelauto uit Leiden zijn Vrijdag bij de spoorwegovergang bij de Vink voor een ramp bewaard, toen een trein uit de richting Leiden met grote snelheid naderde en de overwegwach ter had verzuimd de bomen neer te laten. De bus was twintig meter van de overweg verwijderd, toen de chauffeur tot zijn hevige schrik de trein zag voor bij daveren. Hij remde zo krachtig mo gelijk. De bestelauto uit Leiden had het nog moeilijker. De bestuurder ging op zijn rem staan en kon de wagen op enkele centimeters van de spoorbaan tot stil stand brengen. Te begrijpen, dat de man nauwelijks meer op zijn benen kon staan. De overwegwachter verklaarde, dat hij geen bericht had ontvangen over de nadering van de trein. Knaap door wielrijder aangereden Toen de 4-jarige F. v. S. Zaterdag de Stille Rijn oveirstak werd de knaap door wielrijder aangereden. Met een ge broken linker onderbeen moest hij door de E.H.D. naar het ziekenhuis worden /ergebracht. Jongen te water De 3-jarige J. S. uit de Kraaierstraat viel bij de rustieke brug _..n de Zoeter woudsesingel in het water. Een onbekend gebleven man sprong het kind gekleed i bracht het op het droge. De jongen had geen letsel bekomen en werd door de E.H.D. naar huis gebracht. Textiel gestolen Zaterdag werden de 47-jarlge J. G.S. en haar zuster, de 24-jarige N. M.—S. betrapt op het stelen van textiel. De da mes zijn in verzekerde bewaring gesteld. In het geitenwetije Gevestigde en vertrokken personen In de week van 27 Augustus t/m 1 September GOT® =aas Te Lelden vestigden zich: W. Blok, bouwk.tekenaar, Herengracht 39; J. OlthofBroekhuizen, Waardstraat 43; J. J. van Buren, C. Huygenslaan 49; A. A. C. Devilee, rijksambtenaar, Stiel tjesstraat 12; J. M. E. LiemDistelvelt en familie, Oude Singel 132; L. H. Do- vianus en familie, fotolithograaf, Zoeter- woudseweg 152; G. Dussoswa, Levendaal 93; B. I. M. J. Duijnstee, onderwijzeres, Pelikaanstraat 1; E. van Egten, Herengr. 3; E. van der Graaf, vliegtuigmaker, Bernhardkade 15; H. J. Grobbink, ver pleegster, Hoge Morsweg 106; B. Groos, werktuigbouwk., Amaliastraat 40; M. M. de Groot, Noordeinde 50; M. W. van Haat ten en familie, Hoogl. Kerkgracht 22, G. H. C. Haarbrink, onderwijzeres. Terwee- park 4; M. J. Havermans, serveerster, Maredijk 89F; J. W. Hoes, religieuse lerares, Pelikaanstraat 1; M. M. Jessen, R.K. priester, Mariënpoelstraat 4; K. de Jong, onderwijzeres, Tib. Siegenbeekstr. 6; E. S. StevensKaan, Wasstraat 25, I. M. van Katwijk, Haagweg 22; W. J. A. Ketelaar, liefdezuster, Zoeterwoudsesin- gel 34; N. Kleermaker en familie, predi kant, v. d. Brandelerkade 14; J. C. La- nooij, instrumentmaker K.M.. Noordein de 2a; E. M. J. Meijers, arts, Witte Singel 28; J. M. Mooijekind, winkeljuffr., Rijns- burgerweg 185; H. E. J. Mulder, chef in damesconfectiezaak, Breestraat 45; C. Pel, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; Wed. J. T. M. van IerselReggers en fa milie, Thorbeckestraat 49; R. R. Görtz Reineke en familie, Lijsterstraat 19; T. Steenstra, verpleegster, Hoge Morsweg 106; A. E. H. Tonkens en familie leraar Frans, Gijselaarstraat 15; W. J. Vink, tegenwoordiger, Hogewoerd 154; J. Vlieland, leerling loodgieter, Anna Pau- lownastraat 25; W. de Vogel, huisschilder, Aloëlaan 29; J. van Vreeswijk en familie, inspecteur P.T.T., Maredijk 161; P. de Winter, chauffeur, Haagweg 200; A. N. -an Wijk, 4e Binnenvestgracht 21. Uit Lelden vertrokken: I. H. AbedRahman en familie, Ster renwacht 6, Egypte; I. K. Ang, Jan var. Goyenkade 19, Oegstgeest, Koninginne- laan 11; M. G. Baldee, P. J. Blokstraat 27, Oegstgeest, Leidsestraatweg 11, W. D. C. de GraafBarentsen, Hoge Rijndijk 163, Nijmegen, Groenestraat 14; E. H. von Barnau Sijthoff, Witte Singel 80, Noord- wijk, Quarles van Uffordstraat 15a; A. D. Beaufort, v. Bemmelenstraat 22, venhage, Semeynsweg 63; H. van Beek en familie. Nieuwe Rijn 8, Zaandam, Bootenmakersstraat 89; A. M. Beij, Lelie straat 116, Dordrecht, Bankastraat 47; C. A. Beijk, Rfjn- en Schiekade 17, Amster dam, Albert Cuypstraat 51; W. L. Blok, Tomatenstraat 8, Almelo, Violierstraat 44; F. S. de Boer, Zoeterwoudsesingel 33, Steenwijkerwold, I 386; M. H. J. Eosman, Hoge Rijndijk 84, Arnhem, Rijnkade 35; J. A. VreeburgVan den Brink en fam., Watersteeg 2a, Wijchen, Lindenstraat 15; A. A. Broeksma, Plantsoen 91, 's-Graven- hage, Columbusstraat 122; H. J. Brons, Rijnsburgerweg 10, Voorburg, Westerloo- kade 2; S. I. Brussee, Gravenstraat 25. Wassenaar, Lange Kerkdam 98; A. de Bruijn, Hogewoerd 72, Noordwijk, Kerk straat 64; L. Bulder, Rijnsburgerweg 10, Eindhoven, Parklaan 95a; Wed. C. C. Lekkerkerker en familie. Witte Singel 72, Wageningen, Ericalaan 7; A. de Jager— Ciere, L. Lijsbethsteeg 10, Arnhem, Walstraat 80; G. C. A. W. Coenraad en familie, Oude Vest 33a, Oegstgeest, Van Wassenaerlaan 16; C. J. van Dalsen, Zon neveldstraat 2, 's-Gravenhage, Groningse straat 18; F. Daniëls, Oude Vest No. 27a, Oegstgeest, Koninginnelaan 2; E. Ouwer- kerkDeveling, Herenstraat 13, Velsen, Lekstraat 42; M. van Dongen, Rijnsbur gerweg 10, Meerssen, Huize Schoonzicht; J. Dreef, Hartesteeg 6, Oegstgeest, Ende- geesterstraatweg 5; C. J. L. v. Egmond, Nic. Beetsstraat 5a, Noordwijk, Zwarte- weg 20; J. L. Erades. Oude Vest 57, Haar lem, Patiëntiestraat 22; M. B. v. Gelder, Herenstraat 142, Rotterdam, Mathenesser- laan 468a; J. Gerritsen en fam., Rijnsbur gerweg 18, Nieuw-Zeeland; Jonkvr. Ch. E. L. Gevaerts, Rijnsburgerweg 29. 's-Gra venhage, Frankenslag 20; W. A. Goutier, Buys Ballotstraat 75. Den Helder. Buiten haven 5 PLK; J. W. M. de Graaf, Aal markt 11, Nieuw-Zeeland; C. A. Th. Groenewegen, Oude Rijn 11, Nieuw-Zee land; A.C. de Groot en familie, Rijnsbur gerweg 159, 's-Gravenhage, P. Buysstraat 20; W. de Groot, Rijnsburgerweg 10, naar Leidschendam, Broekweg 17; P. J. de Haas, Bakh. Rozeboomstraat 21, Den Hel der, Buitenhaven 5 MD; S. van der Heide, Haarlemmerstraat 213, Beets (N.H.), 106; H. W. Hoogduin, Zoeterwoudseweg 45, Utrecht, Bakh. v. d. Brinkstraat 15 bis; A. J. Hoogervorst, Rijnsburgerweg 10, Ca nada; G. M. Huiberts, Morssingel 8, Am sterdam, Roemer Visscherstraat 6; W. H. Hoving, Rapenburg 59, Arnhem, Sons- beeksingel 39; M. A. A. van Huik, Mors singel 8. Haarlem, Kenaupark 18; L. In- genluyff, Rijnsburgerweg 89, Naarden, Keizer Ottoweg 21; J. G. Israël, Zoeter woudsesingel 93, Utrecht, Laan v. Mins- weert 30; C. van der Jagt, Rijnsburgerweg 10, Katwijk, Kerkstraat 23; M. J. A. v. d. Pluijmde Joode, Kortenaerstraat No. 68, 's-Gravenhage, v. d. Berghstraat 57; C. C. Klaver, Morssingel 8, Amsterdam, Roe mer Visscherstraat 6; A. de Koning, v. d. Waalsstraat 23, Nieuw-Zeeland; D. M. de Koning en familie, Vestestraat 150, Nij megen, Priemstraat 11; N. Koolsbergen familie, Rijnsburgerweg 185, Amster dam, Vondelstraat 75; M. G. van der Kop, Haarlemmerstraat 268a, Sittard, Krom- straat 1; P. J. J. van der Kraan, Kapteyn- straat 16, Kerkrade, Marktstraat 59; J. Kramer, De Sitterlaan 56, Voorburg, Bar- bangonstraat 64; J. Kriekjes, Kraaierstr. 33, Avereest, Dedemsvaart Spekopswijk 17; L. C. Kruis, De Sitterlaan 49. Oegst geest, Wilhelminapark 32; M. A. Blok Lebert, Witte Singel 90. Almelo, Violier straat 44; M. van der Linden, Rapenburg 59, Noordwijk, Fouzestraat 4c; C. W. M. Lucieer, Rijnsburgenveg 10, Amsterdam, Korte Leidse Dwarsstraat 84; V. J. G. van Luijn, Witte Singel 27, 's-Gravenhage,j Esmoreitplein 23; A. Maclaine Pont, Oude Vest 51, Amsterdam, Beethovenstraat 116; A. M. van Meteren, Hermanstraat No. 6, Haarlem, Hazepaterslaan 24; M. C. Mid delburg, Nieuwsteeg 31, 's-Gravenhage, Zijdelaan 4; H. P. T. Moll, Driftstraat 33a, Den Helder, Buitenhaven 5 MD; J. G. H. Nijssen, Wald. Pyrmontstraat 26, Frane- ker, Harlingerweg 6; J. F. Osten, Oude Singel 72, Indonesië; J. Platteel en fam.. Looierstraat 71, Weert, Biest 42; J. F. Razoux Schultz, Papengracht 11. Gronin gen, Gorechtkade 35b; B. C. Reinders, Rijnsburgerweg 10, Rheden (Gld.), Har derwijker weg 93; A. Riedel, a/b „Re naissance." Rembrandtstraat 17, Amers foort", Utrechtseweg 266; J. J. Rossen, Haarlemmerstraat 106, Indonesië: T. A. J. Schamper, Hugo de Grootstr. 17, Pur- merend, Emmakade 4; G. Scheltes en fa milie, Kapteynstraat 4, Rotterdam, Stad houdersplein 29d; D. Schussler, Noord einde 2a, Nijkerk, Langestraat 21; J. R. Smits, Plesmanlaan 12, Den Helder, Bui tenhaven 5 MD; W. F. Snel en familie, Rijnsburgerweg 5, Leeuwarden, Stations weg 4; M. Soedibjo, Merelstraat 23, Indo nesië; R. Soomers, Breestraat 130a, Am sterdam, Thorbeckeplein 1113; M. M. Stol, Zoeterwoudsesingel 34, Ouder Am- stel, Rondehoep Oost 25; M. A. W. von Barnau SijthoffStumpei, Boerhaavelaan 7, Noordwijk, Quarles van Uffordstraat 15a; F. B. M. Teuben, Rapenburg 122, Maartensdijk (U.), Prof. v. Bemmelen- laan 40; P. P. M. van Ulden, Zeemanlaan 13, Voorhout, Leidsevaart 2. A. A. Nieuw- stad-v.d. Velde, Narmstr. 10, Rotterdam, Spoorsingel 34a. G. A. van der Vlugt, Voorstraat 2, Kat wijk, Secr. Varkevisserstraat 7S. J. I. van der Voort, Morsweg 83-S3a, Voorhout, Leidsevaart 2; K. Watjer, Riinsb. weg 10, 's-Gravenhage, M. Havelaarstraat 2; J. J. A. Wessel, Rjjnsb. weg 29a, Rotterdam, Soetendaalseweg S4b; A. van der Wilde, Vondellaan 9, Amsterdam, Nassaukade 81; M. P. Willemse, Wasstraat 26, Am sterdam, Ter Haarstraat 17; E. M. Wint- gens, Plantsoen 93, 's-Gravenhage, Ko ningsplein 21; wed. W. H. G. Lambers- van Wijhe, Plantsoen 71, Berlicum, Hoog straat 3; H. Zirkzee, Oosterdwarsstraat 49, Den Helder, Buitenhaven 5 WS. Loos gerucht Ruim 7500 Leidenaars meldden zich voor haring en wittebrood! Koffiebonkaarten brachten de sneeuwbal aan het rollen (Van e^n onzer verslaggevers). Als de voortekenen niet bedriegen, zal het traditionele punt in het Drie-October- programma. „Uitdeling van haring er wittebrood" het bestuur van de Drie- Octobervereniging nogal zorgen baren. Vorig jaar lieten ongeveer 2900 Leide naars zich voor deze uitdeling inschrij ven en men had op de derde October de handen vol. Zaterdagavond kwam het bestuur ech ter tot de „ontstellende" ontdekking, dat dit jaar vele duizenden ingezetenen voor de uitdeling actieve belangstelling had den. Voor de Stadsgehoorzaal, waar df inschrijving plaats vond, vormde zich (in de regen) een rij publiek, die spoedig deed vermoeden, dat het record van vorig jaar met stukken zou worden geslagen. Maar dat het resultaat zó zijn, heeft niemand zelfs kunnen dromen. Van 6 tot 11 uur hebben negen menser met man en macht gewerkt om de in schrijving tot een goed einde te bren gen. Het eindcijfer was: ruim 7500. Het sprak vanzelf, dat deze massale toeloop een bijzondere oorzaak moest hebben. Bij die en gene leefde zelfs de gedachte,, dat de eerste inschrijving met het oog op de slechte weersomstandig heden wel een onbevredigend resultaat zou hebben. De voorzitter van de Drie- Octobervereniging, mr Geertsema, noem de als de voornaamste oorzaak het sterke vermoeden van de ingeschrevenen, dat de uitreiking van dit jaar ook eer geschenk in de vorm van koffie zot ■orden verbonden. In de oproep stond immers: koffiebon- kaarten meebrengen. Het was echter alleen de bedoeling, deze kaarten als be wijsmateriaal te doen gelden, opdat dou blures zouden worden voorkomen. Bijna iedereen heeft dan ook tijdens de in schrijving gevraagd, of het werkelijk het voornempn lag koffie uit te delen, op welke vragen van achter de .groene tafel" steeds het antwoord werd gegeven: „Natuurlijk niet mensen, per niet!" Dan heeftf ook de reclame, die vc deze Inschrijving ls gemaakt, wel wat uitgewerkt. Maar vast staat toch wel, dat niet allen uit het oogpunt van handha ving van een zinrijke traditie naar de Stadsgehoorzaal zijn getogen. En dat is natuurlijk wel jammer, temeer omdatI tenzij die 7500 via de „koffie" ook dichter bij de traditie zijn gebracht. De ingeschrevenen hebben hun be- wijsje, het bestuur echter zal zich moeten buigen over de vraag, hoe deze zaak straks in goede banen te leiden. „Er is ongetwijfeld een nieuwe organisatie no dig", aldus de heer Geertsema. Leiden heeft de morele plicht de organisatoren, als zij straks met een oproep om te hel pen tot de burgerij komen, alle steun te geven. Opdat de uitreiking geen hopeloze beweging worde. De heer Van Helden vanmorgen gehuldigd De heer P. v. Helden, die vandaag 25 jaar als dekenstrijker aan de N.V. Fa briek van wollen dekens, v.h. J. Schelte- Jansz. is verbonden, is vanmorgen door directie en personeel gehuldigd. De directeur, de heer H. J. P. Wassenaar sprak de jubilaris waarderend toe en ■rhandigde hem het diploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel net bijbehorende medaille en tevens de jebruikeljjke enveloppe met inhoud. Na- nens het kantoorpersoneel vertolkte de heer G. R. Janse van Mantgem de ge- 'oelens t.o.v. de heer v. H. en temidden 'an hun collega's werd de jubilaris toe- gesprokén door de voorzitter van de ju bileum-commissie, de heer L. Kling. Ook deze spreker overhandigde tastbare be wijzen van waardering. Mevr, v H. kreeg an directie en personeel bloemen. Erepromotie Prins Bernhard (Delft) op 16 November De promotie van Prins Bernhard tot doctor in de technische wetenschappen, honoris causa, aan de Technische Hoge school te Delft, zal geschieden op Vrijdag 16 November a.s. Kort geding van Ambon- nezen tegen de Staat Het kort geding betreffende de beper king van het bezoek aan de woonoorden de Ambonnezen zal worden behan- men de volgende keer met een belang-|deld voor'de president van de Haags» njke teruggang rekening kan honden, rechtbank [Woensdagmorgen «.omlOu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3