Geheime plafonds voor invoer uit België Panorama van San Francisco Goede zorg voor de duizenden Ned. oorlogsgraven HNHhN Drie Vlissingse Geuzeo 2 MAANDAG 3 SEPTEMBER 19* „Zekeringen in stroomdraad" Wanneer import op het huidige peil blijit, zal men er niets van meiken DE INVOER uit België en Luxemburg in ons land gaat gewoon door, maar voor verscheidene producten die tot n utoe vrij waren, zijn plafonds" vastgesteld. Deze plafonds blijven geheim. Worden zij bereikt, dan zal voor de betreffende producten invoer worden verboden. Op deze wijze hoopt men vóór 1 Januari het Nederlandse tekort van f 52.9 millioen weg te werken, dat in de eerste drie maanden van dit jaar is ontstaan. Tot de bovengenoemde maatregelen werd besloten tijdens de besprekingen van de Benelux-ministers op het buitengoed Anneville bij Breda. In een officieel communiqué wordt de hoop uitgesproken dat de beperkingen van het handelsverkeer niet nodig zullen Zijn. Deze hoop is gegrond op de ver betering van de Nederlandse betalings positie in de laatste maanden. Een Nederlandse zegsman achtte dit opti misme verantwoord. Ook naar zijn mening zal het waarschijnlijk niet zover komen, dat de plafonds bereikt zullen worden. Hij vergeleek de plafonds met zekeringen in een electrische leiding, daar zy alleen zijn aangebracht om er zeker van te zijn dat bij een ongunstige situatie kan worden ingegrepen. Verbetering De artikelen waarop de plafonds betrekking hebben, worden evenals de cijfers er van geheim gehouden om te voorkomen dat de handel gaat overvragen uit vrees voor een spoe- 't Verklaarde uitzicht rjE ogen der wereld zijn op San Fran cisco gericht. Daar wordt morgen de conferentie geopend over het vredesver drag voor Japan. De Amerikaanse voort varendheid is niet beperkt gebleven tot West-Duitsland; ook Japan krijgt zijn souvereiniteit terug. Amerika incasseert tevens een militair verdrag met Japan vcor Amerikaanse bases en het station neren van troepen. De politiek der Ver. Staten is gericht op twee doelen. Ten eerste het vormen van een barrière voor nieuwe sprongen van het Stalinisme in Europa. Ten tweede, een halt toeroepen aan het communisme van Stalin en Mao Tse Toeng in Azië. Aan Tsjechoslowakije en Korea heeft men ervaren, tot „hoever" dit internationale communisme, deze rode infectie, wenst te gaan. De leer van Sta lin en Lenin kent hierbij geen grenzen. Primair is dus het essentiële, dat Wash ington van Japan een soort bolwerk maakt tegen verdere eventuele aanslagen der Roden in Azië. Toenemende succes volle pressie in Azië zou onherroepelijk haar weerslag vinden in Europa. De me thoden van het communisme in Azië en Europa zijn niet onsamenhangend, maar geintregeerd. Vandaar, dat de conferen tie te San Francisco ook voor de Euro pese democratische landen van overwe gend belang is voor hun eigen veilig heid. Secundair zijn de bezwaren dier lan den, die aanspraken kunnen doen gelden en waarvoor nog onlangs in dit blad terecht „begrip gevraagd" werd. De buitenlandse politiek van het State Department is behalve zakelijk en con creet, ..toonaangevend", omdat Amerika ook de Marshall-steun versterkt, wapens en strategische mate rialen. De snelle po litieke ontwikkeling, oorzaken en gevol gen voert tot de psy chologische noodza kelijkheid, dat te San Francisco vele be zwaren zullen wegvallen. Het vredesver drag met Japan zal „malgré tout" gete kend worden. Amerika heeft het parool gegeven; obstructie wordt niet geduld, verzet evenmin. Dit zal India ongetwijfeld aan den lijve ondervinden, als het volhardt in een houding van negativiteit, opgediend als neutraliteit. Amerika is van oordeel, dat zulks koren is op de Russische mo len. India behoort tot die landen, welke een te machtige Amerikaanse voorpost in Azië, langs de weg van een Japans vredesverdrag, zachtjes gezegd, onge wenst achten. Rusland nu, te San Fran cisco vertegenwoordigd door Gromyko met zijn staf, zal van deze grondstem ming gebruik trachten te maken. Het zal scherpe reacties uitlokken door het salpeterzuur der Russische obstructie- Het is tegen de Amerikaanse troepen en bases in Japan, de herbewapening. Het is van oordeel, dat Japan de Bonin- en Rioekioe eilanden moet hebben, terwijl Formosa aan communistisch China moet worden overgedragen. De hier genoemde, eilanden vormen een groep ten Z. W- van Japan en Formosa. India, dat het met enige Russische eisen eens is, was er ook voorstander van, dat rood-China te San Francisco zou zijn vertegenwoordigd. Teneinde nu kool en geit te sparen, heeft India bedankt voor de eer. te San Francisco te compa reren. Het zal het Japanse vredesverdrag made in America, niet tekenen dus, maareen afzonderlijke vrede met Japan sluiten. Als een doekje voor het bloeden, gold de verzekering van Pandit Nehroe, dat dit eigen „vredesverdrag met Japan" niet zou indruisen tegen de be palingen van de Amerikaanse editie. ,.Zijn wij vrienden of niet?" aldus Nehroe tot Dean Acheson. Het State Department vraagt zich af, of dit nu de dank is voor de millioenen dollars aan India gespen deerd. teneinde dit land. economisch, uit de put te helpen. Het negativisme van India geeft voed sel aan de Sowjet-obstructie te San Francisco. Het kan de koersbepalen voor andere Aziatische landen en verwante reacties uitlokken bij de staten van het ..Arabische Liga"-concern. ~Zo ziet het er naar uit, dat na de con ferentie te San Francisco, niet slechts de antithese Oost-West scherper zai worden, maar óók de reeds gesignaleer de ..grondstemming" van Azië jegens Europa er niet op verbeterd zal zijn. Voor de rode onderhandelaars te Kae- song zal San Francisco tevens eon baro meter betekene- Want als tij andere Aziatische lande, de sympathie voor de Ver. Staten daalt, zullen de aanhangers van Stalin en Mao Tse Toeng een nieuwe ctorm pogen te ontketenen. dige uitputting der toegestane hoe veelheden, Wanneer de handel het huidige peil blijft, zal men van de plafonds waarschijnlijk niets merken. Dat de Nederlandse betalingsbalans inderdaad verbetert, blijkt uit het feit, dat volgens een voorlopige berekening de cijfers over Augustus voor het eerst In de geschiedenis van de Europese Be- talingsunie een klein overschot zullen vertonen. Een achteideui Toch is een beperking van 52,9 mil lioen in vier maanden nog van forse om vang. Daarom zal België nog een achter deur openlaten. Men wil b.v. de animo voor export uit België verminderen door een stelsel waarbij Belgische exporteurs ongeveer 5 pet van hun betalingen zullen ontvangen in de vorm van schatkist certificaten. die na drie tot twaalf m den inwisselbaar zijn. Daarentegen zal getracht worden de uitvoer uit België naar landen buiten de Europese betalings unie te vergroten en de import uit die landen te beperken. België zal voorts trachten in Nederland meer gecondenseerde melk en op den duur ook nylongarens en nylonproducten te kopen. 3/4 Millioen kuh. meter grond Nederlands baggerwerk in Australië Het opspuiten van driekwart millioen kubieke meter grond te Albany in Zuid- West Australië is opgedragen aan de Ne derlandse baggerbedrijven Van Hattem en Blankevoort te Beverwijk en Adr. Volkers Mij tot uitvoering van openbars Werken te Sliedrecht, meldt de Tel. Deze ondernemingen zijn verenigd in Australian Dredging en General Works Pty Ltd, gevestigd in Melbourne. Voor het nieuwe werk zullen 60 tot 70 mensen acht maanden bezig zijn. Begin Januari zal men beginnen. Commissaris Eesper: Kwaliteit Zuidholl. vee moet beter worden „Ik zal geen blad voor de mond nemen >n fris van de lever spreken. De Zuid- Hollandse boer is niet gewend om ergens omheen te draaien. Ik zal het ook niet doen. Er is met de Zuidhollandse vee teelt iets niet in orde." Dat zei mr L. A. Kesper, de commissaris van de Koningin Zuid-Holland, toen hü Zaterdag de eerste Goveka, de Goudse vee- en kaas tentoonstelling, opende. „Er loopt te veel tuberculeus vee rond, terwijl er geen enkele tuberculeuze koe had moeten zijn. Er zün provincies de boer deze ellendige ziekte vol komen onder de knie heeft. De Zuid- Hollandse veeteelt moet op een veel hoger plan komen te staan," zei mr Kesper. De Goudse wethouder voor het markt wezen, de heer A. Heerkens, was bly dat mr Kesper deze harde noot in het open baar kraakte, „want aan het euvel vai de tuberculeuze koe moet zo gauw mo gelijk een eind komen". Tielse veiling ondanks staking normaal Op de Tielse veiling Septer, waar he grootste deel van het 35 man tellende personeel in staking is gegaan, is van daag toch normaal geveild. Volgens de directie zal de veiling ook na vandaag gewoon doorgaan. Op de aanvoerders een beroep gedaan om voor een of me dagen een werkkracht beschikbaar stellen. Bij de firma Remmert Septer (pakstation en koelhuisinrichting) heeft het personeel Zaterdag het w-erk hervat. De bonden zijn met de directie overeen gekomen dat tussen 1 en 15 Januari, wanneer de grote drukte voorbij is. zal worden onderhandeld over een collec tieve arbeidsovereenkomst. Hollandse kaas naar West-Duitsland Nederland mag naar Duitsland voor 1.5 millioen dollar aan kaas (geen korst- loze kaas) en 100.000 dollar aan verduur zaamde melkproducten uitvoeren. Dat blijkt uit een publicatie van de West- Duitse invoercommissie. Dierenbescherming zorgt voor electrocutie Het ligt in de bedoeling van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren, In verschillende gemeenten electrocutie- apparaten voor honden en gaskastjes voor katten te plaatsen, alsmede onder komens waarin de dieren kunnen ver blijven en verzorgd worden. De vereniging wil de gemeentebestu ren vragen daarvoor geld beschikbaar te stellen. Het gaat hier niet alleen om een kwestie van dierenbescherming het grote overschot aan honden en kat ten leidt in ons land heel dikwijls tot ontoelaatbare handelingen bü het dioden van deze dieren maar ook om de volksgezondheid, daar de cadavers vaak in sloten worden geworpen. Stichting bestaat vijf jaar In Engeland liggen er vijfhonderd, over 197 kerkhoven verspreid OP 13 SEPTEMBER is het vijf jaar geleden dat de Oorlogsgravenstich ting werd opgericht voor de verzorging van alle Nederlandse oor logsgraven waar ter wereld ook. Alle Rijksgraven in ons land zijn thans door de stichting van het ministerie van Oorlog overgenomen. Nog dit jaar zullen zij definitief zijn ingericht. Er zijn in Nederland 894 militaire rijks graven, 232 civiele rijksgraven, 66 stichtingsgraven, 961 militaire particu liere graven en ongeveer 3000 civiele particuliere oorlogsgraven. Duitsland heeft de stichting be- met de graven van politiek be trouwbare Nederlanders, die tussen 1940 en 1945 zijn weggevoerd en zijn omgeko men, alsook van de gestorven krijgsge vangenen. Van deze graven zijn er thans reeds 15 000 bekend. Vijfhonderd graven ongeveer zijn er in Engeland, welke onder de zorgen van de stichting vallen. Ze liggen op 197 begraaf plaatsen verspreid. In dertig dagen wer- 117 kerkhoven met 387 graven be zocht ten Zuiden van de lijn Liverpool- Grimsby, waarvoor een afstand van 7700 km moest worden afgelegd. Op alle gra- komen Nederlandse grafstenen. Op de militaire begraafplaatsen waren de graven in Engeland 1 onberispelijk, maar de verspreide graven verkeerden dikwijls in slechte staat van onderhoud. Verder zijn er in het buitenland nog achthonderd graven van leden van de Ned. koopvaardij, verspreid over de ge- helewereld Ter geleg-nheid van dit vijfjarig be staan heeft de stichting een bijzonder mededelingenblad uitgegeven, waarin artikelen staan van de ministers Drees, Van Maarr'~n. Staf en Joekes. Het mededelingenblad bevat een circulaire van de minister van Oor log, waaruit blijkt dat de in 1940 zeer ruim gestelde gelegenheid tot het brengen van grafbezoek op rijks kosten wordt beperkt en voor som mige categorieën zelfs vervalt. Voortaan wordt eenmaal per jaar eer vergoeding van reiskosten toegekend aan: ouders, pleegouders, stiefouders of voogden van de overledene (gedurende tien jaren na het overlijden hier te lande dan wel na de herbegrafenis in ons land verband met overbrenging uit het bui tenland); voorts aan de niet hertrouwde weduwe van de overledene, aan de min derjarige kinderen van de overledene en lan de schoonouders van de overledene gedurende drie jaren na het overlijden hier te lande of na de herbegrafenis). Het kapitaal van de stichting (die wel onderscheiden moet worden van het Oor- logsgravencomité, dat de klaproosactie organiseert om het buitenlandse graf van bloemen te voorzien en familieleden tege moet te komen in de kosten), is van 1 Januari 1951 tot 1 Augustus aange groeid tot f 576.000. De rente van het ka pitaal wordt voor het onderhoud der gra- 1 benut. Bankier mr Rudolf Mees overleden Mr Rudolf Mees, een zeer geziene fi guur in de bankierswereld en in zaken- kringen, is Zaterdag op 70-jarige leeftijd in Rotterdam overleden. Veertig jaar lang was hij directielid van de bankiers firma R- Mees en Zoonen. Maar ook buiten het eigen bedrijf heeft hij zijn invloed doen gelden. Aan de op richting van de Economische Hogeschool in 1913 had hij een actief aandeel. Van 1924 af was mr Mees bestuurslid van de internationale Kamer van Kopphandel en van 1934 tot 1939 was hij voorzitter van de Nederlandse organisatie der inter nationale Kamer. Mr Mees was voorts jarenlang voorzit ter van de vakgroep Makelaars, in assu rantiën en assurantie-agenten en later van de bedrijfsgroep van die naam. Hij was penningmeester van het Wil lem Kloosfonds in Den Haag en twaalf jaar lang voorzitter van het centraal secretariaat van het Vrijzinnig Pro.testan- De begrafenis zal Woensdag as. om 12 uur in Hillegersberg geschieden. Ned. squadrons op Britse vliegkampschepen De twee squadrons van de Marine Luchtvaartdienst die sedert het begin van dit jaar in Engeland zijn gestation- neerd om samen met de Britse marine te oefenen, zullen binnenkort geplaatst worden aan boord van Engelse vlieg kampschepen die deelnemen aan de na- jaars-oefeningen van de Britse thuis- vloot. Deze oefeningen duren tot Decem ber en worden gehouden in de Schotse wateren, op de Atlantische Oceaan en bü Gibraltar. Het 860-squadron, dat uit acht Seafuries bestaat en onder com mando staat van lüit. ter zee I. A. Bruinsma, wordt geplaatst op de Indomitable, het vlaggeschip van admi raal Sir Philip L. Vian, opperbevelheb ber van de Britse thuisvloot. Squadron no. 4 gevormd door twaalf Fireflies on der commando van luit. ter zee I. A. Ehbel, komt aan boord van de Theseus. Directeur-generaal P.T.T.: Sterker zenders voor radio-amateurs Binnen zeer korte tijd zullen nieuwe regelingen worden vastgesteld om de radio-amateurs in staat te stellen met zenders van groter vermogen dan tot I administrateur ter provinciale griffie nu toe was toegestaan te kunnen wer- j te Maastricht en S. Nipius, referendaris ken. Met vreugde namen de leden van ter gemeentesecretarie van Schiedam, de Vereniging voor Experimenteel Ra dio-onderzoek in Nederland (VERON) kennis van deze mededeling van de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T. Hü zei dit Zaterdag bij de opening van de landdagen van de VERON op Woud- sehoten bü Zeist, die gehouden worden om het 35-jarig bestaan van het georga niseerde radio-amateurisme in Nederland te vieren. Bü de entree heerste Zaterdag al de eigenaardige sfeer van radio-amateurs. Buiten op het plein stonden een paar televisie-camera's opgesteld, die de aan wezigen in de zaal toonden welke per sonen binnenkwamen. Zo was het door middel van een aan de televisie verbonden microfoon moge- lük, dat de burgemeester van Zeist, nu A. D. Korthals Altes, nog buiten de deur enige vriendelüke woorden kon spreken, terwül de hoorders in de zaal hem op het scherm aanschouwden. De heer Neher zei voorts o.m.: .Ieder een moet op de door hem ingeslagen weg blüven. Dat betekent ook dat de radio-amateur geen televisie-omroeper moet spelen." De voorzitter, Ir J. Roorda, vroeg van de regering meer concessies voor de amateurs. Actie van ANWB tegen 20 km-borden der N.S. De A.N.W.B. heeft er de aandacht v< minister Wemmers op gevestigd, dat de 20-km borden bij de spoorwegover gangen naar het inzicht van de bond totaal onvoldoende zijn voor de beveili ging en niet meer passen in deze tijd, terwyl ze tevens geen rechtsgeldigheid eer zouden bezitten. De niet-reële bepaling, dat op spoor wegovergangen een maximum-snelheid 20 km in acht moet worden genomen, wordt volgens de AN.W.B. door de Ned. Spoorwegen ten -onrechte- gebruikt bij- het. afwijzenvan verantwoordelijkheid bij ongelukken, het verhalen van schade op de weggebruiker en het achterwege laten van verbeteringen in de beveiliging. Er komt een diploma handen arbeid voor jeugdleiders In de Zaterdtgmlddag in „Pomona" in Den Haag voortgezette 70ste jaarver gadering van de Ver. voor handenarbeid in Nederland werd o.m. bepaald, dat de algemene vergadering in 1952 in En schede zal worden gehouden. Het maandblad zal worden verbeterd. Naast de redactie zal een staf van vaste medewerkers worden aangesteld, die elk een onderdeel van de handenarbeid voor hun rekening zullen nemen. De algemene vergadering benoemde de heer H. Bosman tot lid van het hoofd bestuur, in plaats van de periodiek af tredende heer M. R. Groenewege. Beslo ten werd met het afnemen van examens voor het jeugdleidersdiploma zo spoedig •mogelük een begin te,maken. Noord-Molukken samen met Zuidelijken? Noord-Molukkers in Nederland heb ben een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren het gezag van de republiek Indonesia in de Nóord-Molukken te en afwijzen omdat de republiek zich onrechtmatig heeft meester gemaakt van het gezag over Indonesië, dat in werke lijkheid door Nederland aan de Ver enigde Staten van Indonesië is overge dragen. „Wij Noord-Molukkers wensen een samenvoeging van de Noord-Moluk ken by de Zuid-Molukken en te komen tot oprichting van een republiek der Molukken", aldus het communiqué. Het uitgegeven door het Komité Maloekoe Oetara. Voorzotter is de heer J. Djababu secretaris de heer Iz. D. Pottu. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Diaconessen uit vele landen in Utrecht Zaterdag is in Utrecht in het dlaco- nessenhuis de internationale diaconessen- huisconferentie onder voorzitterschap van .dr C. Riemers (Amsterdam) be gonnen. In de middaguren werden ver tegenwoordigsters uit tien Europese landen, India en Australië ontvangen. Tegen het vallen van de avond -wé de plechtigheid van het hijsen der vlaggen. Daarna kwam men bijeen vooi opening, die o.m. werd bijgewoond door de J. R. Wolfensberger (Amsterdam), praeses van de synode der Ned. Herv. Kerk, 'dr H. V. d. Linde uit Utrecht, die dr J. A. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, vertegenwoordigde. In zijn openingswoord deed dr Riemers uitkomen welk een belangrijke rol de diacones speelt Iri het leven van de Kerk: de Kerk van Christus zal moeten dienen zo lang zij Christus' Kerk blijft. Maar het dienen in de diaconessenarbeid gaat aan zo velen voorbij. Daarom zal de Kerk moeten appelleren aan de vrouwelijke jeugd, juist nu er zo'n frisse wind door de Kerk waait. Een waardevol voorrecht noemde dr Riemers het dat men op c menische wyze samen kan zijn. Enige maanden geleden overkwam het mevrouw Boesman, dat zij met haar ballon in de Noordzee daalde. Een soortgelijke verfrissing, maar dan op de Kagerplassen, zou haar echtgenoot zijn beschoren, waren het niet de stoere zeeverkenners van de Haagse Waterscouts geweest, die de sleepkabel inpalmden en ter elfder ure een landing bewerkstelligden op het kleine voordek van hun motorboot .Zeehond". Boesman landde op een bootje op Kagerplas De Haagse ballonvaarder Boesman heeft Zaterdagmiddag met zijn» ballon Henri Dunant een vlotte tussenlanding gemaakt op een motorbootje van Haagse •aterverkenners. De ballon was, met de journalist S. Carmi-ggelt en P. J. Yperlaan van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart als pas sagiers, op een kinderfeest te Schiedam opgestegen. Na een tussenlanding in derdorp en een praatje met de Leider dorpers vertrokken de ballonvaarders Toen ze boven de Kagerplassen terecht kwamen, riep Boesman naa zeeverkenners, dat hij wou landen. De motorboot achtervolgde de ballon, tot de jongens de sleepkabel konden grijpen de ballon inpalmen. Een snel toegeschoten parlevinker v kocht bananen aan de luchtpassagiers il SDoedig steeg de Henri Dunant op, e landen in een woonwagenkamp bij Beverwijk. Twee employé's door benden ernstig verwond De scheikundige Morks van de suiker onderneming De Maas bü Soerabaja er de 35-jarige employé H. Overakker var. de theeplantage Birang in het Soebangse zün door benden ernstig verwond. Er is echter geen levensgevaar. 42 ,,'k Ben toch benieuwd waar of die aanval Bart stopte. geweest is", begon Kees weer. „Even luisteren", zei hij. „Nou ja", vond Bart, „misschien is het wel En beiden stapten uit. Bleven bij een der voor- ons vliegveld geweest. Allicht, dat we ook eens wielen staan. een beurt krijgen. Ze zullen anders wel weinig Een paar minuten later waren ze bij het hek. Toen zagen ze Waar eens de cantine van de transportdienst gestaan had, was een leegte. Bij het licht van een paar schijnwerpers, die de grote midden- „Je kunt ze duidelijk horen", zei Kees. „Hoor, kans gekregen hebben, want het afweergeschut weg schel verlichtten, ontwaarden ze een rava- afweergeschut dat er staat, mag er wezen". ge van planken en balken od de nlek waar Vii Dof dreunden de knallen van de luchtdoel. „Ik zou best es zo'n dingetje willen bedienen, enkele uren geleden gezellig bijee£ geieten had- ?V<LraL.Zagen 26 het teUe mteensP™«en d"den. Ook de beide volgende barakkin waren zo granaten. goed als helemaal in elkaar. Opeens een geweldige dreun. Nog een. En nog I"\ Tl Telefoondraden lagen over de weg. Een vracht. auto tegen de zijkant van het administratiege bouw gekanteld In het volle licht ontdekten zij twee Rode Kruis-auto's. Mensen stonden er om heen. Als in een droom hoorden de beide jon gens het gemompel van hun stemmen. Een ogenblik stonden ze als verstijfd naast hun wagen. Toen snelde Bart naar voren. Naar de groep mensen bij de auto's. Kees volgde hem op de hielen. „Wat is er gebeurd?", Bart pakte een soldaat bij de arm. De man keek hem even aan. Fluis- ander- Deze, door AJeid i i Rhijn een. Een zoeklicht knipte uit. Toen verstomde langzamerhand het lawaai van de kanonnen. Het gedreun der motoren stierf geleidelijkaan weg. „Dat leek wel in onze buurt", zei Bart. „Ja, dat dacht ik ook al". Even was het stil tussen de beide jongens. Toen „Het zal toch geen aanval op ons vliegveld geweest zijn?" Een twee... hupla, daar gaat weer een mof... Het was Kees, die het bange vermoeden uit- Ik zou ze neerpaffen als rijpe appels, die van terde toen ietsvan CCIi aimKr u sprak. een boom geschud worden", fantaseerde Kees de transport-officier, die hen die avond de „Je zou het wel zeggen deed Bart, gemaakt „Kijk maar een beetje uit bij gindse bocht, dracht had gegeven, stapte op hen toe Nam hén onverschillig. „Kom, laten we maar weer m- je weet wel. 'n Lelijke hoek. Vorige week zat terzijde. -am stappen." ik zowat in de sloot", waarschuwde zijn vriend^™ t „„i. Een ogenblik later raasde de wagen voort hem- over de uitgestorven weg. In de richting Aider- ,,'k Zal wel uitkijken", was het optimistische shot. antwoord. „Weet je nog, dat jij bij Koukerke Om goed elf uur bereikten de jongens het doel met je fiets in dia sloot reed, met je nieuwe zo- van hun reis. Onder hun toezicht werden vijf- merpak aan. Allemensen, wat heb ik toen ge- tien kistjes ingeladen. Toen aanvaardden ze weer lachen! Dat is pas een maand of tien geleden, de terugtocht. - maar het lijkt wël jaren terug. Tjonge, wat zag Nu reed Kees. je er toen fraai uit". Regelmatig zoemde de zware Buick. Af en toe Onder vrolijk gepraat en het ophalen van her- „Luchtaanval", zei hij kort. „Voltreffer op onze cantine. Gwen en je vriend gewond". Het was de jongens alsof hun bloed in de ade ren stolde. Kees slikte iets weg. „Ernstig?", vroeg hij toen. „Nog niet bekend. Buiten bewustzijn, allebei. Gwen schijnt alleen verdoofd te zijn. Maar „Nou?", drong Bart aan. - - i -;-u V ----- -f-r -«••"-* De officier, die de jongens graag mocht en ze schitterde een kevertje of een vliegje in het hel- innenngen - zoals ze zo vaak deden - werd steeds bewonderd had om hun altiid-samen-ziin dere licht der koplampen. Soms schoot een haas- de tijd bekort En het was nog geen één uur, als bewijs van hun onafscheidelijkheid en hech- je vliegensvlug voor hen uit over de weg en toen Kees de wagen deed opdraaien naar het te kameraadschap, aarzelde even Toen zei hij- rulle weggetje, dat naar het kamp voerde. (Word: vervolgd).' verdween tussen het struikgewas. Ambonneesjes in eigen scholen of klassen Regeling in overleg met Prot.- Chr. onderwijs Voor de duizenden Ambonnese kinde ren die in kampen ln ons land vertoeven, heeft minister Rutten, in overleg met vertegenwoordigers van het Prot.-Christe- lijk anderwys, een school-regeling ge troffen. Deze regeling gaat er van uit dat de ouders zelf beslissen over de school- De hoofdgedachte is dat het onderwijs aan Ambonnse kinderen gegeven wordt in afzonderlüke scholen (kamp- of woonoordscholen), voorzover er school: Waar het onderwüs aan de Ambonnese kidneren niet gegeven kan worden in af zonderlijke scholen, kunnen ''e kinderen geplaatst worden op de bestaande Chris- telüke scholen (voorzover aanwezig), daar de Ambonnezen vrijwel allen Prot.- Christenen zijn. De kinderen komen dan in afzonderlijke klassen. Aan het leer plan kan Indonesisch worden toegevoegd. Is vervoer van leerlingen nodig, dan wordt dat betaald door de Dienst Maat schappelijke Zorg van het ministerie var Binnenlandse Zaken. Breuk in Geref. ver. voor drankbestrijding een besloten algemene vergadering de Gereformeerde vereniging voor drankbestrijding is het tot een defini tieve breuk gekomen tussen de twee stromingen die er in de vereniging be stonden in verband met de samenwer king met andere organisaties. Er kwamen drie voorstellen in be spreking die alle verband hielden met de situatie in de vereniging, ontstaan na de jaarvergaderingen in 1949 en 1950 Het voorstel van het erelid C. Buiten- dyk werd na een langdurige, doch za kelijke bespreking met 3023 stemmen •pen. Het beoogde handhaving van 1950 aangenomen voorstel-Scheve- ningén. De voorstellen van de Prov. Groningse Bond en de Zuid-Hollandse Bond kwa- tegenover elkaar in stemming. Het eerste verkreeg 18 stemmen en het twee de 34, waarmee een definitieve beslis sing over de bewuste zaak was geval len. De afgevaardigde van de afd. Gro ningen verklaarde dat deze afdeling zich nu aan de vereniging zal onttrekken. Ds D. van Dijk te Groningen wenste niet voor herverkiezing als lid van het moderamen in aanmerking te komen na de gevallen beslissing, terwül de voor zitter, ds J. van Herksen, zijn herver kiezing in beraad wenste te houden. In de plaats van ds Van Dijk werd ds C. M. der Loo uit Dordrecht gekozen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Benschop J. Batelaan, zendingsdirector Geref. zendlngsbond, te Utrecht; te Deventer (vac.-J. S. Krol) D. Lamberts te Drachten. Bedankt: voor Neérlangbroek B. G. A. v. d. Wel te Tholen; voor Raamsdonk J. van Noort te Vlaardingen. Baptisten Gemeenten Aangenomen: naar Almelo K. Relling te Rotterdam-Centrum. Dr J. Jansen overleden Op 73-jarige leeftijd is in Eindhoven overleden dr Joh. Jansen, in leven predi kant van de Geref. Kerk van Bedum (Groningen), welke kerk hij heeft ge diend van Sept. 1906 tot Mei 1911. Iri 1911 is hij met emeritaat gegaan. Conferentie I.C.C.C. op Philippijnen In Manilla (Philippynen) wordt in de laatste week van November een regio nale conferentie gehouden van de Inter nationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.), waar allerlei actuele vraag stukken zullen worden besproken. Te vens. zal de organisatie van de raad in Azië verder worden uitgebouwd. Reeds in 1949 is een voorlopige raad van Bjjbel- getrouwe kerken in Azië opgericht, on der voorzitterschap van dr Santiago G. Cruspero, van Manilla. Op de tweedaagse conferentie van de Vereniging van leraren aan Chr. gym nasia en Lycea is een regeringscommis sie voor de examens tot het verkrijgen van het diploma godsdienstonderwys voor het M.O. en V.H.O. benoemd. Leden zyn: dr G. P. van Itterzon uit Den Haag (Bond besturen van Chr. M.O.-scholen), dr A. la Fleur (Ver. van leraren bij Chr. V.H. en M.O.), J. W. Koning (Ver. van leraren aan Chr. gymnasia en lycea) en de hoogleraren dr J. H. Bavinck, dr G. M. den Hartogh, dr G. C. van Niftrik, dr A. D. R. Polman, dr W. C. van Unnik en dr Th C. Vriezen. Dr H Streefkerk te Hilversum is tot bestuurslid gekozen in de vacature-J. W. Koning te Zeist. Barlh sloot zich op in studeerkamer Naar aanleiding van de 65e verjaar dag van de bekende theoloog Karl Barlh heeft zijn uitgever besloten de prijs van zijn grote Kerkelijke Dogmatiek, waar van thans drie werken in acht dikke de len zijn verschenen, te verlagen tot 200 Zwitserse francs. Deze aanbieding geldt tot 31 December a.s. Overigens verluidt dat Barth met zijn secretaris van de ochtend tot de avond in zijn studeerkamer zit opgesloten. Voor. lopig heeft hij voor zijn schrijversarbeid een vijfjarenplan opgesteld, maar des kundige lieden menen dat de voltooiing van Barths dogmatiek als zijn krachten zal vergen tot zün tachtigste jaar! Het lied der aethergolven DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM t 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.45 Gram 9.00 Morgenwijding 915 Gram 10.30 Gram 10 50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken 11.30 Pianorecital 12 00 Hawaiian- muziek 12.40 Pianospel 1.00 Nieuws 1.15 Me dedelingen 1.20 Reportage of gram 1.30 Pro- irkest 2.00 Voor de \touw 2.15 Gram •dracht 3.50 Volksliederen 4 30 „De Tunnel", hoorspel 4 50 Kinderkoor 5 20 Gram 5.30 Weense muziek 6.00 Nieuws 6.15 Pianospel 6 30 R.V U Prof. R. W. Broek- „Het vraagteken achter de horizon van leven" 700 Tenor en orgel 7.30 ,.Parij« •kt tot U" 7.35 Gram 8.00 Nieuws 8.05 reünie van oud-politieke gevangenen en nabestaanden der slachtoffers van het ije-Hotel" 8.15 Theaterorkest 8.45 Operamuziek 9.15 De Antwoordman 9.30 Dansmuziek 10.15 Blaaskwintet en piano 10 4J 3uitenlands overzicht 11.00 Nieuws 11.15— 2.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek F 30 Gram 7 45 Morgengebed 8 00 Nieuws 8 15 3ram 9 00 Voor de huisvrouw 9.35 „Licht baken" 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram 10.30 Gram 11.00 Voor de vrouw 11 30 Gram 12 03 Metropole-orkest en solist 12 55 Zonne- 100 Nieuws 1.20 Actualiteiten 125 2.00 Gev. progr. 2 53 Sopraan en orgel Ben je zestig?" 4.00 Voor de zieken iieker.lof 5 00 Voor de kinderen 5 15 Felicitaties voor de jeugd 5 45 Regcrings- •of dr C. G. G. J. van Steenis: Indonesia te Bogor" 6 00 Gram 6 15 Gram 6.30 Pianospel 6.45 Sport 6 54 ..Dit 7 00 f 7.15 ia li— vaudevileprogr. 7.52 Buitenlands overzicht 7 56 Gram 8.00 05 De gewone man 8.12 „Joseph in Dotan", hoorspel In de pauze: Piano latre mains 10.12 Gram 10.35 „Gesprek met ijn zoon" 10 45 Avondgebed 11.00 Nieuws 15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Voor de arbeiders 100 Nieuws 1.10 Gev. progr. 1.55 Sport 2 00 BBC Northern Orchestra 3.00 Vespers 345 !V. muziek 4 30 Gram 5.00 Voor de klnde- n 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Lichte mu- :k 7.00 Hoorspel 7.30 London Forum 8.00 Klankbeeld 9 00 Nieuws 9 15 Causerie 9.30 progr. 10.00 Causerie 10.30 Viool en io 11 00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Lleht Programme 1500 en 247 m. 00 Lichte muziek 12.30 Voor de arbei- 12 55 Orgelspel 1.15 Voor i Voor de kinderen 2.00 Orkes Lichte muziek 4 15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4,30 Orkestconcert 5.15 Orgelspel 5 45 Strijk- Jeugd 1.45 soliste 6.15 Clul 6 45 .00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Gev. progr 8 00 Operamuziek 9 00 Verzoekprogr. Klankbeeld 10.00 Nieuws 10.15 Lichte ek 11.00 Voordracht 1115 Lichte muziek -12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Omroeporkest 1 00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Harpmuziek 2 25 Gram 2.45 Cello en plano 3.10 en 3.15 Gram 4.00 Gods dienstige muziek 4.30 Gram 5.00 Gram 5.50 Boekbespreking 6.00 Voor de jeugd 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7.50 Syn- dikale kroniek 8.00 Hoorspel 8.50 Gram 9 00 Volksliederen 9.15 Omroeporkest 9 45 Actua liteiten 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek i Gram 11.00 Nieu\ 11.0 BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram 1.00 Nieuws 1.10. 1.30. 2.00 3.00 Gram 4 00 Verzoekprogr 5 10 en 6. Gram 7.00 Omroeporkest 7.45 Nieuws 8 Gram 10.00 Nieuws 10.10. Gram 10 55 Nieu\ 11.00 Dansmuziek 11.50 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2