Jlieutue fcütsrlje GTouraitl Communisten pogen voedselaanvoer bij Helmstedt te belemmeren Blokkade zal voorkomen worden, aldus de Geallieerden „Wij wensen herstelbetalingen voor 200.000 mensen" Die snode Amerikanen schonden ook Mandsjoerijs gebied! Wist U Buitenlands beleid en volksinvloed MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontvacticb liyhrtlewi myn hert In tegfjcnspset" Twee en dertigste jaargang No 9318 Kan atoomenergie nog gemakken brengen Nieuwe pressie der Roden op Berlijn EEN NIEUWE communistische manoeuvre; Oostduitse autoriteiten heb ben een belasting ingesteld voor alle Westduitse en Westberlijnse voertuigen, die gebruik maken van de 160 km lange autoweg, welke Berlijn met de Westelijke zones verbindt. Langs deze weg komt een vierde van de voedselbevoorrading van West-Berlijn binnen. De belem meringen bij Helmstedt vonden plaats zonder voorafgaande waar schuwing. De geëiste tol is buitensporig hoog, namelijk tien mark voor een personenauto en 10 tot 100 mark, naar gelang der tonnage, voor vrachtwagens. Aan de grenspost bij Helmstedt, aldus Reuter en Ass. Press, stonden honderden auto's te wachten.. Sinds Vrijdagnacht hebben de communisten reeds circa 25.000 mark van vrachtauto's en 6000 mark van personenauto's geheven. De aanvoer van melk in West-Berlijn is reeds sterk verminderd. De prijzen der goederen stijgen. Voor deze manoeuvre wordt gezocht. Reeds worden door de luchtlijnen naar allerlei motieven. Wordt Berlijn een maatregelen 0VerWogen voorde aan- nieuw aanvalsob]ect? Of pogen de Russen I en Oost Duitsers door deze absurde tol- er van Sroenten, melk en fruit. Maan- heffing van West Duitsland een nieuw I delijks werd 108.000 ton levensmiddelen, handelsverdrag af te dwingen? Immers 'zijnde een kwart van de totale West Duitsland had tot nu toe geweigerd een nieuw handelsverdrag af te sluiten, omdat reeds andere belemmeringen aan het verkeer tussen West Berlijn en West Duitsland waren opgelegd. De Amerikaanse Hoge Commissie ln Frankfort heeft bekend gemaakt, dat middellijk stappen zullen worden onder nomen, om de nieuwe communistische maatregel tot „wurging van Berlijn" te beantwoorden. Er is hier sprake van een eigenmachtige, belemmerende maatregel, maar, aldus het dreigement van de Amerik. Hoge Commissie, deze zal falen. Voorkomen zal worden, dat de grote massa mannen, vrouwen en kinderen in het vrije Berlijn zal worden uitgehongerd. In Geallieerde kringen te Berlijn be schouwt men deze Oost-Duitse maatre gel als een cynische poging om devie zen te krijgen. Men schat, dat de Roden er jaarlijks 8 millioen marken de wacht willen slepen. De vervoerskos- zullen stijgen met ongeveer 40 procent. Vandaag komen de drie westelijke plaatsvervangende commandanten te Berlijn bijeen öm de precaire situatie te bespreken. Bromfietser en motor rijder gedood De 47-jarige M. Wenn uit de Marnix- etraat te Amsterdam is gistermiddag op de Rijksstraatweg tussen Abcoude en Baambrugge met zijn bromfiets veronge lukt. Hij had even omgekeken, schoot van de weg en kwam over de berm heen in een droge sloot terecht. Hij sloeg met het hoofd tegen een betonnen dam en overleed vrijwel onmiddellijk. De heer Schoonbeek uit Vollenhove, die Vrijdagavond in de buurt van zijn woonplaats op zijn motor in botsing kwam met een andere motorrijder, is Za terdag in het ziekenhuis overleden. Gisteren is uit de oude Leeuwarder trekvaart in Franeker het lijkje opge haald van het tweejarige meisje Klaske Visser aldaar, dat sedert Zaterdag werd der stad, per vrachtwagen in West- Berlijn binnen gebracht, langs de grote autobaan bij Helmstedt. Vissersboot vergaan met 56 Amerikanen Slechts 19 geredden By Long Island is een 13% meter lang vissersvaartuig, de „Pelican", met aan boord 54 vissers en twee bemannings leden, door een hoge golf omgeworpen en gezonken. Tot op heden zijn 19 personen gered, van wie velen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, en er zün 18 lijken geborgen. Men vreest dat van de ver misten niemand meer in leven is. Toen de boot omsloeg, bevonden de meeste opvarenden zich benedendeks. en duikers hebben gemeld, dat er een pa niek moet zijn ontstaan. Zij vonden de verongelukten in een verwarde groep samengedrukt bh' de kleine doorgang naar het dek. Dit acht men de reden, waarom zich een zo gering aantal per sonen heeft kunnen redden. Men heeft de „Pelican" de haven van Montauk binnengesleept, waar het schip nu met alleen de boeg boven water, ligt gemeerd. Het plaatsje Pont Saint Esprit aan de Rhöne (Frankrijk), waar de ernstige broodvergiftiging heeft plaats gevonden, die de dood van verschillende inwoners tengevolge heeft gehad. Onder de 3000 Inwoners heerst grote verslagenheid over de ramp. Mr Stikker hoopvol naar Frisco Japanse premier Josjida sprak met Acheson over veiligheidsverdrag WIJ BEGRIJPEN dat van Japan geen herstelbetalingen verwacht kun- nèn worden. Als staat zijn wij daarom bereid van onze aanspraken af te zien. Maar hoe kunnen wij op wettige wijze afstand doen van de aanspraken van onze onderdanen? Dit zei minister Stikker Zaterdag te New York op doorreis naar San Francisco, waar hij zoals men weet de conferentie over het Japanse vredesverdrag zal bijwonen. Volgens Reuter wisselden de Geallieer- daan bij Koemsong. Amerikaanse straal de Roden gisteren op Korea bood schappen uit, waaruit een toon opklonk, alsof zij elkaar uitdaagden de geschorste wapenstilstands-besprekingen te Kaesonj maar helemaal af te breken. In eer scherpe nota eisten de communisten var generaal Ridgway een openlijke verkla ring, welke bedoelingen hij nu eigenlijk had. Men drong er bij hem op beschuldigingen inzake de schendingen van het neutrale gebied onverwijld te be antwoorden. Opnieuw heeft vice-admi raai Turner Joy, de leider van de V.N. delegatie, alle beschuldigingen van d hand gewezen. Volgens hem pogen de communisten voorwaarden te scheppen, hervatting der besprekingen te Kae- song verhinderen. Wat de strijd betreft, vanmorgen "heb ben de Verbondenen zware aanvallen Doktoren vlogen naar Koning George Twee doktoren, aldus A.P., zijn giste- en in een particulier vliegtuig van Ko ning George van Londen naar Balmoral Castle In Schotland gevlogen, waar 4e koning sinds de vorige maand verblijf houdt. Op een jachtpartij heeft hij koude gevat. Zoals bekend, is koning George Juni hersteld van een longontsteking. Het rode gekakel duurt voort: Wederzijdse uitdaging het overleg te Kaesong maar „opgeschort" te laten ONVERDROTEN zet radio Peking de serie beschuldigingen voort. Nu weer, aldus de rode jammerklacht, hebben Amerikaanse vliegtuigen en oorlogsschepen op 29 Augustus zegge driemaal het Chinese grondgebied geschonden. Amerikaanse zware bommenwerpers hebben boven de Mand- sjoerijse stad Koeantien gevlogen. Een bom viel boven Mandsjoerijs gebied. Een Amerikaans oorlogsschip heeft de territoriale wateren geschonden ter hoogtè van Tsjefoo in Noord China. En zo gaat dat madr door. officieel op de conferentie vertegenwoor digd kan zijn. Vermelden wij nog, dat Frankrijk en Noorwegen reeds hebben Wij wensen herstelbetalingen voor de 200.000 Nederlanders, die in het Verre Oosten hebben geleden, zei de minister verder. „Ik ben hoopvol gestemd dat wij een manier zullen vinden om aan de aan spraken van burgerlijke geïnterneerden tegemoet te komen". De Japanse premier Josjida, de Amerik, min. van Bult. Zaken, Dean Acheson en Trumans adviseur voor het Verre Oosten, Foster Dulles, staken gisteren te San Francisco de koppen bij elkaar. Bespro ken werd de mogelijkheid van een bila terale, aanvullende veiligheids-overeen komst. Deze zal voorzien in het station- neren van Amerikaanse troepen op de vier voornaamste Japanse eilanden, De mogelijkheid blijft open, dat Japan zelf wordt herbewapend, aldus de New York Times. Amerika rekent op tekenen Het State Department heeft aan de Vooravond van de uiterst belangrijke conferentie over Japan, een uitvoerig rapport gepubliceerd. Kort samengevat, blijkt hier nogmaals uit, dat Amerika geen obstructie zal dulden. Eén ding staat vast, kort na de openingsplechtig heid, zal het verdrag getekend zijn. Er moeten Amerikaanse troepen in Japan gehouden worden, omdat Japan een be langrijk doelwit is van de Russische ex pansie. Deelnemers aan de conferentie moeten er rekening mee houden, dat aanspraken op oorlogsschade de Japanse economie zou bedelven onder een schuld van meer dan 100 milliard dollar. Hierdoor Japan een gemakkelijke prooi van ..tota litaire demagogen" worden. Het was onvermijdelijk, dat China niet vlug verklaard, het verdrag te zullen tekenen Drie waarnemers van Zuid Korea zullen de conferentie wel bijwonen, maar mo gen niet tekenen. Aanbrenger van Piet Bruin Derde man gaf beste tip aan politie De meest waardevolle inlichtingen die leidden tot de arrestatie van Plet Bruin zijn niet verstrekt door de Arnhemmer Han Roosendaal en de Rotterdamse M.T.S.-er Cornells Meyer, maar door een derde man, die onbekend wenst te bly- i. Zijn tip was de belangrykste van de r die de politie vrij grote zekerheid gaven dat Bruin zich in Frankrijk be vond. Het is echter zeer de vraag of deze persoon de beloning van f 1.000 wil ac cepteren. Dit vertelde inspecteur W. Posthuma van de Amsterdamse centrale recherche, die zoals men weet samen met de Haagse rechercheur W. C. J. Wooning de gezochte in een jeugdher berg te La Ciotat heeft aangehouden. In de jeugdherberg bleek men nooit van Bruin te hebben gehoord. De politie mannen herkenden zijn foto echter op een trekkerskaart die de naam Bronner vermeldde. Toen de rechercheurs hem op het strandje by Les Piquerolles ont dekten en inspecteur Posthuma hem wakker schudde met de woorden „Piet, je moet mee naar Amsterdam, word eens wakker", zei de gesnapte vluchte ling: „Ik heb gespeeld Hü vertelde ook nog in Tunis te zyn geweest. Heen met de boot en terug per vliegtuig. Op 14 Juli had hy ook IJeugdherberg La Ciotat gezeten. Nu na de broodvergiftiging in Pont Saint Esprit al het brood van elders wordt aangevoerd, hebben de bakkerijen hun deuren gesloten. Enige bedrijven, die met hun neergelaten rolluiken, een symbool zijn van de algemene triestheid en verstomming. Perzië zal zelf olie leveren Geen compromis in het verschiet De Perzische premier, Mossadeq, heeft verklaard, dat de nationalisatie der olie- industrie, onder geen omstandigheden, gewüzigd zal worden. Het Perzische volk moet na het afbreken der Brits- Perzische onderhandelingen solidair "blij ven en zyn rechten doen gelden. Hoessein Makki, secretaris-generaal van de Per zische raad voor de nationalisatie, zeide, dat Perzië zo spoedig mogelijk olie van Abadan wil verkopen, onverschillig of de Britse staf bluft of niet. Reeds zün onderhandelingen met ver schillende landen begonnen, aldus Reu ter. -Er zün aanbiedingen van verschei dene buitenlandse maatschappyen, die bereid zyn tankschepen aan Perzië te verkopen. Op de olievelden, die door de Britten zyn verlaten, verloopt alles nor maal. Er zün voorts sollicitaties van 650 buitenlandse technici. Aan Ass. Press ontlenen wü nog, dat Mossadeq In een radiorede het Perzische volk opwekte hem te steunen in een „heilige oorlog" voor de olie-nationali satie. Bü A.F.P. vinden wy nog, dat Po len de eerste klant zal zyn van Perzië. In het Perzische parlementsgebouw vond een handgemeen plaats tussen mi nister Joesef Mosjar en de afgevaardigde Azad. Zy waren het oneens over de mo gelijkheid of verscheidene delen van de Perzische provincies draadloze verbin ding konden krijgen. •liegtuigen hebben gisteren vier Migs-15 neergeschoten. Aan het gevecht, dat een half uur duurde, namen 21 straalja gers en 40 Migs deel. Voronoff, 85 jaar oud overleden Duizenden mensen wist hij te verjongen Dr Voronoff, die omstreeks 1920 groot opzien verwekte door zijn experimenten op het gebied van transplantatie van dierlijke organen in het menselijke or ganisme, is volgens Reuter, Zaterdag j l. te Lausanne overleden. Volgens zijn, in de praktijk toegepaste theorie, kon hij door het overbrengen van dierlijke klie ren, waarbij vooral gebruik gemaakt werd van apen, oudere personen een verjongingskuur doen ondergaan. Het leven kon zelfs met 15 a 20 jaar worden verlengd. Hij zelf werd 85 jaar. ofschoon hij voor zichzelf een leeftijdje van 140 jaar had vastgesteld. In ieder ge val beweerde Voronoff duizenden men sen een nieuw leven te hebben gegeven. Rus van geboorte, behaalde hij zijn doc torsgraad aan de Sorbonne, was te Pa rijs werkzaam en woonde ook vele jaren aan de Riviera. Aldaar hield hy meer dan 100 apen voor zijn experimenten- Zijn onderzoekingswerk heeft nieuwe wegen voor de wetenschap geopend, in het bijzonder voor de gezicht-chirurgie en het overbrengen van het hoornvlies. Aèn de burgemeester van Zwammer- dam, de heer P. Hoogenboom, is op zijn verzoek m.i.v. 1 October eervol ontslag verleend. Maurice Maillet, de dorpsmolenaar uit Pont Saint Esprit, die het besmet te koren tot meel verwerkte en nu gearresteerd is tn verband met het on derzoek naar de vraag, in hoeverre hij schuldig is en of hij de vergifti ging had kunnen voorkomen. DAT de Ned. autosmokkelaar P. P. in Antwerpen is gearresteerd. DAT het jaarlijkse Horecafcongres op 18, 19 en 20 September in Rotterdam wordt gehouden. DAT de viering van het 75-j. bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal Zaterdag begon met een kranslegging bij de gedenknaald op het sluiseiland terwijl de sirenes der sleepboten loeiden. DAT de partyraad van de V.V.D. in Utrecht vergaderde en er enige inleidin gen werden gehouden over de econ. toe stand in Nederland. DAT de IJsse'brug te Doesburg op 14 en 15 Sent. de overspanningen krijgt- DAT de scholierencursussen van de K. N. V. v. L. op Teriet gedurende deze zomervacamie 72 nieuwe zweefvliegers vaak toekomstige verkeersvliegers hebben afgeleverd. DAT de comm. van de vrijwillige po litie in A'dam, luit.-kol. H. v. Laar, Za terdag is opgevolgd door luit.-kol. R. Hoegen, dir. van enige Indon. cultuur maatschappijen. DAT de Zaterdagnacht gesloten ten toonstelling -FF- te Enschede ruim 300-000 bezoekers heeft getrokken, onder wie de laatste dagen dr ir S. L. Louwes, dir.-gen. van de voedselvoorziening en dr A. Plesman, dir.-gen. van de KL-M, DAT twee personen Zaterdagnacht op het Rembrandtplein te A'dam werden gewond toen de politie met sabels aan een vechtparty een einde maakte. DAT de Kota Baroe van de Kon. R'damsche Lloyd morgenmiddag om 4 uur i.p.v. zoals eerst werd gemeld om 1 uur in R'dam wordt verwacht. DAT 40 meisjes die door de Haarlemse Chr. Jongevrouwen-federatie tot gezins hulpen worden opgeleid, vandaag van hun vrij primitieve onderkomen aan de Hazepaterlaan zijn verhuisd naar de Spruitenbosstraat. DA T de alg. Ned. boerendag, die Zater dag a.s. in het Openluchtmuseum te Arn hem zou worden gehouden, wegens on voldoende voorbereiding wordt uitgesteld tot volgend jaar. DAT luit. t.z. 2e klas R. J. Idzerda uit Wassenaar, die zich Vrijdag bij de Britse kust met. zijn parachute wist te redden toen zijn vliegtuig defect raakte, al twee maal eerder zyn leven door een para chutesprong kon behouden. DAT de gemeenteraad van Sint Jan steen verontwaardigd is over de steeds grotere beperkingen die de waterleiding- mij. Zeeuwsch Vlaanderen de vlasindus trie i.v.m. het schadelijke afvalwater op legt bij het vestigen van nieuwe roterijen. DAT een fabriekje voor weegwerk- tuigen aan de Daniël Stalpertstraat te A'dam Zaterdag is uitgebranc DAT de eerste publicatie van de staatscommissie voor de pensioenwetge ving (Vergelijkend overzicht van pen sioenregelingen, 181 blz.) bij de Staats drukkerij is verschenen. Ons zusterblad de Nieuwe Haag- sche Courant organiseerde Zater dag een rijwielrit door het West- land. Ruim 1400 deelnemers trap ten de 60 km vlot af. Een klein gedeelte van de enorme file aan de rand van Den Haag V.J Kostganger sloeg twee vrouwen met bijl Slachtoffers zwaar gewond in een portiek te Groningen gevonden In een portiek aan de Nieuweweg te Groningen werden Zondagmorgen in alle vroegte twee vrouwen aangetroffen, te weten de 33-jarige S. V. en de eveneens 33-jarige M. B. uit de Oudeweg, die door een kostganger, de 61-jarige E. M. met een bijl waren mishandeld. Hevig gil lend waren zy uit het huis gevlogen, ter wijl de kostganger schreeuwde: „Ik zal jullie vermoorden." De vrouwen moesten onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Eerstgenoemde had een kaakfractuur opgelopen. De andere had een schedel fractuur en kon nog niet worden ver hoord. De kostganger, die waarschijnlijk onder de invloed van sterke drank ver keerde, is door de recherche gearres teerd. Vastgehouden KLM-vliegtuig wo er vrij Een K.L.M.-Dakota, die door de Brits- Perzische Oliemaatschappij was gehuurd voor het overbrengen van employé's uit, de olievelden in Choezisian naar Abadan, is van Donderdagavond tot gis teren op het vliegveld van Abadan vast gehouden en onder gewapende Perzische bewaking gesteld. Dit zou in verband staan met de uitklaringspapieren. Het toestel had Donderdagavond geen passa giers meer aan boord omdat het toen al meer in dienst stond van de Anglo- Iranian. In de voorafgaande dagen had de machine 64 Britten vervoerd. Gezagvoer der is de Engelsman P. Orange. Verder bestaat de bemanning uit drie Nederlan ders. Dit zijn de tweede piloot J. Hos. de marconist E. Lastdrager en de boord werktuigkundige P. H. Tipker. De Dakota is gisteren van Abadan (Perzië) in Basrah (Irak) aangekomen en vandaar via Nicosia en Rome naar Amsterdam vertrokken. Piet Zwager overleden Politie legt beslag op stoffelijk overschot Hoewel de toestand van de 55-jarige toonkunstenaar en vroegere dirigent van de „Stem des Volks", P. Z. Zwager, die Woensdagavond voor zijn woning in de Den Helderstraat door een vroegere vriend van zijn zoon werd neergschoten. zich aanvanklijk niet ongunstig liet aan- is hij vanochtend in het ziekenhuis Zuidwal overleden. Zoals men weet heeft de dader, de 31-jarige electricien J. B., zelfmoord gepleegd. Daar het stoffelijk overschot van de heer Zwager door de politie in beslag is genomen, is er om trent de begrafenis nog niets bekend. De broodvergiftigir" in Frankrijk Moederkoren toch niet de oorzaak? Naar Reuter uit Nimes meldt, Is een ander licht gekomen op de broodvergifti ging in Frankrijk. Gebleken is nl. dat het geconsumeerde brood gebakken was onder een temperatuur die veel hoger ligt dan 60 graden, terwijl moederkoren bij deze temperatuur haar schadelijke uitwerking verliest. Het onderzoek duurt voort. (Advertentie) Voor 'n breukband of breukapparaat Opticien van Muyen Hooigracht 54, Leiden WEERBERICHT Iets hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht weinig bewolking, zwakke wind en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Mor- gen overdag half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat motregen. Matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) Dinsdag: zon 5.54-1923; maan 9.25- 19.59, 8 Sept. EJC. ONLANGS heeft e commissie-Van Eysinga) aan de re gering rapport uitgebracht, hoe de sa menwerking tussen regering en volksver tegenwoordiging op het terrein van het buitenlands beleid zou kunnen verbete ren. Een overbodige weelde mocht dit niet heten. Want het had er alle schijn van, dat het parlement het buitenlands beleid in zijn snelle ontwikkeling en hoge vlucht onvoldoende kon bijhouden. Het is met de verhuding tussen buiten lands beleid en volksvertegenwoordiging eigenlijk altijd een moeilijk geval geval geweest. Het buitenlands beleid was lang een zaak apart, iets was van het verdere regeringsbeleid was afgezonderd. De volksvertegenwoordiging had zich wel met dat verdere regeringsbeleid te be moeien, maar met het buitenlands beleid kon zij zich niet inlaten. Dat was het werkterrein van de diplomaten, die bo vendien meenden zich met een waas van geheimzinnigheid te moeten omgeven. Als er iets van loskwam, dan in de regel toch slechts in mémoires, verschenen geruime tijd na datum, dus als het geen gevaar meer kon. Het buitenlands beleid was een terrein waarop geheel eigen wetten golden. Srikte vormen dienden er te worden in- acbtgenomen. Alles liep langs diploma tieke kanalen. De minister van Buiten landse Zaken kwam hoogst zelden in aan raking met zijn collega's in het buiten land. Als hij zelf buiten de grenzen van zijn land kwam, dan was het om vacantie nemen of vanwege zijn gezondheid. Daarin is wel veel veranderd. De grote keer kwam met Genève. Genève, zo heette het in een nog niet zolang geleden verschenen rapport van het departement Buitenlandse Zaken, Genève werd jaarbeurs, waar de ministers recht streeks met elkander van gedachten kon den wisselen, zonder tussenkomst van ge zanten en ambassadeurs. TTET BUITENLANDS BELEID kan nu IX moeilijk nog een wereldapart heten. Veeleer is het zo. dat er nauwelijks nog departement is .of het heeft herhaal delijk met het buitenlands beleid te maken. De regeringscontacten met het buitenland zijn vele en veelvuldige. Een aantal namen spreken hier hun eigen en veelal gemeenschappelijke taal: Marshall-hulp, plan-Schuman voor de kolen- en ijzerindustrie, plan-Pleven voor de Europese defensie, Benelux, federa- lisatie, Straatsburg. Niet voor niets spre- we in onze dagen van „het primaat der buitenlandse politiek." Daarmede be doelen we. dat het In onze tijd de buiten landse politiek is, die ook het binnen lands beleid voor een belangrijk deel be heerst. Neen, het buitenlands beleid is niet Jan- „jr meer het wereldje apart van voor heen. Dit laatste te minder, waar Neder land bij het gemeenschappeHjk buiten lands beleid der Westerse wereld niet af zijdig behoort te staan, maar daarin een werkzaam aandeel behoort te nemen. De dagen van onze neutraliteit, waarin we de buitenlandse politiek een passieve rol vervulden of liever nog in het geheel geen rol, zijn voorbij. Economische kwesties, financiële pro blemen, sociale vragen, eisen op militair gebied, de ontwikkeling van de landbouw al deze dingen mochten destijds bin- ..«,.1 de eigen landsgrenzen tot een zekere hoogte bevredigend kunnen worden op gelost, de oplossing moet nu worden ge zocht in gemeenschappelijk internatio naal overleg, moet nu worden nagestreefd op het brede en steeds breder wordend terrein vanhet contact met de bui tenwereld. HET is wel duidelijk, dat dit voor de volksvertegenwoordiging zeer bij zondere moeilijkheden oproept. Het ver aart de taak van de volksvertegen woordiging in aanzienlijke mate. En be grijpelijk is het, dat binnen de kring van de Staten-Generaal de noodzakelijkheid werd gevoeld om zich nader op de taak binnen de nieuwe omstandigheden te be- Wat nu al dadelijk een verheugend feit ,j, is dat de noodzakelijkheid van die be zinning niet alleen gevoeld werd bij de volksvertegenwoordiging, maar ook er kenning vond bij de regering. Het had ook anders kunnen zijn. Er is een tijd ge weest, waarin de regering van mening dat het parlement zich beter met het buitenlands beleid niet kon bemoeien. Een vijftig jaar geleden klaagde Lohman er nog over, dat de volksvertegenwoordi ging op het buitenlands beleid zo weinig invloed had. Het lag voor een belang rijk deel aan de volksvertegenwoordiging zelf. Zij vond het wel goed. zoals het ging. Zij meende trouwens, dat het moei lijk anders ging. Het is toen later de grote staatsgeleer- de Struycken geweest, die omstreeks de eerste wereldoorlog op verandering heeft aangedrongen. Voor het parlement is het, hij, niet alleen een kwestie van kun- i, het is vooral ook een kwestie van durven. De volksvertegenwoordiging met de regering de verantwoorde lijkheid voor het buitenlands beleid dur- ?n delen. Welnu, wat in onze dagen treft, is dat de regering bereid blijkt, het parlement ruimschoot in het buitenlands beleid te betrekken. Typerend is de naam die de nissie ontving, welke heel deze kwestie kreeg te onderzoeken. Het werd commissie „nopens de samenwerking tussen regering en Staten-Generaal". De mogelijkheid van samenwerking was het dus, die zij te bestuderen kreeg. Het lijkt ons goed toe. aan het resultaat m haar onderzoek enige aandacht te schenken. Belangrijke dingen immers zyn het, die hier op het spel staat. Wan neer via de uitbreiding van het buiten lands beleid een groot deel van het rege ringsbeleid zich aan de volksvertegen woordiging zou onttrekken, zou dat een aantasting betekenen van volksinvloed democratie. Het is van belang te zien, e men hier poogt de moeilijkheden nog goed mogelijk op te vangen. Dit jaar weerberichten „op hoog niveau Nog ln dit jaar zal het KNMI in De Bilt dagelijks per radio de weersgesteld heid in de hogere luchtlagen hekend maken. Radio-amateurs kunnen dan by hun zender rekening houden met even tuele storingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1