Regering wil handel nog niet verder vrijlaten Neem niet te gauw een woning mee naar Australië Olieverlies slechts geringe uit werking op het Westen 1 Drie Vlissingse Geuzen Regering houdt vast aan 1500 millioen voor defensie 2 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1S6. Deviezcnposifie zorgwekkend Europese Betalingsunie verwacht stappen om toestand te verbeteren JN VERBAND met het tekort dat wij hebben in het betalingsverkeer met België heeft de Nederlandse regering meegedeeld, dat zij niet van plan is het thans aangehouden percentage van de vrijmaking van de handel (60 pet) los te laten. Binnenkort zullen over de uitbreiding tot 75 pet be sprekingen worden gehouden, doch de regering acht het, gezien onze hui dige deviezenpositie, niet verantwoord het percentage te verhogen. land dat tot 90 procent werd be- De Belgische en Nederlandse minis ters van Financiën Economische Zaken en Buitenlandse Zaken zullen, zoals men weet. op 30 Augustus te Brussel bijeen komen. Zij zullen zich bezig houden met het opstellen van een memoran dum over het handels- en betalingsver keer tussen beide landen- Dit zou ver band houden met de onhoudbare posi tie van de Beneluxlanden in de Euro pese Betalingsunie. In E.B.U.-kringen is men de me ning toegedaan dat de moeilijkheden zouden zijn ontstaan door het han delsverkeer tussen België en Neder- De crisis in Kaesong r\E ZENUWEN der Westelijke wereld, die vrede wil en daar zware offers voor over heeft, worden op een harde proef gesteld. Radio-Peking heeft gister avond omgeroepen, dat een hervatting van de besprekingen te Kaesong ondenk baar is, zolang de Amerikanen hun „bar baarse gedrag" niet wijzigen. Het regent beschuldigingen van „nieuwe schendin gen" door de Verbondenen. Zo, en pas sant wordt aan de Ver. Naties in de schoenen geschoven, dat deze er op uif zijn, communistische, militaire politie agenten te vermoorden. Voorts liegt men dat verscheidene Amerikaanse vliegtui gen tot de gebieden van Sjanghai er Tsingtao, op het Chinese vasteland zijn doorgedrongen. Vooral vice-admiraal Joy moet het ontgelden. Heeft het feitelijk nog zin, met dit soort rode onderhande laars aan te pappen? Meer dan vijftig maal kwamen de onderhandelaars nu te Kaesong bijeen. Er moest daar voorbe reidend werk worden verricht, om ten slotte te komen tot een vredesconfe rentie over Korea. Het grote struikelblok bleek de kwestie der demarcatielijn te zijn. De Roden eisten een demarcatielijn, overeenkomende met de 38ste parallel, hetgeen voor generaal Ridgway en zijn mannetjes niet te accepteren is. De Ver bondenen zouden dan strategisch belang rijke posities moeten prijsgeven, waar voor zij een zeer hoge prijs hebben be taald. In psychologische zin, is er ir Kaesong echter nog een veel funester struikelblokTreedt men daar wel in overleg met een fiere vijand, die begrip kar. tonen voor het „fair play" tegenstander? Het is nu wel heel aardig, generaal Ridgway van een .eenzijdig rapport" te "betichten, maar juist de communistische obstructie, deel uitmakende sluwe, diplomatieke spel, doet oprechtheid der communistische bedoe lingen twijfelen. Chinezen en Noord- Koreanen nemen hun toevlucht tot las ter en smaad, waarvoor men in het civiele leven met de strafrechter in aan raking zou komen. In de hogere regio nen der internationale politiek schijnt zulks ongestraft te kunnen geschieden- De Roden ensceneren een bombarde ment, ja. beschuldigen de Verbondenen ervan, de communistische delegatie te willen vermoorden. C'est le ridicule, qui vrijd van beperkingen. Het Belgische surplus zou tot bo ven de 75 pet van zijn quotum van 320 millioen dollar zijn gestegen. Del^1 E.B.U. verwacht nu maatregelen die|n|lu^c de positie van de beide landen in de E.B.U. zullen verbeteren. Het standpunt van de EB.U. wordt echter door Nederland niet gedeeld. Het Nederlandse tekort in de E B U. zou door het handelsverkeer met België slechts met 100 millioen gulden zijn ge stegen. Ook in kringen van de Organi satie voor Europese Economische Sa- enwerking te Parijs oefent men cri- tiek uit op de situatie. Men is daar van mening, dat de Belgen aan de Neder landers meer crediet hadden moeten verlenen, maar in feite heeft België de lasten van het Nederlands tekort op de EB.U. afgewenteld. Over die credietverlening zijn de me ningen in België verdeeld. In industriële kringen voelt men er wel voor, maar in bankkringen niet. omdat men Ne derlandse voorwaarden vreest die Bel gië niet kan accepteren. Maar met dit al heeft men nog geen oplossing voor de kwestie gevonden. Wil België echter geen credieten ver strekken, dan blijft er maar één moge lijkheid over: een drastische beperking de export naar Nederland. Doch ou dan een grote stap terug zijn op de weg ter verwezenlijking van de Be- Ten hemelschreiende toestanden" Dit jaar vermoedelijk 3000 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland geen huis mee, als je niet weet in welk deel van het land je terecht zult komen. En als je het weet, zorg er dan voor dat zo'n huis aan alle ge stelde eisen voldoet. Dit werd op Schiphol gezegd door de heer G. F. Has pels, die als lid van een commissie van het Bouwcentrum te Rotterdam een uitvoerig onderzoek heeft ingesteld naar de bouwvoorschriften in Australië. lenen. Voor fabrieksinstallaties zijn eveneens kansen", zei de heer Haspels. •Zeeland „Half-safe", de amphibie-jeep, die onlangs uit Nova Scotia in Canada vertrok en veilig op het Europese vasteland aankwam, is vorige week het onstuimige Engelse Kanaal overgestoken van Calais naar Deal Op de „voorplecht" van de jeep staat mrs. Elinore Carlin, uitgeput en zeeziek. Zij is met haar echt genoot, de Australiër Carlin, op de huwelijksreis: een tocht rond de wereld. Men zal zich herinneren, dat het avontuurlijke echtpaar enige maanden geleden ook Amsterdam heeft bezocht. Marjolin van de O.E.E.S. over Perzië De Europese raifinage-capaciteit plaatst ons in veel gunstiger positie De meningen over de betekenis van het verlies der olieproducten uit Perzië zyn verdeeld. Maar, volgens Marjolin, secretaris-generaal van de O.E.E.S. te Parijs, zal dit verlies slechts geringe uit werking hebben op de economie van West-Europa. Dit bracht hy naar voren op een persconferentie. Uit zijn uiteenzetting bleek, dat West- Europa per jaar slechts 7 millioen ton geraffineerde olieproducten en 5 millioen ton ruwe olie uit Perzië importeert. De West-Europesé raffinage-capaciteit schatte hij voor 1952—'53 op 59 millioen ton, een verdubbeling bij de capaciteit van twee jaar geleden. Het is deze verhoogde fnodig, om de onder- capaciteit, die ons in een veel betere I VorhlnnrJo handelingen te Kae-;p0sitie plaatst, om het hoofd te bieden Lire luaarae SQng te iSCh0rsen", aan de situatie in het Midden-Oosten. uitzicht j zo niet voorgoed at Marjolin heeft een, bijna honderd J te breken. Ridgway pagina's tellend, rapport over raffinage- heeft zich door dit rode wangedrag niet uitbreiding gepubliceerd, opgesteld door van de wijs laten brengen. Hij is bereid een commissie van de O.E.E.S. Volgens tot herstel van het afgebroken contact mee te werken, maar hij denkt er niet over „amende honorable" te maken, op lasterlijke aantijgingen. Vast staat, dat de communisten het voorlopig voorde liger vonden, hun vredeslier maar aan de wilgen te hangen. Hierdoor is de internationale situatie weer verscherpt- Reeds vroeger wezen wij er op dat er een communistisch „magisch ver band" bestaat tussen de onderhandelin gen te Kaesong en de snel naderende conferentie te San Francisco over Ja pan. Tot stomme verbazing van Was hington, gaf Moskou plotseling te ken nen, toch aan de conferentie te zullen deelnemen. Gromyko werd als leider van het Russische team aangewezen. Het Kremlin wil geen vredesverdrag voor Japan, made in America. Als Washing ton dit vredesverdrag zou willen wijzi gen. zodanig, dat Moskou en Peking er mede accoord kunnen gaan, danéén druk op de knop, zouden de communis tische leiders te Kaesong met hun .vrede" meer haast maken. Houdt Washington echter voet bij stuk, dan zullen de Russen de conferentie te San Francisco pogen te torpederen. Het ziet er niet naar uit. dat de Ame rikanen tot marchanderen bereid zul- lenzijn. Wordt het Amerikaanse ont werp getekend, dan betekent zulks een échec voor de Russische en Chinese diplomatie. Zowel Mao Tse Toeng als Sialin zullen dan een „raar gezicht" trekken! Door het schorsen der onder handelingen, kunnen de Roden altijd nog twee kanten uit: 1. Hervatting van het contact te Kaesong. maar dan na de conferentie van San Francisco; 2. De breuk een definitief karakter geven- In het laatste geval zal de oorlog op Korea weer een nieuw verhevigd sta dium ingaan- Erger, de rode curve, aan duidende de spanning in de internatio nale betrekkingen (Oost-West) zou weer uitschieten tot een top van crisis- Proces te Pzaag In zaak Lidice vijf doodstraffen In Praag heeft men korte metten ge maakt met de vijf Duitsers, die verant woordelijk zijn voor het in 1942 aange richte bloedbad in Lidice, dat door qe SS-moordtroepen met de grond gelijk is gemaakt: alle vijf werden tot de dood straf veroordeeld. Dit plaatsje van 2009 inwoners, dat eenzelfde lot onderging als het Nederlandse dorp Putten, werd uit gemoord als represaille op de moord op de Duitse protector van Bohemen Moravië, Reinhardt Heydrich. De dijkdoorbraak in Mexico, w van wij Zaterdag melding maakten, heeft reeds meer dan 52 slachtoffers geëist. Marjolin betekent de nieuwe capaciteit, dat Europa elk jaar 200 millioen dollars in dollars kan besparen en hetzelfde be drag in andere valuta, dat vroeger uitge geven moest worden voor raffinage in het buitenland. Hoewel de raffinage-productie in 1952- 3 circa 59 millioen zal bedragen tegen 61 millioen ton, nodig voor binnenlandse consumptie, zullen er toch nog 11.000.000 ton geïmporteerd moeten worden bunkerolie, leveranties aan overzees- biedsdelen, etc. Het verbruik van olieproducten i: jaar met 17 procent gestegen, in plaats van de 7 procent, die in 1949 verwacht werd. Harriman sprak met maarschalk Tito En het komt in orde...! Averell Harriman, de speciale afge zant van Truman, is te Londen aange komen. Zoals vermeld, heeft hij op door reis ook een onderhoud gehad met maar schalk Tito van Joegoslavië. Hij prees Tito voor diens houding in het conflict tussen Oost en West. Harriman en Tito in het roerend eens. Een der grootste oorlogsgevaren blijft een eventuele fou tieve taxering door Moskou van de Wes telijke paraatheid, om aggressie te keren. Ook de militaire en economische hulp de Ver. Staten aan Joegoslavië kwam ter sprake. ,Ik heb werkelijk ten hemelschreiende toestanden gezien. Veelal gevolgen van ondeskundig knoeiwerk en goedgelovig heid van mensen die hun laatste centen in een huisje staken dat nooit op Austra lische bodem zal staan. Vergeet niet, dat bij wijze van spre ken iedere streek van Australië een ander klimaat heeft. Je kunf tenslot te geen Spaans huis in Zweden plaat sen. Iedere stad of streek van Austra lië heeft zijn eigen voorschriften en daaraan moet men zich houden. Wanneer de gegevens die wjj thans hebben verzameld strikt worden nage leefd, zullen de Nederlandse bouwers in Australië een uitstekende markt vinden. nu toe is daar nog slechts één groep Europese bouwers die furore maakt. Dat zijn de Fransen, die officieel gesteund worden door hun regering. Onze rege ring zal er goed aan doen ook de Neder landse bouwers in Australië steun te ver- 3000 naar Nii Naar Nieuw-Zeeland zullen dit jaar bijna 3000 Nederlandse emigranten kun- vertrekken. In 1948 gingen er 95, eer jaar later 101 en vorig jaar 503. Deze cijfers werden Zaterdagavond in Amster dam door staatssecretaris mr dr A. A. Rhijn meegedeeld bij het vertrek van de Zuiderkruis. De staatssecretaris noem de deze dag een hfcstorische in de emigra tie naar Nieuw-Zeeland, omdat de Zui derkruis van troepenschip speciaal is om gebouwd tot emigrantenschip, zodat het comfort aanmerkelijk groter is gewor den. Bovendien is de Zuiderkruis zoals weet het eerste schip dat recht streeks via het Panamakanaal naai Nieuw-Zeeland vaart zonder eerst Australië aan te doen. India niet naar San Francisco Velschillende bezwaren tegen Japans vredesverdrag India heeft Amerika officieel meege deeld, dat het de conferentie over een Japans vredesverdrag te San Francisco zal boycotten, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. India heeft tegen het voorgestelde ontwerp ver schillende bezwaren. Allereerst tegen de bepaling, dat Amerikaanse troepen in Japan gestationneerd zullen blijven. Voorts vreest India, dat de voorbereidin gen voor het Amerikaanse trustschap over de nabijgelegen Rioe Kioe-eilanden „de kiem in zich dragen van een toekom stig geschil en een mogelijk conflict ir het Verre Oosten". Een derde bezwaar is, dat Formosa niet aan rood-China wordt gegeven en een vierde, dat de toe kenning van de Koerillen en Zuid-Sacha- lin aan Rusland niet schriftelijk wordt goedgekeurd. India geeft te kennen t.z.t. een apart vredesverdrag met Japan te zullen sluiten. De V.S. hebben geant woord verbaasd te zijn over de bewe ring, dat Japan niet een eervolle en lijkwaardige plaats in de gemeenschap in vrije volken zou worden gegeven. Pakistan heeft de uitnodiging naar San Francisco officieel aangenomen. Naar verluidt heeft 82 van de bevol king van Okinawa zich uitgesproken voor teruggeven van dit eiland aan Japan- Volgens het ontwerp-vredesverdrag zou Okinawa, dat 500.000 inwoners telt, onder controle van de V.S. komen. Nieuw manilest Labour gelooft niet aan oorlog Maar bewapening blijlt vereist In het jaarlijkse manifest verzet de Britse labour-party zich hevig tegen de roep van de linkervleugel der partij, on der aanvoering van oud-minister Bevan, om de bewapening sterk te verminderen. Het wordt weliswaar onwaarschijnlijk geacht, dat Rusland thans weloverwogen een oorlog zal beginnen, maar „Korea" houdt een ernstige waarschuwing in. Het manifest bevat geen nieuwe grote natio nalisatieplannen. Voor de komende al- gemene verkiezingen worden de volgen de punten als propaganda aangehaald: a. geen particuliere winst of plaatse lijk belang mag het nationale belang In de weg staan; b. winstuitkeringen mi ten bij de wet worden beperkt en c. moeten stappen gedaan worden om flatie tot haar kleinste vormen terug brengen. Turkye zal dit jaar, naar men vi wacht, aanzienlijk grotere hulp aan Ame rika verkrijgen, dan voorheen, mogelyk ook straalvliegtuigen. Verdronken zeilers op het IJsselmeer gevonden Van de drie personen die vorige week Zondag bij het tragische zeil- ongeluk op het IJsselmeer zijn verdren ken, heeft men Zaterdag de stoffelijke overschotten geborgen. Het lijk van de 35-jarige ingenieur H. L. Prinsen Geer- lings uit Giethoorn werd in de morgen uren aangetroffen, ongeveer 1 km ver wijderd van de plaats waar het jacht Exaio is vergaan. In die omgeving, bij De Kreupel, werd omstreeks 2 uur nog een stoffelijk overschot gevonden, zeer vermoedelijk dat van de 25-jarige me disch student A. E. van Arkel. Nieuwe Rijn 22A, Leiden. Tegen zes uur werd halfweg Enkhuizen-Stavoren bij De Hofstede het lijk van de 54-jarige eigenaar van het jacht, dr P. Brons uit Steenwijk, uit het water gehaald. Het bergen van alle slachtoffers gebeurde door de reddingboot van Enkhuizen in samenwerking met een vissersvaar tuig. Eerste plaats in Nederland Coevorden volgende week van aardgas voorzien 5 September a.s. zal de eerste dag zijn dat aardgas, waar al sinds 1942 overal naar wordt gespeurd, in Nederland prac- tisch zal worden gebruikt, en wel in Coevorden. Op 4 September zal men kunnen beginnen met het vullen van de gashouders bij de plaatselijke gasfabriek. De Nederlandse Aardoliemaatschappij heeft aan het speurwerk naar aardolie sinds de bevrijding reeds 27 millioen ten koste gelegd. Kerk en School Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Neerlangbroek B. A. Wiel te Tholen; te Westbroek J. Batelaan te Utrecht, director van de Geref. Zendingsbond. ingenomen: naar Oostwold-Ter: home can-d. P. v. d. Veer, hulppred. te Wijnjeterp; naar Edam (evangelisatie; toez.) G. A. Barger te Zeist. 'roepbaar: cand. J. C. de Bruine: Nassauweg 7, Hengelo (Ov.). Geref. Kerken ingenomen: naar Krabbendijke cand. A. T. Besselaar te Amsterdam, die bedankte voor Heer-Hugowaard, Mur- -voude en Wolphaartsdyk. Geref. Gemeenten Op zijn verzoek is aan dr J- J- Louët Feisser ontslag verleend als di recteur van de Algemene Maatschappij; oor Jongeren, afdeling Amsterdam. Ds J- C. Koningsberger, Ned. Hew vormd predikant te Amsterdam, wie op 20 Juni een ernstig verkeersongeluk overkwam en die geruime tijd rust moest nemen, mag op 1 September zijn werk langzamerhand hervatten. (Advertentie j! Toezicht Ambonnezenkampen Gen.-majoor Scholten aan het hoofd Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de gepensionneerde ge- neraal-majoor P. Scholten van het; voormalige K.N.I.L. tot hoofdleider van de kampen waarin Ambonnezen zijn ondergebracht. Gen.-maj. Scholten zal het bijzonder worden belast met het handhaven van orde en tucht. Hij komt; onder de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en Binnenlandse- Zaken te staan en za' nauw samenwerken de vertegenwoordigers van andere ministeries die bemoeienis hebben met- de Ambonnezen. Gen.-maj. Scholten is in 1891 geboren -.1 trad na de capitulatie van Japan op als territoriaal bevelhebber op Sumatra.; 's~Gravenzande heelt een schildpaddenelltal De heer Rothermundt uit 's-Graven-[ zande is een verwoed verzamelaar van schildpadden. Een dezer dagen ontving- hij weer een bijzonder exemplaar, waar door hij thans de grootste particuliere^ •erzameling in ons land bezit, namelijk] :lf stuks in zeven soorten- Het lied der aetheraolven DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7 15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram „De loeder, het i de. De regering, zo vernemen wy, houilt nog steeds vast aan een bedrag van 1500 millioen gulden per jaar gedurende vier jaar voor de defensie. Dit is dan tevens een ontkenning van geruchten uit de laatste dagen, ais zou de regering ge neigd zyn de uitgaven te verhogen. Het bedrag van anderhalf milliard per jr - is, zo wordt ons verzekerd, zowel fS -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering (Advertentie) Zij volgden de heer Van Duil door een gange tje, daalden een vrij grote trap af en werden vervolgens in een kleine kajuit gelaten, die zoals bleek, inmiddels voor de Vlissingers in gereed heid was gebracht. Op de grond lagen drie bult zakken met wat dekens. „Ziezo, dat is jullie logies voor vannacht. Nu moeten jullie eens goed luisteren: de deur gaat op slot, want jullie worden nog altijd zo'n beetje als verdachte personen beschouwd, zodat je niet vrij door het schip kunt dwalen. Ook mogen jullie met «niemand van de bemanning spreken. Je zult die voorzorgsmaatregelen wel kunnen begrijpen, denk ik. Als jullie wakker worden, liggen we al voor de wal. En dan worden jullie netjes van boord gehaald en onder geleide er gens heen gebracht. Als een stelletje spitsboe ven. Erg, hè?" Lachend keek hij de drie vrienden aan. En zijn gezicht, èn de manier waarop hij hen voor bereidde op wat hun te wachten stond, maakte dat de jongens met een volkomen gerustgesteld hart van hun gastheer afscheid namen. Roetsj, roetsj, vlogen, nadat de deur achter hen in 't slot gegaan was, de kleren van hun lijf. En geen twee minuten later lagen ze lang uit op hun bultzak. „Ik ben doodmoe", zuchtte Bram en met een zware geeuw trok hij de dekens diep over zijn oren. Kees, niet minder op, vond toch nog even tijd om een beschouwing te geven over de ontvangst op de torpedobootjager. „Reuze lui", vond hij. „Die commandant èn I die meneer Van Duil. Ik ben gloeiend benieuwd waar ze ons naar toe brengen." Bart, wat diepzinniger aangelegd op dit ogen blik, vouwde zijn handen onder zijn hoofd, en zei zacht: „Zo is het dan toch gelukt. Daar liggen we nu. Aan boord van His Majesty's „Invincable". Had den we dat gisteren ooit kunnen denken? Ga nou toch eens even na: vier en twintig uur ge leden zaten we nog in de Badhuisstraat. Het lijkt me wel ik weet niet hoe lang geleden!" „Ik hoop maar één ding" was Brams ant woord, „en dat is, dat ze gauw door de radio omroepen, dat we heelhuids zijn aangekomen. Zie je, dat zit me nou nog het meeste dwars, dat ze thuis misschien geen raad weten. Ik weet door Aleid van Rhijn zeker, dat mijn moeder vreselijk ongerust is er. dat vader voortdurend bij jullie aanloopt om te horen of er nog geen nieuws is. En je kunt er van op aan. dat ze nu helemaal geen nieuwsuit zending uit Engeland meer overslaan". „Allicht", antwoordde Bart. „En geloof maar gerust, dat ze dat in Engeland ook wel snappen. Per slot van rekening moeten ze ons ook een beetje dankbaar zijn, dat wij zijn komen over wippen. Niet dat we zo'n geweldige aanwinst zijn", voegde hij er schijnheilig bij „maar ze zullen het toch wel waarderen, dat we die ge vaarlijke tocht er voor over gehad hebben, om mee te werken de mof naar de kelder te hel pen." „Ja, dat is wel zo", zuchtte Bram weer. „Maar ja, ze hebben ook wel wat anders te doen!" „Nou maar ik wil wedden, dat ze het over een week weten, op zijn hoogst. Let maar eens op! Wat zeg jij ervan, Kees?" Wel 230 millioen voor verdedigings-industrie uit de Marshallpot uil politiek als uit economisch oogpunt voor onze regering het plafond. Van Amerikaanse zijde bestaat voor dit standpunt besef. Louter economisch be zien mogen de Amerikanen er anders O" er denken, politiek bezien blijken zij oog te hebben voor de problemen, waar voor de Nederlandse regering hier staat. De regering heeft we! Amerika besprekingen gevoerd over additionele i 'gaven v or de Nederlandse industrie >n behoeve van onze eigen defensie Hierover zijn de besprekingen nog gaan de en een beslissing is aanstaande Het bedrag waarover het hier gaat, zal vaarschiji "t maximaal 230 millioen pilden belopen. De financiering zal ge schieden uit de tegenwaarde-rekening an de Marshall-hulp- Met de besteding van dit bedrg zullen een kleine twee jaai temoeid zyn. rn he: eerste fiscale jaar zal het be drag ongeveer f100 millioen zijn. De fi- anciering van deze 230 millioen zal in geen geval ten laste worden gebracht van de Rijksbegroting. De regering blijkt op het standpunt t staan dat de omvang van dit bedrag u de „local currency" strikt beperkt moet blijven. Sterke opvoering van de pro ductie uit deze middelen zou stellig eer nflatoire werking kunnen hebben. Meisje en „redder" met autoband gered Een Utrechts ambtenaar, later geholpen door een Hagenaar, heeft Zaterdagmid dag aan het strand van Noordwijkerhout een kranige redding verricht. Hij met zijn dochtertje op een autoband 't spelevaren, toen hij bemerkte da: 14-jarig meisje door de stroom naar diep water werd meegetrokken Een 18-jarige jongen was het meisje eerst achterna gezwommen, maar de Utrechtenaar (de 43-jarige J. B tech nisch ambtenaar bij de universiteit), zag dat de jongen niet goed kon zwen De Utrechter stuurde hem terug e reikte ten slotte het meisje. Hij hees haar op de autoband, maar lerwijl hij met haar terugzwom, miste hij de jongen Die ble«»k bewusteloos in het water te drijven. De Utrechter zwom naar hem toe, hield met zijn ene hand de jongen boven water en voerde met de andere hr.nd het meisje mee naar het strand, i oor de sterke stroom vorderde hij slechts langzaam, doch de Hagenaar K. zwom hem tegemoet en hielp hem het tweetal op het strand te brengen- Kees was het met hem eens. Want hij sliep. En dus zweeg hij. En wie zwijgt Ze hadden blijkbaar vast geslapen, want ver schillende malen had de heer Van Duil de jon gens bij hun naam genoemd zonder antwoord te krijgen. Eindelijk maakte hij korte metten, wreef de drie slapers eens flink over hun ge zicht en trok de dekens weg. „Als de heren tijd hebbenzei hij la chend. In een oogwenk waren de jongens nu over eind. Werden zich bewust van het geweldige feit, dat ze veilig en wel waren aan boord van een geallieerde torpedobootjager. Kees snelde naar een patrijspoort en keek naar buiten. Zp lagen blijkbaar in ppn haven. „Waar zijn we?", vroeg hij. „Bij Sheerness, vlakbij Londen. Hier gaan jullie aan land. Straks komt de M.P jullie halen" „De M.P.?", wilde Bram weten. „Wat is dat?" „Dat is de Military Police" „Allicht", vond Kees goedmoedig, „ze ver trouwen ons natuurlijk nog niet We zuilen wel flink onder handen genomen worden". Na een stevig ontbijt in hun hut, werd de deur geopend en trad de commandant binnen, ge volgd door twee mannen met witte helmen en witte bandelier en gordel op hun khaki uniform De jongens gingen in de houding staan. „Dit zijn ze", zei de commandant in het En gels, terwijl hij naar de Vlissingers wees. HOOFDSTUK XIV In het land van de vrijheid Een ogenblikje later verlieten de jongens on der gewapend geleide de torpedobootjager, na eer. hartelijk afscheid genomen te hebben van de commandant en de heer Van Duil. Over de railing hingen verscheidene matrozen, die hen nakeken en enkele vriendelijke woorden toevoeg den. (Wordt vervoigu7 G. J. 11.30 Voor de zieken 12.00 Salon- rkest 12.40 Orgelconcert 1.00 Nieuws 1 15- [ededelingen 130 Dansmuziek 2.00 „Pen- on Zonneweelde". hoorspel 3.00 „Die Wal-| ure", opera (2e bedrijf) 4 30 Amusements-j luzie'k 4.50 Gram 5 00 Theaterorkest en' jlisten 5.30 Jazzmuziek 6.00 Nieuws 6.15 lanospel 6 30 R.V.U.: Prof. R W. Broekman: Het vraagteken achter de horizon van ons iven" 7.00 Orkestconcert 7.35 Gram 7.50| Mankracht voor de luchtmacht", causerie; 00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Geva- eerd concert 9.15 Antwoordman 9 30 Opera- ïuziek 10.15 Strijkkwartet 10.45 Buitenlands^ verzicht 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gram. j HILVERSUM I. 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek! 30 Gram 7.45 Morgengebed 8 00 Nieuws .15 Gram 9.00 Voor de hulsvrouw 9 35 Lichtbaken" 10 00 Voor de kleuters 10.15 tram 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram 12 03 Jram 12 33 Pianospel 12 55 Zonnewijzer 100 Nieuws 1.20 Actualiteiten 125 Amusements-J :k 2 00 Gev. progr. 2.53 Zang en orgel 3 15 Gram 2.30 „Ben je zestig?" 4.00 Voor de rieken 4.30 Ziekenlof 5 00 Voor de jeugd f Regeringsuitzending: Prof. dr C. Steenis: ..Kebun Raya Indonesia te Bogor" 5 00 Gram 6.30 Orgelconcert 6.45 Sport 6.54 „Dit is leven", causerie 7 00 Nieuws 7.15 Actualiteiten 7 23 „Hier is Europa" vaude-j irille progr. 7 52 Politiek overzicht 7.56 Gram; 8 00 Nieuws 8.05 De gewone man 8.12 Gram 8 15 Symphonie-orkest 9 05 Gram 9 25 Ge-, =nrek met mijn zoon 9.35 Gram 10.00 Zangj en orgel 10.35 Sport 10 45 Avondgebed 11.OM Nieuws 11.15—12 00 Gram. de kinderen 6.00 Nieuws 6 15 Sport 6 25 Or kestconcert 7 00 Hoorspel 7 30 Zangrecitalj 8 00 Hoorspel 9.00 Nieuws 9.15 Actualiteiten^ 9.30 Gev muziek 1000 Causerie 10.30 Gram] ENGELAND. BBC Light Programme 12.00 Orkestconcert 12.30 Voor de arbeidt 12.55 Orgelspel 1 15 Voor jeugd 1.45 Vc de kleuters 2.00 Orkestconcert 3.00 Gev. mu ziek 3 30 Voor de soldaten 3 45 Amusements-i muziek 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4.30 BBC; Opera-orkest 5.15 Orgelspel 5.45 Rhylhmisch! trükorkest 6.15 Causerie 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Gev. progr. 8 00 Gram i.OO Gev progr. 9 30 „Free Ticket" 10 00 'ieuws 1015 Rhythmische muziek 1100 Voordracht 11.15 Kamermuziek 11.56—12. Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram 12.34 Omroeporkest 1 00 Nieu\ I 15 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 Voor de I i 5 50 I >ekbes 6.00 „De geschiedenis van het ünnen natje", muzikaal sprookje 6 30 Voor di daten 7.00 Nieuws 7.30 Zang en plano 7.50] Causerie 8.00 Hoorspel 8.20 Omroeporkest - solist 9.20 Amusementsmuziek 9 45 Actualite ten 10.00 Nieuws 1015 Gram 11.00 Nieu\ 11.15—12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram 1.00 Nieuws 1.10, 1.30 2.00 300 Gram 3 30 Verzoekprogr 4.30. 5.10, 6.30 en 7.30 Gram 7.45 Nieuws 8.00 „La peti

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2