JMeume £ciitsri)e (Courant Van schoolbank naar loopgraaf Rode laster aan lopende band over nieuwe schendingen In Egypte heerste gisteren de alarmtoestand Grote gevaren verbonden aan stroom van bromfietsen Twee bij kleine kinderen in zee Terheyde verdronken Wist U Al te menselijk MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTE NTIÊN: 0.18 per millimeter (Bü contract belangryke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staatpostlc4 Isgfjtbleoea tnyn 6<rt la tcghenspoct" Twee en dertigste jaargang No 9312 De impasse te Kaesong Vice-president der Ver. Staten eist massaal offensief als overleg mislukt ADIO PEKING heeft vanmorgen gemeld, dat verscheidene Amerikaan- At se vliegtuigen op 23 en 25 Augustus zijn doorgedrongen tot de ge bieden van Sjanghai en Tsingtao, op het Chinese vasteland. Voorts worden de Verbondenen beschuldigd van twee nieuwe schendingen der neutrale zone van Kaesong. Volgens Ass. Press, die het rode nieuwsagentschap ci teert, zouden Amerikaanse en Zuid-Koreaanse „rechercheurs in burger" de Panmunjom-sector zijn binnengedrongen, teneinde communistische, militaire politieagenten te vermoorden. De Roden hadden deze snode groep Verbondenen echter verdreven. Hert communistische Volksdagblad, dat te Peking verschijnt, orakelde, dat een (hervatting der wapenstilstands-bespre- kingen onmogelijk is. zolang de Ameri- jkanen hun verachtelijke en barbaarse gedrag niet wijzigen. Dit was wel de krachtigste aanval, aldus Reuter, die de Noordelijken op de Verbondenen heb ben gedaan, sinds het begin der onder handelingen te Kaesong. Er wordt eer. nieuwe phase van communistische strijd- .methoden ingeluid. In dit verband wijzen wij nog op een te-richt van A.F.P., dat het hoofdbestuur van de Amerikaanse communistische partij de tekst heeft gepubliceerd een telegram, dat j-1. Vrijdag aan nister Acheson is gezonden. Hem werd een onderhoud gevraagd, teneinde stellen te doen „voor een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict" Het telegram was ondertekend door Wil liam Foster, Elizabeth Gurley, Flyn en Pettis Perry, allen beschuldigd van sa menzwering tegen de regering der Ver Staten. Het Amerik. min. van Defensie heeft ar i verslaggevers verklaard, dat de ver rassende aanval op Rasjin, nabij de Rus- 16ische grens, een onderdeel vormt van de algemene politiek om de vijand te ver hinderen zijn strijdkrachten in Korea op te bouwen. Gevechtsvliegtuigen en zware bommenwerpers van de Amerik. lucht macht hebben hevige aanvallen gedaan I op bruggen, spoorwegknooppunten waarbij tevens 800 vracht- P.T.T. moet in de beurs tasten Uitkering ineens van 17 millioen aan drie grote steden In de kwestie van de uitkeringen, die de P.T.T. moet doen aan de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, wegens de naasting van de gemeentelijke telefoondiensten, is nu eindelijk door de commissie-Beel overeenstemming bereikt. Gelijk men zich zal herinneren hadden de drie gemeenten samen ƒ19 millioen geëist, terwijl de P.T.T. maar ƒ6 mil lioen wilde betalen. Volgens het com promis van de commissie, dat de minister raad nog moet passeren, zal de P.T.T. aan de drie gemeenten contant ƒ17,5 mil- i lioen betalen, n.l. aan Amsterdam 10 I millioen, aan Rotterdam 1 millioen en aan Den Haag ƒ6,5 millioen. Verder zal de P.T.T. aan de gemeenten een aanvul lende uitkering doen wegens derving van inkomsten van: 4 millioen aan Amster dam, ƒ3 millioen aan Rotterdam en ƒ3 millioen aan Den Haag. Koningin Donderdag naar de „FF' Ook minister Albregts Koningin Juliana zal Donderdag a.s. de tentoonstelling -FF- in Enschede komen bezichtigen, meldt de Vkrt. Waarschijn lijk zal ook Prins Bernhard meekomen Zijn belangstelling gaat vooral uit naar het nationale concourrs hippique, dat op deze dag wordt gehouden. Op uitnodiging van het bestuur der tentoonstelling F.F. te Enschede zal minister Albregts Woensdag een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Zoals men weet, werd Zaterdag reeds gemeld dat het uitblijven van ministerieel be- I zoek bij de opening aan een misver stand was te wijten. Verkeerde medicijnen: 3 kinderen gestorven worden dosis „fortedol", ee Zweeds preparaat dagelijks kregen te grote sterk geconcentreerd oor het aanvullen vitamine, dat zij de „welzijns orga nisatie" voor Oostenrijk. Zeven Oosten rijkse beambten van deze dienst, o.w. een dokter, zijn in staat van beschuldi ging gesteld wegens „het in gevaar bren gen van anderer leven wegens onacht zaamheid". De beklaagden hadden dit vitaminepreparaat verward met lever traan. De kinderen kregen dagelijks lepels vol „fortedol", dat slechts in doses van enkele druppels per dag mag wor den toegediend. Mevrouw Kruis verlaat de dienst I Mevrouw KruisDijxhoorn, kapitein I bij het V.H.K., zal de militaire dienst op II October verlaten. Nieuwe boten van glas Glasvezel, geïmpregneerd met hars, een materiaal dat een uitgebreide toe passing vindt in de vliegtuigindustrie, wordt than$ door een Britse fabrikant ook aangewend voor de bouw van lichte 9-voetsjollen, die op de berg houten, doften en buikdenningen na, geheel van glas zijn vervaardigd. Het gewicht van een volledig, zeilklare, glazen jol bedraagt minder dan de helft van dat van een overeenkom stige houten boot. De romp kan ge makkelijk op de rug gedragen wor den. Men heeft reeds enkele van deze bootjes per vliegpost naar Zweden geëxporteerd tegen een vrachtprijs van ongeveer f 37.50. auto's van de vijand tot brandende wrak ken werden gemaakt- Ook de Geallieerde vloot was in volle actie. De vice-president der V.S., Alan Bark- ley. heeft zich in een rede uitgesproken voor een massaal offensief in Korea, in geval de wapenstilstands-besprekingen blijvend mochten mislukken. Dit besluit zou echter slechts door de Ver. Naties genomen kunnen worden. Geen pzijsdaling vervracht in West-Europa Voor een komende daling van de prij zen in West-Europa als geheel bestaan nog geen aanwijzigingen. De prijzen van ingevoerd voedsel zullen waarschijnlijk zelfs nog meer stygen, aldus het verslag van de Economische Commissie der Ver. Naties voor Europa over het eerste kwar taal van dit jaar. De export van West-Duitsland is op het ogenblik weer groter dan vóór de oorlog. Het gaat hier vooral om afgewerkte pro ducten. Wanneer de vraag op de wereld markten zou dalen, zal de Duitse con currentie een van de hoofdfactoren van de internationale handel worden, meent de commissie. Makki hitst Perzen op tegen Britten Grady op het slappe koord als bemiddelaar Op de olievelden van Khoezistan, in Zuid-Perzië, zyn slechts een gering aan tal Pakistaanse arbeiders achtergebleven. Zy wensen voor de Perzen te blyven werken. De Britten arriveerden in Aba- vanwaar zy naar Engeland terug keren. In Teheran heeft Hoessein Makki, der leiders van de Perzische oliecom missie, een menigte van 20.000 personen opgehitst. De Perzen moeten zich niet laten intimideren door buitenlands in grijpen, betoogde Makki. Venvacht wordt, dat Henri Grady, de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, de rol zou opvatten van niet-offi- cieel bemiddelaar", nu Harriman Perzië verlaten heeft. Ofschoon Grady de zaken sombet Inziet, probeert hij het conflict niet te verscherpen. Politieke waarne- zijn van oordeel, dat premier Mos- sadeq zal aanblyven. Vermelden wij nog. dat Perzië zyn gezant in Ankara, Mohammed Sayed, heeft teruggeroepen. Sayed, die in 1944 premier was, bleek toen een heftig tegen stander van het verlenen van concessies m de Sowj et-Unie te zyn. Het werkloosheidsspook Uit latere Reutertelegrammen bykt, dat Perzië zichzelf de das omgedaan heeft. Vanmorgen heeft de Perzische min. van Landbouw verklaard, dat thans 15.000 arbeiders in de Zuidelijke olieprovincie Khoezistan werkloos zijn. Deze arbeiders hadden voor de „An glo Iranian" gewerkt by het aanleggen wegen en het bouwen van hulzen- Dit aantal zal belangrijk toenemen door duizenden andere werklozen, nt evacuatie van het Britse personeel een feit is. Daar komt bij, dat in het groot ste deel van Perzië ziekte de landbouw gewassen teistert, droogte heerst, waar door een toevloed van duizenden boe ren naar Teheran te verwachten valt. Voor deze mensen moet werk worden gevonden, anders versterken zy de tremistische gelederen. President Soekarno heeft op een receptie ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag ook de gelukwensen ontvangen van de Amerikaanse ambassadeur, Merle Cochran, die bij de totstandkoming van de Indonesische onafhankelijkheid immers zo'n belangrijke rol speeldeV.I.n.r. vice-presi dent Mohammed Hatta, Cochran, mevrouw Hatta, president Soekarno Soekarno. Krachtig geluid van de oppositie, die Brits- Egyptisch verdrag wil handhaven Duizenden Egyptenaren hebben gisteren, toen het Brits-Egyptisch ver drag van 1936 vijftien jaar bestond, betogingen gehouden voor de opzeg ging van dit verdrag. In Cairo en Alexandrië was een grote menigte op de been. In Cairo demonstreerde men voor het Koninklijk paleis en de Britse ambassade. Maar tot grote ongeregeldheden kwam het niet. Tevoren was met het oog op eventuele botsingen de alarmtoestand afgekondigd. De Egyptische premier heeft op Her- bert Morrisons persoonlyke boodschap om het verdrag niet op te zeggen, maar het gehele vraagstuk der wederzydse be trekkingen opnieuw in beschouwing te nemen, geantwoord, dat Egyypte gehou den is met Engeland te breken, tenzij de Britse regering nieuwe stappen zou doen om de impasse op te heffen. Dit m moeten geschieden voor 15 Septem- er, wanneer het Egyptische parlement et reces gaat Intussen vallen er in Egypte ook oro- Brltse stemmen te beluisteren. De pre sident van de belangrijke Misrbank, Hafez Afifi Pasja, is van mening, dat het land zich achter het Westen dient te scharen. Het Brits-Egyptisch verdrag beschouwt hy als een stap in de richting van onafhankelykheid. De president, die veelvuldig genoemd wordt als candidaat voor het premierschap, adviseert alle bestaande geschillen met Engeland te regelen. ZateTdag werd bericht, dat Egypte een verbod had uitgevaardigd militairen op troepenschepen om Nazi's ook in Württemberg- Baden gemuilkorfd Als vierde Duitse deelstaat heeft nu ook het gewest Württemberg-Baden alle openbare by eenkomsten van de neo- nazistische „Reichspartei" verboden. Deze party, waarvan één der leiders de gewe- generaal Otto Remer is, is de eerste openlijke pro-nationaal-socialistische be weging na de oorlog in West-Duitsland. in het Suezkanaal aan land te gaan. Thans is officieel in Cairo bekend ge maakt, dat de aankondiging „voortydig" Wekelijks 2000 meer Cylinderinhoud mag de 50 cc niet over schrijden. meent A.N.W.B. REEDS MEER DAN 200.000 bromfietsen staan thans bij de belasting dienst ingeschreven en naar schatting komen er wekelijks 2000 bij. Aan deze stormachtige ontwikkeling zijn grotere gevaren verbonden. Dit geldt speciaal voor de ouderen, die de laatste jaren op hun fiets een snel heid van misschien 12 km per uur gewend waren en thans door het over halen van een handle plotseling 20, 25, 30 km of nog meer kunnen rijden, aldus ir C. A. Kuysten, chef van de verkeersafdeling der A.N.W.B. Fietsers rijden op het gehoor. Op een bromfiets maken zij echter zelf lawaai, zodat ze de vrijwel. geruisloos naderende auto's niet horen aankomen. Met een be grenzing van de toelaatbare snelheid, zoals de rijksdienst voor het wegverkeer heeft voorgesteld, wordt de verkeers veiligheid slechts in schijn gediend, meent de A.N.W.B. De snelheidsbeper king door begrenzing van het motor vermogen moet in ons land met zijn wis selende windsterkte als een illusie wor den beschouwd. Uit de cyfers van verkeersongevallen, waarbij bromfietsers betrokken waien, blijkt, dat de grote onveiligheid van de bromfiets geen verband houdt met de maximaal mogelijke snelheden, maar veel meer met het feit, dat de bromfietsers zich onvoldoende de ei9en realiseren, die 't berijden van een bromfiets stellen aan het reactievermogen. Aan de andere kant is ook het mate riaal van de rijwielen, waarop een hulp motor is geplaatst, vaak onvoldoende aan gepast aan het motorvermogen. Naar de fietspaden Door de snelheidsbegrenzing zou voorts m de technische ontwikkeling van de hulpmotor een volkomen willekeurige an worden opgelegd. De enige manier om tot oplossing van het nypende bromfietsenprobleem te komen, is volgens de A.N.W.B. de aan sluiting by de internationaal aanvaarde i van een maxlmumcylinderinhoud 50 c.c. voor alle bromfietsen. Slechts hiermee verdwynen de bromfietsen uit het snelverkeer naar de rywielpaden. De bromfietsers zullen zich dan aan de wettelijk voorgeschreven snelheids- grens van 20 km moeten houden. België heeft ons in dit opzicht reeds het v Prof. Soepomo en mr Zain die thans in Nederland zyn met het oog op be sprekingen over de opheffing van de Ne derlandsIndonesische Unie, zullen zeer waarschijnlijk deel uimaken van Indonesische delegatie naar de confe rentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag. beeld gegeven door zich achter de over eenkomst van Genève te stellen. De A.N.WB. streeft verder naar d« verplichte aanwezigheid van twee rem men, die ook by nat weer goed werken en naar een verplichte constructie, v door de mogelijkheid wordt geopend tijdens het rijden de motor los te koppelen. In Amman worden op het ogen blik dc medeplichtigen in de moord op Koning Abdoellah van Jordanië berecht. Dit is een der verdachten, dr. Meusa El Hus- seini, die zich hier tegenover de rechters verdedigt. Hij is een neef de ex-Moefti van Jeruzalem. Honderd man op Java gearresteerd Ook drie Nederlanders Op West-Java zyn sinds Vrijdag onge veer 100 personen gearresteerd. Onder hen bevinden zich de Nederlanders Koops, die onwettig in het bezit van wapens zou zyn geweest, jhr F. Alewyn, admin. van de onderneming RadjamandaL die echter Zaterdagochtend weer op vrije voeten is gesteld, en W. F. van de Woestyne, administrateur van de on derneming Goenoeng Susuruh. Ook Is Anshary, parlementslid en voorzitter van de Mohammedaanse Masjumi voor West-Java, alsmede het communistische parlementslid Djaetun en 25 Chinezen be horen tot de gearresteerden. Van de ge arresteerden waren er ongeveer 25 lid van de Masjoemi. De actie was dus dit keer niet alleen tegen linkse elementen In onbewaakt ogenblik Broertje en zusje in Limburg door zand- verschuiving omgekomen 7ATERDAGMIDDAG zijn by het baden in zee tussen Monster en 's-Gra- venzande twee kinderen verdronken. Het waren de zevenjarige Marga Petri uit Naaldwijk en haar even oud neefje Bertie Witvoet uit Ermelo, die met zijn ouders in Naaldwijk logeerde. In een onbewaakt ogenblik hebben de kleine kinderen zich waarschijnlijk dicht bij een dam in zee gewaagd. Men slaagde er in de jongen op het droge te brengen, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het .loffelijk overschot van het meisje is later op de avond aangespoeld bij het zeebad Terheyde. Bij spel verzast Twee kleine Rotterdammertjes, de elfjarige Gerard Huisman en zyn 13-jarig broertje Jan, die met hun moeder in Nieuwenhagen logeerden, zyn Zaterdag middag slachtoffer geworden van een za ndverschui ving. De kinderen speelden met kameraad jes in een zanderij aan de spoorlijn SchaesbeioEygelshoven. De afgraving is daar 20 meter hoog en 25 meter breed. Vermoedelijk door de vele regen van de laatste dagen ontstond er plotseling een verschuiving, waardoor de twee Rotter damse kinderen bedolven werden. Pas anderhalf uur later vond men het DAT het instorten van de dorpstoren te Jorwerd (Fr.) vermoedelijk aan eer zwakke plek in de ondergrond is te wy- ten en in de kerk thans geen diensten meer worden gehouden omdat zich wel licht ook daaronder zulke plekken be vinden. DAT in R'dam Zaterdagmiddag eer bloemencorso met een lengte van 1 km is gehouden, hetgeen vroeger op 31 Augus tus gebeurde. DAT een brand, die te Vlaardingen op de R'damse kustvaarder Maystar was uit gebroken doordat de kok gebakken aardappelen te lang op het vuur liet staan, met 1 straal geblust kon worden. DAT het gerestaureerde carillon van de Drommedaris te Enkhuizen, waarvan het aantal klokken met 12 is gestegen tot 36. Zaterdag in gebruik is genomen. DAT de heide op de Noord-Veluwe, vooral by Elspeet, thans in volle bloei staat. DAT de trein van 20.42 uur uit Roo sendaal gisteravond by Lage Zwaluwe door een storing in de electrische appa ratuur moest blijven staan en de pas sagiers in de trein uit Eindhoven kon den overstappen. DAT Artis uit Suriname een aantal Zjg. parasolmieren of Atta's heeft ont vangen, waaronder een koningin van 5 cm lengte. DAT de regering volgens de burge meester van Ermelo afwyzend staat tegenover de splitsing van deze ge meente. DAT het eerste nummer is verschenen van een Engels tijdschrift der Wereld federatie .voor Dierenbescherming (Prin ses Mariestraat 40, Den Haag). DAT op 27, 28 en 29 Augustus in Veendam het jaarlijks congres van de Bond van Boomkwekers wordt gehou den. DAT het Tijdschrift voor Maatschap- peiyk Werk (Vondelstraat 138, A'dam) een extra-nummer heeft uitgegeven, ge wijd aan de gerepatrieerdenzorg. DAT in Utrecht vier jongens van resp. 15, 16. 17 en 18 jaar zyn aange houden die binnen enkele weken min stens 8 maal inbraken waarby voor duizenden guldens werd ontvreemd. DAT de Hollandse Aanneming My Suid-Afrika in de Australische haven Newcastle voor f3,5 millioen bagger- werken zal uitvoeren. DAT H. Otten uit Sinderen, 24.000ste bezoeker van de tentoonstelling „Doe- tinchem van alle markten thuis", een 5- tons landbouwwagen ter waarde van 2400 kreeg aangeboden. DAT de Britse minister Shlnwell die in Scheveningen zijn vacantie heeft doorgebracht per vliegtuig naar Enge land is teruggekeerd- DAT in Sluis (Zeeuws-Vlaanderen) de in 1944 verwoeste oudheidskamer feestelyk is heropend. DAT voor de Dordtse rechtbank te gen de ambtenaar F. H. de G. te Amei- de f500 boete en het afbreken van zijn zonder vergunning gebouwde houten noodwoning is geëist DAT minister Stikker morgen voor besprekingen over de Europese econo mische samenwerking naar Parijs ver trekt en Donderdag in Den Haag terug zal zijn. DAT de ministers Mansholt en Peters Zaterdag in Roermond het 50-j. bestaan van de Limburgse land- en tuinbouw- bond meevierden en deken ir Bemel- mans, geestelijk adviseur, bevorderd werd tot officier in de orde van O.-N., terwyl oud-voorz. G. Derks benoemd is tot ridder in die orde. DAT het Ned. comité in zake de Schelde-Rijn-verbinding bestaat uit 50 personen, onder wie mr J. A. L. M- Loeff te R'dam (voorz.). jhr van Len- nep te A'dam en mr H. Willemse te R'dam (beiden vice-voorz). DAT het exploitatietekort van de Wa terleiding Mij Oost-Brabant in Vierlings beek, Boxmeer en Empel door het ryk zal worden gedragen. lijkje van het ene kind en nog 2Vt uur later dat van het andere. De kinderen zo d-ep onder het zand dat zy vrijwel onmiddellijk gestik: moeten zijn. Churchill houdt het hoofd boven water WU twijfelen er niet aan, of het zal Winston Churchill in de politiek vergaan als in het Venetiaanse zwembad, waar hy nop juist het hoofd boven water houdt, om ver wijtend naar de fotograaf te kijken, die hem zelfs in zyn vacantiepenoe- pens niet in de steek kan laten Britse ambassadeur naar Oekraine De Britse ambassadeur in Moskou, Sir David Kelly, is voor een vijfdaags be zoek uit Moskou naar de Oekraine ver trokken. Hy zal o.a. Kief bezichtigen, dat vyf jaar verboden terrein voor Wes terse diplomaten is geweest. Ruim 50.000 metaalarbeiders in de Westduitse staat Hessen zyn voor hogere lonen in staking gegaan. EEN internationale regeling van de vrijheid, ook van de vrijheid van voorlichting, te ondertekenen zowel door de vrije wereld als door de com munistische landen, is waardeloos^ schreven we in ons vorig artikeL Die regeling zal óf in feite nauwelijks een verklaring over de vrijheid genoemd mogen worden óf zij zal door de com munistische staten niet ernstig worden genomen. Behalve waardeloos zal zij ook gevaarlijk zyn. omdat zij aan de communistische staten de schijn toe staat, dat ze het met de vrijheid toch wel ernstig nemen. is buiten dit algemeen bezwaar tegen een internationale regeling van de vryheid van voorlichting, tegen het voorgestelde verdrag, ontworpen door :n commissie der Verenigde Naties nog :n bijzonder bezwaar aan te voeren. In het voorgestelde ontwerp wordt :n aantal punten opgesomd, waarop de vrijheid van meningsuiting door strafrechtelijke bepalingen mag worden beperkt. Daar is op zichzelf weer niets tegen. Ook bij ons is het zo. dat byvoor- beeld met betrekking tot de persvrij heid de grondwet een algemene bepaling bevat met daarbij aan nadere verwij zing naar de wetgeving voor wat be treft de verantwoordelijkheid van de genen die van die persvrijheid gebruik willen maken. En de wetgeving bevat een aantal bepalingen, waaraan de gebruiker van de persvrijheid zich heeft te houden. Die .gebruiker van de pers vrijheid mag bijvoorbeeld wel publice- wat hij op het hart heeft, maar hij mag dit niet doen in beledigende vorm. HET internationale verdrag wil nu een opsomming geven van die be palingen die voortaan met betrekking tot de vryheid van meningsuiting in de strafwetgeving mogen worden opge nomen. Verder dan die bepaling zal het land dat de overeenkomst heeft onder tekend niet mogen gaan. Het zal niet op eigen houtje strafrechtelijke bepalingen mogen uitvaardigen, die niet in het in ternationale verdrag zyn vermeld. Op zichzelf, herhalen we, is er niets op tegen. Mits aangenomen mag wor den, dat alle landen die het verdrag aanvaarden, zich ook werkelijk aan dit voorschrift houden, dus de vrijheid van voorlichting werkelijk toestaan en haar allen beperken voorzover het verdrag het toelaat. En mits die landen dit ver drag ook werkeüjk lezen en naleven in de geest waarin het nageleefd behoort te worden, dus in een geest van vrij heid. En mits natuurlijk de lijst goed in elkaar zit. Echter, wat zien we nu? Dat de voor gestelde regeling wel een opsomming geeft van punten waarop de vryheid meningsuiting door de strafwet mag worden ingeperkt maar er ont breekt een punt, dat naar onze overtui- Sng nochtans van grote betekenis is. en vindt hier namelijk niet vermeld de mogelijkheid om de uitlatingen te verbieden, die inhouden een smalende godslastering. Deze laatste is thans in land verboden in deze vorm. dat niet is toegestaan krenking van gods dienstige gevoelens. Nu is het merkwaardig, dat by het in kracht worden van deze nieuwe internationale regeling strafbaarstelling smalende godslastering ook in ons land niet meer mogelijk zou zyn. Ze komt niet voor op de lijst van punten, waarop de vryheid van meningsuiting mag worden ingeperkt en de ontwerpers zyn blykbaar ook niet bereid gebleken, haar op de lyst te zetten. TT IER zien we, dunkt ons, deze in- ternationale regeling wel het dui delijkst in haar pover menselijk karak ter. Er wordt een regeling ontworpen, die vooral zodanig moet zyn dat rege ringen van allerlei opvatting haar kun- althans willen ondertekenen. Dat betekent een verregaand compromis, of anders kan men wel van tevoren op zijn vingers uitrekenen, dat bepaalde staten zich in bochten zullen wringen lan de ernst van het overeengeko- te ontsnappen. Maar zodra een land probeert, in de lijst iets opgenomen te krijgen als smadelijke godslastering, krygt het land nul op het request Wij kunnen ons de geest wel zo'n beetje indenken, waarin dit verzoek is afge- n. Het ging hier om wat wel is ge noemd de rechten van de mens. Alsof dat het beslissende is. Alsof er buiten boven de rechten van de mens niet nog andere rechten zyn. En alsof de mens dat wat hy is niet juist is als schepsel. Met andere woorden: alsof zijn rechten niet juist zyn ontleende rech ten. Wy willen niet beweren, dat in dit ont werp de opsomming van mogelykheden tot regeling van de verantwoordelijk heden voor het overige alleen maar ge lukkig Is. Maar op dit punt is zy be paald ongelukkig. En wij menen het in de Nederlandse Regering te mogen prij zen, dat zy hier duidelyk van haar ge voelen heeft doen blyken. Deze regeling van rechten van de mens, zo moet onze conclusie luiden, heeft in feite weinig waarde en is zelfs niet zonder gevaar. En waar ze de mo- gelykheid om godslastering strafbaar te stellen niet wenst toe te staan, is zy toch werkelyk al te menselyk. Advertentie) Voor Scholieren Prima vulpen j 4.35 „Royal" met gouden pen 9.50 ZANDVLIET's Kantoorbockhandel Haarl^tr. 117. WEEKBERICHT Iets hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk wis selende bewolking met van avond nog enkele buien. Morgen later op de dag weer toenemende bewolking met een kans op regen. Matige tot vrij krachtige Zuidweste- lyke tot Zuidelyke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1