Jlictiiac £dteri)c (üouranl SERVA Als Roden de „schorsing" eindigen, dan worden besprekingen hervat Verbondenen opgewassen tegen elk nieuw offensief Besprekingen over Uniestatuut gisteren begonnen Engeland zal rustig afwachten, wat Perzië nu doet Wist U Middelgrote bedrijven krijgen straks sneller crediet Om de vrijheid ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 68936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Twee en dertigste jaargang No 9371 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staaloasticft Is gljrblmn «nyn hert in Icgfjcnspott" (Advertentie) R U W I C 1 C II Rijwielenfabriek ..Serva" N.V. - Geldrop Het afgebroken contact te Kaesong ALS U bereid bent, de schorsing der wapenstilstandsbesprekingen te eindigen, dan zal ik mijn afgevaardigden last geven. Uw delegatie te ontmoeten. Aldus het antwoord van generaal Ridgway aan de Noor delijken en Chinezen. Met klem verwierp Ridgway de communistische beschuldiging over het schenden der neutrale zone van Kaesong. Hij wees er op, dat deze vals en ongerijmd is, klaarblijkelijk vervaardigd voor eigen, verdachte bedoelingen. Generaal van Fleet, de opperbevel hebber der grondstrijdkrachten, heeft verzekerd, dat de Verbonden troe pen opgewassen zullen zijn tegen elk offensief, dat de Roden zouden willen ontketenen. Dit klinkt dus moedgevend. De verklaring van generaal Ridgway I nog zouden zy' het achtste Amerikaanse zegt. dat de laatste, beweerde schending, leger in Korea niet kunnen verslaan. De het z.g. ..bombardement van 22 Augustus" Verbondenen hebben de rust, die 61 da- nog meer dan voorgaande beweringen gen onderhandelen hun toestond, ge- louter bedoeld is als propaganda. Zijn bruikt voor grondige oefeningen bevelhebbers van het leger, de marine en de luchtmacht hebben hem ieder afzonderlijk medegedeeld, dat geen van hun onderdelen de neutrale zone van Kaesong heeft geschonden. Uit het betoog van generaal Van Fleet blijkt nog het volgende: Zelfs indien de Roden meer troepen, meer tanks, meer kanonnen en meer vliegtuigen zouden gebruiken dan ooit eerder in Korea, dan Vliegramp in de V.S.: 50 doden Tribune met 2000 Duitsers stortte ineen dode en 80 gewonden In de buurt van het vliegveld Oakland, waar het toestel zou gaan landen, is gisteren een groot Amerikaans lynvlieg- tuig met 44 passagiers en 6 bemannings leden brandend neergestort. Geen der inzittenden heeft het er leven afgebracht. Het laatste bericht van het toestel kwam drie minuten voor het ongeluk. Men denkt ernstig aan sabotage. Het federale bureau van onderzoek heeft een onder zoek ingesteld. Bij een hevige explosie in een kruit- opslagplaats, welke werd veroorzaakt door blikseminslag, zijn gisteren ten Westen van Boulder (Colorado), waar de springstoffen gebruikt worden voor het bouwen van een dam, 11 personen om het leven gekomen. Na de ontploffing deed zich een grondverschuiving voor- Nader wordt gemeld, dat by het spoor wegongeluk, dat gisteren te Metz plaats had 'tussen de sneltrein BazelCalais en ParijsFrankfurt, 20 passagiers wer den gedood en 40 anderen gewond. Ame rikaanse legerautoriteiten hebben ter plaatse bevel gegeven alle papieren, be halve de persoonlijke identificatie-docu menten, te verbranden. Zij deelden niets mee over het aantal Amerikaanse solda ten in de laatste trein. Ook over hun bestemming werd niets gezegd. Door instorting van een 3-meter hoge tribune, waarop zich 2000 mensen bevon den, zijn gisteren bij een volksfeest te Mark in Groeningen in Württemberg een éénjarig meisje gedood en minstens 80 personen gewond. Hiervan moesten 40 in een ziekenhuis worden opgenomen. De toeschouwers keken naar de „Schaap herderswedren", een oud volksgebruik. Zeven arbeiders zijn om het leven ge komen by een botsing tussen een vracht auto en een trein te Zamora in Spanje. De IJzeren Kanselier" met recht van ijzer Sir Stafford Crlpps, de Britse oud- minister van Financiën, die om gezond heidsredenen is afgetreden en lange tyd in Zwitserland is verpleegd, zal binnen een maand weer naar Engeland kunnen terugkeren. De artsen staan verbaasd over zUn snelle genezing. Russen „geuren" met hun levensstandaard De Sowjet-Unie is trots op haar vrouwen, die bontjassen dragen, par fums en gezichtscrèmes gebruiken. Dit toont onze hoge levensstandaard, aldus de onthulling van Arkadief, de Russische gedelegeerde in de Econo mische en Sociale Raad der Verenig de Naties. Arkadief verklaarde zulks, in antwoord op opmerkingen van de Amerikaanse afgevaardigde, Isador Lubin. Deze Amerikaan had opge merkt, dat vrouwen van Russische functionarissen opgemaakt en in bontjassen gekleed, de Moskouse res taurants bezoeken. De Rus herhaalde: ,JVegentig procent van onze vrouwen gebruiken poeder en andere produc ten van de Russische parfumindustrie. Wij zien hier niets slechts in". Onzer zijds één opmerking: Hoe kort is het nog slechts geleden, dat het commu nisme deze luxe en „opmaak" uit speelde tegen de bourgeoisie! Per jeep over Het Kanaal Twee Engelsen en een Belg zyn giste ren per amphibie-jeep Het Kanaal over gestoken. Zy vertrokken 's morgens om 9.45 uur uit Calais en om 8 uur 's avonds landden zy in Engeland. Egypte wacht nog even Egypte zal het Brits—Egyptisch ver drag van 1936, dat het wil annuleren, pas opzeggen, nadat het deze kwestie voor de Veiligheidsraad heeft gebracht, zo wordt nader uit Cairo meegedeeld. Het Zondagsblad De lezer van het Zondagsblad van heden lette er op, dat in het artikel „Tus sen Moeder Aarde en het linnen dak", de foto-onderschriften van „Bab" en _Vati" in een deel der editie ongeluk- {jjgerwüze op de zetterij verwisseld zijn. schien niet op een enkel punt de Ge allieerde" linies zouden kunnen binnen dringen. maar zy zullen de troepen der Verbondenen niet overwinnen. Na een week van bloedige gevechten, aldus Reuter, was de toestand aan het Oostelijk front in Korea wat rustiger. Er vindt hoofdzakelijk patrouille-activiteit plaats. Vliegers der Verbondenen hebben 400 bevoorradingsvoertuigen vernietigd of beschadigd op Noord-Koreaanse we gen. Een Amerikaanse piloot deelde mede, dat de wegen vol waren met vrachtauto's, die met hun lichten aan reden. Volgens een later Reuterbericht, heb ben Sabre-straaljagers gevechten gele verd met 30 Noordelijke toestellen, waar bij enige Migs beschadigd werden. Een 35tal Superforten heeft meer dan 300 ton bommen laten vallen op 16 km afstand van de Russische grens. Voor het eerst na een jaar ondernamen de vliegtuigen der Verbondenen een aanval op de ha ven van Rasjin. Spoorwegemplacemen ten, installaties en pakhuizen werden ge troffen. Er was geen luchtafweer der Noordelyken. Op deze plaats bij Metz in Oost-Frankrijk kwamen gistermorgen 20 mensen om het leven, toen de Parijse expresse naar Saarbrücken op de ontspoorde sneltrein BrusselBazel vloog met een snelheid van 100 km. Gelijk men ziet kwamen enkele wagons bovenop elkaar te staan. „Los van sentimenten Opheldering over rede van Soekarno echter nog niet ontvangen DE BESPREKINGEN tussen de regering en prof. Soepomo over een mogelijke herziening van het Unie-statuut zijn gisteren begonnen, zo lezen wij in een officieel regeringscommuniqué. Men zou dus met reden kunnen verwachten dat de regering, die te kennen had gegeven pas met de conferentie te beginnen als Djakarta tekst en uitleg had verstrekt over de redevoering van Soekarno in zake Nieuw-Guinea, thans een bevredigend antwoord op haar verzoek om opheldering heeft ontvangen. Uit het com muniqué blijkt echter in geen enkel opzicht dat de Indonesische regering het standpunt van de president desauvoueert, zodat althans in het openbaar de beschuldiging van contractbreuk niet wordt teruggenomen. Het communiqué dat wy gisteravond ontvingen, luidt aldus: „Van officiële zijde wordt vernomen dat prof. Soepomo hedenmiddag door de minister van Bui tenlandse Zaken en de minister van Uniezaken is ontvangen, teneinde een officiële boodschap van zyn regering ver te brengen. Prof. Soepomo deelde mede dat de politiek van het kabinet-Soekiman er op gericht Is de wyziging van het Uniesta tuut door een ander verdrag tot stand te brengen op basis van zakelykc mo tieven met de bedoeling de verhouding tussen Nederland en Indonesië gezond te maken. Namens de Indonesische rege ring sprak prof. Soepomo de hoop uit dat een oplossing zou kunnen wordeD gevonden, los van sentimenten. Op grond van de door prof. Soepomo gegeven uiteenzetting zyn derhalve than? de besprekingen begonnen. Inhoud onbekend Joegoslavië niet naar San Francisco In totaal hebben nu 44 landen de Ame rikaanse uitnodiging, om deel te nemen aan de conferentie over het Japanse vredesverdrag, te San Francisco, aan vaard. De laatste landen, die zich be reid verklaarden de conferentie by te wonen, waren Canada, Cambodja, Laos en Vietnam. Joegoslavië gaat niet naar San Francisco. Volgens het persbureau Tanjoeg ziet Joegoslavië geen mogelyk- heid, met het oog op de huidige wereld- toestand, aan de oplossing der kwesties, die te San Francisco aan de orde komen, mee te werken. Echt Amerikaanse kip Zelfs kippen doen vaak hun uiterste best, echt „Amerikaans" te handelen. Miss Everet Thompson in Comanche (Oklahoma), houdt er een kip op na, die precies weet, wat zy by warm weer moet doen. Zodra de temperatuur na- melyk tot 100 graden gestegen is, aldus A.P., legt zy haar eieren in een pan water, die in de ren staat. Antonio Bustamante, die twee ambts- peroden vervuld heeft als lid van het Int. Hof te 's Gïavenhage, is op 82-jarlge leeftijd in Havanna overleden. gemene Zaken van de ministers Drees, Stikker en Peters, de staatssecretarissen Blom en Götzen en de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer Lam ping, met prof. Soepomo en de waar nemende Indonesische Hoge Commissa ris in Den Haag, de heer Djoemhana, heeft de heer Soepomo een officiële bood schap van zyn regering overhandigd. De inhoud wordt niet meegedeeld. Wel wordt een overbodige herhaling gegeven van de welwillende bewoordingen, waar mee de heer Soepomo op Schiphol hel doel van zyn missie heeft omschreven. Wy kunnen ons dus met reden afvra gen of de Indonesische regering inder daad president Soekarno desavoueert of dat men er op uit is geweest enerzyds Soekarno te sauveren en anderzyds het Nederlandse volk voor te spiegelen dat zijn regering toch maar gekregen heeft wat zij wenste, namelyk dat de rege ring van Indonesië afstand heeft geno men van de haatdragende presidentiële toespraak. Men doet er in ieder geval goed aan te onthouden dat volgens het communiqué de besprekingen zyn begonnen op grond van de door Soepomo gegeven uiteen zetting en niet op grond van de op heldering die Nederland had gevraagd 2er met ''o conferenties kon worden be gonnen. Wy zullen trachten het resultaat daarvan „los van sentimenten" te be oordelen. Na het incident in Woerden Ook in andere kampen geen vlag meer Maatregelen tegen bestuur ders gehandhaafd Tot dusver heeft de officiële gedrags- lyn gegolden dat aan de officiële vlagge- stok die in elk Ambonnees kamp aan wezig is slechts de Nederlandse vlag kan worden gehesen en wel door of namens de kampleiding. Aan de Ambonnezen werd toegestaan op een andere plaats in het kamp, mits niet zichtbaar van de openbare weg, de vlag van de Republiek Zuid-Molukken te hysen. Hierbij stond voorop dat het hysen van deze laatste vlag geen officieel karakter mocht kry- gen. In Woerden weigerden de Amb >n- nezen deze regels in acht te nemen, zj heeft minister Van Maarseveen op schrif- telyke vragen van het Tweede-Kamerlid Krol (C.H.) geantwoord. De opdracht tot het stryken van de Nederlandse en Ambonnese vlag is ook van toepassing op de overige Ambonnese woonoorden in ons land. Het is echter niet waar dat deze opdracht mede een gevolg is van aandrang door het Hoge Commissariaat van Indonesië, aldus de bewindsman. Minister Peters heeft op vragen van hetzelfde Kamerlid geantwoord, dat er l. geen aanleiding bestaat de maat regelen tegen de leden van het Bureau Zuid-Molukken en het bestuur van de stichting Door de Eeuwen Trouw op te schorten. Van een geprikkelde stemming als gevolg van deze maatregelen is vol gens de minister in de Ambonnese kam pen geen sprake. Het merendeel van de Ambonnese bevolking wenst de ge wraakte activiteit evenmin als de rege ring dat doet. Bovendien kan men buiten de kampen nog contact onderhouden met leden van het Bureau Zuid-Molukken de bestuurders van Door de Eeuwen Trouw, zegt minister Peters. Twee gratis advertenties Nee, nee, nee, we willen met deze plaatjes-naast-elkaar helemaal niet be weren, dat er ook maar in enig opzicht overeenkomst bestaat tussen een mei een olifant. Maar het is toch merkwaar dig, dat én Margaret in een Engelse dieren tuin èn een ondernemende Amsterdam mer by het Centraal Station in deze dagen met een bord voor de buik lopen. En wat cr op staat is voor beiden u zoudt het alleen van de olifant geloven een zaak van gewicht. De olifant is koop; als u soms in dit koopje bent Olie op de politieke golven Belangrijk besluit van Britse kabinet, nadat Stokes rapport had uitgebracht TENGEL AND zal geen verdere stap doen in de oliekwestie, maar afwachten of de Perzen nog iets voorstellen. Zulks werd gisteravond door premier Attlee en zijn voornaamste ministers besloten, nadat minister Stokes, de leider der oliemissie in Teheran, een persoonlijk verslag van het falen van zijn pogingen tcf oen compromis had uitgebracht. Groot Brittannië zal dus, in dit stadium» geen verdere maatregelen nemen, maar rustig afwachten. Stokes gaf als zijn mening te kennen, dat Engeland by de onderhandelingen in Teheran tot de uiterste grens was gegaan. Als uitgangspunt voor een eventuele her vatting van het overleg wordt het feit beschouwd, dat zowel de Britten als de' Perzen het wenselijk achten, dat de Brit- af van de raffinaderij te Abadan blijft. De Engelsen klampen zich nog vast aan de overtuiging, dat op de lange duur ook by de Perzen de geest van sa menwerking de overhand zal krygen. Er staat voor beide partyen te veel op het spel, hoewel hetlfliet bekend is, hoe ver de Perzische plannen, om zich zonder Britse hulp te redden, zyn gevorderd. Immers zonder een overeenkomst met de mogendheden, die de tankvloten bezitten, kunnen de Perzen hun olie niet op de wereldmarkt brengen. Averell Harriman is, zoals bekend, naar Belgrado gevlogen, waar hij blijft voor enkele dagen, op uitnodiging van Tito, om over uitbreiding van de Ameri kaanse hulpverlening te praten- Daarna gaat de Amerikaanse olie-bemiddelaar een paar dagen naar Londen, en om- hoop, dat de Perzen spoedig voorstellen zullen doen, die het mogelijk maken de onderhandelingen te hervatten. Het zal lang duren, voordat de olie uit Per zië door olie uit andere bronnen is ver vangen. Daarom verwacht ik, dat het ge schil spoedig kan worden geregeld". Het persbureau A.F.P. maakt melding van tegensitrijdige verklaringen van Harri- ian en Stokes. Als geschenk van de Sjah aan Presi dent Truman heeft Harriman een Isfahan- tapyt meegenomen- Harriman in Belgrado Naar Reuter meldt, is Truman's spe ciale afgezant, Averell Harriman, van ochtend, per vliegtuig uit Perzië, in Belgrado aangekomen. Hy zal morgen naar Slowenlë vliegen voor besprekingen met maarschalk Tito en diens minister Buit. Zaken, Edward Kardelj. Op een desbetreffende vraag, heeft Harri man geantwoord, geen nieuwe olievoor- stellen bU zich te hebben voor de Britse regering. streek s 1 September hoopt hy in Washington aan President Truman van zyn bevindingen rapport uit te brengen. Harriman heeft nog verklaard: „Ik DAT de Ned. kolenproductie in Juli 1.036.500 ton bedroeg (9.800 ton minder dan in Juli) zodat de dagproductie is ge daald van 40.300 tot 39.900 ton. DAT de Vereniging Nederland-India- Pakistan-Ceylon via de Ned. ambassa deur te New Delhi een dankbetuiging voor de voedselzending naar India heeft ontvangen. DAT de benoeming van drs Lunenberg tot leider van het Unesco Centrum te Amsterdam thans is bekrachtigd door de Nat. Unesco Commissie. DAT de Kon. My. ter bevordering der Geneeskunde op 27, 28 en 29 September in Maastricht haar congres houdt waar aan ook weer een tentoonstelling van schilderwerken, gemaakt door artsen, is verbonden. DAT de abonné's van de telefooncen trales in Lochem, Laren, Barchem, Harf- sen en Ruurlo m.i.v. 12 Sept. -elf auto matisch Den Haag kunnen telefoneren. DAT te Warnsveld by Zutphen op 31 Augustus en 1 September voor het eerst sinds jaren weer een gondelvaart van verlichte vlotten en gondels wordt ge houden. DAT tot luit.-kol. by de luchtmacht zyn benoemd de eervol ontslagen res.-kapt. ir D. J. Pronk en de res.-maj. ir H. C. Patoir (van het KNIL) terwijl de kol.- intendant F. Wijnman m.l.v. 1 Sept. wordt gepensionneerd. DAT in Doetinchem gisteren het 70-j. bestaan van de marktvereniging is ge vierd en de burgemeester zal trachten zc snel mogelyk een terrein voor uitbreiding van de markt te verkrygen. DAT de staat tegen 1/5 van de ge schatte waarde 264 ha van de landgoe deren Eelerberg en Schuilenburg by Hel- lendoorn heeft aangekocht van prof. dr ir F. A. Vening Meinesz. DAT mr N. H. Muller, die is benoemd tot griffier van de Gelderse staten t.g.v zyn afscheid ir. gelyke functie te Leeu warden aan de Friese staten zyn boekje „Het Huis der Provincie" heeft aange boden. geïnteresseerd dient u te weten, dat u dagelijks 12 gulden moet neertellen de leeftocht van Margaret. Dat is dure geschiedenis, terwijl bovendien de omvang van dit huisdiertje een punt ernstige overweging mag zijn. Want zelfs al had u het flatje met het tuintje de mijnheer op de rechtse foto, dan nóg kon u zich beter bij uw Cypers poesje houden. Tenminstedat lijkt hoormaar meningen verschillen Joegoslavië niet naar San Francisco Uit Washington wordt nog gemeld, dat Dean Acheson aan het hoofd zal staan van een delegatie van 56 leden, o.w. Foster Dulles, de democratische se nator en voorzitter der commissie voi Buit. Zaken. Luxemburgse Prinses veiloold Het Luxemburgse hof heeft gisteren bekend gemaakt, dat de 26-jarige prin ses Marie Gabrielle zich zal gaan ver loven met de Deense graaf Knud-Holstein- Ledreborg. Prinses Marie Gabrielle leer de Graaf Knud kennen by haar oom, prins René de Bourbon-Parma. Zy heeft naam gemaakt als beeldhouwster. Haar werk stelde zy ten toon onder de schuil naam mademoiselle de Clervoux. Franse schoolkwestie weer actueel De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft met 20 men voor en 18 tegen by drie ont houdingen het gehele wetsontwerp be treffende de steun aan particuliere soholen aangenomen. Vóór stemden de volksrepublikeinen .et uitzondering van drie afgevaardig den, die zioh van stemming onthielden, de Gaullisten, de agrariërs en de onaf hankelijke republikeinen. Tegen stemden de communisten, socialisten en drie radicaal-socialisten. Mijnengevaar voor Duitse kust Langs de Duitse Noordzeekust is voor de scheepvaart gevaar aanwezig in de t van drijvende mynen, aldus heeft de Duitse radio gisteren gewaarschuwd. Verscheidene schepen hebben op de scheepvaartroutes mijnen gesignaleerd, die losgeslagen zyn door de hevige 6tor- van deze week. Geen verdergaande controle Voor 1 milliard aan legerorders onderhanden bij Nederlandse industrie T~\E MENING dat er onvoldoende financieringsmogelijkheden zijn voor de -L' klein industrie kan minister Albregts in zoverre delen dat er een leemte is ten opzichte van de bedrijven met een credietbehoefte tussen f 25.000 en f 100.000. Daarom wordt een uitbreiding van de bestaande credietvormen en een iets ruimere toepassing van de tot nu toe geldende normen overwogen. Binnenkort is hierover een voorontwerp van wet te verwachten, aldus de minister in een nieuwe nota aan de Tweede-Kamer over de industrialisatie. Wat de defensie-orders betreft, wordt steeds getracht het Nederlandse bedrijfs leven in te schakelen. De Nederlandse industrie heeft op het ogenblik voor ma rine, leger en luchtvaart orders ten be drage van bijna een milliard gulden on derhanden. De omvang hiervan zal nog toenemen. Van de zes milliard gulden aan defensie-uitgaven voor de eerste vier jaar is bijna f4,5 milliard bestemd voor de aankoop van goederen. Hiervan zal waarschynlijk f3 milliard in het binnen land worden geplaatst. Van de totale netto-investeringen in 1950 is ongeveer 1/5 tot stand gekomen in de vorm van indnstriële uitbreidingen 2/5 in toeneming van do voorraden Een uitbreiding van de voorraden als in 1950 (ruim f 600 millioen) wordt thans niet mogelyk en niet nodig geacht. Ook is het onwaarschijnlijk dat de productie toeneming even sterk en de prijsbewe ging even ongunstig als vorig jaar zal zyn. Gedurfde stappen De :nt geen voegdheid nodig te hebben om onge wenste investeringen tegen te gaan. Door geen enkel systeem van controle is te vermyden dat industriële investeringen achteraf niet verantwoord blyken te zijn geweest. Wanneer men echter niet in bepaalde gevallen gedurfde stappen doet, [zou de economische ontwikkeling van een land onvoldoende voortgang hebben Een allesomvattende overheidscontröle is dan ook niet gerechtvaardigd. De regering heeft plannen tot concen tratie van de gasbedrijven en acht daar- o-i een zekere controle op de investerin gen in deze sector noodzakelyk. In ver band hiermee is binnenkort een voor ontwerp gaswet te verwachten. Minister Albregts zal dit concept ter beoordeling toezenden aan de Sociaal-Economische Raad- Concurrentie tussen gemeenten Ten aanzien van de opkomende con currentie tussen de gemeenten by het aantrekken van industrieën, heeft minister de hoofdcommissie voor de in- -'•ïgtrialisatie verzocht rapport uit brengen over eventuele ongezonde toe standen die daaruit zouden zyn ontstaan De minister is voorts van mening dat byzondere maatregelen ter bescherming van de Nederlandse industrie niet ge rechtvaardigd zyn gezien de stand van dc bedryven. Over de verdeling van de grondstoffen bevindt het internationaal overleg zich nog steeds in het aanloopstadium. Daar over kan dus nog weinig worden mede gedeeld, aldus de nota. ■jVAAR onze overtuiging heeft de Ne- -1- derlandse regering er goed aan ge daan de commissie der Verenigde Na ties, die een ontwerp-conventie over de vryheid van voorlichting moet opstellen, onder het oog te brengen hoe zy over de zaak denkt. Nederland heeft op dit punt van de vryheid, ook van de vryheid van meningsuiting, een reputatie op te hou den en wy mogen hopen dat men bin nen de kring der Verenigde Naties be reid is om, wanneer de vrijheid in het geding is. naar het Nederlandse geluid te luisteren. Wat nu by het kennisnemen van ae Nederlandse opmerkingen treft, is, dat men van Nederlandse zyde tamelijk sceptisch gestemd is als het er om gaat een internationale conventie over de vryheid van voorlichting op te stellen. Misschien zou men het anders hebben verwacht. Misschien zou men alleen maar verheugenis hebben verwacht, omdat de commissie uit de Verenigde Naties er blykbaar toch maar in geslaagd is. iets van een ontwerp-conventie op te stel len. Toch lykt scepticisme ons hier uiterst heilzaam. Een belangryke vraag ls al dadelyk: Waarom wil men binnen de kring der Verenigde Naties een ontwerp regeling ovr de vryheid van voorlich ting? Welke verwachtingen heeft men er binnen deze kring zelf van? Meent men bijvoorbeeld, dat er vrijheid van voorlichting zal zijn op hetzelfde ogenblik waarop de regeringen deze ontwerp regeling ondertekenen? TAE regeringen! Dat zyn die van Ne- derland en met Nederland vergeiyk- bare landen. Maar dat zijn ook de rege ringen van Rusland en de aan Rusland verbonden satellietstaten. Dat zijn ver der de regeringen van bepaalde Zuid- Amerikaanse staten, die ons toch ook niet al te na staan. Denkt men in ge- moede. dat voor al deze landen, voor de volkeren binnen die landen, de vrijheid zal aanbreken op het moment waarop hun regeringen zich met deze ontwerp regeling accoord verklaren? Een dwaas die het meent. Daarom is het scepticisme alleszins gerechtvaardigd. Er is vooral na de oor log internationaal een zekere geneigd heid aan de dag getreden om al te spoe dig allerhande schone verklaringen op te stellen. Tegenover de werkelykheid klinken ze vaak nogal naïef. En wan de naïveteit niet duidelyk blykt, kunnen ze gevaarlijk zijn. Want wij kun nen ons voorstellen dat het Rusland en andere staten iets waard is. samen met democratische staten een ontwerprege- over de vryheid te ondertekenen. Het ontneemt daarmee aan de democra tische wereld een belangryk deel van haar geestelijke wapenen. Welke pretenties toch kunnen deze staten dan nog tegenover Rusland en andere dictatuurstaten aanvoeren? Heeft men niet hetzelfde voorstel aanvaard en ondertekend? Dit kan men rustig stel len: Een ontwerp-regeling voor de vry heid, aanvaardbaar voor die staten die met de democratie ernst maken, is on aanvaardbaar voor de dictatuurstaten. En omgekeerd. Immers, zodra een dlc- tatuurstaat over de vryheid gelijk denkt een waarlijk democratische staat, houdt hy op dictatuurstaat te zyn. WANNEER dan ook een dictatuurstaat èn een democratische staat hetzelfde verdrag over de vrijheid ondertekenen, wil dat in het gunstigste geval zeggen, dat beide staten zich van begrippen als vryheid en democratie een geheel an dersluidende voorstelling maken. Zulk verdrag is waardeloos, ja zelfs ge vaarlijk. """1 men komen tot een internationale uitspraak over de vryheid, dan moet de »r ryp voor zyn; dan moet die uit spraak betrekking hebben op iets, dat ook werkelyk internationaal bestaat. Dan heeft die uitspraak betrekking op een •orven goed. zoals ook in onze grond wet de bepalingen over de vryheid be trekking hebben op goederen, welke eerst in de loop der tyden zyn verwor- Maar zover zijn we internationaal nog lang niet. Men kan het betreuren het feit is er niet anders om. Dit vast te stellen is naar onze mening de enige boodschap welke Nederland, zelf land van vryheid, mèt zyn eigen voorbeeld voor de volkerenwereld heeft. Nieuwe belastingen in W est-Duitsland Het Westduitse kabinet heeft een aan vullende begro'.ing van de minister van Financiën, Schaeffer, goedgekeurd, waarby twee nieuwe belastingen worden voorgesteld, die beogen de gewone be groting in evenwicht te brengen, t.w. een nieuwe auto-belasting en een op weelde-artikelen. Men venvacht, dat de ontvangsten hierdoor op de gewone be groting met 100 millioen mark zullen stygen tot 17.260 millioen mark. Herbert Morrison en Emir Feisal, de minister van Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië hebben overeenstemming bereikt over de kwestie der grenzen tus sen Saoedi-Arabië en de buurlanden die onder Brits protectoraat staan. WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend tydeiyk enige regen, later enkele buien afgewis seld door opklaringen. Ma tige tot krachtige en langs i dan harde ZuidwesteUjke (Opgemaakt ZON EN MAAN Zondag: zon 5.40-19.43; maan onder 17.06, op 23.31. Maandag: zon 5.42-19.41; maan onder 17.50, op Dinsdag 0.33. (Advertentie) Mil is het weer voor II een koude DOUCHE FIRMA D. KRET Zn. LOODGIETERSBEDRIJF en SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71, Leiden, TeL 20023

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1