DELFTSCHE SLAOLIE Wat de Leidenaar al niet van grachten weet te maken Gemeentereiniging stuit op „complete" warenhuizen P.C maatkleding Gezondheidstoestand in Leiden en geving stemt tot tevredenheid Besmettelijke ziekten komen hier Om- minder voor dan elders NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 23 AUGUSTUS 19* Opvoeding van groten is moeilijker Enerverend gevecht tegen de bierkaai (Van een onzer verslaggevers) T"\E FOTO, die dit artikel illustreert, is een foto met een achtergrond. Die achtergrond is niet bepaald rooskleurig, want hij laat iets zien van de inferieure mentaliteit van vele Leidenaars, die er als het ware dagelijks op uit zijn, om de openbare wateren van Leiden te vervuilen en „ondiep" te maken. En als we de directeur van de gemeente-reiniging, de heer J. H. de Jong, dan over deze dingen horen vertellen, dan komen we tot de con clusie, dat deze foto eigenlijk maar „kinderachtig" is. Het is immers veel en veel erger. De gemeentelijke reinigings- en ont- smettingsdienst is er niet alleen voor het regelmatig ophalen van het huisvuil. De talrijke Leidse wateren vormen voor hem een groot probleem, waaraan al jaren wordt gedokterd en dat toch nog steeds een groot vraagstuk is. Omdat de Leidenaars nogal hardleers blijken te zijn. Onder water bevindt zich namelijk een groot aantal ..schatten" afkomstig van ingezetenen, die bepaald niet de ac tiviteit konden opbrengen om de reini gingsdienst in de arm te nemen, terwijl deze toch altijd klaar staat om het pu bliek van zijn afval te verlossen. Uren kan de heer De Jong vullen met „sterke" verhalen. Direct na de bevrij ding werd het schoonmaken en uitdie pen van stadswateren krachtig ter hand genomen. Een gigantisch werk. waar voor niet minder dan honderdvijftig man van de Dienst Uitvoering Werken nodig bleken te zijn. Tot April 1946 heeft de heer De Jong dit personeel in dienst gehad. De straatreiniging vroeg in niet mindere mate de aandacht, omdat deze tak van werkzaamheden gedurende de laatste zes maanden van de oorlog ook niet had gefunctionneerd. Toen men de D.U.W.-arbeiders moest loslaten, had de „grote schoonmaak" al belangrijke vorderingen gemaakt, maar klaar was men zeker niet. Trouwens: bij de reiniging kan van „klaar nooit sprake wezen. De directeur deed weer een beroep op de regering en diensten van de DUW. Men slaagde na ampele onderhandelingen in, het af gebroken werk met veertig man voort te zetten. Met veel moed en energie hebben de arbeiders zich toe geworpen op de grachten, die merkwaardige renhuizen" bleken te bevatten. Alle grachten kregen een goede beurt. Ook al met het oog op de volksgezondheid was dit werk van zeer grote betekenis. Men staat er van te küken, wat bij een dergelijke schoonmaak al zo boven komt. Voor de opbrengst va Zuidsingel bijvoorbeeld had men tien tallen schuiten nodig. De dienst ziet zich steeds weer geplaatst voor een i „waarom?" Hij beperkt zich immers tot het ledigen van de gewone vuilnis bakken, maar wil graag ook grote par tijen vuil, mits behoorlijk bij elkaar ge bonden, naar de plaatsen brengen ze horen. Fietsen, onderdelen van sen, kachels, matrassen, kussens, ledi kanten, benzine- en olieblikken, cana pé's, onderdelen van auto's, kortom mer vindt op de bodem onzer wateren var alles. Tegenwoordig kan men wel particu lieren zien „vissen", zoals ook de foto toont. Er zijn namelijk tal van voor pen onder water, die nog waarde heb ben. Zo wordt voor het ijzer nog wel wat betaald. In de politieverordening staat, dat dit niet mag. Maar de direc teur van de gemeentereiniging vindt, dat een politie-agent, als hij zo'n visser tegen het lijf loopt, maar een beetje soepel moet zijn. Die visserij betekent immers een zij het dan geringe verlichting voor de dienst. „Als ik het zie, dan rijd ik altijd een straatje verklaarde de heer De Jong. De sen hebben het er zelf in gegooid; wat is er tegen, dat zij er ook wat uit halen? Denk echter niet, dat het werk van di< vissers een sympathieke geste jegens de gemeentereiniging zou zijn. Het is alles eigenbelang. Halen zij voorwerpen boven, waaraan ze niets hebben, dan gaan ze even zo vrolijk weer in het water, zodat de dienst er toch niet ontkomt, het water serieus schoon maken. Het verhaal is nog niet uit. We z< den zelfs kunnen zeggen: 't ergste komt nog. De practijk van elke dag toont melijk duidelijk aan, dat het een moeilijke, zo niet onmogelijke zaak ls, in de toestand ook maar enige verbete ring te brengen. Is een gracht gereinigd, dan verdwij nen er na korte tijd toch al weer fiet sen, matrassen en ledikanten in het water. „Als een water er weer schoon uitziet, dan kun je zo echt tevreden zijn. Het stelt daarom zo ontzettend teleur, als even later blijkt, dat het werk eigen lijk niets geholpen heeft", aldus de heer De Jong. En een verwijt hoeft men heus niet alleen te richten tot de mensen van de grachten. Ook in de zogenaamde „ge goede buurten doen zich tal van erger lijke gevallen voor. Zo is er niet veel perspectief. De me dedeling, dat de hoedanigheid van het grachtwater de laatste jaren aanmerke lijk is verbeterd, is ongetwijfeld ver heugend, maar die verbetering is toch alleen te danken aan de activiteit van het reinigingspersoneel. In het streven naar verandering zijn drie factoren waar te nemen. In de eerste plaats is er de reinigingsfilm, waarmee al veel Leide naars in aanraking zijn gekomen. Bij de vertoningen heeft de heer De Jong de film vaak van een toelichting v zien. Dan kon hij soms zeer scherp ren. Vechten tegen de bierkaai is prettig Ten tweede draagt elke vuilniswagen een slagzin, die de Leidenaars nu zc langzamerhand wel uit het hoofd zul len kennen. En ten slotte is er het mid del van de persoonlijke aanschrijving. Hieraan besteedt de heer De Jong bij zondere aandacht. Soms zijn het hele straten, waarin persoonlijke aanschrij vingen worden verspreid. Tot die „correspondentie" tussen ge meente en „verdachte" behoort ook eer waarschuwing, die wijst op het merk waardige verschijnsel, dat versoheidene ingezetenen werkelijk te laks zijn hun vuilnisbak buiten te zetten. Laat de vuilniswagen maar voorbijgaan; koffie is zo lekker. En als er dan geen „onraad" is, kiept vrouwlief haar bak boven het water leeg. „Met de meeste aandrang geef ik u in overweging voor te willen zorgen, dat dit (het afge ven van huisvuil) voortaan geregeld ge schiedt. Teneinde vervuiling van open bare wateren te voorkomen, zal op de geregelde afgifte van huisvuil in de toe komst streng worden gelet, waartoe dit schrijven als laatste waarschuwing zal gelden". En dan is de reactie nog: „Hu, wat een boeman is dat!" Opvoeding van kinderen is niet voudig. Opvoeding van grote mensi nog moeilijker. Als al die groten nu uit eigen beweging met een tikkeltje schaamte op die Blauwe Steen gingen staan en beterschap beloofden, wy ge loven, dat de heer De Jong met zijn vreugde geen raad zou weten. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: D. Kan en N. Gotlieb, Am sterdam's-Hertogenbosch. Getrouwd: mr B. Plomp en mr M. M. W. van Haaften, Nijmegen; J. G. van Gijp Barendregt, econ.drs en T. Bree- mer, Dordrecht; K. Dirkwager en M. Ballar, Pavones San Isodoro del General. Cosat Rica; Th. W. Ie Vino en C. Kroon- stuiver, Amsterdam; M. J. Rooth en C Willemse, Amsterdam. Bevallen: Mevr. de Jong-Snijder van Wissenkerke, z., Hengelo; Mevr. Haver- kam-Chardon, d., Nieuw Helvoet; Mevr. Boomsma-Sierdsma, d.. Leeuwarden; Mevr. de Bruyne-van Nes, d., Amster- Overleden: ir M. de Jongh, m., 81 j.. Rome; E. Kieboom-van den Hoek, v., 50 j., Hilversum; A. G. Langguth, m„ 78 j., Rotterdam; A. Stoter, m., 61 j., Dordrecht E. Salomons-Friedenberg, v„ 63 j., Mar seille; C. A. Tabeling-de Vries, v., 51 j.. Amsterdam; H. J. W. Broekhof, m., 65 j., Amsterdam; J. Kulker-Asscher, v., Amsterdam. Hier is de jeugd bezig oud ijzer uit het water te vissen. Dat u;il echter niet zeggen, dat dit een specifieke jeugdbezigheld is. Op sommige grachten steken groepen kinderen de handen uit de mouwen, wanter is geld van te maken. Wij vragen ons af waarom dat afval eerst een tijd in de gracht moet liggen. Over omslachtigheid gesproken.... Foto Meijer. Prol. dr G. 0. E. Lignac op 30 Augustus zestig jaar Hij stamt uit een geslacht van chirurgen Op 30 Augustus hoopt professor dr G- O. E- Lignac, hoogleraar in de ziekte kundige ontleedkunde, algemene ziekte- aan de Leidse universiteit, zijn zestigste verjaardag te vieren. De Lignacs waren al vóór 1800 geslacht van chirurgen en het valt dan dan ook niet te verwonderen dat Georg Otto Emile op 30 Augustus 1891 te Pasoeroean (Java) geboren werd zijn ouders in hem een aanstaande medicius zagen. Wat zij niet verkeerd hebben gezien Na de HBS. te Den Haag doorlopen te hebben studeerde de jonge Lignac aan de Leidse universiteit in de medi cijnen. Nog vóór hij was afgestudeerd, was hij werkzaam als assistent van de bekende patholoog-anatoom prof- dr N. Ph. Tendeloo. In 1916 werd dokter Lignac leraar aan de school voor opleiding van Indische artsen te Batavia, waar hij de ziekte kundige ontleedkunde, de algemene ziektekunde en de gerechtelijke ontleed kunde onderwees. In 1920 keerde dokter Lignac voor goed zijn geboorteland de rug toe en conservator-prosector van het pathologisch-anatomisch laboratorium te Leiden, terwijl hij zich tevens voor bereidde voor zijn proefschrift, waarop hij twee jaar later zou promoveren: „Over vorming en afbraak van huid pigment". Tot op heden heeft prof. Lig nac zich met de onderzoekingen op dit belangrijke gebied bezig gehouden. 1934 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de hierboven genoemde vakken. Van professor Lignac's hand versche en verschillende artikelen in vakbla den. Hij was o.m. vaste medewerker het Italiaanse tijdschrift „Zacchia rivista di medicina legale a delle assl- curazioni", waarin hij belangwekkende artikelen schreef over spontane maag- doorbraak. Belangrijk zijn voorts zijn onderzoe kingen over de invloed van benzol op de bloedbereidende organen. Prof. Lignac was voorzitter van de afdeling Leiden van de Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst is voorzitter van de afdeling Leiden van het Koningin-Wilhelminafonds. Hoogleraarsbenoemingen Tot buitengewoon hoogleraar in de klassieke archaeologie te Groningen benoemd dr H. G. Beyen, privaat-docent te Utrecht Tot gewoon hoogleraar in de v< lijkende en algemene taalwetenschap, met uitzondering van die, betrekking hebben de op de klassieke talen, in Utrecht ij benoemd dr A. Teeuw. Prof. dr J. Gonda zal dan behalve Sanskrit, Avestisch en oud-Perzisch ook de Indo-Europese taal wetenschap en de algemene taalweten schap m.b.t, de klassieke talen doceren. Dr Teeuw volgt prof. dr N. J. H. Gerlach Royen op. Australië vraagt nu speciaal ongehuwde emigranten Australië heeft een immigratie-pro gramma goedgekeurd, dat hoofdzakelijk ten doel neeft ongehuwde personen naar dat land te doen emigreren, aldus een Rcuterbericht. In het verleden had Australië vooral immigranten met grote gezinnen willen helpen, doch thans zijn vooral ongehuwde personen nodig. Zulks in verband met arbeidsvermogen en huis vesting. Entomologen bezochten Leiden Ongeveer zeventig buitenlandse ento mologen, deelnemers aan het interna tionale entomologencongres, dat van 17 tot 24 Augustus te Amsterdam wordt ge houden, hebben een bezoek gebracht aan het rijksmuseum van natuurlijke historie om de uitgebreide collecties in secten te bezichtigen. Het museum, een van de grootste van West-Europa, her bergt duizenden insecten uit alle delen van de wereld en kon zich dus over grote belangstelling van de entomologen verheugen. Onder de deelnemers bevond zich de ere-voorzitter van het congres, dr K. Jordan. De lof over Leiden Na afloop van het congres worden gemaakt naar insectrijke stre- Concordiaconcerteert voor Eensgezindheid De Chr. muziekvereniging „Concordia" geeft vanavond een concert voor de buurtvereniging „Eensgezindheid" (Zijl singel). Dit concert wordt georganiseerd door de Leidse bond van harmonie- en fanfareverenigingen en aangeboden door het gemeentebestuur. Het programma luidt: 1. Koraal. 2. En gelandvaarders, mars, W. Schild. 3. Pa raphrase over „Boven de sterren", S. P. van Leuwen: 4. Judex, Ch. Gounod, arr. A. C. v. Leeuwen, 5. Lustspiel ouvert. Ke- ler Bela, arr. M- J. H. Kessels, arr A Een- haes. Pauze. 7. Non-stop-marsprogramma Benoemd tot onderwijzeres Onze stadgenote mej. Schut is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere lagere school in Benthuizen. <s Het vakmanschap onzer coupeurs voldoet aan de hoogste eisen! PEEK CLOPPENBURG Beier.... ên ttuJJuA qoedJojwt APAPP/ Costuums in zuiver wollen kamgarens. Ook voor Tailor Made Degelijk hand werk Gunstige cijfers (Van onze medewerker voor statistiek) Meermalen hebben wij een beeld gegeven van de gezondheidstoestand der Leidse bevolking, zoals deze zich aftekent in de sterftecijfers. Het is dui delijk dat er meer facetten aan dit onderwerp zijn. Immers, een laag sterf tecijfer behoeft nog niet uit te sluiten, dat de bevolking van een streek of van een bepaalde gemeente te lijden heeft van onevenredig veel ziekten, die al of niet van lange duur zijn. En ook het omgekeerde laat zich den ken: bij relatief weinig ziektegevallen kan het sterftecijfer toch wel aan de hoge kant zijn. Nu bestaan er over het vóórkomen vanlnig voor: van de 176 Nederlandse gevallen de meeste ziekten geen statistisch-verant- werden er 3 in Leiden en 1 in Katwijk woorde gegevens. Wel is dit het geval met genoteerd. Ten opzichte van een andere, aantal besmettelijke ziekten, tot de met de parthyphus verwante besmettelijke aangifte waarvan de artsen verplicht zijn. ziekte, medisch bekend onder de verza- Een vergelijking van de frequentie dezer melnaam Salmonellosen, is de verhou- ziekten in onze stad en de omliggende gemeenten, in vergelijking ook met ons land als geheel, kan het inzicht in de ge zondheidstoestand van Leiden en om geving verruimen. De verreweg meest voorkomende be smettelijke ziekten in Nederland zijn thans roodvonk en de rode hond. Van beide, maar vooral van laatstgenoemde is de frequentie in Leiden geringer dan het rijksgemiddelde. Van 1 Januari tot half Augustus van dit jaar deden zich in Nederland rond 3600 gevallen van roodvonk voor. Gezien inwonertal kon verwacht worden, dat 32 gevallen in Leiden zouden zijn voor gekomen. In werkelijkheid echter werden hier slechts 28 gevallen geregistreerd, wat ruim tien procent beneden het rijks- gemiddelde is. Ook in de nabij liggende gemeenten bleef de roodvonk beperkt, met uitzondering van Oegstgeest, waar ;n gevallen voorkwamen. Voorts kwa- en in Wassenaar 3. in Leiderdorp 1 en Alphen aan den Rijn 1 geval voor. Nog veel gunstiger is het beeld met be trekking tot de „rode hond". Daarvan kwamen in Nederland tot nu toe rond vijfduizend gevallen sedert 1 Januari ar. Verhoudingsgewijze zouden er daar- a dus 45 in Leiden te verwachten zyn; werkelijkheid trad deze ziekte in onze stad dit jaar in slechts 17 gevallen op. De frequentie van rode hond ligt dit jaar in stad dus zestig pct(!) beneden het rijksgemiddelde. Bovendien werd in géén van de omliggende gemeenten deze ziekte geconstateerd, zodat het totaal-beeld var streek in dit opzicht dus wel bui tengewoon gunstig is. Maar ook voor de dlphtherie zijn de Leidse cijfers dit jaar opmerkelijk gun stig. In totaal trad deze ziekte dit jaar ir Nederland al 1360 maal op. Naar rato var- het zielental konden daarvan 12 gevallen in Leiden verwacht worden; het aantal beliep evenwel slechts vier! Ook dit cijfer blijft voor onze stad dus meer dan zestig procent beneden het rijksgemiddelde. Wat de omliggende gemeenten betreft werden in dit jaar tot nu toe 2 gevallen geconstateerd in Noordwijkerhout en in Leiderdorp en 1 geval in Noordwijk, in Alkemade en in Voorhout. Van de 83 typhusgevallen, die dit jaar ons land voorkwamen waren er 2 in Leiden en géén in de omliggende gemeen ten. Ook de paratyphus kwam hier wei ding nog gunstigere op een-totaal gevallen kwam er in Leiden slechts 1 en in de omgeving geen en'kél 'gëVal VOof. Minder gunstig is het beeld met be trekking tot de besmettelijke geelzucht. Van deze ziekte werden dit jaar tot land rond 1150 gevallen gere gistreerd. Op grond van ons zielental zouden er daarvan 10 in Leiden verwacht kunnen worden; in werkelijkheid waren 16 govallen, zodat van deze ziekte de frequentie hier heel wat hoger was dan het rijksgemiddelde. Ook in Leiderdorp, i Oegstgeest en in Leidschendam kwam ?n geval van besmettelijke geelzucht Een andere besmettelijke ziekte, de bacillaire dysenterie, trad dit jaar in ons land 267 maal op. In Leiden kwam daar- slechts één geval voor; in Noordwijk evenwel 20(!). Alle overige gemeenten in de omgeving bleven geheel vrij var deze ziekte. Gevallen van besmettelijke hersenvlies ontsteking kwamen in het verstreken jaargedeelte in ons land 216 maal vo Hiervan waren 3 gevallen in Leiden, 1 Leiderdorp en 2 in Katwijk. Bovendien werden in Ter Aar twee gevallen var besmettelijke hersenontsteking aange troffen. verlamming geconstateerd in Leiden i Katwijk. Van de 118 malaria-gevallen in Neder land was er geen enkele in Leiden, noch de omliggende gemeenten. Over de verdere, minder vaak v komende besmettelijke ziekten vermelden wij tenslotte nog het volgende: vai 5 gevallen van de ziekte van Weil, die dit jaar in ons land optraden, was er één in Leiden. Verder deed zich hier één geval tetanus voor. In Noordwijk kwam geval voor van een besmettelijke ziekte, die in ons land slechts heel spora disch voorkomt, namelijk lepra. Alles bijeen genomen mogen boven staande cijfers, zowel voor Leiden al; onze gehele omgeving, alleszins be- vredigend worden genoemd. Zij bevesti gen de conclusies, die wij bij vorige ge legenheden uit de sterfte-statistieken trokken, deze namelijk dat de gezond heidstoestand van de bevolking van den (en omgeving) in het algemeen tot tevredenheid kan stemmen. De Oldebroek-attaire Thans 5 maanden geëist tegen ex-commandant In een zitting die meer dan zeven uur duurde, is thans voor het Hoog Mili tair Gerechtshof vijf maanden gevange nisstraf, met ontslag uit de militaire dienst, geëist tegen de voormalige com mandant van de legerplaats bij Olde- broek, de 51-jarige luitenant-kolonel G. Th N., die wegens malversaties door de krijgsraad in Arnhem was veroordeeld tot zes maanden en ontslag uit de dienst Al duurde de zitting zeven uur, veel nieuws kwam er niet naar voren. De oe- klaagde herriep zijn verklaringen voor de rechter-commissaris en de krijgsraad voor wat betreft de verduistering van levensmiddelen. Dat was een zaak ge weest tussen zijn vrouw en de sergeant- kok L. van de legerplaats. Om arrestatie van zijn vrouw te voorkomen men zou daarmee gedreigd hebben had bekL de schuld op zich genomen. De advocaat fiscaal, mr D J. van Gilse, interrum peerde: „U werkt zich volkomen in de modder!" Inderdaad muntten N.'s ver klaringen niet uit door duidelijkheid en Deze gehele zaak werd wel juist ge karakteriseerd door de woorden van de president, mr J. W. Doornbos: „Voor eik van uw daden had u eigenlijk een standje verdiend, maar het totaal van die ge dragingen brengt u voor de rechter". Uitspraak op 4 September. Leidse volkstuinders geven hoop op vaste complexen niet op „De Mul" heeft Zaterdagmiddag een plechtigheid ER ZIJN IN LEIDEN nog steeds volkstuinders, die er op kunnen rekenen, dat hun tuin vroeg of laat zal moeten verdwijnen. Het vraagstuk van de niet-vaste complexen is dan ook nog niet opgelost. Er zijn tuinen, die op bouwgronden zijn opgezet en het is dus te begrijpen, dat zij, als er eenmaal vergunningen zijn om huizen te bouwen, het veld moeten ruimen. Maar anderzijds kan men het toejui chen, dat de volkstuinders onder alle omstandigheden begrip vragen voor arbeid, die paedagogisch, cultureel recreatief zeker niet mag worden onder schat. De volkstuinders zijn van oordeel, dat het vaste complex alle voordelen biedt. Allereerst hebben de eigenaars dan de aangename zekerheid, dat het werk, dat zij in hun vrije tijd tot stand hebben weten te brengen, niet abrupt zal worden afgebroken. De tuinen zijn recreatief gezien voor de gemeenschap ook veel goedkoper dan andere midde- Verder werd nog een geval van kinder-'len voor ontspanning, omdat aanleg Advertentie de zuinigste, de beste! Haagse Gerechtshof Bevestiging Moeder van vier kinderen bij Gouda gedood De 32-jarige mevrouw A. S. van dt Ree uit Gouda, moeder van vier kinde ren, is op de Nieuwe Provinciale weg bij Gouda op haar fiets door een vracht auto overreden en op slag gedood, ter wijl haar vierjarig dochtertje, dat achter op de fiets zat, slechts enkele schram- opliep. „Wat een mooie sokken heeft mijn vriend daar aan, het lijken wel de mijne" dacht een kamerbewoner. Het waren ook zijn sokken, want de kamerverhuurder tevens vriend had ze uit eenja van een kast weggenomen met behulp van een valse sleutel. Bovendien had de kamerverhuurder nog coupons stoffen verduisterd en thans stond hij terecbi voor het Haagse Gerechtshof, nadat de Haagse rechtbank hem voor deze feiten tot een jaar gevangenisstraf m.a. had veroordeeld. De Leidse kleermaker gal ter zitting de feiten toe. Hij moest lonen betalen en had daarom de stoffen ver duisterd. De procureur memoreerde het zwarte strafblad van verdachte en zeide niet te begrijpen waarom verd. in hoger be roep was gekomen. Hij requireerde be vestiging van de stral. De verdediger, mr A. R. Bloembergen, iras van oordeel, dat verd. geen eigen zaak kan behartigen. „Hij maakt over dreven plannen die dan weer mislopen" Verd. zou het thans in een ondergeschik- positie willen proberen en pleiter vroeg hem een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf te geven. Het Gerechtshof zal 29 Augustus uitspraak doen. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Reinerus z v H G de Grooi en A Bleeker; Clara, dvG Jvd Lippe en J C van Poelgeest; Christiaan, z v M de Moedt en D Boon; Harry, z v H Wil lemse en A Plokker; Anneke I, d v W Nieuwdorp en J G de Konink OVERLEDEN: J A Duffels, m, 75 j.; S van Weesel, huisvr v Lefeber, 71 jr; D van Rijn, m, 59 jr; P Segaar, m, 43 jr. GETROUWD: PLJIvd Eerden en H J v d Voort; A P Moritz en M H Kuiter; J Roman en J Bransz; J Boot en J H van Diest; G W Schuurmans Mde Vries; Gvd Klejj en W Orth; J Flipse en A van Nieuwenhuüzen; W T F Janssen en M H Waardeloo; J Neu teboom en S Bon; M J Links en J J Nieuwenhufls; J Jongkind en N Korpers- hoek; C Poldervaart en W Wagemans; A C Erades en A Griekspoor; H J Ver berg en W B M Laken; T J de Zwart en F C Peperkamp; Th Bloemzaad en C v d Steen; H J W Bourgonje en H N Schreuder; A B Hamaker en M Bell; J den Os en J Boekkooi: Ivd Wijngaard P J van Hooidonk; II T van Maurlk M A v d Klaauw. Ned. delegatie wegencongres Benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandse regering voor het in Sep tember 1951 te Lissabon te houden 9de Internationale wegencongres mr dr R. H. de Vos van Steenwijk, oud-commissaris der Koningin ln Drenthe, lr M. Ie Cos- quino de Bussy, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, en prof. dr ir F. J. Nellensteyn, directeur Rijkswegenbouwlaboratorium. onderhoud nagenoeg geheel reke ning van de eigenaars komen. Het volkstuinwezen kan de vele woor den van lof en waardering, die het in de loop der jaren al kreeg toegezwaaid, op prijs stellen maar aan de andere kant stemt het tot bitterheid, dat de practijk vaak helemaal niet met die woorden overeenkomt. Waarin vinden de tegen woordige moeilijkheden vooral hun oor zaak? En dan horen we: Omdat men vroeger het volkstuinwerk heeft be schouwd als c in tijdelijke liefhebberij, die dus maar naar êen of andere uitnoek moest worden verwezen. Men heeft de behoefte van de stadsbewoner aan een eigen vrije plaats buiten het gewoel van zijn omgeving niet aangevoeld. Wie heeft kunnen voorzien, dat gewone arbeiders in gemeenschappelijke kracht hele par ken zouden aanleggen, waarin zelfs de zomervacantie kon worden doorgebracht? En nu zit men met de narigheid. Nu moet direct gezegd, dat de volks tuinders in Leiden goede moed hebben. Zy vinden by het gemeentebestuur toe gang en een open oor en oog. Moed en vertrouwen heeft ook de vereniging „De Mul", wier tuinen ook op bouwterrein liggen, namelijk achter de Ryn- en Schiekade naby de Jan van Goycnkade. Zij is er vast van overtuigd, dat zij straks op de volle medewerking van bet gemeentebestuur kan rekenen. Daarvan getuigt ook de plechtigheid, die a.s. Zaterdagmiddag op dit complex zal plaats hebben. Men hoopt dan bij elkaar te komen om de appelonderstam men te laten oculeren. Het is de bedoe ling, dat deze volkstuinders over een paar jaar beschikken over volwaardige appelhoogstambomen. Het zal maar een eenvoudige plechtigheid zyn. Toch hopen de wethouder van onderwijs, de heei J. Schaik, cn enige leden van de gemeenteraad blijk van hun belangstel ling te geven. Omdat Zaterdagmiddag immers zal worden gedemonstreerd, dat „De Mul" de vaste wil heeft een bepaal de hoogte te bereiken. „Leiden" neemt „Pomona" in gebruik De herstelwerkzaamheden aan „Porno- na" zijn zo ver gevorderd, dat de voet balvereniging „Leiden" de terreinen Zaterdag in gebruik kan nemen. De vol de wedstrijden staan op het programma: Leiden—Oegstgeest. 5 uur; Leiden 2— PBOV, 3.15 uu; Leiden 3Oegstgeest 2; Leiden 4—PBOV 2. 3.15 uur; Leiden A jun.—Lugd. B. 2 uur; Leiden A adsp.— Oegstgeest A. 2 uur. Nederlander en twee Indo nesiërs vermoord De 37-jarlge Nederlander G. E. Plas, employé van de thee-onderneming Kiara- pajung in Noord-Tjiandjur. en twee Indo zijn vermoord toen zij met 70 000 roepiahs per vrachtauto van Tjiandjut Kulon reden. De wagen werd uit- I gebrand teruggevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3