m Mariniers vallen in oorlogstijd in drie groepen uiteen Gijzeling voor niet betalende onderhoudsplichtigen ,/v> Synode van Kampen over urgente zaken Drie Vlissingse Geuzen 2 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 In Doorn wordt nieuw bataljon gekleed en geschoeid MISSCHIEN BENT U dezer dagen des avonds thuis komend van uw werk, op straat een marinier tegengekomen, die torste onder een zware plunjezak. Dat was dan één van de dertienhonderd mariniers, die deze week door hun commandant, generaal-majoor M. R. de Bruyne voor twee dagen opgeroepen zijn voor een herhalingsoefening. dat lange haar moet er af wordt", heeft hij een deel van de dertien honderd in een loods toe gesproken en hen op de toekomstige taak gewezen. Zij zaten gehurkt vóór hem en generaalmajoor de Bruyne liet zijn ern stige. vaderlijke stem over hem gaan. „Mariniers." zo zei hij, ..hebben jullie er wel over nagedacht, wat je zou moeten doen als er een nieuwe oorlog uit zou breken? Denk daar maar eens met mii over. dan herinneren we ons tevens de tijd waarin we samen hebben gediend op Java en dan krijgen we een goed idee van onze taak." De mariniers zullen in die oorlog een afgeronde oorlogssterkte van 13000 man vormen. Dat er thans maar 1300 man van gekleed worden betekent niet anders dan een aanloop. De mariniersbrigade komt niet terug. Er wordt een eenheid ge vormd, die de sterkte van een bataljon niet te boven gaat en de mannen die vroeger tot soeclale wanens behoorden, worden zodanig ondergebracht, dat HJ doelmatig kunnen worden ingezet. Een deel van de mariniers zal in West-Europa bliiven, een deel gaat over zee en een ander deel zal een taak on zee vinden. Maar als een eenheid, onder één com mando. zoals tot nu toe, zal. by oorlogs toestand geen sprake meer zyn. Elke 45 seconden De bedoeling is een eenheid mariniers, ning is, ter sterkte van een bataljon mobilisabel te maken. Twee jaar lang is men bezig geweest met de samenstelling bataljon marniers op papier krijgt dat in Doom in deze week, waar iedere twee dagen een nieuwe groep op komt, gestalte. De mariniers leren er de wijze van mo biliseren. Zij krijgen er enig idee van de mensen onder en met wie zij bij een even tuele mobilisatie te maken zullen krijgen en zij krijgen „passende schoenen en goede kleding", zoals de generaal het gis teren uitdrukte. Na een inspectie, waarbij de generaal een marinier de helm rechtzette met de woorden: „Het is dat het herhalingsoefe- Vraag naar Afgebroken 'J^LUT ist ein ganz besonderer Saft. Dit geldt ook voor de olie. Im mers de olie is noodzakelijk voor de instandhouding van het lichaam der wereldeconomie. Vandaar, dat het Brits-Perzische oliegeschil veel ver der reikt dan de directe belangen der naast betrokkenen. Het conflict heeft thans een wel zeer dramatische wen ding genomen. De onderhandelingen te Teheran zijn afgebroken en de Engelse leider der oliemissieStokes vliegt heden naar Londen terug. De voorspelling der optimisten, dat de .^zenuwenoorlog" tussen Britten Perzen toch zou eindigen met een compromis, is dus voorlopig niet be waarheid geworden. Wat hier in de eerste plaats opvalt is het feit, dat zelfs de gestadige aandrang van Amerika bU beide partijen, water in de wijn (olie) te doen, niets heeft uit gewerkt. Geen wonder, dat Dean Ache- 6on op zün jongste persconferentie de ontwikkeling in de De generaal heeft daarop zeer plas tisch het beeld bij het uitbreken'van een nieuwe oorlog geschetst en de mariniers aangespoord bij eerste oproep te zorgen zo snel mogelijk daar te komen, waar „met smart op hen gewacht wordt". „Laten we er geen doekjes om winden mariniers," zo zei hij, ..maar een nieuwe oorlog zal ons het beeld brengen avn zwermen vliegtuigen, drommen tanks en onbekende strijdmethoden en alleen een goed moreel, goede geoefendheid, plichts besef, vertrouwen, kameraadschap, disci pline en godsvertrouwen zullen ons in staat stellen een vijand het hoofd te bie den. Het gaat in die oorlog om zulke top- waarden dat we eenvoudmg geen andere Alkalivrij Deje Uxlielvakman wet betekent vooral niet: Geschikt v nog wat. Veilig trast U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor tijde is Vivalo n. Eisenhower kreeg een huis Generaal Eisenhower is in gezelschap an zijn echtgenote te Parijs terugge keerd van een bezoek van negen dagen aan Duitsland. De laatste dagen genoot de generaal van zijn vacantie te Garmisch Partenkirchen. De familie Eisenhower heeft nu eigen woning gekregen, een nieuwe villa In de Parijs voorstad Marnes la Coquette. Tot dusver woonden de generaal en zijn vrouw in een hotel te Versailles. Niet te dicht met horloge bij televisietoestel Uit onderzoekingen na klaohten bij horlogemakers is gebleken, dat een tele visietoestel een magnetische invloed uit oefent op het uurwerk van een horloge, dat zich in de nabijheid bevindt, aldus meldt Reuter. keus hebben dan het uiterste te geven. De mariniers hebben enkele korte tral- nlngslessen meegemaakt. Zij passeerden in iets meer dan een half uur de grote cantine, waar hen de nieuwe uniform, de nodige bescheiden en de inlichtingen ge geven werden, die zij bij een eventuele mobilisatie nodig hebben. Iedere 45 seconden kon men daar een nieuw geklede marinier de deur uit zien komen. Wapens kregen ze niet mee. Als de kaarten blijven liggen zoals ze liggen, zul len zij er ook niet mee oefenen. Het blijft dan bij een paar goed gepoetste schoenen en een broek met een vouw er in. Maar of dat voldoende is om in tijd van nood te opereren tegen zwermen vliegtuigen en drommen tanks, wij gelo ven het niet. Wil het bataljon mariniers iets betekenen, dan zal het nog wel eens moeten oefenen. In Doorn deed men het gisteren goed. In Den Haag, waar de be groting gemaakt wordt, moet het goed blijven doen! 't Verklaarde uitzicht Brits-Perzische be sprekingen veront rustend en ontmoe digend heeft ge noemd. Washington kan zich stellig geen militair conflict in het Nabije en Midden Oosten veroorlo ven. Het is afkerig van iedere hardhan digheid bij de oplossing van het geschil. Het zond aanvankelijk als „toehoorder de ervaren, rustige Averell Harriman raar Teheran, maar deze ontpopte zich tijdens de besprekingen al spoedig als „bemiddelaar". Hij, de Sjah, premier Mossadeq en minister Stokes, speelden wekenlang dit moeilijke diplomatieke epel. Met het vertrek van Stokes heeft geen der partijen „gewonnen"! Of het vertrek van Stokes een tacti sche manoeuvre is, "alt te bezien. Harri man zal het begrypelijk achten, maar er toch geen waardering voor kunnen vin den Toen Stokes eenmaal als „ultima tum" gesteld had, dat Mossadeq zün laatste voorstel diende te aanvaarden, of hü. Stokes, zou Teheran de rug toe keren, moést hU echter wel voet bil stuk houden. Een kwestie van Brits prestige. Voor Harriman, de Amerikaanse be middelaar, een teleurstellende, hoogst onbevredigende, gang van zaken, daar ook hü spoedig met lege handen naar Washington moet teruggaan. Wat nu? Deze week heeft het Britse kabinet op nieuw beraadslaagd over eventuele maatregelen ter bescherming van En gelse belangen In Perzië, die der daar werkzame onderdanen en de kapitaal goederen. Reeds eerder werden militaire plannen uitgewerkt, mochten er moei lijkheden ontstaan bii het afbreken der onderhandelingen. Die moeiiykheden naderen snel. Immers in geen geval, onder welke vorm dan ook, zal de Per zische olie-exploitatie meer onder Britse leiding komen te staan. Premier Mossadeq, een zwakke figuur, moet de „sterke man" spelen, onder pressie der Mohammedaanse fanatici. Het Perzische parlement heeft zün hou ding ten volle gesteund. Engeland, aldus de Perzische Invitatie, kan eventueel op treden als meest begunstigde afnemer der Perzische olie. „Dat nooit" heb ben de Britten gezegd, die overigens de nationalisatie principieel erkenden. Stokes verklaarde, dal het geen zin had de besprekingen verder voort te zetten. De staf diende te worden aangéhouden en dus moest er ook een Brits bedrijfs leider komen, hetgeen Mossadeq wei- Evenals wy. Nederlanders, in Indië ervaren hebben, voorzien de Britten een „deadlock" voor het, in Abadan ge- investeerde kapitaal en de moeizame, jarenlange arbeid. Evenals wy in Indië, beseffen de Eritten, dat voor hun per soneel geen rechtszekerheid in Perzië meer zal bestaan. Directe gevolgen van deze dramatische wending: De olie van Abadan zal nog trager gaan vloeien. De enorme raffinaderij te Abadan is trou wens reeds stopgezet. Bü verschillende landen zal een tekort ontstaan aan ben zine voor vliegtuigen De Britse staf zal zich uit Abadan en de olievelden terug trekken. De Perzische regering krilgt te kampen met een chronisch kastekort. Werkloosheid en sociale onrust staan in Perzië voor de deur. De wereldhuishouding zal ernstig worden geschaad. Olie, evenals bloed, is een zeer bilzondere vloeistof. En Bktlin Jacht! Voorstel van staatscommissie Rechter moet bijdragen kunnen verzachten wanneer gezinsband verslapt is TEGENOVER personen die weigeren hun verplichtingen tot onderhoud van familieleden na te komen, moet gijzeling mogelijk worden ge maakt om de kosten van maatschappelijke zorg te verhalen. Het gevaar dat de maatschappelijke organen misbruik van dit recht zouden maken, kan uitgesloten worden geacht. Nu het rijk wel voor zijn eigen organen de voogdijraden toestemming verleent om lijfsdwang toe te passen, zou het onjuist zijn dezelfde regeling niet te treffen voor de maatschappelijke organen. Dit zegt de staatscommissie in zake vervanging van de armenwet in een uitgebreid rapport dat zij thans he^ft laten verschijnen. Het rapport behandelt zowel de ver plichting tot alimentatie (onderhoud) van familieleden als de mogelijkheid om de kosten van armenverzorging door de betreffende instellingen te laten verhalen op de onderhoudsplichtigen. De wederkerige verplichting tot onder houd tussen grootouders en kleinkin deren wordt in de practyk vaak als een minder juiste dwang gevoeld. De com missie stelt daarom voor de alimentatie plicht in de rechte lün te beperken tot ouders en kinderen. Zy is van oordeel dat broers en zusters verplicht zün hun minderjarige broers en zusters te onderhouden, wanneer de ouders als kostwinner en verzorger wegvallen. Het rapport bepleit voorts een onderhouds plicht van stiefouders tegenover stief kinderen zolang deze kinderen minder jarig zün en tot het gezin behoren. Onwaardigen Schrijnende gevallen doen zich soms voor wanneer de gezinsband is verbroken of verslapt door de schuld van degene die recht op onderhoud heeft. De commissie stelt daarom voor de mogelijkheid te scheppen dat de alimentatieplicht door de rechter wordt verzacht wanneer de onder- houdgerechtigde zich onwaardig heeft getoond een bijdrage te vragen. Aan de rechter moet de vrijheid wor den gelaten om uit te maken wat onwaardig is. Bü het verhaal van instellingen vooi maatschappelüke zorg is de onderhoud- plichtige wat het tarief betreft op het ogenblik nog afhankelijk van de mening van een willekeurige ambtenaar, commissie adviseert thans dat burge meester en wethouders voor het verhaal richtlünen zullen vaststellen waaraan Piot- Edelkoort: Geest van de tijd tegen geheelonthouding Publiek verwacht geen daling van drankmisbruik Als factoren die het werk van de Nat. ühr. Geheelonthoudersvereniging be lemmeren. zyn aan te wyzen de geest de tijd, de huidige stroming in de theologie en de macht van de handel. i prof. dr A. H. Edelkoort, de voor zitter van de vereniging, gisteren tyüens wydingssamenkomst in de Pieters kerk te Utrecht waar het 70-jarige be staan van de NCGV werd gevierd. Ook ds G. van Bruggen te Utrecht voerde het woord. Tevoren was in de openingsvergadering aarvan we gisteren nog een gedeeltelük verslag konden geven, namens de afde lingen door de heer P. Oord een jubi leum-gift van ruim f 5000 aangeboden. Hartelüke woorden van waardering sprak R. Wolfensberger te Amsterdam, praeses van de generale synode der Ned. Herv. kerk. De heer Vleming, secretaris de nationale commissie tegen het alcoholisme, huldigde ds J. H. Ledeboer. In opdracht van de Bond van Vry-Evan- gelische gemeenten sprak ds G. van Bruggen te Utrecht. Dr Joh. v. d. Spek van Poortugaal hield •n referaat over nieuwe methoden by het behandelen van drankzuchtigen. Als bestuursleden werden gekozen ds G. W. Korevaar, ds H. Mondt, dr Joh. v. d. Spek dr E. Bos. Het drankverbruik Jit een onderzoek van het Ned. Insti tuut voor de Publieke Opinie is gebleken dat de accynsverhoging naar de mening van ongeveer de helft van het publiek slechts weinig invloed zal hebben op het drankverbruik. Vier van de tien onder vraagden verwachten echter een daling. Slechts 3 pet gelooft dat de accijnsver hoging het drankverbrfuik nog zal be vorderen Zes Indonesië-deserteurs: 3 maanden tot 2 jaar Zes militairen die zich aan uitzending naar Indonesië hebben onttrokken, gisteren door de krijgsraad te velde West in Den Haag wegens desertie veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 maanden tot 2 jaar. De uitspraken waren: H. G. van O. te Amsterdam 8 maanden met aftrek (eis 6 mnd), H. V. te Amsterdam 18 maanden m.a. (1 jr), J. P. te Amsterdam 2 jaar m.a. (16 mnd), C. S. te Rotterdam 1 jaar m.a. (4 mnd), S. O. te Zuilen 3 maanden (3 mnd) en C. M. K. te Amster dam 8 maanden met ontslag uit de mili taire dienst (8 mnd met ontslag)- Dievenbende van jongens in Nijmegen ontmaskerd In het nyverheidscentrum van West- Nijmegen is een dievenbende bestaande uit jongens van 16 tot en met 20 jaar ontmaskerd. De jongens hadden uit aller lei gebouwen, woonhuizen, clubtenten, kiosken e.d. by herhaling geld, snuiste rijen, kleding en snóepery'en gestolen. Ook werden looddiefstallen gepleegd Men verwacht nog meer aanhoudingen. Woningnood voor 40.000 gerepatrieerden de souvereiniteil 100.000 Indische Neder! land aangekomen en nadien ongeveer 60.000. Van deze laatste groep hebben er 40 000 met huisvestingsmoeilykheden te kampen en daarvan vragen 15 000 boven dien nog allerlei vormen van maatschap pelüke zorg. In opvangcentra en dito huizen werden 2300 repatrianten onder gebracht en in contract-pensions en 'ho tels ongeveer 14.000. Een normaal gezins leven is veelal onmogelük en het is drin gend gewenst dat meer woningen be schikbaar worden gesteld, aldus de heer F. G. D. M. de Leeuw, inspecteur vooi Noord-Brabant van de dienst maatschap pelüke zorg van Binnenlandse Zaken. Ongeveer 10 pet van alle gerepatrieerden is in Noord-Brabant ondergebracht. De commissaris der Koningin, prof dr J E de Quay, bezocht gisteren een aantal contract-pensions. de ambtenaren zich hebben te houden. Voor de tarieven die berekend mogen worden in gevallen van langdurige ver pleging (chronische gevallen, krankzin nigheid, doofstommen e.d.) acht de com missie echter een landelüke regeling Het wordt gewenst geacht het recht van kosteloos procederen in te voeren, niet alleen voor de verhalende instel lingen, maar ook voor de ondersteunde en de onderhoudsplichtige. KERK EN SCHOOL Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk troepen: te Purmerland cand. P. A. L. Brinkman te Leiden. •dankt: voor Wemeldinge A. Mak- kenze te Tienhoven (U.). Chr. Geref. Kerken ingenomen: naar Noordeloos cand. B. Bijleveld te Haarlem, die be dankte voor Arnhem, Baarn, Baren- drecht, Bunschoten, Doesburg. Gouda, •Gravenzande, Kampen, Leerdam, Meppel, Ouderkerk a.d. Amstel, Rozen burg, Ulrum, Werkendam en Zaamslag. Geref. Gemeenten •roepen: te Den Haag J. v. d. Berg te Utrecht; te 's-Gravenpolder A. de Blois te Rotterdam-Zuid, die bedankte voor Zoetermeer. Dinsdag: catechisatie-avond in de N.O. Polder De predikanten van de verschillende kerken in de Noord-Oost-Polder zün overeengekomen om alle catechisaties te houden op de Dinsdagavond. Zü hebben verenigingen, clubs enz. er op gewe dat wie voortaan op Dinsdagavond büeenkomst voor de jeugd belegt, kerkelük werk beconcurreert. Werkweek voor Luth. Kerkmuziek De Luth. Werkgroep voor Kerkmuziek organiseert van 25 Aug- tot 2 Sept. een werkweek voor muziek in het jeugdhuis van Kasteel „Hoekelum" te Bennekom. Het doel van deze werkweek is nieuwe inzichten en methoden op het gebied der kerkmuziek te leren kennen, verschil lende musiceerpraktijken toe te passer en de kerkmuziek haar oude plaats ir kerk en wereld te hergeven Ook wordt er aandacht geschonken aan de verhou ding dezer muziek tot hetgeen in huis. of school en in verenigingen gezongeif en gespeeld wordt. Alle deelnemers zul len tezamen een koor vormen, dat zich o.l.v. Willem Mudde en Freek Houtkoop dagelyks zal bezighouden met het bestu deren van motetten van Schütz en Distier en de cantates van Buxtehude. Stem- vormingsoefeningen staan o.l.v. Rom Kalma. 's Middags houdt men zich bezig met instrumentale muziek o.l.v. Willem Meybauw. Voorts werken mede de ticus Ralph Degens, prof. dr P. Boender maker en 't Utrechts Blokfluitenkwartet. Draalfcamploenan passerende No. 4 De 73-jarige Driekus Tol toerde 23 dagen en nachten onafgebroken ir» een draaimolen rond, waarna hij zich wereldkampioen der caroussel- draaiers mocht noemen. ,,Dit bewijst wat volharding vermag", zei hij. „Ik heb er sinds mijn tweede levensjaar trouw^ voor geoefend Met het draaien van een hr sigaret kan men beter niet op zijn tweede levensjaar beginnen. Het komt bierbij ook minder aan op oefe ning dan wel op de keuzeder vloeitjes. Geroutineerde draaiers kiezen Voorstel over lectoraat in het Hebreeuws (Van een onzer verslaggevers) E KAMPER SYNODE van de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) heeft gis teren verschillende urgente zaken behandeld, o.m. over de zending, de „samenspreking" en de psalmberijming, terwijl ook de kwestie van de afvaardiging van de kerken van Oost-Soemba naar deze synode aan de orde is geweest. stellen, omdat prof. Holwerda over belast is. Goede hoop bestaat dat bin- DE De rapporten van deputaten voor ad vies in zake herziening van de K.O. en de zendingsorde zullen op deze synode niet in behandeling komen omdat er geen behoorlüke bespreking aan vooraf is kunnen gaan, met uitzondering van de rapporten betreffende hoofd- en hulp diensten. Over de afvaardiging van de Oost- Soembase kerken meenden verscheidene synodeleden, dat een dergelüke afvaar diging de synode deskundige voorlichting zou kunnen bieden; de overtocht van twee Soembanezen zou kunnen worden bekostigd uit de zendingskas. Anderen meenden echter dat de verhouding tot de kerken op Oost-Soemba nog niet vol doende is geregeld, deze kerken heb ben niet de status van een particuliere synode terwül taalmoellükheden, af stand en kosten ook bezwaren oplever den. De synode nam nog geen beslissing over een ten slotte ingediend voorstel van ds Van Bruggen, om geen afgevaar digden uit Oost-Soernba te nodigen. Drie hoogleraren van de Theol. Hoge school verschenen vandaag ter synode. Van prof. B. Holwerda was een brief ontvangen dat hü wegens bijzondere omstandigheden niet regelmatig kan komen, terwül hij tevens vroeg te wor den ontheven van commissie-arbeid en hem niet met deputaatschappen te be lasten. In het vandaag aan de orde te stel len rapport van curatoren der theol.- hogeschool wordt o.a. voorgesteld een lectoraat voor Hebreeuws in te Aclvei Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stoffen verdienen. Viva/w SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. „Not so easy", zei hij, en krabde met een hand als een potlepel onder zijn baret. Inmid dels diepte hij uit een wijde broekzak een doosje sigaretten op en presenteerde de jongens. „Allemensen!schrok Kees. „Players!". De sailorman grijnsde weer van oor tot oor en speurde hierna naarstig naar het goede plek je. De jongens gingen nu gauw aan het inpakken. Alles wat maar eetbaar was, wat kleren en de kens, de primus en het gereedschap werd in de koffers gestopt. De overige, minder waardevolle dingen, werden in de kastjes geborgen. Toen ze hiermee klaar waren, keken de jon gens mekaar aan. En alle drie hadden ze dezelf de gedachte: afscheid van het bootje. Bijna vierentwintig uur hadden ze er in door gebracht. Vierentwintig uur, die ze nooit zouden vergeten. Uren, waarin ze samen de dood on der ogen hadden gezien. Maar ook: uren, waarin hun vriendschap gelouterd was, juist door het gemeenschappelijk beleven van dat gevaar: door het gezamenlijk ondergaan van de hevige angst om hun jonge leven. Dit scheepje? Het was hun haast een heilige plek geworden. Ze hadden zichzelf eraan toevertrouwd, toen ze op die donkere, regenachtige, sombere avond zich inscheepten voor hun groot avontuur. Die donke re avond. Was dat gisteren pas? Of al een jaar geleden? Of vijf jaar terug? En terwijl hun ogen gingen langs het kleine achterplecht je, de ruwgetimmerde kastjes, het op gerolde zeil, de kleine mast, de weinig fraaie zijkanten, voelden zij opnieuw, dat dit vaartuigje een der hunnen was geworden. Dat het evenzeer zijn best gedaan had en trouw zijn plicht ver vuld als zijzelf. En het was met weemoed in hun hart, dat zij voelden, dat zij er nu afscheid van moesten nemen. Misschien wel voor altijd. „Ready?", stoorde de matroos hun gepeins. En toen de jongens knikten, wees hij naar de touwladder en zei: „Come on!". En toen Bart en Kees ieder een koffer in de hand namen om aan boord te gaan, vervolgde hij: „I'll take them for you". Stevige knuisten werden de jongens bij de laatste woorden toegestoken en weldra stonden ze op het dek van de „Invincable", temidden van een groep manschappen, die hen met la chende gezichten en met een beetje bewonde ring aanstaarden i Rhijn De officier van daarnet was nergens te zien. Een bootsman, tenminste, die rang gaf Bart hem, naar schatting, trad op de drie avontu riers toe en vroeg hun hem te volgen. De matrozen weken opzij en geflankeerd door een dubbele haag van Britse jantjes, volgden de jongens de onderofficier. En toen Kees met een stalen snuit links en rechts alsmaar het militair saluut bracht, alsof hij de Koning van Engeland-himself was, bulderden de matrozen het uit. „Geen gek entree!", fluisterde Bart Bram in het oor en gnuivend keken deze beiden om naar hun makker, die buigend en groetend hen volgde Via het dek, langs een paar reddingsboten, die in hun davits hingen, ging het naar een nauw gangetje, een trapje af, weer een gange tje door, tot ze bij een mahoniehouten deur kwa men, waarvoor de bootsman halt hield. Zijn korte tik op de deur werd beantwoord met een „Come in!". De bootsman opende de deur, zei: „Here are the fugitives, Sir!" en wenkte de jongens naar binnen. Daar stonden ze van aangezicht tot aangezicht tegenover de commandant. Hij was een man van een jaar of veertig. Zijn donkerblonde haar was keurig in de scheiding en boven zijn frisse lippen zat een keurig, kort geknipt snorretje. Een paar donkere ogen namen hen scherp op, terwijl de rechterhand met een gouden vulpot lood regelmatig op het schrijfbureau tikte, waar achter hij gezeten was. Zwijgend bleef hij de jongens aankijken. Tot ze het er op 't laatst be nauwd van kregen. Kees wipte ten slotte van zijn ene voet op de andere en streek een weer barstige krul voor zijn ogen weg. Toen hernam hij weer de militaire houding, die ze onwille keurig hadden aangenomen. Eindelijk scheen de man achter het schrijf bureau voldoende gekeken te hebben Een flauwe glimlach trok over zijn streng gezicht en het was alsof een vrolijk zonlicht over een sombere watervlakte scheerde. „Sit down", klonk het nu vriendelijk. De Vlissingse geuzen zetten zich netjes op een bank, die tegen een van de wanden stond en bleven de commandant recht in de ogen kijken. „Do you speak English?" Bram schraapte zijn keel en zei: „Yes, Sir!That 's to sayeha little". „Oh. that doesn't matter, afterall: a moment" Hij nam de telefoon, die naast hem stond, van de haak, zei iets, dat de jongens niet. verston den, en keek hen vervolgens weer aan. (Wordt vervolgd) nen niet al te lange tijd verscheidene studenten doctoraal examen zullen afleggen. 'Curatoren stellen voor het tractement van de hoogleraren vast te stellen op f 12.000 en de periodieke verhogingen te laten vervallen, alsmede het kindergeld te bepalen op f 250 voor ieder kind tot en met 21 jaar. Predikanten zwerven in Oost-Duitsland Bijna 3000, van wie 1500 tussen 50 en 70 jaar Er worden bijna drie duizend zwer vende predikanten in Oost-Duitsland ge vonden. Zü hebben hun kerkelijke be diening verloren door communistische maatregelen. Zy bezoeken de steden, dopen de kinderen, regelen de kerkdien sten, nemen aalmoezen in ontvangst en gaan dan verder naar de naaste stad. Zij dragen alles met zich mee wat zy bezitten Onder de rondzwervende predikanten zün er meer dan 1500 tussen de 50 en 70 jaar Niet minder dan 362 van hen die de Westduitse kerken konden regis treren. zijn meer dan 70 jaar oud. De gemeenteleden houden de moed gaande bij deze heldhaftige zendelingen van de moderne tyd. Zo meldt het pers bureau der Ned Herv. Kerk. Geen internationale Lutherse faculteit Het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldbond heeft het plan om eer ternationale Lutherse faculteit op te richten, laten varen, uit vrees voor gewenste concurrentie met de reeds be staande Lutherse faculteiten en semina ria. In plaats daarvan zal nu in Genève worden gesticht een theologische a deling van het secretariaat van Wereldbond. Nieuwe presidenten van de Wereldraad In de plaats van wülen aartsbisschop Germanos is door het centraal comité van de Wereldraad van Kerken tot pre sident gekozen aartsbisschop Artenagoras van Thyatyra. Daar prof. T. C. Chao uit Peping (China) zün functie als voorzitter ter beschikking heeft gesteld, is in diens plaats gekozen Miss Sarah Chakko (India), zodat de Wereldraad van Ker ken nu ook een vrouwelüke president heeft. Weer Prot. radiodiensten in Italië toegestaan De Italiaanse commissie van toezicht op het radiowezen heeft op verzoek de Federale Raad van Evangelische Ker ken in Italië met 14 tegen 5 stemmen besloten, dat de Prot radiokerkdiensten, die slechts een kwartier duren, in het vervolg weer voortgang mogen hebben Een Italiaans senator noemoe onlangs deze diensten „verraderlüke propa ganda". Academisch instituut van de Wereldraad van Kerken De Wereldraad van kerken zal e Academisch instituut krijgen, te vestigen bij het Oecumenisch Instituut te Bossey (Zw) en eveneens onder leiding van prof dr H. Kraemer. Theologische studenten zullen in staat gesteld worden alle inlich tingen en werkwüzen der oecumenische beweging rechtstreeks te verkrijgen. De Wereldraad en de universiteit van Genè- ve zullen instituut leiden en beheren. Het lied der aethergolven AUGUSTUS 402 m. ARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuw» weerberichten 8.18 Gram 8 50 Voor de svrouw 9.00 Gram (9 30—9.35 Waterstan- VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", serie 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 im 10.30 Voor de vrouw 10.45 Pianorecital 11.05 Voordracht 11.25 Gram AVRO: 12.00 Dansmuziek 12.30 Land- en tulnbouwmede- gen 12.33 Gram 12.45 Sportberichten 1.00 ws 1.15 Mededelingen of gram 1.20 Or- oncert 2.00 Kookpraatje 2.20 Kameror- 3.00 Voordracht 3 20 Gram VARA: 4.00 Orgel.en zang. 4.30 Voor de jeugd 5.00 Film- progr. 5.20 Vocaal dubbelkwartet 5 35 Inter- ,vs 6 15 Felicitaties 6.45 „Denk om de 7 00 Meisjeskoor 7 15 Prijzenpraatje VPRO: 730 „Het geweten", causerie 7.50 Be lten 8 00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.10 im 8.30 „Benelux", causerie 8 40 ..De gods- istige ontwikkeling in de Jeugdjaren", serie VARA: 9.00 Gram 9.45 Buitenlands •koverzlcht 10.00 Dansmuziek 10.25 Ge- aken portret VPRO: 10.40 „Vandaag", serie 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 uws 11 15—12.00 Gram.' HILVERSUM II. 298 m. 'CRV7,Cv Nieuws 7.30 Gram 7.45 Eer Nieuws en weerberichten 8.18 Gewijde ziek 8.45 Gram 9.15 Voor de zieken 9 30 Gram 10.30 Morgendienst 11.00 Zang en piano Amusementsmuziek 12.00 Gram 12.30 - en tuinbouwmededelingen 12.33 Lich- tendgymnas 45 Gram ■ruchten Strljkkwa 3 Mandol irulmen s geer iven", causerie 2.15 Gra t 3.00 Voordracht 3.20 Concert- it en soliste 4.10 Kamerkwartet 4.40 Voordracht 5.00 Verzoekprogr. voor de :ugd 5.30 Fries progr. 5 45 Gram 6 00 „In ienst van het Vaderland" 6.10 Bariton en 'ano 6.30 „De noodzaak van de Bijbelver- telllr - ln het Indor ïsisch". causerie 6 45 Geestelijke liederen 7 00 Nieuws en weer- chten 7 15 Regeringsuitzending: „Verkla- en toelichting" 7.35 Gram 7.40 Radio- it 8.00 Nieuws 8.05 Viool en orgel 8.45 lveranderlng in onze jeugdvormlng". erie 9.00 Meisjeskoor 9.30 Radio Philhar- tsch orkest 10 10 Gram 10 30 „Langs we- van kunst en schoonheid" 1045 Avond- denking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC I 330 r 12.00 Arbeidersorkest 12 30 Voor de arbei ders 1255 Weerberichten 1.00 Nieuws 110 Gram 1.55 Cricketuitslagen 2 00 Orkestcon- ccrt 3.00 Crltieken 3.45 Solistenconcert 4.15 Strijkorkest m solist 5.00 Voor de kinderen 5.55 Weerberichten 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6'3 Filmmuziek 7.00 Hoorspel 7.20 „Evening Star" 7 30 Symphonie-orkest en solist 9.00 Nieuws 9.15 Nieuwsbrief uit Amerika 9 30 Hoorspel 10.00 Bariton, altviool en piano's 10 40 Causerie 11.00—11,03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muziek 12 30 Voor de arbeiders 12.55 Orgelspel 1.15 Voor de Jeugd 1.45 Voor de kinderen 2.00 Schots orkest 3.00 Recital j 3.30 Pianospel 3.45 Lichte muziek 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Orgelspel 5 00 Koper- orkest 5.30 Lichte muziek 6.15 Orkestconcert 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws en radiojournaal 7.2? Sport 7.30 Verzoekprogr. 8.15 Hoors 8.45 Gev progr 9.15 Gev, muziek IC Nieuws 10 15 Orkestconcert 11.00 Voordracht 11.15 Lichte muziek 11 56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Huismuziek 12.3; -rberichten 12.3: Volkszang 100 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00 Gram 2.45 Spirituals 3.00 Jazzmuziek 'amermuziek 4.15 Gram 5 00 Nieuws Lichte muziek 6 00 Hawaiianmuziek 6.15 Pro testantse causerie 6.30 Voor de soldaten Nieuws 7 30 Gram 7.50 Radiofeuilleton Flimm 8.15 1 t 9 00 i 9.15 BRUSSEL 484 i 12 05 Gram 1 00 Nieuws n 4.30 Gram 5.10 Dansr oncert 7.00 Gram 7.45 N rkest en solist 9.00 Gran 1.10. 1.30, 2.00. iuziek 6.30 Orkest- euws 8.00 Omri 10.00 Nieuws 10.10

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2