llictnue geihsctf (fiburanl J Nederlandse militairen kunnen niet in Duitsland worden gelegerd Mannen van lichting 1950-11 zullen in Februari afzwaaien Britse kabinet beraadslaagde over eventuele actie Vijftig Korea-vrijwilligers op j Schiphol toegejuicht PRINSES MARGARET vierde verjaardag met een picnic Wist U WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Tw©« ©n dertigste Jaargang No 93W Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEU1R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5taoUasticl» Is tfebltitn mgn bert in iegJjeospott" INTERNATIONAAL VOGCLPAMC^ Uakk Ide wereldt ALRWN tjo RUM T/m 31 Aug. dagel. vanaf 20 Voor 23.000 man kazernes nodig i (Van een onzer verslaggevers) DE LICHTING 1950-11 zwaait in Februari af. Zij is dan 16 maanden onder de wapenen geweest. Eer zij in de burgermaatschappij terug keren, krijgen de mannen van deze lichting nog een zwaar oefenprogramma te verwerken. Zoals men weet, zullen zij in September deelnemen aan pianoeuvres in Duitsland. Het is echter niet meer de bedoeling dat zij na de oefeningen nog in Duitsland gelegerd zullen worden. De Engelsen konden niet voor onderdak zorgen. Daarom moet in Nederland ruimte voor !hen worden gemaakt, vernemen wij van officiële zijde. industriële en landbouwsector. Ook in Amerikaanse kringen voelt men voor dat denkbeeld. Ook na 1954, als de militaire macht gereed is, dient de Atlantische samenwerking te blijven bestaan. Zij moet dan echter op andere dan zuiver militaire samenwerking gericht zijn. Inmiddels moet men geen tijd ver liezen met het bespreken van denk beelden als het stichten van een Europees leger, waaromtrent geen doelmatige voorstellen zijn gedaan. Het komt er op aan de Atlantische organisatie sterk te maken. Men moet het aantal landen dan niet te groot maken. Om die reden is Nederland een tegenstander van het opnemen van Griekenland en Turkije in het Atlantisch verband. Niet omdat men iets tegen die landen heeft, doch omdat de Atlantische gedachte dan in het gedrang komt. Iets anders is of Nederland deze tegen stand niet zal opgeven, als toelating van Griekenland en Turkije van overwegend militair belang blijkt te zijn. Voor de Europese verdediging is ook De zomerkampen in Stroe en Oirschot worden gereedgemaakt voor winterlege- ring en op 1 Februari hoopt men kazer neruimte te hebben voor 12.000 dan men nu heeft. Daartoe worden kazer nes en kampen gebouwd voor vier maal drieduizend man. In Juli hoopt men lege ring te hebben \toor nog eens 11.000 man. Met de materiaalvoorziening zullen er Koeilijkheden blijven tot September 1952, aar dat wordt iedere keer beter. Thans reeds wordt de vredesopleiding ha 8 maanden afgesloten, vroeger piaanden. Meer soldij In verband met de langere lick tingsduur wordt overwogen de soldij van de dienstplichtigen bij de Kon. Jandmacht te verhogen met ongeveer 15 ct per dag. De toeslag zal dan waarschijnlijk niet direct worden uitbetaald aan de soldaten, doch ge bruikt worden om allerlei fondsen te verkrijgen, waaruit bijzondere aanschaffingen die het leven in de militaire dienst kunnen veraange namen, betaald zullen worden. In ieder geval zal er op de begroting Van Oorlog meer worden uitgetrokken Voor de militaire tehuizen. Verder zullen fie soldaten een aantal vaktechnisch! fcursussen kunnen volgen, die bedoeld zijn om hun de teruggang naar de bur germaatschappij te vergemakkelijken. Naast deze van overheidswege voorbe reide steun, zullen de soldaten misschien bok van particuliere zijde geholpen wor pen bij het veraangenamen van hun lan gere diensttijd. De mogelijkheid bestaat, flat de demobilisatie-raad. zij het ook in enigszins gewijzigde vorm, zich met de bundeling van het particulier initiatief deze zal belasten. Geen Britse bases j In gezelschap van de Britse ministei van Oorlog, de heer Shinwell, heeft mi nister Staf gistermiddag de oefeningen van Nederlandse en Belgische troepen eenheden. meegemaakt. ,ran officiële zijde trent het onderhoud der beide ministers nog, dat het gereedmaken van Britse voorraden voor de R-A.F. op Nederlandse vliegvelden daarbij ook ter sprake geko men is. Deze voorzieningen hangen men met internationale afspraken. Er is een internationaal plan voor de bezet ting; en de verdediging van dc West- fcuropeese vliegvelden opgemaakt. Op dommige komen Britse militairen, die pe Britse voorraden en materialen vi korgen en beheren zullen. Van omvang rijke Britse bases, waarover geruchten de ronde deden, is echter geen sprake. Er worden ook geregeld Belgische vlie gers en vliegtuigen gestatlonnecrd, zoals ook Nederlandse vliegers in België zul len oefenen. De voorzieningen hebben in totaal rcor wat Nederland aangaat de omvang pan detaanleg. van een nieuw vliegveld. Er zal evenwel geen uitbreiding van het tantal vliegvelden .in Nederland komen. De N.A.T.O. Op de komende conferentie der At- lantisch-Pact-landen in Ottawa zal de Nederlandse regering, zo vernamen wij. vooral aandringen op een uitbreiding van de Atlantische gedachte tot de financiële. Corruptie ontdekt bij de luchtmacht Regering zet firma's op zwarte lijst Er is nog steeds een uitgebreid onder koek gaande naar de onregelmatigheden bij de Luchtmachtaanschaffingsdienst, waarbij de gearresteerde luit.-kolonel B., het hoofd van deze dienst, alsmede de Iweede luitenant B.. betrokken zijn. Indien het gerucht juist blijkt te zijn dat er nog veel meer personen dan deze Iwee officieren bij de malversaties be trokken zijn, zal ook tegen anderen wor pen opgetreden, ook indien zij slechts ken morele verantwoordelijkheid dragen, fo werd ons van officiële zijde verze kerd. Er is reeds een geval van corruptie ontdekt. De firma's die hierbij betrokken Waren, zijn op de zwarte Hist van het ministerie van Oorlog en van andere ministeries geplaatst. Zij komen voortaan piet meer in aanmerking voor leve ranties. Broer van verdwenen diplomaat met ontslag I Alan MacLean, een jongere broer van Kt verdwenen Britse diplomaat Donald acLean, heeft zijn tijdelijke functie bij het Britse ministerie van Buitenlandse taken neergelegd, zo is offieel bekend gemaakt. Rusland heeft opnieuw geweigerd 670 kleine vaartuigen, die het ingevolge de leen- en pachtwet tijdens de oorlog van de V.S. geleend heeft, terug te geven. de medewerking van Duitsland nodig. Maar men dient zich daarbij de politieke bezwaren goed in te denken. Nieuwe besprekingen met België Naar wij vernemen zullen op 20 Sep tember a.s., waarschijnlijk te Brussel, nieuwe besprekingen tussen de Benelux- ministers van Oorlog en de generale sta ven der Berieluxlanden worden gehouden over gezamenlijke militaire problemen. Deze besprekingen worden van nu aan op geregelde tijden gehouden. Ministers Shinwell en Staf bij „Mars" „Waarom oefenen jullie niet met scherp?" Gezeten ln een jeep doorkruisten de Britse minister van Defensie Emanuel Shinwell en zijn Nederlandse collega lr C. Staf gistermorgen de Overijsselse bos sen en heidevelden om een der laatste gedeelten van de toendaagse oefening Mars in ogenschouw te nemen. Het be zoek van de Engelse minister, die met vacantie in ons land verblijft, was on officieel. De ministers ontmoetten elkaar op een landweggetje bij Nieuwebrug (ge meente Ommen) nadat minister Staf reeds verschillende posten rond de Ar- chemer- en Lemerbrug had bezocht in gezelschap van de chef van de generale staf, luitenant-generaal Hasselman, en de commandant strijdkrachten te velde, generaal-majoor A. T. C. Opsomer. „Waarom oefenen jullie niet met scherp?", vroeg minister Shinwell. Zelf gaf hij het antwoord. „Ik begrijp het al: geen risico". Hij sprak er zijn verbazing over uit dat de verbindingsdienst nog niet over perfect materiaal beschikte. „Hoe kan dat? Jullie hebt Philips toch?" Tegenover een verslaggever uitte minis ter Shinwell er zijn vreugde over dat hij met minister Staf zou samenwerken. Hij bevestigde dit met een Joviale klap op diens schouder. In gezelschap van zijn Engelse ambtgenoot Shinwell heeft de~Nederlandse minister van Oorlog, ir C. Staf, gisteren een bezoek gebracht aan de Neder landse troepen van de-lichting 1950 11, die in de omgeving van Ommen deel nemen aan de oefening Mars. V.l.n.r. luitenant-generaal Hasselman, chef staf; Shinwell, minister Staf en generaal-majoor Opsomer, chef van de strijdkrachten te velde. Wat nu, als olie-overleg iaalt Perzen verzochten om uitstel op het Engelse „ultimatum" van Stokes TTET BRITSE KABINET kwam gisteravond in spoedzitting bijeen om te J.J. spreken over de ontwikkeling der Perzische oliekwestie. Behalve de ministers waren ook aanwezig luchtmaarschalk Sir John Slessor, chef van de luchtmachtstaf en Sir William Frazer, voorzitter van de „Anglo Iranian Oil Cy". Engeland vraagt zich af, wat er moet geschieden als de oliebe sprekingen algeheel worden afgebroken. Het leven van Britse onderdanen in Perzië moet namelijk beschermd worden, aldus Reuter. Volgens Ass. Press zou de Britse regering overwegen strijdkrachten in Abadan aan wal te zetten, mocht geen accoord worden bereikt. Nadat minister Stokes te Teheran zijn oorspronkelijke plan had ingetrokken, heeft hij de Perzische premier Mossadeq een laatste voorstel voorgelegd in de vorm van een ul timatum. Deze verzocht de termijn voor een beslissing over dit laatste voorstel te verlengen. Even tevoren had Stokes meegedeeld, Gisteravond, aldus A.F.P., heeft een woordvoerder van de Perzische regering dat hij onherroepelijk naar Londen terugkeren, als de Perzen hem niet dezelfde middag van antwoord hadden gediend. Het nieuwe plan van Stokes stelt voor, de gehele Britse staf te Aba dan onder een Britse bedrijfsleider te stellen, die op zijn beurt aan de Perzen ondergeschikt zou zijn. Na de ontvangst; van het betreffende ultimatum, kwamen de Perzische oliecommissie en het ka binet terstond bijeen in de woning van premier Mossadeq. De situatie is dus zodanig, dat Stokes inderdaad naar Londen zal teruggaan, als het Perzische antwoord ongunstig luidt. Uit de verklaring van de Engelse missieleider blijkt, dat de Britse staf in Abadan niet in Perzië wenst te blijven, indien de regeerders van Teheran blijven vasthouden aan onmogelijke voorwaar den. Inmiddels blijft de evacuatie van de Britse technici doorgaan. Mossadeq ontving ook een 2000 woor den tellend schrijven van Truman's spe ciale afgezant, Averell Harriman. Na mens zijn regering, heeft hij nogmaals gewe-zen op de noodzakelijkheid van een overeenkomst. Mjjn regering, aldus Har riman, beschouwt het overnemen een buitenlandse „eigendom", zonder middellijke en afdoende vergoeding of zonder een wederzijdse bevredigende re geling. eerder als confiscatie dan ais nationalisatie. Politieke waarnemer; achten Harriman's verklaring de krach tigste, welke hij tot dusver heeft afge legd. nog meegedeeld, dat het voorstel minister Stokes, om een Engelse direc teur te benoemen voor het oliegebied, slechts kan worden aangenomen, indien deze directeur niet over uitgebreide vol machten beschikt. Het laatste woord in de kritieke situatie is blijkbaar nog niet gesproken. Ir Ridder de van der Scliueren, Commissaris der Koningin in Overijssel, snijdt hier zo'n echte krentenstoet van 60 pond aan ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling „F. F." te Enschede. En de Overijsselse schonen,- die elk een dikke snee ontvangen, geven in haar kleurige dracht aan dc een folkloristisch relief.... Na veimoeiende reis van 42 uur: „Ik heb er geen spijt van, maar ik ga voor geen geld terug" (Van een onzer verslaggevers) "I7TJFTIG KOREA-VRIJWILLIGERS, vermoeid van een 42 uur lange reis, stonden gisteravond om negen uur op het platvorm van Schip hol. Op het terras van het stationsgebouw klonken juichkreten van blijde familieleden. De assistent-havenmeester zei tegen de journalist die zich terstond bij de groep khaki-gekleurde soldaten aansloot en met hen de aankomsthall inwandelde: „Meneer, wat doet u? Deze mannen zijn in quarantaine. Hebt u hen een hand gegeven? Nou, gaat u dan maar naar de dokter". Zo ging dat op Schiphol. Een beetje nerveus. Een gevolg natuurlijk van de plotselinge reis. De Constellation Amster dam, die naar Biak op Nieuw-Guinea was geweest, deed op de terugreis even Tokio aan en nam de mannen mee. Vijftig gelukkigen van de vijfhonderd, die binnen enkele weken met de General Mac Ray thuisvaren. Zij kregen voorrang omdat zij lang in de frontlijn hadden ge zeten, of omdat hun thuiskomst orr andere, huiselijke, redenen wenselijk was Kapitein G. K. Hooyer uit de Morse straat 10 in Den Haag, bracht de groep naar huis. Hij presenteerde het aai autoriteiten, waaronder luit. ter eerste klas Baron van Boetselaar nai de Koningin, luit.-kol. W. Vis nar Prins Bernhard, en staatssecretaris Moor man namens de regering. De staatssecre taris sprak, nadat de heer Van Boetselaar een koninklijke boodschap had voorge lezen, enkele welkomstwoorden. Toen dat gebeurde was het al elf uur ei animo voor officiële woorden, die nooit groot pleegt te zijn, was toen zeer klein geworden. Nog in tropenunitorm Tussen negen en elf had men de tijd doorgebracht met het in ontvangst nc Het vredesverdrag voor Japan Drie rode staten ter conferentie Truman zal openingsrede uitspreken Drie en dertig landen hebben tot he den de Amerikaanse uitnodiging, het Japanse vredescongres te San Fran- deel te nemen, aanvaard. Tien an dere staten hebben de uitnodiging wclis- niet officieel aangenomen, doch verklaard, dat zij op de conferentie tegenwoordigd zu'Ien zijn. Tsjechoslowa- kije is het derdff communistische land, de Sowjet-Unie en Polen, dat de uit nodiging heeft aangenomen. India, Indonesië, de Philippijnen en Birma hebben nog steeds geen beslissing genomen. De Ver. Staten, aldus A.F.P. zullen ook Indo-China uitnodigen. Op de conferentie, die 4 September geopend wordt, zal Truman de naamste rede uitspreken. Dean Acheson zal het voorzitterschap waarnemen tot permanente president gekozen is. McArthur zou een uitnodiging van de Amerikaanse regering hebben afgeslagen op de conferentie het woord te De generaal wenst namelijk niet als vertegenwoordiger van de regering Truman te komen. Mocht de conferentie hem zelf uitnodigen, dan is dat wat Radio-Peking citeert een Sjanghais blad Tan Koeng Pao, waarin staat: „Ja pan verklaart in feite de oorlog aan c munistisch China en Rusland, als het vredesverdrag zonder deze beide landen ondertekent." Minister Stikker naar San Francisco Naar wij van het departement var Buitenlandse Zaken vernemen, zal mi nister Mr. D. U. Stikker, aan het hoofd Nederlandse delegatie, einde dezer maand, vermoedelijk 31 Augustus San Francisco vertrekken, ter bij woning der besprekingen over dit vre desverdrag. Twee dagen per week geen vlees in Oostenrijk In verband met het nijpend vleestekort, dat op het ogenblik heerst, heeft de Oostenrijkse regering twee vleesloze da gen per week ingevoerd. Op Dinsdag en Vrijdag mogen voor lopig geen vlees of vleesproducten ver kocht of in restaurants geserveerd wor- nog ergerzelfs thuis niet gegeten worden. Huisvrouwen riskeren een flinke boete, als zij op deze dagen vlees, dat zij reeds in huis hadden, be reiden en opdienen! De maximum straf bedraagt een boete van 2700 gulden of drie maanden gevangenisstraf. Twaalf treinen met kolen hebben de Oost-Duitse autoriteiten gisteren gewei gerd door te laten voor West-Berlijn, om dat de spoorwegen overbelast zouden zijn met treinen met terugkerende deelne- het wereldjeugdfestival. Prinses Margaret van Engeland, die gisteren 21 jaar is geworden, heeft haar verjaardag volgens oud Schots zomer- gebruik, gevierd met een picnic. Op de heide in de omgeving van het Kasteel Balmoral, werd nabij het jachtterrein van Koning George een rustiek plekje uitgekozen, waar familie en gastén zich neerzetten. Onder deze gasten bevonden zich vier speciale vrienden van Marga ret. Lord Ogilvy, Lord Porchester, de Graaf van Dalkeith en Billy Wallace, de 24-jarige millionnairszoon. in wiens ge zelschap de Prinses de laatste tijd nogal veelvuldig is gezien en die in de Britse pers dan ook voor de mogelijke a.s. echt genoot wordt gehouden. Het formele verjaardagsfeest zal mor genavond worden gehouden. De jarige Prinses, die uit alle delen der wereld telegrammen en gelukwensen mocht ont vangen, heeft enkele zeer kostbare ge schenken gekregen. Koningin Mary schonk haar een diamanten tiara. Van haar ouders kreeg de Prinses een parel en twee armbanden, bezet met turkooi zen. Zij heeft nu 21 parels. Elk jaar kreeg zij er, net als Prinses Elizabeth, écn Voorts krijgt zij van de Koning en de Twee der Korea-vrijwilligers, die gisteravond van het strijdtoneel in het Verre Oosten gezond en wel in het vaderland terugkeerden. Reeds 1300 arrestaties in Indonesië Ver over de 1000 personen zouden vol gens niet-officiële berichten de laatste weken reeds in Indonesië zijn gearres teerd. In Pematang Siantar (Oost-Suma- tra) zouden 321 personen zijn aangehou- in Medan ruim 500, in Oost-Java ongeveer 200, in Cheribon 100, in Tan gerang 25. in Djakarta 60 bij de eerste uim 100 bij de tweede razzia. Men komt dan reeds aan een getal van 1300. DAT volgens minister Van Maarseveen (in antwoord op vragen van het commu nistische Tweede Kamerlid Stokvis) geen r.-.ake is van e i verkeerde gang van r ken i-v.1... de berekening van rente over voorschotten die tijdens Vle oorlog h:'. vu:tenlanJ zijn verstre' DAT m.i.v. 1 September is benoemd tot plv. directeur van de Centrale Dienst voor In- en uitvoer <Lrs P. S. J Abljj, hoofd der afd financiëlë zaken van Muor. DAT tegen de 26-j. A. G. die na zijn terugkeer als militair ui' Indonesië het geld van een andere soldaat opsoupeerde en een A'dammer een hersenschudding sloeg, voor het A'damse gerechtshof 2 j. geëist (rechtbar.' -onnis 18 mnd). DAT tegen de Groningse vertegen woordiger F. J. J. L., die verschillende vrouwen oplichtte nadat hij had voorge- v nd met haar '.e willen trouwen, vcx de Arnhemse rechtbank 1% J. ie geëist DAT de Ned. Aardolie Mij thans ook boring in Kolderveen (bij Wanneper- veen) zal verrichten nadat reeds eerder l Giethoorn aardgas was aangeboord, DAT bij de landbouwer W. Homan te Hooghalen (gem. Beilen) pseudo-vogel- pest is geconstateerd en 200 kippen zijn DAT 9 Indonesische studenten van de buitenlandse academie voor de diploma tieke dienst te Djakarta na een bezoek van 3V4 maand aan West-Europa weer van Schiphol naar Indonesië zijn ver- 'rokken. DAT de reddingboot Brandaris en de sleepboot Stortemelk onverrichter zake zijn teruggekeerd van een onderzoek naar de ontploffing bij Terschelling en c' explosie vermoedelijk door een drij vende mijn is veroorzaakt. DAT vijf koeien van de landbouwer H. Schimmel te Wenum 's morgens in de vroegte het park van het paleis Het Loo binnenstapten zonder door de paleis wacht t« worden opgememu DAT weer drie boeren in Lunteren zijn opgelicht door een onbekende man die zich als ambtenaar uitgeeft en beweert belastinggeld terug te komen betalen, waarna hij dit keer met f800 „wissel geld" aan de haal ging. DAT de directeur en onder-directeur van de Garuda Indonesian Airways, dr E. van Konijnenburg en mr C. A. Moch- tar. op 4 September naar Nederland ver trekken voor besprekingen met de K.L.M. DAT een 40-j. goudsmid te A'dam is aangehouden omdat hij sieraden ter waarde van f500, die hem door een vrouw ter bewerking waren gegeven, beleende nadat hij grote sommen had verloren ln een rouletteclub. DAT de grote bunker fhet voormalig café Het zwarte Paard) bij he- hoofdbu reau van politie te Utrech binnenkort gaat verdwijnen. DAT minister In 't Veld toestemming heeft gegeven voor een verbouwing ten behoeve van de vestiging van een Pro testants ziekenhuis in Drachten. Koningin, een groene auto, waarop zij haar zinnen heeft gezet. Op verzoek van de Koning hebben de, Schotten geen grote feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag georgani- Eén van de 2 ontsnapten weer gepakt Rechercheur herkende vluchteling Een van de twee gevangenen die eer dag of tien geleden uit het huis var bewaring in Amsterdam ontsnapten er dezer dagen hun gevangeniskleding terugstuurden, is te Amsterdam opnieuw gegrepen. De man bleek in de hoofdstad te zijn ondergedoken en wandelde gis teravond rustig door de Staalstraat. Hij werd door een rechercheur herkend gearresteerd. Het is de koopman V. uit Utrecht Zijn „maat", een Utrechtse countant bevindt zich waarschijnlijk Frankrijk. De rede van Soekarno Regering vraagt om inlichtingen De-Nederlandse regering heeft aan regering van Indonesië nadere inlichtin gen gevraagd naar aanleiding rede die president Soekarno op 17 Augus tus ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag heeft gehouden, meldt het A.N.P. Zoals men weet, heeft Soekarno volgens persverslagen o.a. ver klaard: „De laatste zwake banden tussen de republiek en Nederland moeten on middellijk worden doorgesneden. De Ne derlands-Indonesische unie moet verdwij- Voorts zei de president dat hij de Nederlanders op Nieuw-Guinea als een bezettingsleger beschouwde. Het verzoek om nadere inlichtingen is in belang in verband met de aanvang in de voorbereidende besprekingen over de vervanging van het uniestatuut door *woon internationaal verdrag, waar- prof. Soepomo naar Nederland is gekomen. Geestelijke uit Delft onder auto gedood Ook Spaanse voetballer verongelukt De 38-jarige geestelijke A. H. Laanen te Delft is gisteravond bij een botsing op de Delfgauwseweg aldaar in de buurt de Pauwmolen met zijn hoofd onder achterwiel van een auto terechtge- en en op slag gedood. Hij zat op de van een motor, waarvan de bestuur der de richting Pijnacker wilde inslaan u-en juist van de nadere kant een vracht auto naderde die eveneens naar Pijnacker moest. De geestelijke was broeder in Huize Beukenrode te Doorn en woonde tn de Verwersdijk te Delft. Alfredo Spiga, de midvoor van de Spaansfe voetbalclub Sabadell, is gister middag in Maastricht overleden tenge volge van een auto-ongeluk te Houthem. Maandagnacht was hij met een taxi tegen boom gebotst waarbij hij ernstig werd gewond. Ook de drummer van Boyd Bachmann, de heer Scherpenhuizen uit Groningen, liep ernstige verwondin gen op- Licht gewond werden mej. Bens -. Rotterdam en een Amsterdamse. Dr wedstrijd van Sabadell tegen Ajax te Amsterdam zou vanavond toch doorgaan. In Veenendaal is het driejarig dochtertje van het echtpaar Van Deelen, Munnikenweg 26, onder een groentenwa- gen gedood. Een 54-jarige man die in de Rosmarijn- steeg te Amsterdam tijdens het spel met zijn twee honden uit de tweede ver dieping op straat viel, is aan een schedel- isisfractuur overleden. In Hornsterzwaag (Fr.) is de heer J. Portiek toen hij op zijn fiets plot- sel.ng de weg overstak door een perso nenauto gegrepen. Hij overleed aan de gevolgen. van een voorschot, het vervullen van formaliteiten, het aanpassen van nieuwe kleding en het zich laten keuren voor de dokter. De soldaten kwamen in Ameri kaans tropenuniform aan. De vouwen zaten nog in de broeken. De mannen zouden het daarin echter spoedig te koud kunnen krijgen. Ze zijn wel in Hollandse spullen afgereisd vorig jaar, maar die hebben ze in Korea ingeleverd, en dus: nieuwe kleren. Voor de dokter was bij.het over haaste vertrek uit Tokio evenmin tijd geweest. Het resultaat van het onderzoek was thans nogal bevredi gend. Slechts twee leden van het de tachement konden niet direct naar huis, maar moesten ter observatie in een ziekenhuis opgenomen worden. Zo kwam het, dat het half twaalf was, eer de soldaten bij hun in grote getale wachtende familieleden waren. En die vreugde duurde nog maar kort. want zij gingen oudergewoonte per militair ver voer naar de woonplaatsen. „Geen land om bij te tekenen" De thuiskomenden zagen er niet zeer opgewekt uit. Er zijn niet veel vrijwilli gers die bijtekenen, vertelde sergeant Jochems uit Den Haag. Het is geen land om bij te tekenen. Het avontuur was allen nogal tegengevallen. Maar de sergeant wilde niet mopperen. Je ging vrijwillig, zei h(j. en je wist wat je te wachten stond. „Ik heb er geen spijt van, maar ik ga voor geen geld terug." De meesten willen echter toch wel weer in dienst. Afwaohben maar, zeiden ze. En daar mee gingen ze weg. Een pakje sigaretten en een blik hopjes, alsmede een voor schot van f 300.wa6 de eerste materiële dank van het vaderland, die zij op Schip hol ontvangen mochten. En woorden. Maar daar koop je nikt voor, zei er Tot de gerepatrieerde vrijwilligers be horen de Hagenaars maj.A. C. v. d. Meyde. sergeant G. Jochems, korporaal J. Routier, korp. M. A. Gilon, korp. F. T. H. Martienus. soldaat R. B. Ruhulessen, soldaat J. A. Beekink en soldaat A. v. d. Berg. Tegen Korea-deserteur weer 6 mnd geëist Weggelopen toen moeder met zelfmoord dreigde Tegen de oorlogsvrijwilliger soldaat L. W.. die het Korea-detachement in Maart twee keer heeft verlaten om zich aan zijn militaire verplichtingen te ont trekken, werd gisteren voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag beves tiging geëist van het vonnis waarbij de krijgsraad West in Den Haag hem had veroordeeld tot 6 maanden met aftres, ontslag uit de dienst en uitlezing van het j> een appèl van het Ned. deta chement Ver. Naties. De advocaat-fis caal concludeerde thans echter wel tot weglating van het ontslag en de uitle zing. Volgens de verdediger heeft W. dienst genomen omdat hij hier geen werk zin kon krijgen en deserteerde hij toen z(jn moeder met zelfmoord dreig de. Ook tegen K. F. uit Amsterdam werd bevestiging van het vonnis van de krijgs raad geëist. Deze militair was tot 2*4 jaar veroordeeld omdat hij in Augustus 1946 niet van inschepingsverlof is terug gekeerd en onderdook tot hij in Maart j.l. werd gearresteerd. Uitspraak in beide zaken op 4 Sep tember. Tien pet van dollaropbrengst voor exporteurs Stimulering van groente-uitvoer naar Am. zone Ned. exporteurs, die verse en geconser veerde groente en fruit leveren aan de Amerikaanse bezettingszone in Duitsland zullen met ingang van heden 10% van de dollaropbrengst zelf mogen besteden. De Nederlandse Bank kan aan de be steding echter bepaalde voorwaarden "erbinden. WEERBERICHT Morgen droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht veel bewolking met I hier en daar wat lichte regen. Morgen overdag opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt om 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 5.35—19.50; maan op 21.39, onder 13.46 uur. 24 Aug. L.K. AMBACHTSSCHOOL PASSERDOZEN SPECIALE AANBIEDING f 13.50 ZANDVLIET'j K.ntoorbo.kh.ndf I Haarl.tr. 117,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1