llicuwe geit&ctft (ütmraitl Bonn blaft tegen Washington eugdige brandstichter bekende een telepaat hem aanwees drama van een geesteszieke de hoogste graad" nadat Éet in HONDERD Korea-vrijwilligers willen emigreren Mysterieuze President dook in Le Havre Robert op Vacantie voor ieder Overleg te Teheran voorlopig maar geschorst Wist U DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 BUREAUX. Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en' Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 172 per maand; f 0.40 per week ADVERTENTIêN: f 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stttntoastich Is gbrtjleoeo mgn htrt ia tegljeaspret" Twee en dertigste Jaargang No 9307 Zie pag. 2 Rust in Leuth weergekeerd ach- ANGSTIGE SPANNING in de Duffeltpolaer onder Nijmegen is ge- per weken nu de 17-jarige boerenzoon en bakkersknecht Piet V., die als j vermoedelijke stichter van de vijf branden in boerderijen en'hooi- Istal Ijten was aangehouden, een volledige bekentenis heeft afgelegd. Een |ote rol is bij de onthulling gespeeld door de Haagse telepaat Peter [irkos, die de jongen op een foto als de dader heeft aangewezen. „Ik ;ht de gebeurtenissen in de polder een verschrikkelijk drama, omdat ik jongen beschouw als een geesteszieke in de hoogste graad", ver- te aarde mr J. E. Th. C. Baron Speyart van Woerden, de officier van iren stitie te Arnhem. ten einde raad de familie ontbood en haar vroeg de jongen aan te sporen de Dp de vraag of hij nog n chtingen zou plegen, antv Dgen: „Als ik die drang i komen, weet ik niet wat i gebeuren Sinds Vrijdagmiddag hebben in totaal [I politiemannen, gesteund door vijf ilitiehonden, in de polder geopereerd. Q (rtelden de officier van Justitie en ka- Icin Cammaert van de rijkspolitie Aan a jt eind van de vorige week wist men eds met zekerheid dat de dader zich het dorpje Leuth moest ophouden. a pe eerste waardevolle van de bonder h aanwijzigineen die de politie ent- Dg. kwam echter niet uit de polder, i rijkspolitie in Bemmel vertelde dat (tele weken na de brand bij bakker |n Mook opnieuw een brandje was (gebroken. En dat kon niemand anders iaan hebben dan de knecht Piet V Leuth. eze tip was waardevol, maar te klein er een theorie op te baseren. Toen ?g de politie echter een onvermoede Op toto aangewezen pe Haagse telepaat Peter Hurkos. die li rol beeft gespeeld in het zoeken naar kroningsstecn uit de Westminster )bev. verscheen in de polder en bood in diensten aan. Hü bezocht de afge- ride boerderijen en bekeek de as van hooihergen. Zonder resultaat echter, (n liet hem een foto van de familie In. Hurkos wreef daar met een ijzeren jak uit een van de afgebrande hoeven er en wees daarna Piet V. als de dader in. hoewel hem totaal onbekend was |t de politie deze jongen verdacht. Hij beschreef hem nauwkeurig: de feren die hij droeg, de littekens die hit git en enige wondjes die hij bij zijn leste werk moest hebben opgelopen. Pat is hem. U kunt de wachten intrek- (n. want er komen geen branden meer" jrklaarde de telepaat, peze onthulling was aanleiding dat (et V. werd ontboden om „enkele ln- ihtingen te verstrekken". Hij ontkende alles. Toen hij echter pest vertellen waar hij Zondagavond Augustus en Dinsdag en Donderdag araan volgend was geweest, viel hij [n de ene onjuistheid in de andere, bndags. toen thuis feestelijk afscheid erd genomen van zijn naar Australië fcatriërende broer, was hij de deur uit- ilopen omdat hij niet genoeg snoep had kregen. Hij was naar een snoepwinkel (gaan en had op de terugweg naar huis fzien dat er brand was bij oom Toon Sj ging dat gauw thuis vertellen, zodat ft feest werd afgebroken en ieder ging Kken. Hij zelf ging ook mee. Niet van huis geweest jwat de branden op Dinsdag en Don- frdag betreft, vertelde de jongen dat Dinsdag alleen maar op de Bemmelse frmis was geweest en Donderdag niet Biten de poort van zijn ouderlijk huis as gekomen. Verschillende personen hadden de po- tie echter verklaard hem op de ge- jtemde avonden in de buurt te hebben fzien eer de branden waren uitgebroken. iOp grond van deze verklaringen was politie tot de overtuiging gekomen it de jongen de dader was. Maar Piet eef hardnekkig -ontkennen, zodat (eiëzen uit Vught naar Friesland gebracht Oorzaak vechtpartij: een „goedbedoelde geste" Zestig Keiëzen (vijftien gezinnen) uit tt kamp Lunetten te Vught zijn giste- :n naar het kamp Voctero in Friesland 'ergebracht. De meeste van deze per- inen waren Zondag betrokken bij de ïgeregeldheden in het Vughtse kamp. overplaatsing verliep rustig, en van de zwaargewonden van de ïchtpartij is zodanig aan de linkerhand fwond geraakt, dat de onderarm geam- iteerd moest worden. De substituut-officier van Justitie in en Bosch, mr J. J. M. Dony, heeft ver aard. dat de vechtpartij ontstaan is Dor een goed bedoelde geste van een ilmoezenier. Deze pater begreep, dat jn R.-K. Kei-ezen het als kleine min- :rheid niet prettig hadden en wilde het roepje een dag naar een Limourgs ooster brengen om volksdansen te •monstreren. De Ambonnezen in het imp namen dit volgens de officier van ïstitie op als een vlucht en als een dui- flijke demonstratie van het standpunt in de minderheid. Dit vooral alarmeer- enige Ambonnezen, die bovendien ig van een revolver hadden horen spre- •n. Het gevolg was het betreurens- aardige handgemeen. (De lezingen over de aanleiding tot de echtpartij lopen dus nogal uiteen. rl V Taart van 13!/2 kg voor jarige Prinses Margaret Prinses Margaret van Engeland, die andaag 21 jaar is geworden, heeft een root aantal gelukwensen ontvangen uit 11e delen der wereld. De verjaardags aart, die haar is aangeboden woog 13 g, heeft een doorsnede van 1 meter en 45 cm hoog. waarheid te zeggen. Dit gebeurde daarna behoefden de rechercheurs nog maar een zachte drang uit te oefenen am achter het drama te komen. Geschokt door vorige brand De diepe oorzaak van de tragedie •chuilt in de brand die op 27 Juni in het huis van bakker Van Mook heeft ge woed. De jongen, die graag de boel stuk zich ook wel eens aan een logensdelict heeft schuldig ge maakt, heeft daarby vreselijk in de angst gezeten doordat de vlammen zo dicht bij hem kwamen dat zijn haar en wenk brauwen werden verschroeid. Deze angst blijkt zijn geest zo te hebben geschokt dat hij als het ware werd bezeten door in niet te stuiten brandzucht. Het begon met het stichten van een brandje in de bakkerij van Van Mook. Daarna kwam het familiefeestje. Hij voelde zich achteruitgezet, zodat hü wegfietste. Onderweg overviel hem de drang bü zyn oom brand te stichten. Hü gaf hieraan gehoor, waarschuwde zün familie, ging mee om te küken en stapte toen hü genoeg van de brand had gezien op de fiets om de boerderü van zün andere oom in de brand te steken. Vreemde drang Thuis gekomen kreeg hü weer lust in het zien van vlammen. In de ouderlüke woning zag hü echter geen kans aan zün lust gehoor te geven Daarom stapte hü weer op de fiets, reed door de weilanden en stak een veldschuur in brand. Bü het naar huis gaan struikelde hü over een prikkeldraad en liep de wondjes op die Peter Hurkos beschreef. De overige branden zün op dezelfde vreemde wyze ontstaan. Op de kermis te Bemmel verveelde hy zich, zodat hij naar een oefening van de brandweer ging kijken. Daar „kwam het Lukraak reed hij de polder in en stak een hooimijt in brand. Weer maakte hij daarna thuis melding van de brand. De volgende en tevens laatste brand deed hy ontstaan nadat hij zyn baas het terrein van de rampen had laten zien en hy de veronderstelling had geopperd dat de dader wel eens een Duitser kunnen zün. Dit was het trieste verhaal dat Piet aan de politie vretelde. De boeren i polder koesteren geen wraakgevoelens meer. Zij hebben slechts medelijden met de zeventienjarige jongen, die thans af wacht hoe het gerecht over zijn instinct matige daden zal oordelen. Op de grote F.F.-tentoonstelling in Enschede, die vandaag werd geopend, kun nen de bezoekers in het treintje van 1830, „De Arend", over het terrein rond rijden; op zichzelf is het al een attractie, om van het boemeltje onzer voor vaderen gebruik te maken.... Belangstelling van „Oorlog" kwam te laat (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) TOKIO, Augustus. Ruim hon derd van de, op het punt van vertrek staande, vrijwilligers van het Neder landse bataljon in Korea lopen met ernstige plannen rond om buiten Nederland een bestaan te zoeken. De belangstelling voor emigratie is groot onder deze militairen. Velen voe len er na de opgedane ervaringen weinig meer voor in beroepsdienst over te gaan. Evenmin willen zü in Nederland blüven. Honderd-en-vyf man hebben zich daar om opgegeven voor vestiging elders in de wereld. De belangstelling gaat naar vrü'wel alle werelddelen uit. Australië en Nieuw-Zeeland staan boven aan de lüst. Verder Nieuw-Guinea, Indonesië, Canada, Zuid-Afrika, Amerika, Zuid-Amerika en zelfs Palestina. Engelen hebben het voor- nemen een bestaan in Japan te zoeken. De bedoeling was, dat deze militairen rechtstreeks vaji Korea naar hun nieuwe vaderland zouden vertrekken. Vooral voor bestemmingen als Australië, Nieuw- Zeeland, Nieuw-Guinea en Indonesië was dat de eenvoudigste en goedkoopste op lossing. Van de zyde van het bataljon is deze kwestie dan ook reeds vyf maanden geleden bü de militaire instanties in Nederland voorgebracht. Eerst enkele weken geleden heeft het ministerie van Oorlog er eindelyk op gereageerd. In allerül moesten toen lüsten en andere gegevens opgestuurd worden. Het is nu echter veel te laat om en ander voor het vertrek te regelen. Het ziet er dan ook naar uit, dat alle adspirant-emigranten toch eerst naar Nederland zullen moeten om dan daar te proberen hun doel te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat de betrok kenen zeer teleurgesteld zün over deze gang van zaken. „Houd dif kussen in ere" Voordat ze zes jaar geleden stierf, z< =n oude dame te Washington (V.S.) tegen haar dochter: „Wat er ook gebeure, houd dit hoofdkussen in ere". Mevrouw Marie Flechsig, de dochter, schonk geen aandacht aan deze woorden. Gisteren echter, toen ze het kussen wil de bijstoppen stootte ze op iets hards. Bij nader nader onderzoek bleek dat er 1000 dollar in verborgen zaten!.... Stemt vóór Hindenburg! In Noord-Baden werd een voorraad munitie, reeds daterend van 1933, op geblazen met een verrassend gevolg Tot ver in de omtrek dwarrelden na melijk pamfletten neer, waarin de Duitsers werden opgewekt, vóór Hindenburg te stemmen. Spoedig bleek, dat zich onder de granaten een aantal „propaganda-granaten" bevon den, die in de dagen voor Hitier veel werden gebruikt. Gaitskcll, de Britse minister va nanciën, zal, naar in goed ingelichte krin gen te Washington verluidt, op 4 Sept. in de V.S. aankomen om te p-ohercü voor Engeland economische hulp te kry- gen. Deze is nodig geworden door de be wapening. Angst voor de Russen Beslag gelegd op bezit van notaris Q., maar wegens een heel andere kwestie IN VERBAND met een oud proces is beslag gelegd op de onroerende goe deren van notaris Q. uit Maastricht, die op het ogenblik aan boord vertoeft van het jacht President Robert. Het beslag heeft echter niets te maken met zijn geheimzinnige verdwijning, al had de persoonlijke aan wezigheid van de notaris in Maastricht de inbeslagneming waarschijnlijk voorkomen. De heer S., de thuisgebleven echtge noot van de huishoudster van de notaris. Intussen wordt uit Le Havre (Fr.) ge meld dat het luxe jacht President Ro bert, dat onder Liberiaanse vlag vaart, reeds sedert 5 Augustus aan de Quai de ITsère in Le Havre gemeerd. Aan boord bevinden zich, behalve het avontuurlüke Maastrichtse en Haagse gezelschap, enige Engelse toeristen, die onmiddellük naar Parijs zyn doorgereisd. Ook de notaris zou naar Parijs z(in ge gaan en het is dus mogelük dat hij van daar is doorgereisd naar Brussel, waar hy later zou zün gesignaleerd. Britse marine in touw voor 16-jarige knaap Stal een zeiljacht en voer Het Kanaal op.... Het Kanaal heeft de afgelopen dagen, opnieuw sterk in de belangstelling ge staan in Engeland. Nu echter niet van wege een twintigtal stoere Kanaalzwem mers, maar slechts door een magere 16- jarige knaap, die er geheel alleen met een zeilboot van door was en voor wiens achtervolging niemand minder dan de Koninklijke Britse marine moest worden ingeschakeld. De jongen was Vrydag- avond jJ. met het jacht Cedora uit de haven van Be.nbridge op het eiland Wight vertrokken. De dag daarop werd, toen men de boot miste, de achtervolging ingezet. Dezelfde dag nog kreeg men de boot vanuit een vliegtuig in het oog, maar de knaap wist zün achtervolgers te ontkomen. Na vele vergeefse patrouil les slaagde een torpedoboot er eindelyk in het jacht vlak bij de Franse kust te enteren en op sleeptouw naar de thuis haven terug te brengen. De avontuurlijke knaap, voor wie het tochtje in een tucht huis eindigde, vertelde slechts een zee reisje te hebben willen maken. 50 Korea-vrijwilligers vanavond terug Vanavond om vijf voor negen wordt op Schiphol de K.L.M-Constellation ver wacht, die vijftig afgeloste Korea-vry- wllligers terugbrengt naar het vaderland. Zij zullen namens de regering worden begroet door staatssecretaris Moorman, en namens de chef van de generale staf door generaal-majoor J. R. H. Lagas, specteur Verkeerswezen. Zoals men weet bracht dit vliegtuig vü'ftig militairen, bestemd voor aflossing, naar Biak op Nieuw-Guinea en vervoer de het vandaar weer vijftig vrijwilligers uit Nieuw-Guinea naar Tokio. heeft zich tot de Maastrichtse kinder politie gewend, omdat hy het bonte ge zelschap op het jacht minder geschikt acht voor zün 16-jarlge dochter Lenie, die met haar moeder aan boord is. S. had zyn toestemming gegeven voor „een lange vacantiereis" van vrouw en doch ter, maar nu begint hij zich zorgen te maken. Onder de slachtoffers van de 28-jarige fantast Robert L. bevindt zich ook de Heerlense leraarsfamilie R. Deze familie heeft inboedel en huis verkocht eveneens met het jacht vertrokken. De leraar zou binnenkort worden gepen- sionneerd. Robert L. heeft vermoedelyk de notaris bang gemaakt voor val door de pussen. Het korps Commandotroepen houdt samen met de mariniers in Weste lijk Nederland oefeningen, waar aan ook Belgische parachutisten meedoen, die vanmorgen een aan val uitvoerden op het vliegveld Valkenburg. De eerste parachutis ten naderen de grond. Zaanse actie tegen het communisme Werkgevers en arbeiders in het bestuur In de Zaanstreek werkt sedert enige tyd het voorlichtingscentrum „Zaan streek", dat de invloed van het commu nisme wil bestrijden en een slappe geest onder de bevolking wil tegengaan door het stellen van een positief doel. Dit tracht men o.m. te bereiken door te wyzen op de grote en goede waarden welke in de Westerse samenleving ver ankerd liggen, op de arbeid van de Ver enigde Naties enz. Daartoe worden lezin gen georganiseerd en brochures en circu laires verspreid. Naast directeuren van enige grote be drijven in de Zaanstreek hebben ook voorzitters van fabriekskernen zitting in het voorlopig bestuur. De initiatiefnemers verwachten navolging van hun denk beeld in andere delen van het land- Vierling geboren in Engeland Een 27-jarige vrouw te Bromley In Engeland, mevr. Muriel Brenda Brown, heeft gisteren het leven geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meis jes. Moeder en kinderen maken het best- TTEEL NEDERLAND Is straks met va- cantie geweest. De meeste landgeno ten zijn al weer, gebruind en wel. tot de routine van het dagelijks werk terugge keerd. Een aantal probeert nog by zee of bos de spaarzame zonnestraaltjes op te vangen, die ons deze weken geschon ken worden en een enkele zwoegt nog voort, gesterkt door de gedachte dat voor hem de periode van rust snel naderby Dit verschijnsel wordt door de jonge garde al weer als vanzelfsprekend ge accepteerd zoals zo vele voorrechten, die door de oudere arbeiders en hun organi saties na lange strijd veroverd werden. Toch is het nog niet zo lang geleden dat vacantie-voor iedereen geen sprake Dat het arbeidersgezin, als het met vader een daagje uit ging, daarvoor een dag loon moest opofferen en dat daarom Gods vry'e natuur voor velen een geslo ten boek werd van af het moment, dat zij de lagere school hadden verlaten. Daarna kwamen de twee of drie vrije dagen en thans heeft vrijwel iedere arbei der zijn week vacantie met bovendien. snipperdagen, die in de loop van het jaar kunnen worden opgenomen» Toen natuurlijk het vraagstuk van de vacantiebesteding aan de orde. Vacantie- oorden verrezen, een Reisspaarkas werd opgericht en ter bestrijding van de kosten, die de vacantie toch altyd voor het ar beidersgezin meebrengt, deed in vele C.A.O.'s de vacantietoeslag zyn intrede. thans een algemeen erkende waarheid geworden dat ook de arbeider recht heeft op een aantal vrije dagen na jaar van werken en dat ook hij in staat moet zyn tijdens die dagen „er helemaal uit" te zyn. Dat is iets om dankbaar voor te zijn. QOK deze vacantie der arbeiders worcu De Perzische oliekwestie Eerst dienen de huidige moeilijkheden op hoog niveau te zijn opgelost De Britse en Perzische olie-delegaties te Teheran zullen niet eerder bij eenkomen, dan nadat de huidige moeilijkheden op hoog niveau zullen zijn opgelost. De kloof is zo verbreed, dat er momenteel geen basis is voor verder overleg. Er zijn derhalve geen nieuwe vergaderingen belegd, maar meer en meer treedt de Amerikaan Harriman als bemiddelaar naar voren. Niets wijst er op, dat de Perzen hun bezwaren tegen het Britse voorstel van Stokes zullen opgeven. Het antwoord der Perzen op de Engel se voorstellen is nog steeds niet officieel bekend gemaakt, maar naar verluidt, zouden de Perzen vier der acht punten van het plan-Stokes niet aanvaardbaar achten. Zij zyn van oordeel, dat de (voor malige) Anglo Iranian toch gecamou fleerd in Perzië zou blyven werken. Voorts zyn zü gekant tegen het vormen m een verkooporganisatie, welke de Perzische olie zou kopen, vervoeren en verkopen en zulks tegen een gelüke winstverdeling. De Perzen staan op het standpunt, dat de opbrengst van de olie in haar geheel eigendom van Perzië is. Begrijpelijk, dat onder deze omstandig heden ook de Amerikaan Harriman zün geduld begint te verliezen. Vandaag zal het Perzische kabinet weer büeenkomen. DAT van 1823 Sept. in de Leeuwar der Prinsentuin t.g.v. het 35-j. bestaan van de Friese bloemistenver. een ten toonstelling wordt gehouden van alle in deze provincie gekweekte soorten bloe- DAT mevr. C- Cox—Van Bree te Gel drop gisteren haar 100ste verjaardag vierde. DAT mr S- Th. J. Teppema, pl.v. dir.- gen- voor de buitenl- economische betrek kingen, benoemd is tot commandeur in de orde van de Witte Roos van Finland. DAT de oesterbroedval in de Ooster- schelde waarvoor de verwachtingen hoog waren, bitter is tegengevallen. DAT er dit jaar geen regeling komt met de Bond van zuurkoolfabrikanten, waarbü de tuinders een vooraf bepaalde prijs uitbetaald krijgen voor hun geveilde witte kool. daar de tuinders de prijs van f3 te laag achten. DAT D. S. Visser voorz van het Econ- Technologisch Inst, in Friesland hoofding-dir. van Wederopbouw Volkshuisvesting aldaar, benoemd is tot expert voor de vaststelling der oorlogs schade in Libye. DAT in Breda een jeugdgemeenteraad Tüdens een honkbalwedstrijd is is opgericht die is bedoeld als contact- brand uitgebroken in een stadion in To-(centrum en discussieforum kio. Drie Japanners kwamen om het le- geren tussen 18 en 35 jaar en evenals de ven en 400 werden gewond. 'echte raad 37 leden van 4 partijen telt. DAT het min. van Soc. Zaken van 10 20 Sept. in Bentveld een inleidende cursus organiseert voor een groep bui tenlanders, die in Sept- voor het sociale werk der V.N. naar Nederland komt. DAT 15 Aziatische binnenscheepvaart- deskundigen tydens een Europese tour- 9—15 Sept. in Nederland zullen rondreizen. DAT gisteren in de Wilhelminastraat te Sittard een bus vol Zweedse muzikan- werd opengereten door een vracht auto vol varkens, waarbü drie personen licht en één zwaar gewond werden. DAT de kantoorbediende M. en de kellner K-, beiden uit A'dam, in Borne zün gearresteerd wegens inbraken, in hoofdzaak in pastorieën in het land van Maas-en-Waal en Twente. DAT allerlei radiodeskundigen zün uitgenodigd voor een landdag die de VERON (Ver. voor erperlmenteel radio- onderzoek in Nederland) i v.m. het 35-J. bestaan van het georganiseerd radio amateurisme op 1 Sept- in Zeist houdt- DAT het in A'dam büeen zünde inter- at. insectenkundigencongres gisteren Dor regering en gemeentebestuur werd ontvangen in het Ryksmuseum. DAT twee Amerik. officieren uit Duits land een bezoek aan Leeuwarden brach ten om te zien of deze stad ook ir merking komt als verlofcentrum. DAT een machinist en twee matrozen van een kustvaarder te A'dam zyn gear resteerd wegens diefstal en heling drie balen koffie uit de lading. DAT de directeur-generaal van Cairo, Anls Gsziag el Dine Bey, gisteren te A'dam arriveerde en zich t.m. morgen laat voorlichten over woningdienst, stads reiniging, energie-bedrijf en havens. DAT te Wezep pseudo-vogelpest is ge constateerd en de 150 besmette kippen in het Ende niet werden afge maakt. doch ingespoten. DAT de v.v.v. 's-HertogenboschVught op 8 September een rally voor automobi listen, motorrijders en bromfietsers houdt men in elke plaats van Neder land kan starten. DAT tien Duitse jongens van 11 tot 17 Jaar o.l.v. een 27-jarige bij een reeks diefstallen in de rectoraatskerk te Bleyer- heide (L.) f600 hebben buitgemaakt er Ier van hen zün gearresteerd. DAT de Zuidlimburgse hoteliers door de regen reeds 15 pet minder hebben diend dan in het vorige seizoen en alleen de touringcarbedrijven rijke winsten heb ben gemaakt DAT de minister van Oorlog heeft be sloten de plannen voor een militair oefen terrein op Schiermonnikoog waartegen sinds 3 jaar een protestactie werd gevoerd niet te laten doorgaan. DAT op Schiermonnikoog een motor sloep is gestrand met drie opvarenden van een Duitse loodsboot die dronken waren doordat een scheepskapitein hun een fles jenever had geschonken. DAT Donderdag in het kamp Zeeburg te A'dam 15 reserve 2e-luitenants van het regiment Intendance Troepen worden be ëdigd. 'T Een Deense schooljongen Ole Popp uit Kopenhagen bezocht in Juni j.L zijn tante in Jutland, waar hij een kleine mus vond. Hij nam het vogel tje mee naar huis, waar het dier in de kamer mocht rondvliegen. Of schoon het musje ook wel eens uit het raam vloog, keerde het toch steeds weer terug bij de jongen. Nu is het beestje zo aan zyn jonge mees ter gehecht, dat het niet meer uit zijn buurt komt en zelfs zo nu en dan een zitje kiest op het hoofd van Ole Kindje in box gestikt In Amsterdam is gisteren een baby van nog geen jaar oud, dat in de box zat, gestikt doordat een koordje met een fluitje, dat het om de hals had. aan een haakje van de box bleef hangen, terwyl de baby struikelde. De 18-jarige S. Bergstra te Woudsend is, toen hij met zün verloofde aan de rechterkant van de straatweg Lemmer Sneek liep, door een personenauto aan gereden en overleden. dat alle ciale de i alle maatregelen in het belang 1 kers in ons land slechts leiden tot grotere ontevredenheid en onrust. „Toen er geen vacantie was en toen men nooit hoorde spreken over sociale zekerheid en mede zeggenschap in de onderneming, waren de arbeiders tevredener dan nu", hoort ien dan. Als dit waar zou zün, is het een droevig verschijnsel. Wat bereikt werd om tot zegen te zün, zou dan tot vloek zyn ge worden. Wie echter al deze sociale maatregelen 1 ook de vacantie ziet in het licht, aarin dc Chr. sociale organisaties ze steeds gezien hebben, zal zich door der- gelüke uitlatingen niet laten ontmoedi gen, ook al heeft degene die ze bezigt ims een schün van recht. Immers, waarom krijgt de arbeider ïcantie en ziekengeld en medezeggen schap in een Ondernemingsraad straks? Niet, omdat hü zich met zün mede-arbei ders heeft aaneengesloten in organisaties, die deze voordelen met de vuist op tafel kunnen afdwingen. Nie*. omdat anders de groeiende ontevredenheid een goede voedingsbodem zou bieden aan het com- ;me. Hü krügt dit, omdat hü is een Gods. geschapen naar het beeld van zün Heer. Daarom is hü geen onderdeel de machine. Daarom is hij zelfs geen man, die alleen maar zün werkkracht verkoopt aan zy'n directeur. Daarom kan hem niet alle verantwoordehjkheid ontzeggen voor de gang van zaken in de onderneming, waar hij werkzaam is. Daarom ook moet hü niet altijd maar door aan zijn machine gekluisterd zün, heeft hü recht op vrüe tijd om zich gezin en ontspanning te wyden. Daarom moet ook eens per jaar de fa- briekspoort een week lang gesloten blyven. 1.S onze werkgevers en werknemers de vacantie zo bezien, zal dit aan de verhouding in de onderneming slechts ten goede komen. Dan zal de arbeider dank baar van zijn vrye dagen genieten. Dan zal hü voelen, dat zijn erkenning als ns Gods, zoals die uitkomt in het genie- van vacantie, wellicht van pensioen straks van medezeggenschap, hem nu ook maakt tot verantwoordelyk mens. Dan zal hü die verantwoordelükheid aan vaarden en zijn beste krachten wüden aan het werk dat weer wacht. Niet, omdat ïu eenmaal moet, maar omdat dit de taak is die God hem in deze wereld op de schouders heeft gelegd. Gaat K.L.M. op Tokio vliegen (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) Tokio, Augustus Nu het verkeer op de Indonesië-lün allesbehalve bevredi gend is, kijkt de KL-M. uit naar nieuwe inkomsten in harde valuta. Men heeft daarbij het oog laten vallen op Tokio- De bedoeling is in Bangkok een zütak in de Indonesië-lyn te maken met eind bestemming Tokio. Alle andere op Tokio vliegende maatschappyen maken een tussenlanding in Hongkong. Wegens de ongunstige ligging van het vliegveld Kai-Tak in Hongkong acht de KL-M. het echter niet verantwoord daar met Constellations te landen- Daarom wil men het lange traject BangkokTokio recht streeks zonder tussenlanding vliegen. Een vertegenwoordiger van de KLM. bevindt zich op het ogenblik in Tokio ie verwezenlyking van deze plannen te bestuderen. (Advertentie) Voor 'n breukband of breukapparaat Opticien van Muyen Hooigracht 54 Leiden WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht l De Bilt: Veel bewolking ir geen regen van bete kenis. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 5-33—19.52; masa cp 21-20, onder 1217. 24 Aug. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1